AOW-leeftijd moet snel omhoog ECONOMIE Bedrogen topman Benjamins vertrekt verbitterd Vijftigplussers zijn de grootste viseters Senaat VS stemt in met oliewinning Alaska Bernie Ebbers achter grootste beursfraude VS 1 De Nederlandsche Bank: Nu met kleine stapjes of straks in één klap Apple-topman verdient nog steeds 1 dollar Logistiek dienstverlener Frans Maas diep in de rode cijfers door jarenlange fraude in Spanje Roer om bij wijnboeren in Bordeaux opeaan spaart rocent salaris - Europese huishoudens gemiddeld driemaal dan Amerikaanse. Een eaan spaart 14,9 procent inkomen. Een Ameri- :omt niet verder dan 4,9 nt, zo blijkt uit een giste- publiceerd onderzoek Europese Centrale Bank Het onderzoek beslaat iode 1995 tot en met Voor het onderzoek wer- agenlijsten, interviews en le gegevens verzameld in enigde Staten en negen ese landen, waaronder land. Z-beschikking: n nieuw auto ug - De verkoop van e auto's is in Nederland maand met 12,5 procent ld ten opzichte van janu- it bevestigt woordvoerder outens van brancheorga- RAI vereniging. In janu- februari samen werden inder auto's verkocht dan tlfde periode vorig jaar: 0 tegen 109.000. Boutens dat veel mensen de koop n nieuwe auto uitstelden es voor verhoging van fOZ-beschikking of ziek- inpremie. in heffing op ruidverdelgers - De milieucommissie Europees Parlement gisteren met ruime ;rheid voor een heffing ruidverdelgers. Het on- ip komt volgende maand ake in de voltallige verga- van het parlement. De vil met de heffing de aan- oor particulieren en ge- ^en beperken. Chemische en belasten het grond- wat tot hoge kosten leidt waterzuiveringsbedrij - ilgens parlementariër kopen gemeenten meer angsmiddelen om schof- ■uit te sparen. verliest slag eense post' iagen - Post- en logis- :ern TPG heeft de slag om een belang in het staatspostbedrijf. Vol- Deense krant Berlings- ide wordt een belang irocent verkocht aan pital Partners. De inves- latschappij zou bereid Ïniljard Deense kroon joen euro) te betalen, is aanzienlijk hoger dan lere partijen wilden be- ok Deutsche Post had :elling voor Post Dan- PG verklaarde gisteren ts van de Deense over tomen te hebben. we CAO voor ingbedrijven Werknemers in de ca- ie een lichte arbeids- ip oplopen, krijgen ontslagbescherming, jesproken in de nieuwe ir de sector. Vanaf 1 ja- krijgt iemand die injprocent of minder ar- <«|geschikt raakt niet lan- /AO-uitkering. De jateringmedewerkers iet te vrezen voor de fae bijstand tot 1 april ichtdagen bij ziekte ten. Langdurig zieken le eerste 13 weken 95 van hun salaris, daarna }nt. In hun tweede ziek- it dit naar 80 procent, li gaan de lonen 1,25 omhoog. bouw verliest j}in in Amerika er - De Nederlandse jv verliest terrein op de ise markt. Waar lanada, Chili en China ipen jaren meer naar lorteerden, bleef de in- Nederlandse bloemen, en en groenten onge- jk. De VS importeren :r tuinbouwproduc- tk ivaarde steeg in 5 jaar 1 Irocent tot 10,5 miljard 'et Productschap Tuin- stateert dat Neder- lalve bij bloembollen weten te profiteren groei. „De import )iel op circa 340 mil- ehr|ar", aldus het schap. M uro heeft hier volgens aan bijgedragen. donderdag 17 maart 2005 S31 i-investering voor Azië - Azië en de landen ille Oceaan zullen de fe vijf jaar voor 1 biljoen •eten investeren in in- Uur. Dat is nodig om ïische groei te kun- tzetten en de armoede pen. Het geld is nodig Ier meer wegen, elektri- Itrales en sanitaire |ngen. Dat staat in een lat de Aziatische ont- isbank ADB, de We en de Japanse bank nationale samenwer ken samen uitgaven. Deeltijdwerkers In procenten van de werkgelegenheid j Vrouwen 1 i Mannen Spanje jfp Verenigde Staten Denemarken M Frankrijk a3 Italié g3 EU gemiddeld g[ België g- 3 Noorwegen gg 3 Duitsland g- 33 Groot Brittannië gg NEDERLAND Percentage: O 10 20 30 40 50 60% GPO/RS Bron OECD/Emptoymont Outlook 2004 amsterdam/gpd - De AOW-leef- tijd moet zo snel mogelijk in kleine stapjes worden verhoogd. Dat kan ook makkelijk. In 1957 was de levensverwachting van mannen bij hun geboorte 71 jaar. Die is inmiddels gestegen tot 76 jaar, maar de AOW-leeftijd staat nog steeds op 65 jaar. In 2050 zal de levensverwachting van man nen 80 jaar zijn. Als er nu niets gebeurt, is straks een zeer forse verhoging van de AOW-leeftijd in één klap nodig. Dat zegt De Nederlandsche Bank (DNB) in het kwartaalbe richt van maart. De bank noemt de verhoging van de AOW-leef tijd één van de onontkoombare middelen die noodzakelijk rijn om de Nederlandse welvaart te bewaren. „Spreiding van de vergrijzingslast over veel ge werkte uren vergroot de moge lijkheden om de verzorgings staat overeind te houden." Tweede pijler van het langer la ten doorwerken van meer men sen is vergroting van het aantal vrouwen dat in deeltijd werkt. DNB merkt op dat Nederland koploper is in de Europese Unie als het gaat om parttime werken, ook waar het mannen betreft. Maar het 'reservoir' aan vrouwen dat van half naar tweederde, of van tweederde naar volledig werk kan opschui ven, is veel groter, aldus de bank. Daar zijn wel een paar maatre gelen voor nodig. Schooltijden moeten veel beter aansluiten op werktijden en de kinderop vang moet drastisch worden verruimd (en goedkoper ge maakt). Verder roept de bank de overheid op om de belastin gen aan te passen. Nu is het zo dat vrouwen die langer gaan werken, daar relatief minder aan overhouden dan mensen die hetzelfde extra-bedrag ver dienen vanuit een nul-situatie. Dat is het gevolg van de zoge heten 'kortingsheffing' - een belastingvoordeel dat ook men sen die niet werken hebben. De Nederlandsche Bank is niet erg positief over de levensloop regeling (sparen voor verlof, eventueel als vroegpensioen). DNB wil nog afwachten hoe de regeling in de praktijk uitpakt - de belangstelling zou flink te gen kunnen vallen -, maar als belastingmaatregel doet de le vensloopregeling weinig om het langer doorwerken van oudere werknemers te bevorden. baarn/gpd - Een gemiddeld Nederlands huishouden heeft in 2004 6,8 kilo vis gegeten, 1,1 kilo meer dan in 2002. De totale visomzet steeg met 3 procent tot 380 miljoen euro. In kilo's steeg de hoeveelheid verkochte vis tot het record van bijna 49 ton. De groei komt vooral van consumenten die al vis aten en dat vaker en meer zijn gaan doen. Jongeren eten veel min der vis dan ouderen en als ze het al doen, kiezen ze voor vis uit het diepvriesvak van de su permarkt. Dat rijn enkele conclusies uit de gisteren gepresenteerde cij fers over de Nederlandse vis- Toptien vissoorten in Nederland, gerangschikt naar omzet en volume: Omzet: 2004 2002 ranglijstpositie 1 1 Haring gezouten (vers) 2 2 Zalm (gerookt) 3 14 Zalm (diepvries) 4 3 Zalm (naturel) 5 7 Kabeljauw (diepvries) 6 5 Paling Aal (gerookt) 7 8 Kibbeling (gebakken) 8 11 Kabeljauw (naturel) 9 4 Lekkerbek (gebakken) 10 15 Koolvis (diepvries) Volume: 1 1 Mosselen (vers) 2 5 Koolvis (diepvries) 3 2 Haring (glas) 4 4 Tonijn (blik) 5 3 Visstick (diepvries) 6 6 Haring gezouten (vers) 7 13 Zalm (diepvries) 8 7 Zalm (blik) 9 8 Kabeljauw (diepvries) 10 11 Zalm (gerookt) anp - bron: productschap vis consumptie in 2004 van het Ne derlands Visbureau en een on derzoek naar visbeleving bij consumenten van onderzoeks bureau Motivaction. Hoewel het aantal verkochte ki lo's en de omzet in vis nog steeds groeit, is het niet zo dat Nederland massaal aan de vis gaat. Het aantal huishoudens dat verse vis op tafel zet, is ge stabiliseerd op 66 procent. Veel mensen weten niet hoe ze vis moeten klaarmaken en noemen dat 'eng.' Ook vinden ze verse vis stinken als je het in de koel kast legt of is de prijs te hoog in vergelijking met bijvoorbeeld vlees. De groei komt vooral doordat de huidige viseters meer en vaker vis zijn gaan eten. Gemiddeld koopt een huishouden 17 keer per jaar vis, dat was 15 keer in 2002. Onder de vijftigplussers zitten de grootste viseters, zij zetten gemiddeld 20 keer per jaar vis op tafel. Bij jongeren onder de 35 jaar ligt dat op 12 keer per jaar. Deze groep heeft wel een positief beeld van vis, zoals: het is gezond, lekker en eens iets anders, maar weet niet hoe ze het klaar moet maken. Het Ne derlands Visbureau wil dit jaar met tv-commercials, via inter net en uit te geven kookboeken, de jongere op weg helpen met het bereiden van vis. De prijzenoorlog tussen de su permarkten heeft als nevenef fect dat veel speciaalzaken zo als bakkers, slagers en groente zaken hun deuren hebben moeten sluiten. Dit geldt niet voor de visboer, die zijn markt aandeel zelfs licht zag stijgen. Dat kwam vooral door de oude re groep visconsumenten die de speciaalzaak nog altijd pre fereren en ook meer vis zijn gaan kopen. In New York bereikte de olieprijs gisteren een nieuw record: 56,30 dollar per vat. Het vorige record dateert van oktober vorig jaar (55,67 dollar per vat). Foto: Reuters/Chip East washington/anp - De Ameri kaanse Senaat heeft gisteren feitelijk ingestemd met een plan om olie te winnen in natuur parken in Alaska. Een motie van tegenstanders om het op pompen te verbieden, door het plan uit de federale begroting te halen, werd met krappe meer derheid verworpen. Dat meld den Amerikaanse media. President Bush wil zijn land met de winning in beschermde gebieden in Alaska minder af hankelijk maken van de import van olie. Juist gisteren steeg de Amerikaanse olieprijs tot een recordhoogte van 56,30 dollar per vat. Democraten en gematigde Re publikeinen hebben zich altijd verzet tegen de plannen van Bush, die al dateren uit 2001. De tegenstanders vrezen voor een onherstelbare aantasting van de natuurparken in de noordelijke Amerikaanse staat. Bush heeft gezegd dat door nieuwe technologie de winning bijna geen probleem meer is voor het milieu. De stijging van de olieprijs van woensdag deed zich voor na de wekelijkse bekendmaking van de olievoorraden in de Verenig de Staten. De voorraad ruwe olie bleek vorige week te rijn toegenomen, maar de benzine voorraden zijn juist kleiner ge worden. Voor die bekendmaking waren de olieprijzen just omlaag ge gaan. Dat gebeurde nadat de OPEC, de Organisatie van Olie- Exporterende Landen, had be- door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Bernie Ebbers is volgens een jury in New York schuldig aan de omvangrijke fraude die zijn telecommunica tiebedrijf WorldCom ten gron de richtte. De fraude van 11 miljard dollar staat te boek als het grootste boekhoudschan daal in de Amerikaanse histo rie. De 63-jarige Ebbers hield tijdens het proces stug vol dat hij niet op de hoogte was van de trucs waarmee zijn financië le rechterhand Scott Sullivan de bedrijfsresultaten kunstmatig opschroefde. De rechter legt op 13 juni een straf op. Mogelijk belandt hij voor de rest van zijn leven in de cel. WorldCom ging kopje onder nadat in 2002 duidelijk werd dat er op ongekend omvangrij ke wijze was geknoeid met de boekhouding. Kostenposten waren opgevoerd als investerin gen om de bedrijfsresultaten op te krikken en groeiprognoses te kunnen halen. Talloze aandeel houders verloren een vermogen toen WorldCom het faillisse ment moest aanvragen. De fraude maakte deel uit van een hele reeks financiële schan dalen, die drie jaar geleden voor grote opschudding zorg den in de VS. Justitie zette de jacht in op bestuurders van be drijven, maar tot nu toe is al leen Martha Stewart achter de tralies beland. Niet voor be- drijfsfraude maar voor een per soonlijk akkefietje met haar aandelenportefeuille. De zaak tegen de top van En ron, het Amerikaanse energie- De cel is er ook voor topmannen Bernie Ebbers en rijn snikkende echtgenote. Het beeld van het aangeslagen echtpaar: wei nig bestuurders van ondernemingen zal het drama zijn ontgaan. „Het feit dat frauderende kopstukken inderdaad de cel in draaien. Dat is absoluut een gespreksonderwerp onder direc teuren," zegt Willem Hollander, voorzitter van het Nederlands Centrum van Directeuren en Commissarissen. „Men wordt zich bewust van de risico's die er aan ondernemen kunnen rit ten." Hoogleraar strafrecht Theo de Roos proeft ook een groeiende belangstelling onder managers voor strafrechtkwesties. „Ik gaf on langs een lezing voor Philips-directeuren, waar de rechten van verdachten een item wa ren. Dat is echt nieuw." Ondernemers, ook de hele groten, blijken kwetsbaar. „Men hield re kening met bestuurlijke boetes of een boete vanwege kartelvorming. Maar een gevangenis straf, dat is een ander verhaal!" bedrijf dat eind 2001 als eerste verstrikt raakte in rijn financiële gesjoemel, loopt nog. John Ri- gas, grondlegger van Adelphia, is vorig jaar veroordeeld voor het leegplukken van zijn tele- combedrijf, maar de rechter moet hem nog een straf opleg gen. In de rechtszaak tegen Ty co's ex-baas Dennis Koriowsld kon de jury het niet eens wor den. De van origine Canadese Bemie Ebbers geldt als een flamboy ante figuur die op financieel in genieuze wijze rijn kleine be drijfje via overnames wist uit te bouwen tot het op een na grootste telecommunicatiebe drijf in de VS. Tijdens het zes weken durende proces betoog den Ebbers en zijn advocaat dat de topman zich vooral bezig hield met verkoop en kostenbe sparing en niet met de techno logie, financiën en boekhou ding. Sullivan zou op eigen houtje hebben gesjoemeld. De aanklagers stelden dat Eb bers de fraude had georkes treerd en aangemoedigd omdat hij het zich financieel niet kon veroorloven dat rijn persoonlij- Bernie Ebbers en zijn vrouw Kristie New York. Foto: EPA/Peter Foley ke aandelenbezit in waarde zou dalen. Stergetuige Scott Sulli van getuigde dat hij Ebbers her haaldelijk waarschuwde voor de verslechterende financiële conditie. Ook had hij uitgelegd dat boekhoudfraude de enige manier was om de verwachtin gen van Wall Street te kunnen waarmaken, aldus de 42-jarige ex-financieel directeur. Volgens de verdediging pro beerde Sullivan een lagere straf verlaten het rechtsgebouw in te krijgen met zijn belastende getuigenis. Sullivan heeft al schuld bekend, maar de straf is nog niet bepaald. De maximale straf die Ebbers kan krijgen is 85 jaar cel. Zijn advocaat kondigde aan in be roep te zullen gaan. WorldCom is na het bankroet afgeslankt verder gegaan als MCI, een tele foniebedrijf dat eind jaren 90 werd opgekocht door World Com. door Harry Coerver venlo/gpd - Hij had zich zijn afscheid heel anders voorgesteld. Henk Benjamins, sinds 1997 de grote baas van logistiek dienstverlener Frans Maas, pre senteerde gisteren voor de laatste keer de jaarcijfers. Bijna 13 miljoen euro verlies moest hij melden. Op 1 mei stapt hij op als bestuursvoorzitter. Na 15 jaar Frans Maas was het mooi geweest. Jarenlang kon hij mooie winsten melden, maar bij zijn afscheid zijn de cijfers dieprood gekleurd. „Ik voel me koud en nat," zo schetste Benjamins gisteren zijn gemoeds toestand. „Als een schaatser na een elfstedentocht die tijdens de laatste kilometers in een sneeuwbui is terechtgekomen." Benjamins heeft Frans Maas in Europa letterlijk op de kaart gezet. Tot in Noord-Afrika en diep in Rus land kan Frans Maas via eigen vestigingen logistieke diensten verlenen. In 35 landen rijn vestigingen. Bij de opbouw en uitbreiding van dat netwerk in nieu we landen volgde Benjamins vaak dezelfde filosofie. Frans Maas nam een bedrijf uit het nieuwe land voor een deel over. Met hulp vanuit Nederland bouwde het lokale ma nagement het bedrijf uit. Als zo'n vestiging dan groot en sterk was, kocht Frans Maas de rest van de aandelen van het management. Het ging vele malen goed. Te meer omdat Benjamins persoonlijk de vin gers aan de pols hield bij de nieuwelingen van de Frans Maas-familie. Maar toch, een keer ging het mis. Goed mis. In Spanje wist het plaatselijk management van Frans Maas negen jaar lang te frauderen. Winsten werden op papier opgeblazen om aandelen van de eigen vestiging voor een hoge prijs aan Frans Maas te kun nen verkopen. Managers hadden via stromannen ei gen bedrijfjes opgezet die opdrachten kregen van Frans Maas-Spanje. Benjamins werd door rijn eigen Steve Jobs. Foto: Reuters cupertino/rtr-dpa-anp - On danks het enorme succes van de digitale muziekspeler iPod heeft Apple-topman Steve Jobs nog geen aanleiding gezien om loonsverhoging te vragen. Jobs verdiende vorig jaar welgeteld 1 dollar bij de Amerikaanse com- puterondememing, zo blijkt uit documenten die Apple bij de beurstoezichthouder SEC heeft gedeponeerd. Hij kreeg ook geen opties en aandelen toege kend. Jobs, die in 1976 mede-oprich ter was van Apple, werkt al en kele jaren voor 1 dollar. Toen het salaris werd vastgesteld, had Apple grote moeite om het hoofd boven water te houden op de computermarkt. Daar is door de introductie van digitale muziekspelers verandering in gekomen. Apple heeft inmid dels meer dan 10 miljoen iPods verkocht. De beurskoers is door dit grote verkoopsucces vanaf eind september bijna vervier voudigd. Ondanks zijn karige salaris is Jobs niet onvermogend. Het za kenblad Forbes schat rijn rijk dom op 2,6 miljard dollar, waarmee hij wereldwijd maar 73 mensen voor zich moet dul den. Jobs is de op een na groot ste aandeelhouder van Apple. Hij is tevens de baas van Pixar, dat grote successen heeft ge boekt met animatiefilms als Toy Story, Monsters Inc. en Finding Nemo. kendgemaakt meer olie te gaan produceren. Echt onder de in druk waren de oliehandelaren niet van dat besluit, omdat de OPEC al meer produceerde dan zijn officiële productiemaxi mum. In Brussel is gisteren bekendge maakt dat Eurocommissaris Piebalgs (energie) af wil van de automatische koppeling van de aardgasprijs aan de hoogte van de olieprijs. Hij wil de koppe ling ontmoedigen met een aan tal praktische maatregelen. i/A Henk Benjamins. Foto: GPD mensen bedrogen. Hij voelt dat ook zo. „Er is sa mengespannen tegen mij. Het vertrouwen dat ik ge geven heb, is misbruikt." Overigens heeft de fraude niets te maken met rijn vertrek. Benjamins had al eerder laten weten op te willen stappen. Uiteindelijk kwam alles aan het licht door een werk neemster van de vestiging in Barcelona. Tijdens een bezoek aan de vestiging in Barcelona schoot zij Ben jamins aan. Meteen gingen alarmbellen rinkelen. Er volgde ontslag voor alle elf directieleden. Dat kostte Frans Maas meer dan een miljoen euro aan ontslag uitkeringen. Immers, volgens de Spaanse rechter hadden tien di recteuren op aanwijzing van de hoogste Spaanse di recteur gehandeld en waren ze dus ten onrechte ontslagen. Frans Maas-Spanje kwam in grote pro blemen. Er zullen jaren nodig rijn voordat er weer winst ge maakt wordt op het Iberisch schiereiland. parijs/gpd - De wijnboeren in het Franse Bordeaux heb ben besloten het roer radi caal om te gooien. Ze gaan minder produceren maar de kwaliteit van de wijn gaat omhoog. Zo denken de pro ducenten van Frankrijks be kendste wijnstreek de crisis te lijf te kunnen gaan. „We produceren te veel wijnen die steeds minder verkocht worden", luidde de analyse van voorzitter Delpeuch van de bond van wijnboeren in de Bordeaux (CIVB). Bovendien ondervinden Franse wijnproducenten steeds meer concurrentie uit Australië, Zuid-Afrika, de VS en Zuid-Amerika. „We wor den geconfronteerd met een dalende verkoop en con sumptie in Frankrijk, nog al tijd ons sterkste afzetgebied met tweederde van de gehele omzet. Dat betekent dat on ze toekomst in het buiten land ligt. Maar de Bordeaux wijnen hebben er een ver keerd imago. Ze rijn te duur rijn en de etiketten rijn te in gewikkeld", aldus Delpeuch. De CIVB-voorzitter is nog geen jaar in functie maar heeft in de Bordeaux-streek al voor een revolutie ge zorgd. Hij hield grote oprui ming in de marketing-afde- ling die naar zijn mening veel te veel op oude roem teerde. En hij kreeg de wijn producenten zover om veel nauwer samen te werken. Op de etiketten is voortaan de merknaam Bordeaux het allerbelangrijkst enpas daar na komt de appelllion, zo als Cötes de Bourg, Cötes de Blaye, Médoc of Saint-Estèp- he. We willen op termijn naar dezelfde situatie als al sinds mensenheugenis in de Champagne het geval is. Er zijn momenteel vijf 'Cotes' uit de Bordeaux op de markt. Ik wil er voortaan nog maar één: een Cöte de Bordeaux." Volgens Delpeuch moet het aantal wijnranken minder worden. Daardoor zal er wel iswaar minder wijn beschik baar komen maar de kwali teit zal er door verbeteren. En ook het aantal 'appella tions' zal terugmoeten. De resterende wijn kan dan als tafelwijn worden verkocht. Bijvoorbeeld in de discount zaken waar nu vooral Zuid- Afrikaanse wijnen worden verkocht. Van goede kwali teit en veel goedkoper.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9