REGIO Verplaatsing Meerburg is van de baan 'Zoektocht naar heilige graal is een queeste naar het goddelijke licht' Veertig jaar zeilmaker, maar nog nooit gezeild Sportief vergaderen bij Leontien Kritiek op afstoten raadhuis Warmond Jneentebelangen stapt college van Katwijk istgras voor Oegstgeest rf vrijdag 18 maart 2005 rcEEST - De Oegstgeestse alverenigingen UDO en w :est krijgen een kunstg- rd. Tijdens een commis- W [gadering gisteravond dat een dit uiteindelijk eliger is voor de gemeen- fethouder Eegdeman legde aid thet qua kosten niet uit- c in ..Een volledig kunstgras- te ost 350.000 euro en je ;eh t vijftien jaar mee doen. aderhoud van een ouder- grasmat kost evenveel, d echt gras is na een paar alg den intensief gebruik een in en zo'n kunstgrasveld ge )e velden zullen vooral ikt worden om te trainen, vergadering spraken be leden van de clubs over entuele gelijktijdige aan- or hetzelfde bedrijf. De gingen zijn tenslotte alle- huisvest op sporterrein scuijl en samenwerking is oper. tel uitspraak r woonwagens De rechter heeft lag een uitspraak Leiderdorpse woonwa- met twee weken ld. In die periode moet lente aanvullende infor- 'en. Het centrum moet :en voor een nieuw ;nterrein dat Bospoort ten. Het is de bedoeling ieente om de woon- "enkele tientallen meters liven van de huidige de Persant Snoepweg rk De Bloemerd. Daar actiegroep Houdt Lei- Groen bezwaar tegen iet park door de ver wordt aangetast, lag 31 maart wordt dui- gelijk krijgt. heker komt |de rechter De Zoeter- apotheker die wordt it van oplichting van ikeraars voor een be- zes ton, moet 5 april [rechtbank verschijnen. anderhalf jaar nadat lopgepakt. In de apo- de Dr. Bouwdijk- |sindsdien een andere :r gevestigd. De ver- itheker, die ook voor ijk werkte, zou de zaak ïflest door recepten te In zijn administratie lij bijvoorbeeld in m één keer negentig rie keer dertig pillen op. hij drie keer declare- e zorgverzekeraar. De lebben daar niets van De fraude kwam aan doordat artsen en an- thekers aan de bel ken chauffeur het land uit it - Een 38-jarige Litomobilist die gister- in alle vroegte op de lan in Oegstgeest werd rje p rijden onder in- Tirdt door de Vreemde- nst het land uitgezet. ld ruim anderhalf iegestane hoeveelheid 1 zijn bloed. Bij het na- an zijn gegevens n het licht dat hij als st vreemdeling te boek politie heeft hem irgedragen aan de igendienst. 1« ieilad iv°eg door Marieke de Kok oegstgeest - Ga op zoek naar de heilige graal. Dat is de belangrijkste les die dominee Henk Plomp uit het boek 'De Da Vinci Code' van Dan Brown trekt. Plomp doelt niet zozeer op een speurtocht naar een kelk waar Jezus uit dronk bij het laatste avondmaal. Ook bedoelt hij niet de schaal waarmee het bloed uit de zijde van de stervende Christus is opgevan gen. Plomp heeft het dan over een zoektocht naar het Goddelijke licht in je leven. Gisteravond hield de Verenigd Protestantse Kerk in Oegstgeest samen met de plaatselijke bibliotheek een lezing over het waanzinnig populaire boek van Dan Brown. Deze reli- thriller zorgde voor nogal wat opschudding in kerkelijke kringen. Zo raadt het Vaticaan mensen af dit boek te lezen. In De Da Vinci Code ontdekt een symbolen- deskundige, Robert Langdon, dat de doodge waande Priorij van Sion nog actief is en dat zij nog steeds een geheim bewaren: de heilige graal. Door de symbolen te ontrafelen, ont dekt Langdon langzaam maar zeker dat de graal geen beker of schaal is, maar een explo sief geheim: Jezus Christus was getrouwd met Maria Magdelana. De twee hebben zelfs een kind gekregen. De Priorij van Sion heeft de erfgenamen van deze dochter eeuwenlang beschermd tegen moordpogingen van het Vaticaan. De katho lieke kerk wilde namelijk voorkomen dat het bestaan van afstammelingen van Jezus be kend zou worden, omdat anders de godde lijkheid van Christus in twijfel getrokken kon worden. Schrijver Dan Brown gebruikt in zijn boek veel wetenschappelijke gegevens waardoor dit mysterie snel als waar aangenomen kan worden. Dit klopt toch niet helemaal, meent dominee Plomp. Zo is het feit dat keizer Con- stantijn in de vierde eeuw na Christus bijbel boeken bewust zou hebben achtergehouden om het geheim van Maria Magdalena te ver donkeremanen, historisch onjuist. In één van die geschriften, het evangelie van Philipus, wordt Maria de gezellin van Jezus genoemd. Brown schrijft dat dit een synoniem is voor echtgenote, maar ook dat kopt niet. Toch gooit Plomp het boek absoluut niet in de prullenmand. „De zoektocht naar de graal is eigenlijk een persoonlijke queeste naar het Goddelijke licht in je leven", vertelt Plomp. „Een uitdaging om constant vragen te stel len." De zoektocht op zich is dan ook belang rijker dan het uiteindelijk vinden van ant woorden. Volgens de predikant heeft de kerk heel lang geprobeerd een systeem te verkondigen van absolute waarheid. „Bij catechisatie werd je niet geacht vragen te stellen. De dominee ver telde gewoon hoe het was." Plomp zegt dat hij zich ook persoonlijk los heeft moeten wor stelen van dit 'objectieve denken' en ziet dit als een soort zoektocht naar de graal. „Want diep binnen in je blijft er altijd een verlangen naar een geheim, iets mysterieus. Geloof is niet te vatten in een systeem. De kerk levert natuurlijk wel symbolen en een naam. Maar een persoonlijk geloof in God moet groeien in je eigen levensverhaal." Plomp raadt daarom iedereen aan De Da Vin ei Code te lezen en ook een queeste naar de heilige graal te beginnen. Frank van Dijk aan de slag achter de naaimachine, waarbij hij in een gat in de vloer zit. „Op die manier heb je een heel grote tafel." Foto: Hielco Kuipers Watersportbedrijf Troost in Leiderdorp koestert 'oude rot' Frank van Dijk .1 'erS i, to8' door Judy Nihof leiderdorp - Frank van Dijk is dagelijks omringd door water sportspullen en watersporters. Maar zelf heeft de 55-jarige zeil maker van watersportzaak Troost aan de Leiderdorpse Zijlbaan niks met varen. In zijn vrije tijd zit hij liever thuis of drinkt hij ergens een biertje. „Ik heb nog nooit gezeild. Een uur tje in een rondvaartboot vind ik al te veel. Prima voor anderen, hoor, maar voor mij hoeft het niet." Zo weinig als Van Dijk heeft met watersport, zo veel heeft hij met zijn vak. „Het is een heel creatief beroep. Het is ook een vak waarin je je kunt blijven ontwikkelen. Je bent nooit uit geleerd." De collega's van Troost roemen Van Dijk om zijn vakmanschap en toewij ding. Vandaag is de zeilmaker veertig jaar in dienst bij het van oorsprong Leidse familiebedrijf. Vandaar dat eigenaar Stefan Troost vanavond een feestje voor hem heeft georganiseerd. Troost hoopt dat zijn werkne mer nog heel lang blijft. „Hij is gewoon een heel goede kracht, die het vak tot in de finesses in de vingers heeft. Het is heel moeilijk om aan goede zeilma kers te komen. Jonge mensen hebben weinig interesse voor het vak." Leidenaar Frank van Dijk was 14 toen hij van school kwam. Na een tijdje te hebben gewerkt bij een drukkerij, opperde zijn moeder het idee om het eens bij Troost te proberen. Het be drijf zat toen nog aan de Haven in Leiden. Van Dijk kende Troost wel. Hij woonde er vlak bij en kwam er geregeld over de vloer om brandstof te halen voor de oliekachel. In de zeil makerij van Troost konden ze nog wel iemand gebruiken. Van Dijk leerde het vak van zijn chef Kees Vis uit Oude Wetering. Veel mensen denken dat een zeilmaker de hele dag achter de naaimachine zit. Dat is volgens Van Dijk een misverstand. „Naaien is het meeste werk niet. Je bent meer aan het teke nen, knippen en puzzelen." Een nieuw afdekzeil of een nieuwe buiskap (een kap die beschermt tegen opspattend water tijdens het varen) maken is heel precies werk. Omdat elk schip anders is, gebeurt het meten en het maken van een patroon op de boot zelf. „Het is net als met een jurk maken. Hij moet als gegoten zitten." Het repareren van bestaande afdekzeilen en jachtzeilen is ook een belangrijk onderdeel van het werk van Van Dijk. Maar het gebeurt ook wel dat hij een opdracht krijgt die niets met watersport te maken heeft. „Een van de meest bijzondere dingen die ik ooit heb gemaakt, was een soort harnas voor een hond, met een handvat eraan. De opdrachtgever was een man die samen met zijn hond de bergen in ging. Hij wilde het dier als een tas kunnen dra gen." Van Dijk is nog steeds blij dat zijn moeder hem veertig jaar geleden voorstelde om te solli citeren bij Troost. ,-,Dat was een heel goed idee van haar. Het is een familiebedrijf waar het alle maal niet zo strak aan toe gaat als in het bedrijfsleven. Nog steeds ga ik met mijn plezier naar mijn werk. Ik heb voor opa Troost gewerkt, voor zijn zoon en nu werk ik voor de derde ge neratie. Daardoor voel ik me ook een beetje lid van de fami lie. Nou ja, een aangetrouwde dan." u4 ilc a Buitelaar Het Katwijkse college 1 emeester en wethou- verder zonder Ge- P' langen. Formeel is de og tot de raadsverga- ver twee weken in 'e} tar de breuk met de oalitiepartners is te llf gezamenlijk de ver in november te ha- n punt is het uitgaans- (afwijk. I ilijk gaat het college 0 t de drie overige par- A, ChristenUnie en ^.'een wethouder min- leider Van Duijn van ite partij vindt dat de hand liggen dan 3, mkele maanden met re partij een nieuw ?a oord te sluiten. Met n hebben de partijen ijd een ruime derheid: 16 van de 27 e week bleek bij een al dat de irritatie ditiepartners groot is [varse gedrag van Ge- tangen (GB). Van gelijkt de partij met kind: „Het krijgt zijn 1 loopt weg." 3'oor meer uitgaans- }den voor de jeugd door het college Öe uitbreiding van de 'het centrum onvol- fj de coalitievorming in 2002 was de 'tweede disco', die symbool staat voor extra uitgaansgelegenheid, een be langrijk punt voor GB. Het col lege sprak af zich te zullen in spannen voor een ruimer uit- gaansaanbod, en wat burge meester Wienen betreft wordt daar aan voldaan: zes bedrijven in het centrum mogen hun in pandige horecaruimte met 25 procent uitbreiden en binnen kort wordt gepraat over meer activiteiten voor 12 tot 16-jari- gen in jongerencentra. Voor GB is het 'onaanvaardbaar' dat co alitiepartners CDA, Christen- Unie en SGP zich hierbij neer leggen, zo klonk gisteravond in de raadscommissievergadering. De partij stapt daarom uit de coalitie en trekt wethouder Slings terug uit het college. Dat gebeurt formeel in de komende raadsvergadering. |DE STELLING! De paus moet met Pasen zijn terug treden aankondigen. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl door Nancy Ubert hazerswoude-rijndijk - De ballonnen willen donderdag middag klokslag vijf uur niet de lucht in. Joop Alberda (voormalig technisch directeur van NOC*NSF) haalt de meest rare fratsen uit om ze los te trekken bij de ingang van Le ontien Total Sports in Hazers- woude-Rijndijk. Uiteindelijk lukt het hem de oranje trossen te bevrijden. Hij bedenkt een nieuwe ceremonie. Leontien van Moorsel en hij houden sa men de strengen vast en bij drie laten ze los. Even is de lucht boven het sporthome oranje. Van Moorsels nieuwe loopbaan is officieel begon nen. Zeer bekende Nederlanders (onder wie soapsterren), min der bekende Nederlanders (sporters die het net niet hele maal hebben gemaakt) en on bekende Nederlanders - het is dringen op de openingsrecep tie van het sporthuis. Sport school of sportcentrum mag de accommodatie niet worden genoemd, wordt al snel duide lijk gemaakt. Wie 'gewoon' wil werken aan zijn conditie kan beter naar zijn eigen vertrouw de sportschool blijven gaan. Maar wie voor persoonlijke be geleiding gaat en bereid is daar wat meer voor neer te tellen, kan bij het sjiek gestileerde LTS terecht. Daar word je bijvoorbeeld be- Leontien van Moorsel geflankeerd door Joop Alberda (links) en echtgenoot Michael Zijlaard bij de ope ning van Leontien Total Sports in Hazerswoude-Rijndijk. Foto: Mark Lamers geleid door het team dat Van Moorsel in haar wielercarrière ook heeft bijgestaan. Of de wielerdiva herself blijkt plotse ling een lesje spinning te ko men geven. „Voor de huisvrouwen is er Le ontien total fit day", vertelt 01- av Bekker tijdens een rondlei ding. Samen met Van Moorsels partner Michael Zijlaard vormt hij het management. „Op zo'n dag kun je samen met Leon tien werken aan een verbete ring van je levensstijl. In de trendy keuken met kookeiland leren de dames gezond maar lekker koken. „We gaan niet echt koken, maar voor de voe- dingslessen is dit wel de per fecte ambiance." Bij de vergaderzaal vertelt Bek ker dat ondernemers hun spe ciale meeting bij Van Moorsel kunnen afsluiten met een pitti ge workout. Kantoorruimte is ook prominent aanwezig. De afdeling sportmarketing bege leidt jonge profs bij hun carri ère en organiseert uiteenlo pende evenementen. De ballonnenact mag dan mis lukt zijn, de receptie is een succes. En ex-topcoach Alber da - hij begeleidde in 1996 de volleybalmannen naar goud op de Spelen in Atlanta - vertelt rond dat hij zeker weet dat Van Moorsel gaat 'winnen' met haar unieke zakenconcept dat nog nergens in Nederland be staat. Club wil hoofdveld op huidige plek houden door Judy Nihof zoeterwoude - Voetbalclub Meerburg wil zich sterk maken voor behoud van het hoofdveld op de huidige plek, nu duidelijk is dat de vereniging in de Meer burgerpolder mag blijven. De Zoeterwoudse politiek sprak zich gisteravond tijdens een raads vergadering definitief uit tegen verhuizing van het voetbalcom plex naar de Ommedijkseweg. Dat betekende een opluchting voor het clubbestuur, dat flink strijd heeft gevoerd om in de polder te mogen blijven. Meerburg hoeft de polder niet uit, maar het is wel de bedoe ling is dat de velden op een an dere plek komen te liggen, inge klemd tussen huizen en kanto ren. Volgens de wethouders Van der Kooi en Ates wordt het passen en meten om er drie velden in te krijgen en kan de club uitbreiding op die plek in de toekomst wel vergeten. Aan de Ommedijkseweg had Meer burg een ruim opgezet complex kunnen krijgen. Voorzitter Hajo Laman is niet bang dat de vereniging, die aan het groeien is, over een paar jaar spijt krijgt dat zij niet is ver huisd. „Als we aan de Omme dijkseweg gaan zitten, lopen onze leden weg", weet Laman zeker. Tweederde van de leden van Meerburg komen uit Lei den en Leiderdorp. De voorzit ter vreest dat met name kinde ren uit die contreien afhaken als ze anderhalve kilometer ver der moeten fietsen. Laman wil de komende tijd met de gemeente praten over een wat minder krappe inpassing van Meerburg in de polder. Hij heeft goede hoop dat dit lukt. Over het huidige hoofdveld is een weg gepland die volgens het clubbestuur niet nodig is als de gemeente in de Meerburger polder kiest voor 'logistieke be drijven', met relatief weinig werknemers, in plaats van kan toren met veel werknemers. Dan kan de gemeente volgens hem met één uitvalsweg vol staan en kan de weg over het huidige hoofdveld worden ge schrapt. Dat levert weer extra ruimte op, en een hoop andere voordelen. Ook de bewoners van de Vleu- gelnootlaan zijn blij als ze kun nen blijven uitkijken op het hoofdveld, voerde Laman ver der aan. Dat scheelt de ge: meente een hoop geld aan planschade. Wethouder Ates gaf de oplossingen van Méèr- burg op het eerste gezicht wei nig kans van slagen. Volgens haar kunnen logistieke bedrij ven de grondprijs niet betalen, kantoren wel. Ze beloofde er nog eens naar te kijken. Het idee van de wethouders Ates en Van der Kooi om Meer burg te verplaatsen naar elders heeft te maken met de gróte som geld die Zoeterwoudé moet bijdragen aan zowél de verdiepte aanleg van de A4 als de Rijn Gouwe Lijn. Zoeterwou- de kan meer woningen bouwen en dus meer geld uit de Meèr- burgerpolder halen als de voet balclub eruit verdwijnt. De Zoeterwoudse politiek gaat op initiatief van de WD een klemmend beroep doen op de provincie om de bijdrage van Zoeterwoude aan de Rijn Gdu- we Lijn te beperken, ofwel Zoe terwoude toestemming te ge ven voor een bouwlocatie in de contour van het Groene Hdrt, waardoor het de gemeente wel lukt om meer geld te genererön. Koppenol uit raad CDA-raadslid B. Koppenol heeft gisteravond afscheid genomen van de Zoeter woudse gemeenteraad, waarvan ze zeven jaar deel uitmaakte. Ze stopt om ge zondheidsredenen. Kop penol, die in Zoeterwoude- Rijndijk woont, wordt opge volgd door Rijndijker Thijs van der Hulst (23). Politici negatief, ambtenaren wel tevreden warmond/sassenheim - Het af stoten van het Warmondse ge meentehuis, als de gemeente per 1 januari 2006 met Voor hout en Sassenheim is gefu seerd, stuit in de klankbord groep van gemeenteraadsleden uit de drie dorpen op kritiek. Vooral de Warmondse raadsle den zijn ronduit negatief over dat plan, zo bleek op een bij eenkomst in Voorhout. Verschillende raadsleden we zen op het onderzoek naar per manente huisvesting van amb tenaren en bestuur van Teylin- gen. Daarbij wordt gekeken naar huisvesting op één centra le plek, op twee plaatsen - na melijk Sassenheim en Voorhout - én naar huisvesting op drie plekken: Sassenheim, Voorhout en Warmond. Die derde optie lijkt bij voorbaat af te vallen als nu al wordt gekozen voor het afstoten van het Warmondse gemeentehuis. „En misschien blijkt straks dat de twee gemeentehuizen van Voorhout en Sassenheim niet groot genoeg zijn en moet er worden bijgebouwd. Wellicht is het dan goedkoper om het War mondse gemeentehuis te blij ven gebruiken", constateerde Goudsmit van Progressief War mond. Van der Steur (WD) uit Warmond ziet helemaal niks in het afstoten van het gemeente huis. In zijn ogen wordt dan de finitief gekozen voor twee loca ties, warit nieuwbouw ziet de li beraal sowieso niet zitten. „Je moet huisvesting op drie loca ties niet nu uitsluiten door een herbestemming van het War mondse gemeentehuis." Rossou, voorzitter van de stuur groep die de fusie voorbereidt, zegde toe de kritiek 'mee te rie men'. De stuurgroep, waar bur gemeesters en wetiiduders in zitten, komt mogelijk met een aangepast voorstel. Als de stuurgroep de kritiek afwijst, kunnen de gemeenteraden wei geren geld voor de verbouwing van de twee gemeentehuizen beschikbaar te stellen. De zogenoemde Bijzondere Ondernemingsraad (BÓR) - de ondernemingsraad voor de ambtenaren van Sassenheim, Warmond en Voorhout - is wel positief over de keuze van de twee gemeentehuizen. Zorg is er wel of alle ambtenaren wel genoeg ruimte krijgen. In de voorgestelde nieuwe organisa tie komen meer leidinggeven den dan nu het geval is. En daar is bij het berekenen van de be nodigde ruimte in de gemeen tehuizen geen rekening mee ge houden. Ook de bereikbaarheid met het openbaar vervoer en de parkeerruimte is voor de BOR nog een punt van zorg.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15