ECONOMIE Corus maakt na vijf jaar winst Mobiel gebeld worden nog dit jaar goedkoper Minder rompslomp bij administratie bedrijven Beleggers in Koersplan willen geld van Aegon Symbool van confrontatie Leo Berndsen stapt op 'Splitsing energiebedrijven is slecht voor de klanten' Pincode vervangt handtekening bij betalen met ABN-creditcard Shell verandert Met een plastic zak vol bonnen naar de belastinghulp corus n Russische imenboycot i - Rusland ziet voorlopig een boycot per 1 april te- iropese bloemen en plan- Russen willen dat er nduidig Europees ex- tificaat komt. In Brussel ren afgesproken dat de 1 juli krijgt om dat te ren. De exportcertifica- leten aantonen of plan- j zijn van bepaalde ziek- ongedierten; Russische jers vinden de huidige erschillende formulieren rarrend. Rusland heeft de n gesloten voor planten gië en Duitsland. De boy- en Nederland is eind ja- ipgeheven. Europa ex- rt jaarlijks circa 800 mil- jro aan planten en bloe aar Rusland, waarvan rart uit Nederland. fooncellen in ië verdwijnen i - De grootste Belgische imaatschappij Belga- at volgend jaar zes op de elefooncellen in België n. Voorwaarde is dat procent van de Belgen biele telefoon heeft, im klaagt er over dat de oudskosten van haar cellen de pan uitrijzen, ositie in België vraagt een betere toegankelijk- or gehandicapten van resterende cellen en ving van telefoonhokjes lorbeeld stations. es geschrapt ichoonmakers c - De NMa haalt de lie twee jaar geleden elegd aan drie schoon- drijven van tafel. De ïgingsautoriteit kon in waarprocedure niet iken dat de bedrijven en waren bij prijsafspra- boete van 2 miljoen eu- 1 iranchevereniging OSB I overeind omdat vol- NMa vaststaat dat tus- I en medio 2000 advie- gegeven over prijsver- De schoonmaakbe- Jom, Asito en CSU kre et voorjaar van 2003 otaal 15 miljoen euro' es opgelegd. loosheid randerd c - De werkloosheid is i pen maanden vrijwel i nderd. In de periode ;r tot en met februari niddeld 490.000 men- er baan. Dat zijn er ;r dan van november i it januari. Volgens het Bureau voor de Statis- werkloosheid ten op- n 2004 wel gestegen. In i- pen drie maanden was i nt van de beroepsbe- 3 rerkloos. Een jaar eer- it 6,3 procent. Tijs door 157 dollar De Amerikaanse lichte ikte gisteren tijdens de ïche handel een ni- c,57,03 dollar per vat 4iter). Daarmee kwam rt voor het eerst boven $ar. Tegelijkertijd steeg *an Noordzee-olie naar ar. Dat was een prijs- og niet eerder was be- insdag liet oliekartel I en de productie op te i. et een half miljoen va- tg om de druk op de i' verlichten. Shell ver- teren de adviesprijzen ine. Een liter ongelo- e ging van 1,279 naar super van 1,333 I. Diesel ging omhoog i naar 0,989 euro. J, ipitalisten II Toys 'R' Us 1 - De Amerikaanse 8 list Kohlberg, Kravis a KR), sinds vorig jaar eigenaar van Vendex i samen met twee an- o ikaanse investeerders g edketen Toys 'R' Us or 5,7 miljard dollar 61 euro)aldus zaken- j Wall Street Journal. idere investeerders pitalist Bain Caapital joedspecialist Vorna- Toys 'R' Us vestigingen, waarvan ïrland. ind wil snel i met Nuon in - Friesland wil Ig van 12,5 procent in trijf Nuon deels te Bn. De provincie zit landeelhouder al een Ie aandelen in de 51 er zo snel mogelijk dat aandelen pas na 007 mogen worden [laatst de provincie ün een houdster pij. De Nuon-aande- jtot 550 miljoen eu- (d vindt de 1,2 pro- hd die Nuon uitkeert laag. vrijdag 18 maart 2005 door Jacob van der Meulen amsterdam/london - CofUS heeft vorig jaar een nettowinst gerealiseerd van 647 miljoen eu ro. In 2003 kwam er nog een nettoverlies van 442 miljoen eu ro in de boeken. Dat heeft het Brits/Nederlandse staalconcern gisteren bekendgemaakt. Het is de eerste keer dat Corus een jaar afsluit met winst sinds de fusie tussen British Steel en Hoog ovens in 1999. Corus schrijft de verbetering van het resultaat voor 30 pro cent toe aan het nog altijd lo pende programma Restoring Succes. Het concern opereerde in 2004 bovendien onder sterk verbeterde marktcondities. De wereldeconomie maakte het af gelopen jaar zijn sterkste groei door sinds twintig jaar, waarbij de Verenigde Staten en China de kar trokken. Vooral de drie staaldivisies van Corus droegen bij aan de goede resultaten. Zij haalden 19 pro cent meer inkomsten binnen, terwijl er aan volume net zoveel staal werd verkocht als in het voorgaande jaar, namelijk 21 miljoen ton. De omzet van de aluminiumdivisie, die al gerui me tijd in de etalage staat, steeg met 6 procent. Dit onderdeel boekte minder winst, maar dat werd voor het belangrijkste deel veroorzaakt door reorganisatie kosten. Corus maakte gisteren tevens bekend dat Marjan Oudeman zal worden gehandhaafd als di rectievoorzitter van Corus Ne derland. Dat kan worden gezien als een gebaar van goede wil naar IJmuiden, waar de gemoe deren hoog opliepen toen eind vorig jaar Peter Jongenburger als directievoorzitter aan de kant werd geschoven en tijde lijk werd opgevolgd door Oude man. Corus maakt ook de benoeming bekend van Jacques Schraven als voorzitter van de raad van commissarissen van Corus Ne derland. De ex-voorzitter van werkgeversorganisatie VNO/N CW volgt Leo Berndsen op. Topman Philippe Varin denkt dat Corus de achterstand op andere Europese concurrenten heeft ingelopen. Na Restoring arnhem/anp - De gedwongen splitsing van de energiebedrij ven is fnuikend voor de markt werking en slecht voor de klan ten. Het door de ambtelijke top van Economische Zaken, toe zichthouder DTe en de grote energiebedrijven bedachte al ternatief is 'verre te prefereren' volgens EnergieNed. De federa tie van energiebedrijven be grijpt niet dat minister Brink horst (Economische Zaken) het alternatief naar de prullenbak heeft verwezen. Zijn topambtenaar Lankhorst en directeur Zijl van toezicht houder DTe bereikten na maandenlange onderhandelin gen met Essent, Nuon, Eneco en Delta een akkoord over een alternatief. Brinkhorst wijst dat resoluut van de hand, zo bleek woensdag. De bewindsman houdt onverkort vast aan zijn voornemen om de stroom- en gasnetwerken volledig los te koppelen van de commerciële leveringsbedrijven. Hij meent dat dit het beste is om oneerlij ke concurrentie op de energie markt te voorkomen. EnergieNed wijst er op dat de energiebedrijven in Nederland als enige in Europa worden ge dwongen te splitsen. Splitsing is ook een majeure operatie die veel aandacht zal vragen van de sector, waardoor ook de brood nodige service-verbetering in het gedrang komt. De organisatie meent dat met invoering van het alternatieve plan klanten sneller en meer profiteren van de geliberaliseer de energiemarkt. Het plan voorziet onder meer in grotere bevoegdheden voor de DTe om machtsmisbruik door energie bedrijven met een eigen net werk uit te sluiten. Ondernemingsraden van de energiereuzen reageerden gis teren 'onthutst' over de afwij zing van het akkoord. Brink horst zet de deur volgens hen wagenwijd open voor buiten landse concerns die in de ver zwakte bedrijven een gemakke lijke overnameprooi hebben. Ook AM verlaat mogelijk beurs amsterdam/anp - De gTOte projectontwikkelaar AM, ontstaan uit een fusie van Amstelland en MDC, twijfelt aan het nut van de huidige beursnotering in Amster dam. Bij de publicatie van de jaarcijfers zei de raad van be stuur een verandering in de eigendomsverhoudingen niet uit te sluiten gezien 'de beperkte meerwaarde van de beursnotering'. Ook de vraag hoe de financiering van groei het beste kan gebeuren, speelt een rol. De handel in kleine fondsen is meestal dun en de kans om nieuw geld op te halen met een emissie blijkt nogal klein. Zo trokken bedrijven als bandenfabrikant Vrede- stein, ICT-bedrijf Cardio Control, automatiseerder Ai- no, Volker Wessels Stevin en oliebedrijf Petroplus de beursdeur achter zich dicht. Verder zijn er twijfelaars als Reesink, autobedrijf Stern en softewarebedrijf AND. den haag - Het ministerie van sociale zaken heeft tot nu toe ongeveer eenderde gerealiseerd van haar doelstelling om de ad ministratieve rompslomp voor bedrijven te verminderen. Dat blijkt uit cijfers die het departe ment gisteren bekendmaakte. In deze kabinetsperiode willen alle ministeries die regels schrijven voor bedrijven hun lasten met een kwart terug brengen. Voor Sociale Zaken betekent dat een vermindering van jaarlijks 633 miljoen euro. Inmiddels heeft het ministerie voorstellen geschreven die tot een totale daling van 540 mil joen euro moeten leiden. Het kabinet is vol vertrouwen dat het zijn doelstelling zal beha len. Vorig jaar is al voor 3 mil jard euro in administratieve re geltjes gesneden. De werkgevers zijn blij met de plannen van het kabinet om de papierwinkel aan te pakken. Het blijft op dit moment echter bij goede voornemens, aldus secretaris .economische zaken Heinis bij VNO-NCW. „Onder nemers merken het nog niet. De vermindering van de lasten wordt met vertraging in uitvoe ring gebracht." Heinis verwacht dat het effect pas na 2007 echt voelbaar wordt. Sociale Zaken werkt nu aan aanvullende plannen die vooral minder regels moeten opleve ren voor veilig werken en op het gebied van de werknemers verzekeringen als WW en WAO. Over het eerste punt heeft staatssecretaris Van Hoof vak bonden en werkgevers om ad vies gevraagd. Overigens zegt het ministerie van Sociale Za ken dat het departement tussen 1995 en 2002 al een administra tieve lastenvermindering van 13 procent heeft doorgevoerd. den haag/gpd - De tarieven voor 'mobiel gebeld worden' gaan de komende drie jaar met zo'n 30 tot 40 procent omlaag, In december dit jaar al 15 pro cent. Omdat netwerkeigenaren veel te hoge prijzen rekenen voor het doorgeven van tele foontjes van buiten hun eigen netwerk, grijpt telecomwaak- hond O PTA in. Volgens projectmanager markt analyses Noorlag hebben de grote eigenaren van mobiele netwerken een te dominante positie op die markt. „Als ik ie mand wil bellen die een mobiel abonnement heeft bij bijvoor beeld KPN of Vodafone, moet mijn aanbieder wel toegang krijgen tot het netwerk van die grote spelers. Die medewerking is er niet altijd. Er zijn aanbie ders die dreigden gesprekken te weigeren, of veel te hoge kosten in rekening brengen voor het maken van een verbinding." De tarieven liggen nu rond de 13 14 cent per gesprek. „Dat moet naar maximaal 8 cent", zegt Noorlag. Hij heeft het hier over de groothandelsprijzen die de eigenaren van mobiele net werken (KPN, Orange, Telfort. T-Mobile en Vodafone) elkaar in rekening brengen. „De grote spelers voelen te weinig con currentiedruk om hun prijzen te verlagen", aldus Noorlag. „De kleinere spelers kunnen namelijk niet zonder hen. Als wij hier niet zouden optreden, gingen de prijzen weer heel snel omhoog. Onze maatrege len moeten de bellers jaarlijks een besparing van zo'n 150 mil joen euro opleveren." De tarie ven moeten in stappen verlaagd worden, te beginnen in decem ber dit jaar tot 11 cent per ge sprek. Verdere stappen volgen op 1 juli 2006, 1 juli 2007 en 1 juli 2008. Dan moeten ze zijn gedaald tot ongeveer 8 cent, een niveau dat in lijn is met de gemaakte kosten. „Netwerkei genaren krijgen een maand om te schieten op ons prijsmodel", zegt OPTA-voorzitter Arnbak. „We willen de prijsverlagingen niet te snel doorvoeren, want ze hebben zeer ingrijpende gevol gen voor de netwerkeigena ren." De prijsdaling die de OP- TA voor ogen heeft, is geba seerd op de Britse telefoon- markt. „Daar zijn de prijzen nu 30 k 40 procent lager dan hier. Gezien de verschillen tussen de Engelse en Nederlandse markt moet hier zelfs een grotere da ling mogelijk zijn." Op de markt van mobiel bellen doet de OPTA een stapje terug. „Wij zien geen reden deze markt nog langer te reguleren", zegt Ambak. „Er is geen enkele speler meer met een marktaan deel groter dan 40 procent. Dat betekent dat we de beperkingen van KPN opheffen." KPN was verplicht om haar netwerk ter beschikking te stellen aan be drijven die mobiel bellen wil den aanbieden, zoals Albert Heijn, Hema en ID&T. Er zijn volgens de OPTA nu voldoende keuzemogelijkheden voor deze partijen, zodat KPN meer on derhandelingsruimte krijgt. Staalconcern spint garen bij sterke groei wereldeconomie Amsterdam - Achter de tafel werd hij giste ren geflankeerd door directeur Corus Ne derland, Marjan Oudeman en Rauke Hen stra, lid van de raad van bestuur van Corus. Op tafel glanzende winstcijfers en goede prognoses. Te midden van dat alles kan Leo Berndsen, voorzitter van de Raad van Commissarissen van Corus Nederland, dan ook met een gerust hart bekend maken dat hij een langdurende tocht met zijn zeil schip naar Sint Petersburg gaat maken. Hét symbool van de bloedgroepenstrijd tussen Koninklijke Hoogovens en British Steel heeft te kennen gegeven niet voor herbe noeming beschikbaar te zijn. Berndsen was de man die het voornemen van Corus om de aluminiumdivisie te verkopen via de réchter wist te blokkeren. Hij was de uitgesproken commissaris die hardop vertelde dat het geld toch in het peilloze zwarte gat van de Britten zou ver dwijnen. Berndsen: „Door op te komen voor de Nederlandse belangen ben ik het symbool van de confrontatie geworden. In middels is het bedrijfsresultaat verbeterd, wordt er weer geïnvesteerd in Nederland en komt de herstructurering in de UK ein delijk op gang. Dit opent de weg naar nor male verhoudingen binnen het concern en eenheid in het bestuur. Dat proces wil ik niet in de weg staan. De Raad van Commissarissen van Corus Nederland betreurt zijn vertrek. VNO-NCW: Effect na 2007 merkbaar den haag/anp - Een groep on tevreden beleggers eist een schadevergoeding van Aegon. De beleggers voelen zich be drogen omdat zij op basis van onjuiste informatie zouden zijn verleid geld te steken in het be leggingsproduct Koersplan. Volgens Aegon baseren de be leggers hun beschuldigingen op verkeerde aannames. De belegging rendeerde bedui dend slechter dan Aegon voor spiegelde, omdat belangrijke kosten vooraf niet werden ge meld. Dat zei penningmeester Boosten van de stichting 'Koersplan de weg kwijt' giste ren. Volgens hem werden bij voorbeeld de hoge premies voor een overlijdensrisicoverze- kering niet meegenomen in be rekeningen van opbrengsten waarmee Aegon beleggers over de streep trok. De brochures worden gekraakt door het fi nancieel adviesbureau Capital- Consult, dat voor de stichting onderzoek heeft gedaan. De stichting telt 400 leden. Het bestuur wil proberen om via gesprekken met Aegon een op lossing te vinden. In totaal zijn ongeveer 400.000 klanten in Koersplan gestapt. Penning meester Boosten zegt dat hij ongeveer een kwart van zijn in leg kwijt is, terwijl de waarde van het beleggingsfonds waarin hij investeerde verdubbelde. Hij schat dat de beleggers in Koers plan gemiddeld 2000 euro heb ben verloren. „Die schatting is aan de voorzichtige kant." Aegon stelt dat de berekenin gen waarop de beleggers hun kritiek baseren, niet kloppen. „Het zijn teleurgestelde Idan- ten, die op zoek gaan naar een reden om de aanbieder de schuld te geven", zei een woordvoerder van Aegon ver wijzend naar het slechte beurs- klimaat in de voorbije jaren. De verzekeraar wil in een gesprek met de stichting uitleggen hoe Aegon de rendementen van Koersplan berekent. amsterdam/anp - Klanten van ABN Amro moeten binnenkort een pincode intoetsen voor betalingen met creditcard in plaats vein het zetten van een handtekening. De bank introduceert een nieuwe creditcard die de kans op fraude moet minimaliseren. Met de nieuwe pas voldoet de bank aan de wereldwijde standaard voor betalen met creditcard, de zogenoemde EMV-standaard (Eu- ropay/Mastercard/Visa) die begin volgend jaar in Nederland wordt ingevoerd. In veel andere landen is deze standaard nu al van kracht. De nieuwe kaart, met ingebouwde chip, moet de kans op fraude minimaliseren. De nieuwe kaart wordt 4 euro duurder vergeleken met de oude pas. Daar staan wel een aantal voordelen tegenover zoals een aan koopverzekering van een half jaar en de mogelijkheid om transac ties in te kunnen zien via internet. Ook is het straks niet meer no dig is om je extra te legitimeren bij betalingen met creditcard, iets wat nu wel vaak het geval is. Andere grote banken als ING, de Ra bobank en Fortis zeggen binnenkort ook met een creditcard met pincode op de markt te komen. Hulp bij het invullen van het belastingformulier bij de FNV in Amsterdam. Foto: GPD/Koen van Weel den haag/anp - Shell wil de prestatiebeloning van zijn vijf hoogste directeuren, onder wie topman Van der Veer, wijzigen. Opties worden niet langer toe gekend. In plaats daarvan wil Shell de nadruk leggen op belo ning in aandelen. Volgens een woordvoerder leidt het nieuwe systeem niet tot een stijging van het totale beloningspakket. De waarde van de toegekende aandelen kan oplopen tot 2,5 keer het basissalaris. Hoeveel stukken de directeuren krijgen toegekend, hangt af van de prestaties van Shell in vergelij king met zijn concurrenten Ex xonMobil, BP, Total en Che- vronTexaco. Daarbij dient de beurswaarde van het aandeel plus het dividend over een pe riode van drie jaar als leidraad. Als Shell in de groep op dit vlak als vierde of vijfde eindigt, ver strekt het concern geen bonus sen in de vorm van aandelen. Deze en andere wijzigingen van het huidige bonussysteem zijn opgesteld door de speciale be loningscommissie bij Shell, on der leiding van commissaris Loudon. De aandeelhouders krijgen het nieuwe systeem juni ter goedkeuring voorgelegd. door Eric de Bie Amsterdam - April nadert en dat betekent een toenemende druk te voor de belastinghulpen van vakbonden en ouderenorganisa- ties. Steeds meer mensen schui ven met een plastic zak vol bon netjes aan bij een expert. Vak centrale FNV helpt in zes weken bijna 200.000 leden. En jaarlijks groeit dat aantal „Want de Be lastingdienst zegt wel dat ze het makkelijker wil maken, maar het wordt steeds moeilijker." Meneer en mevrouw Tensen (60 en 58) hebben een verstan delijk gehandicapte dochter, die in een tehuis zit. Eén keer per twee weken komt ze een weekeinde naar het ouderlijk huis. Het echtpaar Tensen haalt haar dan altijd met de eigen au to op. Pas sinds vorig jaar zetten ze de kosten daarvoor als aftrekpost op hun belastingformulier. Zelf hadden ze daar nooit een ge dacht, maar de 'invulhulp.' van de FNV wees ze daarop. „Wisten wij veel," zegt me vrouw Tensen. „Van al die pa pierhandel hebben we sowieso weinig verstand. We laten ons aangifteformulier dan ook al 20 jaar op een hulppunt van de FNV invullen. Vorig jaar kwam onze dochter ter sprake, omdat de vrijwilliger van de FNV ook een gehandicapt kind bleek te hebben. Kwam hij er meteen achter dat we al jaren die on kosten niet hadden opge voerd." Zulke 'ontdekkingen' komen geregeld voor. „Vooral ouderen weten vaak niet wat er allemaal mogelijk is en welke kosten ze mogen aftrekken," zegt Ymi Knaap, hoofd van FNV Belas tingservice. „Zelfs als je geen belasting betaalt, is het zinvol om aangifte te doen. Je kunt namelijk recht hebben op een tegemoetkoming buitengewone uitgaven." De FNV biedt haar leden al 39 jaar gratis hulp aan bij het in vullen van het jaarlijkse aangif teformulier of bij andere belas tingvraagstukken. Knaap, die daar al een kwart eeuw bij be trokken is, signalèert dat de vraag jaarlijks toeneemt. FNV heeft door het hele land 500 in- vulpunten, in bejaardencentra, cafés, scholen enzovoorts. Met 6000 vrijwilligers worden zo'n 190.000 mensen in de zes pie- kweken voor 1 april, de officiële inleverdatum, op afspraak ge holpen. „De rest van het jaar houden we 200 punten in stand. Daar worden dan nog eens 30.000 zaken afgehandeld," aldus Knaap, die elk jaar een toename van 10 procent constateert. „Er wordt wel gezegd dat het belas tingstelsel steeds eenvoudiger wordt, maar in de praktijk er vaar ik dat toch niet," geeft ze een verklaring. „Elk jaar komen er wel nieuwe belastingwetjes bij, omdat elke politieke partij weer iets voor zijn achterban wil regelen. Voor een gewone sterveling is dat allemaal niet meer bij te houden. Dus vragen ze ons om raad." Ook zijn veel mensen nog bang voor de elektronische aangifte. „Zo'n computer is niets voor mij," schudt meneer De Rond (64) het hoofd. In zorgcentrum Het Flevohuis in Amsterdam- Oost zijn de gegevens van de oud-havenarbeider binnen 10 minuten verwerkt. De uitkomst: 540 euro bijbetalen. „£)at had ik wel verwacht. Ik heb geen af trekposten. Waarom ik toch hier naartoe kom, als het zo eenvoudig blijkt te zijn? Vroeger heb ik het wel zelf gedaan, maar sinds ik 10 jaar geleden vervroegd ben uitgetreden, krijg ik van verschillende instanties geld. Al die formulieren werden me een beetje te ingewikkeld." De middagsessie in Het Flevo huis loopt ten einde. Vanaf ze ven uur zit de avondploeg klaar. „En dan wordt het soms wel na 11 uur," aldus Knaap. „Maar de vrijwilligers vinden dat niet erg. Ze doen het met veel plezier. De meesten zien het ook als een sociale taak. Je helpt men sen met hun problemen." En als er iemand zich meldt die geen lid van de FNV is? Ach, als in een bejaardentehuis een oudje met een rollator binnen huppelt, helpen we die ook. Daar doen we niet moeilijk over." Corus heeft het lek boven. Foto: ANP/Koen Suyk Succes start het concern met een nieuw project; the Corus Way. Door meer efficiëntie, kwaliteitsverbetering en be perkte groei wil Corus daarmee de concurrentie voorbij streven. Het aandeel Corus, genoteerd in de MidKap-index van de ef fectenbeurs in Amsterdam, presteerde ondanks de winstcij fers matig. Het verloor 3,5 pro cent ten opzichte van gisteren en eindigde op 81 cent. Dat werd door handelaren toege schreven aan de vooruitzichten van het concern voor 2005, waarbij Corus zegt 'onzeker' te zijn over de marktomstandig heden in de tweede helft van dit jaar. Werknemers ultimo december Groot-Brittannië Nederland Duitsland Overig Totaal 2003 2004 24.600 24.400 11.400 11.200 6000 5.800 7.400 6.900 49.400 48.300

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9