Nieuwe siti voor forurr van omroe MEDIA Een goed gevoel begint bij jezelf Als vogels zonder nest Een Bunskoekje van eigen deeg Kruispunt presenteert 's lands beste parochieE Ook pagina voor themakanl» Lingo in plaats van Artis Randstadkranten willen alternatief doorrekenen Onderzoek Van der La 'i naar huis-aan-huisbla< v Realitysoap voor Bad Candy Hilversum - Meidengroep Bad Candy krijgt in navolging van vele andere artiesten een eigen televisieserie. Nickelodeon zendt 'Bad Candy was here' vanaf 9 april uit, meldt platen maatschappij EMI. In de reali tysoap zijn de belevenissen te zien van gitariste Chantal, drumster Stefanie, bassiste Jan- neke en zangeres Natalie. In de afgelopen maanden vonden er wat veranderingen plaats bin nen de band, die Golden Ear- ring-zanger Barry Hay in 2002 oprichtte. Zangeres Else-Merit verliet de band om solo te gaan, bassiste Ryanne vertrok omdat ze meer de rock 'n rollkant op- wilde. De Schotse Natalie werd aangetrokken en de band koos ervoor meer de popkant op te gaan. 'Steeds minder jonge tv-kijkers' madrid - Het tv-publiek ver grijst. Een Spaans onderzoek concludeert dat de televisie in bijna tien jaar tijd 31,6 procent van het publiek dat jonger is dan 25 jaar is kwijtgeraakt. Het jaarrapport 2005 van het Spaanse bureau GECA (Studie kabinet voor Audiovisuele Communicatie) stelt dat nog slechts 15,6 procent van de kij kers jongeren of kinderen zijn. In 1996 was dat nog bijna een kwart van het kijkerspubliek. Het onderzoekscentrum wijst er volgens het dagblad la Razón op dat de teruggang van jonge kijkers veel sneller gaat dan de geringe bevolkingsaanwas doet vermoeden. Veel jongeren of kinderen verruilen namelijk tv- programma's voor computer spelletjes of internetten. Renate Schutte doet SmartkidZ Hilversum - Renate Schutte volgt Liesbeth Kamerling op als presentatrice van het televisie programma SmartkidZ van de AVRO. Kamerling maakte on langs bekend te willen stoppen omdat ze ondervond dat pre senteren niet echt bij haar past. Schutte maakte diverse pro gramma's voor SBS 6 en regio nale omroepen in Noord-Bra bant en Twente. De kennisquiz is sinds 31 januari dagelijks te zien op jeugdzender Z@ppelin. De uitzending wordt beurte lings gepresenteerd door Schut te en Marcel Kuijer, aldus de AVRO. BN-ers vervangen Albert Verlinde Hilversum - RTL Boulevard moet het volgende week doen zonder showbizz-deskundige Albert Verlinde. Hij wordt dit maal vervangen door uiteenlo pende bekende Nederlanders die het actuele nieuws opdis sen. Maandag 21 maart komt cabaretier Marc-Marie Huij- bregts, dinsdag zanger Guus Meeuwis en woensdag presen tatrice Angela Groothuizen. Op vrijdag schuift Volkskrantjour nalist Cornald Maas aan. donderdag 17 maart 200 Elsemieke Havenga schrijft 'Goed nieuws-boek' Goed nieuws is geen nieuws, zo luidt het gezegde in de journalisten wereld. Maar daar was Elsemieke Havenga, presentatrice van Editie NL, het niet mee eens. In haar boek Zij maken het verschil laat ze der tien mensen aan het woord 'die goede dingen doen en zo de wereld een stukje beter maken'. Want dat mocht ook wel eens in het nieuws. door Ruth van Beek Hilversum - „Bij RTL maken we altijd een jaaroverzicht, maar dat is vaak alleen maar kommer en kwel. Ik wilde eens een over zicht maken van personen die in het nieuws waren geweest, maar dan op een positieve ma nier", vertelt Elsemieke Haven- ga over haar interviewbundel Zij maken het verschil. „Dat idee sprak wel aan, dus ging ik ermee aan de slag." Zo heeft Havenga gesproken met onder anderen oud-schaat ser Johann Olav Koss, die zich inzet voor de stichting Right to Play, meubelontwerper Piet Hein Eek, politicus Ruud Lub bers,'actrice en Unicef-ambas sadrice Monique van de Ven en Nicolette Mak, die een koeriers bedrijf oprichtte met uitslui tend gehandicapte mensen in dienst. Mensen die op het eer ste gezicht niets met elkaar te maken hebben, maar toch één belangrijke overeenkomst heb ben. Ze staan sterk en positief in het leven en helpen zo ande re mensen. En dat is de boodschap die Ha venga ook graag wil overbren gen: een goed gevoel begint bij jezelf. „Ik ben sterk beïnvloed door de Braziliaanse schrijver Paolo Coelho. Hij heeft een aantal filosofische boekjes ge schreven die een belangrijke boodschap uitdragen. Namelijk dat je je doel moet achterna gaan, dat je moet doen waar je zelf blij van wordt." Een bood schap die door Havenga's ge sprekspartners soms letterlijk werd gevolgd. „Touriya Haoud heeft tegen de wens van haar moslimvader in een carrière als model opgebouwd. Ze heeft nauwelijks meer contact met haar vader. Dat gaat heel ver en ik zou het niet kunnen, maar zij heeft wel haar droom waarge maakt. En daar is ze trots op." Een instelling waar het Neder landers nog wel eens aan ont breekt, meent Havenga. „In Ne derland geldt 'doe maar ge woon. dan doe je al gek ge noeg'. Je mag best plezier heb ben, maar niet te veel en dat moet je ook niet zo laten zien. Daarom vond ik die massale hulp na de tsunami in Azië zo bijzonder. Jong en oud stond op om geld in te zamelen. En we waren met z'n allen heel trots op het geldbedrag dat we opgehaald hadden." Je moet wel stevig in je schoe nen staan om positief te blijven in deze wereld, merkte de tv- presentatrice en ex-hockeyster. „Johann Olav Koss en Monique van de Ven bijvoorbeeld kun nen maar zó'n klein aantal kin deren helpen, dat je je afvraagt of het wel de moeite is", vertelt Havenga. „Maar ondanks al die ellende zetten ze door en dat bewonder ik." Zelf heeft ze ook flink moeten aanpoten bij het schrijven van haar boek. „Het ging niet alle maal even makkelijk. Ik vond het niet altijd even makkelijk om mensen te benaderen. 'Die zit echt niet op mij te wachten', dacht ik dan. Maar dan moet je doorzetten en dan blijkt het toch te lukken." En zo kreeg Havenga niet de minsten tegenover zich. Op haar lijst met geïnterviewden prijkt zelfs de naam van prins Willem-Alexander. „Dat vond ik best spannend in het begin. Maar Willem-Alexander is een hele goede gesprekspartner. Hij is heel ad rem, hij daagt je uit tijdens het gesprek." Havenga laat ook veel van zich zelf zien in het boek. Er staan veel persoonlijke stukjes in, waarin ze haar ervaringen en meningen vertelt. „Het is echt een persoonlijk boek geworden, waarin ik duidelijk laat zien waarom ik vind dat deze men sen zo bijzonder zijn." Voor Zij maken het verschil heeft ze zelf ook wat positiefs gedaan. Voor het beeldmateri aal ging ze op zoek naar een jonge fotograaf, die moeilijk aan de bak kwam. En ze vond Elvin Boer. „Het zijn hele Hilversum - Het RKK-televisie- programma Kruispunt houdt zaterdag maart de tweede lan delijke Parochiedag in Hilver sum. De dag staat in het teken van het thema 'Parochies en Jongeren'. Op de Parochiedag wordt ook de Parochie van het Jaar bekendgemaakt. De RKK- programma's Kruispunt Radio (zaterdag, 18.33 uur, Radio 1) en Kruispunt Extra (woensdag 23 maart, 17.08 uur, Ned. 1) en de RKK-website Katholiekne- derland.nl zullen volop aan dacht besteden aan de Tweede Landelijke Parochiedag. Eindredacteur Leo Fijen: „De meest gestelde vragen in onze parochiegemeenschappen gaan over jongeren. Hoe bei we hen bij de kerk? Wa ax we als parochies eigenl ig, keerd als het ons niet lui eu willen we zaterdag sami 0! nadenken." De bedoeling van de Palni dag is vooral om de aan parochies een hart on riem te steken en midde crete verhalen uit het la its richting aan te geven ro benadering van het pr >Jc Jongeren in de kerk. Er 1 (el spraakmakende initiatie ei presenteerd en worksho AF houden en er zullen proi 0! te sprekers aanwezig zij rk-parochies in Nederlan |0S ben een uitnodiging ontv Ver he hal leh us« Voor haar boek interviewde Elsemieke Havenga onder anderen Johann Olav Koss, Monique van de Ven en zelfs Willem Alexander. „Ik vond het niet altijd even makkelijk om mensen te benaderen. 'Die zit echt niet op mij te wachten', dacht ik dan. Maar dan moet je doorzetten en dan blijkt het toch te lukken." Fo to: GPD/Cees Zorn. mooie foto's geworden", vindt Havenga. „Ik heb hem hiermee hopelijk verder op weg gehol pen. Het is zo'n kleine moeite om iemand een steuntje in de rug te geven." Zij maken het verschil door El semieke Havenga, Uitg. Het Spectrum, 236 pag., 12,95 euro Hilversum - Dierenliefhebbers die dinsdag avond afstemden op Nederland 2 voor de eerste aflevering van Avro's Dierenpark Artis, hadden pech. In plaats van een docusoap over de dagelijkse beslommeringen van de Amsterdamse dieren tuin, kregen ze het TROS-spelletjes Lingo met presentatrice Nance voorgeschoteld. Een voice over meldde dat Dierenpark Artis vanwege een 'technische fout' al was uitgezonden, zonder er bij te zeggen of de kijkers nog een tweede kans zouden krijgen het programma te zien. „Verve lend", aldus een woordvoerder van de AVRO. „De eindregie heeft de banden per ongeluk ver wisseld. Dierenpark Artis werd daardoor te vroeg, op de tijd van Lingo uitgezonden." Op dit moment wordt nog bekeken of de uitzen ding van Dierenpark Artis herhaald kan wor den. „Het moet in het schema passen", aldus de AVRO. De Genco's: het succes van een handelsfamilie Amsterdam - Als ze in Neder land zijn, missen ze Turkije. Als ze in Turkije zijn, missen ze Ne derland. „We vliegen als vogels zonder nest heen en weer", zeggen Muzeyyen en Emine Genco tegen elkaar, terwijl ze aan tafel wijnbladeren aan het vullen zijn. Het is een veelzeg gende scène uit de eerste afle vering van de driedelige docu mentairereeks 'De Genco's' - over het wel en wee van een Turkse ondernemersfamilie in Amsterdam - die de IKON vanaf vanavond uitzendt. Al vele tientallen jaren wonen de schoonzussen in Amster dam, met hun echtgenoten, de broers Mehmet-Ali en Mustafa Genco. Hun kinderen wonen hier, net als hun kleinkinderen. Maar dat andere vaderland blijft altijd trekken. De vier familieleden vormen de eerste generatie van de familie Genco in Nederland, en zij heb ben met hard werken een su permarktimperium opgebouwd dat nu door de (klein-)kinderen wordt voortgezet. Beide broers openden 'Turkse' kruideniers zaken, Mustafa in Oost en zijn jongere broer Mehmet-Ali in de Pijp. In de documentaire, waarvoor de makers de familie een jaar lang volgden, ligt de focus op de tak van Mustafa, die begin jaren zeventig als eerste van zijn familie naar Nederland af reisde. Hij kwam als gastarbei der, in de hoop hier geld te ver dienen voor zijn gezin in de Turkse stad Gaziantep, waar zij in armoede leefden. Het bete kende een grote verandering, ook voor zijn vrouw Emine, die achterbleef met drie kleine kin deren. Alle mooie mannen verdwe nen naar Europa", vertelt ze in de eerste aflevering. Ik heb zo veel gehuild, tot ik geen tranen rotterdam/anp - De kranten die betrokken zijn bij de moge lijke fusie van PCM- en Wege nerkranten in de zuidelijke Randstad willen een alternatief plan doorrekenen. De redactie van het Rotterdams Dagblad heeft dit voorstel gemaakt. De redactieraden en -commissies van de andere kranten willen zich niet bij voorbaat achter het alternatief scharen, maar zien wel mogelijkheden, volgens de internetsite van de Nederlandse Vereniging van Journalisten. Naar verwachting presenteren de Raden van Bestuur van de uitgevers PCM en Wegener de ze week hun plannen voor de fusiekrant. Het voornemen is om het Algemeen Dagblad en een aantal regionale kranten samen te voegen tot een krant voor de zuidelijke Randstad. Bij de plannen staan veel banen op de tocht. Het redactieplan van het Rot terdams Dagblad stelt een cen trale nieuwsdienst voor. Deze dienst zou de verschillende aangesloten klanten kunnen bedienen, maar ook werken voor bijvoorbeeld een jeugd krant, een zondagskrant, een internetsite en misschien zelfs een radiodienst. De aangesloten kranten zouden zoveel mogelijk in hun huidige vorm moeten blijven bestaan, om de lezers niet weg te jagen. In het plan blijven banen be houden. door Patrick van den Hurk Hilversum - De Nederlandse pu blieke omroepen hebben deze week de nieuwe website discus- sie.nl in gebruik genomen. Dat is een zogenoemde portaalsite, die een overzicht biedt van alle ac tuele discussies op de forums van verschillende omroepen. Ook is er nu de portal Neder- Iand4.nl, die alle digitale thema kanalen van de publieken mak kelijk toegankelijk maakt. Op de internetforums kunnen kijkers met elkaar of met ma kers in discussie over onder werpen in programma's. Vrij wel elk actueel programma heeft zo'n forum. Op discus- sie.nl zijn nu de debatplaatsen van Stand.nl, Rondom Tien, Netwerk, Premtime en Twee Vandaag samengebracht, even als Vara Debatplaats. Die laat ste site herbergt onder meer de forums van B&W en Zembla. Er zijn nog meer' programma's met forums, zoals bijvoorbeeld de consumentenprogramma's Kassa! en Radar. Die zijn nog niet te vinden op discussie.nl, maar uitbreiding is volgens de Publieke Omroep slechts een kwestie van tijd. Het is verder nd de bedoeling dat disc als debatplaats gaat f bij omroepoverstijgend cussies, zoals die er reo voorbeeld zijn geweest 1 moord op Theo van Gog ®n Op de site kan worden 1 c klikt naar de diverse fon iips rechts in beeld zijn de xvi reacties in de verschilleiiaal cussies altijd te zien. Hi «j tief komt overigens niet 31 centrale Publieke C121 maar van de NCRV. D het voortouw, omdat per programma's als Stan 0 De langer 'een belangri|leh speelt op het gebied 1 wei maatschappelijk debat' (CA De tweede portal die vas roep deze week in gebn 1: heeft de naam Nederl |UIJ] Die biedt kijkers een l0n overzicht van de vijf leb themakanalen die er nu Via de site kan worden 5 E klikt naar de sities van Mc Doe, twee maal 3voorlAN^ naal24 en /Geschiedeni meteen een mediapla\to r den geopend om ze te b Ter Daarnaast kan er in' eh( worden opgevraagd. Er ruimte gemaakt voor h< mentskanaal, dat bin Mor van start moet gaan. 15 B' 0 rsch 20 E J-l: den haag/anp - Staatssecretaris Van der Laan (Media) zal on derzoeken of naast betaalde kranten ook huis-aan-huisbla- den in aanmerking moeten ko men voor aanvullende financie ring uit het Bedrijfsfonds voor de Pers. Dat zegde zij gisteren toe in een debat met de Tweede Kamer over mediaconcentraties en persbeleid. De bewinds vrouw constateert samen met BIJ DE KAPPER de Kamerleden dat he 5Mc krantentitels onder dn Das In veel regio's is er maa' gionaal dagblad, waard 00.4 pluriforme nieuwsvoo Mar in het gedrang komt CDA'er Atsma kunnen aan-huisbladen meer b 40 aan de regionale nieu 201 ziening, als ze over ra kunnen beschikken, ^Qr( beeld uit het bedrijfsfor 15 yj Tier Schö 00 Hi leDe De Turkse familie Genco. Als ze in Nederland zijn, missen ze Turkije en andersom. Foto: GPD/pr meer had." En als de postbode in de straat verscheen, rende Emine op blote voeten naar buiten. Om vervolgens naar het volgeschreven blaadje te staren, terwijl ze geen idee had wat er stond. Ze leerde zichzelf daarna lezen en schrijven, zodat ze met Mustafa kon corresponderen. En ook Mustafa kreeg het zwaar. Hij raakte zijn baantjes, onder meer als schoonmaker, steeds meteen weer kwijt, door kleinigheidjes. Het was na één van die voorvallen - 'voor jou tien anderen,' had zijn chef ge zegd - dat hij besloot dat hij dat nooit meer wilde meemaken. Hij wilde eigen baas zijn. „Ik ga een kruidenierszaak beginnen dacht hij. „Ik wist dat het me zou gaan lukken. En het lukte Mustafa inder daad. Inmiddels heeft hij twee zaken overgedaan aan zijn kin deren, maar afstand nemen van zijn oude werkplek kan hij niet. Elke dag weer, als hij niet in Turkije is, loopt hij via de Bor- neostraat naar de winkel in de Van Swindenstraat waar hij al les controleert. De vloer, de koopwaar, de prijskaartjes, de zuiverheid van de schorten. De documentaire laat ook zien hoe in ze, zoals een lotgenoot van Mustafa het in de aflevering van vanavond verwoordt, 'hun jeugd in Nederland hebben ge stopt'. „We hebben Nederland helpen opbouwen. Dat maakt ons trots en blij." Maar de omstandigheden wa ren slecht, en ze misten hun in eerste instantie in Turkije ach tergebleven kinderen en vrou wen. Bovendien toont het drieluik hoe de verschillende generaties Genco's omgaan met hun Turk se achtergrond. Waar de eerste generatie nooit Nederlands leerde omdat daar geen tijd voor was, is de derde generatie 'zich gaan gedragen alsof ze Nederlanders zijn', aldus Ali, zoon van Mustafa. „Ik woon al bijna veertig jaar hier. Ik blijf de Turkse tradities en onze gewoonten trouw. Ik kan ze niet verloochenen." Maar van de jongere generatie, stelt hij, zijn sommigen 'hun oorsprong kwijt'. „Wij voelen onze wortels sterker", aldus Ali. Kamilla Leupen De Donderdag Documentaire: De Genco 's. Een Turks familie epos in drie delen. Nederland 1, IKON, 23.00 uur. Wie dumpte wie? De bla den zijn het deze week heerlijk oneens over de liefdesbreuk tussen JEROEN PAUW en DAPHNE BUNS- KOEK. Privé, Story en Party houden het erop dat zij hem de bons heeft gegeven. Privé: 'En deze keer heeft hij niet ZELF een einde gemaakt aan zijn re latie zoals voorgaande keren, maar kreeg JEROEN een koekje van eigen deeg! Een BUNS KOEKJE nog wel!' Weekend ('Hij flirt, zij treurt...') laat een Jeroen Pauw. Foto: Nick van Ormondt afwijkend geluid horen. Het blad heeft een 'gerucht' ge hoord dat JEROEN 'halsover kop verliefd is geworden op een ander'. Hij zou winkelend met een blonde vrouw in Haarlem zijn gesignaleerd. 'Alsof hij ver liefd was sloeg hij zijn arm om haar heen en legde hij al lopend zijn hand op haar billen.' Een ware jongleur. Nog vreemder dan het zinnetje over 's mans handen is de eerdergenoemde term halsoverkop. Nergens uit het verhaal blijkt dat PAUW door haast gedreven was in zijn zoektocht naar een nieuwe lief de. Zou JEROEN soms tot over zijn oren verliefd zijn op die an der? Met een beetje fantasie is dat ook een vorm van halsover kop. Halsoverkop heeft PRINSES MAXIMA vorige week een af spraak afgezegd. Privé besteedt een klein kolommetje aan het voorval en neemt genoegen met de mededeling van de Rijksvoorlichtingsdienst dat er 'geen reden tot ongerustheid' is. Weekend en Story drukken levensgroot een foto af waarop de zwangere kroonprinses eer der die dag verkrampt van pijn haar buik vasthoudt. Of had ze gewoon even toevallig haar ogen gesloten en rustte er een weldadige glimlach op haar ge zicht? Tuurlijk niet, da's geen w. 14 si ftdklii 15 e "He Daphne Bunskoek. Foto: Evert Teijen verhaal voor de bladen. Zeker niet als kort na het bezoek het bericht komt dat de prinses de afspraken voor de rest van de dag heeft afgezegd. En dus lijkt zich volgens beide bladen een herhaling van MAXIMA'S eer ste, moeizame zwangerschap te gaan afspelen. Moeizaam zijn ook de pogingen van Weekends hoofdredacteur MARC VAN DER LINDEN om zijn rijbewijs te gaan halen. VAN DER LINDEN rijdt op Eer ste Paasdag af in het SBS-pro- gramma Het Nationale Ver- keersexamen. Eerst moet hij nog wat lessen nemen in de hoofdstad. 'En dan beniperi leute Ook gewaarschuwd zijn 'g^ vroedvrouwen in het Bi ettui Fijnaart, alwaar zanger 9er BAUER zijn derde zoon gekregen. 'We gaan don ierb£ een meid hebben', zegi 0 05 lief in Privé. Zoon CHRI is stapelgek op het jong m broertje, dat van hem ni )p: ter hoeft te worden: 'Mifeiem moeten we hi meer geven.' 2o Het relletje waarmee de Orch Diva's heel handig wee schijnwerpers op zichg I hebben gekregen, zal m even aanhouden. Party flink uit, met termen als log', 'de bom barstte' ei ESI disch steekspel'. De rel toe te draaien om de verval 9" van SANDRA REEMER JJJ net iets te veel als diva isprc ben gedragen. Weekeni "aeh vé relativeren de ruzienor9' weg en berichten over DOF te drama' achter de div i-Hoi ernstige ziekte van diva op r JE SMITS echtgenoot Fl f™ Inmiddels is Story's bra ie,'be vraag 'Wie wordt de nie 1 Hoi Dutch Diva?' al bean tv *00 voordat het volgende n 10 in de winkel ligt: Justin lay. UTF hl IS\ Martin Ruesink

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 10