feel meisjes ak tot seks ïdwongen Puzzelmarathon Vandaag in de UIT Honderd miljoen gezocht voor Rijnlandroute Veertig graden verschil in twee weken (3 Leidsch Dagblad Alcohol tussen het snoepgoed erzoek onder 5000 jongeren AZ bereikt laatste acht donderdag 17 maart 2005 Samuel Shodipe zou willen dat hij mocht werken Later opklaringen <1 12/15° Wilders en Hirsi Ali naar Leiden leiden - Geert Wilders en Ayaan Hirsi Ali zijn naar alle waar schijnlijkheid in mei en juni te gast bij het politieke café van de WD in Leiden. Minister Rita Verdonk zorgde maandag voor een drukbezochte bijeenkomst in café De Branderij en organi sator Wilma Boogert rekent ook bij het bezoek van de komende omstreden gasten op veel toe loop. Hirsi Ali staat voor 6 juni op het programma. Het bezoek van Wilders staat voor april ge pland, maar is nog niet zeker. Centocor sponsort Rembrandtjaar leiden - Het Leidse biotechno logiebedrijf Centocor is de hoofdsponsor van het Rem brandtjaar 2006. Dat hebben het bedrijf en de gemeente Lei den gisteren bekendgemaakt. Centocor steekt twee euroton in de festiviteiten. Met de spon soring wil Centocor de naams bekendheid vergroten en het imago verbeteren. Pagina R1 Eerste kievitsei gevonden in Gooi eemnes - Ten noordoosten van Eemnes (Utrecht) is gisteren het eerste kievitsei gevonden. Dat heeft een woordvoerder van 'eerste kievitsei-organisatie' Vanellus Vanellus bevestigd. Het ei werd om 12.20 uur in de Eempolder gevonden door Henk van Bork uit Blaricum. Van Bork is razend enthousiast over zijn vondst. „Vanellus Vanellus heeft het ei net gecon troleerd en het voldoet aan alle eisen om het eerste ei te mogen zijn." Pagina Binnenland 2 VN na bedreiging weg uit Darfur khartoum - De Verenigde Na ties hebben al hun niet-Suda- nese medewerkers teruggetrok ken uit het westen van Darfur. Volgens speciaal VN-gezant voor Sudan Jan Pronk is dat ge beurd na bedreigingen van Ara bische milities aan het adres van VN-konvooien en alle bui tenlanders. Pronk verweet de regering in Khartoum te weinig te doen om de Janjaweed te ontwapenen. Deze Arabische milities houden onder de zwar te bevolking van Darfur huis met moorden, verkrachtingen, plunderingen en vernielingen. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56,70) Kt/O v 1 Naam; I Plaats J Telefoon I Geboortedatum: Bank/giro' I I Handtekening: I Uitsluitend hg n ongefnuikeer- eidsch Dagblad, t a.v. afd Lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 i gratis) E-mail lezersservices hdc nl of surf naar www.leidschdAgblad.nl Deze aan bieding is geldig tot 31 maart 2005 vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch ^Dagblad 8 710404 600011 )ag zaterdag 19 maart 10:00-15.00 uur" Wildenborch 6, Diemen OPGERICHT 1 MAART 1860 c/gpd - Bijna één op de en tot 25 jaar zegt wel jn gedwongen tot sek- delingen, zoals aftrek bevrediging of zelfs gemeenschap. Van de den tussen de twaalf en jaar is al 7,3 procent ;erand of verkracht. et uit het onderzoek Ier je 25e', waarvan de n vandaag worden ge- ;rd. Voor het landelijke sitsonderzoek zijn ens en meiden onder iet alleen meiden zeg- jn gedwongen tot sek- adelingen. Eén op de ingens heeft eveneens ig seksuele handelin- kleècht. Ongeveer één op ig jongens geeft óók eens een meisje tot hebben gedwongen, lie seksuele dwang er- 1 gemiddeld 15,7 jaar ens 14,9 jaar. eer Soa Aids Neder- 1 GGD'en en de Rutgers oep hebben meege- D het onderzoek 'Seks 25e', dat een uitge- rolg is op een eerder uit 1995, waarvoor ingeren tussen de achttien jaar werden De huidige gene- jens en meiden is sek- iever dan tien jaar ge er jongeren tongzoe- ;n en voelen en heb- ilachtsgemeenschap. gemiddelde leeftijd 'eerste keer' van de achttienjarige jonge- 'ebleven: 15,1 jaar. iruik van voorbe hoedsmiddelen is het afgelopen decennium licht gestegen. Jeugdigen gebruiken bij de eer ste keer vaker zowel het con doom (gestegen van 70 procent naar 76 procent) als de pil (van 37 procent naar 44 procent). Ruim eenderde van de jongens en meiden zegt zelfs beide mid delen te gebruiken. Wel is het opvallend dat jongeren die op jonge leeftijd met elkaar naar bed gaan, de twaalf- en dertien jarigen, relatief vaak geen vorm van anticonceptie gebruiken. Vergeleken met tien jaar gele den doen jongeren vakei aan anale seks. In totaal doet zeven procent van de jeugd daar wel eens aan. Van de jongeren ou der dan achttien jaar heeft een vijfde anale seks. De onderzoe kers noemen het alarmerend dat iets meer dan de helft van de heterojongens en liefst 71 procent van de meisjes daarbij nooit een condoom gebruikt. Bijna eenderde van de jongens die seks hebben met een ande re jongen gebruikt ook nooit een condoom. Informatie over seks krijgen jongeren vooral via school. Jon gens maken meer dan meiden gebruik van radio, televisie, in ternet en informatielijnen om meer over seks te weten te ko men. De meisjes halen weer meer kennis uit boeken en tijd schriften. Toch willen zowel jongens als meiden vooral over hetzelfde onderwerp meer te weten komen: namelijk hoe ze het vrijen leuker en makkelijker kunnen maken. Pagina Gesprek van de Dag: Bang om 'nee' te zeggen (advertentie) Ocy Kom cl. S. aJlsKoj •-je I KJ HO LIAKJ&. n(. rtuU" 2 pfiool AND im/Diemen Je wilt toch gewoon goed onderwijs COMMENTAAR KROATIË EN DE EU van Kroatië tot de nie is voorlopig nog orde. De EU heeft in ijsheid besloten de de wachtkamer te rekken over het lid- beginnen pas als ge- •vina - in eigen land ;sheld na il bv pjven van ie bezet- meldt bij ilavië-Tri- EU laat beslis- dig leiden door aan- Carla del Ponte. Zij Ie Kroaten zich onvol- iebben ingespannen peraal uit te leveren, nt Kroatië zwaar te ^luit van de EU kun dige kanttekeningen jplaatst. Bijvoorbeeld: lidmaatschap volledig worden gemaakt (houding van een en- r en valt de huidige leiders werkelijk te lat Gotovina nog niet Maar vooral: werkt I niet contraproduc- jEuropa is gebaat bij rust op de Balkan. De jongste beslissing doet daar geen goed aan. Door de harde opstelling waarvoor de EU nu heeft geko zen (als voorbeeldfunctie?) be staat het gevaar dat de spannin gen in de regio weer oplopen en dat opnieuw een wig wordt ge dreven tussen de ver schillende staten. Buurlanden hebben daar al voor gewaar schuwd. De vraag dringt zich dan ook op of de EU er verstandig aan doet Kroatië buiten de deur te houden; op alle andere fron ten voldoet het land wel aan de voorwaarden. Het gisteren genomen besluit komt de stabiliteit op de Balkan in elk geval niet ten goede. Het was daarom beter geweest de toetredingsgesprekken te begin nen en tegelijkertijd nieuwe, keiharde eisen op tafel te leggen. Het zou de Kroaten bovendien dwingen zich aan de democrati sche spelregels te houden en de kans op uitlevering van Gotovi na aan het Joegoslavië-Tribu- naal alleen maar vergroten. Adriaan Brandenburg door Erna Straatsma warmond - Regiobestuur HollandRijnland wil nog dit jaar een mobiliteitsfonds oprichten voor de financie ring van de Rijnlandroute (een weg tussen de A44 en de A4) en de Rijn Gouwe Lijn West (de sneltram van Leiden naar Noordwijk). Alleen al voor de Rijnlandrou te is minimaal honderd miljoen euro nodig. Rijk en provincie eisen steeds vaker een lokale bijdrage als voorwaarde voor het doorgaan van een groot infra structureel project. Daarom is een regionaal mobili teitsfonds noodzakelijk om die 'eigen bijdrage' voor nieuwe weg en sneltram op te kunnen brengen. Globale berekeningen wijzen uit dat de realisering van de Rijnlandroute zo'n 400 miljoen euro kost. Het dage lijks bestuur van HollandRijnland denkt dat provincie en rijk hooguit driekwart van de kosten zullen dekken. En dus blijft er een gat van minimaal honderd miljoen euro over. „En dan hebben we het nog niet eens over de kosten van inpassing van de weg in de omgeving", aldus M. Witteman, portefeuillehouder verkeer en ver voer van HollandRijnland en interim-burgemeester in Warmond. Hoe het mobiliteitsfonds gevuld moet worden is nog de vraag. Witteman: „Het bedrijfsleven kan daar een rol in spelen, maar je kunt ook denken aan zaken als rekeningrijden, extra parkeerheffingen of een regionale wegenbelasting. Allerlei zaken zijn mogelijk. Daar zul len we het in de loop van dit jaar nog over moeten hebben. Ik kan me in ieder geval niet voorstellen dat we al de kosten hoofdelijk per inwoner gaan omreke nen, want daarvoor gaat het om te hoge bedragen. Al in 2003 was besloten dat er een regionaal mobili teitsfonds zou moeten worden opgericht, maar hoe dit eruit zou moeten zien kwam toen niet aan de orde. HollandRijnland wil dat de Rijnlandroute in 2014 is aangelegd, zodat bebouwing van vliegkamp Valken burg mogelijk wordt. De besluitvorming over de Rijn Gouwe Lijn West is voorlopig uitgesteld, omdat minister Peijs hiervoor nog geen geld heeft. Ook dit project kost meer dan honderd miljoen euro. Leidsch Dagblad Het besef dat er meer is tussen hemel en aarde GroenLinks vindt Leiden niet zo'n schone stad Ode aan onderdrukte mijnwerkers Stichting Stap overweegt klacht tegen Xenos scheveningen - Nog maar net bekomen van een vorstrecord op 4 maart, met ruim twintig graden vorst in de Noordoost polder, trok menigeen gister middag de jas uit en zocht een terras op. Op enkele plaatsen in het land bereikte de tempera tuur plus twintig graden. Maar of de lente nu echt begonnen is? De onvermijdelijke statistieken, waarmee doorgaans elk uitzon derlijk weerfenomeen tot nor male proporties wordt terugge bracht, hebben er niet van te rug. Van 21,7 graden onder nul naar 20 boven nul in twee we ken: zo'n temperatuurschom meling is in Nederland nog nooit geregistreerd. Meteo-veteraan Harrie Geurts van het KNMI probeerde giste ren de primeurpret nog even te drukken: „Even kijken hoor, 1968 was ook een jaar met grote tegenstellingen. Eerst op 12 maart min 6 en dan op 29 maart plus 25. En een maand later van min 7 op de achtste naar plus 32 op de 21ste." Maar verder kwam de weerman giste ren niet. „Meer dan veertig gra den verschil, ja dat is echt héél bijzonder. Er is weer een grens verlegd." Hoe voorspelbaar de seizoenen zich ook aandienen, het grote temperatuurcontrast dat zich nu even voordoet - van de koudste maartnacht op 4 maart naar de warme lentedag van gisteren - is weinigen ontgaan. De dakloze voor wiens leven veertien dagen geleden vanwe ge de vrieskou nog werd ge vreesd, sjokt nu in hemdsmou wen langs een overvol en luch tig gekleed terras. De bierdrin kers kunnen er maar niet over uit: ,,In mijn beleving zat mijn autoportier eergisteren nog to taal vastgevroren." Het zoveelste bewijs dat ons kli maat op hol is geslagen? „Zo'n contrast is toeval", zegt Geurts, hoewel zijn collega Sluijter, die voor het weerbureau de maand- en jaaroverzichten bij houdt, fijntjes constateert dat de records de laatste jaren vooral met warmte te maken alkmaar - AZ heeft op glorieuze wijze de laatste acht bereikt van het UEFA-Cuptoernooi. De ploeg van trainer Co Adriaanse versloeg gisteravond Sjachtar Donestk in Alkmaar opnieuw: 2-1. Barry van Ga len (foto) en Martijn Meerdink brachten de treffers van AZ op hun naam. In beide gevallen was Perez de aangever. Vorige week won de ploeg van Adriaanse in Oekraïne al met 3-1. Morgen is in het Zwitser se Nyon de loting voor de kwartfinales. Pagina Sport: De rek is er nog niet uit bij AZ. Foto: Reuters den haag/gpd - In winkels van Xenos staan alcoholische dran ken tussen het snoepgoed. Ook staat niet in alle winkels aange geven dat de dranken niet aan jongeren onder de zestien ver kocht mogen worden. Xenos overtreedt daarmee volgens de stichting alcoholpreventie (Stap) de warenwet. De stich ting overweegt een klacht in te dienen tegen de winkelketen. Stap heeft Xenos twee weken geleden per brief op de overtre ding van de wet gewezen. Vol gens Karin Hommen van Stap is het belangrijk dat alcoholi sche dranken in de winkel niet verward kunnen worden met frisdranken of snoepgoed. De vrolijk gekleurde likeuren 'Kiss me' en 'Big Bam Boom' met een alcoholpercentage van 14,5 procent worden in kleine ver pakkingen verkocht. Kiss me in de smaken passion cocktail, tequila lime en cream dream flavor) zit in een doorzichtig kunststof reageerbuis met een inhoud van twintig milliliter, die 59 eurocent kost. Big Bam Boom zit in een oranje flesje en kost vijftig cent voor 20 millili ter. Algemeen directeur Alex van Schaik van Xenos zegt dat de (advertentie) richtlijnen van het bedrijf over de verkoop van alcohol duide lijk zijn: „De alcoholische dran ken horen in ieder geval duide lijk gescheiden van frisdrank te staan." In filialen in Den Haag en Utrecht staan de flesjes ech ter bij het snoepgoed. Volgens de directeur houdt het overgro te deel van de winkels zich aan de regels. Stap heeft ook bezwaar tegen de verpakking van vooral Big Bam Boom. Op het etiket wordt het zoete drankje aangeprijsd als 'the energizer with a boom.' Dat is misleidend, zegt Hom men. „Drank is per definitie niet opwekkend, maar juist ver lammend. Daar hebben we eer der een zaak over gewonnen." Fred Schimmelpennink is de bedenker van Big Bam Boom. Hij zette het drankje vijf jaar ge leden in de markt, maar het sloeg niet aan. Daarom is de productie inmiddels gestopt. De 250.000 flesjes die over wa ren, worden nu onder meer door Xenos verkocht. Schim melpennink: „Stap heeft inder daad moeite met ons etiket. Maar volgens mij hebben die mensen moeite met alles. Maar als het drankje bij het snoep goed ligt, hebben ze wel gelijk. Dat lijkt me niet goed." hebben, „en dat heeft denk ik toch met de opwarming van de aarde te maken." Ga maar na: 2003 had de meeste zonuren en de meeste warme dagen die ooit waren geregistreerd en 2002 had de vroegste warme dag (15 graden in februari). Maar daar staan ook een paar flinke kouderecords tegenover: onlangs nog de koudste nacht en de meeste sneeuwval. Sluij ter: „2005 wordt een bijzonder meteorologisch jaar, dat staat al vast." Toch maakt één middagje twin tig-plus nog geen lente, waar schuwen de meteorologen. In 1991 werd het eind april nog min acht in Venlo en in mei '94 viel er nog 15 centimeter sneeuw in Vaals. Er zullen nog veel meer records sneuvelen, hopen ze in De Bilt. Achter de windschermen van een strandtent op Scheveningen was het genieten van de eerste lentedag. Foto: ANP/Robin Utrecht

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1