Jipercops eggekaapt ij de BSB 10% kortinq* Zes jaar voor twaalf leden van Nomads Goed Wonen Sanders voordeel 10-daagse korting feurbestrijding in geding ORDEEL^^WEKEN Tot €250,- korting op onze fauteuils CHAIRS+CHAIRS Terreinwagens al snel van de weg Leidse PvdA wil betere voorlichting is s euro: De wijkverpleegsterin de prijzen 'Een mooi open einde, dat macaber kan zijn' Z3 Nu 300,- Leidsch vrijdag 18 maart 2005 OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad iJ et i I Schrooten erg - De antiterreureen- de Koninklijke Mare- de Brigade Speciale "Tgsopdrachten (BSB), >t een ernstig tekort iracht. Terwijl de poli- ege de terroristische ist dat de BSB groeit, log zeker twee jaar brigade op sterkte is. het wegkapen van isten door andere liensten, zoals politie en beveiligingsbedrij- majoor René Mar- landant van de BSB, iterview met deze speciale eenheid, die ïoet bestaan uit 221 ft op dit moment al catures. Daarbovenop BSB zo snel mogelijk rtra recrutefen en op- ior persoonsbeveili- irvatie- en arrestatie- geheime specialisti- aties in het buiten- e enkt dat de beoogde van 256 BSB'ers over fcj ondanks een nu lo- vingscampagne, on- VJ (advertentie) E250 TEUILS MET MEER DAN 1000 MOGELIJKHEDEN Fauteuilerie/Chairs Chairs vindt u in Amsterdam, Beverwijk, Breda, Den Haag, Didam/Zevenaar, Groningen, Hazerswoude, Heerenveen, Heerlen, Leiderdorp, Nijmegen, Utrecht en Zwolle *m.u v. lopende acties en n.vt. op eerdere bestellingen van voor 17 maart 2005 COMMENTAAR NOMADS el rwacht dat de keuze lussen levenslang of r de Amsterdam- c koos een midden- het alles of niets. Be vijftien Limburgse p zijn gisteren tot zes ordeeld wegens hun de gewelddadige een van oten, fe- 5 jaar. Een ïnbevredi- pro- rechters alvast nd uit de nen. Dat is een un- )t hadden de vijf- het liefst levens ten wegens de drie- oord. Nooit eerder ngste straf die ons ent in één proces zo nj Maar de hoge eis ich beschouwd - een Aaarts, omdat de po- achter de ware toe- 3(h de schietpartij er de moorden met ten rade zijn ge- 1 niet hard worden rijker is dat de No- knotsttstratief hebben ge- elfs gelogen over de - Jen die fatale avond. Twee van de drie moorden blij ven zo volledig onopgehelderd. Justitie vond dat die misplaatste 'solidariteit' bestraft moest wor den - en daar is veel voor te zeg gen. De vijftien clubleden kun nen niet allen tegelijkertijd de trekker hebben overgehaald. Maar twaalf van hen waren ze ker aanwezig. Dat ze midden in een snel oplopende ruzie niet ingrepen, valt wel licht nog te verkla ren. Dat ze elkaar ook achteraf 'dek ken', is op geen en kele manier goed te praten. De rechtbank oordeelde dat aanvaard moet worden dat de schuldigen de dans ontspringen om te voorkomen dat onschul- digen worden opgesloten. „Dit is een hoge prijs, maar die moet worden betaald." Juridisch is daar weinig tegen in te brengen, maar het standpunt is minder respectabel dan het klinkt. De rechters 'belonen' zo bewust ge kozen maar misplaatste groeps- solidariteit. Wie op deze manier medeverantwoordelijkheid neemt voor moord, moet daar gewoon de bijbehorende prijs voor betalen. Peter de Vries Buurt ergert zich aan verlichte Merendonkflat Mysterie van de tulpenschilder is lastig te ontrafelen haalbaar is. „Ik ga uit van ne gentig procent van dat aantal. Dat is acceptabel, maar niet ideaal. We beschikken dan niet over de vereiste reservecapaci teit die we als BSB eigenlijk no dig hebben in geval van bij voorbeeld terroristische aansla gen." Alleen al afgelopen jaar zijn vijftien BSB'ers weggekocht door politie, inlichtingendienst AIVD en beveiligingsbedrijven, die beter betalen. Vooral de Dienst Koninklijke en Diploma tie Beveiliging (DKDB), die on der meer de bedreigde politici Geert Wïlders en Ayaan Hirsi Ali permanent beveiligt, kaapt veel BSB'ers weg. Om deze leegloop te stoppen, biedt de BSB tegenwoordig verbeterde contracten aan. Daarnaast kiezen vooral jonge BSB'ers voor een goed betaald avontuur in het buitenland als gewapend bodyguard voor een internationaal beveiligingsbe drijf, dat in risicogebieden als Irak en Afghanistan salarissen tussen de 500 en 750 euro per dag betaalt. Pagina Binnenland i: Antiterreurbrigade geen uitzendbureau politie zoeterwoude - Op de A4 is gisteravond een vrachtwagen met een oplegger volgeladen met gloednieuwe terreinwagens de vangrail in gereden. Het ongeluk gebeurde tussen de afslag Leiden/Zoeterwou- de-Dorp en de afslag naar de N11. De combinatie schaarde en ver sperde vervolgens de twee rijbanen in de richting Amsterdam. De chauffeur kwam er zonder kleerscheuren vanaf, maar het spectacu laire ongeluk zorgde wel voor behoorlijk wat materiële schade. De politie sloot de twee rijbanen in de richting van Amsterdam uren lang af. Het verkeer had er veel last van, hoewel de politie de afrit naar de N11 gebruikte om de filerijders langs het ongeluk te sluizen. Een flink deel van de late avond stond er een kilometerslange file, tot ongeveer halverwege Leidschendam. Intussen waren de bergers bezig om de kostbare lading van de geschaarde vrachtwagencombi natie over te laden op een nieuwe oplegger. Een politiewoordvoer der kon gisteravond nog geen uitsluitsel geven over de oorzaak van het ongeluk. Ook was nog onbekend of de terreinwagens die de vrachtwagenchauffeur vervoerde schade hebben opgelopen bij het ongeluk. Foto: Hielco Kuipers leiden - In het voortgezet on derwijs in Leiden moet betere seksuele voorlichting worden gegeven. Dat bepleit de Leidse PvdA-fractie. Hiervoor zouden meer docenten een training bij de GGD moeten volgen. De fractie stelde het college van burgemeester en wethouders schriftelijke vragen naar aanlei ding van het onderzoek van on der meer de Rutgers Nisso Groep over het veel voorkomen van gedwongen seksuele han delingen onder jongeren. Het PvdA-raadslid Roelof van Laar denkt dat de Leidse situa tie niet verschilt van het lande lijke beeld. Daarom vindt hij dat de lokale politiek zich moet inspannen voor betere voor lichting op vooral middelbare scholen. „Docenten volgen te weinig de GGD-trainingen om de seksuele voorlichting te ver beteren", zegt Van Laar. Vorig jaar volgden niet meer dan vijf Leidse leraren zo'n training. De PvdA wil dat deze trainingen ook toegankelijk zijn voor bij voorbeeld jongerenwerkers. Daarnaast wil de partij dat or ganisaties die gericht zijn op voorlichting, lessen geven op scholen of bijvoorbeeld toneel stukken opvoeren. Van Laar geeft als voorbeeld het Utrecht se Pretty Woman (dat zich be zighoudt met de loverboyspro- blematiek) en het christelijke georiënteerde Scharlaken Koord in Amsterdam. Daar naast wil hij dat scholen, de Leidse Welzijnsorganisatie en de gemeente samenwerken bij het bestrijden van uitwassen op seksueel gebied. Van Laar vindt dat allereerst de assertiviteit van jongeren moet worden ver groot. Kijk op www.pcdiscount.nl &WIN een COMPUTER (advertenties) Amsterdam/gpd De rechtbank in Amsterdam heeft twaalf le den van de Nomads gisteren veroordeeld tot zes jaar cel voor doodslag op hun president Paul de Vries. Alle vijfden verdach ten werden vrijgesproken van betrokkenheid bij de geweldda dige dood van hun clubgenoten Serge Wagener en Cor Pijnen burg. De rechtbank noemt de uitspraak zelf 'onbevredigend'. Het openbaar ministerie (OM) had tegen veertien verdachten levenslange gevangenisstraffen geëist wegens drievoudige moord. Dat er sprake is geweest van moord, vindt de rechtbank in geen enkel geval bewezen. Drie verdachten kregen vrij spraak. Het OM heeft aange kondigd in hoger beroep te gaan. De rechtbank in Amsterdam denkt met het OM dat een of meerdere Nomads de drie heb ben doodgeschoten. En dat dit in het clubhuis in Oirsbeek is gebeurd. Maar wie heeft geschoten? .Aanvaard moet worden dat schuldigen de dans ontsprin gen, om daarmee te bereiken dat onschuldigen niet ten on rechte in het gevang komen. Dat is een hoge prijs, maar die moet worden betaald", staat in het vonnis. In twee gevallen legde de rechtbank gisteren ho gere straffen op dan zes jaar, wegens wapen- en drugsbezit. Ofschoon ook in het geval van Nomadspresident Paul de Vries niet vaststaat wie de fatale schoten heeft gelost, vindt de rechtbank in die zaak de twaalf Nomads wel medeplegers van doodslag. Bij het doodschieten van Wagener en Pijnenburg hadden diegenen die niet heb ben geschoten, géén kans om weg te gaan of hun dood te voorkomen, zo redeneert de rechtbank. Bij het doden van De Vries had den ze die gelegenheid wel. De lijken van de drie slachtoffers werden op vrijdag 13 februari vorig jaar gevonden in de Ge- leenbeek bij Echt. DISCOUNT €S2> DÈ COMPUTER KOOPJES BEURS JAN MASSINKHAL-NIJMEGEN ZATERDAG 1 9 MAART 10-16 UUR I GEREDUCEERDE ENTREE metj 1 uitgeknipte ADVERTENTIE 1 BIJ UW DAGBLAD! Leidsch Dagblad (advertentie) on de hele collectie* Tijd voor de Sanders voordeel 10-daagse! Van 17 t/m 28 maart (2e Paasdag) op onze gehele collectie 10% kontante korting!* Kom kijken en kies uit meer dan 575 woon kamerideeën! Kijk voor vestigingen: www.sanders-meubelstad.nl Lekkerawonenivoor verbazend weinig. door Joris Rietbroek leiden - Zoiets als een Boeken bal heeft Leiden niet. De Sleu telstad doet het daarom met het Leids Boekenweekfestijn, gisteravond gehouden in Socië teit de Burcht. Met niet de min ste schrijver als hoofdgast, na melijk Leon de Wmter, bekend van 'Kaplan,' 'Hoffman's hon ger' en 'God's Gym'. En met de prijsuitreiking van de verhalenwedstrijd 'Sleutels van het verleden'. De avond wordt geopend door het gezelschap Street Fable, dat alle Leidse muurgedichten op muziek zet. Pianist Huib de Vriend en zangeres Carolien Devilee spelen enkele gedich ten die onder meer zijn te lezen op het stadhuis en in de Sta tionsstraat. Na hun optreden beloont bur gemeester Lenferink de winna res van de schrijfwedstrijd 'Sleutels van het verleden' met een bos bloemen en een jaar kaart voor museum de Laken hal. De jury was unaniem in haar besluit: Corrie de Haan schreef het beste verhaal over een on derdeel uit de Leidse geschie denis. Ze schreef 'De wijkver pleegster', een verhaal met een knipoog naar de beruchte gif mengster Maria Catharina Swa- nenburg, alias Goeie Mie, die aan het einde van de negen tiende eeuw 27 moorden pleeg de. „Het doet denken aan Roald Dahlaldus Lenferink, voorzit- Burgemeester Henri Lenferink feliciteert Corrie de Haan tijdens het Leids Boekenweekfestijn. Foto: Taco van der Eb ter van de jury. „Daarnaast is er een fraai verband tussen heden en verleden en een mooi open einde, dat macaber kan zijn." Nadat De Haan haar verhaal - dat vandaag in deze krant staat, op de pagina R5 - heeft voorge lezen, zijn alle ogen gericht op Leon de Winter. Journalist Maarten Dessing interviewt hem over de totstandkoming van boeken en columns en over zijn nieuwe boek getiteld 'Het recht op terugkeer,' dat nog voor de zomer moet verschij nen. Bijster veel wil De Wmter trou wens niet kwijt over het ver haal, behalve dat het over een man gaat die naar Israël reist en daar iets vreselijks meemaakt. „Ik geef er in toe aan mijn diep ste angsten voor de toekomst van het Midden-Oosten", ver klapt de auteur, die zelf een fer vent verdediger is van de staat Israël. Na het verschijnen van zijn nieuwe boek, denkt De Wmter er serieus over een boek te schrijven samen met zijn echt genote, schrijfster Jessica Dur- lacher. „We doen het dan on der de naam Jessica de Wmter en de kans is groot dat het een literaire thriller wordt", grijnst de schrijver. „Maar serieus, we zijn erover in gesprek." Pagina R5: Goeie Mie herleeft in 'De wijkverpleegster' Vondeling begrijpt niets van Katwijks wisselvalligheid Enkele opklaringen 11/13' Ril w 4/5 Vraagtekens bij liquidatie Campert hamburg - Dr.Hermann Kaien- burg, kenner van de situatie in het concentratiekamp Neueng- amme, hecht 'geen enkel ge loof aan het verhaal dat dich ter/schrijver Jan Campert in ja nuari 1943 door mede-gevange nen om het leven zou zijn ge bracht. Als het waar is, had ik er ooit iets over moeten horen", reageert de wetenschappelijk onderzoeker van het instituut KZ-Gedenkstatte Neuengamme in Hamburg op het onlangs door een oud-verzetsstrijder gelanceerde bericht. Mein Kampf in Turkije bestseller ankara - Van het politieke boek 'Mein Kampf van Adolf Hitier zijn in Turkije dit jaar al meer dan 50.000 exemplaren ver kocht. Daarmee is het boek een bestseller. Volgens een woord voerder van een Turkse uitge verij heeft de populariteit van het boek te maken met een op komend nationalisme en anti semitisme in het land. Corus IJmuiden: Acties verbieden ijmuiden - Corus IJmuiden dreigt naar de rechter te stap pen zodra duidelijk is welke ac ties de vakbonden bij het staal concern gaan voeren. De on derneming vindt dat de vakver enigingen onrechtmatig heb ben gehandeld omdat zij van de onderhandelingstafel over een nieuwe CAO zijn weggelopen. Pagina Economie (advertentie) bij Lederlahd op elke zitgroep "Vraag naar de voorwaarden Leiderdorp Meubelplem 8 Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! <f Ja L, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang: de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) M/D V Naam: Adres: Tblefoon Geboortedatum Handtekening: Uitsluitend bü automatische Incasso Stuur deze bon cro in een ongefrankeer de envelop naar Leidsch Dagblad, l.a v afd Lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis) E-mad lezersservice*? hdc nl of surf Wy gaan zorgvuldig om gegevens In net colofon van ae Krant vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 8 710404 600011 t

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1