'Spreiding allochtonen werkt niet' BINNENLAND 2 [uilende kievitseierenrapers hangen vlag halfstok Op zoek naar ons soort mensen Nederlands in moskee Chris van der Klaauw, aimabele anti-politicus Aangestoken brand kost man het leven 'Het is oorlog, de beuk moet erin' SECOND HOME BEURS - jaarbeurs utrecht 'Wallage is een schat' n (19) bekent jord cafébaas iiden - Een 19-jarige it Leeuwarden heeft be- T [i januari de 54-jarige ei- V [van café Nijlan in Leeu- n te hebben doodgesto- at maakte justitie in arden gisteren bekend. 's gen wordt ervan ver- 'Oii net een 17- en een 18-ja- nie imeraad een roofoverval e I café te hebben gepleegd. <(y jwerd een stamgast met sit, ckeystick mishandeld en :naar doodgestoken. en verzwegen achtsziekte 1>s ac - Het Erasmus Me- lentrum Rotterdam heeft een uitbraak van de ne geslachtsziekte LGV jen. Artsen van de poli voor seksueel over- Ee aandoeningen ver- de ziekte te melden ~1GGD. Ze wilden er eerst tlbliceren in een weten- ïlijk tijdschrift. De In- voor de Gezondheids- JZ) dient een klacht te- ipecialisten in bij het i tuchtcollege. Een half lat de eerste patiënten lachtsziekte zich "gemeld kwam de GGD, ublicatie pas te weten litbraak van de ziekte. Tkes pakt I ruik 112 aan ac - Mensen die met p jöbiele telefoon misbruik van het alarmnummer den straks bestookt m fc'jes om hen te wijzen onverantwoordelijke Mobiele telefoons 1 de eigenaar niet is te den worden bij mis- jlokkeerd. Verder ko- s :amera's te hangen in cellen waaruit regelma- j loos 112 wordt gebeld. 1 Remkes van Binnen- aken kondigde die den gisteren aan. r gebeld geweld De Kindertelefoon is uim 37.700 keer gebeld eld, machtsmisbruik g. In 2003 was dat bijna ier. Het gaat dan om en over lichamelijke eling, ongewenste inti- seksuele mishande- riminatie en ernstig )e Kindertelefoon !t opvallend dat het eel meest favoriete ge- lerwerp, seksualiteit, op de eerste plaats \e\ fAjdf nne ui e,n .1 ngen )t banen 0: Mt vrijdag 18 maart 2005 door Carine Neefjes den haag - „De spreiding van al lochtonen is een gevecht tegen de bierkaai." Dat zegt Hans Adri- aansens, voorzitter van de Raad voor Maatschappelijke Ontwik keling. De raad bracht gisteren een advies uit, waaruit blijkt dat het spreidingsbeleid van de over heid te weinig effect heeft. - Waarom slaagt de overheid er niet in allochtonen te spreiden over verschillende wijken? „Mensen bepalen zelf waar ze willen wonen, de regering kan hen niet dwingen. Ook al wor den er nog zoveel wijken ge bouwd met huur- én koopwo ningen, witte mensen vluchten naar witte wijken, Turken en Marokkanen trekken naar buurten waar veel allochtonen wonen. Allemaal zijn we op zoek naar 'ons soort mensen'. Vooral in de grote steden stuit het spreidingsbeleid op proble men. Daar is zestig procent van de schoolgaande jeugd van niet-westerse afkomst. Door die grote concentratie is het bijna onmogelijk allochtonen te spreiden." - Die concentratie leidt wel tot ernstige integratieproblemen, zo blijkt uit het rapport. Waarom pleit u dan toch voor het be houd van zwarte wijken? „Ik ben niet tegen spreiding, maar in de praktijk blijkt die niet goed te werken. Dat geldt ook voor witte en zwarte scho len. In Nederland is de vrijheid van onderwijs een groot goed, daarom blijft die tweedeling be staan. Ik erken dat er proble men zijn in buurten waar veel allochtonen wonen. Er is crimi naliteit, werkloosheid, school verzuim. Maar wat ik het aller ergste vind: een half miljoen al lochtonen spreekt onvoldoende Nederlands! De regering heeft zich gefocust op het spreidings beleid, maar heeft te weinig ge- investeerd in professionele taal les aan allochtonen." - Tijd vooreen nieuw integratie beleid, vindt de raad. Jaag al lochtonen niet weg maar inves teer in mensen, buurten en scholen. Deze aanpak lijkt veel op het beleid uit de jaren zeven tig waarbij het behoud van de eigen cultuur voorop stond. Gaat Nederland weer terug naar af? „Dat wil ik met kracht ontken nen. De jaren zeventig waren gehuld in een ideologisch jasje van tolerantie. We zagen al lochtonen met afwijkende nor men en waarden, maar het lag niet in ons vermogen hen daar op aan te spreken. We lieten ze gaan in de hoop dat het goed zou komen, een zeer onver schillige houding. Anno 2005 is het klimaat wezenlijk anders. In het nieuwe integratiebeleid ei sen wij van allochtonen dat zij Nederlands spreken, maar ook dat zij zich houden aan de Grondwet, dat hier vrijheid van meningsuiting geldt, dat man nen en vrouwen gelijk worden behandeld en dat hier gods dienstvrijheid is. Tegelijkertijd moeten Nederlanders de char me van de andere cultuur leren waarderen. Over hoofddoekjes moeten we ons niet meer druk maken." - 'Het gaat er vooral om dat we sociaal cement creëren om inte gratie te bevorderen', zo staat in het rapport. Wat bedoelt u pre cies? „We moeten allochtonen en autochtonen weer met elkaar in contact brengen. Bijvoorbeeld via cursussen in buurthuizen. Voor mij part legt buurman Piet aan buurman Ahmed uit wat er zo leuk is aan biljarten en ver telt Ahmed vervolgens waarom hij dit spel nog nooit gespeeld heeft. Sociaal contact is essenti eel voor integratie." - De raad pleit voor 'een ingroei van de islam'. Met meer in Ne derland opgeleide imams in de moskee, 'koestert de overheid verscheidenheid'. Is dat niet erg soft? „Nee. Juist in deze tijd is het een hele opgave om van ver schil te leren houden. Het is de essentie van democratie. Het is belangrijk dat er ook in Neder land respect groeit voor de is lam, uiteraard niet te verwarren met het fundamentalisme." den haag/anp - In moskeeën in Nederland moet het Neder lands de spreektaal zijn. De overheid moet stimuleren dat in de islamitische gebedshuizen imams voorgaan die in ons land zijn opgeleid. Ook dient er een Nederlandse imamoplei ding te komen. Dat schrijft de Raad voor Maatschappelijke Ontwikkeling (RMO) in het ad vies Eenheid, verscheidenheid en binding. Om meer eenheid te krijgen, moeten er duidelijk afgebaken de grenzen in de samenleving zijn. Het onderwijs, religieuze instellingen en het opbouw werk moeten de democratische waarden en omgangsnormen beter overdragen. Een Nederlandse imamoplei ding, waar verschillende uni versiteiten plannen voor heb ben, zorgt er volgens de RMO voor dat imams niet meer inge vlogen hoeven te worden. Voor gangers en gelovigen kunnen dan gewoon Nederlands spre ken. De Tweede Kamer wil dat Nederland vanaf 2008 geen bui tenlandse imams meer toelaat. Voorzitter Hans Adriaansens van de Raad voor Maatschappelijke Ontwikkeling: „De spreiding van alloch tonen is een gevecht tegen de bierkaai." Foto: GPD/Harmen de Jong - Wat levert het nieuwe integra tiebeleid op? „De spreiding van allochtonen was een gevecht tegen de bier kaai, die frustratie zijn we kwijt. Nederland staat voor het vol dongen feit dat tien procent van de bevolking een niet-wes terse afkomst heeft. We moeten in deze mensen investeren. In tegratieproblemen zullen we voorlopig houden. Ik denk dat het een jaar of tien duurt voor dat het goed gaat in Neder land." den haag/gpd - Het integratie beleid van de overheid faalt. De regering richt zich vooral op de spreiding van minderheden, maar dat heeft onvoldoende ef fect. Juridisch is het onmogelijk allochtonen verplicht te spreiden over verschillende wijken en scholen. Dat concludeert de Raad voor Maatschappelijke Ontwik keling (RMO) in een rapport, dat gisteren is aangeboden aan mi nister Verdonk van integratie. De overheid probeert de con centratie van minderheden te doorbreken met een sprei dingsbeleid, maar in de praktijk levert dit weinig op, zo blijkt uit het rapport. De overheid kan allochtonen niet dwingen in bepaalde wijken te gaan wo nen. Datzelfde geldt voor schoolkeuzes. Bovendien wo nen in de grote steden al zo veel minderheden (de meerderheid van de jeugd is allochtoon), dat spreiding daar bijna geen zin meer heeft. De raad pleit voor een nieuwe aanpak van de integratie. Om de problemen in allochtone wijken aan te pakken, moet de overheid meer investeren in mensen, buurten en scholen. Belangrijk is vooral dat er veel meer geld wordt geïnvesteerd in taallessen. Uit cijfers blijkt dat een half miljoen allochto nen de Nederlandse taal onvol doende spreekt. 'De overheid is hier ernstig tekortgeschoten', aldus het rapport. 'Eenheid, verscheidenheid en binding' zijn de drie pijlers on der het aanbevolen integratie beleid. Allochtonen moeten niet alleen Nederlands leren, maar zijn ook verplicht zich aan de grondwet te houden. Daar naast vindt de raad dat autoch tonen meer respect moeten op brengen voor de islam. In Den Haag, Amsterdam en Rotterdam wonen gemiddeld 30 tot 34 procent allochtonen van niet-westerse afkomst. Daarna volgen steden als Schie dam en Almere (22 procent), Diemen (21 procent), Utrecht (20 procent) en Lelystad (17 procent). IN MEMORIAM ntwii rzoek moord heropend De politie heeft het naar de moord op Manon Seijkens uit heropend. Het kind in de zomer van een half jaar later stoffelijk overschot *7 ft in een moeilijk be- "gebied enkele hon- ïters van haar ouder- dge tijd daarna ich een man die zei dader was. Hij zat an- g iar in de cel, maar nndelijk vrijgesproken pbrek aan bewijs. Het Team Kindermoord olitie Brabant-Zuid- viseerd het onderzoek nen. Daarvoor is nu van twaalf recher- ISSOtformeerd. - De gemeente Gro in nbet nog dieper in ei- gkefnijden dan verwacht. 2004 kondigde de aan dat de komende let j imbtenaren het veld Wen. Dit aantal is nu naar 400. Dat blijkt itellf 'P00 over de bezuini- het stadsbestuur de in de gemeenteraad 1 totaal moet meer laat^cent van de ambte- veld ruimen. Wet- Dekker van financiën S tollat er geen gedwon- l uvJgm villen. eensfc Amsterdam Door een felle uitslaande brand in een huis aan de Pierre Cuypershof in Amsterdam is in de nacht van woensdag op donderdag een nog onbekende man om het leven gekomen. Er zijn sporen gevonden waaruit blijkt dat de brand is aangestoken. Volgens de politie stond het huis een teken gekalkt dat mogelijk verband houdt met de brandstichting. De politie wil niet zeggen om wat voor teken het gaat. De brand brak rond kwart over twee uit. De brandweer had het vuur snel on der controle en vond het slachtoffer. Pogingen om hem te reanimeren mochten niet meer baten. Na de brand zette de politie meteen een buurtonder zoek in gang. Foto: ANP/Toussaint Kluiters De zachtmoedige en aimabele dr. Chris van de Klaauw, die woensdag op 80-jarige leefijd overleed, had eigenlijk nooit minister moeten worden. Daar was zijn inborst niet naar en hij had er geen feeling voor. Bo vendien had hij, toen hij in 1977 als een van de verrassin gen opdook als WD-minister van buitenlandse zaken in het kabinet-Van Agt, geen enkele ervaring in het politieke métier. Zoiets komt wel vaker voor en dan blijkt zo iemand in veel ge vallen toch boven zichzelf uit te groeien. Met Van der Klaauw, die diplomaat was en bleef, is dat echter nooit het geval ge weest en hij was ook niet te be roerd om dat ruiterlijk te erken nen. „Ik hield niet zo van het politie ke bedrijf', zei hij in 1995 te rugblikkend. Velen noemden hem een stoethaspel of een brekebeen, in politieke zin dan, want voor de rest kreeg Van der Klaauw in politiek Den Haag slechts kwalificaties als 'lieve man' en 'beminnelijk mens' opgeplakt. Velen hadden zelfs medelijden met hem als hij in de Tweede Kamer weer eens stond te stuntelen over kruisra ketten of de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika. Chris van der Klaauw werd op 13 augustus 1924 in Leiden ge boren. Hij studeerde in die stad geschiedenis en promoveerde in 1953 op een proefschrift over de Nederlands-Belgische ver houdingen tussen de Eerste en Tweede Wereldoorlog. Hij koos Archieffoto: GPD/Cees Zorn Chris van der Klaauw, 1924 - 2005 voor een loopbaan in de diplo matieke dienst en klom daar al vrij snel op in de hiërarchie. In 1966 was hij al ambassaderaad (vice-ambassadeur) in Rio de Janeiro en daarna vertegen woordigde hij Nederland lange tijd bij de VN in New York en bij andere internationale orga nisaties in Genève. Toen hij in december 1977 nog maar net twee maanden be noemd was in een ambtelijke topfunctie op het ministerie van buitenlandse zaken (direc teur-generaal Europese samen werking) liet WD-leider Hans Wiegel het oog op hem vallen. Na de tumultueuze maanden lange kabinetsformatie die maar niet wilden leiden tot het voor de hand liggende tweede kabinet-Den Uyl werd er een kabinet-Van Agt-Wiegel ge smeed, waarin de topdiplomaat Chris van der Klaauw de post Buitenlandse Zaken mocht be kleden. Pas later werd duidelijk dat hij eigenlijk 'derde keus' was geweest omdat andere kan didaten voor de eer hadden be dankt. Aanvankelijk waren de ver wachtingen omtrent Van der Klaauws politieke kwaliteiten nog hoog gespannen, maar al spoedig bleek hij niet voor deze baan in de wieg te zijn gelegd. Hij werd de schietschijf van de linkse oppositie in kwesties als de ontwikkeling van de neutro nenbom voor de NAVO, de plaatsing van kruisraketten in Woensdrecht, politieke acties tegen Zuid-Afrika, de verkoop van Nederlandse onderzeebo ten aan Taiwan en de levering van verrijkt uranium aan Brazi lië. Tenenkrommend was het soms om te zien hoe Van der Klaauw in debatten weerloos in de tang werd genomen, tot wanhoop ook van zijn partijge noten en ambtelijke adviseurs. Toch kon de pijprokende whis- keyliefhebber met zijn visuele handicap (Van der Klaauw was aan één oog blind) buiten het politieke podium nauwelijks enig kwaad doen. „Hij is uiterst aangenaam gezelschap en je kunt verschrikkelijk met hem lachen", aldus een van z'n top ambtenaren uit die tijd. Ook in de Tweede Kamer en bij de pers bleef de a-politieke minister sympathie oproepen. Na zijn hachelijke politieke avontuur waren zijn diploma tieke kwaliteiten, die hij onmis kenbaar had, nog niet vergeten. Na een korte periode van rust werd Van der Klaauw benoemd tot ambassadeur in Brussel en hij besloot zijn carrière als am bassadeur in Lissabon. 'Heerlij ke jaren in de luwte van de poli tiek', schreef hij uit de grond van zijn hart in zijn memoires (1995) over deze laatste twee posten. Dick van Rietschoten ïn u i ,r - Handen diep in de n< token, groene jas en zen aan en met de pet op zwoegt Evert en uit Sneek door het aïsland. De kievits- r liep gisteren, op de dat het officieel nog •r het land. Met tra- ;en speurde hij naar 1de eitjes. „Ik heb halfstok gehan- ipverbod van de it bij mij te boek als dag", aldus de 55- :er, die sinds zijn devitseieren zoekt, in Friesland lopen de rechter in Leeu- rapen van kievits- eieren heeft verboden. Sommi ge mannen die hun hele leven al kievitseieren rapen, lopen huilend op straat. Naast emotie is er ook veel woede. „Het is oorlog. De beuk moet erin", zegt Henk Kalsbeek, bestuurslid van de Bond van Friese Vogel- beschermings Wachten. Van der Veen roept om actie. „In 1975 demonstreerden we suc cesvol tegen het verkorten van de zoekperiode. We moeten nu opnieuw in actie komen." Volgens de Fauna -en Vogelbe scherming, de rechterlijke te genpartij van de kievitseieren rapers, is het rapen slecht voor de vogelstand. De rapers gaan hier fel tegenin. „Wij rapen in een periode dat de boeren hun land bewerken. Hierdoor gaan heel veel nesten verloren en dus maakt het wel of niet rapen weinig verschil. Daarnaast is de kievit een vogel die met gemak binnen twee weken een nieuw nestje heeft. Als de boer klaar is met het bewerken van het land rapen wij niet meer. We zorgen er dan voor dat de nesten be houden blijven door onze na zorg, waarbij we de nesten be schermen", aldus Kalsbeek. Beide mannen noemen de lief de voor de natuur als belangrij ke drijfveer voor het rapen. „Na drie weken eierenzoeken kan ik er voor de rest van het jaar weer tegenaan. De zon op je gericht of keiharde regen, het geluid van de vogels, de drek en het observeren van het gedrag van de kievit: alles aan deze manier van leven is prachtig", aldus Van der Veen. Volgens de kenners is het zuur dat het verbod vandaar ingaat. „Ik denk dat de eerste eitjes er morgen liggen", zegt Kals beek." De rapers verwachten dat de nazorg, die gekoppeld is aan de zogenoemde eierenraperspas, snel minder wordt. Kalsbeek: „De passie voor het zoeken en rapen maakt de mensen ook goede nazorgers. Maar nu het ene niet meer mag, gaat de mo tivatie voor het andere ook weg. Kijk maar in de rest van Neder land. De nazorg is daar een stuk minder dan in Friesland. De vo gels rijn dan de dupe." (advertentie) EUROPA'S GROOTSTE BEURS VOOR UW TWEEDE HUIS OF WONEN IN HET BUITENLAND 18. 19. 20 MAART 300 Makelaars uit 35 landen - Gratis seminars - za/zo kindercrèche - info 035 6282422 - www secondhome nl groningen/anp - Twee buurtagenten bepalen voort aan wanneer er extra politie- inzet nodig is op de tippelzo ne aan de Bornholmstraat in Groningen. Dat heeft de ge meente in ovetleg met de politie besloten. De prostituees hadden zich bij burgemeester Wallage beklaagd over de vaak mas sale en in hun ogen overbo dige aanwezigheid van agen ten in de tippelzone. Zij be schuldigden de agenten van aapjes kijken. „„De twee buurtagenten moeten optreden als ver trouwenspersoon op de tip pelzone", verklaarde een woordvoerster van burge meester Wallage gisteren. „Zij bekijken in welke situa tie er meer inzet nodig is. De gemeente hoopt dat de pros tituees zo hun werk onge stoord en veilig kunnen doen." Woordvoerster G. Lemckert van stichting De Straatmade lief, die namens de Groning se prostituees optreedt, is blij met het besluit van de gemeente. „Dit is precies waar we al jaren om vragep. Burgemeester Wallage is een schat. Ik ga alle vrouwen op taart trakteren." L

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5