sown BUPK6 SERVICE Z5" (g@ SPEURDERS Waterzooi uit Gent Minder zacht 11 Dé oplossing voor uw zoektocht! HOC 160 donderdag 17 maart CD VAN DE DAG Genre: soul/rhythm blues/gospel Solomon Burke Make Do With What You Got Sony BMG/Shout SHO 519538 2 Solomon Burke zingt What Good Am van Bob Dylan met de ne derigheid van een belijdend zondaar en met de snerpende stem van een evangelisator. Prompt is duidelijk waarom Van Morrison het voorwoord schrijft voor dit nieuwe album van The King of Soul. Hij blijkt van mening dat Solomon de telefoongids zou kun nen zingen en dat dat fantastisch zou klinken. Nou komen hun stemmen overheen zodra ze de stembanden geforceerd onder druk zetten, maar Van heeft gelijk. Zeker na het overlijden van Ray Charles kijk je toch wat vaker om je heen om vast te stellen welke grote soulstemmen nog aanwezig zijn en Burke hoort daar abso luut toe. Des te vervelender is het vast te stellen dat dit album niet past bij zijn reputatie. Teveel b-materiaal op een a-locatie. Aan Da vid Egan's Fading Footsteps of Jagger Richards' I Got The Blues valt voor deze grand old man te weinig eer te behalen. Een lichte teleurstelling temeer daar Don Was als producer tot veel meer in staat moet worden geacht. In dat licht bezien: een lullige albumti tel. BOEK VAN DE DAG -- Wat iedereen. Genre: geschiedenis wil weten on Zé Jan Bank (e.a.) S Kortweg Nederland Wat iedereen wil weten over onze geschiedenis Uitg. Inmerc Prijs: 4,95 Hoe raak je in kort bestek op de hoogte van de belangrijkste ge beurtenissen uit de vaderlandse geschiedenis? Jan Bank, Gijsbert van Es en Piet de Rooy lossen het probleem op in het boekje Kort weg Nederland, wat iedereen wil weten over onze geschiedenis. Ze noemen het zelf een canon van het Nederlands verleden, wat een tikje pretentieus is voor een boekje van nog geen vijftig bladzijden op pocketformaat. Maar handig is het wel om op beknopte wijze uitleg te krijgen over uiteenlopende zaken als de dood van Bonifa- tius, de Beeldenstorm, de Reformatie en het ontstaan van de mul ticulturele samenleving. Jammer hooguit, dat de verkoopprijs te laag is om het Boekenweekgeschenk te bemachtigen. KOKKERELLEN Hoofdgerecht voor 2-3 personen Naast de Vlaamse waterzooi met vis kennen onze zuiderburen een aantrekkelijke variant die niet met vis maar met kip, poularde of parelhoen wordt samenge steld. Van de oorsprong van het gerecht is weinig bekend. Vast staat wel dat het gerecht niet zo oud is als de échte Vlaamse wa terzooi met vis. Wel weet men dat de Frans sprekende 'upper class' van Gent vroeger het woord waterzooi op z'n Frans uitsprak. Men zei 'wattersoi du poulet' in plaats van waterzooi met kip.Ook de Gentse waterzooi is in een nieuwe, eigentijdse, jas gestoken want de vroegere waterzooi zou een veel te mach tig gerecht voor de Gentenaren van van daag zijn geweest. Ingrediënten 1 flinke kip, poularde of parelhoen, ca. 1.2 kg; 2 liter kippen bouillon, bij voorkeur zelf getrokken; 1 2 li ter droge witte wijn, zoals Riesling (Elzas). 1 1/2 dl (kook)room; zout, witte peper uit de molen; 2 theel. fijngesneden verse kervelblaadjes; enkele toeven verse kervel en 1 doosjes tuinkers voor de garnering. Bereiding Breng in een hoge pan bouillon en wijn aan de kook. Voeg de kip of ander gevogelte toe en laat alles 30 - 35 minuten zacht jes koken. Laat de kip in een vergiet uitlekken en grotendeels afkoelen. Verdeel de kip in stukken en verwijder de huid. Snijd het kippenvlees in kleine re stukken. Zeef het kookvocht van de kip. Schil intussen de asperges en neem de houtige uiteinden (ca. 3 cm.) weg. Snijd de asperges in stukjes van ca. 3 cm. Leg ze na het schillen en snijden tenmin ste 45 minuten in een bak met koud water. Breng het gezeefde kookvocht van de kip aan de kook. Voeg de aspergestukjes toe en laat alles 10 minuten zachtjes koken. Neem daama de pan van de warmtebron en laat alles, met het deksel op de pan gedurende 12 - 15 minuten zacht jes nagaren. Laat de asperge stukjes daama op nieuw op een zeef uitlekken. Zeef het kookvocht op nieuw en breng daarvan 2 deciliter aan de kook. Roer de room er door en blijf zolang roeren tot, mede door het indam pen, een licht ge bonden saus is ver kregen. Voeg zout en /of peper naar smaak toe. Roer de kervelblaadjes door de saus. Schep er het kip penvlees en de aspergestukjes door. Laat ze door en door warm worden. Presentatie Neem het kippenvlees, asperge stukjes en aanhangende saus met een schuimspaan uit de pan. Verdeel ze over de voor verwarmde borden. Schik er toefjes verse kervel en tuinkers als garnering bij. U kunt er en kele gekookte aardappeltjes (krieltjes) bij geven of een mand knapperig stokbrood. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximumsnelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd, zoals op de A27 tussen knooppunt Lunetten en knooppunt Eemnes en A58 tussen knoop punt de Baars en knooppunt Galder. Vandaag wordt er ook gecon troleerd op de Al bij Apeldoorn en A32 bij Weststellingwerf. Mor gen: A6 bij Noordoostpolder en A348 bij Rheden. Zaterdag: A325 bij Eist en A28 bij Haren. Zondag: A59 bij Landerd en A9 bij Heiloo. HET WEER door Jan Visser Amerikaanse toestanden in de polder! Nog geen twee weken geleden vroor het 'stenen uit de grond met op 4 maart -20,7 graden in Marknesse, gisterer noteerde Gilze-Rijen een maximumtemperatuur va 21 graden ofwel een verschil van bijna 42 graden. Volgens weerhistoricus Ad Vermaas uit Hoogeveen bedroeg het grootste temperatuurverschil ooit in een kalendermaand 41,1 graden. Dat was in maart 1931 het geval. Op de 10de werd in Warnsveld -17,( geregistreerd, 10 dagen later - 20 maart - kwam Maastricht op 23,3 graden. In onze streken kwam het veertien dagen nadat het volop had gesneeuwd tot maximaal 19,5 graden in Soesterberg en 18,6 in Hoofddorp. De dag begon trouwens al met een thermische vooi sprong: Hoofddorp had een minimumtemperatuui van 9 graden. Dinsdagochtend was het plaatselijk nog vorstig geweest. Dankzij een sterke zuidwesten wind en uiteraard flink wat zonneschijn kreeg het kwik overdag dus vleugeltjes. In Frankrijk werden gistermiddag zelfs zomerse maxima genoteerd. Mont-de-Marsan mat maximaal 26,8 graden. Vandaag minder zacht maar met uitzondering van de kustgebieden wordt het nog wel meer dan 10 gri den. Het weerbeeld kenmerkt zich eerst door vrij 1 veel bewolking en enige (mot)regen, na de passage van een zwak warmtefront komen er vanavond wa bredere opklaringen. Wel wordt het nevelig. De zuidwestenwind is matig en aan zee meest krachtig Morgen is er dankzij toenemende hogedrukinvloet weer meer zonneschijn en in het binnenland komt de temperatuur boven 15 graden uit. Tijdens het weekeinde komt het noordoosten van het land in het overgangsgebied tussen de Scandinavische vrieskou en de warmte boven West-Europa. Zater dag zou op regen kunnen uitdraaien, bij ons wel zonneschijn, weinig wind en een graad of 15-16. Zondag een oost tot zuidoostenwind maar een dra tische verkilling lijkt Nederland bespaard te blijven Na het weekeinde opnieuw zuidwestenwinden en zacht weer. licht bewolkt bewolkt lichte regen zware regen o o s> sneeuw winterse buien onweer zon en mist mist ZA r max- w 2 10% 0 ZO Z 3 0% 0 MA 3 12 ZW 4 10% 0 Dl 6 m zw 3 30% 0-2 SNEEUWHOOGTEN wintersportgebieden Zwitersland Rotterdam hoog 09:10 en 21 45 |aag 03:20 en 16:30 Verwachting voor morgen week 12 A dal V A betg dal V Adelboden 160 56 Grindelwakf 160 50 0* J Andermatt 300 110 La Vue-des-Alpes 100 50 Champeiy 150 40 leysin 150 45 Chatel-St-Denis 80 50 Rigi 130 130 Davos 161 101 Saas-Fee 244 35 12 Disentis 240 60 Santis 505 160 Elm 180 50 St. Moritz 95 35 Verwachting voor morgen :C STRIPS Katwijk LeidenO Hillejgm Hoofdd°rP sse ,E)® i O Sassenheim WZW 3 Alphen a/d Rijn Horizontaal: 1. Knieviool; 5. zoon van (voor Schotse namen); 6. blijf; 8. geplaag; 11. strafwerktuig; 13. familielid; 1! woord; 16. berg op Mindanao; 18. franco (afk.); 19. werktuig; 20. zijde van een schip; 21. rund; 23. gegCs 25. tandeloos zoogdier; 26. bloem; 28. armoedige w s 29. langzaam (muz.); 32. deel van een hengel; 33. tijiten 34. een bad nemen. Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 519 68 68 Fax: 072 519 68 69 Verticaal: 1. Bezoldiging; 2. tennisterm; 3. deel van de visvan bemanning; 4. de lucht betreffend; 7. triller (muz.); terd; 10. aangezien; 12. voorvoegsel; 14. matig ster'^ 16. Turkse titel; 17. Spaanse uitroep; 22. muzieknot zetsel; 25. als onder; 27. bezinksel; 28. wang; 30. ei andere; 31. Engels lidwoord. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Inslag; 4. carrière; 6. opa; 7. Est; 9. minnaar; 11. knots Verticaal: 1. Inch; 2. strip; 3. apin; 5. raskat; 6. oom; 8. snit; 10. ion Dort ngst ent Mi ich I de ijke listri lfs j en t

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 24