Koper gaat even een auto 'beleven' WEG WIEL 2 Landwind: Chinese 'suv' voor de helft van het geld fiets nieuws Gazelle Orange Limited Edition Fiets v/h Jaar 3Remmeter voorkomt ongevallen or passeert iier/scooter M - Traditioneel had ets de naam het ge- voertuig van het land L ,r de bestuurder. In- i dat niet meer zo. On- Wft uitgewezen dat Tde scooters en is gepasseerd waar dubieuze titel gaat. ^100 mensen belan- ir in het ziekenhuis ■ngeluk met hun rol- rtaat gelijk aan één tes gebruikers. rouwen notor be Motorbeurs in geft extra aandacht lemende groep van [eis. Ongeveer een- de leerlingen voor gijbewijs is tegen- n het vrouwelijk ge- ,s woordvoerder B. h de grootste motor- Se Benelux, die tot en g wordt gehouden in Js. De beurs neemt cte in van 50.000 fceter. Saabs en Ise Cadillacs h - De geruchten Mnd, maar General •ft nu officieel aange- t in de toekomst in laabs van de band Meerdere model- i vanaf volgend jaar reden de nieuwe üllac BLS gebouwd. distributeur Kroy- er 10.000 pér jaar •pen. Overigens ga- het voortbestaan lse Saab-productie ^lier jaar. over ispanning /redestein heeft een pend over banden- lp www.houddes- i.com kan iedereen rk en per type de inspanning vinden, ^ïning is belangrijk Mgheid, maar ook •""nsduur van de ban- •randstofverbruik. Verzekeren •meter - Ruim één op de bilisten voelt zich felmatig schuldig van het milieu als e auto rijdt. Dat sren uit een enquê- rect, een verzeke- ig onder 906 auto- :eft gehouden. Uit sk blijkt ook dat 33 le automobilisten ider) zou gaan rij- :ekeringspremie ield zou zijn aan jometers dat daad- ;den wordt. 70 le ondervraagden i tegenover het ver- Ie auto per gere- Sinds de intro- lovember 2004 ïlijke verzekering reet (de zoge- ^olis) zijn er in- 1000 polissen ge- fele duizenden of- lagd. Polis Direct: iciële prikkel ïobilist via de au- willen we als ver steentje bijdragen ïer milieu". iNDER (ie van Genève, rsoiève, Zwitserland, ijn uto.ch apfbeurs, len, Utrecht jeursutrecht.nl orn Super Pull, ,u,hoy' Rotterdam, M{ tieiansuperpull.nl dinean Tuning Show lingam. jmtuningshow. com Cars Lifestyle, nwarsandlifestyle.nl tantk, vakbeurs, vrijdag 11 maart 2005 iai.nl jratrein «ïein- en model- he»aarnehal, oonw.eurospoor.nl tegfc Maleisië tore R/\?t, Sepang. tl.com title Oldtimer Prins Bernhard- 3 Pren. !rv0 www.pbh.nl ostiHollands Venhuizen. r.club.tip.nl 50f Weg Wiel, 3 PA Haarlem, jvegenwiel@hdc.nl 1 ttder verantwoording imtte organisatie. De uit- S vi"twoordelijk voor ah Wijzigde data. iformatie: bel het ver- OlKimmer of ga naar het HZhetadres. Amsterdam - Een complete, ui terst fraai ontworpen en tot in de kleinste details afgewerkte stadsfiets die zich kenmerkt door de bijzonder comfortabele rijei- genschappen en een brede in zetbaarheid. Dat zijn de kwalifi caties waarmee de Orange Limi ted Edition van Gazelle de titel Fiets van het Jaar 2005 heeft bin nengehaald. Ondanks de slechte economi sche tijden blijven Nederlan ders erg trouw aan de grote be kende merken. Zo is Opel nog steeds het meest vertrouwde automerk. Daarnaast doen merken als Nokia, Philips, Ca non, Shell en Gazelle het erg goed wat betreft het consumen tenvertrouwen. Dit blijkt uit het European Trusted Brands onderzoek, dat dit jaar voor de vijfde keer is uitgevoerd door uitgeverij Rea der's Digest. Voor het onder zoek werden bijna 25.000 con sumenten in 14 landen onder vraagd. Uit het onderzoek kwa men de meest betrouwbare merken in 35 categorieën naar voren. De bewering dat reclame niet zou werken, is volgens de on derzoekers onjuist. De meeste merken die uit de European Trusted Brands als winnaar naar voren komen, geven het meeste geld uit aan reclame. Gazelle kan al jaren rekenen op een groot vertrouwen bij de consument. De verkiezing van de Orange Limited Edition tot Fiets van het Jaar zal dat gevoel alleen maar versterken. Het nieuws werd bij de opening van de Uit en Actief beurs te Utrecht bekendgemaakt. De vakjury van de jaarlijkse verkie zing van de Fiets van het Jaar koos unaniem voor de tweewie- Ier van Gazelle. Volgens het ju ryrapport is de Orange Limited Edtion een uiterst moderne en zeer complete fiets voor dage lijks gebruik en volgens de laat ste stand van zaken ontworpen en uitgerust. Het rijcomfort staat op een zeer hoog niveau door de zeer goed werkende za delpen. De automatische wer kende LED-verlichting geeft het veilige gevoel altijd goed zicht baar te zijn voor medewegge bruikers. De onderhoudsarme remmen en het 8-versnellings- systeem laten zich moeiteloos bedienen en functioneren feil loos. Maar bovenal blinkt deze fiets letterlijk en figuurlijk uit door het evenwichtige ontwerp met oog voor detail. Kleurstel ling en vormgeving zijn hamo- nieus en geven de 'gewone ge- bruiksfiets' een heel bijzondere uitstraling. Hiermee is het be wijs geleverd dat een fiets voor dagelijks gebruik met een rede lijke prijsstelling er ook nog eens leuk uit kan zien. De Gazelle Orange Limited Edi tion kost 799 euro (inclusief bij passend zadeltasje en anti-dief stalketting). Zoals de naam aan geeft heeft de Fiets van het Jaar een gelimiteerde oplage en is daardoor slechts tijdelijk ver krijgbaar. Nieuwe trend in autoland: het 'ervaringscentrum' rijswijk/anp - Nederland geldt steeds meer als proeftuin voor nieuwe vormen van autover koop. Steeds meer merken intro duceren hier 'ervaringscentra', waar veel meer dan bij de dea lers de emotionele beleving van het merk aandacht krijgt. Het Koreaanse Kia opent dit najaar onder de naam Kia World zijn eerste Europese Ex perience Center aan de A2 bij Leidsche Rijn. In het ruim 2000 vierkante meter grote gebouw worden alle modellen getoond. In de showroom komen ook concept- en raceauto's te staan. ,,We willen de bezoekers de emotie van ons merk laten be leven", aldus algemeen direc teur M. de Vries van Kia Neder land. „Een bezoek is een gezel lige en sportieve dagtrip voor het hele gezin." Andere merken gingen Kia voor. Langs de A2 bij Breukelen staat het Peugeot Experience Center. Elk model van het Fran se merk staat er in een groter aantal versies en kleuren dan bij de dealer. Er is ook een boe tiek en een wisselende thema expositie, bijvoorbeeld over materiaalgebruik of de rallyacti viteiten. Dealers nemen klanten mee naar Breukelen om kennis te maken met 'de wereld van Peugeot' en omdat daar alle ty pen beschikbaar zijn voor een proefrit. „We hadden vorig jaar 42.000 bezoekers, en 4000 proefritten", meldt J. Vermeer van Peugeot Nederland. Eveneens bij Breukelen staat het hoofdkantoor van Cadillac Europa, onderdeel van de Kroy- mans Groep. Het Cadillac Ex perience Center maakt onder deel uit van dit hoofdkantoor. „Het is een soort superdealer- bedrijf, waar alle facetten van Cadillac aan de consument worden getoond. Dat doen we bijvoorbeeld door een perma nente expositie over de historie van het merk." Zo wil de onder neming onderstrepen dat Ca- door Rien van der Steen erp - In eigen land kan China de honger naar auto's amper aan. En toch wil fabrikant Jianling ook Chinese auto's naar Europa ex porteren. De 'Landwind' wordt de eerste die hier gaat rondrij den. Een meer dan complete vierwielaandrijver voor de helft van het geld. De Erpse onderne mer Peter Bijvelds zegt plat ge beld te worden door banken, verzekeringen, toeleveringsbe drijven, kopers en geïnteresseer de dealerbedrijven over deze Chinese afhaalauto. In de vaste overtuiging, dat de productie van auto's op termijn verhuist naar Azië, nam Peter Bijvelds samen met zijn vriend Joep van den Nieuwenhuyzen (ook bekend als de bedrijven dokter) een kijkje in China. Ral lyrijder Bijvelds was vroeger Nissan-dealer, maar houdt zich tegenwoordig bezig met grijze import van nieuwe auto's. Hij klopte aan bij autoproducent Jianling Motors Company (JMC) in de miljoenenstad Nanchang en besloot impor teur te worden. Er zijn nog wat hobbels te nemen, maar vol gens Bijvelds is de Europese ty pegoedkeuring al rond. De auto is een suv (sports utili ty vehicle) die wat weg heeft van een Kia Sorento maar ach ter en van opzij het meest lijkt op een Opel Frontera. Duidelijk afgeleid dus van een Japanse Isuzu. Met een grote, naar links scharnierende achterklep. De Landwind van JMC (Ford heeft een belang van 30 procent in de Chinese fabriek en ook Isuzu heeft een aandeel van ruim 12 procent) heeft een laten we zeggen wat Aziatisch ogend smoelwerk, maar is flink uitge rust. Met airco en lederen be kleding, elektrisch bediende zij ruiten, stuurbekrachtiging en centrale vergrendeling. De Chi- Deze gekopieerde Landwind/Opel Frontera Sport komt voorlopig niet naar Europa. nese auto is er met twee- en vierwielaandrijving en de dikke motoren zijn van Mitsubishi: een 2.8 turbodiesel en een 2.4 op benzine. De auto weegt 1730 kilo en Peter Bijvelds denkt hem binnenkort voor 16.900 euro aan te kunnen bieden. Dat is ongeveer de helft van de prijs die voor een luxe aangeklede Kia Sorento 2.4 op tafel moet komen. Peter Bijvelds (26) stelt vast, dat Chinezen heel goedkoop wer ken. „Voor 40 euro werken ze daar een hele week. Alle know how die ze nodig hebben, ko pen ze uit Japan. En verder ko piëren ze zich suf. De Land wind heeft veel elementen van Isuzu en Mitsubishi. Dat maakt hen allemaal niet uit. En vol gens mij zit het met de kwaliteit wel goed. Ze geven ginds twee jaar garantie of 100.000 kilome ter. Dat wil ik hier ook gaan doen. Niks mis mee toch?" Bijvelds reed in China met zijn beoogde Landwind.Alles zit precies hetzelfde als in een an dere suv. Hij rijdt ook gewoon goed. Alleen het motorvermo gen zou naar mijn smaak wat hoger mogen." Bijvelds denkt vanaf eind mei te kunnen leveren. Er is volgens hem al veel vraag naar. Hij zegt inmiddels op voorhand enkele tientallen exemplaren te heb ben verkocht aan voornamelijk Nederlandse klanten. „Ik kom om in de e-mails en honderden Chinese Transits Jianling Motors Co (JMC) ont stond in 1968 uit het toenma lige Jiangxi Motors Manufac turing. Jianling heeft in Nan chang 15.000 werknemers en een fabrieksterrein van 3,1 miljoen vierkante meter. Vo rig jaar produceerde de on derneming 51.383 voertuigen, waaronder veel bestelwagens en pick-ups. De belangrijkste producten zijn momenteel de Chinese versie van de Ford Transit, een lichte vrachtauto, een JMC Pick-up en de Land wind suv. Jaren geleden heeft Beijing Jeep, een onderneming waar in DaimlerChrysler momen teel een aandeel van 42 pro cent heeft, zijn producten naar Nederland geëxporteerd. Het is nooit wat geworden. Bijvelds is de eerste die de im port uit China serieus gaat aanpakken. Maar een aantal andere, reeds gevestigde, im porteurs is ook druk bezig. telefoontjes. Alleen in het week end al had ik minstens 500 rqensen aan de deur die naar de auto kwamen kijken. Daar onder een bekende trekhaakfa brikant die graag zo snel moge lijk een trekhaak voor de auto wil ontwikkelen." Naast poten tiële klanten bellen ook andere autodealers die de Landwind, in de showroom willen zetten. Volgens Bijvelds kunnen de Chinezen de vraag in eigen land niet eens aan. „Maar ze willen vreselijk graag met de Land wind naar het buitenland. Nu maken ze er ongeveer 2000 per maand. Verder houden ze zich daar met pick-ups en heel grote suv's en bedrijfswagens bezig. Joep en ik zetten nu de import voor West-Europa op. Ook in de VS wordt een nieuw import- bedrijf op poten gezet." Voor het eerstejaar denkt hij aan minstens 500 stuks. Een aantal Landwinds staat momenteel bij de Duitse testin stantie Tüv. Remmen, emissie, verlichting, spiegels, werkelijk élles wordt getoetst aan de gel dende Europese normen. Maar Bijvelds verwacht daar geen be ren meer op de weg. „Geweldig toch, voor het eerst een Chi nees automerk op onze we gen." lelystad/anp - De Stoptronic, een remmetertje voor automo bilisten, kan veel verkeersonge lukken voorkomen. Met het ap paraat krijgen chauffeurs beter inzicht in hun remgedrag. Dat zegt verkeersdeskundige Sjaak de Coninck uit Lelystad. Hij ontwierp het nieuwe apparaat, dat volgende maand wordt ge presenteerd op de Verkeersedu- catiebeurs in Hoevelaken. Het apparaat op het dashboard geeft aan hoe hard er wordt ge remd, waardoor automobilisten^ sneller doorhebben dat ze te laat en te hard remmen. Het leert ze verder vooruit te kijken, zodat ze eerder kunnen rem men. De uitvinder heeft dat on der meer getest bij rijschool leerlingen. „Je kunt het honderd keer zeg gen, maar door de Stoptronic is hun rijgedrag binnen een kwar tier veranderd. Dat voorkomt J veel ongelukken", weet De Co- ninck. Zo rijden veel mensen volgens hem te hard af op krui singen en rotondes, waardoor andere weggebruikers gaan twijfelen. Gevolg is dat er veel kop-staartbotsingen gebeuren op kruisingen en rotondes. De Coninck verwierf eerder lan delijke bekendheid als strenge rijexaminator in het televisie programma 'Blij dat ik rij!?'. Hij- ontwikkelde een aantal jaren geleden de dodehoekspiegel voor vrachtwagens, die later verplicht werd. Dqtfoninck werkt verder als venceersdes- kundige en traumabegeleider. In eerste instantie gebruikte hij zijn nieuwste uitvinding bij mensen die na een ongeluk weer in de auto stappen. De Stoptronic is volgens hem een prima hulpmiddel om weer vertrouwen te krijgen in de auto en het eigen remgedrag. Hij zegt dat veel mensen die een auto-ongeluk hebben meege maakt, denken dat ze heel goed en hard hebben geremd voor dat de botsing plaatsvond. Het tegendeel is vaak waar, aldus de verkeersdeskundige. Behalve remmen wordt tijdig overschakelen naar een andere versnelling ook een fluitje van een cent. De Stoptronic geeft namelijk aan wanneer dit moet gebeuren, zegt De Coninck. „En dat kan weer veel brandstof besparen." Het Cadillac Experience Center is een soort superdealer, waar alle facetten van het merk aan de consument wor den getoond. Foto's: GPD dillac zich onderscheidt van de concurrentie. „We laten de to tale belevingswereld zien. We tonen echter alleen onze huidi ge modellen, want daar gaat het natuurlijk om", aldus T. van Soest van de Kroymans Groep. Al dan niet in samenwerking met lokale partners heeft de Kroymans Groep het afgelopen jaar Experience Centers opge zet in Athene, Madrid, Londen, Stuttgart en Berlijn. De bedoe ling is dat er in totaal 25 wor den gerealiseerd, bij voorkeur iri de grote Europese steden. Juist in die omgeving zoekt Kroymans de kopers voor Ca dillac. De Louwman Groep, waaron der in Nederland onder meer de import van de merken Suzu ki en Toyota valt, kiest voor het premiummerk Lexus feitelijk dezelfde benadering. Tot 2008 zullen in ten minste zeven ste den, Rotterdam, Eindhoven, Amsterdam, Zwolle, Enschede, Amersfoort en Sittard, nieuwe bedrijven worden neergezet die het midden houden tussen een dealerbedrijf en een experience center. Het concept is de afge lopen twee jaar beproefd in de Lexus-vestiging langs de A2 bij Breukelen. „We besteden niet alleen aan dacht aan de auto's, maar ook aan de belevingswereld van Lexus. De ontwikkeling van het design neemt daarbij een be langrijke plek in. Daar blijkt de consument behoefte aan te hebben", aldus algemeen di recteur B. Hulshof van impor teur Louwman Parqui. Ook andere merken zoeken naar nieuwe wegen om de con sumenten te verleiden. Zo com bineert een van de dealers van Honda Nederland de verkoop van motorfietsen en auto's. Ma nager marketing L Jegen meldt dat Honda in ten minste 15 grootstedelijke centra in Neder land diverse producten uit de eigen stal onder één dak bijeen wil brengen. In Zeeland komt bijvoorbeeld een nieuw bedrijf dat de verkoop van auto's en buitenboordmotoren combi neert, elders zouden volgens Je gen bijvoorbeeld ook grasmaai ers toegevoegd kunnen worden aan het gamma. LANDWIND Peter Bijvelds voor zijn bedrijf met twee Landwinds (of zijn het Landwinden?). Foto's: GPD

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 21