Iedereen is 'journalist' op de weblo; GESPREK VAN DE DAG Vrouw snakt naar vrolijkhei 'Relletjes scoren, nuance trekt geen publiek' Privé-aangelegenheid Rode hoeden slaan ook aan in Nederland Nieuws vrijdag i8 maart 2005 O trftAT a£- P'e. WEL HEEL-? MENSELIJK De ORANJES krijgen een eigen ENCYCLOPEDIE. Volgende maand, wanneer ko ningin Beatrix haar zilveren ambtsjubilieum viert, verschijnt de Winkler Prins Encyclopedie van het Koninklijk Huis. Dat maakte uitgeverij Spectrum gisteren bekend. Het bijna 400 pagina's tellende gebonden boek beschrijft 200 jaar monarchie in Nederland, in ruim 700 alfabetisch gerangschikte artikelen. Be halve historische feitjes staat er bijvoorbeeld ook in wat een hofmaarschalk voor werk doet en hoe het Bernhardaapje aan zijn naam komt. De door de Ster VERMISTE LOEKI de Leeuw is weer TERECHT. Woens dag 'verdween' Loeki spoorloos uit het kantoor in Hilversum. Attractie park De Efteling maakte gisteren bekend dat de leeuw één van de nieuwkomers is van het seizoen. Op de openingsdag, vrijdag 25 maart, zal Loeki te zien zijn in de attractie Carnaval Festival, samen met zijn vriendje Guusje. Louise Geesink zal de openingshandeling verrichten. Zij is de dochter van Joop Geesink (1913-1984), geestelijk vader van Loeki de Leeuw én de ontwerper van de poppenshow Carnaval Festival. Tien maanden na de geboorte van haar dochter Leni is het 31-jarige Duitse topmodel HEIDI KLUM op nieuw IN VERWACHTING. Bronnen rond Klum lieten weten dat het foto model voor de herfst is uitgerekend en dat de toekomstige vader, de Britse popster Seal (foto), enorm uitziet naar de geboorte. Seal is niet de vader van Leni. Dat is de 54-jari- ge Italiaanse zakenman Flavio Bria- tore. Deze multimiljonair kreeg in de media veel aandacht door zijn rela ties met topmodellen, onder wie Naomi Campbell. Foto: Reuters Na decennia lang alleen maar naar vervelende, eentonige revolutionaire deuntjes te hebben mogen luiste ren, kunnen CHINESE SCHOLIE REN binnenkort ook genieten van moderne POPMUZIEK van artiesten als Andy Lau, Jay Chou en Jonathan Lee. De regering heeft een lijst van 100 liedjes gepubliceerd, die vanaf nu zijn toegestaan in muzieklessen op middelbare scholen. Kingsley Amis Het is verbazingwekkend hoe prettige dingen die je in je jeugd niet eens opmerkte, razend interessant worden wanneer je ouder wordt De KONING van Swaziland verza melt VROUWEN zoals anderen mun ten of postzegels. Elk jaar geven honderden maagden half naakt een dansvoorstelling en mag koning Ms wati er één uitkiezen. Soms kan de vorst zijn lusten niet bedwingen en neemt hij ook buiten het seizoen een meisje tot zich. Dat behoort nu eenmaal tot zijn privileges. De tradi tionele veelwijverij gaat gepaard met fikse uitgaven. Iedere echtgenote kreeg onlangs nog een luxe BMW en voor iedere vrouw wordt een ruim onderkomen gebouwd. Maar er zijn nu tekenen dat de 36-jarige Mswati zijn vrouwenschare niet tevreden kan houden. Twee van de elf zijn weggelopen, uit angst om HIV te krijgen. „Hij neemt tegenwoordig zelfs tieners tot bruid en we kunnen er niet zeker van zijn dat hij veilig vrijt", aldus de dames LaHwala en LaMagwaza. De angst is gegrond. In Swaziland is meer dan de helft van de bevolking besmet met het aids- virus. Maar de koning, die inmiddels weer twee verloofdes heeft, kent an dere zorgen. Hij mag pas met een uitgekozen meisje trouwen als ze zwanger is geworden, als bewijs dat ze hem kinderen kan schenken. Vei lig vrijen is dan geen optie. De Amerikaanse zanger en liedjes schrijver BILLY JOEL is wegens zijn DRANKPROBLEEM in een ontwen ningskliniek opgenomen. De 'Piano Man' is vorige maand in een zieken huis voor buikproblemen behan deld. Een woordvoerder ontkende toen dat het met pancreatitis te ma ken had. Deze aantasting van de al vleesklier is typisch bij overmatige alcoholconsumptie. Het is de twee de keer dat de zanger van hits als Uptown Girl en Goodnight Saigon naar een afkickcentrum moet. In de zomer van 2002 werd hij opgeno men na een ongeluk met zijn auto. Leider van de Wereldbank wordt BONO niet, maar de zanger van rockband U2 heeft er inmiddels wel een ander bijbaantje bij: het promo ten van een nieuwe KLEDINGLIJN. De artiest gaat de komende tijd re clame maken voor het kledingmerk Edun, dat zijn collectie laat maken door familiebedrijfjes in Afrika en Zuid-Amerika om het voor een eerlij ke prijs te verkopen. De kleding wordt mede ontworpen door Bono's vrouw Ali Hewson. Foto: Reuters Hoewel het lange tijd werd aange duid als een digitaal dagboek is de 'weblog' uitgegroeid tot veel meer dan dat. Bedrijven, politici en ande re bekende Nederlanders beheren tegenwoordig een eigen weblog. Andere weblogs ontwikkelden zich tot actualiteitenrubriek met een ei gen redactie, van tijd tot tijd ver rassende onthullingen en soms meer bezoekers dan internetsites van traditionele media. Een „blijvertje", concludeerde kort geleden de jury van de Dutch Bloggies (jaarlijkse prijzen voor de beste weblogs) over het feno meen. „Misschien dat de waan van de dag op veel weblogs re geert, maar allen tezamen laten zij zien dat de weblog niet gelijk kan worden gesteld aan de eerste de beste internethype." Internetgebruikers lopen dan ook niet meer vanzelfsprekend naar de krant met een primeurtje, bleek in het afgelopen jaar. Kort nadat in oktober bleek dat officier van justitie Tonino zijn oude computer bij het grof vuil had ge zet gaf een jonge computerkraker de geplaagde aanklager nog een standje. De tiener wist de digitale postbus van Tonino te kraken en plaatste de aangetroffen informa tie op Neukia.nl, naar eigen zeg gen een middelgroot weblog „en zeker geen serieuze nieuwsbron". De computerkrakers die onlangs terechtstonden wegens hun aan val op de internetpagina's van de overheid hielden nauw contact met de makers van 'internetge meenschap' Fok.nl dat het nieuws over de actie daarom als eerste kon brengen. De internetter die op een uitwis selnetwerk vertrouwelijke docu menten van de marechaussee vond, mailde het document met telefoontaps, sms'jes en nummers van verdachten uit een groot on derzoek naar een mensensmok kelbende aan GeenStijl.nl dat een bijdrage wijdde aan het lek. GeenStijl, kort geleden uitgeroe pen tot de beste weblog van Ne derland, is volgens de makers een journalistieke productie voor de Internetgebruikers lopen de digitale deur plat bij sommige weblogs. Foto: Reuters „andere kant van het nieuws". Sa men met Retecool.com (beste muziekweblog), Flabber.nl en Volkomenkut.com („je meer dan dagelijks voorgeschreven portie ranzigheid") behoort GeenStijl op dit moment tot de populairste weblogs, blijkt uit gegevens van online onderzoeksbureau Multi- scope. Met een half miljoen unieke be zoekers per maand is het op GeenStijl ongeveer even druk als op de sites van het Parool en Trouw en drukker dan op pagi na's van regionale kranten. Maar objectief en genuanceerd zijn niet de beste termen voor de spraak makende weblog. Roddels, ge ruchten en nieuws verschijnen snel, niet altijd met bron, vaak on- gecontroleerd en zonder weder hoor en zelfs met commentaar. Journalist Tonie van Ringelestijn noemt het gebrek aan nuance op GeenStijl juist de verklaring voor het succes. Met Tonie.net was Van Ringelestijn in 1999 een van de eersten in Nederland die een weblog begon. Eind 2002 sloot hij zijn dagboek, maar hét aantal be zoekers van Tonie.net groeide al leen maar verder. Quote had zelfs een goed salaris over om hem op de site van het zakenblad door te laten gaan met zijn hobby. Columnist Nico Dijkshoorn van GeenStijl beaamt dat relletjes sco ren. „Nuance trekt geen publiek." Ongeleid, vernieuwend, verfris send, smakeloos, arrogant maar messcherp noemt hij 's lands bestbezochte weblog. „Omstre den", zei de jury van de Bloggies voorzichtig. Internetsocioloog A. Benschop van de Universiteit van Amsterdam gebruikt liever de ter men populistisch en ordinair. „Normen bestaan niet, de waar heid doet er niet toe. Nederlandse weblogs vormen geen bijdrage aan de journalistiek." Benschop wijst op het risico van het podium dat weblogs hun le zers bieden en waarschuwt voor stemmingmakerij. De onde iletf ker stelt dat GeenStijl gevaa hetzes voert tegen (publiek: sonen. Bezoekers krijgen ee 1 n stem en dat leidt tot 'uitersl se' reacties. „Het publiek is behalve mainstream", bevq directeur J. Kivit van Multis GeenStijl is een podium vo|ger< „zonderlingen", onderschi rertu Dijkshoorn: „In veel gevalle het om volstrekte debielen hij over zijn lezers. Het beriüe populaire weblogs groeit di erer ook niet meer, constateerd: volc Multiscope. „Alleen met ee; in or dere doelgroep kunnen zei )atv groter worden", aldus Kivitb eer GeenStijl, tot slot, is duidel zijn ambities: .Alleenheers m pij". anp w< dam lAm kom iterr ïcati naar Een miljoen vrouwen afkomstig uit 26 landen heeft zich sinds 2000 aangesloten bij de Red Hat Society. Vijftigplus-vrouwen die zich louter richten op de vrolijke kanten van het leven. Deze maand sloten zich ook Neder landse vrouwen aan. De Neder landse afdeling heet Anemone Unlimited. cument aangemaakt, waarin precies staat wat er gedaan moet worden om een afdeling op te richten". Hoe het komt dat de vrouwen kennelijk zo'n gevoelige snaar hebben geraakt, kunnen ze al leen maar raden. Van Wouden berg Hamstra heeft wel een ver moeden. „Mensen snakken naar vrolijkheid. Kijk eens naar alles wat er op je afkomt, al die lood zware onderwerpen. Het is ge- ons leven. Het is nu ook we het iar gelijl eens tijd voor alleen maai De Nederlandse rode hoe< a*svl willen hun afdeling slechtss 8e£ globaal een beetje structui /or(h Ter gelegenheid van het huwelijk is wel al een speciale serie postzegels in omloop gebracht. Foto: EPA Slechts 30 personen wonen de huwelijksvoltrekking tussen de Britse kroonprins Charles en Ca milla Parker Bowles bij. Onder de aanwezigen op 8 april in het stad huis van Windsor zijn de kinderen van Charles en Parker Bowles uit hun eerdere huwelijken. Het be perkte aantal gasten sluit aan bij de wens van Charles en Camilla om hun burgerlijk huwelijk zo eenvoudig mogelijk te houden, meldde een vertrouweling van de koninklijke familie tegen het Franse persbureau AFP. Koningin Elizabeth II liet eerder al weten in het stadhuis verstek te laten gaan. Bij de gebedsdienst en inzegening op kasteel Windsor na de ceremo nie zijn 700 personen aanwezig. Televisiecamera's en fotografen zijn niet welkom bij het huwelijk. Dat heeft de prins van-Wales zelf deze week laten weten. Zijn eer dere huwelijk met Diana Spencer werd in 1981 nog door 750 mil joen mensen wereldwijd bekeken. „Het is echt een privé-aangele genheid", aldus Charles. Hij zal dan ook niet voor trouwfoto's po seren en met zijn nieuwe vrouw ook geen wandelingetje maken om de pers ter wille te zijn. anp-afp-gpd Prompt belden de vriendin nen Ellen de Wilde-Koolhof en Didi van Woudenberg Hamstra-van Bosheide el kaar op na het lezen van een artikel in NRC Handels blad over de 'Red Hat So ciety", de rode hoedenvereni- ging. Ze waren zo enthousiast over de frivole wereldwijde vrouwenclub dat ze onmiddel lijk actie ondernamen. De Wilde kroop achter de computer, mail de met 'Amerika' en binnen een half uur was de eerste Neder landse afdeling een feit. De twee zijn nu twee weken ver der en hun dagelijkse leven staat op zijn kop. Dat hun initiatief zoveel los zou maken heeft hen volstrekt overdonderd. De Wil de: „Ik heb tweehonderd en thousiaste mails binnengekre gen. Vrouwen die ook een groep wilden beginnen, maar ook feli citaties en zelfs uitnodigingen om leuke dingen te komen doen. Ik heb een standaard do- woon heerlijk dat allemaal eens even los te laten en je alleen maar te richten op genieten." Dat genieten gebeurt tijdens ge plande activiteiten, bij Anemone Unlimited op elke derde vrijdag van de maand. Die dag horen standaard in de outfit een rode hoed en een paarse jurk of sjaal. De Wilde: „Vroeger zeiden we dat die kleuren vloekten. Nu hebben we daar gewoon maling aan. Vrouwen die zo niet over straat durven, die horen er niet bij, want een beetje rebels moet jewel zijn". Bij de Red Hatters draait het om lef hebben, jezelf durven zijn, en plezier. „Niet omdat we lak heb ben aan de maatschappij, maar we hebben al zoveel gedaan in kh ho ven. Iedere maand vult eeiit)Ufg< de leden (de groep telt er maal twaalf) het programi alles kan, alles mag, niets i Hoewel, één regel is heilig mag niet worden geklaag: gezeurd. De Wilde vat het achtig samen: 'Geen gezeil "J* toch gaat mekkeren wc 3^e' veroordeeld tot een bo die vervolgens in eenp gaat voor 'leuke dingei De Wilde en Van Wout s1 berg Hamstra, zichzelf nc*en pectievelijk Queen en' at st® Queen noemend van/e. mone Unlimited, zijn beni uete of de Red Hat Society in Nlrocer land echt van de grond ga |ïers men. Ze vragen het zich al111 "ee derlanders zijn er te nucht voor, misschien. Zo van, maar gewoon dan doe je a genoeg." En alle commot hun initiatief relativerend genlijk stelt het ook allema niks voor. En wie weet: mi aS^V0 schien bloeden we wel doU.1 D?1 Maar dan hebben wij wel schrikkelijk veel plezier ge Jj^e öe ma; tden vrouv akeni omd Ze wis aar is 2 de po ndegi feer. inJUltll De j Mieke Wasseveld e-mail: ellendewilde@hetn www.redhatsociety.com De lucht is zacht, bijna aaibaar. Fluistert een belofte, tjilpt in kleine keeltjes en knispert in knoppen die zich uitrekken tot nieuw groen. Dit is het begin, zoals het eigenlijk hoort te zijn. Ons voorbarig gedoe in kil januari blijkt eens te meer een wanhopige poging om de tijd naar onze hand te zetten. Spontaan en levenslustig viert het origineel haar fris ontwaken en verzoekt de verbitterde winter vriendelijk te vertrekken. Nieuwjaar breekt aan. Voor zichtig, zonder bombastisch vuurwerk, laat ze de na tuur haar eigen klusje klaren. Het regent, dat valt niet te ontkennen, maar het is de vruchtbare aarde die daarom vraagt. Zoveel nieuw le ven, dorstig na lang slapen, drinkt gulzig om straks de zon een kleurig en vers welkom te heten. De wind foetert door de bomen en tegen de huizen. De laatste gast die weigert te vertrekken, terwijl de lichten inmiddels aan zijn gegaan. Dronken en diep verza digd van de buien waar hij een winter lang heer en meester over is geweest, eist hij nog een laatste rondje. Zwalkend, zonder richting, spuugt hij zijn laatste restje waardigheid over ons heen. Twee duiven op een tak, zien het schouwspel aan. In de ban van hun eigen koeren, gaat deze grillige after party aan hen voorbij. Ook aan mij. Wind en regen kunnen me niet langer bedriegen. Ik ruik het, ik weet dat het er aan komt. Het is mijn jaarlijkse Bambi-moment. Als bij tover slag weet ik weer hoe het was. Hoe diep verzonken in truien en jassen, in mutsen en handschoenen ik ver geten was hoe lente prikkelt op je huid. Mijn lichaam is niet bestand tegen de weerbarstige winter. Het ver zet zich en trekt samen in de spieren van mijn rug. Nu ontspan ik bij de gedachte aan hoe een luchtig zomer jurkje voelt op een licht geoliede huid die nazindert van een dag zon. Hoe in de namiddag de zon gloeit in de opengeslagen huizen, hoe de natuur in al zijn kleuren de grijze bouwstenen van ons bestaan over schreeuwt, zodat wij niets anders kunnen dan uitbar sten naar buiten. Nu weet ik het weer... Seizoenen. Het is een wonderlijk systeem van ont staan, gaan en weer vergaan. Ik blijk zoals zovelen niet ongevoelig. Terwijl de één zich verheugt op win ter en hoopt op dikke pakken sneeuw, zie ik het als donker tussenstation, noodzakelijk om de frisheid van de lente en de warmte van de zomer te kunnen ervaren. Sneeuw maakt mij niet speels maar verdrie tig. Ik ben zonaanbidder, de lente stelt mij gerust. De lente is een nieuw begin, zo hadden de Romeinen dat ook ooit bedacht en ik geef ze geen ongelijk. Na een periode van stilte en verstarring komt de natuur weer tot leven. Ze bruist van levenslust en zoekt con tact. In groei en bloei toont ze uitbundig de schoon heid die voor het grijpen ligt. Zonder vooroordeel, zonder politieke correctheid, zonder maatschappelijk belang. Langs de snelweg, op het Binnenhof, in de bloembakken bij Geert Wilders' onderduikadres, op de binnenplaats van het Pieter Baan Centrum, voor de deur bij de Moskee in Eindhoven, ja zelfs in de op nieuw omgewoelde achtertuin van de Puttense moordzaak. En ook op mijn dakterrasje. Ik zie het, na drie da- gen lamgeslagen doodziek in bed gelegen te heb- ben. Slap als een vaatdoek zet ik mijn eerste passen. Verkreukeld en leeg, zoek ik op nieuw het evenwicht en laat de duizel in mijn hoofd zinken terwijl ik uitgeteld te gen het raam hang. Voor mijn neus wiegt een takje van een- ik zou bij God niet meer weten wat ik er gepland heb, óf ik er wel iets gepland heb... het doet er niet eens zoveel toe, want dicht tegen de tak aangedrukt zit ten minuscuul kleine blaadjes opgevou wen te wachten op de eerste de beste zonnestraal. Misschien is mijn reactie wat weeïg door het ziekbed, door het staren naar het plafond en wachten op verbete ring, maar het is precies wat ik nodig heb. Verbeteringen vooruitzicht, het komt eraan... En een krant vol slecht nieuws, kan dit nieuws wel gebruiken. Reageren? Reacties_op_column@hotmail.com auv wel

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2