LEIDE 'Er moet wat gebeuren met de LWO' Ambtenaar maakt minste fouten Proef met nieuwe hulp bij opvoeding k 'Minister Verdonk is zo glad als een aal' Gemeente en organisatie akkoord over Culinair Festival LEIDERDORP Hoognudeseweg 60a Leiderdorp REGIO Lezersoproep ej partij disco biermarkt R1 Partijen voor bemiddelaar in huurconflict Condorhorst Twee weken voorwaardelijk voor aanrijding Witte Singel r4:ïm kuipje 100 gram diverse smaken leiden - Het is erop of eronder voor de Leidse Welzijnsorganisatie, de LWO. „Er moet nu wat gebeuren. Het welzijns werk staat op het spel. Misschien is er nog iets te redden." Dat is de reactie van het PvdA-raadslid Liesbeth Hesselink op het bericht dat de ondernemingsraad (OR) zich ernstig zorgen maakt over de financiële situatie van de LWO. De LWO is enige jaren geleden verzelf standigd, sindsdien is de relatie met de gemeente moeizaam. De gemeente geeft geen subsidie meer, maar sluit contrac ten af over 'producten'. Hesselink is van plan donderdag tijdens een commissie vergadering vragen te stellen over de kwestie. „Of de LWO op een faillisse ment afstevent, weet ik niet. Maar er is wel het een en ander aan de hand. De organisatie is al enige tijd bezig om ver beteringen aan te brengen maar er is kennelijk nog steeds een knelpunt met de gemeente. Daar moet wat aan gebeu ren", aldus Hesselink. Zij denkt niet dat het beter is om het welzijnswerk in de stad door een andere organisatie uit te laten voeren, na alle fi nanciële en organisatorische problemen bij en rond de LWO de afgelopen jaren. „Ik kom zelf uit het welzijnswerk en het zou heel erg zijn als de LWO failliet zou gaan. Er zijn ook heel veel goedlopende projecten in de stad die op het spel staan." De directeur van de LWO wilde gisteren niet reageren. Gisteravond was er een vergadering met het bestuur en naar verwachting wordt vandaag een geza menlijke verklaring afgelegd. Ook de OR wil geen nadere toelichting geven op de situatie. „Wij hebben niet zelf de publi citeit gezocht en hebben ook niet de be hoefte om de publiciteit te zoeken", zegt de voorzitter. De grote zorgen van de OR kwamen naar buiten via het verslag van een achterbanraadpleging in december. Uit dat verslag blijkt dat de OR een fail lissement vreest en dat er meningsver schillen zijn met de directeur. De voor zitter wil niet zeggen of de situatie in middels is verbeterd. PvdA-wethouder Hans Buijing, verant woordelijk voor het buurthuiswerk, laat via een woordvoerder weten dat 'de ge meente op de hoogte is van de financië le problemen'. De wethouder is 'in ge sprek met het bestuur'. Dat er ook me ningsverschillen zijn tussen de directie en de OR over bepaalde zaken noemt Buijing 'zorgelijk'. fen 20-jarige Oegst- ir is zaterdagochtend t aan zijn oog na tij in disco In Casa nermarkt. Om nog redenen kreeg hij fcstok met twee Leide- 120). reld, mijn krant. I th^ Dagblad vervolg van voorpagina leiden - „Ze gooit de privacy van asielzoekers te grabbel", bromt een demonstrante voor de deur van café De Branderij, even voor de politie haar af voert. „Dat is dictatoriaal." Binnen verdedigt de minister nog eens haar voornemen om een boekje open te doen uit de (advertentie) dossiers van asielzoekers als die in de media hun verhaal doen. „Mensen vertellen de bood schap die ze graag kwijt willen, maar de werkelijkheid is vaak anders. Als er onwaarheden worden verteld, heb ik het recht om daar mijn verhaal tegenover te stellen." Verdonk is tegenover een ge mêleerd publiek komen te staan. WD'ers in colbert, maar ook de in 'Leiden tegen Uitzet- ting'-shirt gestoken tegenstan ders zijn gekomen. Routineus dient de minister hen van re pliek. Of een generaal pardon niet op zijn plaats is voor alle 26.000 gevallen die onder de oude vreemdelingenwet zijn beoor deeld? Verdonk peinst er niet over. „Het pardon in Spanje heeft daar tot felle discussie ge leid. De aanzuigende werking is enorm." Zijn mensen die al jaren deel uitmaken van de Leidse samen leving nog wel vreemdelingen? Jazeker, vindt de minister. Vreemdeling is iedereen zonder verblijfsvergunning. „Ingebur gerd zijn mag geen reden zijn een vergunning te krijgen. Dat je kinderen op school hebt ook niet." Maar kunnen asielzoekers het helpen dat de procedures zich zo onmenselijk lang voortsle pen? Toch wel, stelt de be windsvrouw. „Wie niet luistert naar de uitspraak van de rech ter en telkens weer een nieuwe procedure begint, weet waar hij aan begint." „Verdonk is zo glad als een aal", verbijt zich een van haar tegenstanders na afloop van het debat, als de minister zich met een biertje tussen de gasten mengt. Advocaat Jos Hemelaar, die Leidse asielzoekers helpt, haalt zijn schouders op. „Ach, ze antwoordt zoals je verwacht. Toch is het goed dat het tegen geluid hier is gehoord." door Eric-Jan Berendsen leiden - Leiden en de Stichting Culinair Festival hebben gister ochtend een akkoord bereikt over nog drie jaar eetfestijn op de Garenmarkt. Dat is het re sultaat van een gesprek tussen vertegenwoordigers van de stichting en de gemeente, on der wie wethouder Alexander Geertsema. Dit jaar mag de stichting de Ga renmarkt, waar het evenement van donderdag 7 tot en met zondag 10 juli wordt gehouden, gratis gebruiken. De gemeente neemt de ongeveer 15.000 euro aan parkeergelden die niet bin nenkomen, voor haar rekening. Volgend jaar wordt tweederde door de gemeente 'gesubsidi eerd', over twee jaar eenderde en over drie jaar moet de stich ting het volle pond betalen voor de Garenmarkt. Trudy Kwik van de stichting is bijzonder blij met het resultaat van de bijeenkomst. „Het was een erg goed gesprek. Die 15.000 euro betreft alleen de parkeergelden over ongeveer een week. Dinsdag 5 juli wordt er al begonnen met de opbouw. Het afbreken neemt maandag 11 juli de hele dag in beslag. Andere kosten zoals inrichting en schoonmaak van het plein worden uiteraard door ons be taald. Het is de bedoeling dat we over drie jaar selfsupporting zijn. Daartoe gaan wij aan de slag om meer partners en spon sors te vinden." De toekomst van het Culinair Festival was onzeker, nadat de gemeente en de organisatie van de Lakenfeesten anderhalve week geleden een akkoord slo ten. Leiden zegde toen toe dat de organisatoren de gemeente grond de komende drie jaar gratis mogen gebruiken. De kosten worden door de ge meente als subsidie afgeboekt. Onduidelijk was, tot gisteroch tend, of er voor het Culinair Festival een vergelijkbaar sys teem zou worden gehanteerd. De organisatoren van het eet festijn hadden het terrein van het Rijksmuseum voor Volken kunde al als serieus alternatief bekeken. „De meeste deelne mers vonden de locatie erg mooi maar toch iets te ver uit het centrum gelegen", aldus Kwik. Volgens haar worden de afspraken met de gemeente zo snel mogelijk in een convenant vastgelegd. „En dan gaan we als een speer aan de slag." Rommel op straat is de groot ste ergernis van Leidenaars, zo blijkt uit een onlangs ge houden stadsenquête. Dat weerhoudt de gemeente er echter niet van om een gooi te doen naar het predikaat 'Schoonste gemeente van Ne derland'. Tot 21 maart kunnen inwoners van Leiden op de website www.schoonstege- meente.nl aangeven hoe te vreden ze zijn over de netheid van hun wijk. Het Leidsch Dagblad wil graag weten hoe u daarover denkt. Vertel ons uw positieve of negatieve er varingen met de 'schone stad'. Mail uw reactie naar re- dactie.ld@hdc.nl, of stuur uw bijdrage naar: Leidsch Dag blad o.v.v. 'Schone stad', Post bus 54,3200 AB te Leiden. Malu van der Capelle en Nina van Veen schrijven ijverig mee tijdens het dictee. De meisjes scoorden niet slecht. Malu maakte slechts twaalf fouten. Foto: Henk Bouwman Pieter van Diepen wint dikke Van Dale bij Groot Leidsch Historisch Dictee door Paul de Tombe leiden - Burgemeester Henri Lenferink loopt nog niet zo erg lang rond in Lei den, maar hij kent zijn pappenheimers. Voordat het Groot Leidsch Historisch Dictee gisteravond werd afgenomen, schreef hij op een papiertje de naam van de persoon die volgens hem de minste fouten zou maken. Nadat het correctie team zijn werk had gedaan bleek zijn voorspelling volkomen juist. Pieter van Diepen, bestuursadviseur van de ge meente, maakte slechts één fout en won de uitgeloofde dikke Van Dale. In de winkel van Boekhandel De Kier aan de Leidse Breestraat boog zich gis teravond een gemêleerd gezelschap over de schrijfopdracht die was samengesteld door taalonderzoeker Hans Heester mans. Met het ingewikkelde verhaal dat hij voorlas aan de 44 deelnemers, ver richtte hij de aftrap voor een evenement dat een traditie moet worden. Het Groot Leids Dictee, georganiseerd door De Kier en het Leidsch Dagblad, zal jaarlijks op de eerste maandagavond van de boe kenweek worden gehouden. De bedoeling is dat het wordt samenge steld rond het thema van die week, dat dit keer met thema 'Spiegel van de Lage Landen' op de geschiedenis was gericht. In het dictee kwam echter niet bepaald veel Leidse historie aan de orde. „Daarin kon ik niet voldoende valkuilen verwer ken", aldus Heestermans. „Daarom heb ik maar net zo'n nonsensdictee van ge maakt als het nationale altijd is." De schrijfopdracht ging nergens over, maar er konden wel tal van fouten wor den gemaakt in woorden als geë-maild, 50+-arrangement, zielenrust, seconde- lang en parapluutjes. Dat deden sommi gen dan ook. Met een gemiddelde van twintig verschrijvingen viel het ten slotte allemaal nog wel mee voor mannen en vrouwen als Wim Bleijie, Laurens Beij- en, Filip van As, Ben Walenkamp, Peter Labruyère, Pink Meltzer, Miep Smitsloo en Trudy Zwolle. Zij kregen net als alle andere deelnemers na het dictee het boekje 'Het Veelvoud' met werk van 40 Leidse dichters mee. Voor een verrassing zorgde de twaalfja rige Malu van der Capelle. Meegekomen met haar vader Arnold maakte de gym nasiumleerlinge slechts twaalf fouten. „Bijzonder knap", vond Heestermans, die ook PvdA-raadslid Marije van den Berg, Bert Leeuwe en J. van Kuilenburg complimenteerde. Met vijf fouten ieder, deelden zij de derde plaats. Job de Kruiff, eindredacteur van deze krant, werd tweede met vier missers, Pieter van Diepen had alleen rijdendeartïllerieka- zerne verkeerd geschreven. Hij won met voorsprong. Precies zoals Henri Lenfe rink had voorspeld. 00 ilitiek eens of aankopen ,!i vlietpolder l)n «agent indeld J! Ier Leidenaars tussen oïï7 jaar oud zijn zater- t aangehouden na een e Beatrixstraat. Het de naar binnen bij f waar de eigenaar en n j iden nog waren. Toen ar de mannen niet ïenlaten, sloeg een jr een deurruit in en eegde het viertal ver- Nadat de politie was idi n8en cle vier er in een e oor. Bij de Schiphol- den zij klemgereden. 1S e verdachten mishan- agent toen die hem d wilde halen. Een vervolgens een auto- 1 ig om de verdachte ïn de auto te krijgen, c ïijwond op. v- en van het Leidsch oeren wekelijks troënbus door de :gen staat de bus Diplein in Leiden. An lening wil geven ^Bekomst van de zaken als drugs- tulticulturele sa- leefbaarheid et- vanaf 10.00 uur !t zijn of haar ver en nieuwtjes zijn 'elkom. dinsdag 15 maart 2005 door Tessa de Wekker leiden - Een proef met een nieuw programma voor opvoed- ondersteuning voor ouders be gint vandaag in Leiden. Triple P biedt ouders informatie, advies en begeleiding bij opvoedings problemen en moet emotionele- en gedragsproblemen bij kinde ren voorkomen. Het programma is gebaseerd op twintig jaar we tenschappelijk onderzoek en is uniek in Nederland, omdat hulp verlenende instanties voor het eerst voor dezelfde aanpak kie zen. Bij Triple P - dat staat voor Po sitief Pedagogisch Programma - komen vragen als 'hoe leer ik mijn kind luisteren?' en 'wat kan ik doen als mijn kind ge pest wordt?' aan bod. De me thode helpt ouders een 'positief contact' op te bouwen met hun kind en consequent en duide lijk te reageren op ongewenst gedrag. Het programma gaat uit van het eigen initiatief van ouders. Als zij bij een van de deelnemende organisaties komen, zoals de GGD of Bureau Jeugdzorg, zet ten zij eerst gezamenlijk de pro blemen op een rijtje in een zo geheten ouderplan. „Bij Triple P gaan ouders zelf op zoek naar de oorzaken van problemen. Ouders stellen ook zelf vast wat ze willen veranderen in het ge drag van hun kind en stellen ei gen doelen. Dat ouders zo ac tief betrokken zijn is nieuw", al dus Marlies Schouten, coördi nator van het JSO expertisecen trum voor jeugd, samenleving en opvoeding. De weerstand van ouders tegen advies van buitenaf moet op deze manier afnemen, omdat ze niet meer het gevoel hebben dat hen de wet wordt voorgeschreven. Voor het eerst werken instan ties als de GGD, Bureau Jeugd zorg, maatschappelijk werk en basisscholen met dezelfde aan pak. „De organisaties werken veel beter samen, zodat ouders duidelijker en consistenter ad vies krijgen. Bij doorverwijzing naar een andere instantie blij ven de ouders op de ingeslagen weg verdergaan", aldus Schou ten. Triple P is de eerste methode in Nederland die uitgebreid we tenschappelijk onderzocht is. „We hebben in Nederland veel opvoedingsprogramma's, maar tot nu toe is nooit uitgebreid onderzocht of ze werken", zegt Schouten. Triple P is ontwik keld aan de universiteit van Queensland (Australië) en ge baseerd op meer dan twintig jaar wetenschappelijk onder zoek en ervaring in begeleiding van gezinnen. Het komende jaar wordt een deel van het programma in Lei den, Schijndel en Boxtel getest. De proef wordt gehouden door het Trimbos-instituut, het Ne derlands Instituut voor Zorg en Welzijn (NIZW) en het JSO ex pertisecentrum. Het originele programma is bedoeld voor kinderen van nul tot achttien jaar. De proef richt zich op kin deren tussen de 4 en de 12 jaar. De universiteit Leiden onder zoekt samen met de universiteit Nijmegen of de methode ook hier werkt. Als de proef positief uitpakt, wordt het programma volgend jaar uitgebreid voor al le leeftijden en in heel Neder land. leiden - Vier Leidse fracties pleiten voor het aanzoeken van een bemiddelaar in het conflict tussen de bewonerscommissie Condorhorst en woningcorpo ratie Portaal. Groenlinks, Leef baar Leiden, de SP en het CDA doen dat voorstel in een brief aan Portaal-directeur Lex de Boer. De bewonerscommissie Con dorhorst is al geruime tijd onte vreden over de handel en wan del van Portaal. Klachten van deze commissie leidden er vo rig jaar toe dat de woningcor poratie een zwarte bokaal van de Woonbond kreeg uitgereikt. Burgemeester en wethouders lieten daarop meteen weten dat ze Portaal steunden. Volgens hen waren de klachten van de bewonerscommissie onterecht. De vier partijen maken zich zorgen over het conflict, 'zon der voor een van de partijen te kiezen'. Burgemeester en wet houders hebben onlangs ook een streep gezet onder gesprek ken met de bewonerscommis sie over 'vele brieven, verzoe ken om uitleg en overhandiging van beschikkingen'. De fracties hopen dat alle betrokkenen ak koord gaan met de aanwijzing van een bemiddelaar. Portaal wil niet reageren op de brief van de bewonerscommissie. leiden - Twee weken voorwaar delijke gevangenisstraf en zes maanden ontzegging van de rij bevoegdheid. Dat was de straf die een man (31) uit Waddinx- veen gisteren kreeg opgelegd van het Haagse Gerechtshof. Tegen hem was drie jaar cel en intrekking van het rijbewijs voor 18 maanden geëist. Zijn broer (28) werd, conform de eis, vrijgesproken. De twee zaten in een auto die op 30 maart 2002 op de Witte Singel na een verkeersruzie zou zijn ingereden op een groepje fietsers. De oudste broer die achter het stuur zat, werd ver dacht van poging tot moord, zijn broer aan medeplichtig heid. De chauffeur werd veroordeeld wegens het verlaten van de plek van het ongeval. Opzettelijk in rijden op de fietsers werd niet bewezen geacht. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en S ontvang de eerste 2 weken gratis! i I Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) I Naam: M V J Adres J Postcode /Plaats J Talefoonnr: (l.v.m beaorgoontroio Geboortedatum: Bank-/giro rekeningnummer* Uitsluitend bij automatische ii Handtekening: I bvp4 J Stuur de bon m een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 08O0 - 1711 (gratis). E-mail lezersservice^ hdc nl of surf naar www.leidschdagblad nl I Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 1 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch É0I Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13