Nuon bouwt nieuwe centrales ECONOMIE Veilig geld pinnen en advies in de servicebus Hardwerkende trucker ziet gezin nauwelijks 'Twintiger niet aan de bak bij supermarkt' Varend staal en Inge de Bruijndat klikt Investering van miljard euro Winst in 2004 bijna 50 procent hoger 1 Voormalige tv-baas bij Disney aan het roer Alleen kans voor jongste sollicitant Grenzen aan 'opzegboete' energieldanten Rijdend bankfiliaal voorziet in behoeften van ouderen in kleine plaatsen ities in anoniem' racisme bij po- kgevers te voorko- Belgische liberale ecker dat alle soli- aan anoniem zijn. van een sollici- ten, kan een werk- jk ook niet meer op de naam van jver, zo stelde De- Vlaamse krant Het t Iers-Britse Water- ood, bekend van de Ji serviezen, heeft iwinstwaarschu- n, omdat de omzet iet tij te keren, heeft feen aantal bekende A zoals Vera Wang en fan, ingehuurd om iiucten een eigen teven. „De markt is bnderen en wij moe tender en", aldus Donoghue. elijks groei mobieltjes' je Nederlandse jmobiele telefonie hauwelijks groei la- pdanks de grote j nieuwe diensten onderzoeksbu- nnpaper een omzet J2 procent groter is j'2004. Vorig jaar (bedrijven die in Ne- jefzijninde mobie- feen gezamenlijke a,7 miljard euro, bij- tt meer dan in 2003. ii strijken j Atoglas I - Bij kunststoffa- is in Leeuwarden erochtend de Frie- de vlaggen van gestreken. Na bij en actievoeren gin- jrerknemers weer k. Afgelopen week- na zware onderhan den de directie en èn een akkoord be- in sociaal plan. dinsdag 15 maart 2005 iar voor es jS Reaal maakt zich inames in de verze- che. Het financiële èen actieve rol spe chtenbundeling leeraars. Een grote daarbij niet uitge- jstuursvoorzitter jisteren. Hij deed en in een toelich- arcijfers over 2004, [in SNS Reaal een boekte. De netto- 'bankverzekeraar 310 miljoen euro. 18 procent meer lorgaande jaar. iraars tieller uit 2: Jachtoffers krijgen van hun verzeke- zaappij direct dat ^vergoeding uitge ver geen onenig- 1 Dit onlangs ver- van het Verbond jaars is door haar toornen, aldus een |rvan de branche- 2isteren. Het gaat getwiste deel van •.Als betrokkenen «pandeling zijn, jtschappij in elk ge- 5 vastgestelde be- 4t. De onderhande- jan over wat rest. kost lift omzet' 2* Sinds president Argentinië don- ^>lk opriep geen £1 Shell meer te Nederlandse-Britse 'PPij geconfron- i halvering van lat heeft het dag- $n gisteren ge il effect van de Versterkt door het [actievoerders, on- ©zen en gepensio- He toegang tot jations blokkeer- ishtijnse president boycot nadat loten de prijzen ,met 2,6 tot 4,2 [hogen. ie Japan ecessie panse economie atste kwartaal van l te zijn gegroeid, nenlands product it 0,5 procent toe. ?ing men er van liomie in deze pe telfde percentage in. Het land leek anks de langste êrstel in meer dan «g te zakken in n de twee vooraf- Üen was de eco- it gegroeid. amsterdam/anp - Nuon inves teert de komende vijf tot zeven jaar 1 miljard euro in nieuwe energiecentrales. De stroomle- verancier doet dat, omdat rond het eind van dit decennium min der reservecapaciteit beschik baar is. Daardoor neemt de kans op stroomtekorten toe. Boven dien moet Nuon enkele bestaan de centrales vervangen. Dat zei bestuursvoorzitter Van Halderen gisteren. De bouw van de nieuwe centrales is ech ter nog niet helemaal zeker en hangt af van een mogelijke splitsing van de energiebedrij ven. Als minister Brinkhorst van economische zaken zijn zin krijgt en de leveranciers worden gesplitst in een net werk- en een productiebedrijf, gaat Nuon de voorgenomen in vestering 'heroverwegen'. De energiebedrijven zijn fel ge kant tegen een splitsing. „We gaan ervan uit dat het niet gaat gebeuren", zei Van Halderen. Er zijn volgens hem voldoende alternatieven, waarover met het ministerie wordt gesproken. Economische Zaken moet vol gens Van Halderen vormen van privatisering mogelijk maken, zonder dat daarbij sprake is van een splitsing. Zo wil Nuon dat zijn aandeel- r Nuon-topman Van Halderen presenteerde gisteren fraaie cijfers over 2004. Foto: ANP/Marcel Antonisse houders de mogelijkheid krij gen hun belang gedeeltelijk of geheel te verkopen. Over de locatie van de nieuwe centrales bleef Van Halderen vaag. Nuon produceert nu den haag/gpd - Werknemers in het wegtransport hebben op een doordeweekse werkdag ge middeld een kwartier tijd voor hun kinderen. 'Toptijd' met hun partner is beperkt tot ruim een half uur. Aan eten en drin ken besteden ze 38 minuten. Met werk daarentegen is 11 uur en 17 minuten gemoeid, een vrachtwagenchauffeur slaapt 6 uur en 41 minuten. Dat blijkt uit de dagboeken van 134 vrachtwagenchauffeurs die hebben meegedaan aan een grootschalig onderzoek naar tijdsknelpunten in het werk, en de verhouding werk-privé. De werknemers in de transportsec tor, nog steeds overwegend mannen, proberen wel zorgta ken thuis op zich te nemen, waardoor ze het risico lopen te laat op hun werk te komen. Onderzoekers van de stichting Loonwijzer, die de tijdstudie hebben verricht, wijzen zes sec toren aan, waar werknemers bovengemiddeld veel tijdsknel punten ervaren. Naast het weg transport zijn dat de super marktsector, het onderwijs, de horeca, de beveiligingsbranche en de installatie- en afbouw- sector. In totaal 29.000 werkne mers hebben tijd-ênquetes in gevuld tussen eind december 2003 en september 2004. De FNV wil de problemen die uit het onderzoek komen aan de orde stellen in de CAO-on- derhandelingen. Er worden voor diverse sectoren voorstel len gedaan om tijdknelpunten op te lossen. Zo wordt er voor gepleit om werknemers in de naschoolse opvang in te zetten op basisscholen waar een grote behoefte bestaat aan opvang tussen de middag. Nu zorgen leerkrachten vaak voor de kin deren, waardoor ze zelf nauwe lijks een lunchpauze overhou den. In de horeca pleit de FNV-bond voor het invoeren van perso- neelsteams die zelf het werk verdelen. Zo zou de flexibele in zet van medewerkers worden gewaarborgd, maar moet de combinatie werk-privé ook be ter tot stand komen. Veel hore- capersoneel heeft met - vaak onverwacht - overwerk te ma ken. In de sector installatiebouw en afbouw (stucadoors bijvoor beeld) zijn werknemers veel reistijd kwijt. De Nederlandse Ondernemersvereniging voor Afbouwbedrijven heeft de sug gestie gekregen om op internet een virtuele ruilbeurs te starten. Bedrijven zouden daar onder ling klussen kunnen ruilen, zo dat ze het werk dichterbij kun nen verrichten en er minder reistijd verloren gaat. Uit het onderzoek blijkt dat ruim 15 procent van de Neder landse beroepsbevolking onte vreden is over de mogelijkhe den om zelf de werktijden te bepalen. In de bovengenoemde sectoren is die ontevredenheid veel groter, op het onderwijs na. De stichting Tijdwijzer con cludeert dat de laagstbetaalden in onze economie het meest flexibel moeten zijn. burbank/anp-rtr-afp - Walt Disney krijgt na meer dan twin tig jaar een nieuwe topman. Het bestuur van het Aaneri- kaanse amusementsconcern benoemde zondag Robert Iger als opvolger van Michael Eis ner, die sinds 1984 leiding gaf aan de 'Magic Kingdom' van pretparken, filmstudio's en an der vermaak. De benoeming van Iger is geen verrassing. Hij gold al geruime tijd als kroonprins van Eisner, zeker nadat het concern een aandeelhoudersrevolte van zich af had weten te slaan. Roy Disney, de neef van de oprich ter van de onderneming, baar de in maart vorig jaar opzien door fel campagne te voeren voor het aftreden van Eisner omdat de prestaties van Walt Disney al jaren tegenvielen. De geplaagde topman kon ternau wernood voorkomen dat een meerderheid van de aandeel houders daarin meeging, maar kon daarna weinig anders doen dan beloven op termijn te ver trekken. Zijn vertrek komt wel eerder dan verwacht. Eisner had aan gegeven per september 2006 zijn functie ter beschikking te stellen, maar doet dat nu een jaar eerder. Iger krijgt daardoor ruim baan om zijn beleid uit te stippelen. De nieuwe bestuursvoorzitter is sinds 2000 de nummer twee in de pikorde van Walt Disney. stroom in Utrecht, IJmuiden en Amsterdam. De nieuwe centra les gaan stroom opwekken met kolen, gas of biomassa. Kern energie is uitgesloten. „De discussie daarover duurt tien jaar, vervolgens heb je tien jaar nodig om te investeren", aldus Van Halderen. Daar komt bij dat Nuon geen voorstander van kernenergie is. Nederlan ders moeten volgens Van Hal deren zuiniger omgaan met stroom. Zo kan worden voor komen dat kernenergie nodig is. Nuon heeft vorig jaar een net towinst gerealiseerd van 387 miljoen euro. Dat is 49 procent meer dan in 2003. Het grootste deel van deze stij ging komt door eenmalige be lastingmeevallers, die 123 mil joen euro opleverden. De om zet daalde met 3 procent naar 4,9 miljard euro. De onderne ming schrijft dat vooral toe aan desinvesteringen Operationeel directeur Erich sprak van een bewogen jaar. De liberalisering van de energie markt is niet probleemloos ver lopen. Nuon heeft grote pro blemen bij het verwerken van de rekeningen van klanten die op een andere energieleveran cier zijn overgestapt. „We heb ben driehonderd medewerkers ingezet om de achterstanden weg te werken. Dat kostte en kele miljoenen euro's." Minis ter Brinkhorst wil dat voor 1 juli de problemen zijn opgelost. Dat gaat lukken, zei Erich. Nuon heeft vorig jaar 7800 klanten afgesloten die hun re kening niet hadden betaald. Een forse stijging vergeleken met 2003, toen 6600 mensen geen stroom meer kregen. den haag/gpd - Voor jongeren die ouder zijn dan 20 jaar is het steeds moeilijker om een baan te krijgen in een super markt. De ketens doen er van wege de hevige prijzenoorlog in hun branche alles aan om de (loon)kosten zo laag moge lijk te houden en geven daar bij vaker de voorkeur aan de jongste sollicitant. Dat is volgens de vakbond CNV Jongeren 'het gevoel' dat leeft bij veel jonge werkzoe kenden. „Er komen bij ons re gelmatig klachten binnen van jongeren die geen baan kun nen vinden in de supermarkt branche of ontslagen worden omdat ze te oud en dus te duur zijn", zegt voorzitter An- toon Blokland van de jonge- renbond. „Er wordt openlijk geadverteerd met: kassamede werker gevraagd, leeftijd 16 tot 18 jaar", zegt Blokland. „We kennen ook een geval waarbij een niet oplettende medewer ker een contractverlenging ondertekende, maar niet wist dat het een contract via een uitzendbureau was waardoor hij korte tijd later op straat kon worden gezet. Dat zijn geen eerlijke praktijken." FNV Bondgenoten trok vorig jaar ook al aan de bel over ou dere werknemers die worden weggepest om voor hen in de plaats goedkopere jonge krachten aan te nemen. Vol gens de bond wordt oudere werknemers het leven soms zuur gemaakt door geen enke le medewerking te verlenen aan de wensen van vrije dagen of roosteraanpassingen. Ook werden mensen volgens FNV Bondgenoten zomaar overge plaatst. CNV Jongeren heeft sinds de ze week een meldpunt ge opend (www.cnvjongeren.nl) om de klachten te inventarise ren. „Wij willen een zwartboek aanleggen en de beste cases er uit halen om voor te leggen bij de Commissie Gelijke Behan deling", zegt Blokland. „Leef tijdsdiscriminatie is verboden per wet, dus de commissie moet hier maar eens naar kij ken." De grote supermarktketens noemden het eerder al logisch dat ze scherper kijken naar de kosten, maar ze weerspraken beschuldigingen van wegpes ten. rotterdam/gpd - Philip Green, de topman van containerrederij P&O Nedlloyd week geen se conde van haar zijde, zo leek het. De hoogste baas van de re derij zweefde door de dag. Met groot vertoon presenteerde P &0 Nedlloyd zijn laatste aan winst, de P&O Nedlloyd Mond riaan, één van 's werelds groot ste containerschepen. Maar, heel veel aandacht ging ook uit naar zwemdiva Inge de Bruijn. De adrenaline joeg door haar ranke lijf, bekende ze later. Ze nuwen? Nee, sprak ze. Het was opgetogenheid, als in een niet te verliezen zwemfinale. En tij dens de aansluitende lunch, te midden van ruim zeshonderd genodigden, was ze de ster. Met afstand. Gracieus bewoog ze zich op gouden hoge hakken te midden van Rotterdamse havenbobo's en aanverwanten. Trakteerde de verbouwereerde directie van de Japanse scheepswerf op drie klapzoenen elk, deelde lustig handtekeningen uit en liet zich gewillig fotograferen met ha venmannen die zelfs amicaal een arm om haar schouder mochten leggen. Inge genoot van alle aandacht, van de voor haar nieuwe mari tieme wereld. Ze was, gaf ze toe, onder de indruk van 335 strekkende meters varend staal, goed voor het vervoer van 8.450 containers. Op de brug, dek 8 gerekend vanaf het hoofddek, had ze plaatsgenomen in de stoel van de gezagvoerder. Alsof ze als toverfee de hele P&O Nedlloyd Mondriaan in haar macht had. Maar onwetend van de zeven zusterschepen die er nog aankomen. „Is dat zo? Nou, ze mogen me bellen. Ik ben er klaar voor." Daarvoor had hij de top bereikt bij Capital Cities/ABC, de tv- studio die Disney in 1996 over nam. In de jaren zeventig had hij nog maar één New Yorkse studio onder zich. Op tv-gebied weet Disney weer behoorlijk wat potten te bre ken, vooral doordat de serie Desperate Housewives een we reldwijde kaskraker is. Toch wordt er niet altijd een even vleiend beeld geschetst van Iger. In het boek DisneyWar van de journalist James Stewart komt de 54-jarige bestuurder naar voren als iemand met een gebrek aan creativiteit. Tevens zou Eisner geregeld hebben ge twijfeld aan zijn capaciteiten. De klus die de nieuwe topman moet klaren, is zeker niet ge makkelijk. Disney verkeert in een onrustig vaarwater doordat de pretparken niet zo heel goed meer lopen en doordat de te- kenfilmtak steeds meer concur rentie krijgt van animatiefilms die alleen maar met computers zijn gemaakt. Volgens Roy Disney is het bedrijf van zijn oom te sterk op de kosten gaan letten, waardoor het originele, authentieke uit Walt Disney is verdwenen. Dat zou resulteren in lagere bezoekersaantallen. Het concern wil terugslaan met een nieuw pretpark in Hong kong. Een financiële zeperd, zoals met Euro Disney, kan het zich echter niet meer veroorlo ven. De Mondriaan, de nieuwste aanwinst van P&O Nedlloyd, is gisteren gedoopt door olympisch zwemkampioene Inge de Bruijn. Foto's: GPD den haag/anp - Energieleve ranciers mogen maximaal 50 euro in rekening brengen aan consumenten die tussentijds hun jaarcontract opzeggen. Dat heeft de DTe bepaald. De toe zichthouder op de energie markt is hiertoe overgegaan na klachten over te hoge opzegver goedingen. Consumenten met een contract voor onbepaalde tijd mogen deze overeenkomst altijd op zeggen. De betrokken leveran cier van stroom en/of gas mag hiervoor geen opzegvergoeding in rekening brengen. Voor een contract dat stilzwij gend is verlengd, mag de leve rancier bij opzegging maximaal 25 euro vragen. Voor contrac ten met een looptijd langer dan een jaar, mag de leverancier een opzegvergoeding vragen die oploopt met 25 euro per ex tra halfjaar resterende contract- duur. Voor alle contracten die binnen één jaar worden opgezegd, geldt dat de leverancier tevens 50 euro in rekening mag bren gen als klanten een cadeau is gegeven bij het aangaan van een overeenkomst. Daarmee wordt voorkomen dat consu menten meteen opzeggen na dat zij bijvoorbeeld de digitale camera in ontvangst hebben genomen, aldus de DTe. Met de inperking van de vrij heid van leveranciers op dit ge bied, wil de DTe voorkomen dat te hoge opzegvergoedingen consumenten afschrikken om over te stappen naar een ande re leverancier. Aan de andere kant zijn met de ze bedragen volgens de toe zichthouder de belangrijkste kosten gedekt, waarmee de le veranciers blijven zitten als klanten vroegtijdig overstap pen. Daarbij gaat het om reeds ingekochte energie en wer vingskosten. De bedragen zijn vastgesteld in overleg met de sector. Leveran ciers die zich er niet aan hou den, kunnen rekenen op een sanctie. Het dorpsplein kent nog nauwelijks be drijvigheid. Het bankfiliaal is dicht, de kleine supermarkt bestaat niet meer en voor het afhalen van postpakketten moet men naar de grote stad. Vooral voor ou deren en mensen met een handicap zorgt die verschraling voor veel problemen. Een initiatief als de Servicebus moet de pijn verzachten. door Eric de Bie berkhout - „Zo, ik loop weer krom van het geld." Met een grijns op zijn gezicht en steunend op zijn wandelstok schuift meneer De Vries naar de uitgang van de Servicebus. „Tot over twee weken", zwaait hij naar Pim Liekamm, de aanwe zige adviseur van ABN Amro. Liekamm heeft meneer De Vries net ge holpen met het pinnen van geld, zoals hij dat elke veertien dagen doet. Ook de andere (oudere) klanten die die ochtend in het Noord-Hollandse Berkhout de Servicebus bezoeken, maken de gang naar de betaalautomaat. Geduldig legt Leikamm steeds weer de handelingen uit. „Ook al moet ik het voor de twintig ste keer doen. Maakt me niets uit. Bij veel oudere mensen blijft pinnen een angstige onderneming. Zeker bij een normale betaalautomaat met een rij wachtenden achter ze. De bus is voor hen een uitkomst." Sinds twee jaar rijdt de Servicebus, een initiatief van ABN Amro en de ouderen bond Anbo, door Nederland. De ene week boven de grote rivieren, de andere week door de zuidelijke provincies. De dubbeldekker heeft een pinautomaat, een sorteermachine voor muntgeld, vier computers met internetverbinding en zelfs een toilet aan boord. Een speciale lift maakt de bus ook toegankelijk voor rolstoelgebruikers. Zelfs voor de pinau tomaat is een lift aangebracht, zodat ge handicapten beter bij de toetsen kun nen. In totaal doet de Servicebus elf plaatsen aan. Locaties waar vroeger een bankfiliaal was of afgelegen dorpen. „Elke keer als de bus in Berkhout staat, kom ik geld halen", vertelt mevrouw Steur-Kareis (66). „Voor mij is het ideaal. Ik ben niet meer zo mobiel. Vroeger was hier een Rabobank, maar die is al een paar jaar weg. Als de bus niet zou ko men, zou ik helemaal naar Hoorn moe ten om aan contant geld te komen. Dat heb ik toch nodig voor boodschappen." De Servicebus is niet alleen voor geld bedoeld. Liekamm geeft in principe over alle geldzaken een advies. „Vaak gaat het over het verlengen van een hypo theek, maar ik krijg ook onverwachte vragen. Laatst was er iemand die met een dikke map over zijn beleggingspor tefeuille aanschoof. Hij zag door de bo men het bos niet meer. Of een vrouw die twee weken daarvoor haar man had ver loren. 'Wat moet ik nu doen,' vroeg ze me. Op alle vragen probeer ik een zo goed mogelijk advies te geven. Ik kan niets afsluiten of regelen. Ik kan mensen wel doorverwijzen. Op die manier mer ken we dat we vooral voor ouderen in een behoefte voorzien." De Servicebus blijft daarom voorlopig rijden, bevestigt Maarten Kuurman, bij ABN Amro verantwoordelijk voor het toegankelijkheidsbeleid. „We gtfrn wel de locaties goed bekijken. Ik kan nog niet zeggen welke er afvallen of welke er bij komen. We brengen eerst in kaart waar het loont om de bus naartoe te stu ren." Daarnaast neemt de bank andere initia tieven om haar diensten meer bereik baar te maken. Zo wordt momenteel el ke geldautomaat gecontroleerd op ge bruiksgemak en veiligheid. „We denken er over om de hoogte aan te passen, zo dat rolstoelgebruikers gemakkelijker kunnen pinnen", aldus Kuurman. „Daarnaast loopt er een proef met een sprekende geldautomaat, waar de klant een koptelefoontje in kan steken. Met ING en de Postbank zijn we bovendien in gesprek om op onze automaten de beeldvolgorde hetzelfde te maken. Vroe ger wilden we zoveel mogelijk informa tie en reclame aan de klant meegeven, maar daar zijn we van teruggekomen. De klant wil namelijk alleen maar flap pen tappen en voor de oudere mensen werkt al die informatie ook nog verwar rend."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9