Fortis boekt recordwinst ECONOMIE Eerste goud voor Parijs: wereldkampioen staken Nog geen prijsdalingen door goedkope import Heijmans bereid tot hogere schikking voor bouwfraude met overheid Europese textielindustrie wil stappen tegen China Staalbaron Mittal rap bij rijksten ESSE^I Inflatie licht opgelopen Ruim twee ton boete voor oneerlijke werving Durion V) Topman Votron ziet nieuwe uitdagingen in Europa ABN schikt WorldCom-zaak miljoen euro voor ruim 200 nië roept fcot Shell - President Kirch- ^tinië heeft zijn opgeroepen tot an Shell-produc- ;XT ng is de prijsverho- i zine door het '%ndse olieconcern, woensdag de prij- omp met 2,6 tot e verhogen, terwijl n als het Spaanse t Braziliaanse Pet- et deden. In een zei Kirchner dat er reft geen betere ac- i boycot. Shell stations 16,3 pro- narkt in handen. 1 verhoogde Shell enzine- en diesel- ;uw met 0,6 cent. endaim antzaak Twee ex-verdach- nantfraudezaak bij sen van de bank 2,7 miljoen euro. en 1996 werd in de Amsterdamse ttzo'n 81 miljoen terd. Het openbaar rdacht vier mede- jetrokkenheid bij e werden eind roken en eisen nu trgoeding voor nkomsten. De e het bewijs flin- anderen kregen ABN zegt de claim ren tegemoet te grote schade die rhalen op de ite. rerzacht >t bonnen sent beloont klan- Ig moeten wachten bord op een tele- of email met een latenbon of 25 eu- jig, waarvan de f worden uitge- i de tweede helft b. Essent heeft D miljoen euro in niet betaalde re- fn 10.000 huishou- 0 nog steeds op leening of voor- Isent kampt met jstratieve proble- 1150 mensen extra ie zaken op orde te lost het bedrijf dit a euro. iten bouw Centrale IRACHTEN - Drie energiemarkt, j SEQ Nederland Ig Energy Valley, (vorderde plannen :en een elektrici- ie bouwen die stoot, gisteren be- L Met het project toet beginnen is luro gemoeid. De t gas uit de bodem, e stroom op en de C02 wordt in het feepompt. De cen- •oom voor 100.Q00 lopwekken. vrijdag n maart 2005 OP ril brussel/anp - De Europese textielindustrie wil dat 'Brussel' maat regelen neemt tegen de opmars van goedkope textiel- en kleding- producten uit China. De belangenorganisatie Euratex noemt de manier waarop Chinese exporteurs de Europese markt bestormen 'vraatzuchtig'. Sinds 1 januari is China bij de textieluitvoer niet meer gebonden aan quota. De omvang van de import uit China is zo groot, dat sprake is van 'onaanvaardbare handelspraktijken', al dus Euratex. De organisatie wil daarom dat voor 12 producten zo als truien en beha's maatregelen genomen worden om de Europe se producenten te beschermen. Volgens Euratex nam in januari de waarde van de Chinese textiel- en kledingexport toe met 46,5 procent. De organisatie zegt zich te baseren op gegevens van China zelf. In sommige soorten kleding nam de export toe met een factor zes, terwijl de prijzen voor truien en pullovers omlaag ging met 36 procent. De Europese Commissie liet gisteren weten het verzoek te bekijken, maar een woordvoer ster liet doorschemeren dat het misschien wat vroeg is voor maat regelen. Ze wees erop dat het quotasysteem net is afgeschaft. nijmegen/gpd - Waren er vorig jaar ja nuari aanvragen voor import van 9 mil joen sokken en kousen, dit jaar staat de teller op ruim 18 miljoen. Datzelfde geldt voor truien, jasjes en vesten: im port van ruim 4,5 miljoen stuks in 2004 naar 7,6 miljoen nu.Als je op een kin- derjeans van 6 euro, 1 euro op de kost prijs kunt besparen, dan is dat veel", zegt retailanalist Bert Keizer van Cap Gemini. Maar bij Zeeman merkt de klant nog niks van prijseffecten. Dat blijft voorlo pig ook zo. „We kopen altijd een half jaar van tevoren in, dus misschien is het prijseffect van de zomer merkbaar", al dus een woordvoerster van de textiel- discounter. Maar ook dat is maar de vraag. „Want", zegt ze, „bij de vaststel ling van de prijs spelen meer factoren mee dan alleen exportquota, ook de dol larkoers speelt een rol en de grondstof- prijs. Een wit T-shirt kost nu bijvoor beeld 3,95, en volgende maand zou die 3,90 kosten. Dat is niet uit te leggen. Daarom nemen we een prijs voor een langere termijn, de ene keer verdienen we er iets op, de andere keer niet. Niet alles komt uit China. Het kan best zijn dat het T-shirt dit jaar in China is gepro duceerd, en volgend jaar in India." Echt grote spelers, waaronder ook C&A en V&D, zouden het ook moeten mer ken. De winkelketens zeggen dat ze de prijs verlagen, maar kijken vooral goed naar wat de concurrentie doet. In ande re winkelsegmenten dan de Wibra's en de Zeemannen is het voorlopig ook geen prijzenfestival. „Het kan wel een paar jaar duren voordat het prijseffect hier is doorgesijpeld en de klant goedkoper uit is", verwacht Keizer. Want het gaat niet zo fantastisch in de kledingbranche; af gelopen jaar was sprake van een omzet daling van bijna 8 procent. „De winke lier zal geneigd zijn eerst zijn eigen winstmarge op peil te brengen, voordat hij een lagere kostprijs doorberekent aan de klant. Dat geldt vooral voor kle dingzaken in het middensegment zoals Miss Etam en Did en daaronder." Antonio Barberi Ettaro van Modint, de brancheorganisatie voor de mode-indu strie:. „Kleding zal tussen de 5 en 10 procent goedkoper worden over twee, drie jaar. Een spijkerbroek van 89 euro zal echter niet in prijs zakken. Want ex portquota of niet, merkkleding als Levis, Mexx, Esprit, Pall Mali en Nike daalt he lemaal niet in prijs. „Mexx zal het finan ciële voordeel eerder investeren in de verbetering van productie en kwaliteit, met net een iets duurdere accessoire of stof schat Barberi Ettaro in. Klopt, zegt Nigel Moss, marketingdirec teur van Mexx Het modemerk inves teert in de upgrading van zijn produc ten. Betere ontwerpen, betere materia len, mooiere details. De klant krijgt kort om meer waar voor hetzelfde geld. 70 tot 80 procent van de kleding laat Mexx produceren in het Verre Oosten, waar onder China. De (hoge) prijs van merk kleding zit niet in de productiekosten maar veel meer in de marketing. Mo- dische merkkleding, collecties die snel wisselen, kan overigens niet in China worden geproduceerd door de te lange levertijd. De productie blijft dichterbij huis, Turkije bijvoorbeeld. harde kartels pcommissaris flinging) wil stren- pr kartelvorming in ven. Ze gaat een raat opzetten dat izighoudt met ver ken tussen onder- B nieuwe afdeling )es een bewijs van itie van de Europe- die de bevoegd- rboden prijsaf- fooeten. Kroes wil pkkelijker maken pcessen aan te 11 bedrijven die Sming hun prijzen oog houden. itinental tt 73 hotels t Britse InterCon- lopt 73 Britse ho- jroep geleid door ihman Brothers p pond sterling pro). De eigenaar Crown Plaza en februikt verkocht fels voor 750 mil- iornamelijk in de te hotelier ter we- 15 hotels onder zich in 2004 een winst )rocent steeg tot •ond. De omzet »t toe tot 2,2 mil- intaine ars af Belgische produ- Braalwater en fris- fldfontaine gaat ven productielij- Driek bij Luik slui- tot het verlies van arbeidsplaatsen, psatie wil hoofd- sr Coca Cola ge- plagen vermijden gelijk gebruik ma kgen voor ver pen. new york/anp/dpa - De India se staalbaron Lakshmi Mittal is opgeklommen tot de op twee na rijkste man van de wereld. Op de lijst die het Amerikaanse blad Forbes elk jaar uitbrengt, neemt hij de derde plaats in. Microsoft-topman Bill Gates staat al twaalf jaar bovenaan. Mittal heeft een vermogen van 25 miljard dollar. De zakenman vormde vorig jaar het grootste staalconcern ter wereld, Mittal Steel Company, door een com binatie van samenvoegingen en overnames. Vorig jaar stond hij op de 177ste plaats. In de Forbes-lijst moet Mittal behalve Bill Gates ook diens landgenoot Warren Buffet voor zich dulden. Buffet (investe ringsmaatschappij Berkshire Hathaway) stond vorig jaar ook tweede, met een vermogen van 44 miljard dollar. Gates heeft 46,5 miljard dollar. Nummer 3 van vorig jaar Karl Albrecht (Aldi) staat nu 8ste met 18,5 miljard dollar. Zijn broer Theo heeft 15,5 miljard dollar, goed voor een 20ste plaats. Ikea-baas Ingvar Kamp rad is met 23 miljard dollar doorgedrongen tot de top-10. Hij staat 6de, achter de Saudi- sche prins Alwaleed Bin Talal Alsaud (23,7 miljard). De Mexi caan Carlos Slim Hei-u (23,8 miljard) is 4de. Onder de nieuwkomers op de lijst is de Amerikaanse lifestyle- goeroe Martha Stewart, die er net een celstraf op heeft zitten wegens een voorkenniszaak. De straf heeft kennelijk geen gevol gen gehad voor haar bezit. Met een vermogen van 1 miljard dollar staat ze nu op plaats 620. Op de Forbes-lijst staan 691 dollarmiljardairs op, met een gezamenlijk vermogen van 2,2 biljoen. New York kent de grootste concentratie miljar dairs: 34. In zowel Moskou en San Francisco wonen er 20. De meeste gefortuneerden zijn al wat ouder. Slechts 29 miljar dairs zijn onder de 40, terwijl er 220 de 70 zijn gepasseerd. Inflatie Procentue e verandering consumen enphjsindex vergeleker r, maand vat vorig/aar. mamijasondjtmamjjasondj I voorburg/anp - De inflatie is in februari uitgekomen op 1,6 procent. Dat is 0,1 procent ho ger dan in januari. Toen lagen de prijzen voor consumenten 1,5 procent hoger dan een jaar eerder. De stijging is vooral ver oorzaakt door hogere benzine prijzen en verse groente, aldus het CBS. Ten opzichte van januari stegen de prijzen met gemiddeld 0,5 procent. Vooral kleding en schoeisel werden duurder. Dat is volgens het CBS echter ge bruikelijk voor de tijd van het jaar door het einde van de uit verkoop en de komst van de nieuwe zomercollecties. Ook koffie werd in februari duurder. In januari was de inflatie al ge stegen naar 1,5 procent door fors hogere energieprijzen. In 2004 lag de inflatie nog gemid deld op 1,2 procent. Ondanks prijsstijgingen was het totale pakket voedingsmiddelen en al coholvrije dranken in februari gemiddeld nog 2,2 procent goedkoper dan een jaar eerder, wat alles te maken heeft met de supermarktoorlog. Het is wel minder dan in januari, toen de prijsdaling nog 3,4 procent was. FORJIS Fortis-topman Jean-Paul Votron op de persconferentie in Brussel. Foto: Reuters/Yves Herman brussel/anp - Fortis heeft over het afgelopen jaar zijn winst tot recordhoogte opgevoerd. De nettowinst van de Belgisch-Ne derlandse bankverzekeraar steeg met 53 procent tot 3,36 miljard euro. „Een resultaat om trots op te zijn", zei topman Votron gis teren in een toelichting op de jaarcijfers. De verkoop van onderdelen en boekwinsten op de beleggings portefeuille hielpen een handje mee om de winst op een re cordniveau te krijgen. „Maar al onze activiteiten hebben een mooie groei laten zien", aldus de nieuwe topman. Hij toonde een gul gebaar naar de aandeel houders door dit jaar 13 pro cent meer dividend uit te keren. De beleggingen in aandelen le verde Fortis afgelopen jaar een plus op van 372 miljoen euro. Een jaar eerder moest Fortis nog 311 miljoen toeleggen op zijn aandelen. De waarde van de aandelenportefeuille kroop in het vierde kwartaal van 2004 weer boven de aanschafwaarde. Resultaten Fortis 2004 Operationeel resultaat per sector in miljoenen euro's Nettowinst in miljoenen euro's 3.358 FORTIS 2003 Bankbedrijf Verzekeringsbedrijf Algemeen Netto operationeel resultaat Niet-operationele elementen 2004 1.970 1.480 -253 3.197 161 anp - bron: Fortis Sinds de herfst van 2002 had de beleggingsportefeuille onder water gestaan. De operationele winst van For tis bedroeg 3,20 miljard euro, een stijging van 42 procent. De winstgroei ligt boven de eigen voorspelling van het financiële concern en die van analisten. Zowel het bank- als het verze keringsbedrijf hebben bijgedra gen aan de hogere winst uit de dagelijkse bedrijfsuitoefening. Bij de bank steeg de operatio nele winst met 36 procent, ter wijl de verzekeraar bijna de helft meer verdiende. De verze keraar moest het vooral hebben van winsten op de aandelen- portefeuille, die in 2003 nog verliezen opleverde. Fortis geeft geen concrete winstverwachting voor dit jaar. Votron zei gisteren wel op nieuw dat de winst uit de gewo ne bedrijfsuitoefening tussen nu en 2009 jaarlijks met ten minste 10 procent moet toene men. De bestuursvoorzitter vindt dat Fortis de groei vooral op eigen kracht moet realise ren. Verder wil hij de plek die de bankverzekeraar inneemt, versterken via overnames en sa menwerkingen. Votron heeft eerder gezegd dat Fortis het accent zal verleggen van de Benelux naar Europa. Afgelopen jaar behaalde Fortis ongeveer 85 procent van zijn winst op de thuismarkten 'die nog steeds te kampen hebben met trage economische groei'. Als voorbeeld voor zijn Europe se expansieplannen noemde hij de opening van een vestiging in Zwitserland. Daar begon Fortis vorige maand een business centre dat zal bankieren voor middelgrote bedrijven. Het concern telt nu ongeveer 100 van deze vestigingen. Votron wil dit netwerk uitbreiden in 15 nieuwe landen, in onder meer Oost-Europa en Scandinavië. den haag/anp - Toezichthou- der op de energiemarkt, DTe, heeft energiebedrijf Durion een boete opgelegd van 220.000 eu ro. Durion werft volgens de waakhond op oneerlijke en misleidende wijze klanten. De DTe sprak gisteren van een ern stige overtreding van de wet. Het is de eerste keer dat de dienst een boete uitdeelt. De toezichthouder heeft Du rion bovendien twee dwang sommen opgelegd. Als het energiebedrijf niet binnen drie weken het verkooppersoneel eerlijk laat werken, moet het 20.000 euro per dag betalen. Binnen twee maanden moet Durion in staat zijn om de tele fonische gesprekken te bewa ren, zodat de DTe kan nagaan of deze wel eerlijk verlopen. Voor ieder gesprek dat dan niet beschikbaar is, brengt de toe zichthouder 1000 euro in reke ning. De DTe verlengde maart vorig jaar de vergunning van Durion, sinds 2003 onderdeel van Ener- giebedrijf.com, voor de levering van groene stroom. Een voor waarde was dat de onderne ming haar omstreden klanten- werving zou aanpassen. De toe zichthouder bleef echter klach ten van consumenten binnen krijgen over Durion. Durion wekt volgens de DTe bij klanten de indruk dat ze wor den benaderd door hun huidige energieleverancier die een kor ting op de rekening aanbiedt. Het bedrijf licht consumenten ook fout in over besparingen die een contract bij Durion zou opleveren. Daarnaast stuurt de leverancier vaak contracten op als iemand alleen om informa tie vraagt. Energiebedrijf.com liet in een reactie weten de beslissing van de DTe te betreuren. De toe zichthouder was volgens het bedrijf een onderzoek begon nen na een beperkt aantal klachten. In de laatste drie maanden van het afgelopen jaar telde de DTe volgens de energieleverancier 37 klachten, terwijl de onderneming 70.000 nieuwe klanten wierf. De ma nier van werven is inmiddels vergaand aangescherpt en ver beterd, aldus Energiebedrijf- zins inhoudt dat de bank erkent fout te zijn geweest. Het Ameri kaanse hof moet de schikking formeel nog goedkeuren. Dat kan een paar weken duren. Dan zal ABN Amro ook kunnen aan geven hoe de bank de schikking gaat financieren. Tegen ongeveer 20 banken die bij de uitgifte van obligaties wa ren betrokken, hebben beleg gers in WorldCom, waaronder ook een pensioenfonds, ge rechtelijke stappen onderno men. Zes Amerikaanse banken waaronder Citigroup, Lehman Brothers en UBS Warburg had den al eerder een schikking ge troffen. Bank of America schik te voor een bedrag van 461 mil joen dollar. WorldCom gaat te genwoordig onder de naam MCI door het leven. amsterdam/anp/afp - ABN Amro betaalt 278 miljoen dollar (207 miljoen euro) om een schikking te treffen met beleg gers in het voormalige telecom- concern WorldCom. Met de be taling van het schikkingsbedrag voorkomt de bank een rechts zaak in de VS. ABN Amro was in 2001 samen met drie andere banken betrok ken bij de uitgifte van obligaties door het Amerikaanse World Com. Een jaar later kwam het telecombedrijf in grote financi ële problemen als gevolg van fraude. Beleggers meenden dat de vier banken op de hoogte waren van de frauduleuze prak tijken en spanden een rechts zaak aan. ABN Amro onderstreept dat het treffen van de schikking geens- rosmalen/gpd - Bouw- en vastgoedconcern Heij mans uit Rosmalen wil praten over een hogere schikkingsbedrag met de overheid. De van bouwfraude verdachte onderneming reageert daarmee op het plan van het kabinet circa 1100 overheidsclaims voor de rechter te brengen. Het kabinet schat via die weg een compensatie voor geleden bouwschade te kunnen incasseren van 150 miljoen euro. Beduidend meer dan het schikkingsvoorstel van 65 miljoen euro dat nu op tafel ligt. „Als de prijs niet hoog genoeg is, dan willen we daarover praten, maar niet tegen elke prijs", zei topman Hoefsloot gisteren tijdens zijn toelichting op de jaarcijfers 2004. Hoefsloot gaat er daarbij van uit dat de 45 mil joen euro die Heijmans heeft gereserveerd voor boetes en claims voldoende is. „We hebben reke ning gehouden met een aantal scenario's. Ook na de laatste ontwikkeling geeft ons dit een voldoen de verzekering om een streep te zetten onder de ze zaak" aldus Hoefsloot. Heijmans trof over 2003 een voorziening van 15 miljoen euro en over 2004 30 miljoen. Hoefsloot zei verrast te zijn door het kabinet dat vorige week plotseling besloot een streep te ha len door de schikking die was overeengekomen met de bouwwereld. „We hebben met de kartel- waakhond NMa en met de ministers Peijs, Dek ker en Brinkhorst om de tafel gezeten om zo snel mogelijk tot een verzoening te komen. Dan is het vreemd dat de overheid zich nu ineens zo hard opstelt." Minister-president Balkenende zei vorige week dat het niet alleen een kwestie van geld is, maar ook een 'principiële kwestie'. „Als hij dat vindt, dan komt hij daar wel heel erg laat mee", rea geerde Hoefsloot. „Door de rechter te laten be slissen, gaat het allemaal veel langer duren en het is de vraag wat de belastingbetaler hiermee op schiet." door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs/gpd - Er staat geen Muur in Parijs, maar de Franse hoofd stad was gisteren wel de meest verdeelde stad ter wereld. In het oostelijk stadsdeel demonstreer den de vakbonden voor hogere lonen en tegen aantasting van de 35-urige werkweek, in het westen toerde het gemeentebe stuur rond met 13 bobo's van het Internationaal Olympisch Comité die Parijse sportcentra kwamen inspecteren. Parijs wil in 2012 de Olympi sche Spelen organiseren en voordat het IOC op 6 juli een beslissing neemt wie die eer te beurt valt (naast Parijs zijn ook Londen, New York, Moskou en Madrid kandidaat) moet de stad uitleggen waarom de Spe len juist in Frankrijk moeten worden gehouden. Er is goed openbaar vervoer, had Parijs in zijn bidbook uitge legd. Maar op de dag van de in spectie reed er nauwelijks een metro of trein omdat op grote schaal werd gestaakt. Het Olympisch dorp ligt op slechts tien minuten van de beide Op station Saint-Lazare verzamelden stakers zich voor een massade monstratie voor de 35-urige werkweek. Foto: EPA/Laurent Chamussy hérique' rijdt. Maar het ge meentebestuur liet niets aan het toeval over om de IOC-dele- Fluorescerende ringen bij de Eiffel Toren als welkom voor de leden van het Internationaal Olympisch Comité. Foto: EPA/Florence Durand hoofdcentra waar 80 procent van alle sportieve ontmoetin gen zich zouden moeten afspe len, meldde de stad. Maar de wegen en straten van Parijs wa ren gisteren nóg voller met files dan normaal, omdat tiendui zenden zich bij afwezigheid van openbaar vervoer in hun eigen auto hadden gepropt. Niet dat de 13 leden van de IOC-commissie daar iets van hebben gemerkt. Een speciale bus snorde ongehinderd over de ringweg die voor deze gele genheid autovrij was gemaakt. Een ongekend tafereel voor de Parijzenaar die iedere dag in slakkengang over de 'périp- gatie zo prettig mogelijk te ver wennen en om ze een zo gun stig mogelijk beeld van de stad te presenteren. De winkeliers in de Rue Jouff- roy-d'Abbans in het 17de ar rondissement kunnen daar van meepraten. Een aantal van hen werd de dag voor de rondrit ge trakteerd op een forse boete omdat ze hun vuilnisbak niet correct aan de rand van het trottoir hadden gezet. De eige nares van de kruidenierszaak Nicolas had zelfs een paar stuk ken karton te veel in de groene plastic bak gestopt. En waarom ineens die boete? Omdat de bus met IOC-bobo's door de Rue Jouffroy-d'Abbans zou rijden op weg naar het toe komstig Olympisch dorp. De appartementen aldaar zouden na de Spelen gebruikt kunnen worden voor studentenhuisves ting en sociale woningbouw, sectoren waar het in Parijs vol gens burgemeester Delanoë nogal aan ontbreekt. Andere etappeplaatsen: St. De- nis met zijn Stade de France (atletiek) en het nog te bouwen zwembad; het Bois de Boulog ne in het westen met als blik vangers Roland Garros (tennis) en het Pare des Princes (voet bal), en uiteraard de Eiffeltoren waar op de laatste dag van de Spelen de marathon van start zou moeten gaan. Hoe de IOC- leden op de presentatie hebben gereageerd blijft geheim tot za terdag. Tot dan wordt de groep Olympische hoogwaardigheids bekleders stevig afgeschermd. Onmogelijk om een van hen naar zijn indrukken te vragen. De honderden journalisten uit binnen- en buitenland moeten het doen met twee dagelijkse briefings door woordvoerders van het organisatiecomité, die uiteraard steevast melding ma ken van de 'goede sfeer' en de 'interessante vragen' die de commissieleden stelden. Zoals: wanneer het water van de Seine te zeer vervuild is, waar moeten de deelnemers aan de triatlon dan zwemmen? Of ze het ook over de staking en de demon stratie aan de andere kant van Parijs hebben gehad, werd door de woordvoerders van de stad beschouwd als het vragen naar een staatsgeheim. De enige die na aflapp op dit punt zijn mond opwi deed was de Franse atleet Stéphane Dia- gana, die bij de WK atletiek in 1997 goud won op de 400 meter horden. Hij was met een aantal andere Franse sporters eregast bij de lunch die de IOC-com missie in het Stade de France gebruikte. „Natuurlijk vroegen ze er naar. Dat lijkt me ook lo gisch. Wij hebben ze voorge houden dat tijdens het WK voetbal in 1998 en de WK atle tiek in 2003, allebei in Frankrijk, ook volop werd gestaakt. Maar dat had geen enkele invloed op de wedstrijden." Sport en sta ken - Parijs maakte gisteren zijn reputatie weer eens waar. Het verbond van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf (CGPME) heeft Frankrijk giste ren op voorhand de eerste gou den medaille toegekend: het land is in hun ogen al jarenlang Olympisch kampioen staken.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9