LEIDEN REGIO 'Sloop Groenoordhallen onvermijdelijk 'Misschien is het wel een verdekte 9 Tromboseonderzoek LUMC maakt zegetocht LUMC verwent het puikje van de wetenschap Storing 112 in nieuwe meldkamer 'Rembrandthal' Man beroofd op parkeerterrein leiden - Een 25-jarige man uit Warmond is woensdagavond op het Morssingelterrein, ach ter het ANWB-kantoor, be roofd. Hij liep daar toen hij plotseling werd beetgepakt door een man. Daarop ver scheen nog een tweede man. Beide rovers bedreigden het slachtoffer met een mes. De Warmonder moest zijn porte monnee en mobiele telefoon afgeven. De twee liepen weg in de richting van het Stations plein. Gewond na vlam in de pan vrijdag 18 maart 2005 door Silvan Schoonhoven leiden - De Groenoordhallen zijn al leen rendabel te maken in combinatie met een megasupermarkt, een mega bioscoop of een speelautomatenhal. Omdat het eerste al op het Kooiplein komt, het tweede op het Stationsplein en 'kansspelen niet in het gemeente lijk beleid passen', is sloop van de Groenoordhallen onvermijdelijk. Dfit schrijven burgemeester en wet houders in antwoord op vragen van de ChristenUnie. Die partij vindt het zónde om de Groenoordhallen te slo pen, vanwege hun 'grote betekenis voor de stad en regio'. Als de hallen verdwijnen, verliest de regio een plek voor grootschalige evenementen, vindt de partij. tiet college betreurt het dat een 'cul tuurhistorisch beeldmerk van de stad Leiden' verdwijnt, maar voegt zich naai- de vaststelling van Libéma, de eigenaar van de hallen. Die conclu deert dat het zonder automatenhal, bioscoop, super of sportcentrum niet lukt de hallen uit de rode cijfers te krijgen. „De gemeente is geen eige naar meer", schrijft het college. „Li béma kan niet gedwongen worden een verliesgevend bedrijf voort te zet ten." Door op het terrein huizen te bou wen, ziet Libéma rooskleuriger voor uitzichten in het verschiet. Ook de gemeente is groot voorstander van woningbouw op die plek. „Het Groenoordhallenterrein wordt daar door meer onderdeel van de stad", schrijft het college in zijn beantwoor ding. Op het noordelijk deel van het Groenoordterrein staat een bedrij venterrein gepland. CU-raadslid Filip van As vindt dat het college veel te makkelijk op de con clusie van Libéma afgaat. Hij wacht nog op de uitslag van een onderzoek van het Leidse Hoteloverleg, dat uit zoekt wat de gevolgen zijn voor de horeca als de Groenoordhallen ver dwijnen. Het college denkt dat die ge volgen meevallen. De ChristenUnie neemt nog geen ge noegen met de antwoorden van de gemeente. Onvoldoende duid nog of er op een andere plek in gio ruimte komt waar grote menten kunnen worden geh u zegt Van As. De Groenoordhallen kwamen financiële problemen toen d e markt dicht moest, een gevolg d mkz-crisis. Ook het verhuren e kantoorruimte lukte maar ge lijk. leiden - Een 35-jarige bewoner is woensdagmiddag gewond geraakt bij een keukenbrand in een flat aan de Cruquiuslaan. De oorzaak is zo goed als zeker een vlam in de pan. De vier be woners van de woning zijn voor onderzoek overgebracht naar het LUMC. Zij hadden rook binnengekregen. Eén van hen liep een lichte brandwond aan het hoofd op. leiden - Twee dagen na de inge bruikname was er een telefoon storing in de nieuwe meldka mer van de politie. Bellers naar 112 werden tussen tien voor zes en kwart over zeven dinsdag avond via andere regio's te woord gestaan. Volgens een po litiewoordvoerder hebben mensen die hulp zochten geen last gehad van de storing. In tern bellen was niet mogelijk, dat werd opgelost door gebruik te maken van portofoons en mobilofoons. De storing had volgens de woordvoerder niets te maken met de verhuizing van de cen trale meldkamer van het hoofd kantoor in Leiderdorp naar de Rooseveltstraat, afgelopen zon dag. „We hebben hier ook wel eens last gehad van een techni sche storing", zegt hij vanuit het hoofdbureau van de politie regio Hollands Midden in Lei derdorp. Het nummer 0900- 8844, waarvan de meeste bel lers gebruikmaken, werkte wel. door Krik Wanschers voorhout - Vraag tien voorbij gangers waar het kanon aan de Leidse Vaart bij Voorhout van daan komt en je krijgt tien ver keerde antwoorden. Een voor bij fietsende postbode heeft geen idee, terwijl ze het kanon bijna elke dag ziet. Een hardlo per is het nog nooit opgevallen, maar hij zal er voortaan wat be ter op letten. Het mooiste ant woord komt van een automobi list die net vertrekt vanaf de parkeerplaats van de KTS- school. „Misschien is het wel een verdekte flitspaal. Als je te hard rijdt, krijg je een kanons kogel achter je aan geslingerd." Wie regelmatig over de Leidse Vaart reist maar het kanon nog nooit heeft gezien. Vanuit Noordwijk in de richting van Leiden ongeveer 200 meter voor de afslag naar Voorhout aan je linkerhand, aan de over kant van het water. Net voor de eerste flitspaal en recht tegen over de KTS. Precies in de knik die de weg naar links maakt en net voor het laatste stukje vals plat voor de stoplichten. Maar voor wie het wil weten: het ka non staat in de tuin van Peet Hoek, woonachtig aan Schoon oord 43. Hij is de trotse bezitter van het kanon. Het is een oud VOC (Verenigde Oost-Indische Compagnie) - kanon uit 1832 en heeft niets met de geschiedenis van Voor hout of omliggende gemeenten te maken. Het gevaarte weegt ruim 3000 kilo en bestaat ge heel uit gietijzer. Het onderstel (ook wel paard maar beslist geen affuit genoemd) waarop het kanon rust, is gebouwd van eikenhout en niet meer origi neel. Hoek heeft het op basis van;tekeningen die hij via rijks- watjerstaat heeft bemachtigd, zelf nagebouwd. En wat Hoek nu in zijn tuin heeft staan is een joekel van een kanon met de loop min of meer gericht naar een flitspaal. Min of meer, om dat je bij een twee eeuwen oud kanon niet van een precisiewa- pen mag spreken. Misschien toch een geruststelling voor de politie: het kanon is dichtgelast. „Je kunt er geen schot meer mee lossen", aldus Hoek. Maar zijn blik verraadt anders. Hoek wil niets liever dan schieten, maar ontkent dat natuurlijk. En dat is een wijs besluit. Het kanon, dat zo'n zes jaar in de tuin van Peter en Riet Hoek staat, is er niet zonder weer stand gekomen. „De felste te genstander was mijn vrouw Riet. Die vond het maar niets, zo'n ding in je achtertuin." Maar na enkele nachtelijke woordenwisselingen met zijn echtgenote vond Hoek een bondgenoot in zijn buurman. „Hij zei dat ik moest doordruk ken." Zijn vrouw Riet: „Hij was zo blij als een kind met dat ka non. Toen bovendien de buur man ook nog eens achter mijn man ging staan, was ik om. Te- E door Wilfred Simons leiden - De ontdekking van de bloedstollingsafwijking 'factor V Leiden' is een internationaal succes voor het Leids Universi tair Medisch Centrum (LUMC). Artsen in de westerse wereld en het Midden-Oosten onderzoe ken trombosepatiënten steeds vaker op de erfelijke afwijking die in 1994 in Leiden werd ge vonden. „Het is de kip met de gouden eieren", aldus bioche micus Marijn van der Neut Kolfschoten (33), die onlangs promoveerde op de factor V Leiden. Het Engelse National Institute for Biological Standards and Control heeft vorig jaar in op dracht van de Wereldgezond heidsorganisatie WHO een standaardtest ontwikkeld waar mee de afwijking bij patiënten kan worden aangetoond. Een specifieke behandeling voor dragers van de genmutatie is er niet. Als zij trombose ontwikke len, krijgen zij dezelfde behan deling als andere patiënten met trombose. De erfelijke afwijking 'factor V Leiden' komt in de westerse wereld voor bij gemiddeld 5 procent van alle mensen. De Nederlandse bevolking loopt keurig in de pas, maar in Zuid- Zweden en in delen van het Midden-Oosten heeft zestien procent van alle mensen het af wijkende gen. Uit patiëntenon- derzoek in het LUMC is geble ken dat bijna een vijfde van alle trombosepatiënten drager is van factor V Leiden. Mensen die het afwijkende 'Leidse' gen hebben, merken daar in het gewone leven niets van. Het staat niet bij voorbaat vast dat zij ooit trombose krij gen, de meerderheid krijgt het zelfs nooit. Volgens Van der Neut Kolfschoten is die kans sterk persoonsgebonden. „De kans neemt langzaam toe met de leeftijd. Er is een drempel waarboven trombose optreedt, maar de meeste mensen over schrijden die nooit. Het beste dat je ervan kunt zeggen, is dat de dragers van het afwijkende gen him leven met een hoger ri sico beginnen." Duidelijke aan bevelingen aan erfelijk belaste mensen om een stolling te voorkomen, zijn er volgens hem niet. „Veel bewegen, spor ten, is in elk geval goed." Uit patiëntenstudies is geble ken dat het risico op trombose bij dragers zeven keer hoger is dan bij 'normale' mensen, maar dat het niettemin klein blijft. „Het is al langer bekend dat vooral anticonceptiepillen van de derde generatie een iets verhoogd risico op trombose geven", zegt Van der Neut Kolf schoten. „Toch is het hebben van de afwijking geen reden om vrouwen de pil niet voor te schrijven." Ook lang zitten in dezelfde houding, zoals tijdens vliegreizen, verhoogt het risico op trombose enigszins. Artsen raden dragers van de afwijking het vliegen echter niet af. Bij tijdige behandeling is trom bose niet levensbedreigend. Medicijnen als heparine voor komen dat de prop groter wordt. Een operatie is niet no dig. Levensgevaar kan alleen ontstaan als een deel van de prop losschiet en in de longen terechtkomt. Een longembolie (afsluiting van longbloedvaten) is dan het gevolg. De afwijking factor V Leiden is 20.000 jaar geleden ontstaan. Veel speculatie is er over de vraag waarom de mutatie zo wijd verbreid is en waarom Azi aten en Afrikanen die niet heb ben. „Normaal gesproken heb ben mensen met een gemu teerd gen verminderde overle vingskansen, waardoor de af wijking vanzelf uitsterft. Dat is in dit geval niet zo", zegt Van der Neut Kolfschoten. „Kenne lijk zit er dus ook een evolutio nair voordeel aan het hebben van de mutatie. Wat dat is, we ten we niet, maar ik stel me voor dat je er plezier van hebt bij bloederige toestanden, zoals een zware verwonding of na het baren van kinderen. Het ware verhaal achter het kanon van Voorhout AGENDA gen twee mannen kun je niet op." Met een hijskraan is het kanon vervolgens, het was eind jaren negentig, vanaf de straat over het huis van de Hoeken getild en in de tuin gezet. „Ik moest te veel regelen om het kanon van af de Leidse Vaart in mijn tuin te krijgen. Bovendien is het veel te zwaar om het op een bootje te zetten. Het kanon zou onher roepelijk zinken." Het was ook de tijd dat Hoek tegen meer weerstand vanuit de buurt aan liep. Peet: „Iemand vroeg of dat kanon er voor altijd zou blijven staan." Riet: „Er was een me vrouw die zich afvroeg wat er met het kanon zou gaan gebeu ren als wij gaan verhuizen of overlijden." Inmiddels is de kritiek ver stomd en overheerst de trots. En die is niet alleen afkomstig van Hoek, die het kanon elk jaar opnieuw in de teer zet om de roest tegen te gaan. Vooral de belangstelling die het Hoog heemraadschap van Rijnland vorig jaar bij de waterschapver- kiezingen toonde is volgens Hoek tekenend. „Ze hebben het kanon op de foto gezet en die vervolgens bij de stembiljetten gevoegd en naar de burgers ge stuurd. Het waterschap deed het volgens mij een beetje voor komen alsof het kanon wel bij de geschiedenis van Voorhout hoorde. Maar in feite hebben ze ongevraagd mijn kanon op de foto gezet." satie kan in totaal 400 a 500 deelnemers kwijt. Naast kennisuitwisseling is er ook tijd voor een kennismaking met Leiden. De eerste congres dag bestaat uit een social pro gram. Embden: „We maken 's ochtends een rondvaart door Leiden, gaan daama naar het museum Boerhaave, lunchen in stadscafé City Hall en gaan 's middags op de borrel bij de lo cal burgemeester, in het stad huis." Zondagavond is er een eindfeest in de sociëteit van Minerva. Alle congresdeelne mers dineren er en dansen ver volgens op de klanken van een band en een dj. „Nee hoor, het is echt niet zo dat we het hele weekend wetenschappelijk be zig zijn." Erna Straatsma Biotechnologisch bedrijf Cento- cor krijgt zo op het oog maar weinig terug voor het geld dat het neertelt voor de organisatie van de gemeentelijke activitei ten in het Rembrandtjaar. De medicijnenproducent brengt geen geneesmiddelen op de Ne derlandse markt, dus commerci eel gezien levert de investering van twee ton aan sponsorgeld niets op. De naam Centocor be hoeft bovendien nauwelijks in troductie in de regio, want er werken 1.100 mensen uit de om geving bij het bedrijf, dat nog eens honderdvijftig nieuwe me dewerkers gaat werven als de uitbreiding volgend jaar klaar is. Pas als die uitbreiding is gereali seerd, kan Leiden mogelijk iets terug doen voor de grootste geldschieter van de festiviteiten in het kader van de herdenking van Rembrandts geboortejaar. Om de opening van de nieuwe hal te vieren, zou een exclusief diner voor directie en relaties van Centocor in stedelijk muse um De Lakenhal mogelijk moe ten zijn, volgens wethouder Alexander Geertsema van toeris me en economische zaken. En misschien kan de onderneming zelf het nieuwe productielabora torium wel van een passende naam voorzien. Medicijnen maken is tenslotte ook een kunst, was de gedachte achter de op deze krant geboren suggestie om de naam Rem brandthal op het nieuwe produc tielaboratorium te schilderen. Lekker herkenbaar voor het Amerikaanse moederbedrijf en een blijvende herinnering aan de sponsoring. Het idee viel meteen in goede aarde bij directeur Tet- teroo en communicatiemanager Ellen Roest. „Daar kunnen we hier en nu natuurlijk niet zomaar even telefonisch over beslissen, daar moeten we ook anderen over horen", was de reactie. „Maar het is wel een prima plan." Foto: ANP Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 tijdens kantooruren. ook: 071-5556415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl \T anmiddag is er om 14.00 V uur een veteranen ontmoe tingsmiddag in het Leonardus- huis, Haagweg 14. Aad van der Luit zal vertellen over de Oos terse Vechtsport. Heb je altijd al eens door de tijd willen reizen en ben je tus sen de vier en vijftien jaar? Kom dan zaterdagmiddag 19 maart om 13.00 naar de Beesten markt. Daar staat de nieuwe tijdmachine van professor Rabbarijn van scouting Sint Jo zef klaar om je naar het tijdperk van de dinosaurussen te bren gen. Zin om te dansen? Kom dan morgenavond naar buurthuis Op Eigen Wieken, Valkenpad 5, voor een les Line Dance. Aan vang: 20.30 uur. Voor meer in formatie: 071-5221360. Ook zondag kunt u terecht in Op Eigen Wieken, dit maal voor de Bingo 50+. Het spel begint om 14.00 en kost drie euro voor vijf spelrondes. Het koor Dune Forest treedt zondag op in Rijn en Vliet. Het programma begint om kwart voor drie en is bedoeld voor 55- plussers. Kosten: 1,50 euro in clusief koffie of thee. Plaats: Aaltje Noordewierlaan 1. Op 20 maart staan de vrijwilli gers klaar voor de maandelijkse Koopjesmarkt in Buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40. De deuren zijn geopend van 10.00 tot 15.30 uur. Toch maar liever de natuur in? Kom dan zondag om 11.00 uur naar de vogelexcursie door polderpark Cronesteyn. Plaats: bezoekerscentrum Het Reigers bos, midden in het Cronesteyn - park. Zondag van 14.00 tot 16.00 uur begint de takkenhutten- bouw in Park Cronesteyn. Lo catie: bezoekerscentrum Het Reigersbos. In Buurtcentrum De Kooi, Driftstraat 49, kunt u die dag meedoen aan de bingo. Tijd: 14.00 uur. De Borstkanker Vereniging Nederland houdt op maandag een inloopochtend in het Dia- conessenhuis. De ochtend is bedoeld voor vrouwen die borstkanker hebben (gehad). Er worden praktische tips en in formatie gegeven. Plaats: Hout laan 55. Tijd: 9.30 - 11.30 uur. Voor meer informatie: Marijke Coulier, 071-5172495. Maandag houdt de PvdA een Riet en Peet Hoek bij het kanon van Voorhout. „Je kunt er geen schot meer mee lossen." Foto: Dick Hogewoning Mn In de krant van gistefy0Q het verkeerde telefoi voor aanmelding vo< je menactie van de Pie je Het goede nummer 5124319. wijkspreekuur in de K onderwerpen zijn ovei baarheid en het groen wijk. Plaats: Buurthuisu 1 Driftstraat 49. Tijd: 19, 19.45 uur. Stichting Dienstverle den is op zoek naar ee vrouw die een groep eenmaal in de veertiel een gezellige dag wil b Deze groep komt op v tussen 10.00 en 16.00 een. Voor meer inforn u bellen met Karin Ve 5315251 Schooltuinen (VLS) ii naar vrijwilligers. DusL •het leuk om samen mf ren te wieden, zaaienL* sten, bel dan naar Mali, mann, 071-5418948 o| naar jp mariankathmann@plV Vrouwenkoor Matüq een pianist die naast I ook jazzy tonen weet L uit een oude rammel» goed klankbord. Durfl jj aan? Neem dan cont. Matüo, 071-5412515. Altijd al willen stopj roken? Meld je dan ai training 'Pakje Kans' GGD. De training be{ derdag 31 maart en b negen avonden. De b sten duren anderhalf uur. Kosten: 125 eurc meer informatie: ww .nlofbel 071-405668 jj[ In buurthuis Matilo Zaanstraat is zondag A van 12.00 tot 15.00 ui rommelmarkt. Er zij fels meer beschikbaa Er zijn nog enkele p beschikbaar voor de van de Zonnebloems in de Leidse regio, aa de van deze maand. naar: 5213854 (Mere 5763612 (Zuidwest), (Zoeterwoude-Rijndi derdorp). 3 "Jee. "liet e d ml CORREè Tweehonderd buitenlandse studenten brengen begin april een bezoek aan Leiden. Het gaat om veelbelovende (bio) medische onderzoekers, die hun kennis mogen tentoon spreiden in het Leids Universi tair Medisch Centrum (LUMC). Het puikje van de wetenschap pers in spe krijgt een lang ver zorgd weekend aangeboden, op 7, 8 en 9 april. Het betreft een groep van 120 studenten 'die zo goed zijn' dat het LUMC hun verblijf volledig vergoedt. „Ze mogen gratis in het Golden Tulip Hotel logeren", zegt Daphne van Embden van de Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 42-1 congresorganisatie. „Die ande re tachtig zijn net niet zo goed en betalen zelf hun verblijf. Een enorme luxe dat we zoveel aanmeldingen krijgen en de besten konden selecteren. We hebben veel mensen moeten afwijzen." De buitenlandse studenten komen uit vijftig ver schillende landen. Zo'n veertig Leidse studenten hebben zich aangemeld voor een onderzoekspresentatie tij dens het congres. „Natuurlijk kiezen we daar ook de besten uit", zegt Embden. 'Gewone' studenten zijn daarnaast wel kom als toehoorder. De organi- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14