'Musical is een prachtig genre KUNST CULTUUR Mysterie van de tulpenschilder moeilijk te ontrafelen imige zwerftocht ior nachtelijke stad NOODZAKELIJK KWAAD Inktaap voor Arthur Japin a Haasse geeft otheek weg wjiw album CHIPS Wat nou Historisch ,uay van Marek *1 der Jagt HOC 941 vrijdag i8 maart 2005 R5 rotterdam/anp - Arthur Japin is gisteren in Rotterdam onder scheiden met de Inktaap, 'de li teraire jongerenprijs voor het Nederlandse taalgebied'. Japin kreeg de prijs voor zijn roman 'Een schitterend gebrek'. Leerlingen van 120 Vlaamse en Nederlandse middelbare scho len gaven Japin de voorkeur bo ven Hafid Bouazza ('Paravion') en Chris de Stoop ('Zij kwamen uit het Oosten'). Een schitte rend gebrek werd vorig jaar al onderscheiden met de Ubris Li teratuurprijs. De uitreiking van de Inktaap viel samen met de Dag van de Literatuur van Buik- Boek, een organisatie die jonge ren al dertig jaar in contact brengt met Nederlandse schrij vers en hun werk. lag - Schrijfster Hella S. e heeft gisteren haar per- ke Indische bibliotheek inken aan Het Indisch 1 Den Haag. De collectie boeken, tijdschriften en Is over Indië en Indone- persoonlijke fotoboeken iliefilms. Op termijn w ie collectie opengesteld elangstellenden, bezoe- biografen, mg lP/Marcel Hemelrijk - De populaire jj!PS heeft woensdag- in Amsterdam het album 'The world of gepresenteerd. Voor de plleden, Rach-L, Kevin, iPeter, begon het avon- 103 met de hit 'CHIPS f. Sindsdien heeft het ïgelmatig de hitparades ld. Momenteel bezet koppositie van de (dupet 'One, two, three', door Jan Rijsdam leiden - Furore maken als wrat tenzwijn. Het was niet de be dachte carrière van Leidenaar Marcel Jonker om als acteur in een beestenpak rond te lopen. Sinds de première vorig jaar heeft hij bijna 400 keer de rol gespeeld van Pumbaa en is hij samen met Marc Lauwrys, die stokstaartje Timon tot leven brengt, het succesnummer van musical 'The Lion King'. „Ik kom uit het gesubsidieerde circuit", vertelt Jonker. „Heb Shakespeare en Tsjechov ge daan. Dan speel je een voorstel ling vijftig of zestig keer. Dus dit is wel iets heel anders. Maar het is niet moeilijk of vervelend om een voorstelling vierhonderd keer te spelen. Ik denk als je zwaar drama doet, dat het an ders is. Een komische rol is ge makkelijker. Het draait in 'The Lion King' natuurlijk allemaal om de jonge leeuw Simba. Maar Pumbaa en Timon zijn echt een fenomeen geworden. Er zijn knuffels en mokken van Pumbaa. Dat is een heel vreem de gewaarwording." Wereldwijd zijn er tien shows van 'The Lion King' in produc tie. Die lijken sterk op elkaar, maar er zijn ook verschillen, weet Marcel Jonker. „In New York wordt Pumbaa gespeeld door een acteur die twintig jaar ouder is dan ik. Ik ben daar een keer naar het theater gegaan en heb gezegd: 'Ik ben het varken uit Nederland. Kan ik het var ken van hier spreken'. Dat is wel gek, iemand te ontmoeten die dezelfde rol speelt. Hij is net zo'n man als ik, maar geeft toch een heel eigen accent aan Pum baa." „De voorstelling in Nederland is geen exacte kopie van die in New York. Elke show heeft z'n Sassenheimse chemicus schrijft boek over onbekende kunstenares Marcel Jonker (links) in de huid van Pumbaa: „Fysiek is het een zware rol. Het pak van Pumbaa weegt 23 kilo." Foto: Deen van Meer Leidenaar Marcel Jonker speelt wrattenzwijn Pumbaa in The Lion King miteit bepalen de bewegingen. Mensen lopen kil voorbij of be kijken elkaar van een afstand. Getrek en geduw bepalen vaak het contact tussen dansers. Duetten vallen uiteen. In een mooie climax van groepsdan- sen wordt een razende gespan nenheid opgebouwd. De grim migheid spat er vanaf als de dansers zich in een rij opstel len, waaruit steeds tweetallen naar voren stormen om in flit sende vaart een bikkelhard duet te dansen. Bij een filmpje van een rokende fabriek verstrengelen drie dan sers hun ledematen prachtig. Het lijkt of hun lichamen tot machines geassembleerd wor den. Een danseres staat drome rig toe te kijken. Dat is iets wat telkens de kop opsteekt in 'I'm Here': het dromerige individu dat naar zachtheid verlangt. Hoewel er momenten zijn dat de bewegingen de aandacht niet vasthouden, heeft 'I'm He- re' veel overtuigende beelden en krachtige dans. De strekking laat niets aan duidelijkheid te wensen over, wat vaak prettig overkomt, maar ook een gevaar in zich bergt. De uitbeelding van de tragiek ligt er nogal eens te dik bovenop. Vooral in de scène waarin een meisje door vier jongens belaagd wordt, is het ruwe geweld tegenover de weerloosheid precies wat je je bij zulke gebeurtenissen voor stelt. Conny Janssen zou iets meer te raden over mogen laten. door Floor Ligtvoet lisse/sassenheim - Voor een fraaie tulpentekening leggen liefhebbers op een veiling met gemak een flink bedrag op tafel. De schilderingen worden ge koesterd. Dat lag anders in de tijd waarin de tulpentekeningen werden gemaakt, van de 16de tot en met de 18de eeuw. Toen sprong men er beduidend min der zorgvuldig mee om. De bol- lenboeren gebruikten de prenten slechts als reclamemateriaal om hun waren gemakkelijker te kun nen slijten. Inmiddels hebben foto's de tra ditionele schilderingen allang verdrongen. Maar de fascinatie voor de geschilderde tulp is nog niet bij iedereen verdwenen. Zo heeft Sassenheimer Frans Wil- lemse (60) in zijn vrije tijd uit gebreid onderzoek gedaan naar het fenomeen. Het resultaat is gebundeld in het boek 'Het mysterie van de tulpenschil der', uitgegeven door Museum de Zwarte Tulp in Lisse. Willemse, een gepromoveerd chemicus, heeft als zoon van een bollenboer de tulpenkweek nooit helemaal los kunnen la ten. Zijn professionele kennis over kleuren en verf liet hij daarom op de schilderingen Eeuw bereikte de tulpenhandel namelijk een hoogtepunt. Er werd hevig gespeculeerd in de tulpenbranche en kwekers had den er in die tijd grof geld voor over om hun reclamemateriaal door goede kunstschilders te la ten vervaardigen. Vooral de tulp met vlammenpatroon werd een doorslaand succes. „Niemand wist in die tijd dat de vlammen eigenlijk op een zieke tulp duidden." Het boek over het vfcrk van de mysterieuze tulpenschilder laat vrijwel uitsluitend vlammende tulpen zien. Deze soorten ver kochten immers het best en commercieel succes was het hoofddoel van de tulpenteke ningen. Pas jaren later onder kenden kunsthistorici de artis tieke waarde ervan. Jammer genoeg wordt ook in 'Het mysterie van de tulpen schilder' de identiteit van de kunstenares niet ontrafeld. Maar de lezer houdt aan het boek wel één troostende ge dachte over: de anonieme kun stenares heeft in haar leven waarschijnlijk nooit op zoveel belangstelling voor haar schil deringen durven hopen. Het boek 'Het mysterie van de tulpenschilder' is voor 58,30 euro verkrijgbaar bij Museum de Zwarte Tulp, Grachtweg 21 in Lisse. ree winnaars idgren-prijs kholm - De Britse schrijver 1 n' p Pullman en de Japanse trator Ryoji Arai zijn uitge- n ien tot winnaars van de As- jndgren Memorial Award 1 De Zweedse onderschei- is de grootste prijs ter we- troor jeugdliteratuur. De m roemt Arai's eigen en on- ipelbare stijl. Zijn platen- et en stralen volgens de be daars warmte en humor ie kinderen en volwasse- tanspreken. Pullman, die rmeer de trilogie 'Het |en Kompas' heeft ge- da ven, is naar de mening 0r ejury een 'meestervertel- w prijs (circa 550.000 eu- ad i ingesteld door de Zweed- ;ering ter nagedachtenis strid Lindgren, de schrijf- an Pippi Langkous. W ir c /lag - Onder zijn schuil- :er Marek van der Jagt vri ft Amon Grimberg dit jaar aal say voor de Maand van de ïati Be onder de titel 'Otto art ger of Bestaat de jood?' In ka toog over de Oostenrijkse ischapper filosoof Weini- 1 diens omstreden werk ilecht und Charakter' Van der Jagt uiteindelijk stei iet antwoord op de vraag: iro it de jood? Het essay van Pt van der Jagt is vanaf 1 lerkrijgbaar voor 3,50 eu- eigen stijl en toon. De voorstel ling is anders vertaald, er is an der publiek. Je speelt een rol ook niet steeds hetzelfde, pro beert dingen uit, gaat op een andere manier met het materi aal om. Voor de première had ik de rol 14 keer gespeeld, en nu bijna 400 keer. In die tijd kom je er achter welke sterke punten er nog meer in een karakter zitten. Dan denk je: als ik dit zus doe, is het net een stukje leuker dan wanneer ik het zó doe. Zo'n rol kristalliseert zich dus uit in de loop der tijd." „Uiteindelijk ben je als acteur degene die de figuur Pumbaa tot leven wekt. Anders blijft de pop een pop. Je brengt een ka rakter op smaak door er iets van jezelf in te stoppen. Maar wel binnen bepaalde grenzen. Als je over de grens gaat word je terug gefloten. Er is wel iemand die er op let dat het een homo gene voorstelling blijft." „Fysiek is het een zware rol. Het pak van Pumbaa weegt 23 kilo. Vooral in het begin was dat een enorme belasting voor mijn rug. Maar het went wel. Ik sta onder controle van een chiro practor die zorgt dat mijn rug in orde blijft. En ik moet veel trai nen om in conditie te blijven. Meestal lig ik 's nachts pas om drie uur op bed. Mijn vrouw speelt in 'Mamma Mia', dus we zijn ongeveer dezelfde tijd thuis. Dan praat je nog een beetje na en is het gauw laat." „Zodra ik opsta ben ik weer met de show bezig, 's Middags ga ik naar het theater. Daar eet ik wat, doe ik stemoefeningen. Ik kijk of de pop in orde is, of alles goed beweegt, want als dingen het niet doen zit je niet lekker in de voorstelling. Tien minu ten voor aanvang hebben we een meeting met de hele cast. Op het moment dat de voor stelling begint ga ik naar de schmink, word ik helemaal dicht gesmeerd. Na afloop moet ik flink schrobben om het den aangetrokken. „In de kleedkamer naast mij hoor ik elke avond Afrikaans gezang. Die mensen hebben zo'n onge looflijke spirit. Ik heb wel eens een dag dat ik denk: laat de tent maar aftikken. Maar zodra ik in het theater kom en de positieve energie voel die zij uitstralen, heb ik er weer zin in. Terwijl het voor hen veel lastiger is om in zo'n productie te stappen, in een ander land met heel ver schillende mensen. Wat je deelt is het gevoel dat je elke avond met elkaar een mooie voorstel ling wilt maken." Jonker heeft de smaak van het spelen in een musical intussen goed te pakken. „In Nederland wordt nog altijd met een zekere gêne naar het genre gekeken. Toen ik in 'The Lion King' ging spelen zei een collega-acteur tegen me: 'Dat je dat doet'. En ik moet eerlijk zeggen: aanvan kelijk was ik zelf ook wel scep tisch. Maar de musical is een prachtig genre. Het is het mooi ste, maar ook het moeilijkste wat ik ooit gedaan heb: je moet kunnen acteren, zingen, dan sen en poppenspelen. Voorlo pig heb ik er nog geen genoeg van. In New York heb ik 'Hair- spray' gezien. Daarin speelt een hele grote, zware man die een liedje zingt over zijn moeder. Prachtig! Als Van den Ende dat in Nederland op de planken brengt zal ik hem zeker lief aan kijken." 850.000 Nederlanders hebben intussen 'The Lion King' gezien. Maar een bekende Nederlander is Marcel Jonker niet. „Ik heb een aantal jaren in 'Toen was geluk heel gewoon' gespeeld. Laatst zat ik weer in een afleve ring en werd ik de volgende dag op straat meteen herkend. In tussen werk ik me al een jaar in het zweet in 'The Lion King'. En niemand die me daarvan kent. Niet dat ik het erg vind hoor. Ik ben het vak niet ingegaan om heel beroemd te worden." eater recensie larten Baanders van zijn oude liefde los, en al snel kwam hij tot een verbijste rende ontdekking. Enkele van de 56 bekende tulpentekenin gen die door kunstcritici altijd aan de meester Anthony Claesz waren toegeschreven, konden simpelweg niet van zijn hand zijn, stelde hij vast. Willemse zag namelijk een dui delijk verschil in kleurgebruik en de manier waarop de verf op het papier was aangebracht. Zijn vermoedens werden later bevestigd door prentenexpert Theo Laurentius. De bewuste tekeningen waren geschilderd op papier dat dateerde uit de periode 1700-1735. Claesz, daarentegen, had veel eerder al zijn laatste adem uitgeblazen. Direct rees de vraag: wie gaat er dan schuil achter deze prenten? Wie is 'de tulpenschilder', zoals Willemse de anonieme kunste naar doopte? Het antwoord geeft zich niet gemakkelijk prijs, zo blijkt. Wil lemse bestudeert in het boek meerdere prenten in detail en komt tot de conclusie dat de ar tiest die verantwoordelijk was voor enkele 'Claesz'-prenten op zijn minst 650 tulpentekenin gen heeft geschilderd. „De tul penschilder moet er een dag taak aan hebben gehad", legt Willemse uit. Desondanks sig neerde de man of vrouw het werk nooit. Gelet op de subtiele wijze van schilderen, vermoedt Willemse er allemaal weer af te krijgen." Marcel Jonker is nog steeds ver baasd dat hij de rol van Pum baa heeft gekregen. „Ik had 'The Lion King' net in Londen gezien toen ik werd gebeld of ik auditie wilde doen. Een paar dagen later stond ik zelf 'Haku- na Matata' te zingen. Dat is de filosofie van Pumbaa en Timon, wat zoveel betekent als 'geen zorgen'." Het is ook een beetje de sfeer binnen de cast, waarbinnen Marcel Jonker een van de wei nigen is die in de Hollandse klei is geworteld. Om de voorstel ling de typische Afrikaanse klankkleur mee te geven is een flink aantal Afrikaanse castle Groot Leidsch Historisch Dictee (2) - Rembrandt van Rijn, inwoner van het Zuid-Hollandse Leiden had zijn leerling Gerrit Dou la ten weten dat hij een tête-d-tète zeer op prijs stelde. Van een gs- m'etje of van geë-mailde post was in de Gouden Eeuw nog lang geen sprake, de twee schil ders communiceerden toenter tijd gewoon per brief. Of ze spraken af bij een etablissement in de Pieterkerk Choorsteeg de Vrouwenkerkkoor- straat of de Janvos- sensteeg. Ditmaal kwamen ze samen in een chic restaurant aan de 2e Binnen vestgracht. Daar vergaderden toe valligerwijs ook de Heren Zeventien, de bewindvoerders van de Oost-Indi sche Compagnie. Die vochten ver van Amsterdam op neutraal terrein in de gelagkamer bo ven een oude vete uit. Beneden in het souterrain weidde Rembrandt erover uit dat hij met veel scepsis ken nis had genomen van een expo sitie van de landschapsschilder Jan van Goyen en diens schoon zoon Jan Steen, de genreschilder en bierbrouwer die domicilie hield aan de Langebrug. De lo catie van de tentoonstelling was een lokaal in de Duizenddraad- stèeg waar in grote zielenrusten niet stiekem naar doeken vol paardebloemen en naar de kon terfeitsels op perkament van de gegoede burgerij kon worden ge keken. Apekool vóór bollebozen, zo meende Rembrandt. Die een hartgrondige hekel had aan al les wat riekte naar laaienlichte- rij. Gerrit Dou nochtans beweerde dat hij niet twijfelde aan de au thenticiteit van het werk van de twee andere Leidse concurren ten. En dat hij de vernissage, met authentieke hapjes als ka tenspek, balken brij en crêpes met kalfsragout geheid met een bezoekje zou vereren. Zoveel pedanterie van de kqtit van zijn leerling schoot de méés ter acuut in het verkeerde keel gat. Hij verordonneerde Dop zijn atelier vooralsnog niet te verlaten, in afivachting van na dere orders. Pas jaren later, en al wonend op de Jodenbree- straat in Amsterdam, schoot hem plotsklaps te binnen dat hij Dou die orders nimmer meer had gegeven. ing: Tm Here' door Conny Danst Gezien: 17/3 Leidse Schouwburg Ikt aan een rusteloze icht, zie je een weg it autolichten die zo ;en dat ze tot strepen 's je in de auto zit zie i op het wegdek ;ten. Dit is één van direct aansprekende p 'I'm Here' van cho- fonny Janssen. Tussen tspringende neonbui- ige banen vormen, ;ers op, eenlingen, t daar niet thuisho- een voetganger niet jweg thuishoort. Con- koos het harde hoeuzj) als thema en Rotter- B roepen ook foto's In Carel van Hees in de stad op. Afge- rkeren warm verlicht •^'Irinterieur wordt de e pr en desolaat neerge- 6n, een fabriek, pas- pnsen zijn op de meer dan De dans sluit naad- zelf deze grauwe sfeer. >f te4 zijn vaak gevangen Me^rkt lichtvlak op de die verder zwart is. isolement en anoni- niet met een kunstenaar maar met een kunstenares van doen te hebben. „Ze moet regelmatig met een penseel van één of twee haartjes hebben geschil derd om dit resultaat te kunnen bereiken." Als de vrouw in kwestie er in derdaad een fulltime baan aan had, zal ze in de tijd van de tul pengekte hebben gewerkt, denkt Willemse. In de Gouden Marcel Jonker: „Het is het mooiste, maar ook het moeilijkste wat ik ooit gedaan heb." Foto: Roy Beusker In navolging van steden als Den Haag en Amsterdam en afgekeken van het landelijke Groot Dictee, beleefde de stad afgelopen maandag de eerste af levering van het Groot Leidsch Historisch Dictee. Het initiatief daarvoor werd genomen door boekhandel De Kier en het Leidsch Dagblad. Aan de eerste versie deden 44 mensen mee. Het gemiddel de aantal fouten lag ergens rond de 20. Goed dus dat er volgend jaar tij dens de boeken week een vervolg komt. Er kan nog wel wat verbeterd worden aan de taalvaardigheid van de meeste deel nemers. Nu was het niet eenvoudig wat taalonderzoeker Hans Heestermans het gemêleerd ge zelschap aan val kuilen en instin kers voorschotelde. Vooral modernitei ten als gsm'etje en geé-maild zijn woorden waarover de mees te deelnemers hun nek braken. Het nonsensverhaal over sinter klaasavond dat was ontsproten aan het brein van de eindredac teur van de Dikke Van Dale, be vatte verder nog eigentijdse woorden als 50+-arrangement, enquêtecommissie, knowhow en no-claimkorting. Niet alleen veel deelnemers gingen daar de mist mee in; in zekere mate gold dat ook voor het dictee zelf. Het Groot Leidsch Historisch Dictee, de naam zegt het al, zou eigenlijk moeten aamluiten op het thema van de boekenweek - Spiegel van de Lage Landen. Maar de Leidse geschiedenis kwam in het verzonnen verhaal totaal niet aan bod. Té moeilijk, zo verdedigde Heestermans zich na afloop tegen die kritiek. Juist die moderne woorden zijn zo moeilijk. Onzin, zeg ik op mijn beurt. De taalonderzoeker had er gewoon even een uurtje voor moeten gaan zitten. Misschien was er dan een echt Leidsch en Histo risch verantwoord 'onzindictee' uit de bus gerold. Net zo lang en met ongeveer 40 valkuilen. Zo iets als dit. Traditionele tulpen met vlammenpatroon, getekend door een onbekende kunstenares. Foto's uit 'Het mysterie van de tulpenschilder'

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17