Klein fijn in Genève Haar blijft keurig in model in Porsche 911 Cabrio Zoé: Renaults stadsauto voor de toekomst Trio speciale Ford Ka': tee Automatische piloot voor gebruik op de snelweg Daling verkoop auto's in Europa brussel - De verkoop van nieu we auto's in de EU, Zwitser land, Noorwegen en IJsland is in de eerste twee maanden van dit jaar met 2,3 procent ge daald. De inschnjving van nieu we auto's in Nederland zakte met 3,5 procent. Renault blijft met een lichte stijging van de verkoop tot ruim 240.000 het grootste merk in Europa, ge volgd door Volkswagen, Opel, Ford en Peugeot. AutoPodium gaat verdwijnen Amsterdam - Het tijdschrift Au toPodium houdt op te bestaan. De resultaten van het blad vie len tegen, zegt uitgever Audax. De titel zal echter niet volledig verdwijnen, maar als rubriek in een van de andere tijdschriften van Audax worden onderge bracht. AutoPodium bestond sinds medio 2003. Audax is de uitgever van onder meer HP/De Tijd, Aktueel, Weekend en AvantGarde. Huurauto niet gratis annuleren brussel - Automobilisten die via internet een auto huren, mogen deze niet kosteloos an nuleren. Alleen in extreme situ aties als rampen, oorlogen of ernstige ziekte moet de ver huurder wel een deel van de vooraf betaalde kosten terug storten. Dat heeft het Europees Hof van Justitie in Luxemburg bepaald na een klacht van de Britse verhuurder easyCar. Amsterdam - Ford viert de in troductie van de voor model jaar 2005 op een aantal belang rijke punten vernieuwde Ka met een trio speciale uitvoerin gen. Als eerste de reeds op de AutoRai 2005 onthulde 'Ka'rel Appel', de tiende editie in de succesvolle reeks 'Kunst met een grote Ka'. En dat is niet al leen omdat de beroemde kun stenaar zulke interessante initi alen heeft... Eveneens een geli miteerde oplage heeft de nieu we Ka Culture, een bijzonder gunstige aanbieding voor een absolute basisprijs. Ook maar zonder beperking ii tallen, is de Ka Futura: ii ging van de vorig jaar gei iec duceerde Futura-versies verse andere Ford-moi een zeer rijk uitgeruste voor een buitengewoon trekkelijke prijs. De 'Ka Appel' is voorzii speciale badges en een pakket extra's en wordt i oplage van 1000 geprodu De prijs is 12 mille. De te koop voor 10 mille en ture kost 8 mille. in tar g ide xar a me< broi ied( tem h geve "iienn Fi|edri tdt erke (advertenties) AUT01ME1MSKERK 33 JAAR NISSAN DEALER LEIDEN: LAMMENSCHANSWEG 128, 2321 HX. TEL: 071-531 08 11 Oge ROELOFARENDSVEEN: ALKEMADELAAN 1, 2371 EX. TEL.: 071-331 28 door Mario Vos Het koperspubliek van Porsche is veel veranderd. Waren het vroe ger juist echte sportauto puris ten, vandaag de dag zijn zelfs 911-kopers softer en stellen ze prijs op andere kwaliteiten. Liefst 40 procent kiest voor een auto maat (tiptronic) en één op drie kopers wil ook open kunnen rij den. Daarom maakte Porsche haast met de 911 Cabriolet. De keuze voor een cabriolet is in het geval van de 911 nog he lemaal niet zo'n slechte, ook niet voor die puristen. Want af gezien van zijn hogere gewicht (85 kilo extra voor de carrosse- rieverstevigingen, rolbeugel en kap), spreekt eigenlijk bijna al les voor de open versie. Hij is mooier dan de coupé en heeft gesloten zelfs wat weg van de 911 Speedster, die in 1989 korte tijd werd gemaakt en nu tot de meest gezochte en waardevol ste klassieke 91 I's behoort. De hele winter doorrijden met een 911 Cabriolet is ook geen probleem, want de kap bestaat uit drie lagen en is goed geïso leerd tegen de kou. Hij laat al leen wat meer geluid doordrin gen in het interieur, maar dat je ook als ervaren bestuurder niet meer de neiging hebt om die elektronica uit te schakelen. De 911 Cabriolet voelt ook op slechte wegen heel stevig aan, carrosseriebewegingen zijn ei genlijk niet waar te nemen. Ook als je de kap opent -dat kan rij dend tot een snelheid van 50 km/u- gaat er nooit een sidde ring door het koetswerk. En je ontdekt dat de Porsche-ontwer- pers veel werk hebben gemaakt van de luchtstroming met ge opende kap. Het opzetten van een klein windschot achter de hoofdsteunen is voldoende om tocht te voorkomen. Het haar blijft tot op hoge snelheden in model en zelfs tot boven de 180 kilometer per uur is het moge lijk om met de passagier een gesprek te voeren. Het zijn precies deze meer op rijcomfort gerichte kwaliteiten die het hedendaagse Porsche- publiek op prijs stelt. Terwijl de 911-koper met deze cabriolet toch een heel sportieve auto in handen heeft voor de momen ten dat een pittige rijstijl even kan en mag. Naar de 'beste' Porsche-tradities moet de ko per daarvoor wel flink bloeden. Want met een van afprijs van 119.590 euro is de 911 Cabriolet eventjes 12.800 euro duurder dan de Coupé (bij de 'S' is het verschil 14.440 euro). door Peter Lodewijks Zowel met de kap open als gesloten is de 911 Cabriolet een erg fraaie sportauto. Foto: Pon zal menigeen juist als een voor deel beschouwen. Want het ge luid van de 6-cilinder boxermo tor klinkt veel liefhebbers bijna net zo aangenaam in de oren als de nu standaard gemonteer de geluidsinstallatie met negen luidsprekers. De 911 Cabriolet-kopers heb ben net als bij de Coupé keuze uit een 3.6 liter motor met 325 pk of de S-motor met 3.8 liter inhoud en 355 pk. Het verschil in prestaties is dermate klein (topsnelheid 293 km/u in plaats van 285, sprint van 0-100 in 4,9 seconden in plaats van 5,2), dat je je serieus moet afvragen of de S die extra investering van 14.400 euro (bij de cabrio zelfs 16.000 euro) wel waard is. De Nederlandse importeur meldt desgevraagd dat de meeste ko pers het echter wel doen. Blijk baar is de letter S achterop de motorkap toch een belangrijk statussymbool. Ook zonder die 30 pk extra is het rijden met de 911 echter uitdagend en opwindend. En gemakkelijk, want de auto kan veel meer dan je er als bestuur der uit kunt halen. Stuurfoutjes worden in bijna alle gevallen door de elektronica gecorri geerd. Dat gaat zo verfijnd, dat Weg&Wiel vrijdag l8 MAART 2005 rijdt. Waarom dan geen twee- zitter als de Smart ForTwo? De ze oplossing werd als onhandig ervaren en daarom koos Re nault voor drie stoelen plus ba gageruim. Overigens is het nog lang niet zeker dat het 3-zits concept ooit in een productie auto zal worden toegepast. Wel gaat Renault enkele stylingde- tails van de Zoé in de opvolgers van de Clio (eind 2005) en Twingo (eind 2006) verwerken. De Zoé heeft een 'persoonlijke pas', waarop voorkeuren van de berijder kunnen worden opge slagen. En dat gaat dan niet al leen om de instelling van de stoelen en de spiegels, maar ook de favoriete muziek, de sfeer in de auto en alle bedie ningen voor het rijden worden automatisch aangepast. Op de ze manier kan iedere gebruiker zijn eigen vertrouwde sfeer snel oproepen. Overigens kunnen de stoelen worden versteld middels een joystick op de mid denconsole. Bijzonder zijn de mechanismen die zorgen voor het openen der portieren. Zijn staan garant voor een bijzonder gemakkelijke in- en uitstap. door Rob van Ginneken Natüürlijk stond de afgelopen week gehouden Salon de l'Auto- mobile in Genève tjokvol proto typen en supersportwagens. Het is nu eenmaal traditie tijdens de prestigieuze Zwitserse autosa lon. Maar er was ook een andere trend te bespeuren: klein is fijn. Dat vonden we bijvoorbeeld te rug in het ultracompacte trio Toyota Aygo, Peugeot 107 en Citroen Cl. De drie automerken bouwen ze gezamenlijk in één fabriek en het resultaat mag er beslist zijn. Een guitige mini met keuze uit een (Toyota) 1.0- liter 3-cilindermotortje en een 1.4 liter 4-cilinder dieseltje van de Peugeot-Citroën groep (PSA) Binnen een lengte van nog geen drie en een halve meter wordt zo veel mogelijk zitruim te geboden, met als logisch ge volg dat de bagageruimte 'for- maatje lunchbox' is geworden. Er waren talloze andere aardige kleintjes in Genève. Zoals de door Zagato ontworpen Lancia Ypsilon Sport die volgend jaar De vlot gelijnde 5-deurs Kia Rio. wordt gelanceerd, met een 150 pk 1.9 JTD dieselmotor nota be ne. Een slagje groter, maar nog onder de vier meter lang, is de nieuwe 5-deurs Kia Rio. Een vlot gelijnd model dat het suc cesverhaal van Kia (vanaf het najaar) wel eens kon gaan ver sterken. Heel iets anders -meer onder het motto 'klein maar fijn'- is de Mitsubishi Colt Cou pé Cabrio. Mitsubishi spreekt over een studie, maar volgend jaar staat hij in de showroom. Datzelfde geldt zonder twijfel voor het karakteristieke (en leu ke) Skoda Yeti prototype. Een soort kruising tussen Skoda en Land Rover, maar dan onder de vier meter groot. Laat maar doorkomen! Vanzelfsprekend waren er ook totaal andere noviteiten te mel den. Tussen meer dan vijftig primeurs is het moeilijk kiezen, maar de grote en sierlijke Ci troën C6 moet zeker genoemd worden. Hij komt eind dit jaar met naar keuze V6 benzine- of dieselmotor. De Fransen zetten BMW wil de succesvolle weder opstanding van Mini een nieuwe dimensie geven door ook andere vormen koetswerken aan te bie den. De eerste is er al, te weten de cabriolet. Daarnaast denkt men aan een bestelwagen, zoals vroeger de oude Mini die ook had. Dan hebben we het over i960, toen de legendarische 'bottenschudder' van ontwerper wen ze al bestaande tot zo'n leuke Het kost wel het een maar dan heeft men unieks. Het koetswerk (nieuwe) Mini wordt timeter verlengd voor gageruimte. Het helemaal naar wens van kei per worden ingericht. Foto: Archief De nieuwe Honda Civic wordt bijzonder. 1/fiP env- en a jort er ht VOO er.n mer ;lfh inati raai kun ;enp ani Ihoi San Cho hij c :ri|hebt dat de nieuwe Honda ei procent zo gaat uitzien!! R eentje die duidelijk niétv het 'klein is fijn' princi] reert. Deze zomer lanci de nieuwe Croma. Een van een auto met enorm(enp binnenruimte en fraaie niek. En kennelijk ook ee pl< design, want je zou abso! niet zeggen dat hij 4, lang is. En dat past bij he Fiat, dat immers vooral f faamd is om zijn compa 01 dellen. •sgi ingi cipe ver :ee lshi :ldc ld We I0g( tern De- scHiPHOL-RijK - Fiat heeft de naam expert te zijn in kleine auto's maar Renault is er ook goed in. Renault 5, Twingo, Clio, Modus, noem ze allemaal maar op. En er komen er meer als we afgaan op het concept dat de Franse au tobouwer onlangs toonde op de Autosalon van Genève. De naam is Zoé -voorheen pro ject Z17- en deze studie staat voor de stadsauto van de toe komst. Is een stadsauto nor maal gesproken een niet al te snel, zuinig voertuigje, de Zoé is een driezitter met een 1.2 liter turbomotor van 100 pk en daarmee komt hij aar dig vooruit in de stad, maar is daarbij ook zeer zuinig, verzekert de Franse fabri kant. Het 3,45 meter lange wagen tje heeft twee voorstoelen en één zitplaats achterin. Naast die achterstoel en achter de bestuurder, zit de bagage ruimte. Renault kwam op dit idee door onderzoek waaruit bleek dat een auto gemiddeld met 1,4 personen aan boord Sir Alec Issigonis te koop was als Clubman, een leuk bestelwagen- tje met twee klapdeurtjes aan de achterkant. Het kon ook met sierhout beslagen worden, deze uitvoering heette dan Country man (foto). Wie een moderne Countryman wil hebben hoeft niet te wachten, maar kan daar voor terecht in Italië, bij carros- seriebedrijf Castagna. Daar bou- Volgend jaar hopelijk in de showroom: de 'Tsjechische Land Rover' Skoda Yeti. Foto's: EPA hem als vlaggenschip neer, met een prijskaartje van meer dan 50 mille. Nog zo'n fraaie nieu weling is de Alfa 159, die maar liefst 23 centimeter groeit en dus een hogere klasse binnen wandelt dan voorganger 156. Een veelbelovende sportieve li mousine. Ook de nieuwe gene ratie VW Passat oogt overigens veel dynamischer dan zijn voorganger. Lexus heeft een nieuwe IS met vage BMW-tin- ten, en zijn eerste diesel. Maar pas in 2006 te krijgen. De lijst is lang. Denk aan de 'kleine' Cadillac BLS die in Zweden (bij Saab) wordt ge bouwd en begin 2006 op de weg verschijnt. Hij gaat met de BMW 3 en Audi A4 concurreren en is er dus ook met (1.9) die selmotor. Nog zo'n fraaie stukje design is het studiemodel van de toekomstige Seat Leon. Een zeer strak gelijnde middenklas ser die zonder twijfel vrijwel exact zo zal worden geprodu ceerd. Een toefje minder extra vert, maar zeker interessant is de nieuwe Mercedes B-klasse. Een ruimtewagen met variabel interieur die in juni in de show room staat en dan duidelijk een paar treden boven de A-klasse wordt ingeschaald. Dat ook Ford aan iets dergelijks denkt bewijst de sav (sport activity ve hicle) studie. Hij past ergens tussen de Galaxy en de Mon- deo. Iets geheel anders is het Honda Civic prototype. 'Te wild voor woorden', denk je dan, maar Honda-insiders verzekeren ons

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 20