REGIO linkenb er gerplas naar Oegstgeest 'Ik ben geen Ankie Tekort Poelgeest nauwelijks lager 99 Sensationele kortingen Inrichting Oude Rijnzone stuit op financieel tekort n nieuwe grenzen voor fusiegemeente Teylingen nl m irzoek Jnity FM listeraars Twee kopers maken mogelijk één Zwetsloot R3 1T.§9 Bij besteding vanaf 20 euro* 10 zakken Senseo Koffiepads Graag gedaan. Super deBoer T79/LS5 donderdag 17 maart 2005 ia van der Veer ipÉJT - De fusiegemeente 1 krijgt de huidige ge- l£ renzen van Voorhout, im en Warmond. Alleen 3| nbergerplas gaat in zijn 'n aar Oegstgeest. Grens- en bij de Kagerplassen, iheimse Vogelwijk of Jj nsburgse kassengebied ,r in de toekomst nader e iekeken door de provin- in de Memorie van ng bij het gisteren be kend geworden wetsvoorstel voor de fusie van de drie ge meenten. Het kabinet kiest daarin definitief voor de naam Teylingen voor de nieuwe fusie gemeente. Deze naam past vol gens het kabinet historisch goed bij het gebied. Mocht de nieuwe gemeente niets voor de ze naam voelen dan heeft ze volgens de Gemeentewet de be voegdheid de naam te wijzigen. Volgens het kabinet is de herin deling van de drie gemeenten goed te verantwoorden omdat Warmond onvoldoende be stuurskracht heeft. Teylingen krijgt voorts de hui dige buitengrenzen van War mond, Voorhout en Sassen- heim. Alleen bij de Klinkenber gerpias wordt de grens gecorri geerd, zoals minister Remkes eerder heeft gemeld. De recrea tiepias, die nu voor een klein deel ook grondgebied is van Warmond en Sassenheim, komt helemaal in de gemeente Oegstgeest te liggen. Volgens het kabinet is dat logisch omdat de plas het dichtst bij de be bouwing van Oegstgeest ligt. De Kagerplassen maai" ook de gebieden aan de Alkemadese en Leiderdorpse kant van de plassen komen op 1 januari 2006, als de fusie een feit moet zijn, bij Teylingen. Alkemade en Leiderdorp vonden dat de gren zen hier gewijzigd moesten worden, maar zij krijgen voor lopig hun zin niet. Burgemeester Meerburg van Al kemade heeft er echter alle ver trouwen in dat het later goed komt met de felbegeerde grens correctie. „Voorlopig heeft het alleen geen prioriteit", zegt hij. „Discussies tussen gemeentes over grensperikelen zou de fu sie volgens het kabinet tot een Zoeterwoudse ruiter en paard samen honderd jaar ooy Nihof Wc Op zijn 65ste iglos Paardekooper zijn 01 ard en nam hij dres- >p n. Sindsdien rijdt de ra 5 78-jarige Zoeterwou- lo jna dagelijks in de bak :e n huis aan de Omme- in Zoeterwoude. Een ïci week maakt hij een Zelfs met een gebro- ai in het gips klom Paar- ra nog op zijn Clementi- cc 1de het rijden zo snel ve weer oppakken. Al die a het gips... Ik wou en ir iets doen waar ik ar had." do i maart is een speciale ise 'aardekooper en zijn pi mentine. Die dag iklie samen honderd jaar. •elior het groepje mensen jis m een stal huurt om et e te vieren en hem een ïti eo aan te bieden. 2 0 onder meer de dres- wi te zien die de Zoeter- *ai ir rijdt. Een piaffe de e plaats) of een ap- pot (een zijwaartse gang) plirdekooper draait er ;n niet voor om. „Ik doe ;ei n manier, ik ben geen ipr lativeert hij. „Maar er was geweest, was iet de dressuur verder- De heb er de aanleg on 1 ik jong was, had ik p jeen tijd voor." loc iper kocht Clementi- aar geleden. De mer- en goede aankoop, al Iiar eigenaardigheden, reiend tijdens het op- Is ik mijn zweep in de - zonder dat ik hem L mik, dan flikt ze het 'oeterwoudenaar :lf streng. „Streng, 'aardig", verbetert jgt heel af en toe een le tik. Dat is iets an- ién." J per heeft blindelings linde nu bijna 21- a ïentine. Bang dat zijn dingen doet en hem is hij naar eigen zeg- ,Ik heb wel een keer gebroken, maar dat zij viel en mijn been Sam." 0ontdekte roudenaar iets leuks rntine, toen hij de ver haar nog eens De merrie bleek op ig jarig te zijn als hij. Paardekooper er- lin Clementine de moe- landel II, die vele n met de Britse r Michael Whitaker. was twee jaar terug pringpaard van de dus Paardekooper. ;eer is de Zoeter- benaderd door een veulen wilden ntine. Maar Paarde- de daar niet aan be- pr« oei ïrb vflee I ver me itof or e il^chi f, djn Licti )f n ij eek» Koos Paardekooper in actie in de bak achter zijn huis. „Als ik jong was geweest, was ik zeker in de dres suur verdergegaan." Foto Henk Bouwman ginnen. „Dan had ik drie, vier maanden niet kunnen rijden. Dat is zo lang. Dan raak je er helemaal uit." De liefde voor paarden en koei en - „koeien staan op mijn lijst je van dieren bovenaan" - kreeg boerenzoon Paardekooper van huis uit mee. Zelf wilde hij ook dolgraag boer worden. Helaas was dat maar voor één van de zonen weggelegd. Noodge dwongen sloeg hij een andere weg in. Als vertegenwoordiger in veevoer probeerde hij er het beste van te maken. „Het lukte me goed om het uit mijn hoofd te zetten dat ik geen boer kon worden. Gelukkig wel, anders had ik het als vertegenwoordi ger niet volgehouden. Maar ik gaf er niks om. Dat boerenhart, dat bleef." Vijfendertig jaar geleden kon hij zijn droom toch nog verwezen lijken, zij het parttime. Hij kreeg de kans om een stuk land te ko pen aan de Ommedijkseweg. Paardekooper liet er een huis bouwen en begon in zijn vrije tijd met het fokken van koeien voor de verkoop. Hij liep tegen de vijftig toen hij overstapte op melkkoeien. Op zijn 61ste ging hij met de V(JT en kon hij zich volledig aan de melkveehoude rij wijden. Vier jaar later deed hij de dieren op aanraden van zijn vrouw toch maar weg. Om iets om handen te hebben en in jaar op kunnen houden. Maar we voeren regelmatig gesprek ken met de provincie en onze argumenten zijn stevig genoeg om straks een grenscorrectie te rechtvaardigen." Het zou volgens het Alkemade se gemeentebestuur volstrekt logisch zijn als de huidige stuk jes Warmondse polder na de fusie naar Alkemade zouden gaan. Dat vinden de meeste be woners van het 'overzeese' ge bied ook. Zij zijn voor onder meer hun sociale leven, onder wijs en boodschappen van oudsher op Alkemade gericht. Ze komen eigenlijk alleen in Warmond om hun paspoort of rijbewijs op te halen. In dat ge val moeten ze omrijden via Lei derdorp, Leiden en Oegstgeest. Het kabinet vindt het te vroeg voor beslissingen over deze grenscorrecties. Verder heeft de provincie aan het kabinet meegedeeld dat Lisse en Al kemade in de nabije toekomst ook worden betrokken bij een herindeling. In die discussies kunnen grenswijzigingen wor den meegenomen. Het kabinet geeft de provincie de ruimte om daar nog eens naar te kijken. Vertraging in aanleg kost geld door Nancy Ubert oegstgeest - Oegstgeest moet haast maken met een nieuwe bezuinigingsoperatie. Het is niet gelukt om het hele miljoe nentekort weg te werken dat met de aanleg van Poelgeest is ontstaan. Het negatieve saldo bedraagt nu ruim zestien mil joen. Voor meer dan de helft van dit bedrag is nog geen op lossing gevonden in de begro ting. Oegstgeest krijgt het niet voor elkaar om Poelgeest op 1 janua ri 2006 compleet op te leveren. De aanleg van de wijk loopt mi nimaal een jaar vertraging op. Tijd kost geld, geeft wethouder De Ruijter aan die met een be schuldigende vinger naar de ge meenteraad wijst. De volksver tegenwoordigers, met uitzon dering van zijn partij, het CDA, hebben indertijd de bouwplan nen voor een tunnel onder het spoor getorpedeerd. Dat lever de een groot conflict met Lei den op. Het heeft maanden ge duurd eer dat meningsverschil was uitgevochten. Het bouwplan voor de Clusius- laan hangt nauw samen met de tunnel. Omdat niet duidelijk werd wat er met de doorgang onder het spoor ging gebeuren, heeft het bouwplan bijna twee jaar in de bureaulade gelegen. Nu het weer op tafel ligt, durft projectleider Dost het niet goed te keuren. Een aantal huizen komt te dicht op bestaande wo ningen te staan. Verder is het de vraag of voor de supermarkt ruimte wel een huurder is te vinden. De Spar, de enige kan didaat voor de winkel, stelt als harde eis dat de tunnel open blijft voor alle verkeer. Op die manier kan de winkel ook klan ten trekken uit de Leidse Me- renwijk. Bewoners van Poel geest willen dat de tunnel wordt afgesloten tijdens de spits om sluipverkeer te voor komen. Oegstgeest stond in 2003 op zijn achterste benen stond toen duidelijk werd dat Poelgeest het dorp een miljoenendebacle be zorgt. Vorig jaar durfden de raadsleden nog de hoop te koesteren dat het allemaal zo'n vaart niet loopt. Nu blijkt dat de gemeente in staat is geweest om in twee jaar tijd drie miljoen euro in te lopen op het tekort. Geen resultaat om over naar huis te schrijven, liet oppositie partij WD gisteravond door schemeren op de commissie vergadering van ruimte en groen. Ook Leefbaar Oegstgeest trok flink van leer. Fractievoor zitter Van Weeren benadrukte dat hij zich grote zorgen maakt over de financiële positie van de gemeente. De vraag is waar Oegstgeest de 6 miljoen vandaan moet halen waarvoor in de begroting nog geen bezuinigingsposten zijn gevonden. VVD-leider Huizing vroeg het college haast te ma ken met de aanpak van dit pro bleem. „Een buitengewone las tige erfenis voor uw opvolgers als u nu niet snel met bezuini gingsvoorstellen komt", bulder de hij tegen wethouder De Rui- conditie te blijven, schafte hij een paard aan. Anno 2005 behoren zowel Cle mentine als Paardekooper tot de oudjes. Opmerkelijk genoeg heeft het paard meer kwalen dan zijn berijder. Clementine heeft last van artrose en ontste kingen, die met medicijnen aar dig te beheersen zijn. Paarde kooper is zo gezond als een vis. Hoe dat zo komt? „Veel bewe gen: paardrijden, fietsen. Dat is belangrijk. E11 sober eten. Geen vet. Ik eet ook geen vlees, al doe ik dat niet in de eerste plaats voor mijn gezondheid. Als die renliefhebber kan ik het ge woon niet over mijn hart ver krijgen." oegstgeest - De gemeente raad van Oegstgeest wacht in spanning af wie boerderij Zwetsloot gaat kopen. In op dracht van de volksvertegen woordigers heeft wethouder De Ruijter gepolst of de twee partijen die interesse hebben de grond met opstal soms sa men willen kopen. Maatschappelijk ondernemer Cock Lafeber wil een milieu educatiecentrum op het ter rein beginnen, net als scheepshistoricus Alexander de Vos. De Vos wil bovendien een historisch scheepswerfje op het stukje land bouwen. 'Moet allemaal samen kun nen', denkt de raad. De Ruijter verwacht geen 'synergie' tus sen de twee, liet hij gister avond weten tijdens een ver gadering van de commissie ruimte en groen. Aangezien beide ondernemers ongeveer hetzelfde bedrag bieden, adviseerde De Ruijter om voor het plan van Lafeber te kiezen. „Dat is het meest gedetailleerd uitgewerkt." Progressief Oegstgeest en het CDA waren het daarmee eens, maar Leefbaar Oegstgeest zag niet in waarom het ene plan beter zou zijn dan het andere. Ook oppositiepartij WD ging niet zomaar akkoord. In de ogen van fractieleider Huizing zijn beide plannen sympa thiek. „En ze passen allebei in het bestemmingsplan. Wij gaan dan ook voor het hoog ste bod. Natuurlijk moet je naar de inhoud kijken, maar als één van de twee significant meer biedt, is het voor ons duidelijk." Zwetsloot staat sinds vorig jaar oktober te koop. Samenwerkingsverband zoekt naar bezuinigingsmogelijkheden - Hoeveel Leider- immen af op Unity vinden zij van de radiozender? Dat hoofdvragen van •nderzoek dat de ko- 1 een in de forensen- plaatsheeft. De enquête wordt uit een student van Hogeschool in stage loopt bij RTV de moederorgani- nity FM. De resulta- eind april bekend 1 blgens hoofdredac- e :lique Beekhuizen -<We hand van die re taken of de pro van de zender behoeft. door Marieta Kroft RiJNwoude/regio - De vijf ge meenten die samen met Zuid- Holland en de Kamer van Koophandel plannen maken voor de inrichting van de Oude Rijnzone, worstelen met grote financiële tekorten. „Het teke nen eindigde met een flink te kort. Nu moeten we rekenen", zei gedeputeerde Dwarshuis gisteravond tijdens een pers conferentie in het gemeente huis van Rijnwoude. „We moe ten bezuinigen op de wensen lijst." Hoe groot het financiële tekort is wilde Dwarshuis niet zeggen. De bedoeling is dat er geen ver lies wordt gedraaid op de pro jecten. De winst van het ene project, door bijvoorbeeld wo ningbouw, moet worden ge bruikt voor de financiering van andere projecten, zoals de Rijn Gouwe Lijn. Verder probeert het samenwerkingsverband in aanmerking te komen voor rijkssubsidies. Dwarshuis is voorzitter van de stuurgroep met daarin verte genwoordigers van de provin cie, de Kamer van Koophandel en de gemeenten Leiden, Zoe terwoude, Rijnwoude, Alphen aan den Rijn en Bodegraven. Al ruim twee jaar bekijken de part ners waar in de Oude Rijnzone huizen, bedrijventerreinen en natuur en recreatie zou moeten komen en hoe de infrastructuur erop moet worden aangepast. In mei moet het inrichtings voorstel van de stuurgroep be kend zijn. Deze zogeheten transformatievisie wordt daar na voorgelegd aan de verschil lende gemeenteraden en pro vinciale staten. Eerste palen zouden op zijn vroegst over twee jaar de grond in kunnen. Om niet de indruk te wekken dat er alleen maar in de achter kamertjes wordt gewerkt, beleg den Dwarshuis en vice-voorzit- ter van de stuurgroep, de Al- phense wethouder Wienbelt, een persconferentie. Het werd echter een bijeenkomst vol vaagheden. Concreter dan dat er, zoals reeds bekend, de ko mende vijftien jaar tussen de 3500 en 4500 huizen in het ge bied langs de Oude Rijn moe ten worden gebouwd en dat er ruimte moet worden gezocht voor 150 hectare bedrijventer rein, inclusief tien hectare zwa re industrie, konden Dwarshuis en Wienbelt niet zijn. De dis cussie over de exacte aantallen huizen en de locaties, is nog binnen de stuurgroep gaande, aldus Dwarshuis. Bekend is dat Rijnwoude met maximaal 1300 huizen in de Oude Rijnzone wil groeien. De stuurgroep gaat uit van tussen de 2100 en 3500 woningen in deze gemeente. Rijnwoude wil een dorpse uitstraling houden en dus geen volgepropte wijken met hoogbouw binnen de dorpsgrenzen. Maar Dwarshuis en Wienbelt lieten doorsche meren voor een hoge woning dichtheid te zijn (50 tot 60 wo ningen per hectare) rond de stations van de Rijn Gouwe Lijn. Deze stations zijn gepland in Hazerswoude-Rijndijk en Zoeterwoude. „Hoe hoger de woningdichtheid, hoe minder groot de olievlek van woning bouwlocaties". aldus Dwars huis. Wienbelt noemde nog een voordeel: „Als je dichter op el kaar bouwt, kun je goedkoper bouwen." Hoewel de persbij eenkomst gisteravond in het Rijnwoudse gemeentehuis was, schitterde de gastheer door af wezigheid. De stuurgroep Oude Rijnzone houdt op 4 april weer een bij eenkomst voor het publiek. De ze heeft plaats bij het parkres taurant van Avifauna in Alphen aan den Rijn. (advertentie) Ariel Wasmiddel compact of color pak 5H scoops Aardbeien bakje 250 gram a 18 pads OP=OP Aanbiedingen geldig t/m 20 maart 2005. Prijswijzigingen, drukfouten en/of uitverkocht voorbehouden. Exclusief tabak, geneesmiddelen, babyvoeding tot 1 jaar, telefoon- en strippenkaarten, postzegels en loten. Filet Americain alle soorten bakje 150 gram

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15