Lords tegen terreurwet BUITENLAND Forens naar Madrid slaat nog vaak een trein over Ikea's 'Billy' in Noorwegen beschuldigd van discriminatie NlClTW Vaccin gemaakt tegen borstkanker Aanslag bij begrafenis in Irak eist 46 levens Bevrijding VS boycotten Internationaal Gerechtshof Karami streeft in Libanon naar nationaal kabinet verliest op poster —vJationale Biblio- rankrijk heeft de fi- .paul Sartre na zijn sigaret ontnomen. Dker is op een poster positie over zijn ;n te zien zonder si- at de Nationale Bi- een aanklacht wil rtreding van de ta- ;oken is het symbo- ralent van zich de vernietigend toe-ei- ireef de existentialist [1905-1980) rookte jverlevering twee •tten per dag. operatie succesvol De Amerikaanse t Clinton is gisteren opereerd aan zijn ftvvee uur durende >en ziekenhuis in verden littekenweef- t in de linkerborst- jderd. De voormali- it onderging begin een viervoudige by- *Oje. In een korte ver dikte het hospitaal 75de nieuwe ingreep verlopen. e aanpak ersentumor combinatie van ie met bestraling bleven van mensen it kwaadaardige irsenkanker aan- blijkt uit een inter- iderzoek waarvan in het jongste n het gezaghebben- vaktijdschrift The id Journal of Medi- Uit het onderzoek *latiënten in 85 kan- m traaronder enkele l pje, blijkt dat na twee in kwart na een be- oet chemotherapie g nog leefde. Van de ie de gangbare be- alleen bestraling) a, leefde slechts 10 ng in taak IRA Noord-Ierse politie n vrijgelaten, die lag samen met zijn willig op het poli- n Belfast had ge- iand met de moord (ge katholiek Robert De betreffende per- jgens bronnen bij l belangrijke repu- litant zijn. Eerder sn personen aange- zijn echter allemaal dacht weer op vrije ild. McCartney nuari in Belfast ge- hij in een café ruzie net leden van het rse Republikeinse K loodt in Kiev jger in een dieren- heeft een 23-jarige ad. Het roofdier, il de dierenverzorg- lellijk aan toen zij ftiet verkeerde hok om schoon te ma- r wordt niet afge- it bekend was dat is. Het handelde ïns haar instincten Touw aanviel, zei ierder van de die- 8 Oekraïnse hoofd eer ibunalen „„ji Rwanda lts %ionele dorpstri- et '-iet Afrikaanse gen zich sinds gis- e tienduizenden /an de volken- .994. Het is de be- Jiteindelijk onge- deze zoge- |aca's de daders :n. Het is de be- ^le processen voor alen bijdragen ning tussen de iepen in het ver- [Opgehitst door "ische regering, ;n van het Hutu- enkele maanden 000 gematigde ltsi's af. )range afbaar Iet gebruik van het leringsmiddel door de Amerika- |e Vietnam-oorlog B oorlogsmisdrijf - Een Amerikaanse Jw York verwierp rpTlacht van Vietna- *4erden tegen de I^chemische indu- I ^ht was ingediend 8le miljoenen Vïet- I tijdens de oorlog ^pet slachtoffer wa- «i van het middel. j®chter bestaat er basis voor de -haal noch interna- vrijdag n maart 2005 door onze correspondente Windy Kester Oslo - De Noorse premier Kjell Magne Bondevik heeft harde kritiek geuit op de gebruiksaan wijzingen van de Zweedse meubelgigant Ikea. In een in terview met de krant VG zegt de premier het seksistisch te vin den dat op de plaatjes alleen mannen laten zien hoe boeken kast 'Billy' in elkaar gezet moe ten worden. „Dat zou veran derd moeten worden. Je kunt dat niet maken." Ikea Noorwegen zegt dat de af wezigheid van vrouwen in de handleiding een bewuste keuze is omdat het bedrijf veel mos limklanten heeft. „We hebben meer dan 200 winkels in 32 lan den over de hele wereld. We moeten rekening houden met culturele verschillen", reageert de woordvoerster op Bondeviks kritiek. Zij meent dat het vol gens de islam niet is toegestaan om vrouwen af te beelden. De Noorse premier vindt het belangrijk om de gelijkheid tus sen man en vrouw te bevorde ren, misschien wel vooral in is lamitische landen. Hij krijgt hierin de steun van de opposi tie. Verschillende partijen me nen dat Ikea zijn invloed kan aanwenden om het goede voor beeld te geven. „Het zou onder deel van Ikea's filosofie moeten zijn om zich in te zetten tegen onderdrukking van vrouwen", zeggen verschillende parle mentsleden. Overweldigd door alle reacties laat Ikea Zweden nu weten dat er in ieder geval twee instruc ties zijn met de afbeelding van een vrouw: de kast Husar en de keuken Varde. Cijfers van Ikea Noorwegen la ten zien dat zeventig procent van de klanten vrouw zijn. Wie uiteindelijk de meubels in el kaar schroeft, is niet bekend. Moslims in Noorwegen hebben wel al laten weten geen proble men te hebben met een plaatsje van vrouwen die een kast in el kaar zet. „In de koran staat niks over vrouwen in een Ikea-cata- logus', zegt Bondeviks politiek raadgever. Volgens hem wor den geen verder stappen on dernomen. „De premier heeft zijn mening gegeven, nu is de zet aan Ikea." Slechts drie procent van de om zet van Ikea - die 12,8 miljard euro beloopt - komt uit Aziati sche landen. 97 procent van haar meubels verkoopt Ikea in Europa en Noord-Amerika. De Zweedse meubelgigant vestigde zich in 1978 in Nederland. Een vrouw bekijkt bij het Atocha- station buiten Madrid een foto van één van de 191 slachtoffers van de terroristische aanslagen aanslagen van 11 maart vorig jaar. Foto Reuters Jaar na terroristische aanslagen komt de angst onder treinreizigers volop boven door onze correspondent Henk van den Boom Madrid - Voor het station van Alcala de Henares, onge veer op de plek waar de witte bestelauto van de terro risten heeft gestaan, zijn werklieden hard bezig de laat ste hand te leggen aan het herdenkingsmonument voor de 191 slachtoffers. De trein is vol. Vroege ambtenaren, studenten, maar vooral arbeiders, onder wie veel immigranten, gaan op weg naar een nieuwe werkdag in de Spaanse hoofd stad. Op het eerste gezicht lijkt alles normaal; de haast van de vroege ochtend. Maar achter de strakke gezich ten is de angst groot. „Ik probeer er zo weinig mogelijk aan te denken, maar dat lukt niet", zegt Juan (61). Zijn medepassagiers luis teren zwijgend mee als hij vertelt hoe zijn vrouw 'dank zij God' als door een wonder werd gered, omdat ze vijf minuten te laat was. Dat geluk hadden zijn veertig plaatsgenoten niet, die hun leven verloren in een van de vier treinen. En al die anderen die gewond raakten. Lichamelijk of geestelijk. In Santa Eugenia, een voorstad van Madrid wordt de trein nog voller. Op dit station stond de tweede trein die door de terroristen werd opgeblazen. „In bijna elke straat hier is wel een slachtoffer gevallen", zegt Juan. Dat geldt ook voor Vallecas, weer een station verder. Ooit was dit een dorp, vlakbij Madrid. Nu is het opge slokt door enorme woonblokken. De trein is de na velstreng die de mensen met de stad verbindt, maar een jaar geleden werd die levensader plotseling door gesneden. Ingeklemd tussen de flats ligt nog de oude dorpskern met de kerk in het midden. Mensen doen er gewoon hun boodschappen, maar in het veel te krappe zaaltje van het cultureel centrum zitten nationale en interna tionale media samengepropt te luisteren naar de pers conferentie van de slachtoffers. Hun lijden en verdriet hebben een stem en een gezicht gekregen, die van Pilar Manjon. De voorzitster van de Associatie van slachtoffers is een bekendheid gewor den. Door politici wordt ze gevreesd, omdat haar strie mende verwijten de verlammende bureaucratische hulpverlening, de ambtelijke onmacht en het partijpo litieke geruzie genadeloos blootleggen. „Wij willen snelle hulp en heldere antwoorden op onze vragen. Geen steun die tot stand komt na een eindeloze bu reaucratische lijdensweg langs koude loketten." Pilar verloor zelf haar twintigjarige zoon Daniel, die onderweg was naar de universiteit. Als alleenstaande werkende moeder had ze er alles voor over om haar twee zonen een goede opleiding te geven. Nu voert ze, samen met de andere nabestaanden en gewonden van 11 maart, een moeizame strijd om weer terug te keren naar een normaal leven. De trein rijdt verder, naar Estacion del Pozo. Juan wijst de plaats aan waar de derde trein is ontploft. „Als ik het me goed herinner, zijn hier 76 mensen gedood." Er is nu niets meer te zien. De perrons zien er netjes uit. Opgeknapt voor de korte herdenking van 11 maart. Om 7.38 uur rijdt de trein uit Alcala de Henares station Atocha binnen. Nu geen rugzakken aan boord met de dodelijke lading die het leven van de Madrilenen op zo'n gruwelijke wijze door elkaar heeft geschud. Juan stapt zwijgend uit en verdwijnt tussen de massa men sen die zich naar hun werk haasten, of naar een ander perron waar destijds de vierde dodentrein stond. In een stille hoek van de immense stationshal is het project 'Ruimte voor Woorden' (Espacio de Palabras), bestaande uit twee grote computerschermen waarop beelden voorbij komen van die elfde maart. Reizigers kunnen er hun boodschap achter laten, samen met een digitale handafdruk. 56.674 mensen hebben op de ze manier hun solidariteit tot uitdrukking gebracht. Isabel kijkt lang na de wisselende impressies op het scherm. Ze tikt een paar woorden en wist ze dan weer uit. „Ik kan mijn gevoelens niet onder controle krijgen. De ene keer is het woede, dan weer onmacht en ver driet." Ze is 21 en gaat regelmatig 'even langs deze plek van solidariteit' als ze toch op de trein moet wachten. „Ik heb er gewoon behoefte aan." Zelf heeft ze geen familie of vrienden verloren. „Wel een zus van een vriend van mijn broer, Laura. Die is haar beide benen kwijt en onherstelbaar doof aan bei de oren door de explosie." Opnieuw begint ze te typen, heel snel met tien vingers: „Op de 11-de maart gingen we allemaal een beetje dood." Washington/ANP - De Ameri kaanse regering acht zich niet langer gebonden aan een inter nationale bepaling die voor schrijft dat buitenlandse ter- doodveroordeelden in de VS toegang moeten krijgen tot di plomaten uit hun vaderland. Washington wil daarmee voor komen dat het Internationaal Gerechtshof in Den Haag zich nog langer kan bemoeien met buitenlanders in de VS die de doodstraf hebben gekregen. Volgens de The Washington Post van gisteren heeft minister van buitenlandse zaken, Con- doleezza Rice, op 7 maart een brief gestuurd aan de hoogste baas van de Verenigde Naties, Kofi Annan. Daarin deelt ze mee dat Washington 'zich te rugtrekt' uit een onderdeel van de Conventies van Genève. Dit zogeheten optioneel proto col uit de jaren zestig bepaalt dat het VN-hof in Den Haag een oordeel kan vellen over op gelegde doodstraffen aan bui tenlanders in de VS als de be trokkenen kunnen aantonen dat zij niet de vereiste bijstand hebben gehad van diplomaten uit hun geboorteland. Het gaat dan bijvoorbeeld om ambassa depersoneel of consulair mede werkers. Minister Bot van bui tenlandse zaken noemde het in een reactie „heel treurig" dat de Amerikanen dit onderdeel van het protocol van Wenen hebben opgezegd. Hij zal de Amerikaanse regering zo snel mogelijk om uitleg vragen, zei hij tijdens een overleg in de Tweede Kamer. In de afgelopen jaren hebben enkele landen en groeperingen die tegen de doodstraf zijn, met succes doodstraffen in de VS aangevochten in Den Haag. buon ma thuot - Vietnamese vrouwen in traditionele kledij en met geweren op de jaarlijkse herdenking van de slag bij Buon Ma Thuot. Dertig jaar geleden, op 10 maart 1975, veroverden Noordvietnamese communistische soldaten deze strategische plaats in de centrale hooglanden. Deze overwinning wordt in Vietnam gezien als het be gin van het einde van de Vietnam-oorlog. Foto Reuters. washington/anp - Amerikaan se wetenschappers hebben een vaccin tegen borstkanker ont wikkeld dat binnenkort kan worden getest. Het middel, dat volgens hen bij dierproeven bemoedigende re sultaten opleverde, helpt het immuunsysteem bij het bestrij den van een proteïne, die voor komt in 80 procent van de tu moren in de borst. Dit meldde de Britse krant The Daily Tele graph gisteren.. De onderzoekers van Washing ton University en het Siteman Cancer Center in St. Louis heb ben een vaccin ontwikkeld dat bestaat uit een kopie van een stukje DNA dat het proteïne Mammaglobine-A aanmaakt. Zij markeerden deze stof om er voor te zorgen dat het lichaam deze als lichaamsvreemd her kent. Het lichaam begint als re actie hierop T-cellen te produ ceren, die de tumoren bestrij den. Het vaccin is getest op muizen die door genetische modificatie een immuunsysteem hebben, dat lijkt op dat van mensen. Gevaccineerde cellen produ ceerden bij de muizen het be- Vrijlating terreurverdachten dreigt door onze correspondent Esther Gotink londen -Een nieuwe terreurwet die de Britse regering voor maandag wil invoeren, is giste ren voor een tweede keer afge wezen door het Hogerhuis. De bestaande anti-terreurbepa- lingen lopen 14 maart af. Zon der een vervangende wet gaan terreurverdachten die zonder proces vastzitten vrijuit. Engeland voerde anti-terreur maatregelen in na de aanslagen in Amerika op 11 september 2001. Afgelopen december achtte de hoogste rechter op sluiting voor onbepaalde tijd zonder proces echter onwette lijk en indruisen tegen de men senrechten. Het wetsvoorstel dat nu op tafel ligt, behelst alternatieve metho den om terreurverdachten in hun bewegingsvrijheid te be knotten, zoals (elektronisch) huisarrest, telefoon- en email- verbod. Conservatieve en liberale ho- gerhuisleden kwamen dinsdag echter met een serie eisen. Zo wilden ze een limiet op de gel digheid van de wet, zodat straks het nieuw gekozen parlement rustig kan oordelen over een definitieve wet. Blair weigert daarmee akkoord te gaan. Hij zegt dat de wet essentieel is voor de veiligheid van het land en dat een halfslachtige versie afbreuk doet aan het volksver trouwen en terrorisme aan- moedigt. De premier kreeg het Lagerhuis achter zich. Die stemde tegen deze limiet-clausule en ver wierp tevens de eis voor een se rieuzere bewijslast voordat ver dachten in hun vrijheid worden beknot. De Hogerhuisleden zijn ertegen dat politici over de vrij heid van een individu kunnen oordelen op basis van magere bewijzen. Uiteindelijk kregen ze de concessie dat een huisarrest alleen kan worden afgegeven door een rechter en niet door politici. Blair wil niet meer water bij de wijn doen en riep de conserva tieven in het niet-gekozen Ho gerhuis op hun 'onverantwoor delijke' oppositie te staken. Ian Blair, de hoogste politiebaas, waarschuwde dat de nationale veiligheid in het geding is: „Elf mannen die nu zijn opgesloten, van wie de meesten in Londens zwaarbewaakte Belmarsh ge vangenis, gaan mogelijk vrijuit als maandag geen nieuwe wet is ingevoerd." mosoel/gpd - Bij een bomaan slag tijdens een begrafenis in de Noord-Iraakse stad Mosoel zijn gisteren zeker 46 doden geval len en meer dan honderd ge wonden. Een zelfmoordenaar blies zich op voor een sji'itische moskee in het oosten van de stad, waar zich net een rouwstoet for meerde. Tientallen mensen moesten met soms zware ver wondingen naar het ziekenhuis worden gebracht. Mosoel ligt in het noorden van het land, waar sji'iten, soennieten en Koerden elkaar bestrijden. De aanslag was gisteravond laat nog niet opgeeist. In Bagdad werden gisteren drie politiemensen op straat dood geschoten. Een van hen was een hoge officier van de inlich tingendienst van het ministerie van binnenlandse zaken. Die aanslag werden opgeëist door de terreurbeweging al-Qaeda. In het zuiden van de hoofdstad werd een andere politieman ge dood, terwijl in Rutba, een stadje op de weg naar Jordanië, vier doodgeschoten soldaten werden gevonden. Temidden van het aanhouden de geweld onderhandelen de Iraakse sji'iten en de Koerden nog steeds over de vorming van een regering. Volgens sommige woordvoerders zouden de Koerden en de sji'itische Ver enigde Iraakse Alliantie het eens zijn over de benoeming van de sji'it Ibrahim al-Jaafari tot minister-president en Jalal Talabani van de Patriottische Unie van Koerdistan tot presi dent. Maar volgens anderen is er nog niets definitief vastge- legd. De Koerden eisen behalve het presidentschap ook de ministe ries van buitenlandse zaken en defensie, een groter deel van de olieopbrengsten en het opne men van het noordelijke olie centrum Kirkuk in een autono me Koerdische regio. De sji'iten willen de kwestie-Kirkuk laten rusten tot er een nieuwe grond wet is. Een internationale groep van gezondheidsexperts heeft de Verenigde Staten en Groot-Brit - tannië gisteren bekritiseerd omdat zij nagelaten hebben het aantal Irakese doden sinds het begin van de oorlog bij te hou den. De deskundigen uit de VS, Groot-Brittannië, Australië, Ca nada, Spanje en Italië noemen deze nalatigheid 'onverant woordelijk' en eisen een onder zoek. Volgens het Irakese ministerie van volksgezondheid zijn tus sen 1 juli vorig jaar en 1 januari van dit jaar 3274 burgers omge komen. Maar cijfers over de eerste twaalf maanden van de oorlog ontbreken. De organisa tie Iraq Body Count, die wordt gerund door wetenschappers en vredesactivisten, houdt het totale dodental onder Iraakse burgers op 16.231 tot 18.509. Amerikaanse onderzoekers hebben zelfs al het cijfer van honderdduizend burgerdoden genoemd. Volgens de gezond heidsexperts zijn de cijfers van de Irakese mortuaria niet be trouwbaar. De Britse premier Tony Blair heeft een nieuw on derzoek afgewezen. wuste proteïne, dat ervoor zorgde dat tumoren stopten met groeien en deze vervolgens zelfs deed slinken. Wetenschappers van de univer siteit van Texas houden zich ook bezig met de ontwikkeling van een vaccin tegen borstkan ker, een van de belangrijkste doodsoorzaken onder vrouwen. In Nederland krijgt één op de negen vrouwen ooit borstkan ker. Jaarlijks overlijden 3300 vrou wen aan de ziekte, volgens ge gevens van KWF Kankerbestrij- ding. beiroet/anp - De gewezen Liba nese premier hoopt spoedig een regering van nationale een heid te hebben. De vorige week onder druk van massabetogingen afgetreden regeringsleider wil dat de oppo sitie meedoet in het nieuw te vormen kabinet. Hij deed giste ren een handreiking aan zijn politieke tegenstanders maar de kans op succes lijkt klein. De benoeming van de pro-Syri- sche Karami werd al verwacht, nadat het Libanese parlement hem woensdag al had voorge dragen als formateur. De pro- Syrische Karami trad vorige week af toen duizenden men sen protesteerden tegen de aanwezigheid van Syrische troepen in het land. Ze gingen massaal de straat op na de moord op oud-premier al-Hari- ri vorige maand. De oppositie verdenkt Damascus ervan ach ter de moordaanslag te zitten. Waarnemers denken dat de op positie niet zal ingaan op de avances van Karami. Zijn tegen standers zien meer in een neu trale regering van technocraten. Oppositionele parlementariërs keren zich tegen een terugkeer van de pro-Syrische Karami. De pro-Syrische demissionaire regering in Beiroe^reeg begin deze week flinke sftun in de rug toen honderdduizenden Liba- nezen de straat opgingen om hun steun voor Syrië uit te spreken. De demonstratie was georganiseerd door de pro-Syri sche en pro-Iraanse sjiitische beweging Hezbollah die giste ren door het Europees Parle ment werd gebrandmerkt als terroristische organisatie. Het EP dringt er bij de ministers van de Europese Unie op aan om stappen te nemen tegen de door Syrië en Iran gesteunde beweging. Door de grote Hez- bollah-manifestatie groeit de angst voor een opleving van sektarische spanningen in het land. Tussen 1975 en 1990 vochten de geloofsgemeen schappen in Libanon een felle burgeroorlog uit. Syrië trok het land al in 1976 binnen en heeft er nog steeds circa 14.000 man schappen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7