MEDIA 'Ik ben leraar in merg en been' Design voor iedereen n Smit ongediplomeerd sekssymbool *sraël tijd Nieuwslezer klaar voor klok slaat Arend Langenberg leest het nieuwsbulletin altijd eerder dan zijn collega's Vroeger nieuwsbulletin is het proberen waardy ™iwe zender laanderen 0 SlamFM iante koop Sms 'worst' naar Yorin zaterdag 12 maart 2005 jM - Premier Balkenen- gtot tijdens zijn driedaags aan Israël ruim de tijd te laten interviewen ammamaker Rik Fel- iZowel op maandag, als woensdag is zijn daarvoor vrijgemaakt, if maakt een persoon let van de premier, dat maart door de NCRV [gezonden. ig voor het bezoek van aan Israël is de in- ,e van het nieuwe iem museum in Jeru- lok ontmoet hij zijn Is- 1 Sharon en it Katsav, en in Ramal- Ident Mahmoud Abbas ier Ahmed Qurei van rijnse autoriteit. Verder in bezoek aan een Phi- iging, een verzorgings- i een school voor Neder- ap het programma, jf praat met de premier MEiet officiële programma dins- lensdagmiddag. Ook de premier met de ca- Ihij het verzorgingshuis hooi bezoekt. Volgens y^nte Astrid Moermans terhof valt het wel mee Ienende zoveel tijd vrij- [,Het is allemaal erg B moeten ons haasten 1 voor elkaar te krijgen ïlen daarom niet veel ie." i» De initiatiefnemers commerciële Vlaamse der 4FM hebben plan- iar nog met televisie te 1. Het zou moeten 1 een brede publieks- |ie vooralsnog geen di- ogrammering aan wil 'n Vlaanderen bestaan »el al zeven commerci- Isiezenders en thema- De publieke omroep arktleider. r/anp - Organisator efeesten ID&T wil een leidsbelang in haar ra- 1 SlamFM verkopen, jisatie wil van het be- imdat het station on- is gegroeid, ïur en eigenaar van ID Stutterheim, stelt lag in het programma ":man Interviewt' van onderneming begon tation onder de naam flio maar de naam jaar veranderd in I,Het is mij erg tegen- stelt Stutterheim fcpzetten van het sta- hadden veel luiste- |.000 per week, maar 1 niet groot genoeg. |io landelijk succesvol dan moet je n worden en dat past B&T." 1 stelt dat ID&T 2,5 iro verloor door de Iriteiten. Hij is nu op I een partner die een leid in het station wil Iwil zelf een minder- pg houden, om vooral pnd dancemuziek te laaien. Wie 's ochtends klokslag zeven wakker wordt van Sky Radio op de wekkerradio, mist tegenwoor dig het nieuws. Nieuwslezer Arend Langenberg is dan alweer klaar met het voorlezen van de nieuwsberichten. Wie zijn don kerbruine stem toch wil horen, doet er goed aan de wekker vijf minuten vroeger te zetten. door Nico Postma Hilversum - Langenberg en zijn collega's, onder wie Ad Valk, in troduceren sinds kort ieder nieuwsbulletin met de medede ling dat Sky Radio altijd als eer ste is met het nieuws. Ja, nogal wiedes als je elke keer ruim twee minuten te vroeg begint. Nu is Sky Radio geen nieuws zender, maar een muziekzen der. De kreet 'Sky Radio, altijd als eerste met het nieuws' is dan ook geen journalistieke keus, eerder een slim marke- tingtrucje. Door het nieuws net een paar minuten eerder voor te lezen, hoopt Sky Radio zappende luis teraars binnenboord te halen op de momenten dat overige radiostations reclame uitzen den. Wie een paar minuten voor het hele uur naar Sky Ra dio zapt, is daardoor sneller bij gepraat en hoort als eerste weer muziek. „Ik ben vaak voor het hele uur al klaar", vertelt nieuwslezer Arend Langenberg, die daar re gelmatig op wordt aangespro ken. „Een luisteraar reageerde dat hij tegenwoordig steeds het nieuws mist, omdat hij iedere ochtend om zeven uur wakker wordt. Dan ben je dus te laat voor het nieuws. Zelf zet ik mijn wekker om 5.23 uur, maar dat heeft er meer mee te maken dat ik om zes uur 's ochtends om mijn werk moet zijn en de mi nuten 's ochtends kostbaar zijn." Voorheen las Langenberg ook regelmatig het nieuws te vroeg Van alle Nederlandse nieuwslezers is Arend Langenberg van Sky Radio haantje de voorste. Foto: Sky Radio voor. En soms te laat. „Het was nooit precies op het hele uur, want bij ons staat de muziek centraal. We breken geen plaat af voor het nieuws. Oud-colle ga's van het ANP noemden dat destijds storend dat ik regelma tig te vroeg of te laat begon. Hoezo storend? Maak je toch niet druk, relax, wat maakt het eigenlijk uit?", relativeert de nieuwslezer. Langenberg begon zijn carrière bij Radio Veronica en ook daar las hij het nieuws standaard een paar minuten te vroeg voor. „Maar dat had een andere re den. Op het zendschip pikten we het nieuws van andere Ne derlandse en Belgische nieuws zenders. Dan schreef ik de tek sten van bijvoorbeeld tien uur over en las ik ze vervolgens voor om vijf minuten voor elf. Uit gemakzucht hield ik me aan de letterlijke tekst, ook omdat ik die gewoon goed vond." Door het nieuws extra vroeg op Sky Radio voor te lezen, redt Arend Langenberg het zelfs om stipt om acht uur 's ochtends aan te schuiven bij de ochtend show van Jeroen van Inkel die in hetzelfde gebouw wordt ge maakt. „Dan roep ik Jeroen al vast dat ik eraan kom. Ik hoef alleen maar de deur open te doen en naar hem toe te lopen. In het verleden was het taboe dat een nieuwslezer een praatje maakte met de presentator. Vroeger kreeg je daar een beris ping voor", zegt Langenberg. In de nieuwsuitzending van Sky Radio meldt Arend Langenberg altijd de tijd voordat hij het nieuws voorleest. Langenberg doet het nog eenmaal voor: „'Het is drieënhalve minuut voor twaalf. Dit is Sky Radio 101 FM, altijd als eerste met het nieuws. Arend Langenberg'. Ik zeg dan niet 'mijn naam is Arend Langenberg', dat doe je immers nooit tijdens het voor stellen. En het doet met denken aan het spelletje Wie van de drie. Langenberg zegt ook écht op de klok te kijken voordat hij aanvangt. „Ik rond de tijd wel een beetje af. Twee minuten en dertien seconden rond ik af tot twee minuten en tien secon den, zodat ik me niet vergis." Hilversum - Sky Radio is niet het enige station dat het nieuws een paar minuten eerder dan gebruikelijk voorleest. Noord zee FM zegt hetzelfde te doen: „We brengen het nieuws vaak gelijk met Sky of net iets later, want we zullen er geen plaat om afbreken alleen maar om de eerste te willen zijn. Bovendien roepen we het niet zo hardop als Sky Radio doet", zegt woordvoerder Michiel van Rijs wijk van Noordzee FM. Trekken de stations nu werke lijk meer luisteraars door het nieuws een paar minuten eer der voor te lezen? „Het is het proberen waard", reageert on derzoeker Rob van Stuivenberg van de Dienst Kijk- en Luister onderzoek van de Publieke Omroep. Op basis van onder zoek bevestigt hij dat luisteraars op het hele uur meer zappen dan op andere tijdstippen, aan gezien dan nieuwe program ma's beginnen. „In de auto heb je de knoppen onder handbe reik. Een deel van de luisteraars schakelt dan heen en weer", al dus Van Stuivenberg. Programmadirecteur Niels Hoogland van Radio 538 gelooft niet dat luisteraars stipt op het hele uur inschakelen voor het nieuws of een nieuw program ma. Hij zegt dat het 538 Nieuws 'zweeft' om te voorkomen dat de dj een plaat moet afbreken om het nieuws precies op tijd uit te kunnen zenden. 538 Is immers een muziekzender, al dus Hoogland. Stipt op tijd zijn de nieuwsle zers van het NOS Radionieuws op Radio 1. Dat geldt ook voor het bulletin dat gelijktijdig te horen is op Radio 2, Radio 4 en de regionale en lokale omroe pen. Alleen voor het NOS-bulle- tin van 3FM zijn de regels wat losser. In de ochtendshow van Giel Beelen en scheelt en het wel eens paar seconden, zegt hoofdredacteur NOS Radio nieuws Ton van Brussel. „Het is een ongeschreven contract met de luisteraar dat er ieder uur nieuws is en tijdens de piek uren ieder halfuur. Ik heb geen seconde overwogen om Sky Ra dio te volgen en het nieuws eer der te brengen. Van mij mogen ze, we leven in een vrij land. Ik vind het allemaal best, maar ik kan het me wel voorstellen dat een commerciële zender hier voor kiest. Kennelijk is Sky Ra dio wakker geschud, omdat ze marktaandeel hebben verloren. Zo kondigen ze rond het nieuws ook alvast de nummers aan die nog gaan komen." Van Brussel zegt het moment af te wachten dat er groot nieuws binnenkomt op het moment dat Arend Langeberg al het nieuws uitspreekt. „Die situatie kan zich voordoen en dan is Sky een uur te laat", voorspelt Van Brussel. Wie zeker niet altijd ruim op tijd is met het voorlezen van het nieuws, eerder te laat, is Dési- rée Latenstein van Yorin FM. Zij zit 's ochtends aan tafel met Rob Stenders en ze moet hem regelmatig aan de mouw trek ken om de dj erop te wijzen dat het toch echt tijd is voor het nieuws. „Stenders is nogal lang van stof en is niet te stoppen", aldus een Eva Peters van Yorin FM. Ze zegt dat Martijn Rich ters van RTL FM wel stipt op tijd het nieuws voorleest. Hoofdredacteur Maarten Mi chiel Bicker Caarten van de commerciële zender BNR Nieuwsradio reageert schou derophalend op de trend dat nieuwslezers niet meer op de minuut kijken. „Of het nieuws nou om negen uur of om twee voor negen wordt voorgelezen, als luisteraar moet je vreselijk goed opletten, anders mis je zo het bulletin. Daarom moet je bij BNR Nieuwsradio zijn, zodat je nooit het nieuws hoeft te mis sen", aldus de BNR-hoofdre- dacteur. Ton van Brussel. Foto: Hielco Kuipers -fe Hilversum - Op Yorin ging gis teravond laat het programma de Worstkoerier van start. In het programma worden kij kers opgeroepen het woord worst te sms-en en is te zien hoe winnaars hun prijs, een rookworst, krijgen uitgereikt. Het program ma is een uit de hand gelo pen grap van Julius Hart man van Juli us Media Produkties uit Zwolle en zijn vriendin, BNN-presentatrice Astrid de Jong. „Er zijn laat op de avond veel sms-spelletjes en datings- hows waarmee heel veel geld wordt verdiend. Wij hebben een spelletje met een knipoog bedacht waarbij het er wel echt eerlijk aan toe gaat: voor 1,50 euro sms je het woord worst en dat is ook precies wat je vervolgens kunt winnen. Je krijgt bovendien de worst thuisbezorgd en komt op tele- worstkoerier visie", aldus Hartman. Hij heeft nog andere prijzen, zoals een ananas, overwogen, maar de worst is toch wel het beste. „Het is dubbelzinnig en in het Engels betekent het 'slechtste' en dat geeft dan meteen een dubbele bodem aan de verkie zing van 'worst- babe van de week'." Hartman is met het idee naar IP gegaan, het bedrijf dat re clamezendtijd verkoopt. Die laat hem het spel de komende tien da gen bij Yorin uitproberen.Via de internetsite worstkoerier.nl kunnen mensen al een tijdje meedoen aan het sms-spel. Bij een aantal winnaars is de af gelopen week de worstkoerier (wit pak, witte auto) langs ge weest om de prijs af te leve ren. Dat was gisteravond te zien. Verder doet presentatri ce Sylvia 'Braadt' een woord spelletje waarvan de oplossing altijd het woord worst is. Hilversum - Een interieur dat omgeto verd wordt tot een waar stilistisch wal halla, bewoners die hun geluk niet op kunnen met het eindresultaat en de nieuwste woonsnufjes en interieurtips. Inderdaad, de ingrediënten van het nieuwe programma Yorin Design verto nen grote gelijkenis met die van TV Woonmagazine met Jan des Bouvrie, dat de zender in het verleden uitzond. In de nieuwe reeks is Des Bouvrie ver vangen door woondeskundige Monique van der Reijden, die haar stylingtalenten eerder vertoonde in Opnieuw beginnen op RTL 4 en de SBS 6-programma's Klussen en wonen met kijkers en Thuis in IJburg. De inrichtingsexpert is tevens directeur van de Stichting Perscentrum Wonen in Rotterdam. Om zich te onderscheiden van de brij van bestaande woonseries op de kijk- buis draait het in Yorin Design elke week om een pronkstuk van een vooraan staande ontwerper. Zo'n designstuk hoeft namelijk helemaal niet peperduur te zijn of slechts weggelegd voor de rijke elite, toont Van der Reijden aan. In Yorin Design vorm het bijzondere object het uitgangspunt voor een metamorfose van huiskamer, slaapkamer of werkruimte. Door alles af te stemmen op het design stuk ontstaat met weinig ingrepen 'een spannend en uitdagend geheel', aldus de woonexpert. In de eerste aflevering neemt Van der Reijden de woonkamer van Bob en Sabi ne uit Bussum onder handen. De styliste kiest de knalrode lamp Big Shadow van ontwerper Marcel Wanders als basisstuk voor de nieuwe inrichting. De hele woonkamer mag overhoop, maar het stel heeft één eis: hun chaise longue van Le Corbusier móet in het nieuwe interi eur passen. Op de woonboulevard wor den bijpassende eetkamerstoelen, bank stel, vloerkleed en nieuwe gordijnen aangeschaft. Alles uiteraard goedge keurd door het kundige designeroog van Van der Reijden. Resultaat: een droom- interieur, en dat voor 'slechts' ruim vier duizend euro. In elke uitzending wordt de achtergrond van de ontwerper-van-de-week belicht. Zo brak Marcel Wanders wereldwijd door met zijn Knotted chair' en zijn ei- ervaasjes. Een blok arbeidershuisjes in Ouderkerk aan de Amstel toverde hij om tot ware designpaleisjes. Natuurlijk ontbreken ook de nieuwste snufjes op woongebied niet in Yorin De sign, evenals de inrichtingtips. Zo leren we vanavond dat het gedaan is met Woondeskundige Monique van der Reijden in actie voor Yorin Design. Foto: GPD/Yorin//Roland J. Reinders. 'strak wit' als trend, de muur mag tegen woordig juist blikvanger zijn. In het De sign Advies krijgt de ldjker tips over een bepaald aspect van de ideale woonsfeer in wording: in aflevering 1 is dat de ver lichting. Het programma legt de deelnemende ontwerpers en de participerende woonmall waarschijnlijk geen windeie ren. En dat is ook net de bedoeling. Met Yorin Design zet tv-producent Blue Cir cle (onder meer Idols, RTL Boulevard, Boer zoekt Vrouw en Jamie's Kitchen) de eerste schreden op het terrein van ge sponsorde programma's, Yorin Design wordt volledig betaald door de bedrijven die in beeld komen. Berrit de Lange Yorin Design, vanaf vanavond, Yorin, 19.30 uur. Thema-avond Voor de Klas zondagavond bij de VPRO in BAUERS is het feest, in t er is jong leven. an >e RISKA ROSSENBERG je sdt leven aan opnieuw dse raten het derde jongetje :e hot^ vader genoemd. ck.ngMUER JUNIOR lijkt •sch.k?P zijn vader, zegt kind is vijftig centi- s,ngs,{ en weegt zeseneen- i Dus zo sterk zal de an je niet zijn. In Privé job. (zelfde getallen ge- iiveauaar daar hebben ze er kerheid maar bij ge heel de maten zelf n nog!n real life soap op te- aaarlti JAN SMIT. Het is at de inmiddels 19- formafidammer zanger af kenenlimago van ideale .gchjciWeekend komt met ever seks dan mu- :ory meldt met be- t het voormalig on- ëchtegaaltje: 'Ik sliep DGET en BIRGIT in', dergelijke omstan- n slaap valt heeft voor de omgeving, lomeerd kan het ige sekssymbool zich d niet noemen, met Fi0ferndiploma's A en AA rJ ^et met zingen niet x com^en- zou hij graag zus het onderwijs in schrijven beide bla- lar zal wel iets van Jan Smit (rechts) krijgt een docu-soap. Naast hem staat Aloys, de zoon van zijn manager Jaap Buys. Archieffoto: Ton Kastermans waar zijn. Waarom SMIT denkt dat hij on danks de ontbrekende papieren best wel onderwijzer zou kun nen wezen? Hij kan goed voor publiek praten en hij is dol op kinderen en op vrije dagen. Dus dat zit wel goed. Party komt met harde bewijzen dat de partner van LINDA DE MOL 'vreemd' gaat. Het blad zegt dat deze SANDER VAHLE, die binnenkort als creative di rector bij LINDA's broer JOHN aan de slag gaat, helemaal niet die 'ideale schoonzoon' is die hij lijkt. Waarom LINDA DE MOL geïnteresseerd zou wezen in een SCHOONZOON staat verder nergens. En met die har de bewijzen valt het eigenlijk ook wel mee. Party baseert haar veronderstellingen op het feit dat ze LINDA snotterend door de P.C. Hooftstraat hebben zien lopen. En als Party zijnde denk je dan niet aan de griepgolf, zo maar een verkoudheid of alvast hooikoorts. Over 'de mol' gesproken, The Dutch Divas blijken er eentje in hun midden te hebben gehad: SANDRA REEMER. Zij blijkt de boel te hebben gesaboteerd. Er blijkt van boteren in de relatie tussen de dames met songfesti valverleden beslist geen sprake te zijn. Feit is dat SJOUKJE SPIJ KER en MARGA BULT willen, nee: moeten werken voor hun inkomen en dat REEMER geld zat heeft overgehouden aan haar mislukte huwelijk met FERDI BOLLAND. Heeft die dekselse REEMER, die nota bene weer iets Wedden Dat-achtigs met JOS BRINK schijnt te gaan doen een hele DUTCH DIVAS-tour afgezegd in het kader van het vijfjarig be staan van de groep. SPIJKER BULT leggen zich niet bij dit besluit neer, ze kunnen die ar me Zonnebloem-patiënten voor wie ze tot ver in 2006 zou den gaan optreden, niet in steek laten. Ze zijn dus naarstig op zoek naar een nieuw derde lid. De namen van GEMMA VAN ECK, MARIBELLE, JUSTINE PAMELAY EN ESTHER HART zijn al gevallen. En dan hebben ze nog niet eens aan LENNY KUHR, TEDDY SCHOLTEN en GREETJE KAUFFELD gedacht. Of aan RUDY CARRELL, GE RARD JOLING of DE SPELBRE KERS. Nee het Songfestival mag dan op sterven na dood zijn, met The DUTCH DIVAS zal het wel goed komen. Ton Ouwehand Hilversum - Ambities, frustra ties, angst, plezier, zorg en pas sie. Er trekken vooral veel emo ties voorbij tijdens de drie uur durende thema-avond Voor de Klas, zondagavond bij de VPRO. Dat was ook de bedoeling. Eindredacteur Jan van Fries land en programmamaker Wim Schepens wüden nu eens niet wéér een portret maken van een school of een rijtje deskun digen laten somberen over de staat van het vaderlandse on derwijs. Van Friesland: „Het ging ons puur om de verhalen van leraren. Aan de hand van hun ervaringen krijg je te zien hoe het onderwijs in elkaar zit." Schepens: „Wat ons daarbij trouwens erg opviel is dat alle didactische regels en voor schriften in de klas worden los gelaten. Leraren doen in het in de klas op hun eigen manier, stuk voor stuk." Voor de interviews reisde een ploegje journalisten door Ne derland om te praten met twin tig leerkrachten uit het basis- en het voortgezet onderwijs. Van een scholengemeenschap in Ubbergen naar een basis school in Hulst, van de zwarte school in de Bijlmer en een school voor zeer moeilijk op voedbare kinderen in hartje Amsterdam naar een Iederwijs- school in Lopik. De intervie wers werkten met vragenlijsten, Juf Muriel Muller-Letterboom. Foto: GPD en stipten thema's aan als orde houden, discriminatie, het on derwijsbeleid en de stroming 'pedagoochelaars' die menen dat leren vooral plezierig moet zijn. Buiten die onderwerpen werden ook meer persoonlijk getinte verhalen niet uit de weg gegaan. Schepens en Van Fries land regen de verhalen aaneen tot een mooi portret dat, hoe uitgebreid ook, volgens Sche pens toch niet helemaal een re presentatief beeld geeft van het onderwijs. „Het blijft televisie. Je kunt alleen mensen aan het woord laten die ook echt iets te melden hebben." Wat opvalt in vrijwel alle por tretten is de liefde en gedreven heid van de leraren voor hun vak. „Ik ben leraar in merg en been zegt de Amsterdamse juf Muriel Muller-Letterboom. Zijinstromer Paul Verberne (61) heeft niet de makkelijkste kin deren in zijn klas, maar straalt vooral veel plezier en rust uit. „De hele dag willen die kinde ren keten en lol maken. Het on derwijs krijgen vinden ze eigen lijk een verstoring van de pret, daar hebben ze gelijk in." Hans Wierda heeft het nog zwaarder, als leraar op een school voor zeer moeilijk op voedbare kinderen.Als ze iets graag wiHen hebben, willen ze nog wel eens een regel overtre den", meldt hij losjes. „Want dan vinden ze het heel prettig dat het geld uit die portemonee in hun zak komt, of dat tele foontje. En dan willen ze ook nog wel eens iets gebruiken. Een wapen, een mes of een schaar. Er zijn ook leerlingen die een pistool hety>en ge bruikt. Om die calorie gaat het zo'n beetje." In de intensieve gesprekken komt vanzelfsprekend ook veel leed aan de orde. Leraren wor den bij bosjes geveld door bum-out. Schepens: „Je moet in de klas voortdurend scherp zijn, anders word je afge maakt." De op het oog zeer op gewekte Peter van Maaren (47), heeft na een burn out het on derwijs vaarwel gezegd. Het is één van de meest schrijnende verhalen in de film: een leerling van hem wordt in Griekenland gedumpt door haar vriend. In een gesprek vertelt Van Maaren haar dat ze gek is om om de jongen te treuren. Een dag later hoort hij dat ze zelfmoord heeft gepleegd. „Na de begrafenis stortte ik in." Monique Brandt Voor de Klas, morgen. Ned. 3, 21.00 uur

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 29