Kroatië aan zijden draad BUITENLAND Hoop en weerbarstigheid in Midden-Oosten f netreding Nog meer dan 130.000 claims over nazi-roof Watertekort dreigt voor grote delen van Azië Filip Dewinters Vlaams Belang lonkt naar moslims 3e is Broers na 61 jaar samen £JJ voor vraag: Kroatië Ja ofNee? Olifanten voor eetstokjes Libanezen massaal tegen Syrië i toren junakend [et hoogste gebouw ijk, de Tour Mont- Parijs, zit van bo- 'anpder vol met asbest, (s en werknemers lo- verhoogd risico op ul nat blijkt uit recente in het 59 verdiepin- ide gebouw. emrechts er in Rijnland - Het aantal geval- :htsextremistisch ge- [e Duitse deelstaat ijnland-Westfalen is ppenjaar sterk geste- 004 zijn ongeveer 2300 delicten gepleegd, kmeer dan in 2003. I-Arabië hakt Sian hoofd af Ttier wegens moord ver- Te Filipijnen zijn giste- udi-Arabië met een w Uithoofd. De vier exe- oppngen het aantal ont- jen in Saudi-Arabië dit luchtelingen lien in Italië het zuid-Italiaanse mpedusa zijn sinds ingeveer 720 vluchte enden. De vluchte- ider wie ook vrouwen [en, kwamen met vier p. Ze zouden afkom st Pakistan, Iran, Irak, ,en de Palestijnse ge- ^mi' s grepen eitsers Het aantal geïdentifi- uitse slachtoffers van ni's na de zeebeving rember is opgelopen jat heeft het ministerie [ïlandse zaken giste- jdeeld. Nog steeds liitsers vermist. finiesië bouwt P'-alarm (Wetenschappers uit bicaj en Duitsland begin- ober met de aanleg ;tmi' steem dat waar- et gen tsunami's. Het nr Hat 45 miljoen euro over drie jaar klaar imeters en gps-sys- via een satelliet wer- nes,»;n snel en precieze broduceren over on net weer. De zeebe- lë eiste ruim 290.000 j/ens. dinsdag 15 maart 2005 3"k' Balkenende: Sharon en Abbas willen verder, ondanks problemen EU eist uitlevering generaal Gotovina door onze correspondent Ad Bloemendaal ram allah/jeruzalem - Hoop aan de ene kant en een grote weerbarstigheid aan de andere. Dat is de belangrijkste indruk die premier Jan Peter Balkenen de heeft overgehouden van zijn politieke besprekingen in Israël en de Palestijnse Gebieden. „Spreek je met premier Ariel Sharon, dan merk je dat die zich grote zorgen maakt over de terroristische aanvallen. Hij wil absoluut dat er stappen worden genomen om meer veiligheid te scheppen. En omgekeerd, als je bij presi dent Machmoud Abbas bent, krijg je te horen dat er te weinig vooruitgang te bespeuren is als het gaat om Israëlische terug trekking uit bepaalde gebieden, om de problematiek van de muur en andere onderwerpen", zei hij gisteravond, kort na een gesprek met Sharon in Jeruza lem. Wat hem toch hoop geeft is de wil om vooruitgang te boeken, die hij bij beide leiders heeft waargenomen. In verband met de opening van het nieuwe mu seum van het Israëlische Holo caust-instituut Yad Vashem, vandaag, is een groot aantal in ternationale delegaties in Jeru zalem neergestreken. Premier Balkenende inspecteert in Ramallah samen met de Palestijnse vice-president de erewacht. De premier legde er een krans bij het graf van Arafat en tekende namens de EU het condoleanceregister. Foto: ANP/Juan Vrijdag Vele staatshoofden, regerings leiders en ministers nemen de gelegenheid te baat er politieke besprekingen te voeren en ook de korte reis naar Ramallah te ondernemen. Balkenende be zocht voor zijn gesprek met Ab bas het graf van de vorig jaar overleden president Yasser Ara fat. In de politieke gesprekken ging de aandacht vooral uit naar de nieuwe kansen die de dood van Arafat heeft gescha pen, niet in de laatste plaats door het optreden van diens opvolger. Balkenende had lo vende woorden voor Machm oud Abbas, die hij „een presi dent van goede wil" noemde en „iemand die resultaat wil berei ken, al gaat dat niet gemakke lijk." De Palestijnen hopen dat de voorgenomen Israëlische te rugtrekking uit de Gazastrook zal leiden tot een nieuw begin van de havenaanleg. In de jaren voor de intifada hebben Nederland en Frankrijk daarvoor onderzoek verricht en volgens Balkenende is dat nog steeds bruikbaar. Nederland is nu bezig steun te werven bij an dere Europese landen om de havenplannen alsnog te kun nen realiseren. Deze week nog bezoekt een Nederlandse mis sie de Palestijnse gebieden om te zien wat er mogeüjk is. Israël heeft laten weten dat het zich in principe niet zal verzetten, al moeten de veiligheidsvoor waarden nog worden uitge werkt. Vandaag woont Balkenende de opening bij van het nieuwe ho locaust-museum en morgen houdt hij er een korte toe spraak. Vertegenwoordigers van de Nederlands-joodse gemeen schap in Israël hebben de pre mier gevraagd bij die gelegen heid te verklaren dat Nederland medeverantwoordelijkheid aanvaardt voor wat er in de oorlog met de joden in Neder land is gebeurd. De verwachting is dat hij inder daad iets in die richting zal zeg gen, al is de precieze formule ring nog niet erkend. brussel/anp-afp - Het is hoogst onwaarschijnlijk dat de Europese Unie donderdag de onderhande lingen opent met Kroatië over toetreding tot de EU. Als Zagreb oud-generaal Ante Gotovina niet direct uitlevert aan het Joegosla- vië-Tribunaal in Den Haag, gaat het hele feest niet door. De Luxemburgse premier en EU-voorzitter Jean-Claude Juncker heeft dat gisteren be vestigd. Nederland en Groot- Brittannië, die al langere tijd aandringen op uitlevering van de Kroatische oorlogsmisdadi ger als voorwaarde voor het be gin van besprekingen, krijgen daarbij nu steun van Duitsland, Zweden en Denemarken. De regering in Zagreb rekent op de steun van 'krachtige vrien den' als Italië, Oostenrijk, Hon garije en Slowakije, 'buur'-lan- den die bereid zijn om het een en ander door de vingers te zien. De EU-ministers van buiten landse zaken moeten morgen formeel - en unaniem - beslui ten over het uitstel van onder handelingen. Waarschijnlijk komt er ook geen nieuwe da tum, waarop onderhandelingen wel zouden kunnen beginnen. Daarmee hoopt de EU Zagreb onder druk te houdeh om opti maal mee te werken met het tri bunaal in Den Haag. Vandaag vindt nog diplomatiek overleg plaats op het hoogste niveau over Kroatië. In een poging de EU milder te stemmen, heeft de Kroatische regering-Sanader gisteren di verse bezittingen van Gotovina bevroren. Een bron 'dichtbij het EU-voorzitterschap' wees er op dat dit een belangrijke stap is, maar niet voldoende. De sa menwerking met het tribunaal moet volledig worden, aldus de zegsman. Hoofdaanklaagster Del Ponte van het Joegoslavië-Tribunaal zei in Parijs dat de zet van de Kroatische procureur-generaal Bajic te laat komt. „Dat (bevrie zen van Gotovina's tegoeden) hadden ze jaren geleden moe ten doen," zei Del Ponte na een onderhoud met de Franse pre sident Chirac. berlijn/anp-dpa - Duitsland heeft nog altijd 130.000 verzoe ken liggen voor teruggave van eigendommen die tussen 1933 en 1945 in beslag zijn genomen door de nazi's. Dat heeft het verantwoordelijke agentschap gisteren gemeld. Onder de verzoeken zijn 30.000 aanvragen voor de teruggave van bedrijven en 102.000 ver zoeken voor compensatie van land, aldus het Bondsagent- schap voor Onopgeloste Eigen- domsvragen BAROV. De aan vragen betreffen vooral eigen dommen in het voormalige Oost-Duitsland. Onder het communistische bewind in het land waren de meeste bedrij ven staatseigendom, evenals vrijwel al het land. „Dit onderzoek is bijzonder in gewikkeld, omdat de meeste inbeslagnames ingeveer 70 jaar geleden plaatsvonden en slechts enkelen van de voorma lige eigenaren nog leven", al dus het agentschap. Voordat land in het voormalige eigen dom wordt verkocht, eisen veel kopers een zogenoemde BA- ROV-verklaring om er zeker van te zijn dat geen voormalige eigenaren rechten kunnen doen gelden. Mlumor ™^en Britse man die al t/mjet doktersadvies aajjf te vallen, bleek een or van 25 kilo te heb- -jarige Trevor Smith- er nln aanklacht indienen .ziekenhuis in Reading nder behandeling de de BBC gisteren, ich uiteindelijk in een s in Londen liet on- cilitel. werd de kwaadaar- islei«aam groeiende tu- nr. Hikt. te stad r Genève en Zürich "kw^d de meest leef- *SM. Luxemburg is de ^ad ter wereld, op de door Helsinki. Dat 'en vergelijkend on- ssen 215 steden door oka|eiman Resource Con- t bedrijven adviseert snr. Htaliteit van steden, n - de enige onder- derlandse stad - bezet plaats. Bagdad lit rijtje het laagst, getroffen irdbeving Het oosten van Tur- jrochtend vroeg ge- )r een aardbeving acht van 5,9 op de us 3 Richter. Zeker acht- kras ?n raakten gewond. Aikm^aterdag werd de- js.nl njik ook al getroffen »v naaijardbeving. Iden? j i Ji kapen r bij Maleisië pur - Een bende van gewapend met ma- nade,%en en raketgrana- weekeinde bij Ma- p olbeladen gastanker jet schip is snel vrij- tar de kapitein en irker zijn gegijzeld 'men. De Straat van ïrucht; piraten meestal gemunt op iden. De laatste tijd Is vaker beman- jgegijzeld voor los- »rig jaar werd een ;e- en bergingsbe- 'ervallen. Piraten 'n het vuur op de Door smelten gletsjers in de Himalaya beiroet - Demonstranten dragen in Beiroet een portret mee van de gisteren een maand geleden vermoorde Libanese oud-premier Hariri. De demonstratie was de grootste ooit in Libanon, dat slechts 3.5 miljoen inwoners telt. Bijna een miljoen men sen eisten de volledige aftocht van de 15.000 Syrische militiaren in het land. Ook willen ze dat de Syrische geheime dienst vertrekt. En ze eisen duidelijkheid over de moord op Hariri. Er zit nog geen schot in het onderzoek. „Wij willen onafhankelijkheid, weg met de Syrische bezetters", schreeuwde de menigte. De demonstratie verliep zonder inci denten. Foto:EPA door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - Het extreem-rechtse Vlaams Belang over weegt bij de gemeenteraadsverkiezingen in oktober 2006 in de grote steden moslim-kandidaten op de lijst zetten. Dat heeft Vlaams Belang-Kamerlid Gerolf An- nemans gezegd tegen de krant Het Nieuwsblad. Volgens hem hebben zich al verschillende kandidaten gemeld. Hij vermoedt dat er ook nu al gematigde mos lims zijn die voor zijn partij stemmen, om zich af te zetten tegen 'de volgens hen lakse aanpak van een klei ne minderheid van extremistische moslims die de is lam misbruiken'. Het Vlaams Belang, voorheen het Vlaams Blok, timmert al geruime tijd aan zijn imago in de hoop het politieke isolement te doorbreken. Toch is de discussie over de toelating van moslims tot de partij op z'n zachtst gezegd opmerkelijk. Filip De- winter, het Antwerpse boegbeeld van het Vlaams Be lang, trekt al jaren van leer tegen de allochtonen in zijn land. Het succes van de partij - goed voor een kwart van de stemmen bij de jongste Vlaamse verkiezingen - is grotendeels gestoeld op het principe 'eigen volk eerst'. En dat 'eigen volk' is wat Filip Dewinter betreft zeker niet islamitisch. genève/anp - Voor honderden miljoenen Aziaten dreigt een watertekort, omdat gletsjers in de Himalaya snel smelten. De ijsmassa's, die de rivieren in Nepal, India en China groten deels van water voorzien, slin ken snel door de opwarming van de aarde. Dit blijkt uit een rapport van het Wereld Natuur Fonds. Het smeltwater zal aanvankelijk grootschalige overstromingen veroorzaken. Binnen enkele de cennia zal het watemiveau ech ter zo ernstig dalen, dat grote economische- en milieuproble men ontstaan. De gletsjers slin ken jaarlijks ongeveer 10 tot 15 meter. Het Wereld Natuur Fonds pleit voor onmiddellijke actie tegen klimaatverandering om het smeltingsproces van de glet sjers te vertragen. Een woord voerster van de organisatie roept de deelnemers van de G8 top over klimaatverandering, die deze week in de Britse hoofdstad Londen wordt ge houden, dan ook op het pro bleem hoog op de agenda te zetten. Ter voorbereiding van de top zijn ministers van milieu en energie uit twintig landen in Londen bijeen. Een foto van de Kilimanjaro zonder besneeuw de top moet hen duidelijk ma ken hoe ernstig het klimaatpro bleem is en dat snelle actie ge boden is. jeruzalem/anp-dpa - Twee broers (67 en 63 jaar) die de ho locaust overleefden, hebben el kaar na 61 jaar weer gevonden. Ze waren er beiden van over tuigd dat de ander in de Twee de Wereldoorlog was omgeko men. Avraham Paskez en zijn jongere broer Ervin werden in 1944 van elkaar gescheiden, nadat ze zwaar ondervoed in hun flat in Boedapest waren gevonden. Hun moeder was niet terugge komen van een zoektocht naar eten. Avraham ging naar een joodse familie terwijl de blonde Ervin in een weeshuis belandde en later door een niet-joods ge zin werd geadopteerd. Hun ou ders en veel familieleden over leefden de oorlog niet. Avraham ging in Israël wonen, terwijl Er vin in Boedpast bleef. Ze kwamen elkaar op het spoor toen Avraham voor compensa tie van de Duitse overheid be paalde documenten zocht. Zondag konden beide broers el kaar omhelzen. „Het is onge looflijk", zei Avraham in Jeruza lem. Brussel moet nu aantonen dat Europa inderdaad een hoge standaard voert verkocht. Dat heeft de in Kenya gestationeerde wildbeheerder Esmond Martin gisteren be kend gemaakt. Volgens hem is het vanwege de burgeroorlog in het zuiden van Sudan moeilijk vast te stellen hoeveel olifanten daar precies zijn gedood, maar bekend is dat er van de 133.000 die er in 1976 nog rondliepen er nu nog maar een kleine 40.000 over zijn. nairobi/gpd-rtr - Het Sudane se leger heeft illegaal duizenden olifanten afgeslacht en de ivo ren slagtanden naar China ge ëxporteerd, waar er eetstokjes van zijn gemaakt. De olifanten zijn gedood in Zuid-Sudan, de Democratische Republiek Con go en de Centraal Afrikaanse Republiek. Het ivoor is via handelaren in Sudan en Egypte aan China door onze correspondent Hetty van Roolj brussel - Kan één man de toetreding van een land tot de Europese Unie te genhouden? Wel als die man Ante Goto vina heet, en door de hoofdaanklaagster van het Joegoslavië -tribunaal in Den Haag verdacht wordt van oorlogsmisda den. De kwestie-Gotovina toont aan hoe een Balkanland als Kroatië worstelt met zijn jonge oorlogsverleden. Maar ze legt ook onbarmhartig bloot hoe de Europese Unie in de problemen komt, wanneer haar hoge standaard aan de politieke praktijk wordt getoetst. Op papier is het duidelijk: een Europees land mag gaan praten over toetreding tot de EU wanneer de democratie er ste vig is verankerd en de mensenrechten zijn verzekerd. Kroatië was op de goede weg, zo leek het, en het land zou moeiteloos de Eu ropese Unie binnenglippen. De jacht op de van oorlogsmisdaden verdachte voortvluchtige generaal Gotovina leek geen belemmering. De EU liet weten dat Kroatië geacht werd mee te werken met het tribunaal in Den Haag en de rege- ANALYSE ring in Zagreb beloofde dat gTif. Vervol gens gebeurde er heel lang niets. Maar Kroatië lijkt zich met die 'waait- wel-over' mentaliteit flink in de vingers te hebben gesneden. In twee brieven aan het Luxemburgse EU-voorzitter schap heeft hoofdaanklaagster Carla del Ponte aangetoond dat Kroatië niet al leen niet meewerkt, maar dat de rege ring de arrestatie van Gotovina zelfs ac tief belemmert. De generaal kan rekenen op de steun van een wijdvertakt netwerk in Kroatisch Bosnië, en hij krijgt nog steeds pensioen. Del Pontes brieven confronteerden de Europese lidstaten met onaangename vragen. Heeft Zagreb het voor het zeggen in het Kroatisch deel van Bosnië, of is het andersom? Heeft de regering echt afgerekend met het verle den, of hebben nog steeds allerlei duis tere types de macht? Hoort een land, dat jarenlang niets onderneemt om schoon schip te maken en een voortvluchtige oorlogsmisdadiger op te sporen en te ar resteren, eigenlijk wel thuis in de Unie? Neen, zeggen Groot-Brittannië en Ne- Ante Gotovina. Archieffoto: Reuters derland hartgrondig. De Britse regering baseert zich op belastende informatie van de eigen inlichtingendiensten en de Nederlanders willen het 'eigen' Haagse Joegoslavië-tribunaal geen gezichtsver lies bezorgen.Als Kroatië hiermee weg komt, denken ze in Servië dat er met het tribunaal valt te spotten. En dat het met de opsporing van de hoofdverdachten Karadcic en Mladic ook wel zal loslo pen", zegt een diplomaat. Het lijkt uitgesloten dat Nederland en Groot-Brittannië zich op het laatste mo ment laten overtuigen door, pakweg, de Hongaren. „Wij zijn met meer landen en onze argumenten zijn beter", aldus een diplomaat gisteren. Niet alleen voor Kroatië, ook voor de EU staat een reputatie op het spel. Want als Kroatië morgen onverhoopt groen licht krijgt, staat de Unie wereldwijd te kijk als een club die dol is op mooie woor den, maar haar eigen hoogstaande op vattingen over democratie en goed be stuur opzij schuift als dat beter uitkomt. Het gaat ook niet om één man, betogen diplomaten. Het gaat om een land waar een oorlogsmisdadiger zoveel steun ge niet, dat het land zich daarmee wellicht diskwalificeert voor de Unie. Een lak moesproef, dus, maar een die even veel zeggend is voor Kroatië als voor de Eu ropese Unie.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7