Springruiters samen in het gips GESPREK VAN DE DAG Nederlanders drinken meer van dezelfde wijr Horrormonen Vrouwen gaan net iets vaker vreemd dan mannen vrijdag n maart 200 DAGELIJKS LEVEN IK WOU I7/JT Nlt-T Zo'« l-UL W/)S MENSELIJK Deense BANKETBAKKERS zijn boos op het commerciële radiostation The Voice. De zender beloofde een premie van 1300 euro aan iedereen die bij de banketbakker een ROOMSOES zou bestellen en die vervolgens op het hoofd van de bakker uit zou drukken. Een 32-jarige luisteraar deed dat: Hij is aangeklaagd wegens geweldpleging, meldden Deense media. Ook medewerkers van het ra diostation dreigen te worden aangeklaagd wegens het aanzetten tot geweld. Het Amsterdamse restaurant FIFTEEN van de Engelse topkok JA- MIE OLIVER, zoekt nieuwe topkoks in spe. Het restaurant is woensdag samen met Stichting Kookdroom begonnen met de werving van jonge ren die KOK willen worden. Werklo ze jongeren tussen de 16 en 24 jaar met een passie voor koken kunnen zich opgeven via de website van Stichting Kookdroom (www.kook droom.nl). De vijftien uitverkorenen krijgen vanaf mei de kans om zich in een jaar tijd te ontwikkelen tot top kok. De eerste groep leerlingen be gon in augustus vorig jaar met de koksopleiding. Hun ontwikkelingen waren te volgen in het programma Jamie's Kitchen Amsterdam. De ze ventien leerling-koks hopen in au gustus 2005 hun diploma in ont vangst te nemen, waarna zij onder begeleiding van de Stichting KOOK DROOM op zoek gaan naar werk. Volgens Fifteen wil een aantal be kende restaurants de leerlingen een baan aanbieden. Foto: GPD De Amerikaanse acteur KEANU REEVES neemt de rol van SINBAD de Zeeman op zich. Het verhaal van de rolprent zal zich afspelen in het China van de 8e eeuw, aldus het vakblad Variety. De regie van de film met de titel 'The Eighth Voyage of Sinbad' zal in de handen zijn van Rob Cohen. In de film van Colombia Pictures gaan Sinbad en zijn maten op zoek naar Alladins lamp. Reeves is onder meer bekend van Constan- tine, The Matrix en Speed. Foto: Reuters LIZ TAYLOR gaat geld inzamelen voor de bouw van een THEATER ter ere van haar overleden ex-echtge noot RICHARD BURTON. Het thea ter moet in Cardiff in Wales komen, waar de in 1984 overleden Burton zijn eerste schreden op het toneel zette. Voor de bouw van het Richard Burton Theatre bij het Royal Welsh College of Music and Drama zou Taylor in de Verenigde Staten 14,8 miljoen euro willen inzamelen. Tay lor was twee keer met de Britse ac teur getrouwd. Ook Sally Burton, weduwe van Richard, steunt het project. Foto: Reuters Jaarlijks klokt er 20,6 liter druivennat door de gemiddelde keel Hoewel Nederlanders steeds meer wijn drinken, hebben zowel ouderen als jonge ren moeite met het bepalen van een keuze. Wijn is voor vele consumenten een on doorzichtige categorie aan alcoholische dranken. Hierdoor wordt vaak de bekende wijn gekocht en weinig geëxperimenteerd. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde onder zoeken van ACNielsen, Trendbox en Re search International, die in opdracht van het Productschap Wijn zijn verricht. Per hoofd van de bevolking dronken Nederlan ders vorig jaar 20,6 liter wijn. Dat is een li ter meer dan een jaar eerder en betekent een verdubbeling ten opzichte van dertig jaar geleden. Mede door de prijzenoorlog in de super markten daalde de gemiddelde betaalde prijs voor een fles van 0,75 liter rood, wit of rosé met 0,05 cent naar 2,69 euro. De trend lijkt wel om groter in te kopen. Zo maakten de een- en drieliterpak- ken een groei door van in totaal 16 procent. Het aandeel pakken in de verkochte wijn steeg met 0,5 procent naar 8,2 procent. De grote diversiteit in het aanbod, de taal op het etiket en het gebrek aan heldere signalen maakt dat wijn inko pen door consumenten als ingewik keld wordt ervaren ten opzichte van andere alcoholische dranken. Voor onervaren gebruikers zelfs zo in gewikkeld dat de drempel te hoog lijkt om zich er meer in te verdie pen, ook al zouden ze dat willen. Zo weet op de vraag of de drui- vensoort merlot een wijngebied is in Frankrijk, nog geen kwart van de consumenten ontkennend te ant woorden. Ruim 40 procent denkt van wel en eenderde heeft geen idee. Ook weet de helft (52 procent) te vertellen dat rosé geen mengsel is van rode en witte wijn, een kwart denkt van wel en de rest weet het niet. Wijn wordt vooral ingedeeld op lt wit en rosé. In de winkel wordt v< ook sterk op prijs, land van herko aanbiedingen gelet. Door de natt werd de opmars van rosé vorig ja temperd. Van de verkochte wijn Nederlanders 9,7 procent rosé. I witte wijn daalde iets door het m mooie weer en kwam uit op 36,6 Het merendeel van de wijnen die landers vorig jaar hebben gekoch uit de zogeheten traditionele larii de verkochte flessen en pakken k procent uit Frankrijk, ruim eentit Duits, 8 procent Spaans en Italii met 7,5 procent. Van de nieuwe v heeft Zuid-Afrika het grootste ma deel met 17,4 procent. anp Ben en Wim Schroder: de gebroken tweeling In dertien dagen tijd zijn tweelingbroers Ben en Wim Schroder van solide springruiters veranderd in brekebenen. Tweelingen, zeker eeneiige, hebben veel gemeen, zo blijkt maar weer. Dragen dezelfde kleren, delen dezelfde hobby en vallen op bijna hetzelfde moment van het paard. Wim en Ben Schroder, ruitertweeling uit Tubbergen. Lang ging het hen voor de wind, nu zitten ze allebei thuis. Gebroken, qua botten dan. Twee broers, een gedachte, een doel: ver komen in de paardensport. Ben en Wim Schroder groeiden ermee op. Een eeneiige tweeling, die op 17 april 1971 ter wereld kwam. Ben een paar minuten eerder dan Wim. Toen ze vijf, zes jaar waren zaten ze voor 't eerst op een pony. Nee, ze sprongen niet meteen over de hoogste hin demissen. En ja, ze donderden er vaak van af. „Natuurlijk zijn we vaak gevallen, heel vaak zelfs", lacht Ben. Maar een blessure? Nee, dat nooit. Tot voor kort dus. Twee weken geleden brak Ben in België zijn nek. Maar over zes weken hoopt hij weer te rijden. Dertien dagen later, afgelopen vrijdagavond, was het de beurt aan Wim. Het was in Zwolle. Wim werd zaterdag in Zwolle geopereerd aan zijn enkel breuk en mocht dezelfde avond naar huis. „Ongelooflijk, zoveel toeval..." Want toeval, dat was het. Daarvan zijn ze overtuigd. Niet iets ondefinieerbaars, geen hogere mach ten of zo. ,,A1 krijg je een paar uur na zo'n val wel bepaal de gedachten", zegt Wim. „Toen ik bijvoorbeeld wegreed bij het ziekenhuis van Gent, dacht ik: verdorie, Ben moet blijven, ik kan nog naar huis. Maar nog geen twee weken later lag ik er zelf. Heel apart." Nog nooit had hij zich zo gemakkelijk geplaatst voor een wereldbekerfinale. En nog wel in Las Vegas. Die rottige enkelfractuur lijkt echter roet in het eten te gooien. Toch? De wereldbekerfinale is van 20 tot en met 24 april. „Ik ben bang dat het niet lukt. Maar goed, je weet maar nooit. Over tien dagen moet ik terugkomen en dan wordt er in het ziekenhuis weer naar.de breuk gekeken. Pas dan weet ik meer. Maar gelukkig is Gerco, de jongste telg van het geslacht Schroder, er nog. Ook hij is nog volop ia beeld voor Las Vegas. „Nu wij thuis zitten, moet Gerco het voor ons allen goed maken, hij moet er geweldig op knallen", zegt Ben. Wim zegt het nog stelliger. „Wij gaan naar Las Vegas, sowieso. Met of zonder paard. Als ik er niet kan rij den, dan rijdt Gerco er wel. En dan ben ik er om hem te ondersteunen." Elkaar steunen, vertrouwen op de eenheid binneif slacht Schroder. Ze zullen het de komende tijd nof ben. Want een echte Schroder kan niet zonder pa^( Wim: „Normaal hebben we een dag in de maande' Maar de nuchtere Tukkers kunnen ook relativeren], geen ander. „Kijk, dit is onze sport en wij willen a den", zegt Wim. De komende tijd zullen ze meer tijd samen doorbSf dan hun misschien lief is. „Ik mag mijn hoofd nieL gen, kan dus niet naar links en rechts kijken" zegtb .Autorijden is dus een probleem. Dus ik denk dat*, regelmatig bij Wim instap.y' De bestemming van die ritjes? Concoursen, zonda Engelbert Heideman Ben (rechts) brak zijn nek. Tweelingbroer Wim zijn enkel. Foto: GPD/Christian van der Meij Vijfentwintig procent van de man nen is wel eens vreemdgegaan, te gen 27 procent van de vrouwen. Dat concludeert psycholoog Henk Noort, verbonden aan het bureau Motivaction, na een onderzoek on der 1700 heteroseksuele mannen en vrouwen van 20 tot 45 jaar. De helft van alle mannen zegt onder geen enkele omstandigheid vreemd te zullen gaan, tegen 63 Jan Schepens Corset: vesting die overdag stand houdt en elke avond valt procent van de vrouwen. De schat tingen over vreemdgaan lopen in vergelijkbare onderzoeken uit het verleden nogal uiteen. Volgens Noort tonen zijn gegevens, deze maand gepubliceerd in het blad Best Life, aan dat „de mythe dat al leen mannen vreemdgaan naar het rijk der fabelen kan worden verwe zen". Wel fantaseren volgens hem mannen veel meer over vreemd gaan, maar maken ze er uiteinde lijk geen werk van: „Mannen wil len waarschijnlijk wel vreemdgaan, maar op de een of andere manier ontbreekt het hen aan lef of een goede gelegenheid om hun fanta sieën in daden om te zetten." Vrouwen pikken vreemdgaan van hun partner veel minder dan man nen: de helft zegt hun man eruit te bonjouren als ze bedrogen wor den, tegen 38 procent van de man nen. gpd Ik trek een vakkenvuller uit een vak. 'Tjuhuh Negerzoe- nen?'Moeilijke blik, ik herhaal. 'Hoezo geen negerzoe- nen? Jullie hebben al-tijd negerzoenen. Nu is het vak LEEG!'Ik sta op het punt in huilen uit te barsten. 'Ik denk dat ze dan op zijn, mevrouw.'Denk? Denk? Goed, hij gaat nog wel even achter kijken, of hij is gevlucht, dat kan ook Voor ik het weet sta ik vijf minuten moederziel alleen naar het lege schap te staren. Hoewel, alleen? Bin nenin mij krioelen miljarden tienie-tainie kleine 'mega- bitches' die schreeuwen om negerzoenen. Alsof dat het enige geschikte partyfood is voor hun maandelijkse the mafeestje in mijn baarmoeder. Mijn lichaam heeft ruim tien jaar ervaring en toch loopt de organisatie iedere maand weer uit op een crisis. De verschillende hormooncommissies gaan elkaar te lijfin een chaos van scheldpartijen, onnodige geweldplegingen, manipulatieve trucjes en schijnheilig gekonkelfoes achter de rug om. Ik zit er middenin. In mijn borsten lopen de emoties hoop op en er vinden steekpartijen plaats in mijn rug. Onder in mijn buik is een oploopje van buiten gesloten, hevig gekwetst progesteron dat voor de zoveelste keer voor niets is komen opdraven en verkrampt van woede het feest voortijdig verlaat. Niet voordat het decor en de zorgvuldig aangebrachte versiering hardhandig van de muren is gerukt. Kortom, dat wat een gezellige en vruchtbare samenwer king had kunnen zijn, loopt iedere keer weer uit op huil buien en onnodig veel rommel. Dit is het lot van een vrouw. En met een hele kudde aan vrouwelijke hormonen gierend door je lichaam wordt een vrouw vanzelf schizofreen. Vrouwelijke hormonen gedragen zich ieder voor zich als vrouw; ze willen aan dacht, ze willen erkenning, ze willen waardering en ze willen vooral niet het gevoel hebben dat ze verivaarloosd worden. Als ze hun zin niet krijgen gaan ze zeuren en manipuleren. Bureau steunpunt voor hormonen, de hypofyse, bevindt zich in de hersenen, waar ze de deur dan ook platlopen. De technische dienst even verderop wordt door die wulp se aanloop behoorlijk afgeleid en dus is het rond deze tijd mijn onhandige hoogtij. Tijdens spreekuur, vlak voordat het feest losbarst, is het er een drukte van jewelste en lijkt m'n kop uit elkaar te knallen van het getetter. Als het nou alleen tijdens de maandelijkse feestdagen zo'n chaos is, was het misschien nog te overzien. Maar nee, vrouwen kijken dagelijks in de hormoonspiegel en behalve dat ze daarin altijd dikker lijken, zien ze iedere dag een andere ik. Terwijl ik de ene dag kan uitbarsten in week 'gekoedel' bij het zien van een draagzak waar zo'n klein donzig koppetje bovenuit steekt, moet ik mij de volgende dag be heersen om bij een pruttelende peuter z'n afgekloven en bekwijlde liga niet uitzijn handjes te rukken en voor z'n rood doorlopen betraande hertenoogjes onder mijn sta len hakken te vertrappen. Wat? Wat nou? Ik bedoel maar We zijn overgeleverd aan de onbetrouwbare fluctuaties van onze tegenstrijdige hormonen. Mannen krijgen de baard in de keel en behoefte aan seks, die al dan niet vrijwillig en met liefde beantwoord kan worden. That's it. En ddn durven zeggen dat vrouwen zo onduidelijk en onbegrijpelijk zijn. Uh-hüh Alsof we dat aan onszelf te danken hebben. Hebben ze enig idee wat wij ons hele leven lang moeten doormaken met onszelf? De verwarring, de angst, de wanhoop, de twijfel, de ver langens alle emoties die ons passeren bij het eten van een reep chocola waar we ons wat beter van voelen? De moeite die we vervolgens weer moeten doen om die kilt 'comfort food' er weer af te krijgen? Onduidelijk? Watl je met een lichaam dat zelf niet weet wat het wil. MssC vallig? Enig idee wat het vrouwelijk lichaam moet doiu staan om elke keer maar weer zwanger te kunnen woiï. den? De onzekerheid als je dat wel wilt, maar niet wordt? De opluchting dat je het niet bent als de maandstonde op zich Iaat wachten? Het lef dat er voor no dig is om überhaupt zo'n testje te kopen en te ondergaan? En dan heb ik het nog niet eens over de extra kosten: Al die kilo's com fort food, testjes, de gynaeco loog, de anticonceptie, tam pons en maandverband. Li- bresse is dan misschien wel 'invisible', mooi niet in onze portemonnee. Vrouwen zou den bovenop hun salaris een extra vergoeding moeten krijgen hiervoor. Wat zeg ik? Extra geld én extra vrije dagen. Minimaal één per maand, zodat ik niet hoef te werken als één van mijn eier stokken een personeelsuitje heeft. Ik blijf vandaag thuis! Iemand bezwaar? Reageren? Reacties_op_co- lumn@hotmail.com

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2