Zuid-Holland krijgt voldoende LEIDEN 8f REGIO Internetbedrijf Leidse scholier geen eendagsvlieg Griffiths (28) de jongste hoogleraar van Leiden Begeleidingscommissie plaatst kritische kanttekeningen bij onderzoeksrapport 'Plechtige uitstraling' voor nieuw entreegebouw Rhijnhof Dikke van Dale hoofdprT bij volgeboekt Leidsch vrijdag ii maart 2001 door Wilfred Simons leiden - De Amerikaan Arlo Griffiths (28) is benoemd tot hoogleraar Sanskriet aan de Universiteit Leiden. Hij is daarmee een van de jongste hoogleraren van Nederland en op dit moment in elk geval de jongste in Leiden. De jongste hoogleraar ooit was de Leide- naar Hendrik Lorentz (1853- 1928), die 24 was toen hij in 1878 in Leiden werd be noemd. Ook taalkundige Frit- se Kortland 'verslaat' Griffith, met één jaar. Hij was 27 toen hij in 1972 in Leiden werd be noemd. De Universiteit Leiden heeft sinds 1865 een leerstoel Sans kriet. Door toedoen van hoog leraren als H. Kern, J. Vogel en F. Kuiper is Leiden uitgegroeid tot een internationaal cen trum van oriëntalistiek. Lei den heeft ook belangrijke col lecties van handschriften in het Sanskriet. Griffiths volgt zijn promotor Henk Bodewitz op, die in 2002 met emeritaat ging. Hij wil in Leiden niet alleen het verle den bestuderen, maar gelooft dat kennis van Indiase cultu ren ook voor de toekomst be langrijk is. „India gaat interna tionaal een steeds grote rol spelen. Voor Nederland is het dus van wezenlijk belang om de kennis van de Indiase talen en culturen te blijven cultive ren." Omdat de Indiase cul tuur zich via het Sanskriet ver spreid heeft tot in Indonesië, China en Japan, is kennis van de taal ook belangrijk voor de studie van andere Aziatische culturen. De geboren New Yorker wil dan ook een rol spelen bij andere opleidingen van de universiteit, zoals We reldgodsdiensten en Vergelij kende Indo-Europese Taalwe tenschap, archeologie en an tropologie. Sanskriet heeft in India een status die vergelijkbaar is met het Grieks en Latijn in de Eu ropese beschaving. De taal wordt niet meer gesproken, maar is nog altijd belangrijk omdat de heilige teksten van zowel de hindoes als de boed dhisten erin zijn gesteld. Griffiths studeerde Talen en Culturen van Zuid- en Cen- traal-Azië aan de Universiteit van Harvard. Tussen 1999 en 2004 onderzocht hij voor de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) de dagelijkse bezighe den van brahmaanse priesters in de kuststreken van Orissa en deed taalonderzoek in het hoogland van Zuid-Orissa. Daarna vertrok hij als docent Indische Godsdiensten naar de Rijksuniversiteit Gronin gen. den haag - Zuid-Holland krijgt een voldoende van onderzoeks bureau Van Naem Partners. De provincie beschikt over ge noeg 'bestuurskracht'. De bege leidingscommissie van het on derzoek, onder leiding van Jos van Kemenade, plaatst kantte keningen bij de waarde van het rapport. De conclusie van het onderzoek luidt dat Zuid-Holland op de meeste terreinen over voldoen de bestuurlijke kwaliteit be schikt om zijn taken naar beho ren uit te voeren. Op een drietal punten kan de werkwijze verbe teren: gebiedsgerichte aanpak, overleg over economisch beleid en de interne organisatie. Commissaris van de koningin Jan Franssen is blij met de con clusies van Van Naem Part ners. „We hebben de afgelopen vier jaar toch een paar verve lende affaires gehad: de Ceteco- affaire en de repercussies van de bouwfraude. Die hebben tot een aantal maatregelen geleid. En dan is het goed te weten dat we nu een voldoende krijgen." Zuid-Holland heeft als eerste provincie in Nederland zijn 'be stuurskracht' laten meten. De begeleidingscommissie van het onderzoek vraagt zich af in hoeverre de uitkomsten van het onderzoek waardevol zijn. „Za ken als 'betrouwbaarheid', 'transparantie' en 'consistentie' zijn toch moeilijk objectiveer baar", aldus Van Kemenade. Daarnaast valt op dat de bui tenwacht aanmerkelijk minder positief oordeelt over het func tioneren van de provincie, dan het onderzoeksbureau dat doet. „Je vraagt je af hoe de uitkomst van het onderzoek zou zijn ge weest als een ander bureau het had uitgevoerd." Desondanks heeft Van Kemenade waarde ring voor het feit dat Zuid-Hol land zich kwetsbaar durft op te stellen door het eigen functio neren ter discussie te stellen. „De provincie steekt hiermee de nek uit. En dat terwijl pro vincies toch al niet de meest ge liefde bestuursorganen zijn." Franssen noemt de kantteke ningen van de begeleidings commissie zinvol. „Het legt de vinger op een aantal aspecten die in de toekomst verbeterd kunnen worden." Op 23 maart geven provinciale staten hun visie op de onder zoeksresultaten. leiden - Metselaars werken druk aan een leistenen en treegebouw voor begraafplaats en crematorium Rhijn hof aan de Haagse Schouwweg. Hiermee gaat een lang gekoesterde wens in vervulling, zegt woordvoerder Lau rens Bos. „Natuurlijk weet iedereen dat hier een begraaf plaats is, maar vanaf de weg is dat amper te zien. Daar komt bij dat wij al heel lang een groter kantoor willen hebben. Met deze nieuwbouw slaan we twee vliegen in één klap." Het ontwerp van de entree is van architect Ronald Knap pers. Hij koos voor een muurbekleding van lichtgrijze lei en die afkomstig zijn uit een groeve nabij Francorchamps in de Belgische Ardennen. De begraafplaats is zeer met die keuze verguld. „Die steensoort past bij de plechtige uitstraling die wij nastreven", aldus Bos. Niet alleen krijgt Rhijnhof een nieuwe entree, ook past de gemeente de kruising met de Laan te Rhijnhof aan. De bushaltes krijgen een nieuwe plek en er komt een uit- voegstrook vanaf de Haagse Schouwweg. Daardoor moet de verkeerssituatie veiliger worden. „Gelukkig is er nooit echt een ongeluk gebeurd", zegt Bos. „Maar we hadden hier toch regelmatig bijna-aanrijdingen. De nieu we kruising brengt rust in het rouwverkeer." Naar verwachting is de nieuwe afslag begin mei gereed. Ook het entreegebouw is dan zover klaar dat de bezoe kers weer via de Haagse Schouwweg op de begraaf plaats kunnen komen. Nu moeten zij omrijden via volks tuincomplex Veldheim. Eind mei staan de 'puntjes op de i', zegt Bos. De nieuwe entree krijgt ook een klokkenstoel. Hier krij gen twee klokken een plek die afkomstig zijn uit de voormalige Zuiderkerk. Rhijnhof biedt nabestaanden de mogelijkheid om de tocht naar de laatste rustplaats of het crematorium vergezeld te laten gaan van klokgebei er. „Dat geeft cachet en extra sfeer aan de plechtigheid", denkt Bos. Foto: Hielco Kuipers Zeventien jaar en al directeur van je eigen onderneming. Lei- denaar Carl Meijer kan erover meepraten. Hij zette het inter netbedrijf n-media op, dat zich bezighoudt met domeinregi stratie en hostingdiensten op het net. Afgelopen week vierde n-media zijn eerste verjaardag. Eén mooie gelegenheid om de jonge ondernemer via het chat- programma MSN-messenger te ondervragen over zijn succes. Hoe heb je de eerste verjaar dag van je bedrijf gevierd? „Ik zit in het laatste jaar van de havo, dus ik moest gewoon naar school. Gelukkig had ik maar een paar uur, dus er was genoeg tijd om te feesten met veel taart en bloemen van fa milie. Ook moest ik naar de Ka mer van Koophandel voor een nieuw uittreksel." Je bedrijf bestaat nu een jaar, maar hoe is het eigenlijk alle maal begonnen? „In 2003 heb ik een website opgezet waarmee gebruikers gratis en anoniem e-mailbe- richten konden verzenden. Dat was uniek. Die site kwam op de Amerikaanse zender TechTV. Snel daarna had ik zo'n veertig duizend bezoekers per dag op mijn site en zag ik meer moge lijkheden." Waarom heb je vorig jaar be sloten je eigen bedrijf te begin nen? Dat is niet echt gebruike lijk voor een zestienjarige. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 „Handelen zit in mijn bloed. Toen ik zes was, kreeg ik van de boer naast ons soms groente en dat verkocht met winst door. Het maken van websites begon rond mijn tiende. Later wilde ik echt handelen. Daar om heb ik deze site opgezet. Ik verdiende steeds meer geld, dus een onderneming was wet telijk verplicht." Hoe werkt je bedrijf precies? „Via n-media kunnen particu lieren en bedrijven hun eigen domein registreren. Een do mein is een adres op internet. Daar hoort ook hosting bij, een stukje ruimte op een server dat 24 uur per dag verbonden is met het net Zo kunnen alle mensen op het internet de websites van onze klanten be zoeken. Zelf doe ik veel marke ting. Naamsbekendheid heb ben we gekregen door veel op internet te adverteren en door mond-tot-mondreclame. Is het geen nadeel dat je zo jong bent? „De meeste klanten kennen mijn leeftijd niet Veel jongeren beginnen een bedrijf op inter net, maar houden het na een paar maanden voor gezien. Ze denken datje in no time rijk bent als je een bedrijf begint, maar dagelijks verdwijnen be drijven door een foute admini stratie of te weinig kennis van de papierwinkel. Na een jaar ondernemen heb ik bewezen dat ik geen eendagsvlieg ben. Omdat ik nog minderjarig ben, moet mijn moeder soms er gens voor tekenen. Sinds kort heb ik na een gesprek met de hoge baas van de Postbank wel een eigen creditcard. Dat is makkelijker om met het bui tenland te handelen. Normaal krijg je pas een creditcard als je achttien bent" Hoe combineer je je werk met het dagelijkse leven als scho lier? Als ik niet op school zit, be antwoord ik vragen van klan ten via de computer of bel ik met leveranciers. Ik heb mijn broer vast in dienst, dus hij doet veel als ik op school zit. Daarnaast maken we gebruik van freelancers, een boekhou der, jurist en business coach. Zij helpen mij veel. Soms is het wel heel erg druk, maar ik heb nog wel tijd voor mijn vrien den." Wat vinden zij en je familie ei genlijk van Carl de onderne mer? „Mijn ouders dachten eerst dat het slecht zou zijn voor mijn school, maar ik heb het tegen- I deel bewezen. Ze zijn best trots op me. Mijn vrienden behan delen me gewoon. Waar ik een hekel aan heb zijn opmerkin gen als 'hij heeft toch genoeg geld'." Ze denken dat je een hele rijke scholier bent? „Ja, maar het valt wel mee. Ik doe wel eens een grote uitgave, zoals een laptop, maar daar moet ik gewoon voor sparen. Mijn uurloon ligt hoger dan dat van een vakkenvuller, maar van miljoenen kan ik alleen nog maar dromen!" Tessa de Wekker De jonge internetondernemer Carl Meijer op zijn werkplek. „Soms moet mijn moeder tekenen voor iets omdat ik nog geen achttien ben." Particuliere foto leiden - Voor het 'Groot Leidsch Historisch Dictee', dat maandagavond wordt afgeno men, hebben zich 45 deelne mers aangemeld. Dat is het maximale aantal dat mee kan doen aan de schrijfopdracht in de winkel van boekhandel De Kier aan de Breestraat. Burgemeester Henri[®r doet niet mee taalonderzoeker Haij mans gemaakte dictï wel aanwezig en reftf* uit. Wie de maakt, verdient ma. de dikke Van Dale.j" begint om 19.30 uur.H LEIDS DICTEE De tussen-n De grootste rariteit in onze spelling is gelegen in de tussen- n in samenstellingen, dus in woorden als pannenkoek en bessensap. De regel is: schrijf een -n na een zelfstandig naamwoord dat een meervoud heeft op -en. Dus als u bessen sap goed wilt spellen dan moet u zich afvragen of bes een meervoud op -en heeft. En dat is zo, dus schrijven we bessen sap, boekenbon en ook pannen koek en zielenrust. Die laatste twee, pannenkoek en zielenrust, is even wennen, maar kijk er tien keer naar en u weet niet anders. Het zou mooi zijn als die regel voor alle samenstellingen zou gelden, maar het krioelt van de uitzonderingen. Hoe schrijft u paardenbloerriHet meervoud van paard is paarden, dus paar- denbloem is de juiste spelling, denk je dan. Mis. De spelgeleer- den hebben bedacht dat we geen -n schrijven als het eerste deel van de samenstelling een diernaam is paard) en het tweede deel een plantnaam bloem)-, paardebloem dus en geen paardenbloem. En molle- kruid en kattekruid. Tenminste als we het plantje bedoelen, als we de kruiden bedoelen 'die de katten aantrekken en waarvan zij wel eten' (Van Dale), dan is het kattenkruid. Waarom dit al lemaal zo is vermelden de ge leerden er niet bij. Een tweede uitzondering is: schrijf geen -n als een van de delen niet meer herkenbaar is als afzonderlijk woord in de oorspronkelijke betekenis. Daarom spel je bolleboos, want dat stamt uit het Hebreeuwse ba'al habajith, de baas van het huis. En daarom spel je apekool want dat komt uit het West- Vlaamse apekalle, slecht soort vis. Het probleem is dat je maar net moet weten of iets niet meer herkenbaar is. Waarom zou je niet denken dat apekool iets met apen te maken heeft en met kool iemand een kool stoven bijvoorbeeld) en dus apenkooi spellen? Van de andere kant: de meeste mensen hebben geen flauw idee wat de herkomst is van de woorden katenspek en balken- brij, dus spellen ze katespek en balkebrij. Maar nee, hoor. Fout. Het is balkenbn) en katenspek. En dan is er nog de veel bekriti seerde regel: als een zelfstandig naamwoord dat op -e eindigt, bijvoorbeeld gedachte, een meervoud heeft op zowel -n als -s (of alleen op -s), dus: ge dachten en gedachtes, dan schrijven we geen -en maar -e\ gedachtegoed, secondelang. Hoe zou nu een woord als stu dentezwangerschap geschreven moeten worden? Je zou redene ren: een student kan niet zwan ger worden, een studente wel, studente heeft een meervoud op -s, dus simpel: we schrijven studentezwangerschap. Maar het is studentenzwangerschap, want: als het eerste lid een vrouwelijke nevenvorm op -e is naast een mannelijke vorm, dus agente naast agent, studente frt naast student, dan -en. Verder schrijven?6; -n: als het eerste d( persoon of zaak vei enig is in zijn soort: nedag, als het eerstel versterkende betekf beregoed, als het eei lichaamsdeel aandt geheel een versteeni king is: ruggespraak] van deze uitzondei motivering gegeven ook niet te geven. De apostrof De apostrof wordt g& Bij de meervouds-sj tweedenaamvals-s den die eindigen oj voudige klinker v< door een medel woorden die eindig ,i,o,u of y (met de ei ee bedoeld) en bij op een s eindigen: foto's, ave's-, mama', kleertjes, Heestei Dus geen apostrofl feest (geen lange e met een accenttel leys rapport (niet vi door een medeklii 2. In verkleinwooi digen op een y. 'tje. Als het te verkil eindigt op a,e 1. dan wordt de beid: opaatje, auü 3. In afleidingen val letterwoorden: A4% WD'er. Let op: in si'S' lingen met cijfer- et woorden wordt gee; gebruikt maar een 1) Si streepje: W-progran Het trema Een trema op klinkt ties wordt gespeld rfinl spraakproblemen o^el het ontbreken ervaftel ine, financiële, egoifl regel geldt niet vocrfe en Franse uitgange/it' um, opticien-, dezeigt niet voor samenstel apen, toe-eigenen, d geldt niet voor aflella -achtig: zebra-acht, bij drie of meer kliit elkaar: geen trema!-m i; een trema alleenk I op de tweede e: aaf J ing, bantoeïstiek, la geëerd, geëuropeanLy geautomatiseerd, g|J Wat is de juiste spej duiven kervel!d u i ve\ L Onze-Lieve-Vrouwi ze-Lieve-Vrouweton v veVrouwetoren/ Oii Vrouwentoren. Kranteartikel/kran\ Kakenbeen/kakebet c Azalea's/azaleaas/a P 65+'er/65+er/65+-er Ski'tje/skietje/ski-tjr Baccalaureus/baca Geerfd!geërfd/ge-er Zee-egel/zeeëgel. De oplossing van sit-downstaking; al sing; semi-overhek nonsenspolitiek; eP logneflesje. Hans Heestermans AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredacti Zaterdag is er in buurthuis Stevenshof (Trix Terwindtstraat 4) een kinderkleding- en speel goedbeurs, tussen 9 en 13 uur. Bingo spelen kan zaterdag avond bij Concordia, Lange- gracht 61, aanvang 20.00 uur. Ook in buurthuis Op Eigen Wieken kunnen liefhebbers van bingo zaterdag terecht. De zaal gaat om 20.00 uur open, de kosten bedragen 6 euro voor zeven rondes. Op Eigen Wieken zit aan het Valkenpad 5 Het IVN houdt zondagmiddag twee wandelingen. Om 14.00 uur begint een wandeling over begraafplaats Groenesteeg in Leiden. De ingang van de be graafplaats zit aan de Groene steeg 126 aOp hetzelfde mo ment kunnen wandelliefheb bers ook terecht op Landgoed Oud Poelgeest in Oegstgeest. De ingang tot het terrein zit aan de Laan van Oud Poelgeest. In Dienstencentrum Zijloever (Lage Rijndijk 129) kunnen ou deren en mensen met een han dicap elke dag een warme maaltijd van drie gangen nutti gen. De maaltijden worden tussen de middag (om 12.15 uur) geserveerd. Op zondag is er een visitekring van 17.00 tot 20.30 uur, die bestaat uit een broodmaaltijd en activiteiten. Het Stevenshofkoor treedt zondag op tijdens ningsmiddag voor' in zorgcentrum de Beethovenlaan) is van 14.30 tot 16. tree kost 1,50 eurc In buurthuis Opi aan het Valkenpac' middag een roi 10.00 uur tot 15. gang is gratis. In buurtceni begint op 14 ma: les voor Arabisch De cursus bestaat] sen op maandag. 18.30 tot 20.00 ui informatie: tel 07lJ De Leidse posi ging 'De Postzegt houdt maandagai Vijf Hovenhuis ar 169 haar maandi vond. De zaal ga< uur open, om h; postzegels te bekij op de avond gevi Wie moeite heef vullen van de bel kan een beroep Hulpdienst. Voorl dient u vooraf te 5219153. Maandagavond I ta Verdonk te gasj tiek café van de V 20.00 uur is ieder! De Branderij aanl

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 12