'We hielden meteen intens veel van ze' REGIO Het kersje op de vla :%k ik nog wel mee dijk nintubr 0(afi jot,Leidsch Dagblad iet J wf ds,S 1 Wl$> 4'5 805B56325 en0 11 ïf Marlies en Kees van der Staaij schrijven boek over adoptie vrijdag 11 maart 2005 door Saskia Stoelinga benthuizen - Marlies en Kees van der Staaij uit Benthuizen hebben een boek geschreven over hun twee geadopteerde kinderen Michaël (2001) en Ca- mila (2003). Ze komen uit Co lombia. Twee keer zijn de Van der Staaijs naar de hoofdstad Bogota gereisd om een baby van twee maanden op te ha len. De eerste keer schreef Kees van der Staaij, Tweede-Kamèr- lid voor de SGP, daarover een column voor het Leidsch Dag blad, de tweede keer deed hij dat voor het Nederlands Dag blad. Het verhaal achter deze twee adopties met alle gevoe lens die daarbij horen, ligt nu gebundeld in de boekhandel. De worstelingen van Marlies en Kees Van der Staaij over het ouderschap zijn bijzon der, omdat ze Gods weg be wandelen. Was kinderloos heid misschien niet het kruis dat ze bewust hadden opge legd gekregen? Na veel praten, feiten en emoties is het echt paar van der Staaij uit Benthuizen er op een gegeven moment van overtuigd dat ze onder Gods leiding deze ge lukkige stap, adoptie, toch kunnen doen. „Toen we ze in dat prachtige land in de ar men namen, hielden we on middellijk intens veel van ze. Dat was voor mij het sein, dat alles goed zat", zegt Marlies nu. Liefs uit Bogota heet hun adoptieverhaal. Ook andere aspecten van Columbia ko men aan de orde, zoals be zoeken aan projecten voor kansarme kinderen en aan kindertehuizen. Geheimen zijn er niet. Op de voorkant van het boek pronken hun twee kinderen. „Het is een mooi naslagwerkje geworden. Ook voor de kinderen later. We hebben toch niets te ver bergen?" Kees kijkt naar zijn vrouw. Zij bevestigt hem. Camila kijkt met glimoogjes om haar heen. Tegelijkertijd houdt ze haar prooi goed in de gaten. Hoe kan ze de koek van haar broertje Michaël snel bereiken? In een onbe waakt moment stort ze zich uit haar stoel op de tafel. Nog voordat ze een ravage kan aanrichten ligt ze in de armen van haar vader te lachen. „Het is een pittige dame van anderhalfjaar, aan wie we veel plezier beleven", zegt Kees van der Staaij. Inmiddels zit Michaël (bijna vier) bij zijn moeder te knuffelen. Hij wil ook aandacht. Een paar mi nuten later gaat hij weer ver der met zijn woordspelletje op een kindercomputer. Ca mila grijnst en brabbelt er prachtig doorheen. Het echtpaar stelt het rustig: „Na enkele jaren huwelijk was de zakelijke uitkomst van me dische onderzoeken dat de kans klein was dat wij op de natuurlijke manier kinderen zouden krijgen." Een moeilij ke en verdrietige tijd voor Marlies en Kees van der Staaij. Hoe nu verder? „We spraken erover en worstelden ermee in ons gebed. Kinderloos blij ven of vastgezogen worden in een medische mallemolen Een stralend gezin: Marlies, Camila, Kees en Michaël van der Staaij. Foto: Henk Bouwman met methodes als kunstmati ge inseminatie en reageer buisbevruchting. Overschre den we daarmee niet de ethi sche grenzen?" De vragen gingen nog dieper. „Zijn wij door onze kinderloosheid juist niet in staat om andere taken te vervullen? Of worden wij juist hierdoor op de weg van adoptie geplaatst?" Marlies ging zich afvragen of zij de moederrol wel kon en moest vervullen. „Ik was net met veel plezier als verpleeg kundige begonnen in het zie kenhuis. Ook bij Kees waren er in zijn werk misschien ver anderingen op komst. Hij stond hoog op de lijst voor de SGP bij de Tweede-Kamerver kiezingen. Was dit allemaal verstandig?" Ze moet nu la chen om de problemen die ze toentertijd allemaal opriepen. „Op een gegeven moment ben je uitgepraat en moetje een beslissing nemen. Toen we zeker waren van onze ge voelens en ook op grond van bijbelse gegevens ervan over tuigd waren dat adoptie een verantwoorde keus is voor kinderen in nood, zijn we on middellijk aan de slag ge gaan." Op de avond van 15 augustus 1997 deden ze het formulier voor adoptie op de bus. De eerste stap op een lange weg was gezet. „We baden of God, als dit daadwerkelijk zijn wil zou zijn, het zou willen be stendigen. Maar als het tegen zijn wil zou zijn, of hij het dan wilde afbreken." De eerste keus die moest wor den gemaakt bij de organisa tie Wereldkinderen' was het land van waaruit ze het liefst wilden adopteren en de leef tijd van het kind. Het toeval wilde dat een oom en tante van Marlies in 1980 al twee kinderen uit Colombia adop teerden. Dat maakte op Mar lies, toen negen jaar, een die pe indruk. Het land Colombia zei haar toen weinig. Zij vond het bijzonder dat twee van die kleine meisjes zo gelukkig wa ren bij haar familie. „De keus om een baby te kiezen uit dat gebied is mede door die erva ring genomen. Ook was voor ons belangrijk dat er in Co lombia vaak specifieke infor matie beschikbaar is over de achtergrond van de kinderen. Vaak gaat het om ongehuwde moeders die door allerlei ver drietige omstandigheden geen kans zien om hun kind groot te brengen." Inmiddels is het 1999 als deze gegevens zwart op wit vast staan. De Van der Staaijs heb ben dan al vele voorlichtings bijeenkomsten gevolgd, zijn bij justitie geweest, hebben gesprekken gevoerd met de Raad voor de Kinderbescher ming, ze zijn 'goedgekeurd' door de Nederlandse over heid en is Kees bij de verkie zingen van 1998 ook Tweede- Kamerlid geworden. Waar gingen al die gesprekken over? „Hoe we tot de keus voor adoptie zijn gekomen, natuurlijk. Wat onze voorstel ling ervan is. En ook: hoe we de opvoeding denken vorm te geven. Dat gaat vrij ver. Hoe we bijvoorbeeld met een lasti ge tienerdochter denken om te gaan die niet op tijd thuis komt, of naar een plaats gaat waar we haar niet graag zou den zien, die zich kleedt op een manier die niet strookt met onze waarden en nor men. En zo zijn er nog wel meer lastige casusposities te bedenken." In het boek schrijven ze: 'Zo af en toe hebben we de nei ging om Komt tijd, komt raad te zeggen. Maar we houden ons natuurlijk in en doen ons best om welgemeend aan te geven dat wij een pedago gisch verantwoorde houding voorstaan: ons kind nooit af wijzen, maar wel open be spreken waarom we iets niet goed vinden, liefde bieden, maar onze grenzen stellen, op basis van onze christelijke ge loofsovertuiging. De praktijk zal weerbarstiger zijn dan on ze theorie, mompelen we er bescheiden achteraan.' Op 15 juni 2000 komt een ver lossend telefoontje van We reldkinderen. Het gaat om het huis Los Pisingos in Bogoté. Daar zal ons kind vandaan komen. Over welk kind het gaat en wanneer we ernaartoe kunnen, is nog niets bekend. Weer moeten ze veel papieren invullen. Nu voor Colombia. Het lange wachten gaat door. Ze rekenen op oktober. Het wordt 5 mei 2001. Ze krijgen een jongentje toegewezen dat Michaël heet. Bijna acht we ken oud. Bogota houdt ze ook bijna acht weken vast met een enorme berg administratieve rompslomp. Op 28 juni staan ze met het kleine ventje weer op Schiphol. Het leven lacht ze tegemoet. „De ouderrol voelde al snel vertrouwd. Mi chaël deed en doet het nog steeds fantastisch. Hij heeft zich goed aan ons gehecht zich en wij ergeren ons niet meer aan al die mensen die over niets anders dan hun ei gen kinderen kunnen spre ken. Wij bespreken alle mooie, lieve, ondeugende za ken van onze zoon in twee voud", zegt Marlies stralend. Eigenlijk wisten ze toen al dat ze terug zouden gaan voor een tweede. In januari 2003 vindt er opnieuw een intake gesprek plaats. Op grond van alle eerdere onderzoeken, hoopten ze op een versnelde procedure. Ondanks de nodi ge akkefietjes kunnen ze toch 22 december weg. Ze nemen Michaël mee. Ook de tweede reis levert een nog indrukwek kender reisverhaal op. Aan vankelijk met zijn drieën, later met zijn vieren houden ze stand. Hoewel ze inmiddels bedreven zijn in verklaringen afleggen, rechtbanken bezoe ken en papieren regelen, duurt het allemaal nog erg lang voordat ze Camila kun nen meenemen. 20 februari 2004 is de feestelijke ont vangst in Benthuizen. „De laatste reis was anders, aangrijpender, omdat je veel meer dingen beseft. We heb ben ons veel meer kunnen oriënteren dan de eerste keer. Heel bewust zijn we met het land van onze kinderen om gegaan. We hebben veel men sen gesproken. We hebben met de ongehuwde moeders die hun kinderen afstaan, op getrokken", zegt Kees. Mar lies: „Ik stond als moeder te genover een tienermoeder, die niet voor haar kind kon zorgen. Dat beeld, die band die ik toen voelde, is onuit wisbaar. Ik had die confronta tie niet willen missen. Een an dere moeder vroeg aan mij: waarom houd je zoveel van onze kinderen, waarom doen jullie dit voor onze kinderen?" In het laatste dagboekje staat: 'Als je stad en het land lang zaam onder je ziet verdwij nen, besef je meer nog dan bij allerlei formaliteiten en ver klaringen wat adopteren is'. 'Liefs uit Bogotd. Ons ver haal over adoptie', Marlies Kees van der Staaij. Uitgeverij Boekencentrum, Zoetermeer. ISBN 90 239 16476 www. boekencentrum, nl TUSSEN PEN EN PAN Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 13 tot 24 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van deze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en achtergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? In 'Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. Ik ben vannacht ingesla pen met Jan Wolkers. Nog steeds een prachtige man! Hij vergeleek woensdagavond om 23.30 uur de navel met het kersje op de vla. Met zijn handen schetste hij in de lucht zomaar de mooiste dijen en liet hij iedereen in verwarring achter over de betekenis van een gladde venus heuvel. Ik ben wakker ge worden tegen 4.30 uur door fluitende vogels. En wat zat daar tussenin? Woelingen, vreselijke woelingen. Het gaat in mijn hoofd niet zoals het moet gaan. Ik wil een groots en meeslepend le ven, maar ik krijg het niet voor elkaar. Ik ben over- geprogrammeerd. Ik denk dat ik besta uit: op staan, werken, bood schappen doen, wassen, gezond koken, aan de lijn denken, lief zijn voor de kinderen, aantrekkelijk voor Theo, aardig voor collega's, leuk voor vrien den, kranten lezen, tele visie kijken en slapen. Maar nu ik de Wolkers van mijn jeugd weer heb gezien en de lente begint, ga ik de uitdaging aan. Ik moet daden stellen. Ik wil niet meer zeuren over de computers die om beurten uitvallen omdat onze kinderen ze oneigenlijk gebruiken. Computertaal is moeilijk, dat kim je haast niet le ren. Ik wil niet meer zuchtend door de keuken lopen, omdat Theo bijna alle pannen gebruikt als hij aan het koken is voor al zijn zeldzame gerech ten, die pas tegen achten op tafel komen. Slow food en slow koken is enorm in, komt uit Italië. Laat ik nu denken: uit Leiderdorp. Mijn man werkt zo ai jaren. Ik wil niet meer zeggen: je zult toch iets harder moeten werken in je toetsweek om voldoen des te halen. Een 5,3 voor wiskunde geweldig! Ik re ken onmiddellijk door. Fantastisch, slechts een 5,7 de volgende keer en we zijn weer op 5,5. Een dikke zes volgens onze kinderen. Ik moet het niet erg vinden om sta pels natte handdoeken en stinkende sportkle- ding bovenop andere was aan te treffen. Chaos en troep in huis horen juist bij een gezin. Wees blij dat ze sporten. En als een pleerol voor de hon- derdachtentachtigste keer niet is ververst, moet ik maar een vel uit de krant pakken. Goedkope beroepstic. Grijpen naar een lege shampoofles in de douche, omdat onze kinderen weggooiangst hebben, is slechts een petieterig ergernisje. Even naakt en druipend over de gang kan immers geen kwaad. Ik maak mij geen zorgen meer over mijn gardero be, want Theo zegt nog steeds dat hij van mij houdt. Oranje en groene truitjes blijven leuk Het is een sport om met onze financiële beperkingen er schitterend uit te blijven zien. Natuurlijk ga jij mee met dat reisje, waar zeik ik eigenlijk over? Scheen beschermers kapot, nieu we schoenen nodig, broek tekort, zomerjas, gympen. Volgende maand kinderbijslag, komt dat goed uit. Afwasmachine uitpak ken, kun je beter direct zelf doen. Dat scheelt nu een hoop ergernis. Als ik op de kinderen moet wachten, kan ik de nieu we afwas die zich op het aanrecht heeft verza meld, ook zelf nog eens inruimen. Ik ga niet in discussie dat zij daar niets aan konden doen, omdat de afwasmachine nog vol was. De kilome terteller van mijn nieuwe fiets is stuk, de standaard doorgebogen, een knies oor cüe daar een pro bleem van maakt. Het is moeilijk om de tweewie- Iers zonder problemen onze schuur in en uit te rijden. Natuurlijk weet ik dat stukjes schrijven voor een dagblad het mooiste is wat er is. Geen zorgen over de dag van morgen. Krantenlezers blijven al tijd bestaan, dus ook het vak van journalist. Wie gaat nu achter zijn pc de krant lezen? Dat doe je toch lekker in je stoel met een kopje koffie. Even tussendoor, want dat blijf ik doen, dat staat een meeslepend leven niet in de weg. Zelfs in mijn krantenstoel heb ik geen klap begrepen van al die discussies en berekenin gen over het afstaan van organen. Dat doe je toch gewoon. Wat is daar nu erg aan? Ik heb al veertig jaar zo'n erkend papier tje in mijn portemonnee bij mijn rijbewijs zitten. Geen nabestaande die dat van mij afneemt. En als een nabestaande moeilijk gaat doen, doe ik hetzelfde als Wolkers. Die zei: „Ikhgud nooit op met schr^en. Ze tik ken maar op mijn kist en ik geef het hoofdstuk door." Reken maar, ik kom met al mijn organen door. Over mijn vrienden valt eigenlijk niets naars te vertellen. Zij steunen mijn opgewekte karakter, mijn positieve instelling en krachtdadige optre den. En dat is mooi, heel mooi. „Mam, mijn band staat plat, mam ik voel me niet zo lekker, mam mijn sleuteltje, mam ik ben te laat, mam kun je? Nee, mam stopt ermee. Mam is aan het navelsta ren. Saskia Stoelinga Reageren? s.c.ni.stoeiinga@hdc.nl VRAAG W5 in binnen- en buitenland: voor het eerst is een diabe- volledig genezen, via een revolutionaire celtransplantatie. Jul' •-/ 1 De man OSSlflg SUlKCTZICktC leed aan het lichaam rioo<linsdag 11 maart F grote groep jongeren heeft zaterdagnacht twee gebou- n aan de Breestraat in Leiden. Zij zijn van plan beide tijd bezet te houden. Volgens de krakers staan n L e eigendom zijn van de AMRO-bank, al langer dan een ^fi: archief Leidsch Dagblad ibriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen n afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironumm Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van vroifciu (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer C Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van tgel, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan yy iet Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON 1.91 iremj Klein en H. de Wit ar, vactiehdcuz@hdc nl n Ie: Jan Geert Majoor, "fl Brandenburg aar,|dactie.ld@hdc.nl geh leiden, tel. 071-5 356 356 ;j.R4.2300 AB Leiden. |Jpean de receptie zijn: t donderdag dijden, geboorte, jubilea chten, desgewenst met via www hdcmedia.nl of _'ichten@nhd hdc.nl. Vefex 072-5196696, tel 072- meK1 5150543 071-5 356 300 tien contact opnemen a dV cceptgiro) ut. ine) Bere)6,go |aa% machtiging verstrekken Jaa'jfschrljven van het *ltvangen €0,50 korting jaar; VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07 30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12 00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt. ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, ta.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de Inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar an Joustra foto: Dick Hogewoning pïi UIT DE ARCHIEVEN Z» E i Vrijdag 11 Maart miïh DEN RIJN - Indien thans alles volgens plan verloopt, dan [vast, dat begin volgende maand tot de aanbesteding van het 1 formd Wijk- en Jeugd Centrum in het plan „Nabij" kan ;aan. Nadat de tekeningen en plannen eind vorig jaar werden, moesten nog enkele moeilijkheden van onderge- overwonnen worden alvorens tot aanbesteding kon worden ds iJ plan Nabij door de bouw van dit Wijk- en Jeugd Centrum, Derspectief een duidelijk beeld geeft, een geheel ander aan- Zofer zal natuurlijk ook veel meer bedrijvigheid komen in deze fligal rustige omgeving, terwijl de nu nog wat eenzaam staan- Landbouwschool dan tevens de geprojecteerde en nodige 30 F de Westzijde heeft gekregen. Hierdoor zal het geheel be- :ijn recht komen. pe meer produceert, en diende zich met dit hormoon te Ge?lnsuline is nodig is om de lichaamscellen glucose op te la- TRfeDe cellen zetten glucose normaal gesproken om in ener- is het lichaam correct te laten werken. Leidenaar RUUD (ijftien jaar diabetespatiënt, plaatst echter vraagtekens olijk van dit soort berichten? 30 jet is niet zo dat ik sta te juichen. Ik hoorde het op televisie, meteen: is dit nieuws? Ik ben afgestudeerd bioloog, be- ilhoe de ziekte in elkaar steekt en houd de ontwikkelingen Die transplantaties met de eilandjes van Langerhans, dat en jaar of twee, drie. Ik heb het al eerder gehoord en gele- irt na een transplantatie is de ziekte over, maar het pro- die ingebrachte cellen op een gegeven moment weer taam worden afgebroken. Aan het eind van het bericht ik dat er nog heel wat onderzoek moest worden uitge- datde- irlopig is niet in elk ge- begre- j soort 10lties. We- zijn it stam- Stam- inetisch tllen, ior het li- '^worden afgestoten. Maar daar zijn ze nog niet zo ver mee, lek staat nog in de kinderschoenen. Al gaan de ontwikke- iel." mee te maken dat diabetes genezen kan worden? absoluut. Ik kreeg vijftien jaar geleden suikerziekte en ïdat het probleem binnen vijf tot tien jaar zou zijn opgelost. üurt dus wat langer, maar de oplossing komt nog wel. Ik mee. Dat zou ook prachtig zijn. Er is heus wel te leven "iekte, mits je je leefpatroon goed in de gaten houdt en spuit. Maar waar iedere diabetespatiënt bang voor is, zijn nM» complicaties op lange termijn. Schade aan de nieren, te- moeten, dat soort dingen. Je hebt niet diabetes in minder hebt het of je hebt het niet. En als je het hebt is dat erg."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15