r peuters tmatige er slecht szelmarathon ig in de UIT 'Dit is een droom die uitkomt' IMzi f idsch Dagblad An Hommes nieuwe waarnemer Rijnwoude DM'DV Maandag 14 maart start het Leidsch Dagblad met een unieke abonneewervingsactie. Leidsch ^Dagblad waarschuwt voor cyclamaat COMMENTAAR Plaatsgebrek in speciaal onderwijs Ontsteker wordt Vietnamees fataal Kinderen dood door vergiftiging McDonald's op de sportieve toer Celtransplantatie geeft diabetici hoop ^lllipv PSV naar kwartfinale Champions League {HpVW? jCHCVEM-22 FEBKtMK) 20BS Sf GESPRE! f1 "*-? Rustige dag HESS ~w a 5-6° 13-4 door Marieta Kroft rijnwoude - Amper een week nadat waarnemend burge meester Hessing plotseling ont slag nam, heeft Rijnwoude al weer een nieuwe eerste burger. An Hommes (62) uit 's Graven- zande wordt vandaag in het provinciehuis beëdigd tot waar nemend burgemeester. Dat heeft de provincie Zuid-Hol land gisteren bekendgemaakt. Haar benoeming volgt op het ontslag dat Enric Hessing (WD) nam nadat hij het ver trouwen verloor van het college en de raad. Dat gebeurde toen bleek dat zijn onkostendeclara- ties niet klopten. WD'er Hommes is bekend in de regio. Eind vorig jaar nam ze na acht maanden afscheid van Jacobswoude omdat deze ge meente weer een vaste burge meester kreeg.Tussen 2001 en 2004 nam ze waar in 's Graven- zande, een gemeente die met 19.000 inwoners net zo groot is als Rijnwoude. Ze vertrok er omdat 's Graven- zande vorig jaar opging in de gemeente Westland. Hoe lang Hommes in Rijnwou de blijft, hangt af van de discus sie die speelt rondom de ge meentelijke herindeling in Mid den-Holland. Gedeputeerde Staten nemen binnen enkele weken een besluit over een fu sie of vergaande samenwerking tussen Boskoop, Waddinxveen en Rijnwoude. Als Rijnwoude zelfstandig blijft, dan wordt er alsnog een selec tieprocedure begonnen voor een kroonbenoemde burge meester. EL, ik neem een vast Irwnrtnalnhnnnpment en Ontvang de eerste 2 weken gratis! 1 Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Tfelefoon: I Geboortedatum: I Bank/giro* (advertentie) Kijk in de krant van maandag hoe u kans maakt op mooie cadeaus! Uitsluitend bij automatische Ie in ong h Dagblad, tav, afd. Lezersservice. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis). E-mail: lezersservioe@hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl. Deze aan bieding is geldig tot 31 maart 2005. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch rADagblad 710404 600011 BEL VOOR MEER INFORMATIE 020 523 60 12 OF KIJK OP WWW.HESAMSTERDAM.NL HOGESCHOOL VOOR ECONOMISCHE STUDIES AMSTERDAM PAL ACHTER DE ARENA donderdag io maart 2005 OPGERICHT 1 MAART 1860 iNP - Twee glazen Isdrank en een be- rank per dag zijn )r jonge kinderen, die manier te veel matige zoetstof cy- nen. Die waarschu- iran de Voedsel en iriteit (VWA). ttige suikers zijn in levensmiddelen. In lucten - van toetjes ije) frisdrank tot vi- en peutertandpas- zoetmakers als cy- JËcharine of aspar- q vaker voor. I producten (96 pro- ten op zichzelf min- 1 dan het wettelijk maximum. Wie per leveelheden of een chillende producten -—Jan echter wel meer M^en dan goed voor I' is. De VWA waar- Isteren dat dat ge- flfe |voor jonge kinderen iijk eten en drinken feren ook vaak pro- feigenlijk alleen voor jstemd zijn. Als kin- fe vaak doen kunnen jplamaat binnen krij- s nog wat de gevol- S jonge kinderen re- 1 :el zoetmakers bin- Niettemin zijn de b suikers niet toege- |)ducten als zuigelin genvoeding en koekjes die spe ciaal voor baby's, peuters en kleuters zijn. Voor peutertand pasta geldt dat verbod overi gens niet. Volgens een VWA- woordvoerster zijn de hoeveel heden zoetstof hierin zo klein dat mensen zich daar 'geen zorgen' over hoeven te maken. De VWA richt zich volgens de woordvoerster vooral op beper king van het gebruik van cycla maat. De stof, die dertig keer zoeter is dan suiker, is omstre den. Het voedselnet van Wage- ningen Universiteit meldt dat hoge doses cyclamaat volgens een aantal studies kanker kun nen veroorzaken. In de Verenigde Staten is de zoetstof om deze reden verbo den. De Europese Unie wil vooralsnog de toegestane hoe veelheid cyclamaat in produc ten terugdringen. In juli wordt de wettelijk toegestane hoeveel heid van de stof verlaagd om ervoor te zorgen dat ook kinde ren de maximale dagelijkse hoeveelheid niet overschrijden. Eind januari 2006 moeten de 'oude flessen frisdrank' uit de supermarkten verdwenen zijn. Het is niet duidelijk of te veel cyclamaat daadwerkelijk ge vaarlijk is, maar de VWA en het Voedingscentrum adviseren ouders het zekere voor het on zekere te nemen. Ratten kregen bij een hele hoge dosis cycla maat afwijkingen aan hun zaadballen, maar daar is bij mensen niets van gebleken. (advertentie) HOMO-OUDERS gidsland. Het is een de jaren zeventig en lar oude tijden lijken kunij Na de legalisatie van jftdrugs en euthana- rmond (Nederland opnieuw nen evuridische doorbraak, ^ndaa'ernationale gemeen- Vl ontgaan. Een Ka- yyjrheid wil een punt ^ier de dis van homo- fr hen in len buiten- ideren te is het verdedigen dat ho- mannen of vrouwen ieldnderen mogen heterostellen wel. berusten op kind zou het beste l een vader en moeder er. In het algemeen lsschien, maar hoe- r-'n groeien niet op in jj" ïzinnen of ontwrichte gezinnen? Het is een i stelling dat hetero's oeders zijn dan ho- de liberalisering van de Neder landse adoptiewetgeving het buitenland kan afschrikken nog langer kinderen ter adoptie aan te bieden. Het kan de indruk wekken dat in Nederland alles mogelijk is, terwijl er een grote vraag is. Verder hebben adop tiekinderen vaak al heel wat meegemaakt en zijn ze gebaat bij de plaatsing in een gezin, dat aansluit bij hun eigen tradities. Toch zijn de meeste kin deren waarschijnlijk be ter af met de liefdevolle zorg van een Nederlands homopaar dan in een armoedig en overvol weeshuis in het bui tenland. Dat neemt niet weg - en daarin heeft minister Donner van justitie gelijk - dat nog steeds geen enkel land bereid is mee te werken aan adoptie door homostellen. Daarmee behoudt de discussie - hoe principieel ook - een hoog theoretisch ge halte. Een wetswijziging levert voorlopig niet veel meer op dan valse hoop voor homo's met een diepe kinderwens. >ch bezwaar is wel dat Hugo Schneider leiden - Zeker vijftig leerplichti ge kinderen in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek zit ten thuis. Zij gaan niet naar school omdat er voor hen geen plaats is in het speciaal onder wijs. Dat is gebleken uit onder zoek in opdracht van het Bu reau Leerplicht. Hanoi - Een Vietnamese man die een ontsteker in zijn mond stopte om te bewijzen dat die niet zou ontploffen, is overle den toen dit wel gebeurde. De 21-jarige Nguyen Van Hao was met een paar vrienden aan het drinken toen hij de oude en roestige detonator liet zien. Het voorwerp met een diameter van bijna 1 centimer had aan een uiteinde twee elektriciteitdra den. Hao vroeg een vriend de draden in het stopcontact te steken. Door de ontploffing werden zijn kaken stukgesla gen. manilla - Door een voedselver giftiging gisteren in de Filipij- nen zijn 27 leerlingen omgeko men. Bijna honderd andere leerlingen van een basisschool in Mabini zijn opgenomen in ziekenhuizen. Mogelijk ligt de bron van de vergiftiging in een tussendoortje dat ze tijdens de pauze hadden gegeten. De snack was gemaakt van cassa- vewortels. Niet goed bereide cassavewortel wordt door het menselijk lichaam omgezet in cyaankali. new york - Hamburgerconcem McDonald's, dat al veel kritiek kreeg op zijn ongezonde voed sel, gaat in een grote reclame campagne wijzen op de nood zaak om te sporten. ,,U kunt beter minder tijd voor uw tv doorbrengen", luidt een slogan. Onder anderen worden de be roemde tenniszusjes Serena en Venus Williams ingeschakeld. McDonald's gaat met de natio nale olympische comités van 119 landen samenwerken om manieren om actief te leven te promoten. Leidsch Dagblad 'Leiden gaat geen softdrugs produceren' Marlous Nieuwveen naar basketbalwalhalla WNBA door Gertjan van Geen leiden - Basketbalster Marlous Nieuwveen speelt komend sei zoen in de Amerikaanse prof competitie WNBA. De 24-jarige Leiderdorpse tekende een con tract bij Los Angeles Sparks. Nieuwveen is de tweede Neder landse die het basketbalwalhal la mag betreden. Sandra van Embricqs ging haar voor. ,,Dit is een droom die uitkomt", zegt de oud-speelster van BV Leider dorp. Nieuwveen heeft er eerst in stil te een paar dagen van genoten. De 1.94 meter lange center stu deerde vier jaar aan de univer siteit van Valparaiso en is sinds drie jaar professional. Haar kor te carrière voerde haar via Zuid- Korea, Hongarije, Italië en Frankrijk naar Spanje waar ze voor Caja Canarias uitkomt. In een eerder stadium werd ze niet goed genoeg bevonden voor de WNBA. Tijdens een 'draft camp' kon ze in 2002 geen contract afdwingen. „Maar ik heb de hoop nooit op gegeven", zegt Nieuwveen. „Ik heb altijd gedacht dat ik ooit nog een kans zou krijgen voor ik met basketbal zou stoppen. Ik had er alleen niet op gere kend dat het dit jaar al zou ge beuren." Op basis van een videoband met beelden van haar prestaties boden de Sparks, tweevoudig kampioen, haar een verbintenis aan. Nieuwveen twijfelde geen seconde om haar handtekening te zetten. „Het is een hele eer om in de WNBA te spelen. Het is niet zo dat ik financieel nu binnenloop. Het salaris is rede lijk normaal, ongeveer hetzelfde als ik in Spanje opstrijk. Maar ik zou het ook voor niets doen. Als je zo'n kans krijgt, gaat het niet om het geld. Ik ga plezier heb ben en basketballen met en te gen de beste speelsters ter we reld. Het niveau is erg hoog, dus hét wordt een ontzettend mooie uitdaging. Ik denk dat ik een heleboel ga leren." De WNBA-competitie loopt van eind mei tot eind augustus. Op 24 april wordt Nieuwveen in Los Angeles verwacht voor een trainingskamp. „De Spaanse competitie duurt tot 9 april. Dan zijn de play-offs. De eerste ronde is op 19 april voorbij en ik denk niet dat we verder ko- Marlous Nieuwveen. Foto: Hielco Kuipers men. Dat komt dus mooi uit. Misschien kan ik eerst nog een paar dagen naar huis." BFSg i 4 --f Monaco - PSV heeft gisteravond de kwartfinales bereikt van de Champions League. De Eindhovense ploeg won in Zuid-Frankrijk ook de return tegen AS Monaco, met 2-0. Twee weken geleden zegevierde PSV voor eigen publiek met i-o. Vennegoor of Hesse- link opende de score na 28 minuten. Hij kopte hard raak na een hoekschop van Van Bommel. Ver in de tweede helft besliste de Amerikaan Beasiey, net ingevallen voor Vennegoor, de wedstrijd op aangeven van Cocu. Monaco eindigde met tien man. Givet kreeg rood na een smerige overtreding op Farfan. De PSV-fans vieren feest. Zie verder sportpagina's. Foto: ANP/Olaf Kraak „Het is net alsof ik een com pleet ander mens ben", aldus Lane, bij wie de ziekte dertig jaar geleden werd geconsta teerd. Door zijn zwakke ge zondheid had Lane jaren gele den zijn baan moeten opgeven. In 1997 overleefde hij ternau wernood een ernstig ongeluk, nadat hij in zijn auto bewuste loos was geraakt. Buiten bewustzijn raken, is een van de verschijnselen die kun nen optreden als de glucose- spiegel te snel daalt. Diabetes kan na verloop van tijd schade veroorzaken aan de bloedvaten. De kleine bloedvaten (haarvaat jes) kunnen zelfs dichtslibben. Daardoor hebben suikerpatiën ten een veel grotere kans op een hartinfarct, beroerte, nier- falen en amputatie van bijvoor beeld een voet. Ook het netvlies kan schade oplopen waardoor op den duur blindheid kan ont staan. In Nederland is van 474.000 mensen (waarvan 216.000 man nen en 258.000 vrouwen) be kend dat ze diabetes hebben. De meesten zijn van middelba re of oudere leeftijd. Van de Ne derlanders met diabetes heeft ongeveer 15 procent type 1 dia betes. Bij deze variant zijn de insulinecellen vernietigd door het eigen afweersysteem en moet de patiënt iedere dag dus zelf insuline inspuiten. Bij type 2, circa 85 procent van de dia- betesgevallen, maakt het li chaam meestal nog wel zelf in suline aan, maar niet genoeg. Type 2 komt steeds meer voor onder jongeren. Bono for president? Leuk idee, maar maar niet... Sassenheim treurt om het afscheid van zijn bode Toon londen/anp - Britse artsen heb ben mogelijk een doorbraak in de strijd tegen suikerziekte be reikt. Dankzij een revolutionai re celtranplantatietechniek is een diabetespatiënt voor de eerste keer volledig genezen van diabetes (type 1), meldden Britse media gisteren. Een medisch team van het King's College in Londen heeft bij de 61-jarige Richard Lane insulineproducerende cellen uit de alvleesklier van een over leden donor geïmplanteerd. Na drie transplantaties hoeft Lane zichzelf niet meer met insuline te injecteren om zijn bloedsui- kerspiegel op peil te houden. Twee andere patiënten die vol- gens dezelfde methode zijn be handeld hebben nog maar hele kleine doses insuline nodig. Insuline is een hormoon dat nodig is om suiker, zetmeel en andere voedingsmiddelen in energie om te zetten. Bij de stofwisselingsziekte diabetes produceert het lichaam zelf geen insuline of maakt het daarvan niet goed gebruik. Bij de nieuwe behandeling worden de donorcellen in de lever, die dient als een soort reserve-al vleesklier, van de patiënt inge bracht. (advertentie) HEAO DEELTIJDOPLEIDINGEN AANVANG 14 MAART KANSEN KRIJG JE NIET DIE MOET JE CREËREN

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1