REGIO Beatrixstraat klaagt nog over overlast F Leidse sleutelaar is niet altijd een 'lieverdje' 'Ik wou dat ik mocht werken' CO JC overal een winkel heeft. Van Iter- Warm water alstublieft GERECHT VRAAG donderdag 17 maart 2005 Redacteuren van het Leidsch Dagblad rijden met hun Citroënbus wekelijks door de streek op zoek naar interessante verhalen en leuke nieuwtjes. Gisteren stond de bus op het Kooiplein in Leiden. Vandaag is de bus daar ook nog te vinden van 10.00 tot 11.00 uur. ;ooi en Noorderkwartier wordt vaak negatief geschreven. En er BOB VAN ITERSON van het Diamantplein een doorn in het oog. Hij is geboren en )verlast? Die getogen in de Beatrixstraat 1 yj waar zijn vrouw nog steeds son is speciaal in zijn auto m in de bus van het Leidsch Dagblad zijn visie op 'Noord' te volksjongen, altijd een volksjongen? tst naar de televisie te kijken en daar was een programma rouw die vanuit een Haagse volkswijk was verhuisd naar er. Ze huilde tranen met tuiten omdat ze daar niet kon leimwee, dat bedoel ik maar." eiden Noord er over 25 jaar uit? beter. Dan zijn de huizen op het voormalige EWR-terrein woond, is de buurt rond de Mamixstraat opgeknapt en [ooiplein een face-lift gehad. Dan kan de buurt concurre- Kopermolen in de Merenwijk en de Winkelhof in Lei- Jan Berendsen archieffoto: Hielco Kuipers Samuel verkoopt de Straatkrant omdat hij wel moét Om verkoper van het STRAATmagazine te wor den moet je dakloos of slecht en/of tijdelijk ge huisvest zijn. Ziehier het criterium om bij uw plaatselijke vestiging van Albert Heijn, de Digros of C1000 de Straatkrant aan de man of vrouw te bren gen. Samuel Shodipe heeft geen probleem om aan die eis te voldoen. In Nigeria staat een prijs op zijn hoofd en moest hij huis en haard verlaten om aan de dood te ontsnappen. In Nederland is zijn asielaanvraag vooralsnog af gewezen en woont hij driehoog achter op een kamertje bij een Afrikaanse vriend, in afwach ting van zijn beroep bij de EU. Samuel moét de Straatkrant verkopen om simpelweg in le ven te blijven. Fatsoenlijke huisvesting is ho pelijk iets voor later. Drie dagen in de week staat de 53-jarige Nige- riaan op het Kooiplein voor de deur van AH. Van ergernis die dat oproept bij de klanten van de grootgrutter zegt hij weinig te merken. De meeste mensen in Leiden-Noord zijn aardig tegen hem, soms stoppen ze hem zelfs geld toe zonder daarvoor een krant te willen. Slechts een enkeling snauwt hem toe dat hij moet oprotten naar zijn eigen land of gewoon aan het werk moet gaan. „Ik wou dat ik mócht werken", verzucht hij. Zijn verhaal is natuurlijk niet te checken. Maar het komt er naar zijn zeggen op neer dat hij zijn geboorteland overhaast moest verlaten omdat iemand uit Sagamu hem verantwoor delijk had gesteld voor de moord op een lid van de geheime dienst. Hij, als fotograaf en vooraanstaand lid van de gemeenschap, zou daartoe opdracht hebben gegeven. .Absolute onzin", zegt hij. „Ik kende die man niet eens. Ze konden de dader niet vinden, zochten een zwart schaap en dat werd ik. Overhaast heb ik mijn huis moeten verlaten. In een zwaar cor rupt land als Nigeria moet je voor zoiets niet in de gevangenis belanden. Dan is het gedaan met je." Een vriend van hem hielp hem via Lagos te ontvluchten. Hij had geen idee waar hij terecht zou komen. „Toen ik wakker werd zat ik in Ze venaar, in Holland. Dat is nu vier jaar geleden. Ik ben in verschillende asielzoekerscentra ge weest. In Hoogeveen, in Vlagtwedde, in Mus- selkanaal. Nu ben ik uitgeprocedeerd. Er loopt een beroep bij de Europese Unie. Dat kan nog een half jaar duren. Natuurlijk heb ik gehoord van economische vluchtelingen. Maar dat ben ik niet. Ik heb een gezin dat ik moest achterla ten, ik heb een huis en ik had een goede baan. Dat ga je toch niet allemaal opgeven om hier bij drie graden boven nul de Straatkrant te ver kopen?" Samuel hoopt alsnog op een verblijfsvergun- mis met Noord? De buurt rond de Beatrixstraat was vroeger al een volks dat zal altijd zo blijven. Natuurlijk is de bevolking van sa ng veranderd maar dat betekent toch niet dat er alleen hte dingen gebeuren. Het gaat best goed met de wijk." een paar voor- r kijk ik naar ga s in de Kooi e ik dat er aan de dijk en in de Sie- t fors is geïnves- lat het goede za- k zie een mooie vinkei aan de Su- at en ook bakke- iopt daar als een ning. Zodat hij via de officiële weg een baan kan zoeken of zijn oude stiel als fotograaf weer kan oppakken. „Terug naar Nigeria is geen op tie. Ik uil sterven in Nederland. Maar dan wél op een natuurlijke manier." Voor veel verkopers is huisvesting de eerste stap om uit het straatcircuit te geraken. Die doelstelling van het STRAATmagazine on derschrijft Samuel Shodipe van harte. Hij wil niks liever dan dat. Ad van Kaam Samuel Shodipe bij zijn'vaste stek voor de deur van Albert Heijn op het Kooiplein. Foto: Hielco Kuipers J IT DE ARCHIEVEN 5, Donderdag 17 Maart ST - De Mauritskerk in Oegstgeest ontving de deelnemers de Seizoens-Zangersavond, onder de auspiciën van de (zame Leidse 'Ring.' De samenkomst had een eigen karak- lier, zeven in getal, slechts de koren van één dirigent ver- et name van Hans Boelee. Deze groepering vond z'n aan- et tien-jarig bestaan van Boelee's Oegstgeester koor: 'Die ers.' Wij feliciteren dit koor niet alleen met het tweede lus- ook omdat het in de zang het beste van de avond schonk, ngers' hebben ons alweer verrast, omdat in hun ontwikke- gestegen waarde school. Men staat daar nu op een hechte tang is welluidend, beweeglijk en van zwaarte ontdaan, en $39i is uitnemend geschaafd. Het Oud-Nederlands lied 'Heer een hofken' maakte duidelijk dat men de studie van niet te knu zeker aan kan. maandag 17 maart n omvangrijke operatie met een enorme hijskraan werd de uitgevoerd om de spoorbrug over het Galgewater - nzichtbrug - te vervangen door een nieuwe. Zaterdag- na tien uur lag de brug op zijn plaats. De Morsweg was ïterdag geheel afgesloten, f Leidsch Dagblad |e rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen jia ,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer ÏDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van bd, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan ihet Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad T Klein en H. de Wit |rectie.hdcuz@hdc.nl Jan Geert Majoor, Brandenburg :ie ld@hdc.nl jrtie: Jai Ian Bra: Leiden, tel. 071-5 356 356 54,2300 AB Leiden van de receptie zijn: et donderdag ur 12.30 uur 356415 P-S 356 325 verlijden, geboorte, jubilea richten, desgewenst met g, via www.hdcmedia.nl of ierichten@nhd.hdc.nl. fax 072-5196696, tel. 072- !3-5150 543 1677 1:071-5 356 300 inen contact opnemen machtiging verstrekken 1 afschrijven van het intvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za. 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, ta v afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q de betreffende auteur. HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte Informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar De overlast in de Beatrixstraat lijkt de afgelopen pe riode alleen nog maar groter ge worden. Foto: Hièlco Kuipers Ze heten Ada en Erica en zwemmen wekelijks in zwem bad De Zijl. Goed voor de lijn, dus goed voor de gezondheid. En na het zwemmen even lek ker douchen. Maar daar wringt de schoen, want óf het water is steenkoud, óf gloeiend heet óf er is helemaal geen water. Vori ge week nog stond Erica met het haar ingezeept met sham poo onder de douche toen de waterstraal er plotseling mee ophield. „En dan heb je toch een probleem. We betalen 3,35 euro entree en dan zou je mo gen verwachten dat de appara tuur in een zwembad functio neert. Voor dat geld mag er toch wel een installateur komen die de boel eens goed nakijkt, zodat wij ons na. het zwemmen normaal kunnen afspoelen?" Hij is nog geen dertig jaar, draagt een spijker broek en een lichte jas zoals je er zoveel van op straat ziet. Niets bijzon ders dus. Toch valt er in de rechtszaal wel iets aan de Leidenaar op. In zijn broek zit geen enkel kreukeltje of vlekje en zijn wangen glimmen je tegemoet. Alles aan hem lijkt net gewassen en ge poetst. De jongeman spreekt ook nog eens keurig met twee woor den. Hebben we hier toe vallig te maken met het type 'ideale schoon zoon'? Zelf durft hij dat in ieder geval niet hardop te zeg gen. „Ik ben niet altijd een lieverdje geweest, meneer", biecht hij eer lijk aan de rechter op. Een klein strafblad draagt hij al jaren met zich mee. Toch maakt justitie van daag een kapitale fout. Een onschuldige man wordt berecht, houdt hij vol: „Een dief ben ik na melijk niet." Mishande ling en valsheid in ge schriften, oké, maar ste len? Nee, dat doet deze Leidenaar niet. Hij was met zijn vriendin en hun hond een on schuldig wandelingetje aan het maken toen hij op de bodem van een sloot in Voorschoten toe vallig een scooter zag lig gen. En een echte scoo- terfteak en sleutelaar als hij kan zo'n buitenkansje simpelweg niet weer staan, houdt hij de rech ter voor. Dus vist de lief hebber met de honden- riem het voertuig behen dig uit het donkergroene water. Als eerlijke vinder ver sleept de Leidenaar ver volgens zijn nieuwe aan winst naar huis. Rijden wil de scooter na de duik in het water niet meer maar de onderdelen ver keren nog wel in opval lend goede staat, ziet de expert in één oogopslag. Dat het voertuig net daarvoor misschien ge stolen is en in de sloot is gedumpt, komt niet in de nette jongeman op. Zo negeert hij het ingesle pen framenummer en begint al fluitend voor zijn schuur vrolijk de scooter te demonteren. Op dat moment komt een kennis aangesneld. Hij is gewaarschuwd door zijn Voorschotense overbuurman. Die heeft de keurige Leidenaar een zeer fraaie scooter uit het water zien hengelen. De kennis herkent het voer tuig direct. Het opgedo ken item is van zijn zus en pas twee jaar oud! Ge schrokken belooft de Leidse sleutelaar daarop de scooter weer in elkaar te zetten en af te staan. Maar de zus in kwestie heeft de politie ondertus sen al ingeschakeld. Voor de rechter is de jon geman ontstemd, zij het op een uiterst beleefde en ingetogen manier. Dat hij voor de rechter moet verschijnen is bijzonder oneerlijk, legt hij kalm uit: „Ik heb namelijk niets gestolen, meneer. Ik dacht dat het om een ou de, afgedankte scooter ging. Ik wilde de accu en de voorkap alleen maar gebruiken om mijn eigen scooter mee op te knap pen." Hij heeft gehandeld als een eerlijk burger en zou dus eerder geprezen dan bestraft moeten worden, vindt de man. De scooter gaf hij immers gelijk af toen duidelijk werd dat hij gestolen was. Volgens de officier schildert de Leidenaar zijn eigen rol te positief af. „Toen u de scooter uit het water vis te, zag u al dat het voer tuig veel te mooi was voor een oud wrak. U had dit dus direct bij de politie moeten melden." Mooie scooters liggen doorgaans niet in de sloot, vervolgt ze nuch ter. Daar zit dan bijna al tijd een luchtje aan. De sleutelaar is strafbaar, vindt zij, omdat hij zich het gevonden voorwerp zomaar heeft toegeëi gend. „Ik begrijp het niet, mevrouw", reageert de man timide. „Ik heb de scooter al met al nog geen halve dag in mijn bezit gehad!" Desondanks is de nette jongeman nalatig ge weest door geen aangifte te doen van zijn vondst, vindt ook de rechter. „Maar er is wel een aan tal verzachtende omstan digheden." Zo heeft de man inderdaad niet veel tijd gehad om aangifte te doen, geeft hij toe. De 150 euro boete die de of ficier eist, legt de rechter daarom geheel voor waardelijk op. Dit moet de man er de komende twee jaar van weerhou den om tijdens een wan delingetje met zijn hond andermans eigendom men uit sloten op te vis sen. Floor Ligtvoet de rust weergekeerd. Later hoorde ik dat er vier mensen waren gearres teerd elders in de stad." Met 'overkant' doelt Nieuwenburg op een kapperszaak waar een illegale horecagelegenheid achter zou zitten. „De eigenaar ontkent dat natuurlijk. Maar ik zie de mensen hier op de hoek kratten bier halen bij de slijte rij, die vervolgens door de kappers zaak worden gesjouwd. Kijk, de eige naar van de slijterij kan ik niet ver bieden om bier te verkopen. Maar ik heb geen zin in een illegaal café hier aan de overkant." Het twee panden verder gelegen res taurant Eurostar is inmiddels geslo ten, tot opluchting van de buurt. „De eigenaar is vorig jaar zomer een keer 's avonds in de boeien geslagen en afgevoerd. Ik heb hem nooit meer teruggezien", aldus Nieuwenburg. „Er is op een gegeven moment een openbare veiling geweest en de bier- pomp van de snackbar is in de ruim te achter de kapsalon verdwenen." Het verhaal van Nieuwenburg wordt bevestigd door een aantal buurtbe woners. Ze zeggen last te hebben van nachtelijk geschreeuw op straat, toeteren, dubbel en op de stoep par keren, harde muziek uit autoradio's, wegrijden met piepende banden en mobiel telefoneren. „En niemand die er tegen optreedt", verbaast Nieuwenburg zich. Brieven van om wonenden aan de gemeente en de woningbouwvereniging hebben niets uitgehaald. „Er zijn achter de kapsalon werkzaamheden uitge voerd zonder bouwvergunning", al dus Nieuwenburg. „En toen we bij de woningbouwvereniging aan de bel trokken, bleek het dossier zoek te zijn. Dat kwam door de fusie met een andere vereniging." Nieuwenburg benadrukt dat hij niets tegen andere culturen heeft. ,Het zijn hier over het algemeen hardwer kende mensen met hun eigen cul tuur en winkels. Prima, Als ik in Tor- remolinos ben, ga ik ook iets eten bij Broodje van Cootje. Maar het zijn een paar slechten die het voor de Illegale horeca en dus geluidsoverlast. Dat was de klacht van een aantal be woners van de Beatrixstraat, Irene- straat en Bernhardkade een paar jaar geleden. In de zomer van 2002 schre ven zij een brief op poten naar de wo ningbouwvereniging, de gemeente, het Meldpunt Ernstige Overlast en de politie. Zij eisten rust in hun buurt. Hoe is het nu in de Beatrixstraat en omgeving? „Er is niks veranderd, de overlast is misschien nog wel groter gewor den." Het antwoord van Henk Nieu wenburg, bewoner van de Beatrix straat, laat geen ruimte voor twijfel. „Afgelopen zaterdagnacht was het weer eens raak hier aan de overkant. Rond een uur of drie was er ruzie tussen twee groepen kerels. Ik werd wakker van het geschreeuw. Er werd een ruit ingeslagen en er was een hoop commotie. Tegen vier uur was Eric-Jan Berendsen rest verpesten. Mijn buren een flat in Roomburg gekocht en van twee andere fa milies weet ik dat ze ook verhuis plannen hebben. Dat kan toch nooit de bedoe ling zijn?" De ei genaar van de genoem de kapsa lon was niet bereik baar voor commentaar. «.YANG

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17