LEIDEN SCHOONSTE STAD Het vuil, de stad en de strijd Er wordt heel veel gedaan Winkeliers meer dan tevreden Het blijft een armoedig zooitje De arrogantie ten to 'Je schaar!;; voor toeri: Vuil van t jaarwisseli ",t Wonen er soms beren in de stad? Buiten de singels schr t Kwam Beatrix maar wat vaker op visite Het is overal een vieze troep Kersttafereel aan het Levendaal Opschoonactie Paradijs voor ongedi In de Herenstraat het ontzettend sme Schoonste gemeente Leiden dingt met zeventig andere plaatsen mee naar de titel 'Schoonste gemeente van Nederland'. Inwoners kunnen nog tot en met maandag stemmen. De meeste lezers die reageerden op de oproep in de krant zijn er bepaald nog niet van overtuigd dat Leiden de titel verdient. leiden - 'De dienst heeft in de afgelopen vijftig jaar veel ups en downs beleefd en helaas ook moeten ervaren, dat niettegen staande de inspanning en zorg, dat het ideaal een schone Sleu telstad een ongrijpbaar ideaal bleek te zijn'. De strijd tegen het vuil in Lei den dateert niet van vandaag of gisteren, zo blijkt uit de woor den die directeur Hoom van de Gemeentelijke Reinigings- en Ontsmettingsdienst sprak tij dens de jaarvergadering in 1963. Al in de Middeleeuwen riep het stadsbestuur de bur gers op tot reinheid. Bewoners zetten hun vuil gewoon op straat. Pas in 1911 besloot de gemeenteraad de vuilinzame- ling in eigen beheer te nemen. Dat gebeurde vanaf 1914 met paard en wagen, en twintig jaar later gingen er vuilniswagens rijden in de stad. Het vuil werd in het begin verzameld in em mers, later kwamen de vuilnis zakken en sinds het einde van de jaren tachtig staan er in Lei den groene en bruine contai ners bij de woningen, behalve in de binnenstad. Over 'Leiden vieze stad' wordt al decennialang geklaagd. Voor al de afgelopen vijftien jaar zijn er veel projecten geweest om de stad schoner te maken. Op 8 mei 1989 begon de actie Schone Stad tegen honden poep, zwerfvuil en onkruid en graffiti. Er was jaarlijks 200.000 gulden extra voor beschikbaar. Vijf jaar later werd in een nota geconstateerd dat alle inspan ningen bedroevend weinig re sultaat hadden gehad. Het pro ject om graffiti binnen 48 uur te Wij merken dat er samen met bewoners heel veel wordt ge daan om de Leidse buurten en straten schoon te krijgen en te houden. Dat zijn zowel acties gericht op de korte als op de lange termijn. Met dit soort ac ties is Leiden misschien nog niet meteen de schoonste stad, maar het beeld is in elk geval rooskleuriger dan hier en daar nog wel eens wordt geschetst. Een kleine greep: Een voorbeeld van een lange- termijnactie. Onlangs zijn we (Portaal) sa men met basisschool De Dol fijn in de Zeeheldenbuurt een project gestart gericht op de langere termijn. Doel was om schoolkinderen meer bij de buurt waarin zij leven te betrek ken en ze zelf laten ervaren wanneer iets vuil is. Kinderen kun je nog iets leren, ergens en thousiast voor krijgen. Boven dien als je jonge kinderen zoiets bijbrengt, werkt dat hun hele leven .door. En je betrekt in één moeite ook de ouders. Kijk op de Wijk mijn wijk, zoals het project heet, leert kinderen in de leeftijd van 7 tot 11 jaar bewuster met hun eigen leef omgeving omgaan. Niet sta tisch in de klas, maar dyna misch buiten op straat. Het werkt als volgt: De kinderen wijzen in de buurt plekken aan waarvan zij vinden dat ze vuil zijn en waar iets moet gebeu ren. Die zetten we op foto's, die we tentoonstellen tijdens een inloopmiddag voor de ouders. Hen bereiken we zo op een speelse manier. Uiteraard gaan we samen met de ouders om tafel om over de aanpak van de overlast te praten en plannen te maken. Vervolgens fotograferen we met dezelfde kinderen de zelfde plekken een half jaar la ter en vergelijken we de oude en nieuwe foto's. Dit herhalen Het Centrummanagement Lei den juicht het zeer toe dat de gemeente meedoet aan de wed strijd Schoonste gemeente van Nederland. Meedoen aan ver kiezingen is altijd gevaarlijk. Je kunt namelijk verliezen. Je maakt je kwetsbaar, en het is voor critici dan ook makkelijk scoren. In een stad met bijna 120.000 inwoners waar gewerkt, gewoond, gefeest, gebouwd en geleefd wordt is altijd wel een voorbeeld te geven waar het niet klopt. Waar toevallig net de vuilniszak is open gevreten door de meeu wen en de wind zijn spel doet. Waar het vuilnis onterecht is neergezet of te laat wordt opge haald om de een of andere inci dentele maar altijd praktische reden. Maar het beoordelen van de schone stad is als met de halfvolle of half lege fles; de be leving is ook een kwestie van perspectief. Natuurlijk zijn er nog steeds momenten aan te geven dat de stad nóg schoner kan zijn, maar het is af en toe ook goed te kijken wat je wel bereikt. De binnenstad van Leiden ziet er eigenlijk heel keurig uit. De twee jaar geleden gestarte proef met een zogenaamd 'vuilnis treintje' dat bijna iedere avond direct na winkelsluitingstijd door de Haarlemmerstraat rijdt, wordt tot op de dag van van daag razend enthousiast ont vangen door de winkeliers al daar. Sinds een paar maanden gebeurt dit ook in het stations gebied en de verbetering is ab soluut zichtbaar. De winkeliers rond de Boter markt en Nieuwe Rijn zijn, op een enkele keer na, eigenlijk ook al best tevreden met de kwaliteit van het straatbeeld. Goed, in de zomermaanden gaat het wel eens mis. Doordat het dan vroeger licht is, scheu ren de meeuwen de vuilniszak ken open die op straat staan en dan gaat het vuilnis zwerven. Er valt niet te overleggen met de meeuwen en dat de gemeente Leiden vanaf april daarom de ophaalregeling aanpast, lerend van de succesvolle proef van de Haarlemmerstraat, wordt dan ook als een belangrijke investe ring in de straatkwaliteit zeer gewaardeerd door de onderne- Het lijkt me duidelijk dat Lei den voorlopig niet de schoon ste stad is. Ik woon nu bijna een jaar in de binnenstad maar na bijna elke vuilnisophaalronde is het raak. Zelf zet ik de vuilnis (netjes) om 7 uur 's ochtends buiten (waar vele anderen dat al de avond ervoor doen) en als ik dan na mijn werk terugkom, dan zijn er vaak een of meerdere zakken in de straat over de gehele straat verspreid, geen veegploeg die dat komt opruimen! Direct bel len naar de gemeentereiniging heeft geen nut, die zijn immers op dat moment al gesloten. Ik betaal een flinke duit aan ge meentelijke heffingen (daar zit de reiniging in, dacht ik zo) maar ik zie er helemaal niets van terug. Leiden is bezig om de grachten en binnenstad op te knappen, mijn gracht is al gedaan dus dat ziet er mooi uit, maar door de afval en troep blijft het een armoedig zooitje. W.R.Driessen, Leiden. verwijderen in de binnenstad leidde er toe dat de spuiters naar straten net buiten het cen trum gingen. De 91 prullenbak ken zetten niet veel zoden aan de dijk. Er waren gebieden aan gewezen waar honden los mochten lopen en er kwamen 'hussen': hondenuitlaatstroken, maar volgens de politie was het ondoenlijk om te controleren of mensen zich daar aan hielden. Omdat de gemeente in 1991 had besloten geen chemische bestrijdingsmiddelen meer te gebruiken was de strijd tegen onkruid een stuk moeilijker ge worden. Politieke commotie over de Schone Stad ontstond in 1993, toen mileuwethouder Hans de la Mar bij zijn vertrek bekende dat hij nooit had geloofd in het project Schone Stad. ,,Het was bombarie om te zegen dat je met een extra veegwagentje de stad schoon kunt krijgen." Meer geld helpt niet, beweerde de GroenLinks-wethouder, er is een mentaliteitsverandering nodig. „Iedereen klaagt over troep op straat, maar het zijn de Leidenaars zelf die deze situatie veroorzaken." Vlak voor de gemeenteraads verkiezingen in 2002 werd de kwestie weer actueel, omdat veel politieke partijen de kiezers beloofden om de stad schoner te maken. Het Leidsch Dagblad kreeg in februari dat jaar veel reacties op de stelling 'Leiden is een vieze stad'. Bijna driekwart van de mensen die reageerden was het met de stelling eens. Janet van Dijk Feiten en cijfers - De combinatie van vuilop- haal en direct daarna een veegploeg, wordt in april uit gebreid naar het hele winkel gebied in de binnenstad. - Er komt meer mankracht om drijfvuil uit de grachten te dreggen. De boot vaart zes keer per week. - In de binnenstad hangen 30 extra prullenbakken. - Met het Bonaventura en het Visser 't Hooft College zijn afspraken gemaakt om zwerfvuil tegen te gaan. - In 2002 is wethouder Van der Sande een campagne be gonnen tegen zwerfvuil rond containers. Het resultaat: een kwart minder afval rond de bakken. - Er zijn 20 nieuwe borden voor niet-commerciële pos ters. Bedoeling is dat illegaal plakwerk binnen twee dagen weg is. Ik ben het volkomen eens met Gerard van Hees dat het arro gant is te denken dat Leiden in aanmerking zou kunnen ko men om de schoonste gemeen te van Nederland te zijn. Leiden is VIES. Sinds 1991 woon ik in deze stad en het wordt alleen maar sme riger, het is ongelooflijk wat hier allemaal gebeurt. Momen teel woon ik dichtbij het Anker- park; leuk zal je denken, ik heb er namelijk zicht op (20 meter!) vanuit mijn huiskamer. Dagelijks parkeren mensen hun auto op de vergunninghouders plaatsen (zonder vergunning uiteraard, waar ik mij scheel voor betaal), honden springen dan ongelijnd uit de auto, ren nen het Ankerpark in en bevui len paden, grasvelden en nog erger de speeltuintjes. In het slechtste geval blijven de 'ba- ii r( zen' in hun auto en wa eesi hun huisdier alles heefjpde loosd, soms lopen zij mee en kijken toe hoel nd: veling gezellig rondren Iges grijpt hoe ik mij elke ke van erger en als ik met mijt et a zoon naar de speeltuin ixin ik dan aantref. Ook de grote grijze confctre waar ik op uitkijk is del rlai en men komt van hein om afval (vloerbedekki trassen, kastjes, enz.) ti [61 Het is schandelijk en c zie ik nooit. Zo maar een paar vooil Hoezo Leiden schoon; De arrogantie ten top. Hopelijk maakt dit iets bij onze gemeente. hl we een aantal keren, steeds elk half jaar, steeds met dezelfde kinderen. Op deze manier kun nen we ook het effect op de langere termijn meten. Andere recente acties: De beheerder van de Meren- en Zijldonk ruimt elke woens dagmiddag op met schoolkin deren in de buurt In de maisonnettewoningen in de Slaaghwijk gaan we mini maal vier keer per jaar opruim- acties organiseren in combina tie met andere acties. Het is schoonmaakmaand in het Jacques Urlusplantsoen. Sa men met Thuis Op Straat (TOS) gaan jonge bewoners een maand lang opruimen bij en in het complex, terwijl ze boven dien zorgen voor de verfraaiing van de omgeving en de entrees. Joost Maas, woordvoerder Portaal Leiden. mersverenigingen. Leiden heeft een prachtig anti- graffitiproject, waarvan het suc ces pas opvalt als je in andere steden loopt. Dan zie je pas hoeveel graffiti er kan zijn en in Leiden dus met regelmaat wordt weggehaald. De binnen stad is visueel prachtig opge knapt, met klassieke lantarens en mooie bestrating. Binnen de mogelijkheden van een stad waar geleefd wordt houden wij dit goed schoon. Leiden doet mee aan de verkie zing voor de schoonste stad van Nederland. Het Centrummana gement vindt dat terecht. Wij kunnen best trots zijn op het straatbeeld zoals het er in het centrum gemiddeld bij ligt. En door ons te vergelijken met an dere steden zwepen we ons nog eens extra op. Leren we ook van andere steden. Wij vinden het een gedurfd en goed initiatief van de gemeente om mee te doen met dit vergelijkende wa renonderzoek. Succes. Robert Strijk, Centrummanagement Leiden. bod ijk. /alb i, zil 1 Ik probeer zo min mo boodschappen in Leid doen vanwege de viezi De enkele keren dat ik kom, lijkt het wel of hf erger wordt. De afvall langs de weg staan, devol. Sommige mens hun afval dan maar 0| aac grond in de buurt van Je schaamt je voor de Het getuigt van arroga bur gebrek aan kennis om in te schrijven voor de en schoonste gemeente derland. Vc hui: Vo dui: Vroeger was niet alles beter: een foto uit 1955, toen de Uiterstegracht vol met vuil lag. Archieffoto Leiden schone stad?et v maar. 1111 In het Morschkwartie111 het viaduct van de Mt 8^ naar de Lage Morswej va] vuil van twee jaarwiss op de stoep. En op deot r het viaduct en voor hi onder de Lelylaan na; mantplein liggen al ze jaar gemorste verfplel Mevr. S nd Het artikel van Marijn Kramp d.d. 17 maart '05 is me uit het hart gegrepen. Het zijn niet al leen de burgers die zich mis dragen, hondendrollen zo groot midden op de stoep, in grasvel den, dat je je afvraagt of er soms beren in de stad wonen. Vuil dat maar overal rondslin gert, maar zeker ook de plant soenendienst, de reinigings diensten en anderen die voor een 'schoon' Leiden moeten zorgen, treft blaam. Hoe vaak ik al heb moeten toe zien hoe door de kleinzieligheid van de ambtenaren een bak, die te ver van de rijstraat afstaat, niet wordt geleegd, iets dat er uit of ernaast steekt, niet wordt meegenomen. Een zak met kranten die tussen de bosjes ligt gewoon blijft liggen, hoewel er zorgvuldig langs gezaagd is tij dens het 'opschonen' van het plantsoen etc. etc. Verder drijft de noordenwind grote hoeveelheden afval in de dode hoeken van grachten en sloten. En het wordt er pas na herhaaldelijk bellen uit gevist. Wij hebben een netje gekregen om het dan maar zelf te doen en in de bosjes te gooien, zodat de gemeentereiniging of plant soendienst het ooit ophaalt. Leiden schoon? Laat de ambte naren en beambten ook een stapje extra doen. Mw. E.B. van Dorp-Staf, Leiden. Met verbazing heb ik kennis ge nomen van het feit dat onze wethouder Leiden mee wil la ten dingen in de strijd 'Schoon ste Gemeente'. De actie 'Leiden ruimt op' loopt alweer enige tijd en ik merk daar in de binnenstad soms enig resultaat van. Echter bij het station en in de wijken valt het effect bar tegen. Wordt er eigenlijk wel schoongemaakt bij de fietsenstalling van Leiden Centraal? Komt Van der Sande daar wel eens kijken naar de re sultaten van zijn beleid? Ook het regelmatig legen van containers blijkt lastig. Hoe vaak ik niet voor niets mijn gft of papier apart verzameld heb. Met het papier keer ik trouw weer huiswaarts als de contai ner weer overloopt, maar he laas geldt voor mijn ijverig ver zameld gft-afval een ander ver haal: dat gooi ik dan toch maar gewoon in het algemene afval, net als de rest van de straat. Va ker legen door de gemeente is dus hard nodig! En daar heb ik al meerdere keren om verzocht. Ook erger ik mij zeer aan al het afval in de grachten. Kwam Beatrix maar wat vaker op visi- Nee, Leiden is helemaal niet zo schoon. Als wij 's zondags een wande ling maken door de Stevenshof, waar wij wonen, en we komen in het 'winkelcentrum', dan er geren wij ons groen en geel aan de rommel die op straat ligt. En dan denken wij wel eens aan de kreet: Kijk op de Wijk. Wel, ook daar is helemaal niets van te rechtgekomen. De straten en het park liggen vol met rotzooi. Terwijl wij in onze straat probe ren de boel zo netjes mogelijk te houden. En dat lukt aardig. Wij kunnen dan ook niet begrij pen dat een wethouder aan zo'n wedstrijd mee durft te doen. Laat hij er eerst eens voor zorgen dat de boel netjes opge ruimd wordt, door gemeente mensen, die ervoor betaald worden. Wij noemen hier slechts een voorbeeld: de Stevenshof. Maar het is overal hetzelfde, als we in Zuidwest komen op het Bevrij dingsplein en het 5 Meiplein, of in de stad zelf op de Haarlem merstraat, het is overal een vie ze troep. In de Stevenshof, en wellicht ook in andere wijken, gaat men zo prat op de aanwezigheid van: Toezicht door jongeren. Wel, deze jongeren moeten de mensen die de rommel maken ook kunnen aanspreken op hun gedrag. Maar nee hoor. Ze gaan liever in het buurthuis koffie drinken of in het park rondhan gen. Want ze zouden niet alleen de mensen moeten aanspreken op hun vervuilend gedrag, maar ook op hun gedrag in het verkeer. Want veelal volwasse nen blijven fietsen op het voet pad, en inderdaad, als je er wat van zegt, kun je nog een grote bek krijgen op de koop toe. Uit bovenstaande mag blijken dat wij het roerend eens zijn met de opmerkingen van de heer Van Hees naar de wethou der Van der Sande toe, dat Lei den een van de smerigste ste den van Nederland is. W. van Oosten, Leiden. Al heel lang ergeren de bewo ners van de vijftig appartemen ten boven de Dekamarkt op het Levendaal zich aan de deplora bele staat van de door de Dienst Milieu en Beheer ge plaatste papier-, glas- en kle- dingcontainers. Nadat deze containers zijn geleegd, worden ze weer teruggezet op het vuil en afval dat zich in de loop der tijd onder de containers heeft opgehoopt. Er is daar inmiddels dan ook al het nodige ongedier te gesignaleerd. In deze dichtbevolkte wijk is de capaciteit van de containers be slist onvoldoende. De contai ners dienen naar onze mening in ieder geval te worden ge leegd na de sluitingstijd van de Dekamarkt op zaterdag om 20.00 uur. Tevens moet dan het aangrenzende fietspad worden geveegd in verband met de vele glasscherven. Ter illustratie voegen wij twee foto's bij. Deze foto's geven de situatie aan van zaterdagavond 11 december om 17.30 uur en zondagmorgen 12 december om 10.00 uur. De bewoners van de appartementen zijn ver plicht het gehele weekend te gen dit kersttafereel aan te kij ken. Wij verwachten een oplossing van dit reeds bestaande pro bleem. Hendrikje Hofstra namens Vereniging van eigenaren Levendaal, Leiden. te; dan worden de grachten nog wel eens leeggebaggerd en schoongevist. En kunnen we vervuilers als de Mc Donald's niet een extra ver vuilingsbelasting laten betalen? Van hen drijft en waait er regel matig allerlei plastic en verpak kingsmateriaal in het rond. Kortom er is nog veel werk aan de winkel. Ik heb dan ook nega tief gestemd voor Leiden. We hebben een mooie stad, maar erg schoon is het hier nog niet. Marianne van der Beek, Leiden Leiden schoon? Degenen die deze mening zijn toegedaan komen kennelijk weinig buiten. Ik loop vaak door Leiden en erger mij aan het vele zwerfvuil dat overal rondslingert, vooral het open baar groen en sloten zijn be zaaid met zwerfvuil. Als voorbeeld noem ik de ber men en sloten langs het fiets pad dat vanaf de Schipholweg door de Merenwijk loopt. Deze toch fraaie omgeving in de ont luikende lente wordt door al dit afval danig ontsierd en kenne lijk neemt niemand de moeite om deze rommel eens op te rui men. Wellicht kan het bureau Halt in de vorm van alternatieve straf fen eens denken een een 'op schoonactie' door jeugdigen. Zij zijn dan in elk geval nuttig bezig en doen ook nog een por tie gezondheid op in de buiten lucht. Rien Rijk, Leiden. Hierbij mijn reactie op het stuk over Leiden als schoonste stad van Nederland waarbij Groen- Links kanttekeningen plaatst, terecht! Leiden staat bij velen bekend als een vriendelijke en rustige stad. Mooi is het zeker als je alle prachtige gebouwen en grach ten in onze oude binnenstad ziet en vergelijkt met andere steden. Maar ondanks alle pracht en praal is schoonste stad van Nederland worden een zeer ambitieus plan! Uiteraard willen we dit zijn, maar als je zo door de stad loopt, blijkbaar niet voor elke prijs. Het Stationsplein is gedurende de dag een aanfluiting om te zien, overal zwerfafval van de duizenden reizigers ondanks al le inspanningen van de schoonmakers. De binnenstad ziet er redelijk goed uit, maar zodra je buiten de singels komt schrik je in sommige wijken van de hoeveelheid rotzoi in de wijk Boshuizen en name de slootjes en b verenigingen aldaar vi zichtbaar voor eenied 'erl om worden de talloze blikjes niet uit de slot [en schept? Elders is dit 0 hoi feld ook aan de orde 1 m heb ik persoonlijk mii ing op. hij Als de gemeente eens oei afgeven naar haar bui 0; dient deze het goede te geven en te zorgen lat schoonmaak van de ion stad. Indien we de sta pk schoon hebben gekre n n moeten we dat met z d r handhaven en mense »ij aanspreken of zelfs biho indien men vervuilt! Het is niet 'zij' maar jij bent de maatschap htl uit Wat een fantastisch idee om mee te dingen naar de titel 'schoonste gemeente van Ne derland'! Echter, is Leiden al zover om hoge ogen te gooien in deze strijd? Kan bijvoorbeeld het Le vendaal, voor de Dekamarkt, het kritische oog van beoorde laars verdragen? Wat jammer dat wethouder Rogier van der Sande zijn stem al heeft uitge bracht voordat hij zich een idee heeft gevormd van de puin hoop in deze omgeving. Voor omwoners niet bijzoi lisch om tegenaan te voor fietsbanden een te ramp. Een paradijs gedierte, dat wel. Zolang dit soort taferjffla ze gemeente nog te v leg het hoog scoren op döpi ke ranglijst een utopi lop tra aandacht voor deijmt onverzorgde stukjes op zijn plaats. tsi I lan Ot Margreet van Hoe durft de gemeente Leiden zich kandidaat te stellen voor de 'schoonste stad van Neder land'? Zodra er een wedstrijd komt 'smerigste stad' maakt zij zeker kans. Ontelbare keren heb ik de ge meente afdeling woonomge ving gebeld om ze er attent op te maken dat het in de Heren straat ontzettend smerig is. Rondom de Cl000 is het nooit netjes. Vier van de vijf keren kan ik mijn oude kranten weer mee naar huis nemen, bak is weer vol. In de Pioenstraat waar ik woon, is een strook onkruid 1 rzc irsi idi me nd Ier ok vol met uitwerpselen viezigheid langs het stel /kinderdagverblijf hoise straat. Er wordt niets 00 daan. Bij het station schans al net zo. Zo lf f wel even doorgaan. Misschien worden Bir- Rapenburg en Haarli 've straat wel geveegd. II 'e 1 tijd keurig te woord j daar zal ik niets van maar er gebeurt zo v liti in.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14