LEIDE Pasje nodig voor toegang tot station Antiek [grid Moerman blijft zitten met manuscript 'Het joods weeshuis wordt verkwanseld' i t Kritiek op rol Geertsema bij Lakenfeesten Dé Beurs voor Kunst 112 en 13 Maart Spaar mee voor FÜ Intratuin! wintratam Leidsel Dagblad Doorbraak naar boven :ds meer ideren pelen straat vrijdag n maart 2005 door Marijn Kramp 'rnetbedriif leiden - Een slaaphuis voor daklozen in het J. r voormalige joodse weeshuis aan de Rooden- burgerstraat is sollen met het Leidse erfgoed, blijvertje Leonard Kasteleyn, kunsthistoricus en lid van ,y fflBWl het Beraad Herdenking Jodenvervolging te Leiden kan er niet over uit. „Het joods wees huis is een belangrijk historisch gebouw dat achteloos wordt verkwanseld door er een daklozenslaaphuis van te maken." Kasteleyn is eveneens verbolgen over het feit dat de gemeente de joodse gemeenschap niet heeft ingelicht over haar plannen met het voormalige weeshuis dat de afgelopen decen nia werd gebruikt door de GGD. „Wij hebben twee jaar geleden, toen we een tentoonstel ling hadden over de geschiedenis van dat ge bouw, met de gemeente afgesproken dat ze ons op de hoogte zouden houden van de nieuwe bestemming. Nu moeten wij uit de krant vernemen dat er een daklozenslaaphuis in komt. Dat is niet netjes." Kasteleyn had dit verzoek destijds aan de ge meente gericht omdat de joodse gemeen schap graag een permanente herdenkings plaats in het gebouw wil inrichten. „Er is een ruimte die nog precies zo is als toen de kinde ren er woonden. We hadden daar graag een kleine doorlopende expositie willen maken met oude foto's." Ook wilde Kasteleyn graag een plakkaat op de muur met alle namen van de omgekomen kinderen en personeelsleden. „Maar we heb ben nooit een reactie van de gemeente gekre gen." Het voormalige joodse weeshuis heeft een beladen geschiedenis. In 1929 werd het ge bouwd als toevluchtsoord voor joodse kinde ren. Tot de deportatie op 17 maart 1943 van het personeel en de bijna vijftig wezen, bleef het dienst doen als weeshuis. Na de oorlog verkocht de stichting het gebouw aan de Roo- denburgerstraat en betrok de GGD het pand. Deze instelling verhuisde in 2003 naar de Par- mentierweg. Kasteleyns hoop dat het gemeentebestuur het voormalige joodse weeshuis eindelijk op waarde schat, is met de laatste ontwikkelin gen teniet gedaan. „Twee jaar geleden bij de tentoonstelling in de Lakenhal was de inte rim-burgemeester aanwezig en de wethou der. Toen dacht ik nu komt het toch nog goed. Maar daar ziet het nu niet meer naar uit." Leiden is volgens Kasteleyn een van de weini ge gemeenten in Nederland die geen herden kingsmonument heeft voor de omgebrachte joden. „En dan gaat ze ook nog eens het joodse weeshuis verkwanselen. Terwijl de ge meente een ereschuld heeft in te lossen. Het was tenslotte de gemeentepolitie die de kin deren en het personeel in de oorlog heeft op gepakt en afgevoerd." Leiden zou een voorbeeld moeten nemen aan Utrecht, de enige andere plek in Nederland met zo'n weeshuis, meent Kasteleyn. „Daar hebben ze het gebouw prachtig gerestaureerd en heeft de joodse gemeenschap er een plek ingekregen." 'Passantenregeling' door Silvan Schoonhoven leiden - De stationspassage on der Leiden Centraal gaat op slot voor niet-reizigers als de NS de OV-chipkaart invoert. Wel wil de NS een 'passagerecht' voor men sen die niet met de trein gaan, maar alleen willen winkelen of uitzwaaien. Dat neemt de be zwaren van winkeliers tegen de pasjesregeling niet weg. De NS begint over een paar maanden met de aanleg van de poortjes bij de in- en uitgang van de stations langs de Schip- hollijn, waaronder Leiden. Het duurt dan nog zeker een jaar voordat de kaartlezers er staan, zegt een NS-woordvoerder. Uit eindelijk is toegang tot het sta tion en reizen per trein alleen nog mogelijk met de OV-chip kaart. Met de invoering daarvan wil de NS zwartrijden en onvei ligheid in de stations tegen gaan. Winkeliers toonden zich vorig jaar verontrust toen de plannen bekend werden. Ze zijn bang dat ze een grote stroom klanten mislopen als de stationspassage met poortjes wordt afgegrendeld. De NS heeft inmiddels besloten dat het station niet helemaal op slot gaat voor niet-reizigers. Ook mensen die alleen willen winkelen of uitzwaaien kunnen het station in. Toch hebben ze daar wel de chipkaart voor no dig, zegt de woordvoerder. „Waarschijnlijk kan je het 'pas sagerecht' laden op je OV-chip kaart." Of het geld gaat kosten om het station te betreden zonder te reizen, daarover heeft de NS nog geen besluit genomen. „Op dit moment doen we ervaring op met de chipkaart op de Hoekse Lijn tussen Rotterdam en Hoek van Holland", zegt de NS-woordvoerder. „Er is ons al les aan gelegen om de drempel Leiden Centraal voor het betreden van de sta tions zo laag mogelijk te hou den. Daar hebben we zelf ook belang bij, net als de onderne mers op het station. De intro ductie van toegangspoortjes geeft hen ook voordelen, zoals veiligheid: alleen mensen die er wat te zoeken hebben, komen in het stationsgebouw." De winkeliers hebben nog steeds bezwaren. „Een poortje werpt altijd een drempel op", zegt een verkoopster van de AKO. „Laat ze die poortjes voor het perron zetten, maar niet in de haL" De bedrijfsleider van AKO zei toen de plannen be kend werden, dat ze 'de zaak wel konden sluiten'. Grardie Akkerhuis van Brood jeszaak Lebkov, aan de zeezijde van Leiden Centraal, weet nog niet welk effect de chipkaart op zijn klandizie zal hebben. Hij betwijfelt of de poortjes nodig zijn om het station veilig te ma ken. „Ik begrijp dat ze dat in Rotterdam willen. Maar hier kan je midden in de nacht doorheen zonder dat er iets ge beurt. Leiden heeft een van de meest prettige stations van Ne derland." (advertenties) Leeuwenhorst-Noordwijkerhout zaterdag 14.00 tot 22.00 uur zondag 11.00 tot 18.00 uur Organisatie: Reijmerink aantrekkelijke korting bij Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! /ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gTatis! De betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) Naam: M V Adres: Postcode Plaats: Ttelefoormr Geboortedatum: e-mailadres: Bank- /girorekeningnummer* Handtekening Uitsluitend bij automatische incasso R Stuur de bon in een onge frank eerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). E-mail lezersservice*? hdcni of surf naar www leidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Geschil met 3 October-Vereeniging over betaling en oplage van boekje Tombe al ruim dertig jaar lid van lat de heren nog altijd tar voorlopig wil Ingrid ;n niet aan de hutspot lurders van de 3 October- De stamppot zou de ;onservator van museum te zwaar op de maag val- laar ook het manuscript al ;l me ze is blijven zitten. De art erman in opdracht van de :hreef over de historie van :aulf et en iHustTaties die ze ijn door een meningsver- jar oplage en het honorari- >rojfeundeld. i V<pk nooit gekomen tot een gei van het boekje dat alle derf1 groep acht van de Leid ien al in 2003 gratis zou- "n de vereniging. Ze krij- lelemaal niet meer om- ir het boekidee heeft la- erover denkt in de nabije jn interactieve cd of dvd' in. Het boekje van Moer- 1 waarschijnlijk toch. Uit- Ier onderzoekt of het uit- 'een handelseditie haal- i geschil tussen schrijfster -nan en de 3 October-Ver- de betaling voor haar e waarin het boekje Jitgegeven. Aanvankelijk ^om 20.000 exemplaren Trse herdruk van 5.000 en pelgroep uit drie catego rie leerlingen van groep 8 f basisscholen die het 1818 gesponsorde werkje gratis zouden krijgen, waren dat al lochtonen en alle leden van de 3 Octo- ber-Vereeniging. „Het was op zich al een onmogelijke opgave om daar een modus in de schrijfstijl voor te vinden, maar goed, ik vond het leuk dat ze scholieren en allochtonen erbij wilden betrekken, dus nam ik de opdracht aan", aldus Moerman. „Dat was in 2002 en het boekje moest een jaar later klaar zijn voor de minikoraal in september, waaraan leerlingen van de Leidse ba sisscholen deelnemen. Maar ik had het in de zomer van 2003 al gereed en dat kwam goed uit, want het kon toen mooi getest worden door een leraar en zijn leerlingen. Dat is gebeurd en op grond van de kritiek die uit de klassen kwam, heb ik nog een aantal verande ringen in de tekst aangebracht." „Het waren er niet eens véél, dus ik dacht klaar te zijn", vervolgt ze. „Tot ik een telefoontje kreeg van Piet van Ster- kenburg, de voorzitter van de vereni ging. Hij vond het leuk, maar achtte het boekje toch niet echt geschikt voor kinderen. Die willen in deze tijd geen 100 pagina's meer lezen, zei hij en daar was ik het wel mee eens. Hij stel de voor dat een ander een uittreksel van mijn tekst zou maken om te ver spreiden onder de scholieren en dat mijn originele manuscript gebruikt zou worden voor een boekje voor vol wassenen. Uit te geven voor het feest van 2004, in een kleinere oplage. Maar, zei hij er meteen bij: 'Over je honorari um hoef je je geen zorgen te maken'." Had ik dat nou maar wel gedaan, ver zucht Moerman. „Had ik nou maar meteen een uurtarief of een percenta ge laten vastleggen. Maar.ik maakte Ingrid Moerman. Archieffoto: Henk Bouwman me absoluut geen zorgen. Zeker niet bij deze vereniging en een voorzitter die toch weet wat het is om boekjes te maken. Daarom vond ik het zo vreemd dat ze me in eerste instantie maar 1000 euro wilden geven toen alles klaar was. 1000 Euro, voor bijna anderhalf jaar werk. Nadien wilden ze dat bedrag dan nog wel verdubbelen, maar ook dat stond in geen enkele verhouding tot de tijd die ik erin had gestoken. En toen ik ook nog eens hoorde dat de oplage van het boekje voor volwasse nen slechts 500 exemplaren zou be dragen, heb ik mijn tekst helemaal te ruggetrokken. Niet uit kwaadheid, maar meer uit teleurstelling. Vijfhon derd exemplaren, dat vond ik zo bela chelijk weinig. Dan laat ik het liever door een ander uitgeven." Mogelijk wordt dat gedaan door uitge verij De Kier die dit soort projecten va ker aanpakt. „En daar kunnen we na tuurlijk niets op tegen hebben", zegt Eric Filemon namens het bestuur van de 3 October-Vereeniging. „Integen deel, alles wat er over 3 oktober ver schijnt, is welkom." Hij doet het woord omdat voorzitter Van Sterken- burg in het buitenland vertoeft en niet bereikbaar is. Filemon zegt niets te weten van het financiële deel, maar heeft wel een uitgesproken mening over de andere kant van het verhaal. Volgens de directeur van een basis school in Leiderdorp was de tekst van Moerman 'fantastisch'. .Alleen niet voor de doelgroep. Ook de aangepaste versie was niet geschikt voor de scho lieren die we wilden bereiken. Daarop hebben we besloten af te zien van het uitgeven van het boekje. Maar het is wel de bedoeling dat daarvoor iets in de plaats komt in 2006, als de vereni ging 120 jaar bestaatEen interactieve cd of dvd, met Leidse herkennings punten. waar kinderen zelf een rol in spelen bijvoorbeeld." Ondanks haar akkefietje met de club vindt Ingrid Moerman dat 'een prima idee'.Als je de jeugd wilt bereiken, moet je dat met een stripalbum doen, dacht ik meteen al. Maar dit is nog veel beter. Hier sta ik volkomen ach ter." leiden - Gezekerd door Rosa (11), zoekt Lise (ook 11) zich een weg omhoog op de nieuwe klimwand. Het bouw werk maakt deel uit van speeltuin De Doorbraak, onder de rook van de Meelfabriek. De muur is overdekt, licht overhangend en een meter of vijf hoog. Klimtouwen zor gen ervoor dat klimmers niet kunnen vallen. De kunst stof grepen zijn verplaatsbaar zodat van tijd tot tijd nieuwe routes op de houten wand kunnen worden ge schroefd. De toegang is niet vrij: klimmen gebeurt op af spraak. Ook scoutinggroep St. Jozef en de Leidse Wel zijnsorganisatie organiseren al klimtrainingen. De klim wand is voor 25.000 euro gebouwd door het Rotterdam se bedrijf Vertigo, dat voor dat bedrag ook het onder houd doet. Het geld komt uit het budget van Onze buurt aan zet. Foto: Mark Lamers door Silvan Schoonhoven leiden - De oppositiepartijen in de gemeenteraad hebben gis teravond felle kritiek geuit op het handelen van wethouder Geertsema (WD) rond de La kenfeesten. Raadsleden vragen zich af hoe de ruzie tussen de gemeente en de organisatoren zo hoog heeft kunnen oplopen dat het feest kortstondig aan een zijden draad hing. Linda Lieverse (CDA) wil dat Geertsema de communicatie met ondernemers voortaan door iemand anders laat doen, omdat affaires als deze de goe de naam van Leiden schaden. Geertsema reageerde woedend: „Het is onacceptabel dat u sug gereert dat we de boel hebben gesaboteerd." Voor haar 'motie van wantrouwen' krijgt Lieverse geen steun van andere partijen. Opluchting over het doorgaan van de feesten overheerst. Wel maken Christenunie en Groenlinks zich zorgen over de contacten tussen het college en de ondernemers in Leiden, dat al eerder deuken opliep. „Het is de zoveelste keer dat er een probleem ontstaat", zei Filip van As (CU). „We zouden juist krachtig werken aan het herstel van het vertrouwen met de on dernemers. Hoe weten we nu zeker dat de verschillende par tijen elkaar vinden voor het Rembrandtjaar in 2006?" Het conflict ontstond omdat de organisatie achter de Laken feesten weigerde te betalen voor het gebruik van terreinen. Dat pas later duidelijk werd dat het bedrag met een subsidie wordt gecompenseerd, vindt Van Hees (Groenlinks) onhan dig. „Presenteer dat dan als to taaloplossing aan de stichting. U heeft ze laten bungelen eerst schrik aanjagen, dan pas gerust stellen. Het college heeft dit conflict zelf vorm gegeven." Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad jteeds meer kinde- b in Leiden-Zuid op doen dat georgani- het project Thuis (TOS). De activitei- ;n in totaal ruim •Inemers. Dat is maal zoveel als het ior. TOS heeft het jaar 521 activitei- d georganiseerd, tn 100 meer dan het )r. jeiten trekken meer lan meisjes. Bijna an alle deelnemers okkaanse afkomst. is groeiende. En ik de bedoeling. In Zuid waar relatief jkkanen wonen, is tvoor de jeugd niseren omdat be- rganisaties te wei- hadden. TOS door de bestaat nu vijf de leefbaar- te vergro- op plei- en in te organiseren. richt zich op jongeren tot on- d, mijn krant. I ~[chÖ Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 11