'Schuld schietpartij Irak bij VS' BUITENLAND i Het grote gelijk van George Bush Gezag Maschadov verdampte snel Nog losse eindjes aan onderzoek 'Madrid' Italianen nemen geen genoegen met Amerikaanse uitleg 5Farao Toetanchamon werd niet doodgeslagen Premier Kosovo aangeklaagd Nigeriaanse smokkelt 104 kilo slakken naar Engeland tif- >11 Crowe rit al-Oaeda' ussell Crowe is enke leden het doelwit ge- het terroristennet- [eda. Gelukkig werd jwaarschuwd en beschermd door Jn. Dat zegt de film- n interview in de JLü(e van het blad GQ. U ook andere Holly- ÏJten gevaar liepen 'te worden. 'cte krokodil inensen op ypt Een gigantische kro- -j/ pogelijk 80 mensen F is aan de oever van r Efemeer in het oosten jda gevangen. Het 5 je reptiel is ongeveer 4 en weegt tussen de ^0 kilo, melden func- i van het Oegandese jfjff. De autoriteiten Jije krokodil bescher- I een woedende me- 71ingen die het dier en. tharles mag »n trouwen iet huwelijk van de gjnprins Charles met j irker Bowles is legaal |B april gewoon'door- uoogste ambtenaar eerlijke stand in En- Cook, heeft giste- ivaren afgewezen die luwelijk waren ing- I arresteert lien maffiosi Italiaanse politie en op het eiland Si- jnsen gearresteerd op ■«van betrokkenheid ia. De reeks aanhou- t? ede op een onder- fer jaar in beslag heeft baarbij is de politie Flfoor 'bekeerde' leden yjSa. i bij ongeluk ^is in China rand! i een busongeluk in Je Jiangxi in het oos- Jna zijn 22 mensen ^t. De ruim 20 andere pf ji raakten gewond. E Cc gebeurde maan- j e bus in bergachtig j'1de weg raakte. In *onen vorig jaar 5? jnsen om in het ver- t «vooral te wijten aan f staat van de wegen. Éden de Chinezen de '4$els op grote schaal. i lijken i in Irak ,Op een voormalige |sis bij de Iraakse ah, ten zuiden van ibben Iraakse militai- D 15 onthoofde lijken doden zijn man- iwen. De militairen iet onderzoek be- lerichten over de g van sjiietische pel- Jweg waren naar de n Karbala en Najaf. or het laatst gezien woensdag 9 maart 2005 Ivan Latifiyah. jlraagt f tricho i bagdad-rome/anp-afp - Italië heeft gis teren geëist dat de Verenigde Staten de daders identificeren en straffen die vrij dag bij Bagdad een Italiaanse geheim agent doodschoten en een vrijgelaten gij zelaar verwondden. Amerikaanse zegslieden hebben her haald dat militairen op de Italianen schoten, omdat ze erg hard reden en niet reageerden op stoptekens. De Itali aanse minister van buitenlandse zaken Fini bestreed dat gisteren fel. Hij zei dat het beschoten voertuig slechts 40 kilo meter per uur reed voordat het stilhield voor een plotseling op de auto gerichte schijnwerper. Toen pas openden de Amerikanen het vuur op de auto, aldus Fini. Hij zei voorts dat geheim agent Nicola Calipari alle noodzakelijke contacten met de Amerikanen had gelegd voor zijn tocht van Bagdad naar de luchthaven ten zuiden van de Iraakse hoofdstad met de net vrijgelaten journaliste Giuliana Sgrena. Washington ontkent dat. De eer ste bevindingen van het Amerikaanse onderzoek naar de toedracht van de schietpartij zijn volgens de Amerikaanse autoriteiten in Bagdad over drie tot vier weken te verwachten. De radicale groep die de Italiaanse gijze laar Sgrena via bemiddeling van de agent Calipari vrijliet, heeft gisteren stel lig ontkend dat ze losgeld heeft geïncas seerd. Het Islamitische Leger in Irak stelde op een videoband dat het aan vaarden van losgeld tegen de principes van deze verzetsgroep is. Italiaanse me dia schatten dat Calipari zeker 6 miljoen euro heeft betaald om Sgrena vrij te krij gen. Sgrena wordt nog steeds in een Ita liaans ziekenhuis verpleegd. Ze heeft daar laten weten de Amerikanen van op zet te verdenken omdat die faliekant te gen het betalen van losgeld aan Iraakse ontvoerders zijn. Mysterie echter niet opgelost door onze correspondent Ans Bouwmans Democratie is bezig aan een op mars in het Midden-Oosten. George Bush krijgt zijn gelijk, al thans een beetje. De VS trokken twee jaar gele den Irak binnen om het land te ontdoen van massavernieti gingswapens en van Saddam Hoessein. President George Bush had nóg een reden voor de invasie: een democratisch, vrij Irak zou werken als kataly sator in de regio. Sinds de vreedzame revolutie in Libanon en de kleine democratische stapjes voorwaarts in Egypte en Saoedi-Arabië, zijn vriend en vijand het eens: George Bush mag een deel van de eer opstrij ken. Walid lumblatt, de Libanese Druzenleider, zette de toon. Het proces van verandering startte met de Amerikaanse in vasie in Irak, zei hij in een ge sprek met The Washington Post. De verkiezingen in Irak dit jaar waren 'de start van een nieuwe Arabische wereld'. „De Berlijn- se muur is ook gevallen. We kunnen het zien." De beelden van demonstraties in Beiroet en de val van de pro- Syrische regering in Libanon zorgden voor een opgewekte sfeer in Washington. Democra tie en vrijheid zijn bezig aan een opmars in het Midden- Oosten, luidde al snel de con clusie. „De dooi is ingezet Het regime van angst is door broken", constateerde Bush gisteren met genoegen. Amerikaanse commentatoren concluderen de een na de an der dat de assertieve vrijheids- politiek van Bush en de verkie zingen in Irak een rol hebben gespeeld in de 'dooi'. „Het zou het toppunt van overmoed zijn om alle ontwikkelingen toe te schrijven aan Amerikaanse ac tie", zei de neoconservatieve buitenlandexpert Max Boot. Het vuur van de ontevreden heid in de regio broeide immers al enige tijd, „maar het waren de invasie in Irak en de daarop volgende verkiezingen die het deden losbranden". De rol van Bush ontkennen zou kleinzielig zijn, klinkt het ook onder tegenstanders van de oorlog in Irak. In hoeverre de ontwikkelingen zijn verdienste zijn is een vraag waarover meer debat bestaat. Zonder de moordaanslag op de Libanese oud-premier Rafik al-Hariri wa ren de ontwikkelingen daar niet zo snel gegaan, daarvan is ie dereen overtuigd. En als er iets van invloed is geweest op de Li- banezen, dan was het wel de 'oranje revolutie' in Oekraïne, waar volksprotest leidde tot nieuwe, eerlijke verkiezingen. Feit is dat het bevorderen van vrijheid en democratie nu de belangrijkste pijler van het Amerikaanse buitenlandse be leid is en dat het pragmatisme van weleer voorgoed verleden tijd is. Als mensen de kans krij gen, kiezen ze voor democratie, is de theorie van Bush. Ook be vriende naties in de Arabische wereld, zoals Egypte en Saoedi- Arabië, staan onder serieuze druk van Bush en minister van buitenlandse zaken Condoleez- za Rice om te moderniseren. Democratische opponenten van Bush erkennen dat er een nieuwe wind lijkt te waaien in het Midden-Oosten, maar me nen dat er nog een lange weg te gaan is. De militaire exercitie in Irak kost veel mensenlevens en geld en kan nog fout gaan. Het streven naar een onafhankelijke Palestijnse staat die in vrede naast Israël bestaat, blijft broos. De Egyptische president Hosni Moebarak heeft weliswaar be loofd dat hij andere kandidaten toelaat bij de presidentiële ver kiezingen dit najaar, maar de belangrijkste oppositieleider, Ayman Nour, zit nog steeds achter de tralies. Sommige Midden-Oostenex perts zijn benauwd voor op nieuw oplaaiend sektarisch ge weld in Libanon, als Syrië zich volledig zou terugtrekken. Zij wijzen op de belangrijke poli tieke rol die de gisteren in Bei roet demonstrerende pro-Syri- cairo/anp-dpa-afp-rtr - De op 19-jarige leeftijd gestorven Egyptische farao Toetancha mon is niet vermoord door een klap op zijn achterhoofd. Dat is de uitkomst van een onderzoek met een driedi mensionale CAT-scan, dat is uitgevoerd door Europese en Egyptische wetenschappers. Andere aanwijzingen dat hij is vermoord, hebben de on derzoekers ook niet gevon den. Het mysterie rond de dood van de farao, 3300 jaar gele den, is met het onderzoek echter niet opgelost, zei de arts Frank Rühli van de uni versiteit van Zürich gisteren. Toetanchamon zou gestorven kunnen zijn als gevolg van vergiftiging of wurging, maar dat is niet meer vast te stel len. Ook is een natuurlijke doodsoorzaak als infectie van een wond niet uit te sluiten. Voor de Egyptische Hoge Raad voor de Oudheden is de zaak-Toetanchamon geslo ten. „Wij moeten de koning niet nogmaals storen", zei voorzitter Zahi Hawas van de raad. Toetanchamon is na het onderzoek begin januari weer naar zijn graf in de Vallei der Koningen gebracht. Voor het onderzoek van de mummie van de legendari sche farao moest de sarcofaag begin januari voor de vierde keer sinds de ontdekking in 1922 worden geopend. Histo rici en andere wetenschap pers hebben veel gespecu leerd over de vraag of Toetan chamon zou zijn vermoord, omdat hij zo jong is gestorven onder turbulente politieke en religieuze omstandigheden. Zo constateerde een Britse neuroradioloog in 1997 op basis van röntgenfoto's dat de schedel een kleine inge deukte fractuur had, die zou wijzen op een klap tijdens het leven van de farao. Hij con stateerde daarom met een voormalige detective van Scotland Yard dat Toetancha mon waarschijnlijk werd ver moord. Voor het onderzoek was de scanner zo dicht mogelijk bij het graf van de farao ge bracht. In een kwartier tijd zijn 1700 opnames gemaakt, die uiteindelijk een driedi mensionaal beeld van de heerser opleverden. Toetanchamon heerste van 1319 tot 1309 voor Christus. Zijn rijkelijk gevulde graf werd in 1922 ontdekt door de Britse archeoloog Howard Carter. Volgens Hawas heeft Carter de mummie ernstige schade toegebracht. „Carter mishandelde de mummie door verhitte ijzeren staven bij het stoffelijk overschot te houden om de edelstenen en amuletten in het lichaam te kunnen pakken. boedapest/gpd - Het loegoslavië-tribunaal in Den Haag heeft pre mier Ramush Haradinaj (36) van Kosovo aangeklaagd. Haradinaj, een etnische Albanees, trad gisteren af en verklaarde uit eigen be weging naar Nederland te zullen afreizen. Het is nog onduidelijk wat in de aanklacht staat, maar volgens de Servische regering heeft Haradinaj in 1998 en 1999 tientallen moorden gepleegd. Hij was toen commandant van het rebellenleger UCK. Bijna een half miljoen Libanezen betuigden gisteren in Beiroet hun steun aan Syrië. De massale betoging werd gedomineerd door sjeik Hassan Nasrallah van de Hezbollah, de politieke leider van de grootste be volkingsgroep in het land, de sji'iten. Foto: EPA sche Hezbollah-beweging speelt. Bush wekt niet de indruk bang te zijn voor chaos en instabili teit. Er is 'momentum' en daar van moet gebruik gemaakt wor den. Hij zette Syrië gisteren op nieuw onder druk in een po ging de strategische positie van deze 'schurkenstaat' en het re gime van Bashar al-Assad te ondermijnen. Bush doet er ondertussen ver standig aan zich niet al te zeer te verkneukelen over de 'op mars van vrijheid', zo wordt ge waarschuwd in Washington. Als hij de eer te opzichtig opeist, dan werkt dat contraproductief. Democratie moet van binnen uit groeien. Vooruitgang is on danks de eerste tekenen van een democratische lente niet vanzelfsprekend. londen/gpd - Via luchthavens komen niet alleen grote hoe veelheden drugs illegaal landen binnen, ook kostbare etenswa ren vinden op die manier hun weg naar de consument. Zo stuitte de douane van het Britse vliegveld Heathrow gisteren op 104 kilo eetbare slakken, af komstig uit Nigeria. De delica tesse verdringt in steeds meer Europese restaurants de duur dere Franse escargots. De lekkernij, in dit geval de Afrikaanse reuzenslak, zat ver stopt in de handbagage van een Nigeriaanse vrouw, die bij de douane verklaarde 'iets kleins' aan te geven te hebben. De vanwege de zware en omvang rijke bagage achterdochtig ge worden beambten, besloten echter alle koffers en tassen open te maken. Hun vondst was volgens een douanewoord voerder 'de grootste inbeslag name van slakken ooit op Heathrow'. De vrouw is gear resteerd. Het kweken van slakken is in Nigeria een opkomende econo mische activiteit, dat door de overheid met name voor kleine boeren wordt gestimuleerd. Douaneautoriteiten in de we reld maken zich echter grote zorgen over de smokkel van slakken en andere etenswaren, gezien de risico's voor de volks gezondheid en de nadelige eco nomische effecten. eerst over 1991 Israël wil het bezet- ils eerste stad over- j de Palestijnen. De '■Srvan de stad op de 9 ^Jordaanoever aan de "'/'(veiligheidstroepen Ajft voordat er verdere ja* jworden gedaan. Jdt had Israël zich |k eerst uit de stad 99 villen terugtrekken. :-slachtoffer »an kind Ue 23-jarige Laetitia jgff van de twee nog le- fJitoffers van Mare gisteren bevallen on. Het kind verkeert Mfcondheid, ondanks geboorte. Laetitia kleefde in 1996 een 99 s in de gruwelkelder in Marcinelle. )pen op tot op klonen De Algemene Ver- I11 de Verenigde Na- lsteren regeringen n elke vorm van finen te verbieden, ende verklaring tegen 34 stemmen ïn, bij 37 onthoudin- 1.191 lidstaten. De L^jen kloonverbod T> overwinning voor h *-Bush en voor door 199 f gedomineerde lan- 'stoPrstel was door ngediend met steun d? pigde Staten. Voor- jn stamcelonderzoek ^pe kritiek, want een W W van de VN vindt mïen van menselijke ^oor medische doel- 1 *xwt|wenselijk. madrid/anp-dpa - Bij de ope ning van de antiterreurconfe- rentie gisteren in Madrid, heeft kroonprins Felipe van Spanje opgeroepen tot „eenheid van alle democraten" in de strijd te gen terrorisme. Hij omschreef terrorisme als tegenhanger van democratische waarden en spoorde de internationale ge meenschap aan alle middelen van de rechtsstaat aan te wen den om het te bestrijden. Des kundigen en politici uit meer dan vijftig landen zijn bijeen in de Spaanse hoofdstad Madrid voor een 3-daagse top over de bestrijding van het internatio nale terrorisme. Spanje herdenkt deze week de terreuracties van 11 maart 2004. Radicale moslims brachten met aanslagen op vier forensentrei nen in Madrid 191 mensen om het leven. Zeker 1500 personen raakten gewond. „Madrid was de stad van het verdriet" zei de Spaanse premier José Luis Ro driguez Zapatero vorige week in een terugblik op de tragedie. Hij zag ook een positief punt en stelde dat Spanje op 11 maart „in het land van de solidariteit veranderde". Minister van binnenlandse za ken José Antonio Alonso verze kerde de Spanjaarden dat het land veel beter is gewapend te gen het moslimterrorisme dan een jaar geleden. Hij verwees naar de verbetering van de co ördinatie bij de terrorismebe strijding, de forse uitbreiding van de diensten die aanslagen moeten voorkomen en de ruim zeventig arrestaties die in ver band met de terreuracties zijn verricht. Tegelijkertijd adviseer de Alopso zijn landgenoten op hun hoede te blijven. „We moe ten er rekening mee houden dat dit terrorisme ons op elk moment opnieuw kan treffen". De minister erkende dat aan het onderzoek naar de aansla gen op vier forensentreinen in Madrid nog 'losse eindjes' zit ten. Het team van onderzoeks rechter Del Olmo van de Audi- encia Nacional, het speciale ge rechtshof in Madrid, zit nog met een aantal vragen. Onder meer over de identiteit van de grote organisator van de aan slagen. Bovendien is een hand jevol personen dat wordt ver dacht van directe betrokken heid bij de acties nog voort vluchtig en worden nog steeds nieuwe verdachten opgepakt. Gisteren is opnieuw een Ma rokkaan aangehouden die be trokken zou zijn geweest bij de dodelijke bomaanslagen. Van de ruim zeventig verdach ten die de Spaanse politie en geheime dienst CNI tot dusver arresteerden, zitten er 22 in Spanje in voorarrrest en enkele anderen in buitenlandse gevan genissen. Bijna alle verdachten zijn radicale moslims. De mees ten komen uit Marokko. Onder de gedetineerden zijn twee Spanjaarden. Zij zouden be trokken zijn geweest bij de dief stal van explosieven uit een mijn in de noordelijke regio As- turië en dit materiaal aan de terroristen hebben geleverd. Zes vermoedelijke deelnemers aan de terreuracties pleegden zelfmoord in een flat in Madrid toen ze kort na de aanslagen door de politie werden belaagd. Een van de zelfmoordenaars was Serhane Ben Abdelmajid Fakhet, bijgenaamd de 'Tune- Vrachtwagen rijdt vijf agenten dood madrid/anp - Een vrachtwa genbestuurder heeft in de nacht van maandag op dins dag bij een verkeerscontrole in Spanje vijf medewerkers van de Guardia Civil (militai re politie) doodgereden. Twee agenten raakten zwaar gewond. Het ongeluk ge beurde op de Al, de weg tus sen Burgos in het noorden en hoofdstad Madrid. De Roemeense bestuurder van de vrachtwagen, die was ge laden met staal, verpletterde vier voertuigen van de Guar dia Civil. De agenten voerden een extra controle uit op de Al in verband met de 3- daagse antiterreurconferen- tie in Madrid. De chauffeur van de vrachtwagen raakte licht gewond en is gearres teerd. Hij heeft toegegeven dat hij in slaap is gevallen. siër', die bij de Spaanse politie te boek staat als leider van de Madrileense terreurcel die de aanslagen uitvoerde. Totnutoe is slechts een persoon veroordeeld. Een minderjarige Spanjaard kreeg in november zes jaar opsluiting in een jeugd inrichting opgelegd voor dief stal en vervoer van explosieven. Bronnen bij Spaanse justitie verwachten dat het megaproces tegen de andere verdachten van de aanslagen komend najaar begint. Het officiële programma van 11 maart is sober gehouden. Vrij dag om 7.37 uur, precies een jaar na het ontploffen van de eerste bommen in Madrid, zul len in 650 kerken in de hele Ma drileense gemeente de klokken luiden. Om 12.00 uur wordt in alle Spaanse gemeenten vijf mi nuten stilte in acht genomen. den haag/anp Nog geen tien jaar geleden was Asian Mascha dov de Tsjetsjeense hoop in bange dagen. Hij slaagde er echter niet in radicale krijgshe ren als Sjamil Basajev zijn wil op te leggen en stabiliteit te bren gen in het land. Nadat zijn poli tieke rol was uitgespeeld, stond hij hoog op de Russische lijst van meest gezochte terroristen. Ook op de VN-terroristenlijst prijkt zijn naam. Bij gevechten zou hij gisteren om het leven zijn gekomen. Na de gijzelingsactie in het Noord-Ossetische Beslan in september, zette Moskou een grote beloning op zijn hoofd. Maschadov sprak echter tegen dat hij iets met het bloedbad te maken had, evenmin als met andere gewelddadige acties van rebellen. Maar volgens waarne mers was de Tsjetsjeen zeker betrokken bij de voorbereiding van de aanslagen. Maschadov was medeverant woordelijk voor het succes van de Tsjetsjeense strijders in de eerste oorlog tegen het Russi sche leger (1994-1996) en de onderhandelingen met de Rus sische autoriteiten over het ein de van de strijd. Massaal kozen de Tsjetsjenen hem begin 1997 tot president, maar van zijn prestige en gezag was al na en kele jaren weinig meer over. Maschadovs grootste probleem was het in toom houden van ra dicalere strijders. Het akkoord dat hij in 1996 met Moskou had gesloten, garandeerde een te rugtrekking van de Russische troepen en gaf Tsjetsjenië een grote mate van autonomie, maar geen volledige onafhan- Aslan Maschadov, hier tijdens een persconferentie in zijn verkie zingshoofdkwartier acht jaar geleden. Archieffoto: EPA kelijkheid. Voor een invloedrij ke veldheer als Shamil Basajev, die zich aanvankelijk nog onder Maschadov leek te schikken, was dat onvoldoende. Terwijl Maschadov een gema tigde aanpak predikte en meer zag in de heropbouw van Tsje tsjenië dan in voortzetting van de strijd, raakte Basajev in toe nemende mate onder invloed van een conservatieve vorm van de islam, het wahabisme. Maschadov s onvermogen om de wahabitische stroming in Tsjetsjenië te onderdrukken en vervolgens te voorkomen dat radicale strijders in 1999 dor pen in de naburige republiek Dagestan bezetten, besliste zijn lot. Maschadov werd geboren op 2 september 1951. Evenals de meeste Tsjetsjenen van zijn ge neratie bracht hij zijn eerste le vensjaren door in Kazachstan, de republiek waarheen dictator Josef Stalin de Tsjetsjenen in 1944 wegens vermeende colla boratie met de Duitsers had verbannen. In 1957, vier jaar na Stalins dood, kreeg het Tsje tsjeense volk toestemming te rug te keren. Na zijn middelbare school be gon Maschadov aan een lange carrière in het Rode Leger. Hij diende onder meer als.regi- mentscommandant in Honga rije en was chef-staf van de ar tilleriedivisie in de toenmalige Sovjetrepubliek Litouwen. In 1992 zwaaide hij af en keerde terug naar Tsjetsjenië. Dzjochar Doedajev, de toenma lige Tsjetsjeense president, be noemde hem tot plaatsvervan gend chef-staf van het Tsje tsjeense leger en in 1994 tot chef-staf. Intussen had Moskou militairen naar het gebied ge stuurd om het Russische gezag daar te herstellen. Maschadov sloot in 1996 een wapenstilstand en een vredes akkoord met de Russen en be loofde de oorlogsmoede Tsje tsjenen de verwoeste republiek weer op te bouwen en de rust te bewaren. Hij won in februari 1997 met overmacht de presi- dentsverkiezngen in het gebied en Rusland erkende hem als de leider van Tsjetsjenië, dat for meel deel bleef uitmaken van de Russische Federatie. Maschadov wist echter geen greep op de situatie in zijn land te krijgen. Van wederopbouw kwam weinig terecht, de cor ruptie tierde welig en er kwam een levendige gijzelingsindu strie op gang die het vooral voor buitenlandse hulpverle ners levensgevaarlijk maakte om in het gebied te werken. Daarnaast begonnen verschei dene milities aantet gezag van Maschadov te oiwnappen. Twee jaar later was zijn rol uit gespeeld. Bij het begin van het Russische offensief tegen de re publiek, in september 1999, liet Moskou Maschadov vallen. De nieuwe Russische premier. Vla dimir Poetin, vertrouwde liever op zijn eigen methodes om het gezag in het gebied te herstel len. Poetin zag Maschadov eer der als terroristenleider dan als president. Maschadov gaf zich niet over aan de Russische troepen, zoals Moskou eiste. „Waarom zou hij de geschiedenis willen ingaan als een lafaard en verrader en zijn kleinkinderen de schande van zijn daad laten dragen?", vroeg een Russische politieke analist zich nog in 2004 af. „Hij kan met hetzelfde gemak een kogel door zijn hoofd jagen." De Tsjetsjeen werd dan ook tij dens gevechten gedood.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7