haken af bij nieuwe WAO BINNENLAND 1 Heilige Koran Minder bewakers voor meer gevangenen Verzekeraars D66 kan leven met gekozen burgemeester in fasen Minister Verdonk blij met koranvertaling Kabinet moet weer praten Paniek rond bakpoeder: KLM-toestel uren vast Een zee aan ruimte Minister Veerman bekijkt preventief afschieten dieren Nieuwe Nederlandse Vertaling met commentaar P m Beschoten vissers krijgen steun minister oF ngooiers houden a. De politie heeft gis- 112-jarige jongens uit Zoom en Halsteren l^jen die kort daarvoor voetgangersviaduct »n stenen naar auto's ibben gegooid. Bij de i een telefonische Innengekomen dat •ns auto's bekogel- elder wist volgens de kjeen duidelijke be- vt^an de twee te geven. CQttieeft zich een be- %neld die een grote jajjn voorruit kreeg. keer brand lorgingshuis -Verzorgingshuis de nqoeve in Hulst in lfftanderen is gisteren titjde maal in enkele ebrand uitgebroken. - ^ïur van energiebedrijf najn bewoonster van jingshuis raakten ge- [eveer 32 mensen gvacueerd. De mon- ezig een meterkast te «n, waar vermoedelijk wee branden waren üjdens dat werk ont- jteekvlam. vijftien jaar quidatie r - Het gerechtshof lam heeft gisteren je man veroordeeld lar gevangenisstraf, hof is bewezen dat gember 2003 de 33- d larse crimineel Kon- eiJbitrov met een enkel ^jt om het leven heeft ipde Dam in Am- kogel die Dimitrov "eIakte vervolgens i^Ën, het Bulgaarse atTstetsi Petkova (23). vrijdag n maart 2005 Zespersoonscellen in toekomstige bajes in Lelystad doetinchem - Gevangenen in de nieuwe zespersoonscellen van de toekomstige bajes in Lelystad krijgen een elektro nisch polsbandje. In Doetinchem is al te zien hoe zo'n cel voor zes eruit zal zien. Hierdoor ontsnappen ze geen moment aan dé aandacht van hun bewakers. De steriele ruimte met drie stapelbed den lijkt op een herberg. Het grote ver schil is het slot op de deur. De toekom stige bewoners van de zespersoonscel in penitentiaire inrichting De Kruisberg in Doetinchem is ook nog niet in gebruik. Het gaat om een houten proefopstelling van de cel, die komend najaar voor het eerst dienst gaat doen in het 'Detentie concept Lelystad'. Op het terrein van die gevangenis moet een paviljoen komen met 150 gedeti neerden, verdeeld over 25 zesper soonscellen: een nieuw experiment van het ministerie van justitie ,,De Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) moet 17 pro cent bezuinigen en de zespersoonscel is één van de bezuinigingsmogelijkhe den", zegt projectleider Jan Piek van de DJI. „Het grote voordeel is dat op deze manier we met minder personeel meer gedetineerden kunnen bewaken. De cel is een sobere ruimte met drie sta pelbedden en een tafel met zes stoelen. Een plastic afscheiding geeft toegang tot twee douches. Iets verderop leidt een deur naar een toilet en een urinoir. In het washok kunnen de gedetineerden straks hun eigen kleine was doen. Ver der is de cel voorzien van een klein keu kentje, waar gevangenen een ei kunnen bakken of een magnetronmaaltijd kun nen opwarmen. De bewoners van de cel delen één wc en douche. In de cellen komen gedetineer den die tot maximaal vier maanden ge vangenisstraf zijn veroordeeld. Nieuw zijn de elektronische polsbandjes die de gedetineerden in het Lelystadse com plex krijgen. Het bandje zorgt er voor dat ze binnen het gebouw geen scheve schaats kunnen rijden. Elk paviljoen met 25 zespersoonscellen heeft zijn eigen buitensportcomplex, luchtplaats, recre atiegedeelte en sportzaal. Is een gedeti neerde in een ruimte waar hij gelet op het dagprogramma niet hoort te zijn dan ziet een bewaarder dat op een beeldscherm in de centrale ruimte. 5de de aanslag. bezetter lenhuis i - De rechtbank in 1 heeft gisteren de je 141 Maagden- }rs veroordeeld. De ter legde de verdach- e van 75 euro op we- :edebreuk. De offi- titie eiste twee we- De rechter ging niet in mee en leg- Op. il kunst n Brood fAARD - Bij een in- (i kunstgalerie in 'aard zijn bijna twee den ruim veertig !n van Herman jlen. De waarde van stukken loopt in de len euro's. De in- galerie had plaats in k 125 op 26 februari. 128 februari is ver- fte gedaan. De l verder geen rucht- 1 de zaak gegeven. ^bestraft na ejaarde 1 arts die in novem- rijgesproken van len 77-jarige patiënt, ien maatregelen op- het medisch tucht- wolle. Het college èn een aanklacht tctie voor de Ge- |org grotendeels on- Tdaard. Verschillen- figen hebben aange- pt sterven van de onder de toege- Jicatie elk moment nden. ede zorg |licapten 'e zorg voor ernstig ik gehandicapten is le. Het werk wordt set gedaan, maar ïrs bieden niet de fee zorg waaraan de ten behoefte heb- |kt uit een rapport .Ie voor de Gezond- jGZ). Vooral aan y. is een tekort. Psy- '~»ben bovendien °Ting met de gehan- orrg. Verder is er wei- tussen psychiaters ijkse begeleiders. tructie .Endstra 1- Het openbaar mi- bolitie hebben giste- I televisieprogram- Tng Verzocht een re- uitgevoerd van de astgoedmagnaat Istra aan de Apollo- lerdam. Justitie e manier nieuwe vinden. Ook worden ding beelden van ^getoond. De politie jcggen hoe ze aan I is gekomen. De 51- peclmagnaat werd I D04 op klaarlichte jchoten vlakbij zijn dstra werd in de pu- end als vermeende 1 de onderwereld'. den haag/gpd - Het kabinet moet opnieuw onderhandelen met private verzekeraars over de uitvoering van het nieuwe WAO- stelsel. Afgelopen dinsdagavond dachten beide partijen een deal te hebben, maar de verzekeraars zijn achteraf toch ontevreden en dreigen ervan af te zien het nieuwe stelsel uit te voeren. In het nieuwe stelsel, dat op 1 januari 2006 moet ingaan, kun nen werkgevers en werknemers zich apart verzekeren tegen het risico van gedeeltelijke arbeids ongeschiktheid (de YVGA-rege- ling). Dat risico wordt namelijk door de nieuwe WAO niet meer afgedekt, omdat daar straks al leen nog maar mensen in te recht komen die volledig zijn afgekeurd. Die WGA-verzekering kan zo wel bij uitkeringsinstantie UWV als bij private verzekeraars wor den afgesloten. De verzekeraars waren hier van begin af aan niet blij mee, omdat zij dat on eerlijke concurrentie vinden: het UWV kan lagere premies vragen omdat die organisatie al een reserve heeft die verzeke raars nog moeten opbouwen. Om aan de klacht van de verze keraars tegemoet te komen, be sloot het kabinet dat het UWV in het begin verplicht een hoge re verzekeringspremie moet vragen dan eigenlijk noodzake lijk is. Op die manier zou er sprake zijn van een redelijk eer lijk concurrentie tussen UWV en verzekeraars. Met deze af spraak leek de kou uit de lucht, maar nu eisen de verzekeraars opeens een nog hogere UWV- premie, zodat bedrijven eerder in zee zullen gaan met de rela tief dure verzekeringsmaat schappijen. De tijd dringt, want over negen maanden moet het nieuwe stelsel al ingaan. Het kabinet vergadert vandaag over de ontstane situatie. De PvdA- fractie in de Tweede Kamer heeft al aangekondigd een spoeddebat met minister De Geus over de ontstane situatie te zullen aanvragen. Vakbonden en werkgeversorga nisaties geven het kabinet de schuld van de chaos. Volgens hen staan de verzekeraars met de rug tegen de muur. Maar ei genlijk zijn de sociale partners altijd voor een volledig gepriva tiseerde regeling voor gedeelte lijke arbeidsongeschikten ge weest. Zij hebben weinig ver trouwen in het UWV, dat niet voldoende zijn best zou doen zieke werknemers weer aan het werk te helpen. De reden waarom het kabinet toch wil dat het UWV meedingt op de WGA-markt, is onder an dere om private verzekeraars te dwingen hun prijzen laag te houden. Die premies moeten namelijk mede door werkne mers worden betaald en dat scheelt hen vele tientjes per maand. Dat gebeurt overigens op voorspraak van de bonden. Het kabinet wilde aanvankelijk de WGA-premie alleen door werkgevers laten betalen. harderwijk De walrussen Natasja, Igor en Nikolai worden verwelkomd in hun nieu we onderkomen in het Dolfinarium Harderwijk. Het nieuwe bassin is gevuld met bijna 2 miljoen liter zout water, de walrussen hebben vanaf nu letterlijk een zee aan ruimte. Ook kunnen bezoekers vanaf de opening op 16 april de dieren vanuit een ruimte onder water bekijken. Foto: ANP/Vincent Jannink den hjtag/gpd - De gekozen burgemeester wordt niet in één keer in alle Nederlandse ge meenten ingevoerd. Volgend jaar worden wel de eerste bur gemeestersverkiezingen gehou den. In hoeveel gemeenten en waar precies staat nog niet vast. In 2010 volgen dan de overige gemeenten. Dat zijn de politie ke leiders van de drie regerings partijen in principe overeenge komen. D66, dat tot voor kort vasthield aan een zogeheten 'big bang'- operatie waarbij alle burge meesters tegelijk gekozen zou den worden, kan volgens goed geïnformeerde bronnen met een invoering in fasen leven. De coalitiepartijen kwamen woensdagavond en -nacht in topberaad bijeen om de impas se over de gekozen burgmees ter te doorbreken. De Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG) spreekt in een reactie van 'gerommel' en een onzorgvuldige gang van zaken. De ratio van wat is besproken is volgens VNG-voorzitter Deet- man, burgemeester van Den Haag, moeilijk te vinden. „Op een aantal punten is nog vol strekte onhelderheid, zoals de positie van de door het volk ge kozen burgemeester als het gaat om openbare orde en vei ligheid", aldus Deetman. Groenlinks meent dat de coali tie momenteel bezig is het re geerakkoord te herschrijven. Kamerlid Duyvendak wil daar om, met steun van de PvdA, dat het kabinet in een spoeddebat volgende week tekst en uitleg geeft. Het akkoord tussen de coalitie partijen, dat woensdagnacht werd bereikt, is niet definitief. D66 eist genoegdoening voor deze concessie voordat het zijn fiat geeft. Temeer omdat ook de invoering van een nieuw kies stelsel - eén andere hartenwens van D66 - nog niet is veilig ge steld. Tegen dit plan van D66-minis- ter De Graaf leven bij CDA en WD grote bezwaren. In het nieuwe kiesstelsel moeten bur gers zowel op een landelijke als een regionale kandidaat voor de Tweede Kamer een stem uit brengen. door Richard Mooyman aberdeen-scHiPHOL - Een lek kende zak bakpoeder van een KLM-passagier heeft woensdag tot grote commotie geleid op de luchthaven van het Schotse Aberdeen. Terwijl de plaatselij ke autoriteiten een onderzoek deden naar het als verdacht be schouwde spul, moesten bijna tachtig reizigers uit voorzorg uren in het vliegtuig blijven. Volgens KLM-woordvoerder F. Houben bleek na zes uur dat het ging om onschuldig bak poeder dat uit een rugzak was gelekt. „Bij de ontdekking van het poeder schoot iedereen in de stress, waarna werd besloten alles eerst te onderzoeken", al dus Houben. „Op zich is dat te recht, want veiligheid gaat bo ven alles." De luchtvaartwereld is alert op poeder dat met an- trax (miltvuur) is besmet. Volgens Schotse media werd onder meer een ontsmettings eenheid opgetrommeld. Een van de redenen voor de rigou reuze aanpak was het feit dat de den hoeveel dieren een natuur gebied kan voederen. In de Oostvaardersplassen betekent dat dat er voor de winter dieren gedood moeten kunnen wor den. „Daar zijn teveel dieren op een te klein oppervlak." Bijvoe deren zou niet meer nodig zijn. Volgens Ormel kan zo'n pre ventief beleid in de Oostvaar dersplassen niet vergeleken worden met de aanpak op de Veluwe, waar de hertenstand via de jacht jaarlijks met ruim de helft wordt teruggebracht. Volgens de minister is in het Flevolandse gebied op dit mo ment geen sprake van extreem grote sterfte. Hij toonde wel be grip voor de zorgen van de Ka mer. Het lijden van dieren noemde hij 'deerniswekkend', maar op zichzelf geen reden voor bijvoederen. Alleen bij een bovengemiddelde sterfte kan ontheffing worden verleend. Veerman schat in dat het zover niet zal komen. „Zodra de zon doorkomt, zal het gras omhoog schieten en is het probleem voorbij." Beheerder Staatsbosbeheer van de Oostvaardersplassen noem de alle ophef overdreven. Vol gens een woordvoerder is de sterfte van de dieren in de win termaanden de normaalste zaak van de wereld. „Er lopen hier 1500 dieren rond en daar van zijn er sinds januari 150 doodgegaan. Maar er zijn er dit seizoen ook vierhonderd gebo ren. Het gaat dus juist heel goed met de kudde." den hjlag/anp - Onder druk van de Tweede Kamer is minis ter Veerman (landbouw) bereid te bekijken of in het natuurge bied Oostvaardersplassen edel herten en andere dieren pre ventief kunnen worden afge schoten om de omvang van de kudde in de hand te houden. CDA-partijgenoot Ormel toon de zich gisteren in een spoed debat tevreden over deze toe zegging en trok een motie in. Hij had het debat aangevraagd en drong daarin met steun van WD en LPF, en daarmee een Kamermeerderheid, aan op het bijvoederen van dieren in het gebied. Het gaat om ongeveer 2000 heckmnderen, konikpaarden en edelherten. De dieren moe ten zelf hun voedsel zoeken. Ze worden niet bijgevoederd. Om dat er nu amper voedsel te vin den is, zijn dieren ondervoed geraakt. Volgens Veerman ster ven nu dagelijks tussen de vijf tien en twintig dieren. Voor het natuurgebied is een paar jaar geleden afgesproken dat mensen er zo min mogelijk regelen. De natuur moet het zelf doen. Dieren die onnodig lijden door ziekte of ondervoe ding, worden wel afgeschoten. Ormel vindt deze gang van za ken niet juist. „Er staat een hek om het gebied heen. Feit is dat de dieren niet wegkunnen. Ik vind dat we daarom een zorg plicht voor ze hebben. De CDA'er vindt dat in het ver volg beter gekeken moet wor- 'Jeugd kan eigen mening vormen' den hjvag/anp - Minister Ver donk (integratiebeleid) is blij met de nieuwe Nederlandse vertaling van de koran, waarvan zij gisteren het eerste exem plaar kreeg uitgereikt. Ze juicht het vooral toe dat moslimjon geren die het Arabisch niet machtig zijn, daardoor zelf toe gang krijgen tot het islamitische heilige boek. „Als jongeren zelf de koran lezen, kunnen ze hun eigen mening vormen en eigen keuzes maken, zowel jongens als meisjes." De Lahore Ahmadiyya Bewe ging, door veel soennitische moslims niet als islamitisch be schouwd, is verantwoordelijk voor de nieuwe weergave van de koran in het Nederlands. Vertaler Jeroen Rietberg baseer de zich op de Engelse koranver- taling uit 1951 van de moslim geleerde Muhammad Ali. De vertaling vervangt die van 1934. Rietberg heeft ook de oorspron kelijke inleiding en 3000 voet noten bij de korantekst van de hand van Ali in eigentijds Ne derlands vertaald. Verdonk noemde het doel van haar beleid ten aanzien van een Nederlandse imamopleiding dat over een aantal jaren in moskeeën vooral in het Neder lands wordt gepreekt door imams die geworteld zijn in de Nederlandse samenleving en een godsdienst uitdragen die mensen verbindt. Dat betekent vooral dat ze niet mogen op roepen tot discriminatie van homo's en vrouwen en dat ze geweld afwijzen. De opvatting van veel soenniti sche moslims dat de ahma- diyya-beweging niet islamitisch is, zal de nieuwe vertaling waar schijnlijk moeilijk ingang doen vinden onder de islamitische meerderheid. Haar aanwezig heid bij de presentatie beteken de volgens Verdonk dat zij die houding tegenover de ahama- diyya niet deelt. In zijn inleiding laat Muham mad Ali duidelijk blijken dat hij de koran superieur acht aan de heilige boeken van andere godsdiensten. De koran herstelt volgens hem de 'fouten' die in de bijbel voorkomen. Hij vertolkt ook de opvatting van de ahmadiyya dat Jezus niet is gekruisigd maar een natuurlijke dood ge storven is, in Kashmir. De koran heeft volgens Ali een 'ruimdenkende kijk' op andere religies. Strijd tegen ongelovigen is al leen toegestaan als die oorlog tegen de islam voeren, schrijft hij. Ook bestrijdt hij de 'misvat ting' dat de koran afvalligen de doodstraf in het vooruitzicht stelt. Lahore Ahmadiyya Beweging in de Islam presenteert Organisator: Stichting Ahmadiyya Isha at-i-lslam l Minister Verdonk heeft het eerste exemplaar van de nieuwe Neder landse vertaling van de Koran in ontvangst genomen. Foto: ANP/Robert Vos eigenaar van het lekkende ba gagepakket niet aan boord bleek te zijn. Dat hoeft overi gens niet per definitie te bete kenen dat er iets mis is. Volgens Houben worden soms ook ba gagestukken nagestuurd nadat die apart zijn gecontroleerd. De KLM wordt vaker gecon fronteerd met loos alarm rond poeders en vloeistoffen van rei zigers, aldus Houben. Het is volgens hem niet mogelijk om passagiers te verbieden meel of waspoeder mee te nemen. De KLM en Schiphol hanteren ove rigens een lange lijst van dingen die passagiers uit veiligheids overwegingen niet mogen mee nemen, zoals scherpe voorwer pen, (nep)wapens, gasflessen en spuitbussen met verf. Op Schiphol was de afgelopen jaren enkele malen sprake van antrax-alarm. Een per ongeluk achtergelaten koffer met schoonmaakmiddelen leidde eind 2003 zelfs tot een gedeelte lijke ontuiming van het lucht havengebouw. den hjlag/anp - Minister Veer man (visserij) neemt het op voor Nederlandse vissers die agressief worden bejegend door Franse collega's. Deze week heeft hij in een brief aan zijn collega Bussereau aangedron gen op actie tegen de Franse vissers. Die zouden met een windbuks op Nederlanders hebben geschoten. Voor de Franse kust doen zich de laatste maanden steeds va ker incidenten voor tussen Franse vissers en Nederlanders die in dezelfde vijver proberen te vissen. Nedediffidse kotters worden bekogela en verjaagd, waarbij soms ook de gendar merie is betrokken. Veerman bevestigt een aantal incidenten, die hij niet accepta bel noemt omdat de Neder landse vissers in de Franse 12- mijlszone mogen vissen. Tij dens de Europese Landbouw- en Visserijraad maandag wil hij zijn Franse collega op de zaak aanspreken. Vandaag dient in Frankrijk een proces tegen een Nederlander die met zijn omgevlagde schip en een Franse kaptein illegaal voor de kust viste. De zaak voor de rechtbank in Duinkerken ge tuigt van de gespannen verhou dingen in de visserij in de Euro pese kustwateren. In de rechts zaak verschijnt een Franse schipper voor de rechter we gens vissen in verboden wate ren voor de Noord-Franse kust.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3