Bellen via het internet steeds aantrekkelijker MULTIMEDIA Stevige uitdaging tot verovering van de wereld ADSL? Heel mooi, maar hoe kom ik van ISDN af? Jitwoordhulp een schilderij printen je van een terabyte vrijdag ii maart 2005 [deren niet vroeg ge- jiiwd maken met de In het basisonder- jc al niet meer weg te Jjihet is dan ook lo- Èfoftwaremakers zich II) de allerjongsten. In iking met de Canade- fj: Scholastic brengt e cd-roms op de j de leeftijdsgroep en twee voor de wat l^gd (8-10 jaar), oon in de serie in ;n hond die bij de al bekend is van een Vaardigheden leren, nken en muziek ma- onderwerpen voor i, terwijl de groteren n bezighouden met Janken. Geheel in mming met de doel groep is de prijs 'klein' gehou den. De delen uit de Clifford- serie kosten 9,95 euro per stuk. Leren aan de hand van figuren die bekend zijn van de tv of de film is uiteraard erg leuk. Niks geen saaie rekenopdrachten of grammatica. Met befaamde Disney-karakters uit Jungle Boek als Mowgli en Baloe. Hun vriend de aap Bamaby is ver dwenen en dus moet het twee tal op zoek. Daarbij moeten ze allerlei taal- en rekenpuzzeltjes oplossen. Uiteraard met de hulp van de jonge compute raar. Lukt dat allemaal, dan kan Bamaby bevrijd worden uit de gevangenis hoog op de berg. Jungle Boek is geschikt voor groep 4 van de basisschool, voor kinderen van 7 en 8 jaar dus en kost 24,99 euro. [namen en wacht- ijn al sinds jaar en fest ideale instrumen- met internet deuren Idie voor anderen ge nten blijven. Gaande- JDruik echter groeit en wordt het onthou- iteeds lastiger. Na- pnen zaveel moge- te wachtwoorden pruikt, maar lang ts staan een eigen ld toe of bieden de It gegeven wacht - rte passen. Ergens ^n bestandje in de pc bij de computer ^ïgen die niet altijd 'fczijn. ivam recentelijk met ng: een vingeraf- Jl dan niet geïnte- 4t toetsenbord. Maar ■je weer niets aan, i)tebook gebmikt of I sites wilt benade- I u een persoonlijk ■t heeft. De oplos- R en thuis komt van lie JumpDrive n, een apparaatje It heeft van de be- [itick. ■t van de eerste ver- J) en dat is ruim vol- teo'n 200 wacht- ■bmikersnamen te ten einde internet sites en beveiligde bestanden te kunnen benaderen zonder ook maar iets te hoeven onthouden. Na invoering worden alle gege vens versleuteld, zodat bijver- lies of diefstal niet iemand even snel met een eigen vingerafdruk bij de inhoud kan. Een simpele en zeer doelmatige oplossing om veilig om te gaan met de inhoud van internetpa gina's en bestanden, waar een ander niets mee te maken heeft. De JumpDrive Touch- Guard kost zestig euro. "^ten, net een schil- e wel eens dit soort kreten over je di- tijk dan bij digid- cunjeeen digitaal gluren en digidoek k_.tand af op linnen, trouwfoto's en familiekiekjes vertelt Tascha •igidoek. „Maar ten natuurlijk ook oek of iets derge- Onlangs hebben Rembrandt' afgele- can zonder proble- want af- an kunstenaars die langer dan zeventig jaar dood zijn, kunnen zonder problemen afgedrukt worden." Op de site wordt in zeven stappen uitge legd hoe je de afbeelding kunt opsturen oftewel 'uploaden', welk formaat je wilt kiezen en welke afwerking (opgespannen of niet) je wenst. Digidoek kan slechts op een aantal 'vaste' formaten afdrukken leveren, variërend van een bescheiden 30 x 40 cm voor 65 euro tot een supergroot doek van 300x 300 cm voor 450 euro. Scan je zelf een plaatje in, bepaal dan gelijk de uitsnede van de afbeelding voor het gewenste formaat. geleden was de p:apaciteit van een ukwekkend. In- t behoorlijk veran- -ogenaamde Blu- is de Holographic (HVD) aangekon- teft een opslag- in terabyte, 1000 1200 standaard t een eenvoudig tje. Een consorti- edrijven, waaron- gaat deze nieu- promo- kunnen ir sneller dan een ielezen. De Hvd- Alliance is van plan eerst lagere capaciteit hvd's te produceren van 100 en 200 gigabyte. De grootste schijf kan worden be schreven, de kleinere is alleen geschikt voor lezen. De schijf met een terabyte opslagruimte volgt later. Het is de nachtmerrie van veel breedband-internetters: een verhuizing. Wie over ADSL be schikt zou technisch gezien van het ene op het andere moment in zijn nieuwe huis moeten kunnen beschikken over inter net, maar de werkelijkheid is doorgaans een stuk weerbarsti ger. Maar pas echt een ramp wordt het als je tegelijkertijd van je ISDN af wil. We bedach ten een methode die wél snel werkt: een e-mail naar KPN- topman Eelco Blok. Steeds meer Nederlanders gaan over op breedband-internet. Ze hebben daarbij de keuze tussen kabel en ADSL, en vooral de laatste vorm van snel internet mag zich in een enorme popu lariteit verheugen. Waar kabel nog wel eens steekjes laat vallen hebben gebruikers van ADSL weinig te klagen. Bovendien be schikken ze altijd over dezelfde download- en surfsnelheid, ter wijl je bij kabel afhankelijk bent van de drukte in je eigen buurt. Het verschil tussen kabel en ADSL is dat je in het laatste ge val een telefoonverbinding no dig hebt. Een paar jaar geleden, toen er nog nauwelijks sprake was van ADSL, namen veel mensen - vaak ook gedwongen door hun baas - ISDN. Je be schikt dan over meerdere lijnen en bent altijd bereikbaar, ook tijdens het internetten. En, zo werd beweerd, dat internetten ging liefst twee keer zo snel. An no nu is die reclameslogan ver worden tot een lachertje. Want twee keer zo snel betekent 2 maal de 4 Kb/sec van een 56k modem en dat valt natuurlijk in het niet bij de zeg 100 Kb per seconde van een gemiddelde ADSL-verbinding. Veel klanten van de KPN be schikken inmiddels over zowel ISDN als ADSL, maar willen nu van dat eerste af. ISDN heeft nauwelijks meer een functie en bovendien scheelt het een rompslomp aan kastjes en draadjes onder je bureau. Voor al verhuizingen worden aange grepen om de ISDN te lozen, maar wie denkt dat even op een achternamiddag te regelen heeft buiten de klantonvriende lijkheid van de KPN gerekend. Allereerst krijg je te maken met een mevrouw van Klantenservi ce die je zo ongeveer voor gek verklaart als je laat weten dat je van ISDN af wil. Het kost im mers maar 7 euro per maand, daar haal je al dat gedoe toch niet voor in huis. Gedoe? Ja, ge doe, want wie van zijn ISDN af wil, maar de ADSL wil houden zal toch echt eerst bij zijn pro vider het abonnement moeten opzeggen. Raar, maar waar. Dat vinden ze bij de providers trou wens zelf ook. Zegt iemand van HCCnet: „Meneer, we zitten wekelijks met de KPN om de ta fel, maar ze frustreren de boel enorm. Het is gewoon een poli tieke zaak." KPN, dat het netwerk verzorgt van de meeste ADSL-providers, heeft er kennelijk belang bij om ISDN-klanten vast te houden, maar niemand kan vertellen waarom. De techniek is niet meer van deze tijd en wie het gebruikt om bij zijn baas op de computer in te bellen (of an dersom) kan tegenwoordig veel beter uit de voeten met VPN. Het zal er wel op neer komen dat ISDN een welkome melkkoe is voor een bedrijf dat naarstig haar best doet om de concur rentie van zich af te houden. Terug naar de werkelijkheid. Als gevolg van mijn verhuizing dreig ik wekenlang zonder tele foon en in ieder geval zonder internet te komen zitten. Ik schrijf KPN-topman Eelco Blok, in de Raad van Bestuur verant woordelijk voor het vaste net, een e-mail - na zijn mailadres te hebben gegokt aan de hand van het mailadres van een ken nis, die eveneens bij KPN werkt. In de mail leg ik Blok uit het niet meer van deze tijd te vin den dat een verhuizing zo om slachtig moet als je van ISDN afwil. De volgende dag al krijg ik een mail van Blok zelf terug. Hij is het me eens. Blok nodigt me uit om deel te nemen aan een test om de klantvriendelijkheid van het bedrijf op te schroeven. Ik hap toe en vanaf dat moment word ik volkomen in de watten gelegd. Een aardige dame, Iris genaamd, wordt mijn persoon lijke assistent en met haar kon ik contact opnemen als er iets misgaat. Ze dringt erop aan mijn opzegging bij HCCnet on gedaan te maken en dat lukt ge lukkig nog. En er gaat natuurlijk wel eens iets mis. Zo wordt mijn telefoon in mijn oude huis een dag te vroeg afgesloten (en daarmee mijn internet), zo noemt KPN in de bevestigingsbrief van mijn telefoonverhuizing mijn oude adres als nieuwe huis, zo stuurt KPN.com een verkeerde splitter (voor ISDN!) en zo staat er op de dag van de verhuizing een ADSL-monteur, terwijl ik van niks weet en mijn pc nog in het oude huis staat. Ik hoor het die monteur nog zeggen na een haastig telefoontje met een col lega: „Hij zegt dat u een belang rijke klant bent, vandaar onze haast." Gelukkig haast hij zich er achter aan te zeggen dat voor hem elke klant belangrijk is. Maar dat alles is peanuts verge leken bij de grote winst die ik boek: een verhuizing op dezelf de dag, direct weer breedband internet, geen gedoe met mijn provider. En geen gedoe meer met ISDN. Het kan dus makke lijk, als KPN maar wil. Gert Meijer Nog niet zo lang geleden zei een directielid van KPN in een inter view, dat hij verwacht dat vaste telefonie binnen een jaar of tien helemaal gratis zal zijn. Nu is tien jaar in de computerwereld een mensenleeftijd en die ter mijn van tien jaar is ongetwijfeld ingegeven door een stuk zelfpro- tectie. Want als vaste telefonie gratis is, valt er een belangrijke poot weg onder het nationale telefoonbedrijf. Het zal ongetwijfeld veel eerder gebeuren. Nu al wordt er door sommige bedrijven (Wanadoo ondermeer) reclame gemaakt voor een kastje, waarmee niet alleen goedkoop kan worden gesurft op het internet, maar waarmee ook gratis gebeld kan worden naar vaste telefoon in heel Nederland. Telefoneren over het internet, of Voice over IP (VoIP), wordt steeds meer gemeengoed. Ve len zullen inmiddels wel een mailtje hebben ontvangen van een vriend of kennis, die je uit nodigt om te gaan 'skypen'. Ja, er is zelfs al een werkwoord aan de 'Nederlandse' taal toege voegd. Het vindt zijn oorsprong op de site www .skype.com. Dat is vooral interessant voor mensen die vaak met dezelfde personen in het buitenland bel len. Een kwestie van allebei een programmaatje downloaden, beiden de pc aanzetten en een kind kan verder de was doen. Een microfoon en de boxen (of hoofdtelefoon) vervangen de telefoonhoorn. Ook een com plete headset (hoofdtelefoon en microfoon ineen) is een moge lijkheid. Bel je via dit systeem naar een gewone telefoon, dan betaal je de lokale kosten, waar ook ter wereld. Het Skype-systeem heeft echter één nadeel: gebeld worden van af een gewone telefoon naar de pc kan niet. En dus moest ook daar iets op worden bedacht. Budget Phone Company kwam onlangs op de markt met het pakket Talkin'2Ya!, Amerikaans slang voor 'praten met jou'. Met dit pakket neemt het in Leider dorp gevestigde bedrijf de na delen van Skype weg. Onder meer via beltegoed, waarvoor de kaarten overal in Nederland te koop zijn. Bij Skype moet dat via een creditcard en dat vin den velen een riskante zaak. Daar tegenover staat dat het Talkin' 2Ya!-systeem wat (aan loopkosten met zich mee brengt, al vallen die of zich erg mee. Het pakket ligt in de win kel voor 19,95 euro. Daarvoor krijg je dan twee headsets met microfoon en een jaar lang gra tis bellen via het internet voor twee pc's. Het omzetten van de huidige telefoonaanbieder naar het net werk van Budget Phone Com pany kost eenmalig 16,50 euro, maar dit soort kosten worden gecompenseerd doordat er geen lijnkosten meer betaald hoeven te worden aan KPN. En dan natuurlijk het allerbe langrijkste: de dagelijkse kos ten. Intemettelefonie is goed koper dan gewone. Dat staat vast. De tarieven liggen lager dan bij de normale aanbieders. Bellen over het internet lijkt wellicht nog wat futuristisch, maar neemt snel toe in popula riteit. De voordelen zijn aantrekkelijk, Een jaar lang gratis internetbellen voor twee PC's ind. software maar. 'elk voordeel hep zijn na deel'. Je zit namelijk met de koptelefoon aan de pc vast, ter wijl vrijwel iedereen inmiddels gewend is aan een los toestel. Gelukkig hebben de Duitsers daar inmiddels een (veel duur dere) oplossing voor bedacht: een kleine telefooncentrale voor thuis om zowel voordelig via het internet als via de be staande telefoon te bellen. Dat is kortweg de Fritz! Box Fon van het Duitse bedrijf AVM. Het kastje ziet er uit als een adsl- modem. Echter met dit verschil dat er behalve een thuisnetwerk voor computers ook een gewo ne telefoon kan worden aange sloten. Bellen kan zowel via de zogenoemde VoIP-techniek als via de bestaande telefoonlijn. Het apparaat maakt desge wenst zelf de keuze. Het mo dem komt zal 170 euro gaan kosten. De Fritz! Box Fon ge bruikt ook VoIP maar met de gewone bestaande telefoon. Via een te betalen dienst is het zelfs mogelijkje eigen telefoonnum mer te houden. Het bellen gaat volkomen bui ten de pc om. Alleen moet het modem verbinding hebben via adsl met het internet en het te lefoonnet. Belangrijkste voor deel is dat je oude apparatuur gewoon kunt blijven gebruiken zoals je gewend bent. Je kunt bellen en gebeld worden. Web site: www.avm.de Iedereen die wel eens het bord spel Risk heeft gespeeld weet dat het altijd leuk is: de wereld veroveren. En op de computer kan het nog allemaal veel moei lijker en gedetailleerder. Met Hearts of Iron II van het Zweedse computerhuis Para dox Interactive heeft de thuis- generaal weer een mega-uitda- ging in handen. Hearts of Iron II is de sterk ver beterde versie van deel I en be handelt wederom de tweede wereldoorlog. De voorgangers van deze spellen waren Europa Universalis I en II, middeleeuw se tegenhangers. De kaarten waarop de legertjes heen en weer schuiven zien er nog steeds hetzelfde uit: alle we relddelen en landen als een lap pendeken verdeeld in een hele boel kleine stukjes. Je valt dus met je landmacht geen com pleet land aan, maar alleen de voorste stukjes, dan verover je de regio's erachter, enzovoort. Zelfs het nietige Nederland be staat nog uit vier stukjes. Hearts of Iron I viel op door de enorme diepgang maar ook door de hoge moeilijkheids graad. De handleiding was bo vendien te beknopt. In deel II zijn veel zaken verbeterd. Het spel speelt makkelijker, de handleiding is een stuk dikker en er zijn oefenscenario's waar in alles wordt uitgelegd. Dat wil niet zeggen dat je na een uur achteloos met je troepen over de aardbol dendert. Dit zijn van die spellen waar je je in moet vastbijten en die je pas na vele uren oefenen kunt doorgron den. En dan krijg je steeds meer lol in de enorme diepgang. De echte wargamers weten niet be ter, de gemiddelde speler zal vermoedelijk snel afhaken. Bij dit soort simulaties heb je niet alleen te maken met land macht, luchtmacht en marine, maar ook met de binnenlandse politiek, economie, diplomatie en research. Uiteraard is het het meest interessant om als mili taire grootmacht te beginnen, en dan blijft het verleidelijk om als Duitsland of Japan aan de slag te gaan en eens stevig aan landjepik te gaan doen. Maar je kan ook best in Nederland be ginnen en door middel van di plomatie proberen overeind te blijven tijdens de grote wereld brand. De mogelijkheden zijn dan wel beperkt. Opmarcheren naar Berlijn zit er niet echt in. Het mooie van dit spel is dat er heel veel historische figuren in zitten, en dat je daar ook in kunt rommelen. Staat de kop van Von Rundstedt je niet aan? Vervang hem dan door Kessel- ring of een andere maarschalk. Ook kunnen beroemde weten schappers aan het werk worden gezet. Wat te denken van Wer ner von Braun in combinatie met een atoomgeleerde. Voor je het weet lanceert Duitsland zijn eerste kernraket richting Lon den. De complete tweede wereld oorlog kan worden nagespeeld, maar je kan de zaak ook inkor ten door in een later jaar te be ginnen. Wie dat te veel is kan ook een historisch scenario doen, waarbij je je hoofdzake lijk om je troepen bekommert. En wat is er dan mooier dan het inzetten van Ardennenoffensief om het spel eens even snel on der de knie te krijgen. Dit valt in de praktijk wat tegen. Het spel loopt namelijk steeds door (het wordt niet in beurten gespeeld) en terwijl de beginnende speler nog in zijn pantserdivisies zit te wroeten blijken de Amerikanen inmiddels al hun eigen Arden nenoffensief te zijn begonnen en zijn ze hard op weg naar Berlijn. Altijd het spel pauzeren dus. Wat helaas niet is verdwenen sinds deel I zijn de mededelin gen op het scherm. Het spel houdt je voordurend op de hoogte van wat er in de wereld gebeurt en hoewel die informa tie best wel relevant is wordt het wegklikken ervan op den duur behoorlijk vervelend. Tijd voor een popup killer dus. In dit geval: het nieuws gewoon uitzetten. Hearts of Iron II is een droom voor de Axis and Allies liefheb ber die maar wat graag door middel van heel veel research met straalvliegtuigen, atoom bommen en supertanks als een Juggernaut over de slagvelden van de tweede wereldoorlog trekt. Maar die droom kan ge makkelijk eindigen in een nachtmerrie, want de computer geeft goed partij. De mogelijk heden voor netwerk en inter netspel zijn bijna eindeloos. Kortom, een uitdagend goed spel voor de doordouwers on der de spelfanaten, die hun in spanningen wel zien beloond. Min. systeemeisen: processor op 800 Mhz, 128 Mb Ram. Windows 98/Me/XP. Prijs: 45 Frank Buurman

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 23