SCHRIJVENDE LEZERS Ht te doen met geschiedenis en staatsinrichting in het VMBO? R7 S' Roep 'boe!' tegen een wethouder en je krijgt je zin Overlijdensadvertentie Boemer in LD gruwelijk en afschuwelijk Fietsenstalling overbodig als Rijn Gouwe Lijn gaat rijden Ambtelijk apparaat weet niet wat het college over Slaaphuis heeft besloten Als Merenwijker heb ik alleen last van Leidse strijd tegen Casema-tarief Betoog van Vis over de Marekerk heeft verdacht veel weg van een trap na Hondenbelasting wordt hier in Leiden stiekem verwerkt in de ozb-aanslag Niet vergoeden van besnijdenis bij moslims werkt beunhazerij in de hand dinsdag 15 maart 2005 ttijd staan de kranten vol over ken van) historische overzichts- listorisch besef bij leerlingen ortgezet onderwijs. De kritiek is er geen gezamenlijk historisch rij is en dat het dus niet meer dui- n at een leerling minimaal van het i111 ou moeten weten. Het lijkt alsof Jitsnoer, geen historische canon kan dienen voor maatschappe- V 11 laten. ivan de Onderwijsraad (zie het 111 ebracht op 17 januari) is 'de ca- *~n elang voor de gehele samenle- iet alleen voor een elitaire er de noodzaak en de invulling non verschillen de meningen. Er el een breed maatschappelijk voor een debat over de culturele ons land. eman legde onlangs in De Opkort maar krachtig uit wat er in e onderwijs nodig zou zijn: 'Het n 13^ ie arbeiders treek telt steeds lozen, schrijft het LD ruari. Als alle werkge- meer Polen en der- j ienst nemen, komt d nooit aan het werk. \|vers riepen altijd 'er en opgeleiden jonge man school', bijvoor- f ïermannen. Nou, een komen die niet m ;door al die buiten- I knemers, die hun ens doorsturen naar an herkomst. Dit geen bijdrage voor ndse economie. Willem van Beelen, Katwijk aan Zee. onste stad' 1 devaluatie van het es( Don' zijn: 'Leiden stad!' andel ik door de en het Plantsoen, reen straat of er ligt gens wel een hon- ik op- en afgang van n geliefd bij deze evenals onbeplante de voet van bomen, zo veel regels ma- rgp^ e hondenbezitters PVet sociaal mee. Ik it controleren heel Tenzij men die hon- datjg niet hadafge- integendeel had »t er genoeg geld ,n 1 binnengekregen [e riaal schoonmaak- ostigen. Dat lijkt me lan het uitvaardigen I te C. van Schie, Leiden. fwetse held /Vatf 1 011 lipt met haar auto rclt mater. Ze dreigt te 'or( lis er een andere n t stopt. Deze ouder- iede et onmiddellijk zijn )m e kant, kleedt zich In het water en [fortuinlijke vrouw ^ue kant op - alle lof ian, die dan ook te- krant van 1 maart g poepen zich te mel- jerbaasd zijn over Jien? Nee toch? ft niet heel groot ge- r/5 /pze held ter plekke •jrestatiegerichte «naars - lees: belas- w ^getrakteerd zou 2en boete wegens: chdTkeren, schending ibare eerbaarheid, ti verboden zwem- -klap op de vuurpijl ht wegens onge- Ipiteit? P Iger kreeg je een 1.1 Ed Dubbeldeman, Leiderdorp. gaat erom dat aan burgers een min of meer gemeenschappelijk referentiekader wordt verschaft, door middel van het onderwijs in geschiedenis'. En daar zit hem nu de kneep: in het grootste segment van ons Ne derlandse onderwijs, het VMBO (60 van alle leerlingen), wordt vrijwel geen geschie denisles meer gegeven. In de onderbouw dreigt geschiedenis een onherkenbaar vak te worden door de hui dige tendens van integratie van verschillen de schoolvakken tot één leergebied, 'Mens en Maatschappij'. In de bovenbouw bieden de VMBO-scholen nauwelijks geschiedenis aan (uitgezonderd de theoretische leerweg) Geschiedenis wordt niet gezien als 'door- stroomrelevant vak'. Want in het MBO vindt men een algemeen vormend vak als geschiedenis niet nodig. De maatschappelijke rekening die we ach teraf gepresenteerd krijgen, lijkt daarbij van ondergeschikt belang. Ook de politiek dreigt in een spagaat te recht te komen. Zo wordt aan de ene kant beweerd dat leerlingen in de beroepsge richte leerwegen meer met de handen moeten werken en vooral niet moeten wor den lastiggevallen met te veel algemeen vormende vakken. Aan de andere kant zou er meer historisch besef moeten komen en meer aandacht voor het (eigen) verleden. Kortom: wat doe je met algemene vorming en een historische canon voor leerlingen die vooral praktisch ingesteld zijn? De leer lingen krijgen wel Nederlands en Engels als verplichte algemeen vormende vakken. Waarom dan geen geschiedenis? Het gaat in ons beroepsonderwijs en in on ze samenleving als geheel toch niet uitslui tend om beroepscompetenties. Dan zijn we terug in de negentiende eeuw. Iedere leer ling wordt vroeg of laat burger van deze sa menleving met alle rechten en plichten die darmet zich meebrengt. Zo behoort ook ie dere leerling te weten dat slogans van voet balsupporters over joden op morele gron den onacceptabel zijn. Om te leren besef fen waarom dit onacceptabel is, is meer kennis nodig van de gebeurtenissen uit het verleden. Om te beseffen dat onze wel vaartsstaat er niet altijd was, maar is ont staan uit een worsteling die de 'sociale kwestie' heette, is kennis nodig. In de bovenbouw van het VMBO is er nau welijks een mogelijkheid om structureel iets aan geschiedenisonderwijs te doen. En daar waar die mogelijkheid er wel is, waar geschiedenis aangeboden wordt als (exa- men)vak, daar behoort een aansprekend en belangwekkend thema als de Tweede We reldoorlog niet eens tot de examenstof. Op welke manier kan er in het VMBO wél meer aandacht besteed worden aan het re cente verleden? Mijn voorstel zou zijn: geef deze leerlingen in ieder geval een beknopte versie van een canon, een summier over zicht van de geschiedenis van de twintigste en eenentwintigste eeuw met niet alleen de Nederlandse geschiedenis, maar ook ele menten van de wereldgeschiedenis. Ele menten die de huidige samenleving nog steeds bepalen en die in het algemeen als maatschappelijk relevant beschouwd kun nen worden. In de didactische uitwerking zal er meer met beelden en verhalen gewerkt moeten worden om zo direct mogelijk aan te slui ten bij de belevingswereld van leerlingen. De geschiedenis van de twintigste en een entwintigste eeuw leent zich er uitstekend voor. Daarnaast behoren eenvoudige on- derzoekjes naar aanleiding van de actuali teit tot de mogelijkheden. Misschien is het mogelijk om het huidige verplichte vak maatschappijleer 1 om te vormen tot een vak 'burgerschapskunde'. Zo'n vak zou een meerwaarde kunnen krijgen als er - naast de sociologische - een stevige historische component aan wordt toegevoegd. Uit ervaring blijkt verder dat een vak pas serieus wordt genomen als er inhoudelijke eindtermen, zoals een korte canon, voorge schreven en geëxamineerd worden. Voor een vak burgerschapskunde zijn goed op geleide leerkrachten nodig. Leerkrachten die bijvoorbeeld een spannend en aanspre kend verhaal kunnen vertellen op basis van verworven kennis. Een vak ook waarvoor het, net als bij het vak voertuigentechniek, nodig is om competenties aan te leren. Geen beroepscompetenties, maar sociale, historische en maatschappelijke. Helaas maken lerarenopleidingen momen teel andere keuzes. Ze leiden toekomstige leerkrachten steeds meer op tot het zoge heten coachen van leerlingen in hun leer proces. Daar los je het hierboven geschets te probleem niet mee op. Kennelijk heeft het historisch besef bij be leidsmakers, lerarenopleiders en onder wijskundigen ook zijn grenzen. Leen Plug, geschiedenisleraar VMBO, Alphen aan den Rijn. st bij aap! iev nvervuiling 01 is komen deels uit n,eI eldt het LD van 24 acV vorden bosschages tans ,or fje bewoners !n te kant van de ng, zodat ze niet Elec onwagenpark aan- n df et D vind ik dat de ge- iere jehoor geeft aan dit en el. Bewoners rond et kijken al enkele ja- ïaan geje bouwkeet dm? april tot en met ok- Ze v erkomen wordt ^en r de brugwachter, ïlen en braakliggend iedv traks komt er ook n®e! dig blauw wc-tje ehn 1. Dat noem ik pas lokt liling. Maar daar 1° eente geen bood- 1 het Doeskwartier 'achten. N. Reijerse, Leiderdorp. De Peurbakkentocht is een van de best bezochte onderdelen van de Lakenfeesten. Archieffoto: Taco van der Eb De gang van zaken rond de Lakenfeesten vind ik toch een beetje raar. Je roept 'boe!' naar een wethouder en binnen een week maakt-ie voor jou een uitzondering op een door de gemeenteraad ingestelde heffingsregeling. Zo wordt Leiden toch een bananenre publiek? Ik ken meer natuurlijke en rechtspersonen die voor een dergelijke regeling in aanmerking zouden willen komen. Ik voor spel dan ook dat het druk wordt op het spreekuur van de wethou der. Leo Meijer, Leiden. Aan de advertentieafdeling van het Leidsch Dagblad en aan de baasjes van 'Boemer'. Gruwelijk, afschuwelijk, dat vind ik van de overlijdensadver tentie van Boemer, in de ru briek familieberichten van 1 maart 2005 in het Leidsch Dag blad. Het zal je maar gebeuren dat je zoiets tegenkomt, naast de overlijdensadvertentie van een dierbaar medemens. Ik kan dit echt niet vatten. Verdriet om het verlies van een huisdier, van je 'kameraad', oké! Niks mis mee. Maar alsje blieft zeg, laat een dier een dier. Maak onderscheid, geniet van de herinnering van 12 jaar ple zier van je huisdier. Maar houd respect voor je medemens. En laat zo'n bericht ergens anders achter. Dus niet bij de rubriek familieberichten. Een huisdier is geen familielid. Een huisdier kan een huisgenoot zijn en dat is het. Mieke van der Put, Leiden. Wie wil er zo meteen nog door Leiden fietsen als die trein door Leiden rijdt en de markt er op woensdag of zaterdag is. Het beste kun je dan je fiets bij de Garenmarkt of bij het station neerzetten en de rest gaan lopen. Zware bood schappen doe je niet meer in de stad. Dus het is de vraag wie er ge bruik gaat maken van de fiet senstalling bij het stadhuis. Waarschijnlijk is deze nu al overbodig, maar zeker als de trein gaat lopen. Volgens Hillebrand gaat overi gens iedereen met de RGL en dus niet met de fiets. De wet houder spreekt zichzelf tegen. Onderzoek wordt niet grondig gedaan, maar het geld is al tweemaal uitgegeven. JJ.A. Perquin, Leiden. Het Leidsch Dagblad van dins dag 8 maart bericht dat een ge meentelijk woordvoerder heeft medegedeeld, dat het Slaaphuis niet tijdelijk, maar voor onbe paalde tijd, in het voormalige GGD-gebouw aan de Rooden- burgerstraat la zal worden ge vestigd: uiteindelijk geldt wat in het collegebesluit zelf staat: dat het Slaaphuis voor onbepaalde tijd naar de Roo- denburgerstraat gaat." Het moet - om maar eens Jaap Kooiman te citeren - nu nog niet gekker worden. Kennelijk weet het ambtelijk apparaat niet wat er door burgemeester en wethouders terzake is beslo ten. Een besluit dat nog steeds in het Stadhuis ter inzage ligt. Ik raad de woordvoerder aan eens langs te lopen en van het besluit kennis te nemen. Wat staat er nu helemaal in dat besluit over het Slaaphuis aan de Roodenburgerstraat la?: Dit: '3. te onderzoeken of huisvesting van het Slaaphuis aan de Roo denburgerstraat la vanaf2006 qua exploitatie haalbaar is. Niks voornemen om het Slaap huis in het voormalige GGD-ge bouw te huisvesten, laat staan voor onbepaalde tijd. Alleen het instellen van een onderzoek. Verwacht mag worden dat af hankelijk van het resultaat van dat onderzoek er wel of niet verdere stappen zullen worden ondernomen. Echter op dit mo ment is vestiging van het Slaap huis in het voormalige GGD-ge- bouw niet aan de orde. Mocht de intentie anders zijn, dan dient een ander besluit te wor den genomen. Het is onbegrijpelijk dat in zo gevoelige zaken zo slecht door de gemeente Leiden wordt ge opereerd. L Barendregt, Leiden. 'Casema mag Leids tarief niet verhogen' lees ik in het leidsch dagblad van 10 maart. Gelukkig dat de gemeente Leiden dit voor elkaar heeft gekregen. Al leen jammer dat dit slechts voor een deel van haar burgers geldt, de mensen uit de Meren- wijk mogen gewoon de hoofd prijs betalen. En dat geldt na tuurlijk voor veel meer mensen elders in dit land. Helemaal spijtig is dat ik dan nu moet constateren dat de overheid geen echte overheid is. Ik woon toch ook in Leiden en wie moet mij nu vertegen woordigen in dit soort zaken? De keerzijde is wel dat ik niet alleen de gigantische verhoging betaal zonder dat daar enige vorm van compensatie in ter men van kwaliteit of kwantiteit voor terugkrijg, maar daarnaast ook nog meebetaal aan de pro ceskosten die de gemeente heeft betaald. Ga ik dit nu te rugvinden in verminderde be lasting of iets dergelijks? Zal wel niet, dus ja, ik ben dubbel ge dupeerd, ik betaal zelfs twee keer. Ik neem het de zittende politici kwalijk dat dit nu zo ge lopen is. Wel vraag ik me af wat zij hier aan denken te doen. Nederland privatiseert in hoog tempo. In een aantal gevallen is dat een voordeel, echter in de gevallen van nutsvoorzieningen is de concurrentie nog niet echt op gestaan. Kabel en telefonie heb ben per gebied maar één echte aanbieder die dan ook torenho ge bedragen doorberekenen. Alternatieven zijn er niet, of van een dusdanige kwaliteit dat het geen alternatief is. C. Peterse, Leiden. Met verbazing het artikel in het Leidsch Dagblad van 4 maart gelezen, waarin de heer Vis zijn mening geeft over de Marekerk. Wij vragen ons af waar hij het allemaal vandaan haalt. Er klopt niets van zijn betoog. Als Vis de Marekerk een trap na wil geven, moet hij wel eerlijk blij ven. De - volgens Vis - honderden mensen die zich hebben laten overschrijven vanuit een bui tenwijk, deden dat vrijwillig en volkomen legaal, en bezochten al vele jaren de Marekerk. Vis weet hier alles van, want ook zijn Vredeskerk heeft geperfo reerde leden, dus niks geen slu we en onheuse praktijken. Vorig jaar zag de Vredeskerkge- meente het samengaan met de Bevrijdingskerk en binnen stadsgemeente niet zitten, het paste niet bij elkaar, de Mare kerk wel, die was welkom. De reden is bij de heer Vis wel be kend. Dat de monumentale kerken niet bereikbaar zijn voor oudere mensen is onzin. De heer Vis moet deze kerken maar eens bezoeken, dan zal hij beslist ou dere mensen vinden en daar hoeft hij heus niet naar te zoe ken. Het is niet de heer Vis alleen die zo over de Marekerk denkt. Wij zouden dan ook willen zeggen: Vredeskerkgemeente, houd het fatsoenlijk, maar bovenal eer lijk. Hier is het spreekwoord 'Een kat (vis) in het nauw maakt rare sprongen' van toepassing. Fam. Lankhout, Leiden. Bij deze adviseer ik élle Leidse burgers, die met in het bezit van een hond zijn, bezwaar aan te tekenen tegen de ozb-aan slag. Er staat één bedrag vermeld, doch het onderdeel 'hondenbe lasting' dat vorig jaar als onder deel is opgeheven is 'heimelijk' daarin opgenomen. Ik adviseer u een gespecificeerde nota te eisen, waardoor de burger weet dat hij/zij als niet-hondenbezit- ter, wel of geen hondenbelas ting betaalt. Het is ongehoord dat wij - de niet-hondenbezit- ters dus - hiervoor moeten meebetalen. De vervuiler be taalt, zo zou het moeten zijn. Tevens zijn de woningen enorm hoger getaxeerd. Als duizenden niet-hondenbezit- ters bezwaar aantekenen zal het college van B en W zich mis schien achter de oren krabben. In ieder geval vertragen we het handelen van het bestuur (tot ongenoegen van het college). Protesteren allemaal! Laat uw stem horen: samen staan we sterk. Schrijf de Nationale Om budsman met de vraag of dit wettelijk is toegestaan. h in Noye, Leiden. Het wordt de moslim hier in Nederland allesbehalve gemak kelijk gemaakt. Zo lees ik in uw dagblad van woensdag 9 maart 'Besnijdenis in Turkije en Ma rokko vergoed'. Waar de moslims gepakt kun nen worden, worden ze gepakt. Nu zelfs bij de penis! Medisch gezien is de besnijde nis van de man geen nutteloos gebeuren. Doctoren zijn het hier over het algemeen mee eens. Het voorkomt infecties. Deze groep mensen wordt nu voor deze ingreep naar het bui tenland gestuurd. Het (on) ge mak om dit in het land van her komst te laten doen is slechts een doekje voor het bloeden. Geleverd door zorgverzekeraar Agis. Om voor een besnijdenis te wachten tot men in staat is met een baby een reis hiervoor te maken, waarbij de reiskosten ook nog om de hoek komen kij ken, is de baby wellicht een jaar oud. Zo'n ingreep kan het beste plaats vinden zo gauw mogelijk na de geboorte omdat dan de urine nog niet zo scherp is en het wondje snel geneest. Wordt daar niet bij stil gestaan? Wor den de mensen met een joodse afkomst hiervoor ook naar Isra el gestuurd? Dit besluit werkt beunhazerij in de hand. Minder draagkrachti- gen gaan op zoek naar een al ternatief, wellicht bij een handi ge 'buurtkapper'. PJ. van Leeuwen, Lelden.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19