voor Duitse economie BUITENLAND Gewapende vrede biedt weinig perspectief Noodplan inAtleh In het holst van de nacht blaast Franco de aftocht Schroder paait oppositie Servië wil meewerken met Joegoslavië tribunaal WHO: Kind niet onder de zonnebank Syrisch leger voltooit eerste fase terugtrekking Aardverschuiving in Oost-Turkije Britse politie voorkomt roof 328 miljoen «te Fransen grondwet Hen meerderheid van en is van plan om te- luropese grondwet te jibij het referendum mei in Frankrijk zal jehouden. Dat blijkt uit ng, die vrijdag wordt eerd in de krant Le Pa- e marge in de peiling is procent zegt nee te emmen, 49 procent n stem voor de grond- dien uitbrengen. klaagt mspion aan - De Israëlische r aanklager heeft de ige atoomspion Morde- li iunu aangeklaagd, om it ch niet zou hebben ge- aan de voorwaarden er hij in april vorig jaar x elaten. Hij was veroor- s ndat hij informatie e ëls nucleaire program- e een Britse krant had o ij mocht onder meer 2 westerse media spre- k :n jaar lang Israël niet ite aanslag d joebais A Het machtige hoofd ie mds staatselektrici- i ijf EES Rossi, Anatoli heeft gisteren in en aanslag op zijn le- eefd. Tsjoebais bleef d toen bij zijn gepant- een bom ontplofte irtuig daarna door nen werd beschoten aatische wapens. De sloegen op de vlucht ichten van Tsjoebais eantwoordden. erk opgerold edofielen Italië en verscheidene iden in Europa, Azië leeft de politie een jk netwerk van pedo- rold die via internet communiceerden, ijn er bijna vijhon- Kien opgepakt, onder 'ië, Duitsland, Span- land en Noorwegen, ictie maakt deel uit iratie 'Canal Grande' ien jaar al vanuit Ita- :zet tegen kinderpor- ;rken van pedofie- telingen bij I verdronken eker zes Colombia- j Aruba verdronken int igaal het eiland pro- n bereiken. Vijftien m ;en worden vermist, ki persoon kon wor- ad De groep van twintig inspen en twee Venezo- zaterdag vanaf de oo ïse kust met een ziopgegaan. Zij Tijfet enkele tientallen eq verderop gelegen aaÉreiken. ne grieners tie vrijdag 18 maart 2005 Formeel bestand met Israël is voor Hamas stap te ver door onze correspondent Ad Bloemendaal Jeruzalem -Aan het eind van een driedaagse bijeen komst in Cairo hebben de Palestijnse milities laten weten het huidige staakt-het-vuren met Israël te willen vast houden. Een formeel bestand, waar de Palestijnse presi dent Machmoud Abbas en-de Egyptische regering om hadden gevraagd, zit er voorlopig niet in. Vertegenwoor digers van de radicale facties zeiden na afloop van de bij eenkomst dat het van de Israëlische regering afhangt hoe lang de 'rust' aanhoudt. In een slotverklaring eisen de deelnemers aan het overleg dat Israël 'alle soorten aanvallen' stopzet en gevangenen vrijlaat. President Abbas en de Egyptische minister voor de vei ligheidsdiensten, Suleiman, hebben de afgelopen da gen vergeefs geprobeerd de radicale groepen over te halen tot een minder vrijblijvende vorm van staakt- het-vuren, gevolgd door besprekingen over politieke reorganisatie binnen de Palestijnse gebieden. Maar de islamitische verzetsbeweging Hamas wilde daar niet van horen. Khaled Mishal, politiek leider van de orga nisatie, vertelde gisteren dat de Palestijnen eerst orde in eigen huis moeten scheppen. „Pas daarna kunnen we de volgende stap zetten." Hamas wil deelnemen aan de Palestijnse parlements verkiezing in juli. Als de uitslag van recente gemeente- raadsverldezingen een indicatie is, gooit de beweging hoge ogen. Na juli zou Hamas dan aanzienlijke politie ke invloed kunnen uitoefenen, al heeft het leiderschap al laten weten geen belangstelling te hebben voor deel name aan de Palestijnse regering. Israël is niet onder de indruk van het resultaat van de Palestijnse bijeenkomst in Caïro. Een woordvoerder liet weten dat het Palestijnse Bestuur zich al heeft ver plicht tot een staakt-het-vuren op de topconferentie in Sjarm-el-Sjeik, begin februari. „Er zal pas werkelijk iets veranderen als de Palestijnse milities worden ontwa pend. Het enige dat telt is de actie die het Palestijnse Bestuur in de praktijk onderneemt. Zolang de leden van deze organisaties wapens dragen zal er waar schijnlijk weinig rust heersen. Een van de problemen met het staakt-het-vuren is dat de Palestijnse en Israëlische regeringen mede afhanke lijk zijn van het gedrag van radicale groepen. Wat Israël betreft zijn dat militante kolonisten in de bezette ge bieden. In de nederzetting Nachliel, op de Westelijke Jordaanoever, raakten gisteren vijf Palestijnse arbei ders gewond toen ze werden afgetuigd door een groep van veertig Israëliërs, studenten aan een plaatselijke tora-school. Een van de Palestijnen is er ernstig aan toe. Een bron in het Israëlische leger omschreef de niet uit gelokte aanval als een 'lynchpartij'. De Palestijnen werkten met officiële vergunningen in de nederzetting. De Israëlische politie is een onderzoek begonnen. In Hebron, eveneens op de Westoever, verwoestten Is raëlische kolonisten gisteren een Palestijns huis. Ze be kogelden soldaten en leden van de paramilitaire grens politie met stenen en eieren. De kolonisten zijn kwaad omdat het Israëlische Hooggerechtshof heeft bepaald dat ze het huis, dat ze sinds het begin van de intifada bezet hielden, moeten ontruimen. berlun/anp-gpd - Om de Duitse economie te redden heeft bondskanselier Schroder (SPD) een noodplan opgesteld. Belang rijkste punt: de belasting voor bedrijven daalt van 25 naar 19 procent. De werkloosheid in de Bonds republiek is enorm. Meer dan 13 procent van de beroepsbe volking zit zonder werk. Een naoorlogs record. Steeds meer bedrijven wijken uit naar lan den waar het belastingregime vriendelijker is. De druk op de linkse regering van Schroder om hard in te grijpen werd steeds groter. En 'job-top' was nodig en de bondskanselier no digde de oppositieleiders uit op het Kansleramt om spijkers met koppen te slaan. Blakend van zelfvertrouwen trad Schroder gisteravond dan ook de pers tegemoet. Hij had 's ochtends in de Bondsdag de belangrijkste rede uit zijn twee de ambtstermijn gehouden en 's avonds in zijn kanselarij be sprekingen gevoerd met de twee christelijk-democratische oppositieleiders Merkel (CDU) en Stoiber (CSU). Schröders conclusie: „We zijn een stuk opgeschoten. Er bestaat een grote mate van overeenstem ming." Met die constatering haalde de kanselier het CDU/CSU-tan- dem de wind uit de zeilen. Mer kel en Stoiber hadden aange drongen op een 'banen-top' in de verwachting de kanselier in het nauw te kunnen brengen. Sinds de psychologische grens van vijf miljoen werkzoekenden in februari werd overschreden, is in de Duitse media over bijna niets anders meer gesproken. Hoewel Merkel en Stoiber, ge flankeerd door de liberale FDP, in het Bondsdagdebat hun best deden Schröders hervormingen als 'onvoldoende' af te schilde ren, overheerste na een hecti sche politieke dag de indruk, in de woorden van Schroder, dat oppositie en regering een 'ver dienstelijke constellatie' heb ben gevonden. De besprekin gen in de kanselarij, die twee- eneenhalf uur duurden, waren 'zeer zakelijk en beschaafd van toon'. Maar verschil van me ning, benadrukte Merkel, blijft bestaan. Bijvoorbeeld over de subsidies op de bouw van een eigen woning, die Schroder wil afschaffen. Met de daardoor vrijkomende gelden wil de SPD flink investeren in onderwijs en onderzoek. Volgens de liberale leider, Gui- do Westerwelle (FDP), die niet was uitgenodigd voor de job- top, kende de ontmoeting een 'magere uitkomst'. Volgens Westerwelle hebben de deelne mers geen uitweg gevonden voor de 'catastrofale situatie' waarin Duitsland zich bevindt. e (buitenlandse hulp- ti 0 oeven niet voor 26 ka. Dor de tsunami ver- an rincie Atjeh te veria- endogen zestig dagen i, iaën. Dat heeft de In- 'doe regering donderdag fer regering wil de acti- er 1 de hulporganisaties neggen in kaart daarna beslissen leropbouw van At- ïpe leeft weer I in Tel Aviv |Voor het eerstin ir heeft Egypte weer Jadeur in buurland lioneerd. De rege- p had zijn hoogste brdiger in 2001 te- ftn uit protest tegen isen Israël en de Pa- lnbassadeur Ibra- lar te streven „de en onze beide lan- ikkelen". Ilen doden {eluk China Jgeveer dertig perso- jhet leven gekomen |s in de Oost-Chine- Iliangxi in botsing jen vrachtwagen vol 1 Geen van de inzit- leefde de explosie jauffeur van de b kwam om het le- loycot 'bellen et^ 1- De nieuwe rege- ...pal wil toch geen Hn met de maoisti- ens.Q die de afgelopen l9?.!jedige opstand in ,.%en gevoerd.De re- ^.jbal hebben een 0 Ti het platteland •en Jdstad onder him geef barcelonjv/gpd - Stiekem, in het holst van de nacht en be dekt door een wit laken, werd gisternacht het ruiterstand beeld weggevoerd van de man die Spanje veertig jaar lang heeft onderdrukt, Francisco Franco. Een paar late voorbij gangers die hun hond uitlieten, applaudiseerden, toen het bijna acht meter hoge beeld op een dieplader werd weggereden. Anderen brachten de Hitler groet onder het zingen van het oude volkslied uit de Franco- tijd. 49 jaar lang heeft Franco daar gestaan op de Plaza de San Juan de la Cruz in Madrid. Het was het laatste en fel omstre den monument van de dictator. Elk jaar op 20 november, de sterfdag van Franco, kwamen ultr a-rechtse militanten naar het plein om hulde te brengen aan hun idool. belgrado-den haac/cpd - De Servische regering geeft landge noten die gezocht worden door het Joegoslavië tribunaal nog tot eind deze maand om zich vrijwillig over te geven. Daarna worden ze opgepakt, mits de autoriteiten weten waar ze zit ten. Dit heeft minister Loncar laten weten. De bewindsman riep de gene raals Nebosja Pavkovic en Sre- ten Lukic op zich over te geven. Volgens de bewindsman is dat het beste voor henzelf en het land. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat beide militairen zijn raad zullen opvolgen.Pavkovic en Lukic worden gezocht we gens het verdrijven van Albane zen uit Kosovo. Pavkovic liet via een zegsman van zijn politieke partij weten dat hij zich nooit vrijwillig zal overgeven. Hij zit, ernstig ziek, in zijn flat in Belgrado. Lukic, die hartproblemen heeft, be weert al langer dat hij niet naar het tribunaal kan vanwege zijn gezondheidstoestand. Gisteren kwam de Bosnisch- Servische luitenant Drago Nikolic in Den Haag aan. Hij werd gezocht wegens zijn aan deel in de massamoord bij Sre brenica in 1995. De Servische president Tadic zei in een interview dat zijn land Ratko Mladic, de Bos- nisch-Servische generaal die voor de massamoord in Srebre nica wordt gezocht, moet vin den en uitleveren aan het tribu naal. Alleen dan maakt Servië kans op aansluiting bij de EU, aldus het staatshoofd. Tadic vergeleek de situatie van Servië met die van Kroatië. Om dat dat land de door het Joego slavië tribunaal gezochte gene raal Gotovina niet heeft opge pakt en uitgeleverd aan het tri bunaal, heeft de EU besloten geen onderhandelingen met het land te starten over toetre ding tot de unie. „We zitten in dezelfde positie. We moeten Mladic en Gotvina oppakken of bewijzen dat ze er niet zijn. Serviërs en Kroaten moeten samenwerken. De eni ge manier is om Mladic en Go tovina te zoeken: elke dag, elk uur, elke minuut." Taduic verweet de conservatie ve premier Kostunica te veel te zetten op vrijwillige overgave van mensen die door het Joego slavië tribunaal worden ge zocht. Hij noemde dat 'het verknoeien var tijd'. Al twee keer werd door de poli tiek besloten om alle 'zichtbare tekenen' van de Franco-dicta tuur te verwijderen. Maar het besluit werd tot nu toe nooit ten uitvoer gebracht. Niemand wilde de verantwoordelijkheid nemen. Het stadsbestuur, gere geerd door de Partido Popular, die ervan wordt verdacht sym pathieën te hebben met het Franco-verleden, heeft steeds gezegd dat het beeld eigendom geneve/anp - De Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) ontraadt kinderen onder de 18 jaar om een zonnebank te ge bruiken. „Jonge mensen die verbranden door blootstelling aan UV-stralen hebben een groter risico om later een kwaadaardige huidkanker te krijgen en recente onderzoeken tonen het verband aan tussen het gebruik van zonnebanken en kanker", meldde de WHO gisteren. Volgens de Wereldgezond heidsorganisatie zijn er wereld wijd ongeveer 132.000 mensen met een kwaadaardig mela- noom, de gevaarlijkste vorm van huidkanker. Jaarlijks over lijden ongeveer 66.000 mensen door huidkanker. Die aantallen stijgen boven dien. Zo is het aantal mensen dat in Noorwegen en Zweden huidkanker kreeg, in de afgelo pen 45 jaar verdrievoudigd en in de Verenigde Staten in 30 jaar tijd verdubbeld. Huidkanker komt vooral voor in delen van de wereld waar de bevolking voornamelijk een lichte huidskleur heeft en een zongebruinde huid in de mode is. 7oals Noord-Europa. van de staat is en dat die het dus ook maar moest weghalen. Maar de voormalige regering- Aznar, beticht van dezelfde sympathieën, heeft steeds ge zegd dat de ontmanteling niet haar verantwoording is. Het ge volg was dat Franco het straat beeld bleef beheersen. Sinds vorig jaar maart heeft Spanje een progressieve rege ring. Dat leidde ertoe dat giste ren om middernacht werklie den van het ministerie van openbare werken onaangekon digd begonnen het standbeeld af te schermen met een on doorzichtig hek. Even later snerpten de slijpschijven door de nacht. Twee uur hadden de mannen nodig om het symbool dat Spanje nog altijd verdeeld houdt van zijn sokkel te halen. „Eindelijk nemen ze Paco mee", riep een jongen die op skeelers voorbij suisde. beiroet/anp - Syrië heeft giste ren de eerste fase van zijn te rugtrekking uit Libanon vol tooid. Syrië heeft zeker 4000 man naar huis teruggehaald en de rest, naar schatting 8000 tot 10.000 man, in de Oost-Libane- se Bekaa-Vallei geconcentreerd. De Syrische troepen en inlich tingendiensten hebben zich nu teruggetrokken uit het noorden van Libanon en de hoofdstad Beiroet. Ook posities die het le ger tot voor kort bezette in de bergen rondom Beiroet, zijn in middels verlaten, zo verzeker den de Libanese autoriteiten. Syrië begon de terugtrekking 8 maart nadat het land onder in ternationale druk was komen te staan om de posities in het buurland op te geven. De anti- Syrische betogingen in Libanon van vooral christelijke Libane- zen speelden een belangrijke rol in de campagne om Syrië na 28 jaar aanwezigheid te bewe gen de troepen en veiligheids diensten uit Libanon weg te ha len. De Syrische president Bashir al- Assad heeft aangekondigd dat de overige Syrische militairen in de volgende fase uit Libanon vertrekken. De secretaris-gene raal van de VN, Kofi Annan, zei gisteren dat hij verwacht dat de Syrische troepen zijn vertrok ken wanneer Libanon in mei verkiezingen houdt. De Libanese politiek is volgens waarnemers al flink op tempe ratuur voor een krachtmeting met stembussen in mei. De pro-Syrische president Emile Lahoud staat onder druk om zo snel mogelijk het veld te rui men. Met name de Druzenlei- der Walid Joumblatt heeft zich, na decennia trouw bondgenoot van Damascus te zijn geweest, recent opgeworpen als de spreekbuis van de anti-Syrische Iibanezen. Daartoe rekenen de meeste christelijke maronieten en veel soennieten zich. Joumblatt zei gisteren dat As sad president Lahoud moet af zetten ten einde de Syrisch-Li banese relaties te helen en de politiestaat te ontmantelen. Die staat heeft Lahoud samen met de Syriërs gevestigd. De anti-Syrische oppositie eist ook het aftreden van de procu reur-generaal en zes topfiguren van de Libanese inlichtingen dienst. Die zouden door hun nalatigheid verantwoordelijk heid dragen voor de dood van de populaire ex-premier Hariri. De chef van de inlichtingen dienst, generaal Jamil Sayyed, was gisteren razend over de aantijgingen. Hij zei dat hij rechterlijke stappen neemt om zijn naam en die van zijn dienst te zuiveren. ankara - In het oosten van Turkije worden na een aardverschuiving zeventien personen vermist. Zij lig gen vermoedelijk onder een modderstroom die donderdag 27 huizen heeft bedolven. Dat heeft de lokale politie gemeld. Zeven personen raakten gewond. Reddingswerkzaamheden in het getroffen dorpje Sugo- zu in de provincie Sivas verlopen moeizaam, omdat er gevaar bestaat voor nieuwe lawines. De aardver schuiving, circa vierhonderd kilometer ten noordoosten van de hoofdstad Ankara, is waarschijnlijk ver oorzaakt door zware regenval.Foto: Reuters londen/anp - De politie in Lon den heeft een van de grootste bankroven uit de geschiedenis voorkomen. De verdachten zouden van plan zijn geweest uit de Londense vestiging van de Japanse bank |fcnitomo Mitsui 220 miljoen pond (327,6 miljoen euro) te stelen. Volgens de BBC zou de specta culaire roof geen feitelijke over val zijn geweest. Computerex perts moesten inbreken in de computer van de bank en het geld electronisch wegsluizen naar tien rekeningen verspreid over de wereld. In Israël is een verdachte van de roof aange houden. Hij zou hebben gepro beerd om 13,9 miljoen pond (20,7 miljoen euro) over te schrijven op een rekening in Is raël. De man is aangeklaagd wegens het witwassen van geld en misleiding. De nationale politie-eenheid voor computercriminaliteit ontdekte het plan in oktober, toen bleek dat er was ingebro ken in het computersysteem van de Britse vestiging van de bank. De daders konden reke ningnummers, wachtwoorden en andere gevoelige informatie achterhalen. Werklieden takelen het laatst overgebleven symbool van het Franco-tijdperk in Madrid op een oplegger. Foto: EPA

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7