Bang om 'nee' te zeggen If GESPREK VAN DE DAG 'Straks beseft iedereen dat er meer is tussen hemel en aard LEVE N Veel tienermeiden gaan overstag als vriendjes dwang uitoefenen Ik kan er niet meer hij donderdag 17 maart 200i 'JSCA pEM MENSELIJK De OEKRAÏENSE inzending voor het Eurovisie SONGFESTIVAL, het duo Glund- zholy, moet op verzoek van de organisatie van de liedjeswedstrijd de tekst van hun rapnummer 'Razom nas bagato!' wijzigen. Dat is nodig, omdat het nummer te boek staat als strijdlied, met allerlei verwijzingen naar de huidige president Viktor Joesjtsjenko. Het nummer werd veelvuldig gebruikt tijdens de 'oranje-re volutie': de massale demonstraties eind vorig jaar op het Onafhankelijkheids-, plein in Kiev. De organisatie van het Songfestival staat propaganda en strijdlie deren echter niet toe. De Britse PRINSES DIANA veronge lukte in een VERVANGENDE auto. De auto waarin zij eigenlijk bij het Ritz-hotel in Parijs wilde vertrekken, bleek niet te starten. Maar het kan ook zijn dat Diana en haar vriend Dodi al-Fayed op het laatste mo ment voor een andere auto kozen om paparazzi te misleiden. Dit blijkt uit correspondentie tussen Britse functionarissen en de regering in Londen kort na het ongeluk van 31 augustus 1997 in Parijs. De officië le documenten zijn openbaarge maakt door een beroep op de Britse wet openbaarheid van bestuur. Doordat Diana en haar vriend niet de auto namen die eigenlijk voor hun vertrek was bedoeld, kwamen zij terecht in de Mercedes die werd bestuurd door Henri Paul. Deze chauffeur van het Ritz-hotel was on der invloed van alcohol en antide pressiva, toen de auto in een tunnel verongelukte. Foto: Reuters LOEKI DE LEEUW is gisteren verdwenen uit het gebouw van de STER in Hilversum. Een on bekende studentenvereniging uit Utrecht heeft hem naar eigen zeggen 'gered' uit het stoffige ar chief, waar het leeuwtje na meer dan dertig jaar trouwe dienst dreigde weg te kwijnen. Een woordvoerder van de STER be vestigde dat Loeki zoek is. De studenten hebben meteen con tact opgenomen om de STER ge rust te stellen. Ze hebben be loofd goed voor hem te zorgen en gaan op zoek naar een nieuwe, geschikte verblijfplaats voor het leeuwtje. De Japanse keizerin MICHIKO (70) heeft voor twee dagen alle protocol laire verplichtingen afgezegd. Dit laat het keizerlijk paleis in Tokyo we ten. Zij is OVERVERMOEID geraakt, waardoor een herpesinfectie weer de kop opsteekt. Michiko's schoon dochter Masako, echtgenote van de kroonprins, moet eveneens om ge zondheidsredenen rust houden. De afwezigheid van CAMILLA Parker Bowles bij een staatsbanket voor de Italiaanse president Ciampi, dins dag, heeft geleid tot nieuwe SPECU LATIES over haar verstandhouding met koningin Elizabeth. Volgens bronnen aan het Britse hof was zij verhinderd. Britse kranten meldden dat Parker Bowles verstek liet gaan omdat zij het te druk zou hebben met de voorbereidingen van haar huwelijk. Volgens speculaties zou de koningin voor het huwelijk niet met haar aanstaande schoondochter in het openbaar willen verschijnen. Diana verscheen een maand voor haar huwelijk wel aan de zijde van prins Charles aan een staatsbanket. Hij reist de hele wereld af om dan- cemuziek te draaien en toch vindt hij tijd om zijn grote hobby, het kwe ken van KOI-KARPERS (gekweekte Marie von Ebner- Eschenbach Medelijden is liefdé in négligé karpers), verder uit te bouwen. Dj JOHAN GIELEN opent morgen zijn eigen koi-shop in Westerhoven nu hij vorige maand in Japan wereld kampioen werd in het kweken van de mooiste koi-karper. Gielen is vooral bekend vanwege zijn stevige positie in de dj-wereld. Volgens de gezaghebbende DJ Mag lijst is hij de nummer 28 van de wereld en de nummer 12 van Nederland (de Ne derlandse Dutch DJ Award). Toch heeft de dj meer passies dan alleen muziek. Door zijn verblijf van twee jaar in Japan, raakte hij gepassio neerd door de spirituele vissen die wel 40.000 euro kunnen kosten. Foto: Ton Kastermans Ufo's, graancirkels, ontvoeringen door buitenaardse wezens. De ge middelde nuchtere Nederlander moet niet veel weten van dit soort onverklaarbare zaken. Anton Teu- ben wil hierin verandering bren gen. Als ufo-expert organiseert hij op 3 april het Niburu-Event in Zuid laren. Een bijzonder evenement, waar mensen een tipje van de slui er opgelicht krijgen over het ge heimzinnige buitenaardse leven. Nog niet eerder vond in Neder land een dergelijk evenement in deze vorm plaats, vertelt Teuben enthousiast. Het Niburu-Event, dat vooral een informatief karak ter heeft, staat volgens hem bol van onthullingen. Zo krijgen be zoekers geluidsopnames te horen van een gesprek tussen de cockpit en de verkeerstoren over de waar neming van een ufo (niet-geïden- tificeerd vliegend object) en spreekt Sten Oomen, schrijfster van het boek Door het raam, over haar ontvoeringen door buiten aardse wezens. Verder laat Teu ben nooit eerder vertoond beeld materiaal over het universum en Aandacht voor buitenaards leven op Niburu-Event over ufo's zien. De organisator wordt momenteel overspoeld door reacties naar aanleiding van zijn initiatief. „Je staat echt versteld van wat som mige mensen hebben meege maakt." De reacties op het optre den van Robbert van den Broeke, die op televisie liet zien hoe hij geesten kan fotograferen, geeft volgens Teuben aan dat veel men sen wel degelijk bezig zijn met het buitenaardse. Hij is ervan over tuigd dat binnenkort een keer punt plaatsvindt, waarna iedereen beseft dat er meer is tussen hemel en aarde. Deze theorie baseert hij op het feit dat er de laatste tijd wereldwijd veel meer ufo-meldin gen dan in het verleden binnen komen. Teuben is oprichter van het ufo meldpunt Groningen en de man achter Niburu, een organisatie die onder meer op internet publiceert over aardse en buitenaardse on- 'Veel mensen zijn wel degelijk bezig met het buitenaardse.' Foto: EPA derwerpen. Vanuit zijn werk in de luchtvaartbranche -hij handelde onder meer in vliegtuigonderde len- kwam hij in de jaren negentig in aanraking met ufo's. Teuben hoorde verhalen van piloten, maar zag zelf ook diverse malen objecten in de lucht die onmoge lijk in de categorie vliegtuigen konden thuishoren. „Ik zat eens in het vliegtuig naar Thailand toen er drie kwartier lang een object met ons mee vloog. Het was 20 meter in door snee en had een hele aparte lichting. Iedereen zag het, d wardessen, de bemanning ij cockpit." Ook zag Teuben ei een driehoekig voorwerp, te grootte van twee voetbalveli bij Drachten. „Het vloog gei loos boven de weg. Meerde: tuigen hebben dit gezien en meld bij vliegveld Eelde, ma verder gebeurt er niks mee. Het zijn een paar van de en gen die Teuben meemaakte middels zegt hij te weten da ufo's van de aarde komen e 1940 werden ontwikkeld va: militaire wereld, bijvoorbee voor spionage. „Er gaat hee geld naar speciale projectei van geen mens weet wat he Teuben trok hierover al een de overheid aan de bel, ma; gaf niet thuis. Hij vindt het vreemd dat mi gen van ufo's in de doofpot den en legt zich daar ook ni maar bij neer. Volgens hem zoveel aan de hand dat hij il rol van klokkenluider zijn k| wil uitdragen. Met behulp varingen van anderen, beek teriaal en andere feiten, ma Niburu-evenement hier eeq mee maken, anp Bijna één op de vijf tienermeisjes is wel eens gedwongen tot seksuele handelingen. Nog altijd hebben ze moeite om 'nee' te zeggen. „Mei den moeten zich beter afvragen wat hun seksuele verlangens zijn." Toen hij het haar laatst vroeg, lachte Rosa hem recht in zijn ge zicht uit. Maar diezelfde jongen nam laatst een vriendinnetje van Signalen van seksuele dwang Meiden (of jongens) die te gen hun zin geslachtsge meenschap hebben of ande re seksuele handelingen ver richten, zwijgen daar meest al over. Toch geven ze licha melijke en geestelijke signa len af. Een overzicht - Verlies van eetlust en eet problemen. Of ze hebben va ker last van buikpijn zonder aanwijsbare redenen. - Ze vertonen plotselinge stemmingswisselingen. Mei den die als opgeruimde ty pes bekend staan, zijn in eens vaak ongelukkig en hebben een negatief zelf beeld. Of ze zijn heel snel boos. - Slaapproblemen en nacht merries. - Meiden willen plotseling niet meer naar plaatsen waar ze voorheen kwamen. Ze willen niet meer naar school, een sportvereniging of bij voorbeeld een familielid. - Meiden hebben ineens angstvoor mannen of moei te met aanraken. - Plotselinge terugval van de schoolprestaties. haar zusje mee naar de kelder on der zijn huis in Rotterdam. Hij dwong haar hem te pijpen. De 16- jarige scholiere maakt zich daar om wel eens zorgen om haar zus je. „Ze moet oppassen." Echt verbaasd reageren middelba re scholieren niet als ze horen dat volgens een recent onderzoek bij na één op de vijf meiden wel eens tot seksuele handelingen is ge dwongen. Het klopt ongeveer met hun eigen ervaringen en de verha len die ze horen. Rosa praat net als haar leeftijdgenoten graag en veel over seks, maar wil niet met haar naam in de krant. Zelf ging ze voor het eerst met een jongen naar bed toen ze dertien was. Niet haar idee, maar „mijn vriendje wilde graag", zegt ze onverschillig op een bankje in de buurt van de peuterspeelzaal waar ze stage loopt. Sommige meiden, vaak niet ouder dan vijfden of zestien jaar, zijn on der dwang naar bed geweest met jongens. Weer anderen hebben handelingen als pijpen of aftrek ken verricht, terwijl ze dat hele maal niet wilden doen, zo blijkt uit het onderzoek 'Seks onder je 25e'. In het onderzoek gaat het niet al leen over meisjes die vanaf hun fiets in de struiken zijn getrokken of naar louche schuurtjes zijn ge lokt om daar seks te hebben. Het gaat vooral om gewone scholieren die geen 'nee' durven te zeggen wanneer hun vriendjes willen vrij en, terwijl ze daar zelf nog hele maal niet aan toe zijn. Onderzoekers vinden het opval lend dat zo veel meisjes tegen hun zin seks hebben. Dat komt mede doordat de jeugdcultuur erg is ge- seksualiseerd, stelt onderzoeker Willy van Berlo van de Rutgers Nisso Groep, het kenniscentrum voor seksualiteit. In de bladen en op televisie lijkt het soms alsof seks voor alle veertien- en vijftien jarigen de normaalste zaak van de wereld is. „Een meisje zonder er varing begint dan aan zichzelf te twijfelen. Zeker als haar vriendin nen al volop vertellen over hun eerste stappen op seksueel ter rein." Zo'n meisje is vervolgens bang 'het watje' te worden op het school plein. Tienermeiden gaan vervol gens overstag als hun vriendjes ook nog eens dwang uitoefenen. Bijvoorbeeld wanneer hij dreigt de relatie uit te makenjDat komt voor, weten Maureen en Saskia, leerlingen van het Calvijncollege in Rotterdam. In een tussenuur han gen ze rond in winkelcentrum Zuidplein. Ze neuzen tussen de bh'tjes in een lingeriezaak. „Ik hoorde eens van een vriendin dat haar vriend het uit zou maken als ze niet met hem naar bed zou gaan", vertelt Maureen. De'vrien din besloot aan die druk toe te ge ven. Stom, vindt het langharige meisje. Gelukkig deed de vriendin het wel met condoom. „Dat heb ik haar nog wel ingepeperd." Met de theatervoorstelling 'De jongens, de meisjes' trekt produ cent Johan Smid van het gezel schap Klassekunst langs scholen en buurthuizen. In een stuk van twintig minuten komen een jon gen en een meisje elkaar tegen in de disco. Dat leidt tot een af- Archieffoto: Frans Romer spraakje bij één van hen thuis. Als ze staan te zoenen glijdt de hand van de jongen over de borsten van het meisje. Het meisje vindt het moeilijk om de jongen af te weren. Dat is logisch, vertelt Smid. „Een meisje vindt het sowieso moeilijk JONGEREN EN SEKS Ervaring met seksueel geweld Percentage jongeren dat ooit is gedwongen tot seksuele handelingen Leeftijd 12-14 jaar 15-17 jaar 18-20 jaar 21-25 jaar Jongens 4,3% ■I 4,4% 4,0 H 4,5 Meisjes 7,3 BRON. SOA AIDS NEOERLANO/RUTGERS NISSO GROEP om te roepen 'hé, blijf mei pi gers van mijn borsten en v i( af!' Zeker als ze echt verlie n die jongen is." Seks is voorèi tieners een giechelonderw Z stelt hij, terwijl over het sti al van grenzen juist bloedsei ;t zou moeten worden gespr te zijn voorstelling mogen jo ;r soms bepalen wat de tone ik Iers spelen. Ze mogen dat niem op een kaartje schrij tijd zit er wel een kaartje b 1 bek pakken en tussen de b grijpen'. Meestal van een j „Dat geeft een beetje aan! sommige jongens over me ij. seks praten. Maar als we dttte écht naspelen, gaat er tocl n schokgolf door de groep." De namen van de jongerei ite artikel zijn om privacyred en fitigeerd. Rudi Buis en Marloes de Moe dl Een man van vijfenvijftig jaar wordt weer vader. De komst van het kind staat een rustige oude dag in de weg. Hij moet weer van voren af aan beginnen. Redt hij dat nog? Wordt het een ramp of juist een zege ning? Twijfels, herinneringen aan zijn eigen jeugd en goede voornemens strijden om voorrang. In dit feuilleton leest u in dertig afleveringen hoe hij de lange weg naar het nieuwe vaderschap aflegt. Van daag aflevering 27. Ik hou van kerkhoven. Niet om er zelf op te liggen maar om er te wandelen en op mijn gemak de stenen te bekijken, de oude sepia portretjes, die achter hun ovaaltjes van glas als schroeivlekjes op de stenen zijn aangebracht. Eens, in mijn opstandige tijd, schreef ik na een bezoek aan een kerkhof: 'Hier zijn alle ouders lieve. En groeien distels ter herinnering.'Nu ben ik milder geworden. Kleine Sara verzoent me met het le ven dat ik heb, een leven dat je nu eenmaal niet bij je moeder kunt ruilen voor een ander. Vannacht had ik een rare droom. Ik was dood. Dat kan toch niet, dacht ik. Maar het was echt zo. Ik kon de schuin geslagen spijkers in mijn doodskist zien. Ze glommen vervaarlijk. Dat waren nu voortaan mijn enige sterren. Mijn geest was in staat om de zerk waaronder ik lag van de buitenkant te bekijken. Een eenvoudige grijze zerk, zonder enige glans. Zo'n zandstenen zerk die net zogoed van een negentiende-eeuwse pastoor zou kun nen zijn die doorzijn parochianen op handen werd gedragen maar voor wie ze tijdens de begrafeniscollec te niet echt diep in de buidel hadden willen tasten. Zo'n pastoor van wie ze later alleen nog de envtjes van zijn rozenkrans in het graf terugvinden. Mijn sterfjaar op de steen is onleesbaar: mos heeft het verdoezeld, frisgroen mos. Mijn geboortejaar staat er wel op. Er loopt een jong meisje over het grintpad. Zo'n jaar of negentien. Ze wiebelt op halfhoge hakken naar mij toe en staat dan stil voor mijn steen. Mijn steen. Inder daad. Alles ben ik kwijt, maar die steen is onmisken baar van mij. Het meisje buigt haar hoofd, jammer', hoor ik haar fluisteren, jammer dat ik je zo kort heb meegemaakt, pap. Ik heb je zoveel te vertellen. En mama ook. Maar die zit maar een beetje voor zich uit te staren in de keuken en als de katten langs haar gezicht gaan met hun vacht, duwt ze ze zachtjes weg. Ik heb zo voorzich tig met je gedaan als we vroeger renden door het park, dan rende ik een beetje minder hard omdat ik wist dat je al oud was en gauw moe. Maar het heeft niet gehol pen. Het meisje is mijn dochter Sara. die ik flesjes heb gege ven, voor wie ooit het troetelnaampje Snoppie in me opborrelde. Met wie ik hand in hand heb zitten kijken naar de zee, naar de balken die aanspoelden, naar de meeuwen die door de lucht heen sneden. Nog zie ik me met scheve schouders, hand in hand, met het kleine meisje over het strand lopen, stil staan bij de blauwe kwallen die als doorzichtige gelatinepuddingen aan de vloedlijn liggen. Huilen kan ik niet meer maar zien nog wel. Er zit een barst in mijn steen. Sara drijft de nagel van haar wijs vinger in het vlees van haar duim. Dat gebaar herken ik zo goed. Is het net zo'n brokje wanhoop als ik was tijdens mijn leven? Is ze net als ik was altijd bang voor wat er komt? Ik hoop toch zo van niet. Ik hoop toch zo dat ze een krachtig en open mens zal worden, niet zo'n weggedo ken figuur als ik. Het leven heeft op me gedrukt. Mijn ouders hebben onbewust een juk om mijn schouders gehangen, aan de ene kant hing een emmer met tra nen, aan de andere kant een emmer met drank. Schei uit, denk ik. Niet zo larmoyant doen, klootzak. Daar hebben je ouders geen schuld aan. Je dacht dat je een schrijver was, je ging je hooghanig gedragen, neer zien op het ouderlijke nest. Jij, schrijver!? Schei toch uit. Je mag nog niet eens in de schaduw van Harry Mulo staan. Heeft Harry Mulo zoveel gedronken als jij? Nee, die zat met een glaasje karnemelk binnen hand bereik de hemel te ontdekken. Kijk, zo kom je natuur lijk wel ergens. 'Nou, pap', zegt Sara. 'Ik ga maar weer eens. We zien elkaar wel weer terug. Als dat toch eens kon. Als er toch eens een hiernamaals bestond. Maar voorlopig zit er geen enkele beweging in mijn verblijf hier. Ik krijg mijn handen, die ze voorde zekerheid maar hebben gevouwen, niet van elkaar. Ik kan mijn been niet meer optillen, mijn mond niet meer opendoen om wat van de lekkere regen te proe ven. Ja, alles wat er zich in het leven afspeelt, begeer ik. Zelfs het verdriet, zelfs de zorgen. Maar ik kan er niet meer bij. Sara loopt weg. Ze houdt haar hoofd een beetje schuin, net zoals ik dat deed. Ga maar naar je moeder toe, kind. Troost haar maar een beetje. Ze is een lieve vrouw, die heel wat met me uit te staan had. De nach ten dat ik wegbleef, brooddronken. De drang om te schrijven, ook tijdens de vakanties waarin ieder ander gezin pret maakte en genoot. Ik zat maar te krassen op dat papier, als een rat achter het behang. Zij heejt het me allemaal toegestaan. Ze klaag de niet. Er was kennelijk iets in mij dat voor haar zeer kostbaar was. Wat dat is, Sara, ik heb het zelf nooit kunnen ontdekken. Misschien had ze beter moeten kijken. Misschien ook niet. Want is het niet de eigen voor stelling, de eigen droom die wij van de ander hebben, die we liefhebben?j We scheppen onze eigen geliefden. Een beeld dat we niet kwijt willetu raken omdat dan heel dat misera* bele maar toch o zo heerlijke leven dan tevergeefs is. En zo droomde ik voort. Totdat Sa- V ra in haar bedje onbedaarlijk begon te brullen. Om twee uur in de nacht. Voor het eerst was ik daar blij mee. Ik kon haar nog vasthouden. Ik leefde nog. Eerdere afleveringen van deze serie zijn te vinden op onze internet-site sp id 27 nd ero ifii las VI Ihl Pv d. koi id da jet )es

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2