De vergeten pareltjes van West-Sicilië TOERISME Slapen op niveau in de icoon van Rotterdam Fietsdag twee weken later Bij wijze van uitzondering wordt de Landelijke Fietsdag (LFD) dit jaar niet op de tweede maar op de vierde zaterdag in mei gehouden. Reden om naar 28 mei uit te wijken zijn de schoolvakanties rond Pinkste ren. Naar verwachting zullen dan veel mensen op vakantie zijn. De Landelijke Fietsdag 2005 staat in het teken van het nationale themajaar Water. Een groot aantal fietstochten is uit gezet langs en door waterrijke gebieden en veelal zijn er pleis terplaatsen in opgenomen op plekken die met water of met één van de subthema's te ma ken hebben. Die subthema's zijn: Water en Historie, Leven van het Water, Bouwen met en tegen het Water en Genieten op en aan het Water. vrijdag it maart 2005 ==fcr De Koninklijke Serres. Foto: PR Koninklijke Serres weer even open Slechts twee weken per jaar kan het 'gewone volk' een kijkje ne men in de privé-tuin van de ko ninklijke familie van België: de Koninklijke Serres van Laken in Brussel. Dit jaar is die openstel ling van 22 april tot 15 mei. Leopold II liet dit bijzondere art nouveau kassencomplex meer dan een eeuw geleden bouwen. Alphonse Balat is de architect en de Engelse tuinarchitect John Wills deed de inrichting. In de 36 kassen, verbonden door glazen passages, wordt het publiek verrast met muren be dekt met varens, gangen met een plafond van bloeiende fuchsia's, manshoge geraniums en zalen gevuld met bloeiende azalea's, oleanders en came lia's. Behalve de serres kunnen ook het atelier van koningin Eli sabeth en de oude Stallen wor den bekeken. Door een deel van het park bij het kasteel is een wandelroute uitgezet. Voor meer informatie: Belgisch Ver keersbureau voor Wallonië en Brussel, Postbus 2324, 2002 CH Haarlem, tel 0900 2020 107 0,45 p/m). Thailand per camper Touroperator Travelhome gaat campers verhuren in Thailand. De kampeerwagens staan klaar in de hoofdstad Bangkok en in de Noord-Thaise stad Chiang Mai. De nieuwe, uit Amerika geïmporteerde 4x4 aangedre ven Toyota Vigos bieden plaats aan maximaal vier personen. Handdoeken, keukengerei, la kens en dekens zijn bij de huur prijs (vanaf 1350 euro per week) inbegrepen, alsmede transfer van en naar de luchthaven. Te gen betaling van een toeslag kan de camper elders in Thai land worden ingeleverd, maar ook in Laos (Vientiane en Lu ang Prabang), Cambodja (Siam Reap en Phnom Penh), Maleisië (Kuala Lumpur) of Vietnam (Hanoi en Ho Chi Minh). Meer informatie, tel: 040-2113938, e-mail: info@travelhome.nl of website www.travelhome.nl. Bed en bootje in Haren Jachthaven Zuidwesthoek in Haren heeft een variant be dacht op bed breakfast: 'bed bootje'. Op het terrein van de jachthaven zijn twee houten huisjes neergezet waarin pas santen of andere gasten kun- nen'verblijven. Uiteraard mikt de jachthaven op waterspor ters, maar ook landrotten en wandelaars (Pieterpad en Do- melapad) zijn welkom. De huis jes, ingericht voor twee perso nen, hebben een terras met uit zicht op het Paterswoldsemeer. De inrichting bestaat verder uit onder meer twee éénpersoons bedden, warm en koud stro mend water, elektrische ver warming, een chemisch toilet en een eenvoudig keukentje. Tevens zijn er speciale arrange menten mogelijk en kunnen er uiteraard zeillessen worden ge volgd. Een standaard overnach ting voor twee personen kost 45 euro. Reserveren kan via 050 309 44 44 óf via www. jachthavenzuidwesthoek.nl Sicilië, de 'bal' vlak vóór de punt van de Italiaanse laars, is niet alleen een groot, maar vooral ook interessant ei land. Geen wonder dat de toeristen er voor in de rij staan. Buitenlanders, maar ook Italianen van het vasteland, komen er graag. Vooral in juli, augus tus en rond de kerst is die groep bin nenlandse toeristen nadrukkelijk van de partij. Een kort hoogseizoen dus en dat creëert in de rest van het jaar een aantrekkelijke rust, zelfs aan de oost kant van het eiland waar de vulkaan Etna en de mondaine badplaats Taor- mina echte publiekstrekkers zijn. Het eiland kent echter ook delen die wat minder meedelen in de toeristische koek. De provincie Trapani bijvoor beeld in het westen van Sicilië. door Rob de Vries Je moet heel goed turen, maar inder daad vaag in de verte is er 'land in zicht'. Het eilandje Pantelleria mag dan wel Italiaans zijn en tot Sicilië's provincie Trapani behoren, het ligt er meer dan 100 kilometer vandaan, en wat je aan de zuidkust van Pantelleria in de verte ontwaart is dan ook Afri ka. Tunesië om precies te zijn. Een tochtje met zo'n lekker ouderwets propellervliegtuig naar Pantelleria is een van de uitstapjes die de provincie Trapani te bieden heeft, 's Ochtends heen en 's avonds terug. Pantelleria is veel kleiner dan Sicilië, maar heeft nog altijd een doorsnede van zo'n 38 kilometer. Het is groen, vulkanisch en heeft op veel plekken een terrassenlandschap. De 6000 in woners leven van de landbouw: drui ven en kappertjes. Zij bouwen hun huizen in Moorse stijl, wit met bolle daken, of trekken ze op uit ongelijk vormige, grijze lavastenen. En er zijn meertjes, kratermeren, zoals Meer van Venus dat als een spiegel in het groen ligt. Verleidingen In weinig lijkt Pantelleria op het hoofdeiland Sicilië. Qua schoonheid en rust steekt het 'de moeder' zelfs Een groot deel van de kuststrook van Trapani bestaat uit zoutmeertjes, zoutpannen, molentjes. Foto's: GPD/PR naar de kroon; een Europees maar toch lichtexotisch pareltje. Die verlei dingen zijn de rijken der aarden niet ontgaan. Zanger Sting heeft er een stulpje, ook modekoning Giorgio Ar mani en filmacteur Gérard Depardieu trekken zich er terug, als ze de hec- tiek van hun dagelijks leven willen ontvluchten. Wie slechts een dag op het eiland te besteden heeft en toch zo veel moge lijk wil zien, huurt een auto. Pantelle ria heeft echter ook prima duikmoge- lijkheden, maar om daarvan te profi teren moet je wel wat langer blijven. Dat is overigens geen probleem, want er zijn comfortabele hotels en veel zomerhuizen. Een eveneens erg aangenaam uitje is dat met de snelle ferryboot vanuit de haven van de stad Trapani naar het eiland Favignana, dat duidelijk zicht baar vlak voor de kust ligt. Favignana is het grootste van de Egadische ei landen, maar ook weer niet zó groot dat je niet heel veel wandelend kunt bekijken. Aangekomen in het knusse haventje van het eiland, waar volop versgevan gen vis verhandeld wordt, valt direct de hoog op een heuvel gelegen ves ting op. De moeite van de küm kun je je besparen want het bouwwerk ligt in militair gebied en daar laten ze geen pottenkijkers toe. Maar met het ronddwalen door het stadje zelf, waar 3500 mensen wonen, is ook niets mis. Leuke straatjes, pleintjes en winkel tjes. En dan opeens een indrukwek kende gevangenis, waar in de jaren '70 leden van de beruchte Rode Bri gades werden vastgezet. Interessant op het eiland zijn ook de steenafgravingen, die een deel van Favignana hebben doen veranderen in een groot stuk gatenkaas. De steen wordt gebruikt om huizen van te bouwen. Daar waar eenmaal gaten in de wanden van steen zijn geslagen, gaan particulieren aan de slag en houwen er complete woningen in uit: 's zomers lekker koel, 's winters lek ker warm. Goed, die eilandjes van Trapani zijn dus leuke attracties, maar dat bete kent niet dat het westelijk deel van Si cilië zelf niets te bieden zou hebben. De provinciale hoofdstad Trapani zelf is geen onaardige stad. Maar er zijn leukere, met meer historisch karakter. Zoals Mazara del Vallo, dat je vanuit Trapani bereikt na een ritje langs vele kilometers zoutpannen. Leuke, kleine molentjes pompen water van de ene lec ha fie naar de andere zoutpanetagë 1 niet helemaal afleiden dooinc ende landschap langs de wgO! Sicilianen behandelen andejai keersdeelnemers volstrekt rjnj loos. pi Sater In het eeuwenoude centruia zara del Vallo staat, als heter: waakt' door een gigantischejnc een klein museumpje: het tooi van de Sater. Een sater is eelos uit de Griekse mythologie, fe weliswaar geschonden beeblli sater werd in 1998,15 kilonoor de kust, in zee gevonden doan manning van een vissersboAR Het verhaal van die vondst OS een videozaaltje getoond. Ij. seum zijn ook andere archöS zeebodemvondsten te zien? v\ meeste aandacht gaat tochiet het inmiddels gerestaureerjvii beeld. Uitgevoerd in brons lil van marmer werd het in deiat lenistische periode (4de eean Christus) gemaakt. i sl Een ander mooi Middeleeuws met veel smalle steegjes isfetw bekend om z'n gelijknamigaal van het huis Florio. In de os w zijn veel opgravingen te beib. de tijd dat de Grieken overügi heersten. >w Het mooiste van al die oudie I het vlakbij de stad Trapaniflp Erice. Als een niet te nemean ligt het hoog tegen een steilch geplakt. Het uitzicht is er fél. en het straatbeeld doet daadi onder. Heerlijke smalle ste plaveid met in marmeren i; voegde keitjes, een pracht 1 kerk uit de dertiende eeuw?" van dit godshuis staat los, t destijds ook dienst moest d op wachttoren. Slechts vierhonderd invrat™, Erice. Alleen in de zomerapai het er druk op straat. De re?™ jaar heerst er de rust van efcjj plaats. Nog wel, want daaigo korte termijn wel eens verS Tl kunnen komen als de kabïj® er wordt gebouwd, klaar is! j" wereld aan je voeten, hijstkrbe naar de hemel je straks in^e| en een zucht naar Erice. Trapani in het avondschemer, gefotografeerd vanaf Erice, met op de achter grond de eilandjes Favignana (links) en Levanzo. Sicilië heeft een oppervlakte van 27.000 vierkante kilometer en is daarmee bij na zo groot als België. Het eiland heeft negen provincies, waarvan Trapani de meest westelijke is. Sicilë is per boot bereikbaar vanuit diverse plaatsen op het vasteland van Ita lië. Door de lucht zijn er vanuit Nederland rechtstreekse vluchten. Alitalia vliegt via Rome naar Palermo. Meer informatie over Sicilië is te verkrijgen bij het Italiaans Verkeersbureau in Amsterdam, tel. 020 6168 246. Specifieke informatie over Trapani is te vinden op www.apt.trapani.it. De mooie kust van Pantelleria. door Emilie Escher Slapen in een havenkraan en in een vuurtoren kon al. Maar de nieuwste overnachtingssensatie van Nederland is een suite in de reusachtige icoon van Rotter dam: een nachtje Euromast. Diep in de nacht maakt een merkwaardig, rondzingend ge luid een einde aan de slaap. Het lijkt op een koor kraaiende ha nen, maar het blijkt de wind te zijn. Zo klinkt wind dus als je 's nachts in een stille stad op hon derd meter hoogte in een toren zit. Want daar bevinden we ons. Het lijkt een surrealistische droom, maar het is echt waar. Het bed waarin we liggen staat hoger dan alle andere bedden in Rotterdam: midden in een halfronde luxueuzé suite bo venin de Euromast, met panga- panga parket op de vloer en een badkamer met jacuzzi. Heaven heet de suite toepasselijk, en dat de wind korte metten maakt met de slaap in Heaven is hele maal niet erg. Want het is su- perspannend, zo diep in de nacht. Het is feitelijk gewoon zonde om te slapen. In de havens is volop bedrijvigheid, er knippe ren overal lichtjes. Onder me bevinden zich honderdduizen den Rotterdammers. Grote kans dat er iemand van hen heeft ge zien dat er in de hoogste icoon van zijn stad licht brandt, dat er een gordijn open en dicht gaat. Het geeft een machtig gevoel, zo boven iedereen te zijn verhe ven. In Harlingen kon je al slapen in een havenkraan en een vuurto ren. En dit, een nacht in een luxe suite in de Euromast, is de nieuwste en ongetwijfeld hoogst verheven ovemach- tingssensatie van Nederland. Sinds begin dit j^ar kan ieder een die wil een van de twee sui- Bungalowpark I l'Eau d'Heure biedtii af het nabijgelegens Cerfontaine de mop België vanuit de lu(?L ken. Hiertoe is Lani w't menwerking aange£chi Wooning Aviation, f l'Eau d'Heure k terecht voor vliegld speciale 'Ontdek Ws uit de lucht'-arranglj vat een weekend-1 verblijf in een luxe^ bungalow, een roni 30 minuten in eenfj II, een welkomstpriiev onder meer een flef- Vc aankomst, opgema£h® Prijzen per persoor^s van twee personen. 09. low) variëren van l^er>s euro (afhankelijk zoen). Reserveren:'j Hei of op www.landal.tf.45 feit 6 Na .2 Heaven, de luxueuze suite in de Euromast. Met de al net zo luxueuze badkamer. Foto's: GPD tes betrekken in dit baken van Rotterdam, dat in 1960 door prinses Beatrix werd geopend, als symbool van Rotterdams wederopbouw. Een nachtje Euromast kost 375 euro, even duur als het Amstel Hotel, maar wel veel spectacu lairder. Er is een vorstelijk ont bijt bij inbegrepen en bij aan komst staat een grote fles champagne klaar. Heerlijk! Bruisende champagne drinken bij een waanzinnig uitzicht op alles wat Rotterdam de moeite waard maakt. De Maas, de rijn aken die af en aan varen, het kleine pontje, hotel New York, de Erasmusbrug. Zelf blijken we ook een interes sant uitzicht te vormen. Tussen tien uur 's morgens en tien uur 'avonds is het platform waarop de suites uitkomen, openbaar. Een groep lachende Japanners staat zich voor de ruiten te ver gapen aan mijn buurman in Stars en aan mij in Heaven. Het is gedaan met de stilte. Problemen Even later meldt zich tof gezel schap aan de deur. De Rotter dammer die binnen komt zei len om te checken of alles naar wens is, blijkt de ware koning van de Euromast te zijn: hore- ca-exploitant Aryan Tieleman. Het is de man die ook van Ho tel New York een succes maak te. Hij komt even waarschuwen vooral de sleutel mee te nemen bij het betreden van het plat form. Anders hebben we een probleem, want de deur kan van buitenaf zonder sleutel niet open. En als we van de jacuzzi ge bruik willen maken, moeten we er rekening mee houden dat hij 's nachts opeens geluiden gaat maken. Het zijn kinderziekten waar hard aan gewerkt wordt. De Euromast is hoog, maar ver der was het niet veel, als we Tieleman moeten geloven. Het een verdieping lager gelegen restaurant De Brasserie was een 'treurig zelfbedieningsrestau rant', geschilderd in paars, ap- peltjesgroen en kobaltblauw. „Het zag er niet uit." De weel derige suite waar we ons nu in bevinden, was opslagruimte. Er stond een afgedankte gokkast en op de grond lag versleten luipaardvloerbedekking. Nie mand die er ooit kwam. „Moet je je voorstellen, terwijl het toch een van de iconen van Rotter dam is, samen met de Eras musbrug." Tieleman schakelde ontwerper Jan des Bouvrie en stylist Stef Bakker in om er iets bijzonders van te maken. De brasserie en suites zijn een mooie mix geworden van Des Bouvries hoekigheid en Bakkers vrouwelijke manier van ontwer pen, vindt hij. Het embleem van de Euromast is er naar zijn zeggen een goed voorbeeld van. Heel subtiel. Als het aan Tieleman had gele gen, had hij een luxueuzer bed genomen dan de Auping die er nu staat, maar bekent hij nuch ter en Rotterdams: „Het geld was op". Het bed ligt anders prima. De Euromast nieuwe stijl wordt vooral populair voor bruidsparen, verwacht Tiele man. Als iets een honey- moonsuite is, is dit het wel." Roerig Men kan in het restaurant met een groot gezelschap eten, drinken en feestvieren, en het bruidspaar kan zich later op de avond terugtrekken in de suite. Als het windkracht tien is, heeft de mast wel een uitslag van an derhalve meter, beweert Tiele man. Het zal bijdragen aan een roerige huwelijksnacht. Aan het gastenboek te lezen is dat nog niet voorgevallen. Nie mand die het over de wind heeft. Leontien en Marco - de eersten die er sliepen - en alle andere gasten zijn vooral onder de indruk van het grandioze uitzicht. De enorme verwar mingsradiatoren die voor de ra men staan om de kamer op temperatuur te houden, doen daar niets aan af. Heaven, de grootste van de twee suites, kan geboekt wor den voor maximaal drie vol wassenen, of voor twee volwas senen en twee kinderen. Stars, minder groot, maar wel met een raam in de badkamer, is voor twee personen geschikt. De Euromast, Parkhaven 20, tel: 0104364 811; www.suites@euromast.nl. Actief liC; op vak$ e gemiddelde Ne( lat wandelen, zwe inei imi 6 Hi De g gaat v fietsen in de vakant uit de recente uitkff het Continu Val zoek (CVO). WandJ pulairste vakantie-B (62,7%). Op de twe| komt zwemmen (4cj^~ nummer drie staats var maken (33,4%). BijJrek zoek is verschil ger°° 'actief bezig zijn' e 00 te doen hebben'. Ii)RD categorie vallen bijoliar ook zonnebaden eftad beide soorten in éej^ den gevoegd, danbeipr len koploper, gevoloiiar eten gaan in een r|°9c (60,9%). De derder 0 dan ingenomen dc met de auto (53,59 RE volgen zwemmen PWal pen (34,6%).

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 24