Kamer: Geen vet-tax, wel meer gymles BINNENLAND Gokhallen nieuwe stijl kunnen Holland Casino aan FNV: Werktijdenwet in CAO aanscherpen Paprika's klaar voor de export Onderzoek Puttense moordzaak gericht op twee onbekenden 'Programma Wilders fortuynistisch' Parijs was ultieme doel voor agenten tijdens nachtdienst Patiëntenorganisatie wil meer onderzoek ME/CVS Bewegen in strijd tegen overgewicht Actie tegen pintarieven ein tanker ran drank - De 45-jarige Noor- n van een gastanker g nacht van zondag op zo dronken dat hij chip is gehaald. De I \met een lading pro- op de Westerschelde «fingen. Hij werd plot- ■Ijvel en was enige tijd jvvustzijn. De loods die d was vroeg direct om assistentie. Uit een 'vse die drie uur later •voerd, bleek dat de [bijna 1 promille alco- (bloed had. oekers bij i en BN'ers Enkele politici en [ederlanders bieden 'eek in de nacht van lp woensdag onderdak oekers. Ze willen landacht vragen voor e van de 26.000 asiel- ie onder de oude i tejngenwet (voor april pe^en en de komende ja- uirrjid moeten verlaten Ar» uitgeprocedeerd. «rdeeld voor ligen leraren ^Lyt - Drie jongeren ^tn maand voorwaar- fegen omdat zij vorig iri een kogelbrief be- jij leraren van het aktjCoUege in Amster- legjt. De scholieren had- oe|op-10 dodenlijst' op- n djet namen van docen- i bjdewerkers van de anhder deze lijst stond )rejoor elke gezakte gren meester neer' en shojding van een pistool e ztroonhouder. De brief /er®n met een kogel on- van het kantoor van geschoven, twee da- Jodelijke schietpartij igse Terra College zeggen deden zij dit 'Afrika' op scholieren dinsdag 15 maart 2005 ïn 1 >4. itei voor teiierkrakers nair De rechtbank in heeft gisteren vijf puterkrakers veroor- lak- en celstraffen en itie. De jongeren oktober een compu- lit op de internetpa- heid.nl en regering- irmatiepagina's wa- or vijf dagen lang tar. De 18-jarige ichte uit Breda kreeg p eis 38 dagen cel pkstraf van 240 uur. [de celstraffen zijn jlijk aan het voorar- •or de krakers niet I in hoeven. jlederlander jij tsunami Het aantal Neder- jde dood vond bij de p Azië, is gestegen JThailand is gisteren Nederlands slachtof- Ificeerd. Nog tien |rs worden vermist. Jer vijf mensen is ^k of ze eind vorig jampgebied waren. door Marloes de Koning en Itai Mol den haag - Nederland krijgt er in rap tempo casino's bij. Het onderscheid tussen de twaalf chique Holland Casino's en de 255 gokhallen vervaagt. Nerveus draaft de bejaarde man maandag ochtend tussen de twee roulettetafels van Jack's Casino in Gilze-Rijen. Zijn vrouw blijft rustig zitten en staart naar het balletje dat au tomatisch weer gaat rollen. Gokken doet ze door te drukken op een schermpje met de velden van het roulettespel: 36 nummers, rood en zwart, even en oneven. Door munt geld in een gleuf te werpen koopt ze punten in het scherm. Haar man heeft zijn keuze al gemaakt. Met een stukje plastic dat door het casino be schikbaar wordt gesteld, heeft hij de inzet - knop vergrendeld. Zo kan hij op meerdere apparaten tegelijk gokken. Het bejaarde echt paar praat graag over het casino in de kelder van het Van der Valk-hotel aan de snelweg, maar met hun naam of gezicht in de krant, willen ze absoluut niet. Twee keer per week komen ze hier een paar uurtjes 'ontspannen'. In chique 'maar voor mensen zoals wij veel te dure' casino's zou de croupier 'Rien ne va plus!' roepen als het balletje vertraagt. In Jack's Casino knippert in een scherm de tekst 'niet meer inzetten'. Croupiers zijn voorbe houden aan monopolist Holland Casino, evenals hoge inzetten per spel. Maar sinds 2000 zijn zogenaamde 'meerspelers' toege staan in de gokpaleizen, waar van oudsher uitsluitend fruitautomaten stonden. Aan de reusachtige apparaten kunnen meerdere per sonen tegelijk spelen. Vooral roulette en elek tronische paardenraces doen het goed. Met hun goed verzorgde interieurs en tradi tioneel geklede obers die gratis fris en zoutjes serveren zijn de casino's nieuwe stijl bijna niet van de Holland Casino's te onderschei den. Algemeen directeur Frank Kastelijns van JVH Gaming, het bedrijf achter Jack's Casino, wil op den duur al zijn 34 speelhallen tot ca sino's ombouwen. Holland Casino kijkt met argusogen toe. „Terwijl wij door de minister aan banden worden gelegd, mogen zij van de gemeenten ongelimiteerd doorgroeien", zegt een woord voerster van het concern. Bovendien, bena drukt ze, halen de semi-casino's het beleid tegen gokverslaving onderuit. „Mensen die wij een spelverbod opleggen, komen vaak in het automatencircuit terecht." Kastelijns noemt die beschuldiging achterhaald. „De laatste jaren trainen wij ons personeel om gokverslaving tegen te gaan." Sinds speelautomaten in snackbars verboden zijn, is ook het aantal mensen gedaald dat zich met een gokverslaving bij een kliniek meldde. Het landelijk alcohol- en drugsinfor matiesysteem laat na een aanvankelijke da ling echter in 2003 weer een stijging zien van zeven procent. „Het preventieve beleid heeft gewerkt, maar als je nu allerlei gokhallen toe staat komt dat onder druk te staan", zegt Roel Kerssemakers van de Jellinek verslavingszorg. Gemeenten mogen zelf bepalen of ergens een nieuwe speelhal komt. Vaak zien ze mogelijk heden die verder gaan dan het gokpaleis al leen. Omdat er grof geld mee is gemoeid, kan de exploitatie van de hallen bijdragen aan het realiseren van andere punten op het wensen- lijstje van het gemeentebestuur. Een bekend voorbeeld hiervan is de affaire rond het voet balstadion in Zwolle. De bevolking van Zwol le floot het college van die stad onlangs met een referendum terug toen het de bouw van een nieuw stadion voor FC Zwolle wilde fi nancieren met een automatenhal. Vergelijk bare plannen bestaan onder meer in Gronin gen en Sittard. Het college van toezicht op de kansspelen pleit voor een nieuwe onafhankelijke toe zichthouder. De gemeenten hebben vaak zo veel belang bij de speelhallen, dat ze volgens een woordvoerder 'niet altijd belang hebben bij strenge controle'. PvdA-Kamerlid Klaas de Vries stoort zich ho gelijk aan 'de gokpaleizen die overal uit de grond worden getrokken'. De lokale overhe den rijden volgens hem het Rijk in de wielen en werken gokverslaving in de hand. „Het is dringend nodig daar wat aan te doen. Ge meenten moeten niet alleen kijken of ze een sporthal kunnen realiseren, maar ook of ze de problemen die zo'n gokhal met zich mee brengt aankunnen." De Vries, oud-minister van binnenlandse zaken, heeft zijn hoop ge vestigd op een door justitieminister Donner aangekondigde wetswijziging. Tot die tijd moeten de burgers het met hun referenda zelf doen. „Ze zijn verstandiger dan de ge meente", zegt De Vries. de ïnsM - Ruim 10.000 mid- dejholieren laten don- loll|n koelkast en brood- et \|4 uur dicht. Zij hou- de|en dag aan het 'menu ireo drinken alleen water robe voelen met leeftijds- ocie de dupe zijn van de i. Aan de sponsoractie ip nemen dit jaar een tal van 180 scholen |jaar deden 163 on- dlingen mee. iekpremie lasisscholen n nj irdt Met ingang van ijkingen 430 basisscho- rustraatje voor onderwijs iatf^ Daarmee kunnen vistechniek een vaste i, mi onderwijsprogram- jdefln drie jaar krijgen ,eml 12.000 euro. Het t, J verstrekt in het ka- ■kkft Deltaplan Bèta Wain 2010 heeft een op >n, jolen een dergelijke emtvangen. aanhouding ietpartij est - Bij de meeste Nederlandse paprikatelers is gisteren het nieuwe seizoen begonnen. Zo ook bij de firma Van der Burg in Est, met zeven hectare onder glas één van de grote re telers. De eerste 4000 kilo rode paprika's zijn geplukt en gesorteerd voor de export. Nederland staat in de top drie wat betreft kwaliteit en productie van paprika's in de wereld en voert de ranglijst aan als het gaat om de productiviteit per vierkante meter. Van het exportverbod naar Rusland hebben de paprikatelers geen last gehad, omdat de productie tijdens de wintermaanden stil ligt. Foto: ANP Lvis#' De politie heeft koJag een derde Neder- uuidachte aangehouden e pietpartij vorige week 3enCht. Bij die schietpar- oeivee doden. Volgens et ojdde de 24-jarige aftjastricht zichzelf bij nhapij wordt verdacht ;enf enheid bij de ge- nn# dood van de twee r re«. een 22-jarige Duit- op pl-jarige man uit ildoj In Dormagen en iar jhield de Duitse-poli- ïek nog eens zes in verband met de hilversum/anp - De politie Noord- en Oost-Gelderland is op zoek naar twee mannen die door getuigen zijn gezien in het gezelschap van Christel Ambrosius. Deze 23-jarige vrouw werd op 9 januari 1994 in het huis van haar grootmoeder in Putten verkracht en vermoord. De ge ruchtmakende zaak werd bekend onder de naam de Puttense moordzaak. De politie deed gisteren in het tv-pro- gramma Opsporing Verzocht een op roep aan getuigen zich alsnog te mel den. In mei 2003 heropenden het open baar ministerie in Zutphen en de politie het onderzoek, nadat een eerder onder zoek op een debacle was uitgelopen. In dat eerdere onderzoek werden twee mannen, inwoners van Putten, veroor deeld tot jarenlange gevangenisstraffen. Pas nadat zij hun straf hadden uitgeze ten werd duidelijk dat zij niets met de zaak te maken hadden. Het nieuwe onderzoek heeft uitgewezen dat Christel Ambrosius kort voor haar gewelddadige dood heeft gesproken met twee mannen. Op de bewuste zondag hebben getuigen de vrouw in Putten zien fietsen, op weg van het huis van haar moeder in het centrum van Putten naar dat van haar oma aan de rand van het Veluwse dorp. In haar kielzog fiets ten twee jonge mannen, aldus de politie. Later zagen weer andere getuigen Am brosius in gesprek met mogelijk de zelf de twee mannen, op een kruising, circa honderd met verwijderd van het huis van haar oma. Tenslotte zag een getuige een vrouw met lang haar - vrijwel zeker Christel Ambrosius - in het huis van haar oma, die op dat moment zelf niet aanwezig was. Volgens de politie is dit laatste feit opmerkelijk. Christel Ambro sius had niet de gewoonte dat huis te betreden als haar oma er niet was. De politie vermoedt dat zij op dat moment in het gezelschap van een of meerdere personen is geweest. De oma vond haar kleindochter later die dag levenloos in haar huis. Ook vermoedt de politie dat de vrouw een afspraak heeft gehad, op eerder ge noemde kruising. Omdat de persoon of personen van de afspraak nog niet was verschenen, zou Ambrosius een extra den haag/anp - Het beginsel programma van Geert Wilders kan op de volledige steun reke nen van LPF-Kamerlid Eerd- mans. „Het is een positief en duidelijk verhaal, zeer fortuy nistisch. Met zijn aanval op de elite en de linkse politiek ben ik het volledig eens." Eerdmans heeft nog niet besloten of hij zich in de toekomst zal aanslui ten bij de politieke beweging die Wilders gaat oprichten. In houdelijk zitten de twee groten deels op een lijn. In politiek Den Haag werd ver der terughoudend gereageerd op het programma van Wilders. CDA en D66 willen niet reage ren, de WD, bij monde van vi ce-premier Zalm, wel. Hij heeft een dubbel gevoel bij het be ginselprogramma van Wilders. Sommige standpunten komen overeen met de WD-ideeën, maar volgens Zalm schiet Wil ders op een aantal punten 'vrij extreem door. Bij voorstellen als het verlaten van de Europe se Unie en de herinvoering van de gulden gaat Wilders volgens Zalm 'te kort door de bocht'. De PvdA vindt dat Nederland, niet 'vrediger, welvarender en veiliger' wordt met het plan van Wilders. De fractie leest een aantal goede voorstellen, maar over het algemeen worden de Veel steun Wilders Een meerderheid van de Nederlandse bevolking is het gedeel telijk of helemaal eens met de analyse van het Tweede-Kamer lid Wilders over de problemen in Nederland. Zeker 65 procent steunt op zijn minst gedeeltelijk Wilders' mening dat de ma nier waarop Nederland de afgelopen decennia is geregeerd, de belangrijkste oorzaak is van de problemen. Een kwart van de Nederlanders is het oneens met de analyse. Dat blijkt uit on derzoek door Maurice de Hond onder 700 Nederlanders. Wil ders vindt vooral steun onder de mensen die op hem zouden stemmen als er nu verkiezingen zouden zijn, maar ook onder aanhangers van LPF, WD en CDA. dordrecht/gpd - Agenten van politiekorps Zuid-Holland Zuid hebben wekenlang wedstrijdjes gehouden om tijdens nacht diensten met hun dienstvoer tuigen zo ver mogelijk buiten de regio te rijden. Dat beweert misdaadverslaggever Peter R. de Vries. Hij zegt uit betrouw bare bronnen te hebben verno men dat de Afsluitdijk nog op het programma stond en dat Parijs het ultieme reisdoel was. De politie onderzoekt de kwes tie, maar reageerde vanmorgen problemen eerder verslechterd dan opgelost, aldus een woord voerder. Als Nederland terug zou keren naar de gulden, 'ko men Nederlandse ondernemers op achterstand van buitenland se bedrijven en verslechtert de concurrentiepositie', aldus de PvdA. Ook ziet de fractie bij Wilders geen oplossing voor de problemen in de grote steden en vreest de PvdA dat gematig de moslims door Wilders zich zullen afkeren van de samenle ving. Behalve Eerdmans kwamen ook nog andere LPF'ers met een re actie. Volgens LPF-Kamerlid Herben heeft Wilders het pro gramma van Pim Fortuyn voor 90 procent gekopieerd. De ove rige 10 procent (zoals het halve ren van het aantal ambtenaren) is onhaalbaar, aldus Herben. Het idee van Wilders om de Ne derlandse Antillen af te stoten en Ontwikkelingshulp vrijwel op te heffen, vindt Herben on zinnig. Zijn fractiegenoot Eerd mans pleitte overigens eerder al voor verkoop van de Antillen aan 'de hoogste bieder'. Na de reactie van Herben liet LPF-fractievoorzitter Van As weten dat de LPF-fractie het programma van Wilders 'voor kennisgeving heeft aangeno- den haag/anp - De ME/CVS- Stichting wil dat minister Hoo- gervorst (Volksgezondheid) ex tra geld uittrekt voor onderzoek naar het chronisch vermoeid heidssyndroom. Dat staat in een petitie die de patiëntenorganisatie vandaag overhandigt aan de Tweede Ka mer, die eind deze maand het advies van de Gezondheidsraad over erkenning van ME/CVS bespreekt. den haag/gpd - De invoering van een belasting voor vet voed sel is symboolpolitiek. Dat is het oordeel van de Tweede Kamer over het plan van minister Hoo- gervorst (Volksgezondheid). CDA, PvdA en WD zien meer in extra maatregelen om gezond eten en bewegen te bevorderen, zoals meer gym op school. „Je kunt net zo goed belasting heffen op suiker, want daar word je ook dik van", zegt WD- Kamerlid Schippers. Haar CDA- collega Buijs betwijfelt boven dien of zo'n vet-tax praktisch uitvoerbaar is. PvdA-woord- voerder Arib vindt dat er betere maatregelen te bedenken zijn om overgewicht tegen te gaan. „Vetbelasting is hooguit het laatste redmiddel." Hoogervorst denkt na over de invoering van zo'n vetbelasting op advies van de Raad voor Volksgezondheid. Volgens deze adviesraad zijn de huidige voorlichtingscampagnes niet voldoende om ervoor te zorgen dat mensen gezonder gaan eten. Hardere maatregelen zo als vetbelasting zijn nodig, al dus voorzitter Sanders zondag in het programma Buitenhof. Opmerkelijk, genoeg conclu deerde Sanders' eigen Raad voor Volksgezondheid ander half jaar geleden nog dat invoe ring van vetbelasting in de praktijk simpelweg niet moge lijk was. Bovendien kun je net zo goed televisies of auto's duurder maken, omdat die er voor zorgen dat mensen min der bewegen, aldus de raad in juli 2003. De Raad voor Volksgezondheid is van gedachten veranderd, omdat overgewicht een steeds groter probleem wordt, zegt een woordvoerster. „Bij de in voering van vetbelasting komen inderdaad praktische proble men kijken, maar de situatie is ernaar om daar overheen te stappen. Bijna de helft van alle Nederlanders is te dik. Het aan tal suikerpatiënten is verdub beld." De Tweede Kamer wil liever dat er meer aandacht komt voor het belang van bewegen en ge zond eten. Kinderen moeten meer gymles krijgen dan het huidige uurtje per week, vol gens Arib. Zij wil verder recla me voor ongezond voedsel aan banden leggen, met name als die op kinderen is gericht. „Re clame voor alcohol en tabak is ook aan regels gebonden." rondje hebben gefietst. De politie zoekt nog een specifieke getuige, zo bleek in Opsporing Verzocht. Het gaat om een man van circa 1.90 meter, destijds circa 25 jaar oud, gekleed in een bruine jas en dito hoed. Deze man zou een belangrij ke getuige kunnen zijn geweest. De nieuwe informatie is voortgevloeid uit een zogeheten buurt- en passanten- onderzoek. Sinds mei 2003 zijn in het kader van de zaak ongeveer 2700 men sen gehoord en hebben 1600 mensen medewerking verleend aan een vergelij kend DNA-onderzoek. De politie be schikt over een DNA-spoor, dat destijds in de vorm van een spermadruppel op het lichaam van slachtoffer Ambrosius is gevonden. amsterdam/anp - De FNV wil in komende CAO-onderhande lingen de speelruimte van werkgevers in de Arbeidstijden wet beperken. De vakcentrale constateert dat werknemers vooral in de knel komen in branches als de horeca, super markten, beveiliging, installa tie- en afbouw, wegvervoer en het basisonderwijs. „Wij hebben niets tegen flexibi liteit, maar we zien dat sommi ge werkgevers de regels wel erg eenzijdig uitleggen. Vooral in branches waar mensen al min der voor zichzelf opkomen", al dus CAO-coördinator Jongerius van de FNV gisteren. Volgens haar kunnen mensen beter te gen werkdruk, als zij er grip op houden. De FNV concludeert dat op ba sis van eerste resultaten van het Tijdwijzer-project. Voor het project, waarvoor het ministe rie van sociale zaken subsidie heeft verstrekt via de commis sie Dagindeling, hebben ruim 29.000 werknemers vorig jaar vragen beantwoord over tijds- knelpunten op het werk en in het privé-leven. Doordat deelnemers ook aan gaven onder welke arbeidsover eenkomst zij vallen, kon een toptien van knelpunten-CAO's worden samengesteld. Het zijn over het algemeen de lagere be roepen en branches die de on derkant van de arbeidsmarkt vertegenwoordigen. Maar ook in het primaire onderwijs kun nen leerkrachten vaak niet rus tig pauzeren door gebrek aan begeleiding tijdens het over- blijfuurtje. Onderwijzers blijven zich verantwoordelijk voelen. nog niet op de beweringen van De Vries. De kwestie kwam aan het licht toen twee dienders van het korps, van 29 en 45 jaar, afgelo pen week op non-actief werden gesteld. Zij waren naar Amster dam gereden en op de ringweg rond de hoofdstad geflitst bij een snelheidscontrole. Volgens De Vries gaat het voor lopig om vijf politiemedewer kers, die zich schuldig zouden hebben gemaakt aan deze vorm van plichtsverzuim. Tot grote teleurstelling van de stichting heeft de bewindsman vorige maand het advies van de Gezondheidsraad om ME/CVS als officiële ziekte te erkennen, afgewezen. „Vooral de suggestie om onder zoek te doen naar het ziektever loop van Pfeiffer-patiënten, is zeer waardevol", stelt de stich ting. Bij veel van deze patiënten mondt de ziekte uit in ME/CVS, zonder dat bekend is waarom. utrecht - Een grote vrachtwagen leverde gisteren 12.000 protest brieven van middenstanders af bij het hoofdkantoor van Interpay in Utrecht. 'Wij komen even afrekenen' stelde MKB Nederland, Plat form Detailhandel en Horeca Nederland. De tarieven die de banken vragen voor pintransacties zijn te hoog, vinden zij. De Nederlandse Mededingingsautoriteit NMa legde Interpay en acht Nederlandse banken vorig jaar daarom een boete op van 47 miljoen euro. Die boe te is voor het ministerie van financiën, daarom eisten de winkeliers en de horeca, die te veel betaalden, schadevergoeding.„Er moet min stens 30 procent van die tarieven af', zei supermarktondernemer Henk van den Broek (de broer van Dirk), die de handtekeningen aan bood. Foto: GPD/Tjitske Sluis

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3