DUWO betaalt studenten Rijnfront huur ten LEIDEN REGIO Een 'vruchtbare missie' naar Sjanghai Geen blote billen, posters toch gestolen Studenten ontevreden over kapotte verwarmingen en smerig sanitair Plan vo contain voor dakl afgeblaz SP wilde geïnformeerd worden over grondaan Messentrekker vraagt m straf voor steken op canf HDC 972 donderdag 17 maart Gratis advies energiebesparing leiden - Nog 300 huishoudens uit Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest kunnen gratis mee doen aan het project 'Energie service aan huis' van Milieu dienst West-Holland. Bij dit project hoort een energiebe sparend advies en een pakket met energiebesparende materi alen, zoals spaarlampen en een waterbesparende douchekop. Alleen gezinnen met een inko men van maximaal 13.000 euro per jaar kunnen meedoen aan het project. Zij kunnen zich op geven via het gratis telefoon nummer 0800-3238437, bereik baar op werkdagen tussen 10.00 en 13.00 uur. door Tessa de Wekker leiden - Studentenhuisvester DUWO gaat de huurders van studentencom plex Rijnfront de huur van januari te rugbetalen. Hiermee erkent de organi satie fouten bij de oplevering van de tijdelijke woningen. Vooral kamers die in de eerste fase (half januari) zijn opgeleverd, hadden gebreken. Het gaat om lekkende wa terleidingen, kapotte verwarmingen en vieze keukens en sanitair. Volgens Heieen de Vreese, directeur van de afdeling Den Haag/Leiden van DUWO, heeft de late oplevering van de woningen de problemen veroor zaakt. „Eigenlijk moesten de huizen al voor kerst worden verhuurd. Dat werd steeds later en later. Huurders stonden te trappelen om er in te gaan wonen. We hebben dus niet de tijd genomen de woningen te controle ren. Daardoor kwamen de proble men pas aan het licht toen de stu denten er al woonden." ROOD, de jongerenafdeling van de SP, heeft dinsdagavond een enquête onder bewoners gehouden om alle klachten te peilen. Volgens Louk Ra demaker van ROOD is daaruit geble ken dat de meeste klachten inmiddels zijn opgelost. Studenten zijn echter ontevreden dat alles zo lang heeft ge duurd. Bewoonster Elisabeth Meu- lenbroek heeft bijna een maand moe ten wachten voor de douche gemaakt werd. „Het water was vaak ijskoud en als wij gingen douchen, kwam het water bij de buren door het plafond." De Vreese zegt dat DUWO er alles aan heeft gedaan de problemen snel op te lossen. „Maar we hadden in veel gevallen last van lange levertij den van onderdelen, zoals afzuigkap pen. Ook duurde het een tijd voor we inzicht hadden in de klachten omdat de aannemers naar elkaar liepen te kijken. Studenten werden van het kastje naar de muur gestuurd." Uit de enquête van ROOD bleek dat sommige studenten het nog steeds zonder werkende verwarming moe ten stellen. „Ik hoorde een verhaal van een ketel die om de twee uur af slaat", aldus Rademaker. De Vreese kan zich dit moeilijk voorstellen. „Het is onmogelijk dat de verwarming nog niet werkt. Dit zijn waarschijnlijk wo ningen uit de tweede licht derhalve week geleden zijr De klachten daarover hebt holpen. Is dat niet zo, d; studenten op zich bij mij t€ DUWO vindt het vervele oplevering zo is verlope wordt de derde lichting opgeleverd. De Vreese vei de problemen dan minde mei controleren we alles we de kamers verhuren." noordwijk - Dat posters van Pamela Anderson uit bushokjes verdwijnen, begrijpt de Noord wijkse kapper Mike Degger nog wel. Maar dat zijn eigen recla meposters met de regelmaat van de klok uit hun wis selframes worden gewipt, daar snapt hij helemaal niets van. Van de vijf posters van Degger is er nog maar eentje over. „Het zijn natuurlijk mooie platen, maar schaars geklede dames staan er niet op." Het zijn mooie mensen met trendy kapsels die de Noord wijkse kapper op zijn reclame posters heeft gezet. „Het leuke is dat alle modellen uit de buurt komen. Het zijn allemaal klan ten van me die het grappig von den om voor mijn zaak reclame te maken", zegt Degger. Er zit ten Noordwijkers tussen, Oegstgeestenaren, Rijnsbür- gers. En Deggers vriendin. „Die is ook al een paar keer verdwe nen", lacht de kapper. „In de zaak zeggen mijn klanten dat zij de diefstal van haar posters als een groot compliment moet zien." Het 'geintje' kost hem een lieve duit. „Er zitten flink wat kosten aan het maken van een poster: in totaal 115 euro per stuk. Bo vendien moet je huur betalen voor de plek waar ze hangen. We maken de posters helemaal zelf, dat kost dagen werk; dat reken ik er nog niet eens bij." Degger heeft geen idee in welke hoek hij de daders moet zoe ken. Het is de eerste keer dat hij zoiets meemaakt. Dat de pos ters opvallen, maakt hij op uit de reacties van zijn klanten. Ook op mijn website merk ik het duidelijk. Als er posters hangen, dan stijgt het aantal bezoekers van mijn site enorm." Wat hij nu gaat doen, weet de kapper nog niet. „Misschien dat de posters op gevoelige plekken hangen. Ik wil daarom kijken of ze naar een andere plek kunnen. Maar als het met de diefstallen uit de hand loopt, dan moet ik ermee stoppen." Volgens Nancy Brandsma van Viacom Outdoor, het bedrijf dat de reclame in de bushokjes ver zorgt, is tegen posterdieven weinig te beginnen. „Poster diefstal komt in golven. In de tijd dat posters van het populai re tekenfilmfiguurtje Sponge Bob in de hokjes hingen, was het schering en inslag. Zelfs kleine meisjes van een jaar- of dertien wilden posters uit hun lijst breken." En dat terwijl al die moeite helemaal niet nodig is, zegt de Viacom-medewerker. „Je kunt alle posters uit bus hokjes ook via internet bestel len. En dat kost maar ietsje meer dan een goed breekijzer." Eigenlijk is een speciale sleutel nodig om een poster te verwij deren, maar daar laat geen en kele ondernemende dief zich door weerhouden. „Sommige mensen hebben zelf zo'n sleu tel thuis, maar de meeste pos terdieven gebruiken een breek ijzer om de lijst open te wrik ken. Daar is geen kruid tegen gewassen", verzucht Brands ma. Als je echt wilt, krijg je al les kapot." De Noordwijkse kapper Mike Degger verbaast zich over.de diefstal van zijn reclameposters. „In de zaak zeggen mijn klanten dat mijn vriendin de diefstal van de posters waar zij op staat als een compliment moet zien." Foto: Dick Hogewoning leiden - Er komen g tainerwoningen vo< daklozen. Stichting nenvest heeft het 1 nen'-plan voorlopig zen. „We kunnen oi gie beter richten op toewijzing en norm vesting voor de do zegt directeur Akke mans. De Binnenvest lanci plan in augustus. teur Brandhorst vaij nenvest pleitte toen proef met zeecc portakabins of ve tuinhuisjes op een terrein. Wild wonei oplossing zijn voor cifieke groep daklo zou gaan om mense nodig in het hulpi circuit zitten: dakl zich niet thuis voel overvolle Slaaphuis samenwonen met in het Crisiscenü aankunnen en die c als ze zelfstandig wi In september orgai de daklozen een de tie waarin ze de pol riepen met het pli stemmen. Er zitten veel haken en ogei proef met geïmpil woningen, zegt i mans. „Je zit met mingsplannen. De kwetsbaar. Daarom we besloten: op moeten we niet doc i Met blijdschap doet de pro vincie Zuid-Holland kond van een 'vruchtbare missie' naar Sjanghai. Provinciebestuurder Asje van Dijk legde onlangs een 'succesvol werkbezoek' af aan China, in gezelschap van een afvaardiging van de uni versiteiten van Leiden, Delft en Rotterdam. „Sjanghai is in een enorm tempo het nieuwe zakencentrum van de wereld aan het worden", aldus Van Dijk. „Het is goed om te con stateren dat Zuid-Holland een strategische partner aan het worden is in dit proces." Een van de vruchten is een ge zamenlijk onderzoek naar de modernisering van traditione le Chinese medicijnen. Met enige trots meldt Zuid-Hol land dat onderzoekscentra in Sjanghai hierover afspraken hebben gemaakt met TNO en het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). Leuk, zou je zeggen. Maar de voorlichter van het LUMC fronst verbaasd de wenkbrau wen als hij de vraag krijgt wat het onderzoek precies in houdt. „Geen idee, maar ik zal eens op zoek gaan', zegt Dirk Ketting. Enige tijd later belt hij terug: „Ik heb alles gepro beerd, maar niemand weet er van. Bij mijn weten is er geen onderzoek waar wij aan mee doen." Danielle van Wieringen, van de provincie, weet zeker dat het LUMC zich wel gaat ver diepen in heilzame Chinese brouwsels. „Ze geeft de naam van een contactpersoon op bij de Universiteit Leiden. „Petra van den Berg weet er alles vanaf. Bel die maar op. Zij kan meer over het onderzoek ver tellen. Ze is ook meegeweest naar Sjanghai." Maar ook Van den Berg weet niets van een LUMC-onder- zoek. „Nee, dat klopt niet." Tot zover het persbericht van de provincie, dat afsluit met de aankondiging van een nieuw bezoek aan Sjanghai, in augustus. 'Om de vele contac ten die zijn gelegd in samen werkingscontracten om te zet ten.' We zijn benieuwd. Erna Straatsma leiden - De SP-fractie vindt dat de Leidse gemeenteraad op de hoogte had moeten zijn van de plannen van het college om grond aan te kopen in de Oost- vlietpolder. De gemeente be taalde 6 miljoen euro voor het grasland, waarop bedrijven moeten komen. De Raad van State dreigt echter een stokje te steken voor dat plan. De SP vraagt zich af waarom B en W 'zo'n groot risico' nemen. Dat blijkt uit schriftelijke vragen over de kwestie. Het college heeft ruim 6 mil joen euro betaald voor 37 hec tare grond van baggeraar Bos kalis en de Bagger-en Grondex ploitatiemaatschappij Rijnland. Daarnaast is een onbekend be drag betaald voor 13 hectare van het hoogheemraadschap. De diverse eigenaars kochten de grond ooit voor de vestiging van een baggerstortplaats. Dat plan is al eerder afg< De gemeente heeft Rijnland 16 euro pe meter betaald, vijf a; veel als de marktprijs van het college weti^ de koopprijs een 'si stelling' zit voor de bedrijven. Ook wil weten wat het hoog schap voor de gronc vangen en of de pr<(f aan de koop meebet v. De SP vraagt zich bi of er ontbindende v< r| zijn opgenomen in contract en of het verantwoord vindt koop is gedaan vlak spraak van de Raai over het bestemmin de Oostvlietpolder, ve bedrijven ook w natuurgebied moet Er zijn veel bezware w ze plannen gemaakt pj kt De Kuipers-Rietbergstraat is weer eens opengebroken. Foto: Hielco Kuipers De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Herhaling Een typisch staaltje van dubbel werk doet zich voor in de Kui pers-Rietbergstraat. De straat die evenwijdig ligt aan de Vijf Meilaan, tussen de Roosevelt - straat en Montgomerystraat, lag vorig jaar langdurig open wegens herbestratingwerk- zaamheden. Weken, zo niet maanden had de buurt er last van. Er waren geen parkeer plekken te vinden en ook de bedrijfjes in de omgeving wa ren moeilijk bereikbaar. Maar aan alle ellende komt een eind en op een gegeven mo ment was ook de Kuipers-Riet bergstraat 'klaar'. De straat was voorzien van nieuwe klinkers, de parkeerhavens waren ge markeerd en de perkjes voor de bomen van nieuwe grond voorzien. Klaar om met nieuw groen de buurt op te fleuren. Begin vorige week werden de omwonenden weer onaange naam verrast. Toen zij 's och tends de gordijnen opzijscho- ven waren straatmakers druk bezig de parkeervakken van hun stenen te ontdoen. Alle in de straat geparkeerde auto's moesten zo snel als mogelijk elders worden neergezet. Toen omwonenden vroegen waarom de straat weer op de schop moest, kregen zij van werklie den als antwoord 'de grond voor de bomen is niet goed'. Volgens een woordvoerster van de gemeente gaal het inder daad om het aanbrengen van 'bomenzand', om herbestra ting rond de 'plantgaten' en het planten van bomen. Het werk wordt in fasen uitge voerd. „Vorig jaar is er aan de herinrichting gewerkt en bij de beëindiging van de klus in het najaar is het juiste bomenzand niet geleverd. Dat is nu wel ge beurd en de werkzaamheden verlopen voorspoedig. Er is nauwelijks overlast door een goed contact met de midden stand. Daarnaast is er vorige week nog een brief verspreid onder de omwonenden waarin het een en ander wordt uitge legd." Eric-Jan Berendsen den haag/noordwijk - Een 25- jarige Pool die op een Noord wijkse camping twee landgeno ten in de rug stak, ontkent dat hij het duo wilde doden. In ho ger beroep vocht hij het besluit aan van de rechtbank in Den Haag, die hem daarvoor vorig jaar tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeelde. De man bekende wel dat hij op 26 juni zijn twee landgenoten met een mes had gestoken, maar hij zou nooit de intentie hebben gehad ze te doden. Hoe dan ook was de Pool als een dolle tekeer gegaan op de cam ping. Dat hij zo door het lint kon gaan, kwam door zijn bo venmatige drankgebruik. Nog voor het ontbijt had hij al een fles wijn en een paar biertjes achter de kiezen. Daardoor liep een ogenschijnlijk futiel me ningsverschil uit de hand. Die dag moest de huur van de caravan betaald worden, waar de verdachte met een van zijn I chtej] t inl. landgenoten verbl omdat zijn caravan^ geld wilde afstaan, ruzie. De verdachte mes en stak dat zijn landgenoot, hij er vandoor. Toen de verdachte I) eind van de middaj - de, ging het voorfcm keer mis. Dit keer kbt discussie met een a i genoot, over de viee drank moest gaanj>n< dit keer werd het i cei schil door de vei slecht met een me e rug van het slachtof lor De verdachte, die ill ;ch derland verbleef, b st eigen land al te zijn d voor geweldsdelict! nit klager bij het hof véi e in dit geval een olj moest volgen. Hij e eli< straf als door de retde opgelegd: zes jaar ;ke doet volgende week be

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14