Fado en de herinnering aan galjoenen TOERISME Toerist blijft verstoken van 'magnifieke' keuken Kroatië van Lissabon en omgeving geven eigen kleur aan Portugees schilderij Infodagen Travelhome Touroperator Travelhome houdt voorlichtingsbijeenkom sten over campervakanties in Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika. Op zaterdag 26 maart wordt Australië bespro ken, op zaterdag 2 april Nieuw- Zeeland en op woensdagavond 18 mei Zuid-Afrika. Men kan tij dens de bijeenkomsten een of ferte laten opstellen. Plaats: Ho tel van der Valk, Aalsterweg 322 in Eindhoven. Toegangstijden: op zaterdag van 10.00-14.00 uur (kosten 5 euro per persoon), de bijeenkomst voor Zuid-Afrika is op woensdagavond van 19.30 tot 21.30 uren (kosten 3 euro). Op zaterdag 16 april houdt Tra velhome in zijn kantoor een open dag waar men onder meer dne verschillende types camper kan bezichtigen. Aanmelden via tel. 040 211 39 38 of per e-mail info@travelhome.nl Ac 18 maart 2005 Expeditie Kroost Co Maar liefst 1,4 miljoen Neder landers brachten vorig jaar een vakantie buiten Europa door. Dat is een stijging van 21 pro cent ten opzichte van het jaar daarvoor. In deze groep ook steeds meer ouders met jonge kinderen. Zij stellen echter wel specifieke eisen aan die verre bestemmingen. Geen malaria bijvoorbeeld, maar wel com fort, veiligheid en gezondheids zorg. Voor deze groep reizigers is onlangs Expeditie Kroost Co opgericht door Colinda Overeek. De jonge reisorgana- satie organiseert safari's voor gezinnen met kinderen vanaf 5 jaar en individuele reizen voor gezinnen met kinderen vanaf 0 jaar naar onder meer Mexico, Nieuw-Zeeland en de Seychel len. Reislustige ouders hebben de website van Expeditie Kroost Co (www.expeditiekroosten- co.nl) inmiddels gevonden. De ze site geeft niet alleen informa tie over de reizen, maar ook antwoord op allerlei specifieke vragen die ouders over de be stemmingen zouden kunnen hebben. De nieuwe fietsgids Ronde van Nederland. Fietsen rond Nederland Wat het Pieterpad is voor de echte wandelaar, is de Ronde van Nederland voor fietsers. Twaalfhonderd kilometer be- wegwijzerde fietsroutes langs de randen van ons land. Een jaar of zeven geleden gaf het Landelijk Fiets Platform voor het eerst een gidsje over deze mega-fietstocht uit. Dat werkje is nu vernieuwd. De echte kilo metervreters doen de Ronde van Nederland in een vakantie. Voor de recreatieve fietser is het traject in 45 stukjes opgeknipt. Deze deeltrajecten zijn in twee richtingen bewegwijzerd. Bij elk deeltraject hoort een gedetail leerde topografische kaart en een compacte beschrijving van wat er onderweg te zien is. Ook overnachtingadressen, veer diensten, musea, attracties en VW-kantoren zijn in de gids opgenomen. De nieuwe fietsgids heeft 124 pagina's in een spiraalband en is voor 17,50 euro verkrijgbaar bij de boekhandel en de ANWB/VW. Actief luieren op vakantie Vakantie is een periode van lui eren, zo zou je zeggen. De ge middelde Nederlander denkt daar echter heel anders over; die gaat wandelen, zwemmen of fietsen. Dat blijkt uit de re cente uitkomsten van het Con tinu Vakantie Onderzoek (CVO). Wandelen is de popu lairste vakantie-activiteit (62,7%). Op de tweede plaats komt zwemmen (44,4%) en op nummer drie staat fietstochtjes maken (33,4%). Bij het onder zoek is verschil gemaakt tussen 'actief bezig zijn' en passief'iets te doen hebben'. In de laatste categorie vallen bijvoorbeeld ook zonnebaden en vissen. Als beide soorten in één lijst wor den gevoegd, dan blijft wande len koploper, gevolgd door uit eten gaan in een restaurant (60,9%). De derde plaats wordt dan ingenomen door tochtjes met de auto (53,5%). Daarna volgen zwemmen en funshop- pen (34,6%). Ronald Geul in Motovun. Foto: GPD/Cees van Zweeden door Cees van Zweeden Tien jaar geleden werd het land nog verscheurd door oorlog, maar deze maand zag het zich door de Lonely Planet tot beste vakantieland ter wereld be stempeld. Een van de redenen: Kroatië heeft 'magnifiek voed sel'. Duizenden toeristen dolen ie dere zomer met fototoestel op de buik door de nauwe straatjes van Motovun, een sprookje op een heuveltop. Voor de camera is er genoeg te halen in dit Istri- sche stadje: stadsmuren uit de zesde eeuw, schilderachtige pleintjes, fraaie vergezichten over de omliggende valleien. Probleem is echter de buik. Volgens de Lonely Planet, de befaamde uitgever van reisgid sen, heeft Kroatië 'magnifiek voedsel'. En misschien is dat ook wel zo, zegt de Nederland se chef-kok Ronald Geul. Maar dat voedsel staat er niet op de kaart. „Thuis kookt men in Kro atië beter dan in het restau rant." Geul weet waar hij over spreekt. Van huis uit is hij oenoloog, maar hij kan ook wel een truffel van een champignon onder scheiden. In Ierland bakte hij een Michelin-ster bij elkaar, en in Kroatië mag hij zijn kook kunsten op televisie vertonen. Zijn restaurant Barbacan in Motovun is het enige dat niet de eeuwige prsut (ham), cevap- cici (worstjes) en mixed grill op de kaart heeft staan. Maar als restaurateur heeft hij het in Kroatië niet gemakkelijk. Als je in Carpentras naar een markt gaat, tref je daar vijftien verschillende worsten aan", zegt Geul, die ook in de Franse Provence heeft gekookt. „Je hebt worst met truffel, worst met eekhoomtjesbrood, enzo voort. Maar daar hoef je hier niet om te komen." Kroatië heeft uitstekende wij nen, zoals Dingac. Het maakt unieke kazen, zoals die van het eiland Pag waar de schapen zilt gras eten. Istrië herbergt truffels van een kwaliteit die zelfs in Frankrijk zeldzaam is, en de oesters van Peljesac gaan door voor de beste ter wereld. Maar de meeste streekgebon den producten komen er niet verder dan de maag van de pro ducerende boer(in). Konavle in het uiterste zuiden van Dalma- tië heeft minstens veertig regio nale lekkernijen, die echter geen van alle de menukaart van een restaurant halen. Bureaucratie De reden is de fnuikende bu reaucratie. Wie zijn zelfgemaak te kaas aan winkel of restaurant wil verkopen, moet daartoe eerst een bedrijfje oprichten. Dat betekent papierwerk, in specties, belastingen. Geul, die drie jaar geleden zijn eethuis begon: „Je moet als restaura teur zelfs je receptuur door het belastingkantoor laten goed keuren." Een ander probleem is perso neel. Tijdens de oorlog weken de beste koks uit naar Italië, waar ze nog steeds achter het fornuis staan. Vijfsterrenhotels zijn ertoe over gegaan chefs uit het buitenland aan te tri Ekei maar niet iedereen kani 'erii luxe veroorloven. „Ik sti Nie met huisvrouwen te kol fret vertelt Geul. Uitnodigend lapt. Niettemin ziet zijn kaanNpn nodigend uit. Een voorat van twaalf euro is misse ch wat prijzig, maar niet aif^jdi risotto met kaviaar enz pet truffel betreft. En voon et der de tien euro wil blij dfor er altijd nog kroketten v 'ers nalen en truffels. De ho aan rechten beginnen bij zethndi euro, een bedrag waaiv kruiden gebraden lamsi öjdi met een saus van zong^s 1 de tomaten op het bord teni Geul is nog een beetje e bij 1 pende in de woestijn, n dsbe zijn tekenen dat zijn ro erji< gehoord. Bij het filmfes Motovun vorige zomer dag hem gevraagd de cateri jgen doen voor de hoogmog gasten, wat hem na aflo wo compliment opleverde doo Kroatische president ft oms egaf den id I Europa's meest westelijk punt Cabo da Roca, al claimen meerdere rotspunten deze status. Het tompouceachtig koninklijk zomerpaleis 'Palacio da Pena'. Foto's: GPD Estoril, Cascais, Sintra, Óbidos, Setübal. Plaatsen en plekjes rondom Lissabon die een eigen kleur geven aan het schilderij dat Portugal heet. Met paleizen, kerken, kastelen en kloosters. Met stranden, rot sen, bossen en dolfijnen. door Gerard Chel De geur van sop. Fado-klanken rollen beter over schone tafels. Een krassige stem klinkt uit de hoek van het café. Met de ogen dicht, een hand in de zak, de ander op de tap, perst de man, spits gezicht, vette haren, slecht gebit, melancholieke melodieën over z'n lippen. Hij bezingt het leven van alledag en ai, wat een droefenis allemaal. Op de drempel van datzelfde leven antwoordt vanuit het niets een andere stem. In de deuropening worden we verrast op mooie, diepe, warme halen. Er ontstaat een duet, een duel met klanken. Op het pleintje buiten blaffen honden. De zoe te stem hoort bij Sérgio, zo er varen we later en handgeba- rend verwisselt een thuisge- brand cd'tje van eigenaar. Het weinige publiek is stil in dit Fado-cafeetje in 't hartje van kronkelig Alfama, de oude vis- serswijk van Lissabon. Geen tent voor horden toeristen. Die gaan in groepsverband ge dwongen naar de meer com merciële uitbaters in die andere wijk Bairro Alto, waar je al 'n tientje lichter bent als je er bin nenstapt. In onze kleine kroeg A Baiuca volstaat voor drie man een karaf rode huiswijn. Voor negen euro. Te drinken uit ste vige limonadeglazen. Lissabon, een veel bezongen stad. Ooit, toen de Taag nog dichtbij stroomde, lag heel de wereld aan je voeten. India, Afrika, Zuid-Amerika. Marmer, goud en specerijen. Nu ben je achterop geraakt. Je eens zo statige straten waaraan huizen van de rijke klasse, liggen er verwaarloosd bij. De 'Lisboa's laten zich niet gek maken door Europa. Nog niet. Lekker eten, 'n goed glas wijn en dan naar het strand. En de rest? Dat zien ze morgen wel. 'In Porto wordt het geld ver diend, hier geven wij het uit', zegt de hoofdstad. Lissabon, je moet worstelen om boven te blijven. Maar je wor stelt. En dat werkt. Zo transfor meert Bairro Alto, met z'n licht glooiende en hobbelig geplavei de steegjes, langzaam in een bruisend uitgaanscentrum. Waar wij deze avond, met een knipoog naar de bouwvallen, menige kroeg en eethuisje ont dekken waar het binnen en bui ten druk gezellig is. Eerder op de dag hadden we al gezien dat hier ook trendy winkeltjes ont staan. Van design kinderkleding tot extravagant schoeisel. Verderop liggen de meer mo derne winkelstraten van Chia- do. Modern omdat een woeste brand twee decennia geleden de kleurrijke buurt in grijze as veranderde. Herbouwd is het de elegante winkelwijk van vroeger gebleven. Hier, op het terras van A Brasileira schreef Pessoa, glaasje onder handbe reik, z'n gedichten. 'De Taag heeft grote schepen/En op haar water vaart nog steeds/Voor de genen die in alles zien wat er niet is/De herinnering aan de galjoenen'. De gebrilde dichter zit er nog steeds. Zijn ziel echter rust in het klooster in de deels afge broken havenwijk Belém. Waar ooit ontdekkingsreiziger Vasco da Gama sliep voordat hij op zoek ging naar westelijke routes over de wereldwateren. Het 'Mosteiro dos Jerónimos' is een pompeus gebouw en zo wit dat het pijn doet aan de ogen. Vas- co's resten rusten er ook, maar dat claimen meerdere plaatsen. De dode Da Gama heeft meer botten dan de levende ooit had. Nu we toch in Belém zijn wip pen we even binnen bij 'Pastéis de Belém' - 'sinds 1837' staat op gevel en servetten. Dankzij een geheim recept van blader deeg pudding, bestrooid met poedersuiker en kaneel, kun nen we ons aan dit zoete gebak verlekkeren. En voor 0,75 lus ten we er nog wel eentje. Aan de overzijde van de Taag gloort Costa Azul. Doel is Setü bal, nijverig visserstadje aan de Sado, waarvan bij nader onder zoek het centrum ons niet echt zien we ze toch. 'Kijk, een setje dolfijnen', kraait iemand. Wat heet, wel twee setjes. Als ge haaste danseressen vinnen ze door de waterlijn. Ze blijven langer onder water dan nor maal, doet Pedro ons geloven. Hij daagt ze uit door golven te maken in hun vaarwater, maar de dieren reageren niet. Geen zin in een spelletje. We blijven een tijdje naast ze varen, genietend van deze on verwachte eenwording met de natuur. Dat lawaaierig en stin kend wordt verstoord door en kele waterscooters. Pedro ge baart dat ze op moeten rotten. Wat ze doen. 'Onbegrijpelijk dat dat niet verboden is, schrijf er maar over'. Waarna wij even later vol gas, buikschepen en veerboten ontwijkend, de mon ding van de rivier verlaten. Kloosters, kerken, kastelen en- paleizen. Onderweg langs de kust van Estoril en Cascais ko men we deze bouwwerken vaak tegen. Maar het summum van al deze pracht en praal is het vroegere koninklijk zomerpaleis in Sintra. 'Mooi van lelijkheid', dichtte onze Hans Dorrestijn, mogelijk geïnspireerd door dit 'Palécio da Pena'. Allemachtig wat een ratjetoe aan stijlen, ornamenten, mina retten, koepels, meubels. Van authentiek mooi tot namaak le lijk. Met groene, gele en rode muren, kantelen en torentjes. Met waterspuwers, kroonluch ters, hofjes en balkonnetjes. En de onvermijdelijke blauwe Por tugese tegel azulejo. In onge kende hoeveelheden. De excen trieke Spaanse schilder Dal! zou er zich zo thuis hebben ge voeld. 't Heeft wel wat weg van zo'n tompouceachtig gipsen paleis in Disneyland. Nee, dit még je niet overslaan. De weg ernaartoe voert ons door een prachtige, heuvelach tige streek. Waarover vele le gendes de ronde doen. Over druïden en geheime tunnels. Terwijl de kuststreek tussen Cascais en Sintra overwegend kaal rotsachtig is, met steile klippen soms en hier en daar een strandje en vissersdorpje. Met onverwachte duinen bij Guincho, door de wind in golf jes van zand over de weg gebla zen. En natuurlijk met Europa's We wippen even binnen bij 'Pastéis de Belém' waar we ons verlekke ren aan wereldberoemd zoet gebak. De bekende Portugese tegel azulejo kom je in vele gedaante&ein Het koninklijk huwelijkscadeau Óbidos. tot de verbeelding spreekt. Na bij de haven wordt druk ge bouwd om het toeristisch aan trekkelijker te maken. De steile rotskust langs de At lantische Oceaan, westelijk van de stad, is rijkelijk voorzjen van groen. Was, moeten we verbe teren, want een fikse bosbrand heeft afgelopen zomer ruim eenderde van dit 'Serra da Arra- bida' verwoest. De kale zwarte staketsels van bomen en strui ken en de nog steeds grauw ge kleurde bodem leggen een bizar accent op dit landschap. Dat toch al onder druk staat door de cementfabriek die alles in de directe omgeving met grijstin ten overdekt. Bijzonder aan de Sado is dat er een kolonie dolfijnen leeft. Niet stroomopwaarts in de stille wa teren van het natuurgebied, maar temidden van druk scheepvaartverkeer. Zwemmen op-en-neer tussen rivier en oceaan. Om deze dagelijkse gang mee te beleven, stappen we in een rubberen boot, waar na we spetterend de rivier af zoeken. Tevergeefs. Net tegen de tijd dat schipper Pedro er de balen van heeft, meest westelijk punt Cabo da Roca, al wordt ook deze claim niet overal erkend. Alles behalve een legende is dat Portugal tot begin vorige eeuw door monarchen werd be stuurd. Overal kom je daarvan nog sporen tegen. Neem Óbi dos in de wijnstreek Oeste. Een geheel ommuurde stad, van waaruit als 'n angel in de einder een aquaduct het heuvelland in priemt. Niet uit de Romeinse tijd, maar een paar honderd jaar later. Huwelijkscadeau Dit stadje was zes eeuwen lang hét koninklijk huwelijkscadeau. Koningen schonken het hun koninginnen. Onze gids Mari anne, half Nederlands, half Por tugees, verraadt zich door vele weetjes over al die vergeten vorstenhuizen. En ziedaar: ze blijkt kleindochter van de klein dochter van een van de troon opvolgers. We geloven h rtt haar woord en kunnen 1 K] een buiging onderdruk! e We lopen langs de witte b< met blauwe en gele verf 'd derd, en zigzaggen lette door de oude stadspooi ert Waar we opzij moeten s U( voor auto's. Autovrije a s historisch of niet, zijn s in Portugal, zo hadden ders ook al ervaren. Het chagrijn hierover di we soepeitjes weg in de kroeg Errik Rex met de t 'ginjinha d'óbidos', gebiM( van een kersensoort me val ning, kaneel, bruine suillte brandenwijn. 's Avonds, heerlijk-romantische polul steken wij er onze mess dd opnieuw zo'n vorstelijken gese maaltijd. En wederom verbazen v1111 erover waarom toch altien Franse keuken met de efh' strijkt. Voor informatie over Lissabon: www.visitlisboa.com en pnke www.lissabon.nl. Voor Estoril Sintra: www.estorilsintra.com en www.cm-sintra.pt; Voor de regio Oeste en Óbidos: www.rt-oeste.pt en www.cm-obidos.pt; Voor Costa Azul en Setübal: www.costa-azul.rts.pt; Dolfijnentocht over de Sado: www.vertigemazul.com; Algemen informatie: Portugees Verkeersbureau, Haagsch 63, 2511 CP Den Haag, tel: 0900 7678 84 25. E-mail: icep.haia@icep.pt, website: www.portugalinsite.com;

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 24