EU weert Kroatië met ferm Neen BUITENLAND 5Nederland was harteloos en onverschillig' Britten voorlopig niet weg uit Irak Bush stuurt havik Wolfowitz naar Wereldbank Delen met de meeuwen Lubbers wil onderzoek naar ontslag Seksalarm op postkantoor 'Kwestie van geloofwaardigheid' Internationaal netwerk kinderporno opgerold Verhoogde kans op aardbeving na tsunami ooo Euro oude emmer Een onbekende heeft veiling in Ierland euro betaald voor een Dit heeft het veiling- aes Adam gisteren in laten weten. De 18de- emmer is van mahonie- zou hebben toebe- an de Britse koning [II. De koning zou er lebben vervoerd van ka- kamer. Het veilinghuis t verwacht dat de ko- emmer meer dan turo zou opbrengen. donderdag 17 maart 2005 Balkenende buigt het hoofd deemoedig, maar biedt het joodse volk geen excuses aan vapens t de ruimte jGTON - Het Amerikaanse ie van defensie werkt onbemande ruimte die na lancering in de ill ter wereld binnen r conventionele wapens veren. Dat meldde The rton Post gisteren. Het aartuig, Common Aero CAV) genaamd, vliegt 9,fcoogte van ongeveer 30 en gaat vijf keer zo het geluid. Het kan een an 500 kilo munitie en ïur dragen. Het eerste 5 lar is in 2010 klaar. disch spreken rkije bestraft Dertien Koerdische Turkije hangt een cel zes maanden boven f d, omdat ze Koerdisch van Turks hebben ge- op een bijeenkomst Partij voor Rechten en Dat heeft het persbu- itolië gemeld. In Tur- tijdens politieke con- ïgLitsluitend Turks wor- 23 iroken. Niet alleen gj ze Koerdisch, ook ont- 47 e voorgeschreven ag en een portret van 60 Kemal Atatürk, de 57 ger van de moderne 9< -publiek. 1 overleeft an 40 meter Een vrouw en twee hebben gisteren in 2f ka een val van veertig een auto overleefd. De d de macht over het oren op de Chap- ak bij Kaapstad, de be- 63 lanoramaweg van 2 ka. De kinderen heb- verwondingen; de t met botbreuken in thuis. - se tv toont ties N-Korea e Japanse televisie 3 Iden laten zien van nbare executies in het 18 che Noord-Korea. Te ie personen, die hiel- sen uit het gesloten ten ontsnappen, door 2 leloton werden dood- De executies von- ns de zender Nippon )laats op 1 en 2 maart irdoosten van Noord- januari executeerde >rea zeventig vluchte- 22 door China waren te- rd, meldde een Zuid- mensenrechtenor- recent. I cipistes voor ing-baas 2! ii - De Franse winter- 4f s Courchevel heeft 2- tes gereserveerd voor 4. [ebruik door topman 4 lee van het Zuid-Ko- g incern Samsung. De 4i .ee Kun-Hee is drie 1 :rankrijk voor een se- j! zijn bedrijf en wil ïi 1 skiën. Hij is zeer be- 1 zijn veiligheid en telt 2 igelijks 2700 euro 2 twee uur skiën op af- 2 1 deel van de piste. 2 ie aan 1 rif valt mee 2 2 Ie angst dat de ko- 1 ran de Maldiven em- schadigd door de 2 tn 26 december, 2 grond. Onderzoek 3 it het koraal, dat jaar- 2 leristen trekt, bijna 5 ;etast door het na- 21. Dit maakte de Au- 150 ninister van buiten en Downer bekend. let had 125 ikeningen N - De voormalige dictator Pinochet leime bankrekenin- erenigde Staten, keerde hij vanaf ens dertien miljoen blijkt uit een Ameri- rzoek. Pinochet 16 met behulp van )lomatiek paspoort tg geopend bij de in Miami (Florida) tibank in New York. heeft de witwas- gegeven en gaat n dollar betalen aan van het schrikbe- nochet (1973-1990). door onze correspondent Ad Bloemendaal Jeruzalem - Jan Peter Balkenende heeft gisterochtend in Yad Vashem het falen van het Nederlandse volk bij de deportatie van zijn joodse landgenoten in de Twee de Wereldoorlog aan de kaak gesteld. In een toespraak in het Israëlische holocaust-instituut vertelde de Nederlandse premier een uitgebreid inter nationaal gehoor dat de wegvoering van het grootste deel van de joodse gemeenschap „een inktzwart hoofdstuk" vormt in de geschiedenis van ons land. „Een hoofdstuk dat ook een zware schaduw heeft ge worpen over de geschiedenis van na de oorlog." Balke nende zei dat Nederlanders 'door een reeks pijnlijke stappen' hebben geleerd met een kritisch oog te kijken naar wat er in de jaren van de Duitse bezetting in ons land is gebeurd. „Ja, we kunnen natuurlijk ook wijzen op veel voorbeelden van moed", voegde hij eraan toe. „En van vriendschap. En van solidariteit. Maar er was ook onverschilligheid. En harteloosheid. En verraad." Balkenende sprak in de loop van een speciale interna tionale sessie, op de tweede dag van de openingscere monie voor het nieuwe Holocaust-museum van Yad Vashem. Die was begonnen met een herdenkings plechtigheid in de 'Hal van de Namen' in het museum, de koepelvormige plaats waar de namen en dossiers van meer dan drie miljoen holocaust-slachtoffers zijn verzameld. Ook de Belgische premier Verhofstadt sprak bij dezelf de gelegenheid. Hij bood namens zijn land het joodse volk excuses aan voor de houding van de Belgen tij dens de oorlog. Balkenende ging niet zover. Hij herinnerde er aan dat van de 140.000 joden die voor de oorlog in Nederland woonden er honderdduizend de bezetting niet hebben overleefd. „Tot onze schaamte waren er een Tweede Wereldoorlog en een Shoa (holocaust) voor nodig om ons Europeanen te doen begrijpen dat er universele waarden zijn die we nooit moeten opgeven", zei hij. „Vrijheid. En respect voor menselijke waardigheid. Gelijkheid en solidariteit." Hij riep op tot strijd tegen het apart zetten van groepen in de samenleving. „Want het was de systematische segregatie die de basis vorm de voor de massale vervolging en vernietiging van de joden in de Tweede Wereldoorlog." De premier eindig de zijn korte toespraak met een citaat uit het Dagboek van Anne Frank en de verzuchting: „Moge er nooit meer 'wij' en 'zij' zijn. Alleen maar 'wij'. Dalian - Twee Chinese vuilnisverzamelaars moeten nabij de stad Dalian, zo'n 200 kilometer ten oosten van de Chinese hoofdstad Peking, de concurrentie aan met de meeuwen. Die zijn voor hun voedsel uitgeweken naar de vuilnisbelt omdat door de extreme kou de Bo Hai zee bevroren is. Foto: Reuters londen/anp-rtr - De Britse premier Tony Blair wil geen da tum noemen waarop Londen zijn troepen terugtrekt uit Irak. Dat zei Blair gisteren in reactie op het nieuws dat Italië zijn mi litairen vanaf september gelei delijk wil terugtrekken uit het Arabische land. Blair zei te ho pen dat de Iraakse veiligheids diensten zich in september in een veel betere positie bevin den. Dat betekent echter niet dat de Britten „een willekeurig tijdsschema" voor terugtrek king moet opstellen, aldus de Britse regeringsleider in het La gerhuis. Sommige commentatoren stel len dat de geleidelijke terug trekking die de Italiaanse pre mier Berlusconi dinsdag be kendmaakte Blair heeft verrast. Het zou hem dwingen ook met een datum te komen. De Britse regering heeft zich altijd op het standpunt gesteld dat het Irak zo snel mogelijk verlaat als de Irakezen voor hun eigen veilig heid kunnen zorgen. De Amerikaanse president Bush zei gisteren dat premier Berlusconi hem tijdens een te lefoongesprek heeft verzekerd dat het Italiaanse beleid ten aanzien van Irak niet is veran derd. In Irak kwam het parlement gisteren voor de eerste keer bij een na de historische verkiezin gen ruim zes weken geleden. De ceremonie werd overscha duwd door de politieke impasse waarbij de belangrijkste partij en nog altijd geen overeen stemming hebben bereikt over de vorming van een coalitiere gering. Het parlement verga derde in de zwaarbeveiligde Groene Zone in het centrum van Bagdad. Voor en tijdens de ceremonie waren verscheidene zware explosies te horen. Vol gens ooggetuigen vuurden re bellen mortiergranaten af, maar Coalitietroepenjrak vertrek in 2005 (geheel of gedeeltelijk) Groot-Brittannië 8.930 Zuid-Korea 3.600 Italië 3.160 Polen 1.700 Oekraïne 1.650 Nederland 1.350 Australië 1.350 Georgië 850 Roemenië 900 Japan 600 Denemarken 500 Bulganje 450 El Salvador 380 'Waarden en principes van VN zelf zijn geschonden' derden niet in het rapport op genomen. „De waarheid moet boven tafel komen over de gro ve tekortkomingen in het OIOS- onderzoek", aldus Lubbers in zijn brieven. Lubbers stelt zijn brieven pas nu geschreven te hebben, om dat hij als Hoge Commissaris een zwijgplicht had. Bovendien heeft ook de ondernemingsraad van de VN-Vluchtelingenorga nisatie UNHCR zich inmiddels beklaagd over het OIOS. Lub bers verwijt het bureau ook dat het 'stelselmatig en eenzijdig' naar de pers heeft gelekt en de berichtgeving heeft gemanipu leerd, zelfs nadat Kofi Annan in juli vorig jaar de zaak had ge sloten. Daardoor heeft het bu reau grote schade aangericht, aldus Lubbers. „De waarden en principes van de VN zelf zijn geschonden." den haag/genève - Oud-VN- topman Ruud Lubbers wil dat een onderzoek wordt ingesteld naar het interne onderzoeksbu reau van de volkerenorganisa tie, OIOS. Daaruit zou volgens de vorige maand afgetreden Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen moeten blijken dat OIOS grove fouten heeft ge maakt bij het onderzoek naar de vermeende seksuele intimi datie door Lubbers. Als gevolg van dat onderzoek stapte Lub bers op, hoewel VN-secretaris- generaal Kofi Annan hem eer der had vrijgesproken. In open brieven aan Annan en aan Jean Ping, de voorzitter van de Algemene Vergadering van de VN, vraagt Lubbers om het OIOS (Office of Internal Over sight Services) door te lichten. Eerder al bekritiseerde hij het optreden van het bureau. Hij Ruud Lubbers. Foto: EPA liet toen oud-minister van bui tenlandse zaken Max van der Stoel het OIOS-rapport over hem bekijken en die oordeelde vernietigend. Volgens Lubbers zijn zijn eigen wederhoor en ontlastende verklaringen van berlijn/gpd-rtr - Een defecte opblaasbare sekspop heeft gisteren voor flinke paniek gezorgd op het postkantoor van de Duitse stad Chemnitz. Kort voordat medewerkers van het postkantoor een pakket wilden afleveren, begon het te trillen en vreemde geluiden te maken. De postbodes dachten dat het wel eens een bom zou kunnen zijn en alarmeerden de politie. De politie haalde de afzen der erbij en ontdekte vervolgens snel dat de bron van het alarm een elektrisch apparaat was in een levensgrote vrouwelijke seks pop. De man vertelde de politie dat hij de pop terug wilde sturen naar de leverancier, omdat deze zich op ongewenste momenten zelf inschakelde. Door de batterijen uit zijn speeltje te halen maak te de man de seksbom onschadelijk. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Voor het eerst in de geschiedenis zet de Europese Unie een kandidaat-lid de voet dwars. Kroatië heeft gisteren een ferm 'Neen' te horen gekre gen van de ministers van buiten landse zaken van de EU. Er komen geen toetredingson derhandelingen zolang de rege ring in Zagreb de van oorlogs misdaden verdachte generaal Gotovina laat lopen. De kwestie heeft de EU ver deeld omdat een aantal landen - waaronder Oostenrijk en Cy prus - de weigerachtige hou ding van Kroatië wel door de vingers wilden zien. Dat kan ge volgen hebben voor de start van de onderhandelingen met Turkije op 3 oktober. Ook Tur kije moet nog laten zien dat het aan een aantal voorwaarden voldoet, zoals de erkenning van Cyprus en verbeteringen op het gebied van de mensenrechten. In Oostenrijk bestaat grote weerstand tegen de Turkse toe treding. Diplomaten in Brussel vrezen dat het land het 'neen' tegen Kroatië zal beantwoorden met een 'neen' tegen Turkije. Minister van buitenlandse za ken Bot: „De Turken hebben nog even de tijd maar ik denk dat deze boodschap zeer luid en duidelijk doorklinkt." De afwijzing van Kroatië is vol gens Europees commissaris Olli Rehn (Uitbreiding) een 'duide lijk signaal' aan de landen op de westelijke Balkan: de deur naar de Unie staat open, maar over medewerking met het Haagse tribunaal valt niet te onderhandelen, die moet 100 procent zijn. „We moeten zorgen dat we zelf ook een beetje geloofwaardig blijven", zei Ben Bot, die samen met zijn Britse collega Jack Straw het verzet tegen Kroatië leidde. „Europa is een gemeen schap van waarden, en anders zijn we niets", aldus Straw. Als gebaar van goede wil heb ben de EU-ministers van bui tenlandse zaken besloten dat de onderhandelingsgesprekken onmiddellijk kunnen starten, zodra Gotovina is uitgeleverd aan het Tribunaal. den haag/anp-afp - De politie heeft in twaalf landen in Euro pa (waaronder Nederland) en Zuid-Amerika in totaal meer dan vijfhonderd personen aan gehouden tijdens een geza menlijke actie tegen kinderpor no op internet. De arrestanten zouden deel uit maken van een netwerk dat meer dan 20.000 video's en fo to's met kinderporno heeft uit gewisseld. De Europese coördi natie lag bij Eurojust, een Euro pees samenwerkingsverband van officieren van justitie. Een woordvoerder van Eurojust in Den Haag sprak van „een Ne derlandse connectie" en van een beperkt aantal Nederlandse verdachten. „Het gaat niet om een groot Nederlands netwerk. Het zwaartepunt ligt in Zuid- Amerika en Spanje." Omdat de actie nog gaande is, kon Euro just gistermiddag niet meer ver tellen over het precieze aantal aanhoudingen in Nederland. parijs/anp-afp - De kans dat de westkust van het Indonesische eiland Sumatra binnenkort op nieuw wordt getroffen door een zeer zware aardbeving is door de zeebeving van 26 december toegenomen. Een seismoloog van de Universiteit van Ulster zegt dat metingen laten zien dat de druk op twee grote breuklij nen in het gebied zeer sterk toeneemt. Zware aardbevingen doen zich vaak voor op die breuklijnen tussen de tectonische platen waaruit de aardkorst is opge bouwd. Bij Sumatra beweegt de Indo-Australische plaat met zes centimeter per jaar ten opzich te van zuidoost Azië. De platen stuiten op elkaar op zo'n twee honderd kilometer ten westen van Sumatra. Onderzoekers achten de kans groot het noor den van Sumatra getroffen wordt door een aardbeving van 7.5 op de schaal van Richter. Onder de zeebodem zou zich zelfs een schok van 8.5 op de schaql van Richter kunnen voordoen. Dan dreigt ook een nieuwe verwoestende vloed golf. De aardbeving bij Sumatra was met een kracht van 8,9 op de schaal van Richter de zwaar ste in veertig jaar. Drijvende kracht achter invasie Irak naar instituut voor armoedebestrijding die bereikten het terrein niet. Tijdens de twee uur durende zitting legden de 275 leden van de Nationale Assemblee ten overstaan van de hoogste rech ter de eed af. Intussen slepen de onderhandelingen over de vorming van een regering van nationale eenheid zich voort. Zolang de Koerden en sji'ieten er niet uit zijn, zal het Iraakse parlement ook geen nieuwe president (die de premier moet benoemen) en twee vice-presi- denten aanwijzen, zoals giste ren eigenlijk de bedoeling was. Dat gebeurt op een later mo ment, maar wanneer is onbe kend. Er is geen datum voor een volgende vergadering afge sproken. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De Amerikaanse staatssecre taris van defensie Paul Wolfowitz (61) is door de VS genomineerd als president van de Wereldbank. Hij is de tweede controver siële kandidaat die door president George Bush naar voren wordt geschoven voor een internationale post. Vorige week droeg Bush de conservatief John Bolton voor als Amerikaans ambassadeur bij de VN. De havik en neo-conservatief Wolfowitz moet de opvolger worden van de huidige president, James Wolfensohn, die op 1 juni aftreedt. Het is traditie dat de VS de presi dent van de Wereldbank leveren, terwijl de voorzitter levert van het Internationaal Mo netair Fonds (IMF) een Europeaan is. De Wereldbank houdt zich bezig met armoe debestrijding, economische ontwikkeling en kredietverstrekking in de Derde Wereld. Bush noemde Wolfowitz gisteren 'een ma nager en diplomaat die toegewijd is aan ontwikkelingswerk'. Zijn kandidaat is „een gepassioneerde, fatsoenlijke man", zei de president tijdens een persconferentie in Washington. Bush zei dat hij met Europese leiders had gebeld om de kandidatuur van deze 'sterke' kandidaat te onderstrepen. Ook verwees hij naar uitlatingen van Wol fensohn, die zijn beoogde opvolger 'intelli gent, integer en ervaren' noemde. Wolfowitz is een omstreden figuur in Euro pa omdat hij wordt gezien als een van de belangrijkste architecten van de geweldda dige interventie in Irak. De staatssecretaris is een neoconservatief, een politicus die meent dat de VS hun militaire overmacht moeten gebruiken om vrijheid en demo cratie te verspreiden in de wereld. De voordracht van Wolfowitz leidde tot een misprijzende reactie van Nancy Pelosi, de Democratisch fractieleider in het Huis van Afgevaardigen. „Dit is misschien de metho de van de president om hem weg te krijgen uit het Pentagon, want echt geschikt voor de baan is hij niet", zei ze. Democraten hebben zich ernstig gestoord aan de ach teraf te rooskleurige verwachtingen van Wolfowitz over de invasie in Irak en wilden al eerder dat de staatssecretaris de laan uit gestuurd werd. Wolfowitz was staatssecretaris van defensie sinds maart 2002. Van 1989 tot 1993 werkte hij ook als hoge functionaris op het Penta gon. In de jaren tachtig werkte hij op het minis terie van buitenlandse zaken en was hij ambassadeur in Indonesië. De voordrach ten van de beide hardliners Paul Wolfowitz en John Bolton passen in het streven van de Amerikaanse regering om de instituten voor internationale samenwerking te her vormen en het nationale eigenbelang krachtiger te onderstrepen. Paul Wolfowitz. Foto: Reuters

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7