WETENSCHAP Fascinatie voor Mars is al eeuwenoud De vermenselijking van hond en kat Mars in feiten Wesp is koolwitjes veel te slim af Proefdierloze inentingstest voor difterie Kwartelkoning zeldza donderdag 17 maart 2005 door Luuk Kortekaas De interesse voor Mars neemt buitenaardse vormen aan. Nieu we ontdekkingen maken het on mogelijke misschien mogelijk. Er zou leven kunnen zijn. Wie nu leeft, maakt misschien de eerste mens op Mars mee. „Je bent sneller op Mars dan onze voor ouders in Indië." Weddenschappen afsluiten op leven op Mars kon al enige tijd niet meer. Ooit, kort voor Neil Armstrong die eerste stap op de maan zette, was de notering in Engeland duizend tegen één: als er leven op Mars zou zijn kreeg je voor elke pond inzet op die weddenschap duizend pond terug. De recente ontdekking dat de planeet ooit een vermoedelijk nat klimaat had, leidde tot te rugtrekking van de mogelijk heid tot wedden. Toen was de uitkering voor nieuwe gokkers overigens al beperkt tot zestien tegen één. De nieuwste ontdek kingen betekenen vers voer voor de pleitbezorgers van de aanwezigheid van Teven, zij het dan in uiterst primitieve vorm. „Het is weer een bevestiging van wat we vermoedden", zegt de Rotterdamse architect Frans Blok, secretaris van de Mars So ciety Nederland. De vereniging zet zich in voor intensiever Mars onderzoek, met een ambi tieus einddoel: bewoning van Mars. Blok: „Dat er water op Mars is, weten we al langer: er zit water in de poolkappen, in de bodem en de atmosfeer, maar hoeveel precies was onduidelijk. Nu lijkt het erop dat er behoorlijk veel water is op Mars." Dat betekent twee dingen: de kans op aanwezigheid van le ven buiten de aarde neemt toe, en de kans dat de mens zich ooit zal kunnen vestigen op Mars stijgt. Het nieuwste nieuws kwam uit Noordwijk, waar wetenschappers bijeen waren om onderzoeksresulta ten te delen. De Britse professor John Murray, leider van het Mars Express onderzoeksteam, maakte bekend dat op foto's een bevroren zee te zien is. Murray: „Het feit dat er warme en natte plekken geweest zijn onder het oppervlakte van Mars kort voor het leven op aarde ontstond, en dat ze er waar schijnlijk nog steeds zijn, bete kent dat er een mogelijkheid is dat primitieve micro-organis men tot de dag van vandaag hebben overleefd." Omdat Mars alleen te zien is als hij gunstig staat ten opzichte van de aarde (vorig jaar voor het laatst), put Maurice Toet van de Volkssterrenwacht Rijs wijk uit zijn sterrenkijkgeheu- gen, want als de planeet te zien is, grijpt hij die kans. „Mars is fascinerend. Vergelijk hem met een klein oranje bolletje, als je hem kunt zien tenminste, want Mars wordt nogal eens geteis terd door stofstormen. Als die er niet zijn is het erg mooi; je kunt vanuit Rijswijk de pool kappen zien. In de winter, de Impressie van de Mars Express in een baan rond de rode planeet. Foto: GPD winter op Mars bedoel ik, zie je ze zelfs heel goed. Als je een paar verschillende avonden kijkt kun je ze zien groeien." Eerlijk gezegd: Toet vindt Mars niet de mooiste planeet die er is, maar wel de meest zinnen prikkelende. „De kleur zal daar veel mee hebben te maken, de mensheid is altijd door Mars gefascineerd geweest. Mis schien komt het ook omdat de planeet veel op de aarde lijkt." Frans Blok van de Mars Society deelt die fascinatie. „Mars is een wereld die heel erg op de aarde lijkt en toch ook net weer niet. Net als de aarde heeft Mars een vaste rotsachtige bo dem, in tegenstelling tot gaspla- neten als Jupiter en Satumus waar je niet eens op zou kun nen landen. En er is een atmosfeer, er is wind en er zijn poolkappen. Wat Mars extra bijzonder maakt is dat het op kosmische schaal dichtbij is, the world-next - door." Door de eeuwen heen heeft die haast buitenaardse interesse voor Mars geleid tot uitwassen. De massahysterie die ontstond bij de uitzending van het hoor spel van Orson Welles The War of the Worlds in 1938 is daarvan misschien het bekendste voor beeld. Mensen die de uitzen ding hoorden, dachten dat de Marsmannetjes werkelijk bezig waren aan een invasie van de Verenigde Staten en sloegen op de vlucht. Tot op de dag van vandaag duikt vaak verrukkelijke onzin op. Zo circuleren er berichten als zou de NASA opzettelijk het blauw uit de foto's van land schappen op Mars hebben ver wijderd, en die oranje hebben gekleurd. Veronderstelde reden: De mensheid is niet toe aan Mars met een blauwe lucht. Waarom de planeet dan ook vanuit pakweg Rijswijk oranje rood kleurt, vermeldt het ver haal niet. Iemand die zich liever aan de feiten houdt is de Leidse hoog leraar astrobiologie Pascale Ehrenfreund. Astrobiologie on derzoekt het mogelijk voorko men van leven op andere pla neten. Onlangs zei ze over le ven buiten onze wereld: „Een feit is dat buiten de aarde nog nooit ook maar één bewijs van leven is ontdekt. Die feiten le ren mij ook dat het zeer on waarschijnlijk is dat zich ergens anders in het heelal intelligente wezens hebben ontwikkeld. „Primitief leven, dat zou kun- nen, daar kunnen we naar op zoek. Bacteriën bijvoorbeeld. Maar er zijn hier zoveel miljoe nen stapjes gezet waarbij de evolutie de goede kant is opge gaan, dat het moeilijk in te den ken is dat dat een tweede keer is gelukt." Blok:Als er leven op Mars wordt gevonden en dat leven blijkt niet aan ons aardse leven verwant te zijn, maar helemaal onafhankelijk daarvan te zijn ontstaan, dan krioelt het waar schijnlijk van het leven in het hele universum. Want als je op de eerste plek buiten de aarde waar je goed zoekt leven vindt, dan is de kans groot dat het le ven overal is. Eén bacterie kan dus het verschil uitmaken tus sen ja of nee op de vraag: zijn we alleen in het heelal." Eens met eigen ogen gaan kij ken zou een oplossing kunnen zijn, vindt de Mars Society. Blok, in het dagelijks leven im mers architect, is nauw betrok ken bij de zogenoemde Hab, een onderzoeksstation op IJs land, waar een woon- en werk ruimte wordt nagebootst die ooit op Mars zou kunnen staan. Het meest vergaande plan voor Mars heet terraforming: als je bepaalde gassen in de atmos feer pompt, komt er een broei kaseffect op gang waardoor de temperatuur op Mars een beet je zal stijgen. Door die hogere temperatuur komt er kooldioxi de uit de bodem vrij, waardoor de temperatuur nog verder stijgt. Binnen enkele tientallen jaren kan er dan op Mars een atmos feer ontstaan waarin planten kunnen groeien en waarin mensen nog slechts een C02- masker nodig hebben. Hoewel de ethische discussie door Peter de Jaeger Sommige honden dragen jasjes met juwelen, zoals Tinkerbell van jetsetter Paris Hilton. Er zijn crèches voor honden, spe ciale begraafplaatsen en echte afslankkampioenschappen. In Amerika bestaan zelfs aparte zwembaden voor de natte neu zen. De stadshond wordt steeds meer behandeld als een mens. Deze humanisering van de hond, maar ook van kat en an dere huisdieren, maakt dat het hoog tijd is voor het nieuwe vak Sociologie van huisdieren aan de Wageningen Universiteit. „Honden, paarden en katten hebben tegenwoordig geen ge bruiksfunctie meer, zoals koei en en varkens. Het nutsdier is veranderd in een huisdier", zegt Kees de Hoog, hoogleraar gezinssociologie en aanjager van het nieuwe vak. „Die omslag begon in aristocra tisch Engeland en de rijke bo venlaag in Frankrijk. Bij ons pas in de Gouden Eeuw. Dat zie je aan schilderijen uit die tijd waar families op staan gepor tretteerd met een hond op de voorgrond. Of een klein kind met een hond op schoot." Uit de 17de eeuw kent De Hoog een voorbeeld van een rijke Leidse dame die een legaat van 500 gulden naliet om haar schoothondjes te verzorgen. „De vrouwelijke voorloper van Pim Fortuyn", aldus de gezins socioloog. De echte humanise ring is echter pas iets van de laatste decennia. —Ml m De hond heeft een sociale plaats veroverd binnen de moderne samenleving. Foto: GPD/Harmen de Jong De Hoog wijt deze trend niet aan de individualisering van de maatschappij. „Hond en kat hebben een eigen plek veroverd binnen elk gezin. Het is een vriend, een makker, een maatje. Hond en kat liggen gewoon op de bank, terwijl ze vroeger bui ten in de schuur en pakhuis de muizen moesten verjagen. Ze slapen zelfs bij mensen in bed. Dat vertroetelen gaat heel ver. Zo zijn er hele schappen vol in de winkel met allerlei lekkers om Fikki of Minoes te verwen nen. „Het lijkt veel op een snoepafdeling", zegt De Hoog. Hond en kat krijgen veel toege stopt en vertonen daarom van zelf menselijke afwijkingen als vetzucht. „Dat is een direct ge volg van deze humanisering waar we voor moeten waken." De Hoog heeft vragen genoeg die hij wil onderzoeken. Waar om kiezen mensen voor een be paald huisdier. Welke status hoort daarbij. Hoe zit het met de verzorging? En wat kost dat allemaal? De Hoog: „Daar we ten we allemaal bar weinig van. Terwijl er in deze omvangrijke sector aan voer alleen al jaar lijks ruim een miljard euro wordt omgezet." Ter oriëntering voor de lesstof van het nieuwe vak heeft do cent De Hoog zich op de boe ken gestort. Uit de literatuur blijkt dat huisdieren een opvoe dende taak heeft voor kinderen. Zo leren ze de dood beter ver werken. Ook is er een bewezen therapeutische waarde. Doodzieke kinderen worden in het ziekenhuis op hun gemak gesteld als ze cavia's, konijnen of honden mogen aaien. Autis tische kinderen worden in Har derwijk met de hulp van dolfij nen geleerd oogcontact te ma ken met hun ouders. Gevange nen die huisdieren mogen hou den in de bajes vervallen min der snel in herhaling. Oudere mensen met een huisdier voe len zich fitter en gezonder. De Hoog: „Vooruitstrevende bejaardentehuizen, zoals Hu- manitas in Rotterdam, bieden sinds kort de mogelijkheid om ouderen die veel verzorging no dig hebben toch hun kanarie pietje mee te laten nemen. Dat heeft een gunstig effect op hun welzijn. De oude mensen blij ven alerter en hebben meer plezier in hun leven." Nederland telt inmiddels an derhalf miljoen honden, 2,3 miljoen katten, 700.000 duiven en zes miljoen zang- en siervo- gels. Een uitwas is het pro bleem van poepoverlast in de stad. Volgens De Hoog zou hier eens serieuzer naar gekeken moeten worden. Uit eigen onderzoek in een ar beiderswijk in Arnhem weet hij dat hier felle buurtvetes door kunnen ontstaan. De Hoog: „Veel steden hebben inmiddels een stadsbioloog. Waarom niet ook een ambtenaar die, betaalt met opbrengsten van de hon denbelasting, zich continu be zig houdt met inrichting en lo catie van hondentoiletten en uitlaatplaatsen. Dat voorkomt veel sociale narigheid." Mars is een stuk kleiner dan de aarde. De rode planeet heeft een middellijn van 6786 kilo meter, de middellijn van de aarde is 12.756 kilometer. De aarde is weer veel kleiner dan bijvoorbeeld Jupiter, de groot ste planeet van ons zonnestel sel. Omdat er minder opper vlaktewater is, is er wel onge veer net zo veel grond op Mars als op de aarde, die immers voor zeventig procent uit water bestaat. Mars is ver. De afstand tussen de aarde en Mars loopt uiteen van 55 miljoen tot 100 miljoen kilometer, afhankelijk van de positie van de twee planeten ten opzichte van de zon. Dat is een heel eind, maar Pluto is weer een behoorlijk stuk ver der: tussen de 4,293 en 7,433 miljard kilometer ver. Mars is dus wel even vliegen. In principe kan alles, maar een be mande missie naar Mars is las tig. Met de huidige stand van de techniek is een reis slechts eens in de twee jaar mogelijk. De aarde en Mars draaien immers om de zon met verschillende snelheden in verschillende ba nen. Eens in de 26 maanden staan de twee planeten relatief dicht bij elkaar. Het beste mo ment om te vertrekken is een paar maanden daarvóór, als de aarde Mars aan het inhalen is. Zeven maanden na vertrek kun je uitstappen. Mars prikkelt de verbeelding. De Romeinen noemden de pla neet naar hun god van de oor log, omdat rood de kleur van bloed is. Hier moet natuurlijk wel bij verteld worden dat de Romeinen een stuk minder ne gatief tegen de oorlog aankeken dan wij. Als het gaat over bui tenaardse wezens, gaat het ook altijd over marsmannetjes die meestal groen zijn. Het woord venus- of mercuriusmaiui staat niet in het woordenl Mars is voor gelovigen. T( eind jaren zeventig een fo een heuvel op Mars opdo de trekken vertoonde van menselijk gezicht, ontstoi cult van mensen die geloi dat dit een monument w: een intelligente beschavii Nieuwe foto's toonden aa het een gewone heuvel wj Gelovigen geloven dit nat niet: zij menen te weten dt NASA al jaren kennis over' achterhoudt. Mars is rood. Met het blo vanaf de aarde gezien i; eigenlijk eerder de roze p Op foto's gemaakt metbf van telescopen en ruimte des blijkt de planeet rood te zijn. Precies, dat is dek van roest: omdat er op M veel ijzer is, is veel van da geoxideerd tot ijzeroxiden Mars is ijskoud. De tempt tuur op Mars loopt uiteers min tachtig graden Celsiu plus dertig graden aan de naar. Het grootste versch de aarde is natuurlijk wel temperatuurverschil tuss en nacht. Als het overdag plus twintig graden is, ka 's nachts zomaar een gra tachtig onder het vriespu Mars lijkt op... De meest; maakte vergelijking is ini band die met de woestijn aarde, zij het in een wats ger versie. Vaak duikt het Arizona op in vergelijkin met het Marslandschap.' talloze Grand Canyon-ai kraters, en veel uitgedool vulkanen. Ook de hoogst Olympus Mons, is zo'n u doofde vulkaan. Met zijn lometer boven bevroren- veau is deze bijna drie ke hoog als de hoogste berg aarde, de Mount Everest over terraforming nog moet be ginnen, is wel duidelijk dat de vondst van veel water het doel van wonen op Mars beter be reikbaar maakt. Natuurlijk doemt het romantische beeld op van het beklimmen van ber gen van 25 kilometer hoogte, en vanaf de top naar de aarde kij ken. Of van rozen planten ver van huis. Dat laatste is mis schien wel een paar stappen te ver, maar in 1961 vond ieder een ook dat president Kennedy onzin sprak toen hij het had over mensen op de maan. Blok: „Water is een uiterst waardevolle grondstof, niet al leen omdat je het kunt drinken en de plantjes ermee kunt be vloeien, maar ook omdat je het kunt splitsen in waterstof, te ge bruiken als brandstof, en zuur stof om te ademen. Water uit de atmosfeer of de bodem win nen is relatief ingewikkeld en kostbaar. Maar als je gewoon een stuk ijs uit de grond kunt hakken en smelten maakt dat de zaken een stuk gemakkelijker." De Utrechtse onderzoeker Metz heeft een methode ontwikkeld om difterievaccins te testen zonder gebruik te maken van proefdieren. De nieuwe test methode is goedkoper en snel ler uit te voeren dan de oude. Met de nieuwe methode kan precies worden vastgesteld of de samenstelling van het difte- rievaccin goed is. De test richt zich op het vaccin zelf en niet op de reactie van de dieren. Volgens de Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) dienen vier op de tien dierproeven voor de ontwikkeling of controle van onder meer vaccins en genees middelen. Het gebruik van proefdieren is omstreden. On derzoek van Intomart GfK wees vorig jaar uit dat 67 procent van de Nederlanders testen op die ren, voor welk doel dan ook, af wijst als de beesten daar ernstig onder lijden. Professor Hendriksen, proef- dierdeskundige van het Neder lands Vaccin Instituut (NVI), ziet de nieuwe methode als een waardevolle bijdrage aan de vermindering van het proef diergebruik. Het NVI levert alle vaccins voor het Rijksvaccina tieprogramma. Het kan nog jaren duren voor dat de methode daadwerkelijk kan worden gebruikt. De nieu we techniek moet volgens Eu ropese richtlijnen eerst nog ge toetst worden door een aantal onafhankelijke laboratoria. Wespen hebben het voorzien op de eieren van koolwitjes. Onderzoekers van Wageningen Universiteit en de Vrije Univer siteit in Berlijn bespiedden klei ne sluipwespen en constateer den dat het mini-insect de ka rakteristieke geur van een be vrucht koolwitvrouwtje onder schept en zo de bevruchte vlin der opspoort. Die geur is bedoeld als signaal voor koolwitmannetjes. Het sluipwespje lift vervolgens mee op de vlinder naar de locatie waar zij haar eieren legt. Daar stapt de wesp af om haar eigen broedsel in de verse vlinderei eren te deponeren. Tijdens de paring draagt de mannelijke vlinder van het koolwitje een speciale geurstof, benzylcyanide, over aan zijn partner. De geur werkt afsto tend op mannelijke concurren ten, zodat ze uit de buurt van zwangere koolwitvrouwtjes blij ven. De wetenschappers con stateerden dat ook de minuscu le (0,5 mm) sluipwesp signaal- stof kan waarnemen en zo de bevruchte vlinder herkent. Het vlindervrouwtje dat op weg is naar een geschikte locatie om haar eieren te leggen, zoals een koolplant, ontmoet de kleine parasitaire sluipwesp vermoe delijk op een bloem. Beide ge bruiken nectar als voedsel en de vlinder zit dan rustig, zodat de sluipwesp gemakkelij opstappen voor een lift t eilegplaats. Daar legt de haar eieren, waarna de s wesp van de onwetende feur klimt om haar eigen daarin te deponeren. De rembryo's worden gedoi in plaats van een rups ko tien dagen later een niei wesp uit. Om het gedrag van de s! wespjes na te gaan expe teerden wetenschappen het Laboratorium voorl mologie van Wageninge versiteit met de zuivere; Stof. Als ze maagdelijke! vrouwtjes met dit anti-; disiacum behandelden,! die plotseling aantrekke sluipwespen. Hieruit lei onderzoekers af dat het naalstof is die de sluipv naar hun gastvrouwen 1 De rupsen van het grote a witje veroorzaken schad ii koolgewassen. Het gebr e de sluipwespen leidt eit de eieren van de vlindei den gedood, voordat de uit het ei kunnen kruipt van de koolplant kunne De kennis kan worden; bij het gebruik van sluif in de groenteteelt. Zo k; gebruik van pesticiden' teruggedrongen. Koolwitje. Foto: AP De Nederlandse kolonie kwartelkoningen is vorig jaar dr; or uitgedund. Bij de jaarlijkse tellingen werden in totaal 113 'se mannetjes gesignaleerd. In 2003 waren dat er nog 502. „I*1 een teleurstelling", stelt woordvoerder Peeters van Vogell ci ming Nederland. De afgelopen jaren leek de vogelsoort jt °1 rein te winnen. De oorzaak van terugloop is onbekend. D ee ties zijn in 2004 ook in Duitsland, Polen en Tsjechië flink arl pen. In Frankrijk bleef het aantal gelijk. Engeland en Scht n den juist flink meer broedende kwartelkoningen. De kwa '0i ning overwintert in het zuidelijk deel van de Afrikaanse S dl gebied kende vorig jaar een 'heel droge winter'. De kwart si die hoge eisen stelt aan zijn broedomgeving, zal de kome in Nederland extra in de watten worden gelegd. De vogel mers willen met speciale beschermingsplannen voorkon de soort helemaal uit Nederland verdwijnt. „We hebben all gen over deze soort. Hij wordt zwaar bedreigd."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18