Nederland spil in grote witwaszaak ECONOMIE 'Ze halen de hele kust leeg en maken alles kapot' Bezwaar tegen nieuwe WOZ kan lonend zijn 'Bereikbaarheid bank niet via wet regelen' In totaal 41 mensen opgepakt Vrouwen op de bok enteaftrek, prijs daalt Jeperking of af- de hypotheekren- leiden tot een da- luizenprijzen met •nt. De grootte van ig hangt af van de :leidelijkheid van de i en al dan niet tij- rsteuning van de leer omdat de hui- e afgelopen jaren ojn gestegen, moet dse regering bij het jeslissingen over Hiteaftrek terdege uden met dit iderzoekers Peter en Paul de Vries :onomisch Stati ën (ESB) voor een de renteaftrek ;en periode van tijging- „Dan levert 1 weinig problemen ze. Met een ge- rwachte prijsstij- procent vinden de pers de komende jr geschikt om tot cale stelselwijziging landhaaft ieplafond' Organisatie van erende Landen (OP- aft haar productie- danks het huidige van de olieprijzen, it de minister van :n van Koeweit, sjeik d al-Sabah, die te tter van het oliekar- nden is. De OPEC idag bijeen in het ïan om te praten itie op de oliemark- reek belandde de tvat Noordzee-olie ^r) boven de 54 dol- jste niveau sinds ag in 1988 werd in- iman bij sney e raad van be- ïalt Disney heeft gis- Iger benoemd als ïan. Iger volgt Mi- op, die heeft aan- »end jaar septem- cken. Eisner heeft dan twintig jaar opman bij het iconcern. De 54-ja- |1 al lange tijd als fa- |2000 is hij de e bij het concern. Js hij topbestuurder Éities/ABC, dat hal- Tiren negentig is p door Walt stan p papaver e economie van s voor een groot ijk van de papa- tland. De planten, itof vormen voor >ïne en opium, le- nistan in 2004 bij- lollar op, meer van de totale in- hetland. Najaren roogte en herhaal- ivingen kruipt de ■momie langzaam et Internationaal ds (IMF) waar- omvang van de Ie veiligheid en de momische stabili- nistan kunnen bij ivoorbij De staking bij ekAtoglas in js voorbij. Maan- lervatten de 130 Opa bijna drie we- Dit weekeinde is lerhandelingen petie en de vak- ikkoord bereikt aal plan. De me- ijmmen er mee in. fjiijk geworden dat Staking niet voor h krijgen dat het slijft. Daarom heb- at op een goed so- idat is er een ge- _jen financieel gou- J. Kampher- ens CNV Bedrij- bderhandelingen B directie. netegen itsfraude bm consumenten jewust te maken in van identiteits- ■n campagne oiet' camPa&ne I belangrijkste pun- ^aatschappelijk igsverkeer aandacht aan 'lijkt uit de jaara- I overlegorgaan erd. Consumen- :n banken wor- jaren vaker het i identiteitsfrau- rt het MOB. Bij d.nl fraude stelen feitsgegevens, die rden gebruikt om ^blunderen of pen op naam van maandag 14 maart 2005 Nederlandse delegatie vandaag naar Frankrijk voor oplossen visserijconflict door Edith Ramakers Ze wijst naar de overkant, naar de kade. „Daar is het heet toe gegaan", zegt visverkoopster Marilène de Vin. Franse vissers raakten afgelopen weken in Boulogne-sur-Mer in gevecht met Belgische en Nederlandse collega's. De Fransen verhin derden dat de buitenlanders hun vis aan de Franse kade los ten. Zij werden bekogeld met stenen en staal. Binnenkort gaan vertegenwoordigers van de Franse en Nederlandse vis serijsector met elkaar rond de tafel om te proberen de crisis te bezweren. Op de kade is het op deze door deweekse dag rustig. Slechts op een paar viskotters zijn beman ningsleden aanwezig. Haast zwijgend trekken ze een aantal naar adem happende vis uit de netten. Het was niet veel van daag, zegt Arnaud Magnier, baas van de viskotter Saint lu- les. „Deze hondshaaitjes zijn rijp voor de vuilnisbakken. Er wordt meel van gemaakt. Hier krijgen we praktisch niets voor." De vissers zijn de vriendelijk heid zelve. Het is moeilijk voor te stellen dat ze onlangs de op varenden van enkele Zeeuwse viskotters belaagden. „Agres sief? Wij? Alleen als het moet", zeggen ze. Of ze zelf ook met stenen hebben gegooid, laten ze in het midden, maar ze staan wel vierkant achter de actie te gen de buitenlanders. „We moesten iets doen. laren achtereen halen de Belgen en de Nederlanders hier onze vis weg. Wat zou u doen als elk jaar opnieuw uw auto voor uw deur door buitenlanders wordt ver brand? Dan is het toch logisch dat u van alles probeert om de volgende brand te voorkomen", zegt Magnier. Het probleem is duidelijk, zeg gen ze. De Zeeuwse en Belgi sche vissers gebruiken sleep netten. „Ze maken de bodem zo glad en kaal als deze kade. Al het leven wordt kapot gemaakt. Intussen varen ze ook nog eens dwars door onze netten. Elk jaar wordt het in dit vaarwater drukker. Ze jagen ons op kos ten." De Franse netvissers werken met staande netten, die slecht of niet gemarkeerd zouden zijn, waardoor de Zeeuwen er met hun kotters doorheen varen. „We hebben vlaggetjes en boei en aan de netten gebonden. Die zijn tot in de wijde omtrek zichtbaar", weerspreekt Jean- Nederlandse en Belgische vissers voor Fransen de gebeten hond. Foto: GPD/Lex de Meester Pierre Fontaine, visser van de Sebastien III, de Nederlandse kritiek. Fontaine wijst met een be schuldigende vinger naar Brus sel. Fontaine, die vanaf zijn 14de in het vak zit, voelt zich te kort gedaan door de overheid. „In elk geval zijn de regels voor ons strenger dan voor de bui tenlandse vissers." De president van het nationale Franse comité van de visserij, Dachicourt, lacht zijn opmer king weg. Nee, nee, zegt hij, „we zijn één Europa en de re gels zijn voor iedereen hetzelf de. De Franse vissers moeten zich aan de regels houden. Ik zal me ervoor inzetten dat de buitenlandse vissers zich hier weer in alle opzichten veilig voelen." De Franse regionale krant, La VoLx du Nord, schreef een aan tal keren over de woedéuitbar- sting van de Franse vissers. „Als de Belgen en Nederlanders mooie tong binnenhalen in hun grote boten, dan kan dat wrevel opwekken", zegt journaliste Nelly Bostyn. „De buitenlandse vissers doen wettelijk niets fout, maar moreel voelt het fout aan", zegt ze. De secretaris van de Neder landse Vissersbond, Berends, heeft geen begrip voor de Fran se vissers en wil ook niet van broodroof horen. De Neder landse vissers mogen op alle soorten vis vangen buiten de zesmijlzone voor de Franse kust. „De Fransen mogen ook overal vissen. Ook in onze wa teren. Zouden we die grote Franse schepen dan ook moe ten bekogelen als ze vis in een Nederlandse haven aan land brengen?" De Nederlandse Vissersbond neemt het conflict serieus. Van daag reist een Nederlandse de legatie af naar Frankrijk om te overleggen met Dachicourt en zijn collega's uit de visserijsec tor. Berends: „We moeten uit dit conflict komen. De Fransen zullen hun gedrag moeten ver anderen." Overleggen, de Franse vissers lachen erom. Want daar zit in derdaad een ander probleem. „We kunnen niet met elkaar communiceren. Ze komen hier hun vis lossen, laden de bakken in een vrachtwagen en vertrek ken. De buitenlanders wisselen geen stom woord met ons. Ze zijn in zichzelf gekeerd", zegt schipper Magnier. Zijn collega Bruno Normand is het met hem eens. „Ze halen in de nacht, als wij slapen, de hele kust leeg en maken alles ka pot." In een luxe viswinkel in de bin nenstad haalt iedereen zijn schouders op. Het nieuws is aan hen voorbij gegaan. Het verbaast me, zegt de visverko- per, „Bepraat regelmatig met vissers als ze hier hun vis afge ven. Ik heb er nog niemand iets over horen zeggen." De vis in Boulogne-sur-Mer kan van veel schepen afkomstig zijn. Schepen in alle maten lig gen aan de vele kades van de grootste vissershaven van Frankrijk. In het uitgestrekte havengebied staan aan de bui tenrand enkele vrachtwagens geparkeerd. Ook de motoren van Zeeuwse vrachtwagens draaien: Trans port Vooruit (Breskens), De Koeijer (Yerseke) en Poppe (Veere). „Ik heb net een vracht je vis uit Denemarken afgele verd", zegt de chauffeur van Vooruit. „Soms haal ik vis op van hier, soms lever ik vis af uit Zeeland." Over de problemen tussen de Zeeuwse vissers en de Franse vissers zegt hij: „Het zijn Fran sen hè. Ze zijn nogal op zichzelf gericht. Als ik één minuutje te laat kom, dan wijzen ze op hun horloge. Zelf kijken ze niet zo nauw. Aan weer ccn andere vissersha ven, vlakbij het centrum van Boulogne-sur-Mer ligt een lan ge rij Ideine vissersboten. Het werk zit erop als de vis op de kade wordt getakeld. Marilène de Vin wacht op haar vrachtje, dat in de Severine Magali wordt aangevoerd. „Als er tenminste vis is", zegt de visverkoopster. „Ik wil vis, mooie vis. Dat willen de vissers ook. In dit jaargetijde valt dat niet mee. De tong wordt duur verkocht." Ia, de buitenlanders, ze heeft gezien hoe de Fransen de bui tenlandse kotters bekogelden met allerlei materialen. „Het gebeurde op klaarlichte dag en onze vissers waren des dui vels." „Ze hebben te lang toegekeken hoe anderen de vis voor hun neus wegkaapten." Directeur Henk Brouwer van de Nederlandsche Bank. Foto: GPD/Koen van Weel amsterdam/gpd - De bereikbaar heid van bankdiensten moet niet via een wet worden vastgelegd. Op die manier bestaat juist het gevaar dat banken minder naar creatieve oplossingen zoeken om ouderen en mensen met een handicap weer be ter van dienst te kunnen zijn. Die groepen zijn vooral de dupe van het teruglopen van servicepunten in de afgelopen jaren. Directeur Henk Brouwer van de Ne derlandsche Bank betwijfelt of een wet een verbetering betekent. Ban ken zeggen dan wellicht: oké, dit zijn we verplicht, maar dan doen we ook niet meer. De kans op te rughoudendheid bestaat." Momenteel ligt ter behandeling in de Tweede Kamer een wetsvoorstel van PvdA'er Ferd Crone. Hij wil de minister van financiën de bevoegd heid geven de bereikbaarheid van basisbetaaldiensten in kleine ker nen en stadswijken zeker te stellen. De gedachte achter het voorstel is dat het aanbieden van basisbetaal diensten moet worden gezien als een vorm van universele dienstver lening. Ook de Consumentenbond heeft onlangs aangedrongen op wetgeving op dit gebied. Organisaties als de Consumenten bond en ouderenbond Anbo klaag den de afgelopen jaren herhaalde lijk over de mindere toegankelijk heid van banken. Ze wezen erop dat vooral ouderen en invalide mensen huiverig staan tegenover die nieuwe kanalen en daardoor nog meer ge ïsoleerd raken. Toegang tot bank diensten is namelijk nodig om te kunnen deelnemen in de samenle ving. Simpelweg gezegd: als iemand geen geld kan opnemen, kan hij niets kopen. Weet u al wat het nieuwe WOZ-tijdvak voor u in petto heeft? Gemiddeld zullen de WOZ-waardes waarschijnlijk met zo'n vijftig procent stijgen. Een hogere WOZ- waarde heeft de nodige gevolgen voor de woonlasten, zowel voor huurders als voor huiseigenaren. Wie meent dat de waar destijging onterecht hoog is, kan bezwaar maken. In een enkel geval kan de stijging nog een gunstig financieel effect hebben. Wellicht ten overvloede: de Wet WOZ staat voor de Wet Waardebepaling On roerende Zaken. In het nieuwe WOZ- tijdperk telt de waarde van uw woning per 1 januari 2003. De waarde wordt vastgesteld door de gemeente, die ook de beschikking verstuurt. Deze waarde bepaling is van belang, want hij is van invloed op diverse woonlasten, zoals de onroerende-zaakbelasting en de water schapsbelasting. Daarnaast zullen huis eigenaren volgend jaar de nieuwe WOZ- beschikking als uitgangspunt moeten nemen bij het berekenen van het eigen- woningforfait bij de aanslag inkomsten belasting 2005. De nieuwe WOZ-be- schikking zal twee jaar gel den. In de toekomst is het de bedoeling dat er jaar lijks een nieuwe beschik king wordt verstuurd. Er is een groep die financi eel voordeel kan halen aan de hogere WOZ-waarde. „Dat is de groep huiseige naren die zo'n zes jaar of langer geleden hun huis hebben gefinancierd met een tophypotheek: ze heb ben 125 procent van de executiewaarde geleend", vertelt Hans André de la Porte, woordvoerder van Vereniging Eigen Huis (VEH). „Bij zo'n tophypo theek berekent een geld- verstrekker doorgaans een opslag op het rentepercentage, vanwege het grotere financiële risico dat hij loopt Als uit de huidige WOZ-beschik- king nu blijkt dat de woning meer waard is geworden, dan is dat risico voor de geldverstrekker beperkter." Bij een eventueel gedwongen verkoop zal de woning immers zeer waarschijnlijk vol doende opleveren om de volledige hy potheekschuld te kunnen aflossen. André de la Porte adviseert deze huisei- EIGEN BEURS Brenda van Dam genaren dan ook: „Stuur de geldverstrekker een brief waarin u aangeeft dat uit uw WOZ-beschikking blijkt dat de waarde van uw wo ning dusdanig is gestegen, dat een verzoek om de ren te-opslag te laten vervallen op zijn plaats is." Een geld verstrekker kan dan voor een nieuwe rentevaste pe riode een lagere rente bere kenen. Sommige geldver- strekkers passen overigens direct de rente aan. Dat kan uiteindelijk honderden eu ro's per maand schelen. Vereniging Eigen Huis heeft bij zo'n 35 hypotheekver strekkers geïnformeerd en de meeste gaven aan de WOZ-beschikkingen te zullen respecte ren, waardoor het in veel gevallen niet nodig is om zelf nog een aparte taxatie te laten uitvoeren. Bankën zijn overi gens niet verplicht om de rente-opslag te laten vervallen. Als u het vermoeden heeft dat de waar de op de beschikking te hoog is, kunt u bezwaar maken. Tot zes weken na dag tekening kan een bezwaarschikking bij de gemeente worden ingediend. Bij de gemeente kunt u een taxatieverslag op vragen, waarin staat met welke andere woningen uw woning is vergeleken. Als u met goede argumenten kunt aanto nen, waarom uw woning minder waard is dan de vermelde woningen, heeft het zin om bezwaar te maken. VEH heeft dit jaar het tijdschrift Huis Geld: De WOZ uitgegeven waarin precies staat uitge legd hoe je bezwaar kunt maken. VEH adviseert ook om met relevante voor beelden van prijzen van vergelijkbare huizen te komen. Informeer eens bij makelaars uit de buurt. Ook het Kadas ter kan via de internetsite en de Koop somtelefoon zinvolle prijzen-informatie geven. Wie bezwaar wil aantekenen, heeft dit jaar voor het eerst met een drempel te maken. Bij huizen tussen 200.000 en 500.000 euro moet het verschil in waar de bijvoorbeeld ten minste vier procent zijn en minimaal 10.000 euro bedragen. Blijft het verschilt onder de drempel, dan zal de waarde door de gemeente niet aangepast worden. Meer informatie: www.eigenhuis.nl/woz www.kadaster.nl Koopsomtelefoon Kadaster: 0900 202 02 01 - door onze correspondent Henk van den Boom Barcelona - De Spaanse politie heeft dit weekeinde in Marbella, aan de Spaanse Costa del Sol, de kopstukken opgepakt van de omvangrijkste organisatie voor het witwassen van geld in Euro pa. Er zijn meer dan duizend bv's bij betrokken, waaronder twee Nederlandse: firma's in Den Haag en Haarlem. In totaal zijn 41 mensen opge pakt, onder wie drie notarissen en zeven advocaten. Aan het hoofd van het internationale netwerk staat de Chileen Fer nando del Valle. Hij is directeur van het gelijknamige advoca tenkantoor in Marbella. De rechter heeft inmiddels beslag laten leggen op 251 bouwpro jecten, 42 luxe auto's (waaron der Rolls Royce's, Ferrari's en Porsches), twee vliegtuigen, een jacht en grote hoeveelheden sieraden en kunstwerken. In to taal voor een waarde van 250 miljoen euro. Dat bedrag kan volgens de politie oplopen tot zeshonderd miljoen. De bedrijven in Nederland, waarvan de Spaanse politie de namen nog niet bekend heeft gemaakt, zouden zwart geld ontvangen van de Russische oliegigant Yukos. De Nederlan ders op hun beurt sluizen het geld door naar onroerend goedprojecten aan de Costa del Sol. In een Spaanse krant heeft Yukos elke betrokkenheid ont kend. De voormalige president directeur van Yukos, Mijail Godorkovski, zit al geruime tijd in een Moskouse gevangenis op beschuldiging van fraude. Volgens de speciale politie-een heid Greco, die al anderhalf jaar onder de codenaam 'Witte Wal vis' werkt aan het oprollen van criminele organisaties aan de Costa del Sol, is minimaal een jaar nodig om het hele netwerk van Del Valle te ontrafelen. „De tentakels ervan reiken zelfs tot in Amerika en Canada. Dit is pas het topje van de ijsberg", aldus een zegsman. Bij een groot aantal invallen is ook een vrachtwagen vol documenten buitgemaakt. Het zwarte geld, afkomstig uit de handel van drugs, prostitu tie, mensenhandel en afpersing vindt zijn weg naar het advoca tenkantoor Del Valle. Vandaar wordt het via verschillende kantoren en bv's langs de Costa del Sol en in Gibraltar, naar bouwprojecten gestoken. Drie notarissen hadden daar een dagtaak aan. Ook die zijn opge pakt. De Costa del Sol, maar met na me Marbella, heeft zich de af gelopen twintig jaar, onder lei ding van de inmiddels overle den malafide burgemeester le- sus Gil, ontwikkeld tot de groot ste bouwput voor luxe projec ten van Europa. Fraude en op lichting waren daarbij schering en inslag. ECONOMIE WIJZER Is 118 jaar wachten lang? Het Concertgebouw in Amsterdam is geopend op 11 april 1888. Pas in de zomer van 2006 zal daar voor het eerst een vrouw het Concertgebouworkest dirige ren. Daarmee is het orkest uniek. In de wereld van de klas sieke muziek kom je geen vrou welijke dirigenten tegen. Am sterdam Sinfonietta heeft een vrouwelijke concertmeester die ook dirigeert. Meer kan ik niet bedenken. Vrouwen dirigeren kinderkoren en kerkkoren, maar geen grote orkesten. In het rijtje van spraakmakende grote dirigenten, Gergiev, Hai- tink, Chaüly, vind je geen enke le vrouw. Waarom niet? Willen ze niet, kunnen ze niet, of mogen ze niet op de bok staan? Waarom zouden ze niet willen? Ik kan me niet voor stellen dat vrou wen die ambitie missen. Als er vrouwen zijn die voor kleine koren staan, moeten er ook vrouwen zijn die voor grote or kesten willen staan. In de we reld van de klas sieke muziek zijn duidelijk vrouwen aan te wijzen met de ambitie om iets neer te zetten, met de aandrang om iets te organiseren. Hun eigen muziekfestival bijvoorbeeld. Vrouwen dus die de leiding wil len voeren en hun stempel wil len zetten, hun visie willen uit dragen. Waarom zouden ze het niet kunnen? Die vraag durf ik am per te stellen. Muziek is intens verweven met vrouwelijkheid. Muziek, vanzelfsprekend een vrouwelijk woord, gaat terug op het oude Grieks en verwijst naar de kunst van de Muzen, de negen prachtige dochters van oppergod Zeus. Op vele instru menten zijn vrouwelijke solis ten van wereldfaam aan te wij zen. Zouden ze wel een instru ment kunnen bespelen, samen kunnen werken in een ensem ble, maar geen orkest kunnen leiden? Aan hun vermogen om een compositie te interpreteren kan het niet liggen, zonder in terpretatie is er geen uitvoering. Zouden ze dan geen leiding kunnen geven? Dat argument is verwant aan het argument waarom vrouwen niet aan de top staan van grote internatio nale bedrijven: te zwak om de mannelijke cultuur te door staan. Ook onzin natuurlijk. Wie kent niet de diva's die on verbiddelijk de omgeving hun wil opleggen, naar wier grillen iedereen zich schikt en die zich Joop Hartog hoogleraar economie Universiteit Amsterdam door een orkest laten begelei den als was het de lange sleep van hun glitterende japon? Als ze wel willen en wel kunnen maar er toch niet zijn, mogen ze kennelijk niet. Een uitge sproken verbod is daar hele maal niet voor nodig, al bestaan er schrijnende voorbeelden van gemuilkorfde vrouwen. Alma Schindler had al meer dan hon derd liederen gecomponeerd toen ze met de componist (en dirigent) Gustav Mahler trouw de. En die vertelde haar dood leuk dat er vanaf dat moment maai- één componist in huis was: Gustav. „Ik heb het gevoel dat ik vleugellam ben gemaakt. Gustav, waarom heb je mij, klap wiekende kleur rijke vogel aan jou gebonden, terwijl een grote grijze beter bij je zou hebben ge past?", zo schreef ze hem bitter. De beroemde Wiener Symphoniker is een notoir bol werk van man nen. Pas na heftig verzet hebben die zich enkele jaren geleden gewon- nen gegeven. Maar wie de tra ditionele nieuw jaarsconcerten bekijkt moet nog altijd hard zoeken naar de één of twee vrouwen die daar ergens verborgen zitten tussen de strijkers. Allerlei conventies hebben de opmars van vrouwen in de mu ziek geremd. Keurig en zedig klavecimbel spelen mocht na tuurlijk wel. Maar een vrouw achter een cello, zo schreef een almanak in 1784, 'riep beelden op die hij niet zou moeten op roepen'. Hermina Dijk was tot haar 18de een gevierd pianiste die haar eigen composities speelde. Maar toen vestigde ze zich, met haar echtgenoot als hereboer, op de Badhoeve, in de juist drooggelegde Haarlem mermeer en smoorde haar car rière in de plichten van het landleven. Elisabeth Kuyper heeft in de eerste helft van de 20ste eeuw wel drie keer gepro beerd een vrouwenorkest op te richten, in Berlijn, Londen en New York: veel bijval maar geen financiële steun, en dus een vroegtijdig einde. Het moeten de resten van die oude opvattingen zijn die vrou wen verhinderen ons ook als dirigent hun talenten te schen ken. Gewoon gebrek aan aan moediging, aan ondersteuning, aan vanzelfsprekendheid. Een vrouw die de baton zwaait voor de Wiener, laten we dat definië ren als de mijlpaal voor succes. Nieuwjaar 2015?

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 11