Rabobank zet in op grote steden ECONOMIE Eerste gsm-virus voorbode wereldplaag de spelcomputer Nintendo wil oma ook aan Delta Lloyd boekt ruim eenvijfde hogere winst VNU: Versnelde groei op nieuwe markten als China Rentekortingen om positie op hypotheekmarkt te versterken Geknoei met klantengegevens 'ABN moet met concurrent aan tafel over Antonveneta' Steun 'oppepplan' economie Games inruilen bij Free Record caanse olie icordprijs jonden - Op de olie- Jet van New York ^tering van een vat rj,0r levering in april k355,70 dollar. Het vo- ®55,67 dollar, dateert ïvorig jaar. Ook de «ordzee-olie kwam ^eerder bereikt ni- de Londense olie- kt steeg Brent-olie 'P+d van 53,36 dollar stijging volgde op ver een nieuwe kou- iVS. De prijzen gin- jalaag toen in de send werd dat de en in de VS de afge- sterker zijn toege was verwacht, en de prijzen weer rerleg bij itgelopen - Het overleg over CAO bij ING is gis- ilopen. ING en de iden het niet eens r de pensioenen bij sekeraar. De onenig- ich toe op de inzet s die ING overhoudt ïers pas op hun ïnsioen gaan. De en dat dit geld vol- gestoken in een ids en een levens- ING zegt dit tweederde te willen eeft circa 23.000 j. e aantal ■anvragen iet afgelopen jaar is patentaan vragen (ereikt. Rond 35 de patentaanvra- it de VS. De meeste etreffen elektroni- licinale producten, jijfers van de World Property Organiza- S het WIPO is Japan j,6 procent, Duits- ,4 procent en Dr 4,4 procent. De ing komt uit ont- ;n jonge industrie- Uid-Korea, India en icems die de mees- i indienden zijn lushita en Siemens. en jaagt op ir Colombia Bierbrouwer Hei- llombia's grootste paria, overnemen, leuters meldde op inieme bronnen iden van Heineken iprekken hebben iet hoofdkantoor Bavaria is de Ehankelijke brou- ;-Amerika en zei i op zoek te zijn tenlandse partner. ?g daarop bijna 70 'bedrijf heeft in- marktwaarde van :d dollar. Heineken imentaar geven. shi betaalt in Daimler Japanse autofabri- shi en het Duits- I DaimlerChrysler punt om hun pro- vr achtwagendivi - |i Fuso af te wikke- de Financial Times li aan Daimler een ïding van 762 mil- 8talen. Daimler be- )ishi vorig jaar 140 1,1 miljard euro) ing van 65 procent fagendivisie. Kort 1 aan het licht dat in aan voertuigen heim waren ge leidden tot een jke ongevallen. D4 omzet in de lift )e horeca-onder- (derland hebben in rartaal van vorig int meer omzet ge- 'oorgaande drie tilde de omzet keer f pleving was vooral a prijsverhogin- uit voorlopige cij- IBS. Over heel Uizet 0,3 procent iet voorgaande ihet bedrijfschap .tering werd vorig ird euro omgezet. narkt EU aïne open Suropese Unie en ben gisteren be- arkten voor de open te stellen, juota vervallen, s dat zij vaste igen zullen invoe- ïns en vezels geldt lef van 4 procent, i stoffen van 8 oor compleet ge- edingvan 12 pro- e exporteerde in miljoen euro edrijven uit de EU 12 miljoen euro af donderdag io maart 2005 den haag/gpd - Het deze week opgedoken virus CommWarrior is de voorbode van een wereld wijde plaag. Als eerste in zijn soort verspreidt het zich via ge- luid- en beeldboodschappen op mobieltjes met mms-func- tie. Het virus stuurt zichzelf naar nummers in de telefoon lijst van de gsm. Na infectie nestelt het zich in het toestel, wordt actief en zuigt de batterij leeg. Fabrikanten van mobiele tele foons en virusbestrijders ma ken zich op voor een ware oor log. „Het is een nieuw feno meen, dat steeds vaker voor komt," zegt Rafke Severens van Govcert, de overheidsinstantie die helpt burgers en bedrijven te beveiligen tegen digitale cri minaliteit. Na wereldwijde uit braken van kwaadaardige com putervirussen als MyDoom, Bagle and Sober, die zich als wormen in de pe's nestelen is een 'griepgolf voor mobieltjes nog slechts een kwestie van tijd. Nieuwe gsm's lijken steeds meer op kleine computers en kunnen dus ook worden ge'ïn- utrecht/gpd - Rabobank wil snel marktaandeel winnen in de grote steden in Nederland. Daar voor gaat de bank kortingen bie den op hypothecaire leningen. Zo hoopt de bank een grotere rol te spelen op de sterk gegroeide markt voor het oversluiten van hypotheken. In de 32 grote steden in Neder land met meer dan 75.000 in woners heeft Rabobank op de hypotheekmarkt nu een aan deel van 13 tot 14 procent. „Dat moet 20 procent worden," ver duidelijkte bestuurslid Van Schijndel gisteren bij de pre sentatie van de jaarcijfers over 2004. Rabobank zag de netto winst vorig jaar met 12 procent stijgen naar ruim 1,5 miljard euro. Om terrein op de concurrentie te winnen, geeft Rabobank van af 15 maart rentekortingen. Bij langlopende hypotheken wor den bijvoorbeeld de rentelasten over de eerste drie maanden kwijtgescholden. „Wij spelen nog een te kleine rol in de over- sluitmarkt. Heel veel mensen hebben een hypotheek bij de Rabobank. Als hun hypotheek is afgelopen, stappen ze vaak naar een andere bank. Dat ge beurt ook als ze de hypotheek willen oversluiten voor een hy potheek met een lagere rente. Met onze aanbiedingen en een nieuwe reclamecampagne wil len we zorgen dat ze eerst bij ons aan tafel komen." Naast de hypotheekmarkt gaat Rabobank zich in de grote ste den ook meer richten op mid- delgorte en kleine bedrijven. „In totaal hebben wij in het MKB een marktaandeel van 40 procent," zegt bestuurslid Piet fecteerd, gewoon via de ether of via computers, waarmee tele foons steeds makkelijker com municeren. „Naast de ver trouwde telefoonlijn kan dat nu ook via sms, mms en bluetooth," zegt veiligheidsana list Tom Welling van virusbe strijder Symantec. „Daar zijn virussen gek op: zo veel moge lijk communiceren om zich zo snel mogelijk voort te planten." KPN en Symantec hebben nog niet gehoord van gedupeerde mobiele bellers in Nederland. Maar dat komt vast nog wel, verwacht de telefoonmaat schappij en de virusbestrijder. In het buitenland hebben tele foonvirussen wel al diverse ke ren toegeslagen. Het Cabir-virus verspreidde zich onlangs binnen een half jaar naar gsm's in zeker 16 lan den. Ook dit kwaadaardige pro grammaatje, oorspronkelijk ontwikkeld om de beveiliging van mobieltjes te testen, slurpt de batterij leeg. De gevolgen van gsm-virussen dreigen min stens even ernstig te worden als bij de huidige generatie com- Moerland. „In de provincie is dat 50 tot 60 procent. Dat bete kent dat het in de stad nog moet groeien." Hoewel Rabobank in Neder land inzet op de grote steden, blijven de regio en de agrari sche sector de basis voor de in ternationale groei van de bank. „Het contact met de regio blijft ons primaire bestaansrecht." zegt bestuursvoorzitter Bert Heemskerk. „Laten we voorop stellen dat de Nederlandse boe ren nog maar voor een klein ge deelte van onze inkomsten zor gen. Maar de Nederlandse agra rische sector is onze basis. Bij onze internationalisering zetten we in op 'agribusiness'." Volgens Heemskerk hebben de aangesloten banken, verzeke raar Interpolis, leasebedrijf La ge Landen, vermogensbeheer ders en banken in het buiten land allemaal winst gemaakt. De grootste stijging komt bij In terpolis vandaan: bijna 40 pro cent Minder plezierig voor Heems kerk was de afgeketste overna me van de Farm Credit Services of America, een coöperatieve kredietverlener voor boeren. „Met oud-voorzitter Duisen- berg van de Europese Centrale Bank heb ik nog in de VS gelob- byed om de overname rond te krijgen. Ik heb er veel tijd in ge stoken. Helaas ging het voor het bestuur van die bank, dat in eerste instantie akkoord was, uiteindelijk toch te ver. Het hele overnamegevecht heeft ons een hoop positieve publiciteit opge leverd. In de agrarische sector van de Verenigde Staten is onze naam nu wel gevestigd. We gaan er zeker nog eens een overnamepoging wagen. putervirussen. In het gunstigste geval valt een mobieltje uit. „Dan moet het toestel even compleet herstart worden," zegt Bram Oudshoorn, woord voerder van KPN. Hij sluit niet uit dat de eigenaar hiervoor naar de winkel moet. „Verve lend als je bereikbaar wilt zijn, ja." Op afstand kunnen computer krakers straks via gsm-virussen waarschijnlijk ook zien welke commando's de gebruiker zijn toestel geeft, bijvoorbeeld tij dens het bankieren. Vertrouwe lijke gegevens, zoals wacht woorden kunnen worden ge stolen of gewist. Ook zijn virus sen denkbaar die afluisteren mogelijk maken. De 'zelfbel-virussen' raken vooral de portemonnee. Crimi nelen laten daarmee in één keer duizenden mobieltjes voor vele euro's per minuut bellen met hun eigen betaalnummers, zonder dat de eigenaren het merken. Veel mensen die inbel- len op internet zijn daarvan al het slachtoffer geworden. „Met gsm-virussen gaat er weer een enorme nieuwe markt voor ze open," zegt woordvoerder Welling van Symantec. Crimi nelen achter dit soort praktij ken zijn moeilijk te pakken om dat ze nagenoeg ongrijpbaar opereren vanuit Oost-Europa. Net als bij computers zullen ge bruikers daarom de komende jaren hun gsm's moeten bevei ligen met anti-virusprogram ma's. Die zijn al beschikbaar, maar worden nog amper ver kocht. „De ervaring leert dat het eerst goed moet misgaan," zegt Welling. KPN adviseert z'n mobiele bel lers vooral goed te letten op de waarschuwingssignalen die hun mobiele telefoon geeft. „Bij onbekende programma's geeft een telefoon meestal een mel ding dat een bericht of een pro grammaatje misschien niet vei lig is," zegt Oudshoorn van KPN. Zijn advies: bij twijfel, weg ermee. Meer informatie: www.waarschuwingsdienst.nl www.symantec.nl www.govcert.nl Mobieltje met tv Als alles meezit, komt KPN in de loop van volgend jaar met digitale televsie via de mobiele telefoon. Het is de bedoeling dat tv-kijken via het mobieltje niet alleen een passieve bezigheid wordt, maar ook interactief wordt gemaakt Zo zou iemand tij dens het bekijken van een vi deo van een artiest direct kunnen doorklikken en het liedje als beltoon gaan ge bruiken. In diverse landen lopen al proeven, terwijl in Korea het product al op de markt is. KPN-bestuurslid Demuynck zei gisteren dat de mogelijkheid om overal en altijd tv te kijken, op zich al interessant is, ook voor omroepen en adverteerders. „Echt overtuigend wordt het als het ook interactief is." Deze zomer doet KPN met Digitenne, Nozema en TNO een technische proef, ge volgd door een praktijkproef met 500 gebruikers. Voor in teractieve mobiele program ma's wordt gepraat met SBS en MTV Networks. door Frans van den Berg haarlem - Informatieconcern VNU wil de komende jaren 'agressief groeien in de nieuwe markten China, India, Brazilië en Rusland. Verder wil het be drijf marktleider zijn op het ge bied van marketing en kijkcij fermetingen. Na de verkoop van de Gouden Gidsen Divisie heeft VNU een oorlogskas van ruim één miljard euro om be drijven te kunnen overnemen. Dat kondigde topman Van den Bergh gisteren aan bij de pre sentatie van de jaarcijfers. Die cijfers waren aanzienlijk beter dan een jaar geleden. In 2003 kelderde het nettoresultaat nog met 23 procent tot 130 miljoen euro, maar in 2004 klom het re sultaat met 25 procent tot 163 miljoen euro. De omzet daalde wel licht tot 3,7 miljard euro, maar dat kwam mede door het afstoten van de Gouden Gidsen en de gedaalde dollarkoers (60 procent van de omzet komt uit de VS). De ombouw van uitgever naar informatieleverancier voor be drijven, begint steeds meer vruchten af te werpen. De Ame rikaanse bedrijven AC Nielsen (marktonderzoek) en Nielsen Media Research (metingen van tv, radio en internetgebruik) zijn de moneymakers. VNU ver wacht daar de komende jaren steeds meer van door de intro- milaan/anp - ABN Amro moet met zijn Italiaanse concurrent een oplossing vinden voor zijn belang in Antonveneta. Het Ne derlandse bankbedrijf kan sa men met Banca Popolare di Lo- di (BPL) een toekomstplan uit stippelen voor de Italiaanse bank. Dat heeft de centrale bank van Italië gezegd tegen ABN-topman Groenink, vol gens de financiële krant II Sole 24 Ore. Eerder deze week had Groenink een gesprek met president Fa zio van de centrale bank in Ita lië. Groenink kwam langs om de kansen te peilen voor een overnamebod op Antonveneta. De kleine Italiaanse bank BPL overweegt echter ook een krachtenbundeling met Anton veneta. BPL zou aansturen op een fusie. ABN heeft een belang van 12,7 procent in Antonveneta. Jaren- ductie van nog betere meetsys temen die zijn afgestemd op de wensen van adverteerders en radio- en tv-stations. Het opzet ten van een nieuw marketing- systeem in Nederland en aan sluitend de rest van Europa loopt tot nu toe stroef en kost meer dan voorzien. Wel succesvol is VNU op de markt van beurzen. Er worden er steeds meer opgezet, zelfs acht in China. Bij de bedrijfs bladen gaat het nog steeds niet goed. De advertentiemarkt is zwak, zeker de ICT-sector in Europa. Wel is er een opleving van de personeelsadvertenties en dat is met name bij Interme diair merkbaar, al zullen vol gens Van den Bergh de gouden tijden nooit meer terugkeren. Wel is de personeelssite Natio- naleVacaturebank.nl in handen gekomen van VNU. Waar en welke bedrijven VNU wil inlijven, weigerde Van den Bergh te zeggen. „We zijn nog bezig een groot internationaal bedrijf op te zetten, dat nu al actief is in 100 landen. We snij den nog verder in de kosten, zoals de verplaatsing van het hoofdkantoor van Haarlem naar New York, en willen door groei en overnames in nog meer markten en landen marktleider worden." Het aan deel VNU was gisteren de sterk ste daler in de AEX-index met een verlies van 4,5 procent. lang kon ABN er veel invloed uitoefenen via een aandeelhou derspact. Maar de samenwer king met drie andere aandeel houders is opgezegd. BPL heeft nog geen 3 procent van de aan delen in Antonveneta, maar zou via een omweg een belang van meer dan 30 procent heb ben opgebouwd. Groenink reisde na zijn gesprek met de centrale bank direct door naar Lodi om met de top van BPL te praten. ABN Amro besluit nog deze week of er een officieel bod komt op de aande len van Antonveneta, aldus II Sole. Topman Groenink deed eerder zijn beklag bij de Europese Commissie over de beperkte mogelijkheden om uit te brei den in Italië. Volgens Fazio houdt de centrale bank van Ita lië zich aan de spelregels die binnen de EU zijn afgesproken. londen/anp - Uitgeversconcern Reed Elsevier is bij de vorig jaar overgenomen Amerikaanse databank Seisint incidenten op het spoor gekomen. Mogelijk is op frauduleuze wijze toegang verkre gen tot informatie over circa 32.000 Amerikanen. De justitie is op de hoogte gesteld en doet onderzoek. Derden hebben wachtwoor den ontvreemd van klanten. Die gaven toegang tot informatie als namen, adressen, sofi- en rijbewijsnummers, maar niet tot medi sche en financiële gegevens. Reed Elsevier zegt dat de financiële implicaties 'beheersbaar zijn'. Toch reageerden beleggers vrij ne gatief. De beurskoers zakte gisteren zo'n 2 procent. Seisint, een in Florida gevestigde databank met informatie voor risicobeheer, kwam vorig jaar voor 775 miljoen dollar in handen van Reed Else vier. Het valt onder LexisNexis, dat al veel langer onderdeel van het Brits-Nederlandse concern is. amsterdam/anp - .Delta Lloyd heeft in 2004 een nettowinst ge boekt van 302 miljoen euro. Dat is ruim 22 procent meer dan in 2003. De verzekeraar dankt de winstgroei aan hogere inkom sten uit verzekeringen, terwijl de kosten vrjwel gelijk bleven. De premie-inkomsten kwamen uit op 5,6 miljard euro. Een groei van 13 procent. Bij de levensverzekeringen en pensioenen stegen de premie - inkomsten met 16 procent tot 3,6 miljard euro. De inkomsten uit schadeverzekeringen no teerden ook een groei van 16 procent, terwijl de zorgtak een kleine min liet zien. Het resul taat voor belastingen bedroeg vorig jaar 409 miljoen euro, een record. Van dit bedrag kan 194 miljoen euro worden toege schreven aan koerswinsten op de beleggingsportefeuille. Topman Hoek sprak gisteren van 'een uitstekend jaar' en ver wacht dat alle verzekeringson derdelen ook dit jaar meer pre mie-inkomsten zullen binnen halen. Ook moet de positie op de Nederlandse hypotheken- markt verbeteren. Afgelopen jaar toonde de verkoop van hy potheken een groei van bijna 30 procent, waardoor Delta Lloyd inmiddels voor 9 miljard euro aan hypotheken beheert. Daartegenover staat dat de kos ten 10 procent hoger komen te liggen door de invoering van de nieuwe boekhoudregels IFRS. Onder het nieuwe boekhoudre- gime werken de beleggingsre sultaten sterker door in de winstcijfers. Daarom wordt geen winstverwachting uitge sproken voor 2005. Topman Hoek zei dat het bedrijf in Ne derland overnamekandidaten zoekt om zijn verkoopnetwerk te vergroten en om de zorgtak te laten doorgroeien naar 2 mil joen klanten. even tevreden te stellen. Met dit soort spelletjes hoopt Iwata juist nieuwe klanten aan te spreken, zoals oma's. „Oma's gaan mogelijk van de puppy's houden. Elk stukje software be reikt zo zijn eigen doelgroep. Wij moeten zelf nadenken welk etiket wij erop plakken." Nintendogs, het hondenspelle tje, komt nog niet in de Neder landse winkels te liggen, maar met zestien spellen is er voorlo pig voldoende keuze. Nintendo gaat ervan uit dat tegenover elk DS-apparaat in de lanceringsfa se twee verkochte spelletjes staan. Deze conservatieve in schatting is volgens Iwata een gevolg van de speelbaarheid van Gameboy Advance-games op de DS. Bovendien kunnen eigenaren van de DS via een draadloos netwerk tegen elkaar gamen met één spelletje. Van de doelstelling om een bre de doelgroep aan te spreken, is in Nederland nog niet veel te merken. Reclamecampagnes richten zich hier vooral op de jeugd met veel aandacht op zenders als MTV, TMF, Nicke lodeon en Jetix. In de VS werd de DS gebundeld met een de monstratieversie van het schiet spel Metroid Prime Hunters, om het enthousiasme te laten overslaan naar andere familie leden. Ook in Europa moet dat spel als katalysator dienen. straatsburg/anp - Het Europe- se plan om de kwakkelende economie op te peppen, kreeg gisteeen ruime steun van het Europees Parlement. De parle mentariërs stemden met 514 te gen 110 voor de hervorming, waarover oud-premier Kok re cent advies had uitgebracht. Het plan vereist dat landen meer investeren in kennis, on dernemerschap en een vrije markt. Het plan moet 6 miljoen banen creëren voor 2010. Doel is dat de Europese economie zo sterk groeit, dat er voldoende geld is voor de hoogstaande so ciale zekerheid en milieuregels hier. De socialisten lieten op het laatste moment hun bezwa ren vallen. „De tekst meldt nu duidelijk dat de sociale zeker heid niet wordt aangetast. Daarom steunen we het", aldus een PvdA-woordvoerster. De tegenstemmen kwamen van linksere groepen en de Groe nen. GL-parlementariër Lagen dijk mist voldoende aandacht voor het milieu: „Door het hele plan waait een kille neo-liberale wind." Free Record Shop wil de markt voor computergames openbre ken. De keten start een inruilactie voor gebruikte spelletjes en zet zo de aanval in op concurrenten Bart Smit, Intertoys en Blokker. Volgens Free Record worden er miljoenen tweede hands computergames gespeeld op Playstation, Nintendo en X- box. Voor spellen die niet ouder zijn dan een halfjaar biedt de keten 20 euro, als de klant een nieuw spel koopt. Zonder nieu we aanschaf biedt het bedrijf 15 euro. Oudere games krijgen een lagere inruilwaarde. Met de inruilactie wil het bedrijf z'n omzet in computergames binnen twee jaar verdubbelen. De ke ten gaat de aangeboden tweedehands games ook weer verko pen. Een test in een aantal filialen heeft uitgewezen dat een deel van de klanten belangstelling heeft voor goedkopere, gebruikte versies. Er werden vorig jaar in ons land 3,7 miljoen spelletjes verkocht voor spelcomputers. De nieuwe spelcomputer Nintendo DS komt morgen op de Europese markt. Foto: ANP/Juan Vrijdag door Jeroen Segenhout/ANP Amsterdam - Oma die op een priegelschermpje haar kunsten op het gebied van computerspel len vertoont. Volgens Nintendo is het een haalbare kaart. Vanaf morgen verkoopt de Japanse spelcomputerfabrikant de DS in Europa, de opvolger van de we reldberoemde Gameboy waar mee ze ook de niet-gamers hoopt te bereiken. Nintendo leverde deze week zo'n 650.000 exemplaren aan de Europese detailhandel. En kele tienduizenden exemplaren vinden zo hun weg naar de Ne derlandse consument, aldus productmanager Bianca van Dort voor de Benelux. DS staat voor Dual Screen, twee schermen, waarmee Nintendo zich wil onderscheiden van de Playstation Portable (PSP) van Sony. Met de PSP met afspeel- mogelijkheden voor muziek en films doet Sony een recht streekse aanval op de machts positie die Nintendo nu heeft met de Gameboy. Vanaf 1989 was de Gameboy met meer dan 170 miljoen verkochte exem plaren bijna alleenheerser met handzame spelcomputers. Maar Sony sloeg eind vorig jaar een nieuwe weg in. De PSP ligt sinds december in de Japanse winkels, de VS volgen later deze maand en Europa waarschijn lijk ergens in april. Zelf zeggen de fabrikanten dat ze nauwelijks in eikaars vaar water zitten, maar de kans lijkt klein dat consumenten beide apparaten aanschaffen. Daar voor is mobiel gamen net even te duur, zeker voor het jeugdige publiek dat het meest valt voor nieuwste gadgets op spelcom- putergebied. De DS kost 149 euro, terwijl de PSP waarschijn lijk voor meer dan 200 euro in de schappen komt te liggen. Nintendo-topman Satoru Iwata vertelde onlangs ook opa's en opa's aan het spelen te willen krijgen. De DS is vernieuwend. Dat één led-scherm via aanra king als joystick kan fungeren, geeft een bijzonder speelgevoel. Liefhebbers kunnen zelfs schreeuwen of blazen tegen het apparaat om iets gedaan te krij gen. Veel hangt echter af van de spelletjes die grote bedrijven als EA of Ubisoft daarvoor aanbie den. Bij Nintendo-spellen zoals Wario Ware zit het wel goed met het touchscreen-element. Echte fanaten kunnen bij de DS zelfs hondjes opvoeden. Een aaitje over het aanraakscherm is al voldoende om een puppy Rabobank-topman Heemskerk: „Contact met regio ons primaire bestaansrecht." Foto: GPD/Phil Nijhuis

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9