Betuweroute te duur voor vervoerders BINNENLAND 2 Geen hand? Dan ook geen uitkering Energiereuzen klagen bij kabinet over minister Brinkhorst Universiteiten willen uitstel plannen Rutte 'Dan gaan we niet rijden' Mg* Superstorm mogelijk in Nederland Beste parkeergarage staat in Arnhem, slechtste in Den Haag Studente ontwikkelt betere methode tegen doorliggen Kievitseieren rapen nu overal verboden Donner naar Hoge Raad om uitlevering Koerdische SECOND HOME BEURS - jaarbeurs utS ii helft jeugd t mobieltje dam - Meer dan de helft kinderen tussen de 8 en heeft een mobiele tele- ande 13- en 14-jarigen t zelfs 90 procent over hieltje. Dat blijkt uit een [gepubliceerd rapport rktonderzoekbureau d Brown onder vijfhon- ideren. Een mooi uiter- algens meer dan de helft espondenten het be ste criterium bij de aan een mobiele telefoon, en camera in zit is voor ent ook erg belangrijk, de vijf kinderen is in- al bezig met de tweede mobiele telefoon. liljoen extra opvang AC - Staatssecretaris ilksgezondheid) heeft ien euro extra beschik- steld voor de maat- »lijke opvang van kwets- insen. Zij wil dat instel- roor maatschappelijke in 2005 de vorig jaar ge- zorg voortzetten. n infarcten VIOXX' g - Nederlandse pa- iie de pijnstiller VIOXX ;eslikt, hebben geen lemen opgelopen. Dat :ert de Erasmus Uni- in een onderzoek in van het College ter ling van Geneesmidde- lijnstiller VIOXX werd uit de handel geno- bleek dat de kans op :ten en beroertes door lel kon toenemen. VI- een van de best ver- ïedicijnen in de VS. (den veel mensen na jg gebruik van het mid- 'erleden. schorst ersagent - Het Korps Lande- friediensten heeft een rker van de dienst ver- itie met onmiddellijke eschorst. De agent p vermoedelijk laten Di. Tegen hem wordt «echtelijk onderzoek j omdat hij verdacht p het als ambtenaar n van een gift om in [t zijn plicht iets na te i voor fataal luk kraan |h - De rechtbank in 1 heeft DHV Bouw en AAlBV uit Amersfoort gis- tot 25.000 eu- vegens een dodelijk [iet een bouwkraan in 02 in Cuijk. Het ge- I om bij het opbou- door twee mensen yen kwamen en een vaargewond raakte, ank sprak NIBM Lifttechniek uit Wad- de leverancier van de n, vrij. Oorzaak van W3S een te ^ein sblok. DHV had de af- van dat blok bere- ■benc mper deo ekenhuis uderen vool dej l. ie te iHet Oogzieken- r de dam gaat in samen - 16 et twee oogzorgin- 3ave drieduizend Rotter- ioren testen op oog- _i. Uit buitenlands blijkt dat 45 procent aalfiarden in zorginstel- ,z0 odig slechtziend of et Rotterdamse on- oet uitwijzen of die iin Nederland zo ipast staat dat men- jcht zicht veel meer p een heup te bre ien slechtziende teller in een depres- !ze geen kranten of |er kunnen lezen. aandacht ste f Jngens' pngensprostitutie inig aandacht. Dat Aformatiepunt jeugd- nderhalve maand ig. Voor meiden die en van loverboys val- fiiddels veel initia- keld. Voor jon- jöe prostitutie te- jp, is weinig geregeld, netur, projectleider natiepunt. donderdag 17 maart 2005 den haag/anp - De topmannen van de vier grootste energieconcerns doen in een vertrouwe lijke brief aan het kabinet hun beklag over minis ter Brinkhorst van economische zaken. Ze vragen de ministers morgen niet in te stemmen met het wetsvoorstel van de bewindsman van D66 om de bedrijven op te splitsen. De voorzitters van de raden van bestuur van En- eco, Essent, NUON en Delta schrijven dat Brink horst een 'akkoord' over de nieuwe structuur van de energiemarkt, dat zij bereikten met twee top ambtenaren, naast zich neerlegt. Brinkhorst zegt dat hij op verzoek van de Tweede Kamer alterna tieven voor zijn wetsvoorstel liet onderzoeken. De resultaten daarvan zijn onvoldoende. „Van een akkoord is geen sprake", aldus de bewinds man. De minister kan rekenen op steun van de Tweede Kamer voor het omstreden wetsvoorstel. Hij houdt vast aan het splitsen van de concerns in een onderneming die de netwerken beheert en een aparte die energie levert. De energiebedrij ven schrijven de minister echter dat ze met direc teur-generaal Lankhorst van het ministerie van economische zaken en met directeur Zijl van de toezichthouder DTe „een akkoord hebben be reikt dat de door de minister beoogde splitsing overbodig maakt". In de visie van Brinkhorst kan een vrije energiemarkt alleen goed functioneren als de netwerken zich volledig onafhankelijk kun nen opstellen van de bedrijven die energie leve ren. De netwerken moeten dan concurrerende energieproducenten toegang geven tot de eind verbruikers, die zelf de leverancier kunnen kie zen. De energieconcerns vrezen dat ze dan in een vrije internationale markt te klein worden om een belangrijke rol te spelen. De bedrijven zou den dan een makkelijke prooi worden voor inter nationaal opererende buitenlandse concerns. Brinkhorst wil in de wet vastleggen dat de afge splitste netwerkbedrijven in handen blijven van de overheid, terwijl de productiebedrijven ver kocht kunnen worden aan commerciële onder nemingen. De vier topmannen schrijven aan het eind van hun brief dat dit niet in het financiële belang is van hun aandeelhouders, tot dusver de provin cies en de gemeenten. utrecht/anp - Railgoederenver- voerders dreigen de Betuwerou te links te laten liggen als ze zelf moeten opdraaien voor de aan passing van de locomotieven aan een nieuw veiligheidssys teem. Railion zegt 400.000 euro per locomotief kwijt te zijn. „Dat kunnen we niet betalen", aldus een woordvoerder. Het ministe rie van verkeer en waterstaat moet de rekening betalen. De Betuweroute krijgt een gloednieuw Europees beveili gingssysteem, genaamd ECTS. Locomotieven moeten daaraan worden aangepast, voordat ze over het traject mogen rijden. „Het is toch absurd dat we in een locomotief die 1,5 miljoen euro kost een kastje van 400.000 euro moeten inbou wen", zegt de Railion-woord voerder. De onderneming, die straks 80 procent van het vervoer over de Betuweroute voor haar reke ning neemt, wil om te beginnen 30 tot 40 locomotieven inzet ten. Waarschijnlijk worden dat er snel meer. Als het ministerie de extra kosten niet vergoedt, gaan we helemaal niet rijden, zei de woordvoerder. Het ministerie heeft volgens Railion zelf gekozen voor de dure aanpassing. „Het blijkt veel duurder te zijn dan nodig", lichtte de zegsman van de ver voerder toe. Railion maakt zich niet alleen zorgen over het vei ligheidssysteem. Ook kunnen er snel knelpunten op het spoor ontstaan. De Betuweroute, die in 2007 opengaat, sluit bij de Duitse grens aan op een verou derd spoor. Emmerich is het grootste knelpunt. Er is een derde spoor nodig van deze stad naar Oberhausen. De Duitse regering voorziet de op levering daarvan pas in 2012. Volgens Railion kunnen daar- Bij Leerdam wordt gewerkt aan de laatste kilometers rails van de Betuwelijn. Begin 2007 moet de lijn klaar zijn, maar of het goederenvervoer er dan ook gebruik van gaat maken is nog maar de vraag. Archieffoto: ANP door problemen ontstaan, om- De Betuweroute is een beladen der uit dan verwacht. Tegenval - dat er niet genoeg ruimte op project. De aanleg van de goe- Iers vormden een aanleiding het spoor is. derenspoorlijn pakte veel duur- voor hoorzittingen in de Twee de Kamer over de kostenover- schrijdingen bij grote infra structurele projecten. de bilt/ANP - Nederland kan in de toekomst te maken krijgen met superstormen die zich tot nu toe nog nooit hebben voorgedaan. Dat blijkt uit een promotieon derzoek van H. van den Brink aan de Universiteit van Utrecht. De KNMI heeft het onderzoek begeleid. De re sultaten zijn gisteren gepre senteerd. Superstormen zijn stormen met ongekende windsnelhe den en zeer extreme neer slag. Ze ontstaan als twee stormdepressies samenko men. Van den Brink kan niet exact aangeven hoe groot de kans is dat een dergelijke storm in Nederland opduikt. Volgens het onderzoek kun nen, door het broeikaseffect op luchtstromen, de super stormen in de toekomst naar Europa schuiven. De stor men hebben zich, aldus Van den Brink, in het verleden al voorgedaan in de Verenigde Staten. De onderzoeksresul taten zijn volgens de promo vendus belangrijk om te be palen hoe hoog de dijken in de toekomst moeten wor den. In Nederland geldt nu als norm' dat een zeedijk zo hoog moet zijn dat de kans dat hij doorbreekt per jaar een op de 10.000 is. Volgens Van den Brink betekent dit vrij vertaald dat een Neder lander 1 procent kans loopt tijdens zijn leven een dijk doorbraak mee te maken. Volgens de Unie van Water schappen zijn er al plannen om de dijken in Nederland te verhogen, omdat de wa terspiegel stijgt. Volgens een woordvoerder vindt voort durend onderzoek plaats naar de vraag op welk niveau dijken veilig zijn. den haag/anp - De beste par keergarage van Nederland staat in Arnhem. Parkeergarage Cen traal scoort een tien in een steekproef onder 62 parkeerga rages. Het ANWB-ledentijdschrift Kampioen presenteert de resul taten in zijn volgende editie. Garage Markthof in Den Haag heeft het laagste cijfer gekregen, een 2,9. De onderzoekers reden naar de grotere steden in Nederland, volgden de P-route en namen de eerste de beste parkeergara ge waar ze door de borden naartoe werden geleid. De be oordeling vond plaats in het najaar van 2004. In de top drie van parkeergara ges staan verder Maagjesbol- werk in Zwolle met een 9,8 en het Museumplein (9,6) in Am sterdam. In de laagste regionen scoren de Rijnkade in Utrecht een 3,6 en de Marktgarage in Maastricht een 3,9. Volgens de Kampioen heeft de ideale parkeergarage parkeer vakken van 2,5 meter of breder, een doorrijhoogte van 2 meter, goede verlichting en duidelijke bewegwijzering met goed aan gegeven vluchtroutes. Ook is een bemande parkeergarage gewenst. Het rijden in de ideale garage gebeurt met eenrichtingsver keer zonder steile hellingen en krappe bochten. Daarnaast heeft een goed scorende garage toiletten, een betaalautomaat met duidelijke instructie en is de voorziening toegankelijk voor rolstoelen. Het viel de testteams van de ANWB op dat de uitstraling van garages steeds beter wordt. De nieuwe garages hebben vaak meer licht, terwijl de oude gara ges somber ogen. Veel gemeen tes en parkeerketens knappen momenteel oude garages op, zodat ze een betere uitstraling hebben en gebruiksvriendelij ker worden. Een minpunt bij de nieuwe garages is volgens de ANWB dat de vakbreedte niet altijd prioriteit heeft. licht pitsstrook Minister Peijs (ver een spitsstrook langs Gorinchem aanleg- eeft de Raad van Sta rt. Omwonenden had- ichtszaak aangespan- het ministerie, om en dat de spitsstrook er in de hand werkt jf tkwaliteit aantast, e strook onveilig zijn, de vluchtstrook tijdens gebruikt wordt als ex- 'Staatssecretaris heeft krediet verspeeld' Een mannetjeskievit houdt de wacht in de buurt van een nest waar zijn vrouwtje zit te broeden. Voor ei- errapers hoeft hij vanaf vrijdag even niet meer bang te zijn. Foto: GPD/Jan de Vries leeuwarden/anp - Het rapen van kievitseieren mag niet meer. Waar overal in de Euro pese Unie al een verbod gold op het rapen van de gespikkel de eitjes, mocht de sport in Friesland op cultuurhistorische gronden nog wel doorgaan. Maar de rechtbank in Leeuwar den haalde gisteren een streep gehaald door die uitzonde ringspositie. En daarmee ver dwijnt een eeuwenoude tradi tie. De Faunabescherming en de Vogelbescherming sloegen een jaar geleden de handen ineen om tot een verbod op het eie- renrapen te komen. In het voorjaar van 2004 daagden de partijen de provincie Friesland, die de vergunning voor het ra pen verleent, voor de rechter. De rechter oordeelde destijds dat er een onderzoek moest ko men of en in welke mate het ra pen van eieren schadelijk is. Tijdens de hervatting van de rechtszaak begin 2005 bleek dat het onderzoek geen enkele dui delijkheid verschafte over de vraag of het rapen van eieren schadelijk is of niet. De rechtbank vindt dat de pro vincie Friesland in de vergun ning voor het eierenrapen een maximum had moeten stellen aan het aantal eieren dat de ra- pers meenemen. Daarnaast had de provincie moeten onderzoe ken wat het effect van het rapen van de eieren in speciale be schermingszones voor vogels is. „De provincie kan dus met het aanpassen van de vergunning er misschien toch voor zorgen dat het eierenrapen kan blijven bestaan", aldus persrechter Pieter Wijtsma van de Leeuwar der rechtbank. Het verbod op het rapen van de eieren gaat officieel om in de nacht van donderdag op vrijdag om 00.00 uur in. De provincie Friesland kan tegen de uit spraak in hoger beroep gaan bij de Raad van State. utrecht/anp - De vereniging van universiteiten VSNU noemt de plannen van staatssecretaris Rutte van Onderwijs voor een nieuwe financiering onuitvoer baar. Voorzitter E. D'Hondt van de VSNU pleit voor uitstel van twee jaar tot 2009. Volgens de voorzitter hebben de universiteiten de plannen van Rutte tot nu toe geaccep teerd onder de voorwaarde dat studenten zes jaar mogen stu deren voor zij een veel hoger collegegeld moeten betalen. Rutte wil het collegegeld al ver hogen na 5,5 jaar. Maar de staatssecretaris heeft nu zijn krediet bij de universiteiten zo goed als verspeeld, waarschuwt D'Hondt. „Wij werken altijd constructief mee, maar daar komt nu een einde aan." Steen des aanstoots is dat de universiteiten al op 1 septem ber gegevens moeten aanleve ren aan het ministerie van OCW op basis waarvan het nieuwe systeem van financiering gaat draaien. Veel te snel, vindt de VSNU, vooral omdat nog niet duidelijk is wat OCW precies van de universiteiten verlangt. Daarom is uitstel geboden, stelt D'Hondt. .Anders wordt het een chaos." Rutte zei vorige week dat stu denten actie moeten blijven voeren tegen universiteiten die te veel geld steken in ambtena rij en te weinig in onderwijs. D'Hondt stoort zich hieraan, omdat het best meevalt met de universitaire bureaucratie. De bureaucratie die er is wijten de universiteiten aan taken die het Rijk heeft afgeschoven en aan regeltjes van het ministerie. Een woordvoerder van Rutte noemt de opstelling van de uni versiteiten opmerkelijk omdat er geen nieuwe feiten op tafel liggen die aanleiding kunnen zijn voor een hardere opstel ling. De nieuwe manier van fi nanciering hoeft volgens de staatssecretaris helemaal geen extra rompslomp op te leveren. den haag/gpd - Een nieuw sys teem om het doorliggen van patiënten op een ziekbed te voorkomen, is uitgeroepen tot Beste Innovatie van 2004. De eerste prijs is gewonnen door studente Carmen Platvoet. De wedstrijd was uitgeschreven door de Kennisalliantie Zuid- Holland in samenwerking met onderwijsinstellingen en het bedrijfsleven. Carmen Platvoet. 24 jaar en stu dente industrieel ontwerpen aan de Technische Universiteit in Delft, werkte aan een metho de die doorliggen van patiënten in een ziekenhuis of verzor gingstehuis moet voorkomen. Bij doorliggen wordt een deel van het lichaam, bijvoorbeeld hiel, stuitje of heupen platge drukt. De bloedsomloop naar een lichaamsdeel wordt afge- kneld en er komt geen zuurstof bij, met als gevolg dat het weef sel op die plek afsterft. Om dat te voorkomen werkt de gezondheidszorg met bewegen de kussens die de druk van het lichaam op het kussen continue verplaatsen. Momenteel wor den daar luchtkussens voor ge bruikt, maar die zijn synthe tisch en voelen zweterig aan. De patiënten ervaren dat als oncomfortabel. Het onderkussen dat Platvoet bedacht, verplaatst het gewicht met behulp van elektrische en mechanische elementen. Het is stiller en kan worden gebruikt met een normale matras. De jury prees het ontwerp om de combinatie van originaliteit en innovatieve techniek. Jury voorzitter CA Linse - in het da gelijks leven werkzaam voor Shell - voorspelde een grote markt voor het product dat Platvoet in samenwerking met Quattron en Zitwerk, fabrikan ten van ergonomische meube len, ontwikkelde. om tijdens haar gevangenschap gemarteld. den haag/anp - Minister Don ner van Justitie stapt naar de Hoge Raad in een poging als nog de uitlevering van de Koer dische activiste N. Kesbir mo gelijk te maken. In januari be paalde het gerechtshof in Den Haag dat Kesbir niet mag wor den uitgeleverd aan Turkije. De bewindsman is het niet eens met die uitspraak en is in cassa tie gegaan. Het hof meende dat Kesbir als vrouw en prominent lid van de Koerdische Arbeiderspartij (PKK) een te groot risico loopt in Turkije te worden gemarteld Turkije had niet voldoende ze kerheid gegeven dat zij niet wordt gemarteld, aldus het hof. De Turken houden Kesbir ver antwoordelijk voor terroristi- sche'acties in Turkije, waardoor vele doden en gewonden vie len. Zij is inmiddels vrijgelaten uit de gevangenis in Breda, om dat er geen zicht was op haar uitlevering. Haar asielverzoek is tot in hoogste instantie afgewe zen, waardoor ze feitelijk ille- (advertentie) EUROPA'S GROOTSTE BEURS VOOR UW TWEEDE HUIS OF WONEN IN HET BUITENLAND 18, 19, 20 MAART 300 Makelaars uit 35 landen - Gratis seminars - za/zo kindercrèche - info 035 6282422 - www secondhome.nl den haag/gpd - Moslims die principieel weigeren -vrouwelij ke- ambtenaren van de Haagse sociale dienst de hand te schudden of op andere wijze 'respectvol te begroeten', krij gen strafkorting op hun uitke ring. Inmiddels loopt tenminste één bezwaar van een handwei geraar, wiens uitkering is stop gezet. De Dienst Sociale Zaken heeft met instemming van PvdA-wet houder Heijnen (sociale zaken) een richtlijn opgesteld, na raad pleging van het personeel. Die volgde op het incident in no vember vorig jaar, waarbij de Tilburgse imam Ahmad Salam weigerde minister Verdonk (In tegratie) de hand te schudden. 'In onze samenleving geven wij een hand als teken van begroe ting en van respect', aldus de leidraad. Een hand weigeren is volgens de verklaring alleen te accepteren, als er 'een andere wederzijds geaccepteerde, waarneembare begroeting' voor in de plaats komt. Als de cliënt daarop is aangesproken en blijft weigeren, volgen sancties. De dienst gaat er van uit dat ie mand die vrouwen geen hand wenst te schudden ook niet aan het werk te krijgen is. Het nieuwe beleid is inmiddels praktijk. De Haagse advocaat J. Plokker heeft bezwaar aangete kend bij burgemeester en wet houders namens een man, die door zijn weigering handen te schudden eerst tien procent korting kreeg op zijn uitkering, daarna twintig en inmiddels honderd procent, vooralsnog voor één maand. Tijdens een hoorzitting over de zaak vorige week, kreeg Plokker de verkla ring van de dienst te zien. De advocaat denkt de zaak te winnen, omdat zijn cliënt wel een respectvolle groet brengt, door zijn hand voor zijn hart te houden en daar telkens bij te zeggen: „Sorry, ik mag u op grond van mijn geloof geen hand geven." Plokker verbaast zich erover, dat zijn cliënt als compromis is voorgesteld een handschoen te dragen. Wethouder Heijnen wil niet op het geval ingaan, omdat hij het dossier niet kent. Hij erkent wel dat het inhouden van de uitke ring 'een hele forse consequen tie' is. „Ik wil nagaan of de richtlijn correct is nagekomen. Die houdt grosso modo in dat hier grenzen zijn aan de wijze waai' men met elkaar omgaat. Je hóeft geen hand te geven, maar moet wel respect tonen. Het is ook mijn opdracht om de boel hier in de stad een beetje bij elkaar te houden." Volgens de notitie van de dienst speelde 'het verschijnsel dat sommige cliënten uit geloofs overtuiging geen hand willen geven' al vóór het incident rond Verdonk, maar heeft de ophef daaromtrent 'de discussie doen oplaaien'.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5