LEIDE Goedkope bouwgrond 'wild wonen' 'Deltaplan' voor Leidse speeltuinen REGIO Voormalig horecaondernemer Pels organiseert betoging van daklozen Omwonenden ergeren zich aan verlichte Merendonk Steun voor expositie in Joodse Weeshuis R1 we start Leiden s hulp bij tingaangifte teschadigd brand in tuin irkte rol iipak van vervuiling' 'Vroeggebóren baby's na vijf jaar screenen' vrijdag 18 maart 2005 dicijnen «eren in de brandthal' Het regio team Leiden Wereld Natuur Fonds woensdag zijn nieuwe unen met kinderdagver- inderland werd een gro- 1 geplant op het school- in het kinderdagverblijf, leren hadden van tevo- ig-oetangs geknutseld e boom te hangen. De wiel samen met de :tie voor Borneo. De Belastingwinkels in nd houden morgen de jke Aangifte Dag 2005. ide deze dag helpen i fiscaal recht of fisca- imie particulieren gratis ivullen van hun belas- jfte. Ook de Belasting eden (onderdeel van e Rechtswinkel aan de tersteeg) doet van 17.00 uur mee. Jnbekenden hebben in van woensdag op ig een brandbare over tegels in de ach- in een woning aan het pad gegooid en staken lgens aan. De vlam- orzaakten een zodani- at een ruit van de wo- ing. Er was niemand brandweer doofde het pst schade aan de ruit woning ook rookscha- ipen. Zuid-Holland ver- ar een zeer beperkte nen spelen in de be- ame van fijnstof in de merendeel van deze liling, ongeveer 80 afkomstig van bron- de provincie, m van aanpak komt icie met een reeks 1 om de hoeveelheid reduceren. Zo moe- aderijen uiterlijk in stappen van het sto- ware stookolie naar Ook moeten streek- het afsluiten van ntracten, aan stren- voldoen. „Deson- sn we tussen 2000 en een beperkte afna- concentratie fijnstof zegt gedeputeerde Seijningen (milieu), nodig en daar moe- in, zoals het rijk, bij [Hollandse bronnen fzijn onder meer raf- en andere industrie, irslagbedrijven, weg- scheepvaart. De ove- I ervuiling is vooral af- n verkeer op snelwe- 'oor het rijk de ver- lijkheid draagt. :oncentraties fijnstof fdioxide zijn voor de tate al diverse malen 'eest om bouw- en igsplannen af te keu- Leidse regio is de eit onder meer een plannen met de ilder, Roomburg en I irdorpse A4-gebied. leiden - Hij wil dat het Stad huisplein op 12 april vol staat met daklozen uit het hele land: Piet Pels rekent op zeker 15.000 man. De voormalig horecaon dernemer wil met de demon stratie de gemeente onder druk zetten. Doel: een hogere uitke ring voor dak- en thuislozen. Daklozen met een uitkering krijgen sinds 1 januari ruim 200 euro minder in de maand, sinds de 'woonlastentoeslag' is afgeschaft. Die is ooit ingevoerd omdat het leven op straat duur- der is dan voor mensen die thuis een kop koffie of bord eten kunnen maken. De toeslag was vooral de WD een doom in het oog, omdat die fraude uitlokt en vanwege de aanzui gende werking uit andere ste den. Alleen Groenlinks, de SP en een deel van het CDA waren tegen afschaffing. Ook stichting De Binnenvest, die hulp biedt aan daklozen, protesteerde te gen de korting. Met afschaffing van de toeslag bespaart de ge meente zo'n 22.000 euro. Piet Pels hoopt nu de gemeen teraad zover te krijgen dat dit besluit wordt teruggedraaid. Volgens hem creëert de maatre gel 'tweehonderd extra dieven' in Leiden. Doordat veel daklo zen geld tekort komen in de laatste week van de maand gaan ze uit stelen of bedelen. Pels, zelf dakloos, heeft een ver gunning aangevraagd en legt nu contact met daklozen orga nisaties uit andere steden. Hij is bereid demonstranten desnoods met bussen naar Lei den te halen, zegt hij. „Ik heb nog connecties van vroeger die dat kunnen regelen. Als de maatregel niet wordt terugge draaid, zul je zien dat een deel van die duizenden daklozen in Leiden blijft hangen. Dan heeft de stad een nog groter pro bleem." De verlichting op de zijkanten van de flats aan de Zijldonk en Merendonk (foto) valt niet bij iedereen in de Merenwijk in de smaak. Foto: Mark Lamers leiden - Bewoners van de Akenwerf er geren zich aan de verlichte letters Me rendonk op de gelijknamige flat in de Merenwijk. Tot vorig jaar na de renova tie van de flat keken zij op een kale zijge vel. Niet echt fraai, maar ook niet hin derlijk. Toen de Merendonk en de Zijldonk wa ren opgeknapt, werden de namen van de flats bevestigd die 's avonds worden verlicht. Het verbaast Y. Cové en haar buren dat de flat er al vanaf het begin van de aan leg van de Merenwijk staat en dat er nu 'ineens' letters op zijn bevestigd die worden verlicht. „Ook zonder verlich ting kan de naam moeiteloos gelezen worden door de grootte van de letters en de straatverlichting. Dus misschien kan de verlichting wel uit. Er is hier in de buurt al een jarenlange strijd over de overlast van de verlichting van de ten nisbaan." Woordvoerder Joost Maas van Portaal is niet op de hoogte van de klachten van de bewoners van de Akenwerf. „Maar ik vind het wel vervelend dat er mensen zijn die last van het licht zeggen te on dervinden. Voordat de verlichting werd aangelegd, hebben wij er samen met een architect goed naar gekeken en heb ben wij ook een bouwvergunning aan gevraagd. Ik zou graag in contact komen met de mensen die overlast ervaren en vraag hen dan ook contact op te nemen met Portaal." Ook de speeltuin Morschkwartier heeft dringend een opknapbeurt nodig. Foto: Hielco Kuipers leiden - De Leidse speeltuinen zijn te vaak dicht en de speel toestellen zijn niet altijd veilig. Daarom komt de gemeente Lei den met een 'Deltaplan Speel tuinen'. Tot en met 2008 wor den alle zestien Leidse speeltui nen verbouwd. Daarnaast krij gen de speeltuinverenigingen, die verantwoordelijk zijn voor het beheer, training om hun taak beter te kunnen uitvoeren. Het plan werd gisteren in de raadscommissie Sociale Infra structuur gepresenteerd. Oorzaak van veel problemen zijn de nieuwe, strengere, Euro pese richtlijnen voor speeltoe stellen. Veel toestellen zijn daarom sinds enige jaren offici eel niet veilig meer, wat bete kent dat bij een ongeluk de speeltuinvereniging aansprake lijk is. De verenigingen hebben echter lang niet altijd geld om de toestellen te vervangen. Bo vendien beperken de normen zich niet tot de toestellen: er zijn bijvoorbeeld ook 'zacht heidsnormen' voor de onder grond waarop ze staan, die weer afhankelijk zijn van hoe hoog het toestel is. Al met ai zijn de richtlijnen zo ingewik keld, dat de vrijwilligers in de verenigingen niet meer weten hoe ze hun speeltuin precies moeten aanpassen. Terwijl het beheer van speeltui nen ingewikkelder is geworden, lijkt de animo om een speeltuin te besturen te dalen. De vereni gingen zijn vaak klein en heb ben moeite vrijwilligers te vin den. Bij gebrek aan toezicht houders hebben veel speeltui nen beperkte openingstijden. Ze zijn bijvoorbeeld in het weekend dicht, terwijl dan juist de meeste kinderen vrij zijn. De gemeente gaat nu samen met de verenigingen voor elke speeltuin een verbouwingsplan opstellen. Daarnaast krijgen de verenigingen hulp om zichzelf beter te organiseren, om meer met andere buurtorganisaties samen te werken en om meer leden te werven. Daarnaast krij gen de bestuursleden van de verenigingen trainingen over veiligheid en beheer. Hulp daarbij komt van het NUSO, een organisatie voor speeltuin werk, die landelijk a meer van dit soort projecten heeft lopen. Het Deltaplan moet uit het be staande budget van de gemeen te betaald worden, maar vol gens wethouder Buijing (PvdA, Welzijn) kan er indien nodig voor sommige speeltuinen geld bijkomen. Twee speeltuinen zijn bij wijze van proef al verbouwd: De Doorbraak in het Katoenpark en Ons Eiland aan de Korte- naerstraat. In 2008 moet de laatste speel tuin verbouwd zijn. leiden - Alle veel te vroeg ge boren kinderen moeten op 5-jarige leeftijd gescreend worden, vindt de Leidse kin derarts/neonatoloog Martin de Kleine. Hij promoveerde gisteren aan de Universiteit Leiden op een studie naar ontwikkelingsstoornissen bij vroeggeborenen. Meer dan de helft van alle vroeggeborenen ontwikkelt op latere leeftijd stoornissen. Ondanks het toenemen van kennis in de zorg voor pas geborenen, is dat aantal sinds de jaren tachtig niet gedaald. Alleen het aantal vroeggeborenen met ge zichtsstoornissen neemt af. Het aantal vroegtijdig gebo ren kinderen dat blijft leven is de afgelopen decennia wel flink toegenomen. Dit is vooral te dangen aan de technische vooruitgang op intensive-careafdelingen. De Kleine hield zich voor zijn promotieonderzoek bezig met kinderen die geboren werden na een zwanger schap van minder dan 32 weken en die lichter waren dan 1500 gram. Op 5-jarige leeftijd zijn lichte ontwikkelingsstoornissen goed te herkennen met een uitgebreid, systematisch on derzoek. Eerder testen is niet zinvol, stelt De Kleine, om dat de medewerking van het kind dan nog niet optimaal is. Later testen dan op 5-jari- ge leeftijd brengt het risico met zich mee dat het kind dan al problemen heeft op school. Ernstige ontwikke lingsstoornissen worden meestal al wel op 2-jarige leeftijd herkend. Leerproblemen bij veel te vroeg geboren kinderen ko men veel voor. De Kleine stelt in zijn proefschrift dat het goed is om zulke proble men voor te zijn en het kind vóór het zesde jaar uitge breid te onderzoeken. door Timoteus Waarsenburg leiden - Bewoners van Leiden- Noord die zelf een huis willen bouwen in de wijk Nieuw Ley- den, op het voormalig EWR/ Slachthuisterrein, krijgen 10.000 euro korting op de grondprijs. Daarmee komt de kavelprijs op ongeveer 60.000 euro, inclusief parkeerruimte. De koper mag vervolgens naar eigen ontwerp een huis laten bouwen. De gemeente gaat samen met woningbouwcorporatie Portaal het EWR Slachthuisterrein ontwikkelen als onderdeel van het Wijkontwikkelingsplan Lei den Noord. In totaal moeten in de te bouwen wijk Nieuw Ley- den ruim 500 woningen met ondergrondse parkeergarages verrijzen. Ongeveer 170 huizen zijn bestemd voor de sociale huursector, zo'n 350 woningen gaan in de verkoop. De eerste schop moet volgend jaar de grond in, de laatste huizen wor den naar verwachting in 2010 opgeleverd. De aanmoedigingskorting op de grondprijs voor bewoners van Noord is bedoeld ter com pensatie van de vele huizen die in het kader van het wijkont wikkelingsplan gesloopt zullen worden. Volgens Hillebrand wordt Nieuw Leyden in drie fa ses opgetrokken. „Volgend jaar moet de bouw van de eerste honderd woningen beginnen. Daarvan is ongeveer 40 procent bestemd voor de sociale ver huur, de rest bestaat uit koop woningen." Bewoners van Noord krijgen voorrang bij alle koophuizen. Voor de huurwoningen geldt dat alleen inwoners van dit stadsdeel die nu een huis be wonen dat gesloopt wordt, voorrang krijgen. „Als ze het kunnen betalen natuurlijk", zegt Hillebrand. „Verder wor den de huurwoningen volgens het gewone verdeelsysteem ver geven." De 350 koopwoningen in Nieuw Leyden mogen volgens het principe van particulier op drachtgeverschap worden ge bouwd. Dat betekent dat elke koper een architect in de arm mag nemen om - binnen een aantal randvoorwaarden, zoals bouwhoogte en rooilijn - een droomhuis te laten neerzetten. Hillebrand: „Volgens onze be rekeningen past op elke kavel een huis met ongeveer 120 vier kante meter woonoppervlak en een parkeergarage onder gronds. Inclusief grond zal de totale prijs voor zo'n huis neer komen op zo'n 250.000 euro." Tentoonstelling of plaquette in Slaaphuis tische geschiedenis' en zou het 'de omgekeerde wereld' vinden als een slaaphuis voorrang had boven een expositie. Die twee zijn goed te combineren, denkt hij. Het is een goede manier om het gebouw overdag een pu blieke functie te geven, vindt de PvdA. Greetje van Gruting (WD) vraagt zich wel af of de locatie van het Weeshuis ge noeg bezoekers zal trekken en Wim Bleijie (CDA) vindt dat het 'geen imitatie van het Joods Historisch Museum in Amster dam moet worden'. Maar ook hun partijen zijn voor. Het weeshuis, waar in de oorlog ruim vijftig kinderen woonden, staat voor een zwarte bladzijde door Silvan Schoonhoven leiden - De roep om een her denkingsruimte in het voorma lige Joodse Weeshuis aan de Roodenburgerstraat krijgt bijval vanuit de politiek. Kunsthistori cus Leonard Kasteleyn pleit voor een permanente expositie over het dramatisch verleden van het weeshuis. Kasteleyn, lid van het Beraad Herdenking Jo denvervolging vindt dat de ge meente het gebouw 'verkwan selt' door het Slaaphuis voor daklozen in het pand te vesti gen maar niet stil te staan bij de beladen historie ervan. Boven dien heeft Leiden nog geen en kel monument dat de vermoor de joodse burgers eert. Wethouder Buijing staat posi tief tegenover een tentoonstel ling in het weeshuis en vindt een plaquette met de namen van de weggevoerde kinderen ook een goed idee. Wel stoort hij zich aan de toon van Kaste leyn en verwerpt de term 'ver kwanselen'. „Het gaat tenslotte om het onderbrengen van een nuttige en noodzakelijke maat schappelijke voorziening", zegt hij over de vestiging van het slaaphuis. Ook raadsleden hebben wel oren naar een permanente ten toonstelling in het weeshuis. Al le fracties zijn voor. Paul van Meenen (D66) vindt dat 'ont wikkelingen in de samenleving' het juist nu nodig maken om de geschiedenis van het weeshuis naar voren te halen. Anton Dronkers (Groenlinks) spreekt van een 'belangrijk stuk drama- in de geschiedenis van Leiden. Twaalf Leidse politieagenten omsingelden het huis op woensdagavond 17 maart 1943. Een deel van de kinderen werd met bussen afgevoerd naar het station, waar de trein naar doorvoerkamp Westerbork ver trok. Een ander deel moest lo pen. Slechts enkelen keerden terug uit de vernietigingskam pen Auschwitz, Sobibor of Mauthausen. Kasteleyn denkt dat een ten toonstelling 'iets positiefs' te ruggeeft aan de Burgemeesters- wijk, waar veel protesten waren te horen nadat duidelijk werd dat de daklozen er hun nacht onderkomen krijgen. De kunst historicus is boos omdat hij niet is ingelicht over de bestem ming van het weeshuis, terwijl hij de afspraak had dat de ge meente hem op de hoogte zou houden. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste ■V t Jjjg 2 weken gratis' Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) Naam: M DV Adres: Poetcode Plaats Ttelefoonnr: (i.v.m. bezorgcontrole! Geboortedatum: e-mailadres: 1 Bank- /giro rekeningnummer Handteken in g Uitsluitend bij automatische Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127, 18OO VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis) E-mail: lezersservices hdc nl of surf naar www leidschdagblad.nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13