Automatische piloot voor de snelweg TgMICi WEG WIEL 2 Fietsendiefstal op straat gaat vaak razendsnel vne-examen nnen kan Bulgaarse veteranen uit WOII fiets nieuws MENDER 2005 jldtimerweekend, aal Luchtvaart thema- iodrome, Lelystad. 46376. dodrome.nl er Lcjjatuurtrein- en model- Spaarnehal, n. www.eurospoor.nl Prix Maleisië 1, [Circuit, Sepang. iulal.com tionale Oldtimer itie, Prins Bemhard- idlaren. www.pbh.nl joord-Hollands festival, Venhuizen. ier.club.tip.nl edactie Weg Wiel, to7,2003 PA Haarlem, nail: hdwegenwiel@hdc.nl Iging onder verantwoording treffende organisatie. De uit- l>t verantwoordelijk voor af in of gewijzigde data. itste informatie: bel het ver- uonnummer of ga naar het Ie internetadres. vrijdag 18 MAART 2005 i/gpd - Een datum en voor het theorie- en autorijden kan te- oordig via internet. Je er helemaal niemand voor nodig. Examen- ier.nl heeft de website mensen die rijles vol- elf hun afspraak met de inatoren van het CBR raai Bureau Rijvaardig- kunnen maken, enplanner is een initi- de Bredase rij- ilhouder Bernard Els- Samen met het bedrijf Choice uit Almere hij de website opgezet, ter ïebben al 10.000 be- >n!l rs gehad en 150 exa- ingepland. Dat gaat :ipe ver heel Nederland", icee ilshout. Examenplan- :njo I koopt bij het CBR )rm enplaatsen in. „Heel tie i il door vooraf het exa- k er pld aan het CBR te be- bso: We proberen dan zo- n ïogelijk plaatsen op lok termijn te bemachti- De data die nog vrij op internet te 1 Wie zijn examen wil en kan vanuit zijn lespreken. Mits hij na- van tevoren zijn exa- eld betaalt. „Want dat I 'c :n wij voorgeschoten", L 0 Ishout. edase rijschoolhouder onbekend met het ge- ngiivan internet. Ander- in lar geleden zette hij de ga eorieles.nl op. Op de aan alle mogelijke ode namens voor het ha- te a een rijbewijs voor de on; bromfiets en taxi. „Het ledoeling dat we op termijn ook lessen tnl geven voor vrachtwa- dti ;n motoren", zegt Els- odi „Eigenlijk willen wij e Fi edrijf zijn, dat zich be- enfudt met alle vormen erkeersveiligheid." door Ron Buitenhuis Via de A2 van Utrecht naar Weert, zonder zelf één keer het rempedaal aan te raken. Het kan, met het nieuwe radarsysteem waardoor rijden met cruise con trol nog makkelijker en veiliger wordt. Een proefrit. Rijden in een auto met adaptive cruise control is een strijd tus sen techniek en verstand. Je rijdt namelijk met 120 km/u over de A2 en je legt je leven in handen van een systeem, waar van je maar moet afwachten of het tijdig zal remmen. De eerste 50 kilometer rijden we dan ook met kloppend hart en met onze rechtervoet permanent in de buurt van het rempedaal. Voor het geval dat. Ons wantrouwen blijkt echter volledig ten onrechte. Het Dis- tronic-systeem van de Merce des houdt zich keurig aan de ingegeven snelheid en afstand. Zelfs als er op de snelweg plot seling een auto van baan veran dert en dicht voor ons komt rij den, anticipeert het sensorsys teem meteen. Pas nabij Everdingen durven we met gerust hart de rechter- rijbaan te verlaten. We sturen de Mercedes naar de linker baan, waar we een zee van ruimte voor ons hebben. De cruise control laat de auto met een opschakelen en in minder dan drie seconden zitten we van 80 op 125 kilometer per uur. Een fluitje van een cent bij een auto met 260 pk. Pas een kilometer verder, als er weer een auto op onze rijbaan op doemt, neemt de auto weer de ingegeven afstand aan. Als we even later met 120 km/u van de linker- terug naar de rechterrijbaan gaan en pardoes achter een vrachtauto belanden die net 80 tuft, gaat de Merce des flink, maar gelijkmatig in de remmen. En ook al raken we zelf het rempedaal niet aan, aan de achterzijde van onze auto lichten toch onze remlichten op, zodat ook de auto's achter ons weten dat we snelheid min deren. Enfin, ruim op tijd zitten ook wij op 80 km/u. Ter hoogte van Eindhoven be seffen we, dat deze cruise con trol met zelfdenkende snel heidsregelaar het rijden niet al leen veiliger, maar ook meer ontspannen maakt. Als be stuurder kun je je volledig op de wegsituatie concentreren. Het remmen en het accelereren doet de auto zelf (afhankelijk van de ingestelde snelheid en rijstijl). Daar staat tegenover dat het rijden op een gegeven mo- ment ook zó ontspannend kan worden, dat de verleiding groot wordt om allerlei andere din gen te doen, zoals telefoneren, In de toekomst wordt het heel gemakkelijk om op een autoweg 'treintje te rijden', maar dan moet het niet al te druk zijn. Archieffoto: United Photos de Boer iets noteren, een appeltje eten of een cd-tje wisselen. Hoe dan ook, als we ter hoogte van Weert de A2 verlaten, heb ben we meer dan 100 kilometer afgelegd zonder zelf ook maar één keer het rempedaal te ge bruiken. Een ongekende erva ring. Als we vervolgens via een aantal provinciale wegen verder rij den, komen ook de beperkin gen van het systeem aan het licht. Omdat we ter hoogte van Nederweert met 80 km/u een voor ons rijdende tractor nade ren die hooguit 35 km/u rijdt, is de remweg opeens te kort voor het systeem. Een luid piepsig naal en een rood driehoekje in het dashboard waarschuwen ons voor naderend onheil. Er zit maar één ding op: zelf flink op de rem trappen. „Het huidige systeem kan nog niet zelfstandig een noodstop maken", legt Diane Kilian van Daimler Chrysler Nederland uit. „Als het snelheidsverschil te groot is en de remweg te kort moet de chauffeur zelf ingrij pen. Hetzelfde geldt als de auto langzamer dan 20 km/u rijdt. File rijden is dus met dit sys teem nog niet mogelijk." De volgende generatie sensoren is echter al in ontwikkeling. Bij TNO in Helmond wordt sinds vorig jaar een adaptive cruise control getest, die wél geheel zelfstandig een noodstop kan maken. Onderzoek wijst uit, dat een mens in noodgevallen ge middeld één seconde nodig heeft eer hij reageert. Bij een snelheid van 100 km/u bete kent dat de eerste 30 meter al voorbij zijn. De nieuwe senso ren reageren al na 0,1 secon den. Dat scheelt een remweg van minimaal 27 meter. De nieuwe generatie sensoren maakt ook file rijden via de cruise control mogelijk. TNO en onder meer Daimler- Chrysler werken verder aan het V2V-systeem, een variant op de cruise control die nog een stap je verder gaat. V2V staat voor vehicle-to -verhicle- communi cation en zorgt, dat auto's via radiografische signalen als het ware met elkaar kunnen 'pra ten'. Op die manier kan de crui se controle van de ene auto in formatie krijgen over de snel heid van het voertuig dat vijf auto's voor hem rijdt. Remt de voorste auto snel af, dan kun nen de tweede, derde, vierde en vijfde auto achter hem, alvast anticiperen. Op die manier kunnen met name op autoba nen en provinciale wegen veel kop-staartbotsingen voorko men worden. Voordeel van dit systeem is dat het in de toe komst heel makkelijk wordt om op een autoweg 'treintje te rij den', ook wel 'platooning' ge noemd. Auto's die rechtstreeks met elkaar afspreken om met een constante snelheid dicht opeen te rijden -zeg maar in een peloton- vergroten samen de wegcapaciteit enorm. Voorlopig moeten we het nog doen met systemen zoals Dis- tronic. Het systeem is bij meer dere merken in de duurdere uitvoeringen leverbaar. Pro bleem is alleen dat de Europese Commissie nog groen licht moet geven voor de frequentie regulering. De sensoren van de ze Sensor&Control Unit werken op een frequentie van 24 Giga- Hertz. Op datzelfde bereik wer ken ook straalzenders van som mige telecombedrijven, satellie ten die de aarde verkennen en radioastronomen. De angst be staat dat er storingen optreden. Maar onderzoek wijst uit, dat dat pas gebeurt als meer dan 10 procent van alle auto's in Euro pa een korte-afstandsradar ge bruikt. De auto-industrie hoopt dat de EU zich coulant opstelt, omdat de sensorsystemen in 88 procent van de gevallen een po sitief effect hebben op de ernst van kop-staart-botsingen. En het voorkomen van botsingen past weer in het EU streven om in 2010 het aantal verkeers slachtoffers terug te brengen met 50 procent. De verwachting is dat de EU nog voor komende zomer de knoop doorhakt. dvorishte - De Bulgaar Mir- cho Shopov controleert de voorband van zijn Zündapp KS 750. Op de foto links het logo van BMW op een R 75 Gespann, een motor met zij span dus. Beide motoren maken deel uit van Sho- pov's verzameling Duitse motorfiets-veteranen uit de Tweede Wereldoorlog. De collectie bestaat uit 32 mo toren van de merken BMW, Zündapp, DKW, NSU en Triumph en staat te boek als de grootste verzameling van WOll-veteranen in Bulgarije. Shopov bewaart de klassie ke motoren in zijn woon plaats Dvorishte, zo'n 75 ki lometer van Sofia. Foto: EPA Roes mag bij ons een proefrit maken, leveren ze de ongebruikte origi- beaamt dat. „Je moet geen fietsfabrikant ontwikkelde een staan zou gste wapen van de Fiet- N din de strijd tegen dief- !n advies: leg je rijwiel HIFI leen taaie ketting die zo PTT ogelijk zit. Handelaren 281 dat diefstal niet uitte alt. „Ze komen binnen In als je even niet oplet zo uit." elemaal niet van plan Sets te stelen, vertelt de iWaalwijker tegen de Ti Den Bosch, „maar na faten kreeg ik in de |leen fiets mee voor een Dat moeten ze gewoon h, het werd me veel te Joijk gemaakt". I staat terecht voor een klachten. Tegen hem fficier van justitie tien fa celstraf waarvan vijf lidelijk, onder meer Idieftal en lof verduiste- Nen fietsen en twee Iers. De rechtbank pie eis later over. Ook f man 180 uur werkstraf |en en de gedupeerden |o schadevergoeding iet zo makkelijk ging, in de weken na de eer- '•7 tal nog elf keer toe. Zijn ftde mountainbike heeft v ft aan overgehouden, lij de rechter. „Ikver- A e fietsen en brommers 0 inderd euro per stuk. tan helaas niet vertellen Ain itvfl 'Pijkers kent de verhalen inJ fietsen die na een o* nooit meer terugkeren te goed. Ze runt met «der en broer fietshan- «rs in Tilburg. „Het 't alle fietshandelaren keer," zegt ze. Er is am- aan te doen. „Iedereen mag bij ons een proefrit maken. Dat moet ook wel om te weten of je nieuwe fiets lekker rijdt." De gloednieuwe zaak is zwaar beveiligd. „Zo hebben we een sluis tegen wegfietsers," zegt Kristel Spijkers. „Dat zijn men sen die je winkel binnenkomen en als je even niet oplet een fiets pakken en ermee naar bui ten rijden." Ook fietsendiefstal op straat gaat vaak razendsnel. Binnen luttele seconden worden fon kelnieuwe fietsen in een busje ingeladen. De sloten worden kennelijk later verwijderd. Hoe wel diefstal altijd geld kost -de betaalde verzekeringspremie is weg, net als accessoires als tas sen en kilometertellers- is het tegenwoordig een peulenschil om een nieuwe fiets te krijgen. Vaak is het voldoende om bij de handelaar de originele sleutels in te leveren, samen met het aangifteformulier van de politie en het verzekeringsbewijs. De klant kan dan onmiddellijk een nieuwe fiets meenemen. De verzekeraar betaalt rechtstreeks aan de handelaar. Bij Spijkers gaat volgens de me de-eigenaresse geen fiets zon der verzekering de deur uit. De Tilburgse heeft haar buik vol van fietsendieven. „Mensen zeggen wel eens dat wij daar beter van worden, maar de 200 euro waarvoor mensen een ge stolen fiets kopen, zouden ze anders bij ons besteed hebben. Nu is het andersom: mensen hebben angst om een nieuwe of dure tweedehands fiets te ko pen." Door de vele diefstallen zijn de verzekeraars de afgelopen jaren minder coulant geworden. Kris tel Spijkers: „Ze controleren zelfs of de originele sleutels die ingeleverd worden ook gebruikt zijn. Sommige mensen zijn bang hun sleutel kwijt te raken en laten er één namaken. Als hun fiets dan gestolen wordt, leveren ze de ongebruikte origi nele sleutels in. Er is dan een kans dat de verzekeraars maar de helft of helemaal niets uitbe talen. In de polis staat dat je verplicht bent de originele sleu tel te gebruiken." Spijkers vindt dat mensen die een gestolen fiets kopen net zo schuldig zijn als degenen die een fiets stelen. „Als je een gloednieuwe fiets koopt voor honderd euro, dan móet je we ten dat er iets niet klopt." Poli tiewoordvoerder Toon Heutink beaamt dat. „Je moet geen spullen kopen waarvan je denkt dat het niet klopt. Bovendien kun je gepakt worden voor he- ling." De politie doet niet veel aan fietsendiefstal, geeft Heutink toe. „Het vinden van gestolen fietsen heeft geen prioriteit. We moeten heel veel doen. Eerlijk is eerlijk: we zetten geen team mensen op een gestolen fiets." Tien jaar geleden bedacht Bata- vus een revolutionair plan om fietsendiefstal tegen te gaan. De fietsfabrikant ontwikkelde een chip met daarin de gegevens van de fiets. Agenten zouden worden uitgerust met een scan ner. Daarmee zouden ze de ge gevens over rijwielen kunnen lezen. Als de fiets geregistreerd staat als gestolen, is dat onmid dellijk te zien. Het idee werkt alleen op papier, verzucht fietshandelaar Rick Kemps uit Den Bosch. „Inmid dels hebben alle nieuwe fietsen een chip. Het idee was simpel. Op plaatsen waar veel fietsen staan zou de politie gaan scan nen. Zo zouden een hoop ge stolen fietsen teruggevonden worden, maar de politie doet niets." Volgens politiewoordvoerder Heutink is het nooit de bedoe ling geweest dat de politie op plaatsen met veel fietsen zou gaan scannen. Hij ontkent dat de politie helemaal niets doet tegen fietsendiefstal.Als we aanknopingspunten hebben zoals het nummerbord van een busje waarmee fietsen werden ...tv». De fiets goed op slot wegzetten, bij voorkeur ergens aan vast, een lantaarnpaal of brugleuning, en niet alleen met een ringslot. Foto: ANP gestolen, trekken we dat na. Dat zijn we ook verplicht. Zoiets is een handvat om een misdrijf op telossen." De meest gewilde modellen van fietsendieven zijn mountain bikes en omafietsen. De kans om een gestolen fiets terug te krijgen is volgens Heutink het grootst met een ouderwetse methode: de postcode in de fiets laten graveren. „Fietshan delaren registreren de frame nummers van verkochte rijwie len. Als een fiets gestolen wordt vragen wij daar ook om, maar de registratiesystemen van de verschillende politiekorpsen zijn niet op elkaar afgestemd." Het wil wel eens gebeuren dat zich bij de handelaren een klant meldt met een fiets waarvan het slot opengemaakt moet wor den. „We vragen dan altijd om een legitimatiebewijs," aldus Kemps. „Soms maken we een fiets niet open, als we het niet vertrouwen. Dan zeggen we dat we het niet mogen." Bij Spijkers maken ze geen fiet sen open waarvan de nota niet overlegd kan worden. „Je voelt aan als het niet kloptzegt Kristel Spijkers.Als je de poli tie belt komen ze niet óf de vol gende dag is een raam inge gooid. Dus bel je maar niet." Heutink ontkent dat de politie niets onderneemt als een han delaar een verdachte fiets heeft. Waar gestolen fietsen blijven, is niet makkelijk te achterhalen. Volgens de politie en de hande laren verdwijnen ze vaak naar het buitenland. Het is volgens Kristel Spijkers een illusie om te denken dat fietsendiefstal ooit tot de verleden tijd zal behoren. „Nederland is en blijft een fiets land, het zal alleen maar meer worden." Er rest fietseigenaren maar één ding: hun rijwiel bewaakt of heel goed op slot wegzetten. Spijkers en Kemps adviseren net als de Fietsersbond het rij- De beste ketting De belangrijkste tip van de Fietsersbond om diefstal te gen te gaan: bevestig het fietsslot zo hoog mogelijk zo dat een dief bij het knippen de betonschaar niet op de grond kan leggen om meer kracht te zetten. De fietsersbond testte on langs 40 kettingen. Als beste kwam de Abus Steel-O-Chain (34,95 euro) uit de bus. Ook de Cordo 910/100 (37,50 eu ro), de Abus Winner Chain 92W65/8 KS (41,95 euro) en de Bumper Chain (29,90 eu ro) werden goed bevonden. In een kniptest werd geme ten hoeveel kracht nodig is om de kettingen door te knippen. De beste zijn van hard staal, en niet met een betonschaar door te knip pen. Een belangrijke eigen schap is dat de schakels niet alleen van buiten, maar ook aan de binnenkaM behoor lijk taai ziin. De WW werd uit gevoerd door medewerkers van de Technische Universi teit Delft. Om de beste ketting door te knippen was een kracht no dig van 51.000 newton. Een doorsnee mens kan met een betonschaar die niet op de grond kan liggen maximaal 10.900 newton uitoefenen. wiel niet alleen met een ringslot vast te zetten. „Het beste is om de fiets ook ergens aan vast te leggen, zoals een lantaarnpaal." De ervaring leert volgens de handelaren dat die fietsen blij ven staan. „Stelen moet snel gaan. Klik, klak en weg ermee. Het moet dus eenvoudig gaan. anders laten dieven de fiets staan."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 21