SERVICE @0 SPEURDERS PEUK VAN S1RAAÏÏN Boontjes met varkensvlees Eerst druppels, dan buie Dé oplossing voor uw zoektocht! HOC 160 vrijdag ii maart 200; CD VAN DE DAG HET WEER Genre: pop/ambient Moby Hotel Mute/EMI 7243 8 6061027 De nieuwe Moby is in geen enkel opzicht hemelbestormend. Met Hotel lijkt de Amerikaanse Tovenaarsleerling van de jaren negentig zelfs uit te komen in het mainstreamvakje. En dat terwijl Richard Melville Hall (zo kent de burgerlijke stand hem) ooit naam maakte met een mix van hardcore, anarchodance en samples van oude blues. De verrassende sound die die aanpak met het miljoenen- succes Play (1999) opleverde, was al bij de opvolger 18 (2002) ver dwenen en had plaatsgemaakt voor een grillig spel met niet afge maakte ingevingen. Op Hotel etaleert Moby wél vaardig gemaakte songs die in het eerste deel van de plaat een reactie lijken op jaren tachtig-new wave. Zo covert hij zelfs Temptation van New Order en speelt hij leentjebuur bij David Bowie. Verderop laat hij een duidelijk sfeergevoelige ambient-sound horen. Moby's vaste part ner Laura Dawn levert hier en daar prachtige lead vocals af - zoals in Where You End („Heaven, the gateway of hope"). Melodrama tisch, melancholiek, gewoon mooi zoals hij terneergeslagen de monstreert in het regenliedje Raining Again. BOEK VAN DE DAG Genre: cartoons Peter van Straaten Alles en iedereen in duizend en-een tekeningen Uitg. De Harmonie Prijs: 17,50 Twee kortgerokte meiden kijken omhoog naar een bouwvakker op een steiger. Een roept: 'Hé, sinds wanneer wordt er niet meer ge floten'. Peter van Straaten {Agnes, Vader en zoonsignaleert in één oogopslag het bijzondere van een situatie en slaagt erin dat op een meesterlijke manier te tekenen. Zoals hij is er geen tweede. Van Straaten is een onuitputtelijke bron van alledaagse levensmomen ten, waarin velen zich herkennen en waarin tegelijkertijd het ab surde van zo'n situatie wordt geschetst. Heer in klassiek pak tegen secretaresse in mantelpakje: "Wat een boeiend bedrijf hebben wij eigenlijk, juffrouw Eijzendoorn." Peter van Straaten is slijtvast. Zijn cartoons (ook dagelijks in deze krant) vervelen geen seconde. Ge lukkig wordt hij 70 en gelukkig is dat weer een goede gelegenheid om deze zoveelste verzamelbundel uit te brengen, waarin - uiter aard - de immer schurende omgang tussen man en vrouw veel hi larische momenten oplevert. KOKKERELLEN Hoofdgerecht voor 2-3 personen Gerecht, met een flinke knipoog naar de Chinees-Indische keu ken, naar een recept zoals ik dat allang geleden optekende aan de Haagse Statenlaan bij een fami lie die vroeger in 'de oost' had gewoond. De familie die er destijds in 'de thee' zat was al voor het uitbreken van de Tweede Wereldoor log naar het moeder land teruggekeerd en trachtte er een nieuw bestaan op te bouwen- .Dat resulteerde in een Indisch pension waar je 's avonds ook als gast van de pensiongasten kon komen tafelen. Ingrediënten 500 gram dunne sper ziebonen; zout; 200 - 250 gram varkensreep- jesvlees; 1 theel. kerrie poeder, milde soort (Djawa); 1 eetl. bloem, gezeefd; 2 eetl. (arachi- de- of zonnebloem) olie; 30 gram boter; 1 middelgrote ui, ragfijn gesnipperd; 1 teentje knoflook, ragfijn gehakt; 1 theel. sambal oelek; 1 dl vleesfond, uit potje; 1 eetl. zoete Indonesische sojasaus (ketjap manis); 2 mid delgrote tomaten, ontveld, vruchtvlees in minuscule blok jes gesneden; 2 eetl. seroen deng, uit potje of los uitgewo gen uit de toko. Eventueel 2 takjes verse koriander voor de garnering. Bereiding Haal de-sperziebonen, indien nodig, af en neem de punten weg. Breek ze niet in stukken maar laat ze verder ongemoeid. Spoel de sperziebonen enkele malen in ruim koud water. Laat ze in een vergiet uitlekken. Breng 1 liter water aan de kook. Voeg 11/2 theelepels zout toe en laat de boontjes in het ko kende vocht glijden. Wacht tot het water opnieuw aan de kook is gekomen. Temper de warm tebron en laat de boontjes in 12 -15 minuten zachtjes beetgaar koken. Laat de boontjes in een vergiet uitlekken, afkoelen en ook zoveel mogelijk opdro gen. Maak het vlees met behulp van keukenpapier zo droog mogelijk. Schud in een plastic zak 1 theele pel zout, kerriepoeder en bloem door elkaar. Leg het vlees erbij en schud alles zolang tot alle vleesreepjes met een dun laagje bloem zijn bedekt. Verhit een wok en laat de olie en boter heet worden. Wacht tot het schuim van de boter vrij wel geheel is weggetrok ken. Voeg het vlees toe en laat het onder voortdu rend roeren en om scheppen 3 minuten bakken, Strooi er ui en knoflook over en schep er sambal oelek door. Laat alles dan nog 2 minu ten, onder voortdurend roeren en omscheppen, bakken. Voeg er vervolgens 11/2 deciliter ko kend water, vleesfond en soja saus aan toe. Schep er daarna de boontjes door en laat alles door en door warm worden. Proef de saus en voeg eventueel zout en/of peper toe. Schep er vlak voor het opdienen de to- matenblokjes door. Presentatie Verdeel het gerecht over voor verwarmde borden. Strooi se roendeng er over en schik er, het is niet noodzakelijk, takjes verse koriander bij. Dien er droog gekookte (pandan) rijst bij op. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximumsnelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd, zoals op de A2 tussen de brug Zaltbommel en knooppunt Vught en de A28 tussen knooppunt Hattemerbroek en knooppunt Lankhorst en vice versa. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de Al7 bij Zevenbergen en A4 bij Bergen op Zoom. Morgen: Al2 bij Bunnik en A27 bij Eem- nes. Zondag: A50 bij Apeldoorn en A9 bij Velsen. door Jan Visser De twee voor ons land belangrijkste spelers op de Europese weerkaart zijn enerzijds een hogedrukge bied boven de Atlantische Oceaan en anderzijds e depressie met bijhorend frontensysteem boven hi zuiden van Zweden. Tussen beide systemen in wordt er via een noordwestelijke stroming relatief koude lucht aangevoerd. Vandaag is het reeds in de ochtend zwaar bewolkt tot betrokken. Het is, op lokaal wat licht gedruppf na, nog meestal droog en dat blijft zo tot tegen de middag. Naarmate de dag vordert, wordt de bewo king steeds dreigender en vanaf de middag gaat hi vervolgens met perioden harder regenen. Eind vat de namiddag gaat het regenachtige weer over in e buiig weertype. Het kwik klimt daarbij naar waard tussen 6 en 7 graden bij een vrij krachtige, aan zee zelfs krachtige tot harde wind uit het westen. Er ki nen daarbij zware windstoten voorkomen. Vannacht is het eerst nog heel eventjes bewolkt, maar al snel komen er brede opklaringen opzetten vanuit het noorden. Desondanks worden er toch ook nog enkele buien meegevoerd. De wind draaii dan naar het west-noordwesten en is voortdurend, vrij krachtig in het binnenland en krachtig tot hare aan zee. Vooral aan zee kunnen er nog zware wind stoten voorkomen. Het wordt een vrij koude nach; met minima tussen 2 en 4 graden. K Morgen is het wisselend bewolkt en verspreid in d j| hele regio vallen er enkele maartse buien. We hale|a maximaal 5 of 6 graden en het is nog steeds erg v% derig. Zondag wisselen wolkenvelden en opklaring gen elkaar af. Maar ook dan vallen er nog een aai% maartse buien bij gemiddeld 5 graden. Maandag het overwegend droog bij een afwisseling van wol-j, kenvelden en opklaringen. Het kwik bereikt maxi-ft, maal een graad of 7. >2 Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders6hdc.nl Tel.: 072 519 68 68 Fax: 072 519 68 69 Horizontaal: 1. Het is niet goed te zien dat het niet spits is (8); 5^ grote kerel daar is edelmoedig (8); 6. Hof van dellen (4); 8. Piepzak voor soldaten (4); 10. Uitgelegd valofi raadsheer (5); 12. Echt gedwongen door een vlindemi (5). H sch Verticaal: P? I. Zo angstaanjagend is het weer (niet) (6); 2. Do^ lief in Engeland juist gedicht (6); 3. Die hindernisb. hoorbaar (5); 4. Geweldige hond opzij (5); 7. Bezioslj van een filiaal (5); 9. Verplicht voor wie zwak is l^01* II. Vroeger teruggekomen dier (3). L Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Vogelkers; 9. Oran; 10. Irak; 11. ia; 12. ere; 14. ni; 15. dri»( 17. eer; 19. pek; 21. col; 22. moa; 23. kus; 25. dus; 27. taupe1 32. mnl; 33. be; 34. aero; 36. Asen; 38. marketing. Verticaal: 1. Voile; 2. ora; 3. ga; 4. ener; 5. Kiev; 6. er; 7. Ran; 8. skinL 15. drost; 16. epode; 18. ecu; 20. eau; 23. kraam; 24. run; 2(j 28. amok; 29. plat; 31. kea; 33. ben; 35. rr; 37. si. e

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 26