'Nieuwe wet behandeling onder dwang' BINNENLAND 1 Antiterreurbrigade geen uitzendbureau politie Nieuwe Randstadkrant met 325 werknemers minder Telegraaf wellicht ook op tabloidformaat dit jaar 4de mediwiet -premier •verleden mag met papier spelen :"]i niet gekort fens handdruk ssn niet blij wapenbeurs klachten hogeschool |w na dagen ié liting vrij auwiet iwe Revu mag hc Iter •hol spil lensmokkel Opname kliniek niet langer vereist Staal op de weg 'Kinderen van asielzoekers ten onrechte vast' 'Zeker 18.000 verpleeghuisbewoners ondervoed' De korenwolf vreet geld Minder leerlingen volgen openbaar basisonderwijs Wapenvondst op Schiphol yic - Er komt dit najaar aarschijnlijk een eind aan irstrekken van legale ne- jt op doktersrecept. Vol- ^ünister Hoogervorst j izondheid) maken te 'patiënten er gebruik van epijnbestrijdende wer- izeker. De verwachting itzo'n 15.000 mensen die nker en multiple sclerose de softdrug zouden gaan ken, maar in de praktijk het er 1500 te zijn. stad - Oud-premier Ra- inchi' Jorge Isa van de mdse Antillen is gisteren irige leeftijd op Curasao en. Tussen 1944 en 1976 ctief geweest in de Antil- politiek. Hij was een van chters van de Democra- 'artij. Voor die partij was )71 en van 1972 tot 1973 snier. IDAM - Frisdrankfabri- •belFrisss mag de com- blijven uitzenden waar- •up een huiskamer ver iet een rol wc-papier. Hitbank in Amsterdam Ie gisteren dat de dier- ildoende verwantschap iet de witte labrador- wc-papierproducent zijn reclame gebruikt, up in de DubbelFrisss-re- doet iets geheel anders ide iletpapier dan de Page- m f, aldus de rechtbank, leki evt ltis ac - De islamitische uit- va gerechtigde die uit ge zin ertuiging weigert vrou- ambtenaren de hand te en, is niet om die reden >er<|De gemeente Den Haag t d; eren weten dat de man ?rdi voldoende heeft inge- e« n om een baan te vin- lat was de reden voor ivit I eerdere sancties." del iam - Burgemeester Co- a Amsterdam is niet blij 1 komst van de wapen- ïtemational Training ïcation Conference ïaar de RAI in april. Hij Je het 'onwenselijk' dat iai gelijk evenement in zijn oe( latsvindt. Aangezien op ;hts s geen wapens te koop rarden tentoongesteld, ea »urgemeester het eve niet verbieden. vrijdag 18 maart 2005 ^ejjlUM - Hogeschool Inhol- fwc Dfileert zich als een in- 1 ij0 waar studenten zich in- ;n p el kunnen ontwikkelen. ,ei e belofte maakt deze Ju( X)0 studenten grootste zeK nderwijsinstelling niet enl at stelt de Landelijke en Vakbond (LSVb). Uit uête van de LSVb blijkt rocent van de studen- l*p'a 1 persoonlijk ontwikke- hl n heeft. ic - Het openbaar mi- zal het weekblad Nieu- 1 niet vervolgen voor het en van wietzaadjes aan Dat heeft justitiemi- onner geantwoord op ijke vragen van de Kamer. Nieuwe Revu januari een paar can- adjes cadeau bij een W ummer over drugs. id^AM - Schiphol speelt W ngrijke rol bij mensen- naar de Europese in twaalf bekende Hes naar de EU eindi- olgens de Europese po- nisatie Europol vijf op nale Nederlandse 'en. Dit is een van de (gen uit de strategische iteitsanalyse over men gel van het Korps Lan- blitiediensten (KLPD). rotterdam/gpd - De kranten uitgevers PCM en Wegener zet ten hun plannen door om hun dagbladen in en rond Rotter dam, Den Haag en Utrecht sa men te voegen tot één nieuwe krant. Daarbij gaan 325 van de 1125 banen verloren. De nieu we titel moet vanaf eind augus tus verschijnen. Dat hebben de directies van beide concerns gisteren meegedeeld. Daarvoor richten beide bedrij ven een nieuwe onderneming op. PCM krijgt 65 procent van de aandelen en brengt het Alge meen Dagblad, Rijn en Gouwe, De Dordtenaar en het Rotter dams Dagblad in, Wegener le vert voor 35 procent het Utrechts Nieuwsblad en de Haagsche Courant aan de com binatie. Beide ondernemingen delen de zeggenschap over het nieuwe bedrijf. Hoe de nieuwe krant gaat he ten, is nog onbekend. Hoofdre dacteur Bonjer van het Alge meen Dagblad gaat er vanuit dat zijn titel blijft bestaan en dat in elke regio de bestaande krantentitel er aan wordt toege voegd. „We moeten alleen de directie daarvan nog overtui gen." Volgens PCM-topman Bouw man is de nieuwe krant onver mijdelijk. De huidige kranten verliezen gemiddeld per jaar 3,6 procent van hun abonnees, veel meer dan andere Nederlandse kranten. Dat komt omdat veel autochtonen uit de steden ver huizen en daarna geen kranten abonnement meer nemen. Ge zamenlijk hebben de kranten nu nog 643.000 betalende le zers, tien jaar geleden waren dat nog 898.000 abonnees. De nieuwe krant verschijnt zes dagen per week op tabloidfor maat, in het weekeinde komt er een magazine bij en er komt een uitgebreide internetsite. Le zersonderzoek heeft aange toond dat er geen behoefte is aan een zondagskrant. In plaats van de huidige 23 regionale edi ties krijgt de krant er twintig, plus één landelijke editie. In Den Haag en Rotterdam komen er dagelijks een ochtend- en een middageditie. De krant zal een uitgebreid sportkatem krij gen en, meer dan de huidige kranten, korte nieuwsberichten bevatten. De redacties van de betrokken kranten reageren verdeeld op het plan. Bij het Algemeen Dag blad overheerst tevredenheid, omdat de redacteuren menen dat hun krant blijft bestaan en de regionale titels er aan wor den toegevoegd. Ook constate ren zij dat de meeste banen verdwijnen in Utrecht en Den Haag. Bij het Rotterdams Dagblad is het verzet het sterkst. Een dele gatie van de redactie woonde gisteren de persconferentie bij en liet weten niet te begrijpen waarom de huidige krant moet verdwijnen. Ook werd de direc tie verweten niet te willen kij ken naar een eigen alternatief plan. Volgens Bouwman is dat wel gebeurd en is het huidige plan beter. amsterdam/anp - Ook dagblad De Telegraaf kijkt naar de mo gelijkheden om op tabloidfor maat te verschijnen. De krant op kleiner formaat zal zelfs al dit jaar kunnen worden doorge voerd, maar dat is niet waar schijnlijk. Dat zei bestuursvoor zitter Swartjes gisteren. „We kijken naar de marktont wikkelingen in Nederland en het buitenland", zei Swartjes. Daarmee doelde hij op de kran ten Het Parool en Trouw die onlangs op het kleinere formaat verschenen. Ook uitgever PCM liet gisteren weten dat de nieu we fusiekrant van het Algemeen Dagblad en diverse regionale kranten een tabloid wordt. De Telegraaf kijkt ook naar de mogelijkheden om een meer multimediaal bedrijf te worden. „Dat is onafhankelijk van het mediatype, we kijken dus niet alleen naar print", aldus Swart jes. Als voorbeelden noemt hij mobiele content en ook televi sie. De Telegraaf Holding heeft een belang in het tv-bedrijf SBS. Rotterdam - Even na het middaguur kantelde gisteren op het knooppunt Benelux een vrachtwagen geladen met staal. De truck was dwars over de rijbaan komen te liggen, schoof vervolgens door de geleiderail en belandde tot slot halverwege de andere rij baan. De vrachtwagenchauffeur werd uit het voertuig geslingerd en werd gewond overgebracht naar het ziekenhuis. Over de toedracht van het ongeluk is nog niets be kend. Foto: ANP/Ed Oudenaarden den haag/anp - Psychiatrische patiënten moeten gedwongen kunnen worden behandeld zon der dat ze zijn opgenomen in een kliniek. Om dit mogelijk te maken moet de Wet Bijzondere Opnemingen in Psychiatrische Ziekenhuizen (BPOZ) worden vervangen door een nieuwe wet. Dat bepleitten acht organisaties op het gebied van geestelijke gezondheidszorg gisteren in de Tweede Kamer. Volgende week buigt de Kamer zich over de ge dwongen opname en behande ling van patiënten die een ge vaar voor zichzelf en hun om geving vormen. Nu kunnen deze patiënten ge dwongen in een kliniek worden geplaatst, waar ze kunnen wor den behandeld. Maar als ze medicatie weigeren, belanden ze vaak in een separeercel, wat hun ziekte alleen maar verer gert. Gedwongen behandeling is alleen mogelijk als er binnen het ziekenhuis door het gedrag van een patiënt een gevaarlijke situatie dreigt te ontstaan. Onder andere GGZ Nederland, artsenorganisatie KNMG en de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie vinden dat artsen meer mogelijkheden voor ge dwongen behandelingen moe ten krijgen. Dit zou ook vaker moeten kunnen zonder dat een patiënt wordt opgenomen. De Gezondheidsraad adviseer de minister Hoogervorst (Volks gezondheid) vorig jaar al om gedwongen behandeling moge lijk te maken. Nu zijn er naar schatting 8000 zogenoemde zorgmijders die alleen maar ge dwongen kunnen worden op genomen. Hoogervorst zei toen dat de mogelijkheden van de huidige wet niet volledig wor den benut. Hij kondigde aan verder advies te gaan vragen over verruiming van de moge lijkheden tot gedwongen be handeling. Maar de onderteke naars van het manifest vinden aanpassing van de huidige BOPZ niet ver genoeg gaan. Een nieuwe wet moet uitgaan van behandeling, niet in de eerste plaats van opname. md emi - De politie heeft agavond een 38-jarige Jq, it Dongen ontzet uit ve[, ling in Tilburg. Een 34- r at an hield de vrouw sinds g tegen haar zin vast. ie maakte gisteren be- t de man is aangehou- vrouw kon geen ge- laken van haar mobiele i, omdat haar beltegoed Ze wist niet dat 112 ook aar is zonder beltegoed, de politie ligt de oor- i de gijzeling in de rela- ifeer. hilversum/anp - Ongeveer vijf tig kinderen van asielzoekers die de IND het land wil uitzet ten, zitten ten onrechte opge sloten. Ook krijgen ze geen on derwijs. Dat zei de voorzitter van Defense for Children, Meu- wese, gisteravond in het televi sieprogramma Netwerk. De rechtbank in Amsterdam oor deelde deze week dat de 10-ja- rige Nasir Nouri uit Afghanistan niet rechtmatig in het grenshospitium bij Schiphol vastzat. Hij is daar inmiddels vertrokken. Netwerk toonde echter foto's waaruit blijkt dat op Schiphol nog meer kinderen vastzitten. venop het Amsterdamse ver pleeghuis Vreugdehof. Daar overleed vorig jaar een vrouw, omdat ze niet volgens de regels was vastgebonden aan bed. De vrouw gleed uit het bed, raakte bekneld en overleed. De vrouw was vastgebonden, omdat er te weinig personeel in de nacht dienst zat. Volgens de Inspectie mag dat nooit een reden zijn. De vrouw kon ook niet bij de alarmbel. Die was weggelegd, omdat ze er te vaak gebruik van maakte. De inspectie heeft het verpleeghuis op de vingers ge tikt en gaat deze maand nog twee keer langs om te kijken of de vereiste maatregelen zijn ge nomen om dit in de toekomst te voorkomen. hilversum/anp - Ondervoeding en uitdroging is een stille moor denaar. Dertig procent ver pleeghuisbewoners (18.000 mensen) is ondervoed of uitge droogd en mensen sterven daar aan. Dat stelde bijzonder hoog leraar chronische zorg Schols gisteravond in het televisiepro gramma NOVA. Schols noemt het onacceptabel dat de lande lijke richtlijnen niet worden na geleefd. In de uitzending kwamen fami lieleden van drie mensen aan het woord die vorig jaar na een opname in een verpleeghuis voor revalidatie ondervoed en uitgedroogd waren. In twee ge vallen overleed de patiënt. Het ging om een vrouw in verpleeg huis Innersdijk uit Groningen en een man die werd opgeno men in verpleeghuis Rijckehove in Capelle aan den IJssel. Een patiënte van verpleeghuis Aeneas in Breda belandde met een beginnende maagzweer en uitgedroogd in het ziekenhuis en woont nu in een ander ver pleeghuis. Het gaat goed met haar, zei haar dochter, die eer der van het personeel het aan bod kreeg om haar moeder te laten versterven omdat zij niet meer wilde eten, drinken en le ven. De dochter, die overtuigd was dat haar moeder ziek was en niet levensmoe, nam daar geen genoegen mee. De Inspectie voor de Gezond heidszorg heeft de familie van de patiënt uit Capelle gevraagd om op de hoogte gehouden te worden van de uitspraak van de klachtencommissie van het ver pleeghuis. Het verpleeghuis in Breda had de inspectie niet op de hoogte gebracht van de cala miteit tot dat duidelijk werd dat NOVA er aandacht aan zou brengen. De Inspectie heeft het verpleeghuis daarvoor op de vingers getikt. Over het Gro ningse verpleeghuis zei een woordvoerster van de Inspectie dat in de gaten wordt gehouden of er een klacht is ingediend bij de klachtencommissie van het verpleeghuis. Als dat zo is, dan wil de inspectie dit in de gaten houden. Daarnaast zit de Inspectie bo- sibbe/gpd - Tien miljoen euro heeft de overheid de afgelopen vijfjaar uitgegeven aan de her introductie van de korenwolf in Zuid-Limburg. Met dat geld zijn vier reservaten aangelegd en 224 korenwolven gefokt en uit gezet. De meeste daarvan zijn ten prooi gevallen aan roofdie ren. Die kunnen de hamsters makkelijk vinden, omdat ze al lemaal bij elkaar zitten in afge schermde reservaten. Grootste kostenpost was het aankopen van grond om reser vaten aan te leggen: 6,5 miljoen euro. Daar komt nog ruim een miljoen bij voor het hamster- vriendelijk beheren van die gronden, blijkt uit cijfers van het ministerie van landbouw. Aan het fokprogramma van de hamster, in Diergaarde Blijdorp in Rotterdam, hangt een prijs kaartje van bijna zes ton. Ook het onderzoek en de plaatsing van monitoren bij de reservaten kostte veel: 8,5 ton. In het beschermingsplan staat dat het ministerie voor 2005 elf reservaten aan wilde leggen. Het slaagde er echter niet in om de benodigde grond te kopen en daarom zijn op slechts drie plekken reservaten gereed ge komen waarin hamsters zijn uitgezet: Sibbe (2002), Amby (2003) en Heer (2004). Ook het doel dat de hamsterpo pulaties zelfstandig overleven, is nog niet gehaald. Hoofdoor zaak: de korenwolven worden massaal opgegeten door roof dieren. Sinds vorige maand zijn daarom jagers bezig vossen af te schieten. utrecht/anp - Het aantal leer lingen in het openbaar basison derwijs is in de afgelopen vijf jaar met twee procent gedaald, terwijl het totaal aantal basis schoolleerlingen licht is geste gen tot 1,6 miljoen. Bijzondere scholen hebben er juist leerlin gen bijgekregen. Dat bÉjkt uit cijfers van het mi nisterie van onderwijs die het Onderwijsblad van de Algeme ne Onderwijsbond in het jong ste nummer heeft geanalyseerd. De openbare scholen verloren in vijf jaar bijna 12.000 leerlin gen, ofwel 477 klassen. Ruwweg eenderde van de ba sisschoolleerlingen in Neder land gaat naar een openbare school en tweederde naar een bijzondere school. Het islami tisch onderwijs maakte plaatse lijk soms een flinke groei door, maar die was over het geheel genomen te gering om de afkal ving van het openbaar onder wijs te verklaren. Deskundigen hebben geen eenduidige ver klaring voor de verschuiving. Onderwijssocioloog Dronkers zoekt die in de de verwachting van ouders dat het bijzonder onderwijs meer aan waarden en normen doet. „Wat nu zo wrang is, is dat waarden en normen niet beter scoren op scholen met een christelijke grondslag", zegt hij in het On derwijsblad. Andere mogelijke verklaringen zijn de 'witte vlucht' - de over stap van autochtone leerlingen naar 'wittere' bijzondere scho len - en de sluiting van veel asielzoekerscentra, waar vooral openbaar onderwijs werd aan geboden. De besturenorganisatie Vos/ABB, die de belangen be hartigt van bijna alle openbare en algemeen bijzondere basis scholen, heeft een onderzoek aangekondigd. schiphol - Bij preventieve fouil- leeracties op de luchthaven Schiphol zijn vorig jaar twee vuurwapens en 33 andersoorti ge wapens in beslaggenomen. De 35 bezitters van het wapen tuig werden aangehouden. Dat blijkt uit cijfers van de Konink lijke Marechaussee. Tot en met oktober voerde de marechaus see veertien keer een actie uit waarbij personen werden ge fouilleerd. Ruim 3300 mensen werden onderzocht op wapens, evenals ruim 1100 voertuigen. Vooral de vondst van twee vuurwapens sprong in het oog. Maar ook werden messen, boksbeugels en honkbalknup pels aangetroffen. door Ferdi Schrooten Ze worden ingezet bij de arresta tie van terrorismeverdachten en ze beveiligen vips in levensge vaarlijke gebieden in het buiten land. Een spannende baan, wer ken bij de Brigade Speciale Be veiligingsopdrachten (BSB). Toch loopt de elite-eenheid van de Ko ninklijke Marechaussee leeg, me de doordat andere overheids diensten de specialisten wegka pen. Een klein, maar zwaar bewa pend konvooi van de BSB na dert op luchtmachtbasis Soes- terberg een personenauto met pech. De motorkap staat om hoog, de bestuurder lijkt wat aan de auto te sleutelen, zijn gesluierde passagier houdt zich schuil achter de wagen. Dan opeens gooit de man explosie ven en duikt weg achter de au to. Hij en de passagier openen met machinegeweren het vuur op de twee terreinwagens. Het mini-konvooi stopt abrupt. De persoonsbeveiligers in ko gelvrij vest stuiven hun jeep uit, nemen strategische posities in en beginnen knielend vrijwel direct met mitrailleurs te schie ten op hun belagers. Een ande re BSB'er trekt de vip uit de au to en drukt zich voor hem, als een menselijk schild. Binnen luttele seconden is het hele tafereel onzichtbaar ge worden door rookbommen van Leden van de BSB in actie tijdens een oefening. Foto: CPD/Phil Nijhuis de BSB'ers. „We hebben nog nooit hoeven schieten", zegt BSB-commandant majoor René Marchal, over de persoonsbe veiliging van hooggeplaatste militairen in uiterst risicovolle uitzendgebieden als Irak en Af ghanistan. „Maar je weet dat je als bodyguard schietschijf bent. De vip moet levend thuis ko men." Een afschrikwekkende bood schap voor alle potentiële Ram- bo's die een carrière overwegen bij de Brigade Speciale Beveili gingsopdrachten, realiseert Marchal zich. Normaal laat de dienst geen pottenkijkers toe. Maar nu wel; de elite-eenheid van de Koninklijke Marechaus see zit te springen om mensen, nu politie en beveiligingsbedrij ven de ene na de andere zwaar getrainde BSB'er wegkapen met aantrekkelijke arbeidscontrac ten en dito salarissen. „We zijn allemaal op zoek naar het schaap met de vijf poten." Bij concrete dreiging beveiligt de eenheid militaire kopstuk ken in binnen- en buitenland in bepantserde bolides. Met de vips slapen ze in de beste ho tels. Maar woensdag nog, tijdens een voorlichtingsavond aan honderd man, schopte Marchal menig droom aan diggelen. „Aan macho's op een roze wolk, die zich voorbereiden op de BSB door goedkope actie- en oorlogsfilms te huren bij de vi deotheek, hebben we niets. Als ze erbij zitten, stop ik een dia van een ontplofte auto tussen de presentatie", zegt de BSB- commandant. Geen loze waar schuwing, ook al is er sinds de oprichting in 1975 nog nooit een BSB'er in actie gesneuveld. „Kijk maar naar die twee per soonsbeveiligers van de GSG9, onze Duitse evenknie, die in Bagdad zijn gedood. Ze liepen in een hinderlaag", vertelt Mar chal, wiens mannen ook zijn ingezet bij de belegering van het terroristenpand in het Haagse Laakkwartier, in no vember vorig jaar. Vier leden van een arrestatieteam raakten er gewond door een handgra naat. „Wij gaan niet naar klus sen als er geen risico is." Dat wordt nog eens dik onder streept met een demonstratie op Soesterberg van een gijze ling van een bus door moslim extremisten. Uit het niets duikt een helikopter oprdie in een mum van tijd zwaar bewapen de en gemaskerde BSB'ers in blauwzwart tenue op het dak dropt. Twee open vrachtwa gens met zeker twintig BSB'ers rijden langszij, zij overmeeste ren de twee gijzelnemers. De gevreesde explosie blijft uit. Het is een scenario waar de mannen van Marchal, maar ook arrestatieteams van de po litie, de afgelopen tijd veel op hebben getraind. De BSB werkt sinds kort samen met de Israë lische Yamas, die veel ervaring heeft met zelfmoordaanslagen met explosieven. Een risico dat ook in Nederland reëel is. „Voorheen kon je een terrorist afschrikken door alleen al je aanwezigheid. Of je schoot zo iemand in zijn knie. Maar de aanslag op Theo van Gogh liet zien dat ae nieuwe generatie bereid is tot het uiterste te gaan. Mohammed B. wilde doodgeschoten worden." Onderzocht wordt of de BS B'ers standaard moeten wor den uitgerust met een wapen om terroristen van grgpere af stand uit te schakelerf^En met uitschakelen bedoelen wij doodschieten." Het steekt de BSB-comman dant dat zijn mannen juist in tijden van topdrukte versnip perd en hapsnap tijdelijk aan politieteams in het land worden toegevoegd. Marchal: „We zijn het zat om als uitzendbureautje van de politie te fungeren." Toch kan hij niet zorgen dat geen enkele BSB'er meer ver trekt, weet Marchal. Een aantal van zijn mannen is recent over gestapt naar een beveiligings bedrijf, een vaste afnemer van de BSB. „De een kiest voor het grote geld als bodyguard in Bagdad of Kabul. De ander wil juist meer rust." Bij de politie krijgen persoonsbeveiligers een rooster voor twee weken. „Bij ons kun je aan het eind van de dag nog worden ingezet bij een operatie, of je hoort dat je mor gen naar Sudan moet."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3