Consumentenbond in de fout ECONOMIE f 39,- f39," Nieuw conflict over stabiliteitspact dreigt il Opmars China bedreigt de bossen wereldwijd Slechte start 2005 voor Volkswagen Brussel wil steun boer bij rampen Ver vt mem f599 Wessanen blaast al z'n merken nieuw leven in Helemaal hot! 129. f 109T Müi/ Rechter gelast bond om gevaar van luchtverfrissers te herroepen Helemaal nieuw! (oude prijs) 729," T €39r» Banen weg bij onderhoud KLM tmu, tmr T129J €149, Avondtoeslag in woonwinkel weg zeist - Werknemers in meubel zaken en woonwinkels krijgen geen toeslag meer voor werken op koopavond en de zaterdag middag. Dit hebben de werkge vers en de bonden afgesproken in de nieuwe CAO. Wie nu een toeslag heeft, krijgt compensa tie en gaat er niet op achteruit. Werkgeversvereniging CBW noemt de afschaffing een be langrijke doorbraak. De 50.000 werknemers die onder de CAO vallen, krijgen met ingang van januari 2005 1,25 procent loonsverhoging. Een nieuw functiewaarderingssysteem en een nieuw loongebouw moeten leiden tot een flexibelere inzet van het personeel. Mobieltjesvirus via foto en geluid Helsinki - Een nieuw mobiel- hesvirus dat zich verspreidt via geluid- en beeldboodschappen, het zogeheten mms'en, heeft deze week de kop opgestoken. Het is het eerste virus in zijn soort en kan een gevaar vormen voor mobiele telefoons over de hele wereld. Dat maakten be veiligingsbedrijven voor data verkeer gisteren bekend. Het vi rus, met de naam Commwar- rior j\, probeert zichzelf te ver menigvuldigen door multime- diaboodschappen te sturen naar nummers op de adressen lijst van de geïnfecteerde ge bruiker. Ook maakt het virus gebruik van het communicatie systeem Bluetooth en het be sturingsprogramma Symbian, dat in veel Nokia-telefoons zit. Aldi wil liever zijn voor personeel Amsterdam - Aldi wil de ar beidsverhoudingen binnen het bedrijf verbeteren. De directie van het Duitse supermarktcon cern heeft een brief geschreven aan alle 5000 personeelsleden met uitgangspunten en princi pes waarmee klachten en pro blemen bij Aldi zouden moeten worden opgelost. Met de brief wil Aldi een gebaar van goede wil maken naar het personeel waarmee het concern al jaren een moeizame relatie heeft, ge zien de vele rechtzaken. FNV- bestuurder Peters:Als ze in de praktijk brengen wat ze op schrijven zijn ze op de goede weg". Variabel belonen rukt verder op Amsterdam - Ruim vier van de tien bedrijven zegt dat salaris sen opschuiven van vast naar een variabel deel. Vooral de lei dinggevenden in het midden kader krijgen vaker een variabe le beloning. Dat blijkt uit een rapport van beloningsadviesbu reau Towers Perrin, dat onder zoek deed onder bijna 100 mid delgrote en grote ondernemin gen. Daaruit blijkt dat meer dan negen op de tien bedrijven een regeling kennen voor variabel inkomen. Het gros gebruikt het variabele deel als aanjager voor zijn strategische plannen. Een kwart benut het om de loon kosten te beheersen. Nieuwe topman British Airways londen - British Airways heeft Willie Walsh tot de nieuwe pre sident-directeur benoemd. Hij neemt de taken over van de 55- jarige Rod Eddington. Deze Au straliër wist het bedrijf na 2000 door moeilijke tijden te lood sen. Hij voerde een drastisch kostenbesparingsprogramma uit en schrapte 13.000 arbeids plaatsen. Willie Walsh verliet het Ierse Aer Lingus het begin van dit jaar nadat ook hij zijn bedrijf voor de ondergang be hoedde. De 43-jarige Walsh be gon op 17-jarige leeftijd als leerling-piloot bij Aer Lingus. woensdag 9 maart 2r den haag/anp - De Consumen tenbond heeft ten onrechte de indruk gewekt dat luchtverfris sers bij normaal huishoudelijk gebruik ernstige gezondheidsri sico's met zich mee brengen. De bond moet daarom deze bewe ring rectificeren, besliste de rechtbank in Den Haag gisteren. Sara Lee, dat in Nederland met onder meer Ambi Pur eenderde van de luchtverfrissersmarkt bedient, had een rechtzetting van de berichtgeving geëist in een kort geding. De week na al le media-aandacht was de ver koop met 50 procent ingezakt, aldus directeur De Gier van Sa ra Lee Household Body Care, en ook nu heeft de branche er volgens hem nog veel last van. „De omzet die we toen hebben verloren, krijgen we niet meer terug. Net als de Consumentenbond moet de Europese consumen tenorganisatie BEUC binnen twee werkdagen een rectificatie plaatsen in vijf landelijke me dia. Beide organisaties moeten dit ook doen op hun websites en in de Consumentengids. Op straffe van een dwangsom van 10.000 euro per dag dat zij ver zaken. De Consumentenbond en de BEUC zijn het hiermee niet eens en willen dat het gerechts hof zich in een spoedappèl over de zaak buigt. De rectificatie zal daarom vandaag niet in de kranten staan, aldus een woordvoerder van de Consu mentenbond. „Wij hebben nooit gezegd dat de luchtver frissers een direct gevaar ople veren. Ons beeld was wel genu anceerd, maar zo is het niet al tijd in de media terechtgeko men." Sara Lee weet nog niet of het een schadeclaim indient. „Het geding was er vooral op gericht om consumenten duidelijk te maken dat onze producten vei lig zijn. Die bevestiging hebben we nu", zegt De Gier. „Stap twee is een eventuele financiële tegemoetkoming. De BEUC bracht in november in Brussel naar buiten dat luchtverfrissers schadelijk zijn voor de volksgezondheid om dat er kankerverwekkende stof fen in zitten. De rechter oor deelde dat de berichtgeving als 'onzorgvuldig' kan worden aan gemerkt omdat de inhoud niet strookt met de beweringen van de consumentenorganisaties. De Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) oordeelde in december op basis van eigen onderzoek dat luchtverfrissers kankerver wekkende stoffen bevatten, maar dat het gehalte zo laag is dat het gebruik van de produc ten geen gevaar voor de ge zondheid oplevert. Het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) kwam in de zelfde maand tot een soortgelij ke conclusie. De rechter heeft die conclusies in zijn overwe gingen meegenomen. Volgens de Consumentenbond is de rechter voorbij gegaan aan het feit dat consumenten uit meerdere bronnen schadelijke stoffen kunnen binnenkrijgen, waardoor in combinatie met luchtverfrissers sprake kan zijn van een 'stapelingseffect'. De bond stelt verder dat de rechter geen aandacht heeft besteed aan kwetsbare groepen, zoals zwangere vrouwen, kinderen en astmapatiënten. De Consumentenbond ging in het verleden vaker in de fout. Vorig jaar oordeelde de recht bank in Den Haag dat de bond niet had mogen oordelen dat reisbureaus slecht advies geven. In 2003 trok de consumenten organisatie een negatief koop advies in voor Epson-printers. Epson werd toen van bedrieglij ke praktijken beschuldigd om dat er onnodig inkt in de prin ters zou achterblijven. De bond beschuldigde in 2002 fietsfabri- kant Batavus en de horecasec- tor ervan de invoering van de euro te hebben misbruikt voor prijsverhogingen. Batavus haal de daarna zijn gelijk bij de rech ter. Koninklijk Horeca Neder land ontving schriftelijk excuus. hong kong/zeist/anp - De vraag naar hout en houtpro ducten in het economisch op- stomende China is zo groot, dat er sprake is van een bedreiging van de bossen. Dat zegt het We reld Natuur Fonds in een giste ren in Hong Kong verschenen rapport De natuurbescher mingsorganisatie is vooral be vreesd dat de Chinese vraag de vaak toch al wijdverbreide ille gale houtkap in andere landen verder zal bevorderen. Volgens het rapport is meer dan de helft van het door China ingevoerde hout afkomstig uit landen als Rusland, Maleisië en Indonesië. In deze landen wordt de natuur ernstig be dreigd door grootschalige (ille gale) houtkap, waarbij bossen plaats maken voor plantages en akkerbouw. Het rapport meldt ook dat China vermoedelijk al een van de belangrijkste be stemmingen is voor illegaal ge kapt of verhandeld hout. Uit gegevens van het WNF blijkt verder dat de houtimport door de volksrepubliek in de afgelo pen tien jaar aanzienlijk is toe genomen. Weliswaar gebruikt een gemiddelde inwoner van China 17 keer minder hout dan iemand in de VS, maar de im port neemt toe om aan de vraag van de Chinese bevolking en de snelle economische groei te kunnen voldoen. In China zelf is de houtproductie juist afge nomen, vooral door bescher mingsmaatregelen. Zo stelde de regering in 1998 een omvangrijk kapverbod in na de verwoestende overstro ming van de Yangtze-rivier om zo verdere erosie te voorkomen. De verwachting is dat in 2010 de Chinese bossen en plantages minder dan de helft van de bin nenlandse vraag naar hout voor industriële doeleinden kunnen leveren. Dit verhoogt de druk op bossen van landen die hout exporteren, benadrukt het rap port. Vaak zijn dit landen met een zwak bossenbeheer. „De pogingen van China om tot bosherstel en duurzaam bosbe heer te komen zijn een stap in de goede richting aldus direc teur-generaal Martin van het WNF. „Maar dat mag niet lei den tot verlies van bossen el ders in de wereld." Kort voor het begin van de jaarlijkse persconferentie van de Volkswagen-top in Wolfsburg krijgt een VW- Passat nog een laatste poetsbeurt. Foto: Reuters/Christian Charisius (advertentie) Reus (Salou) wolfsburg/anp/dpa - Volkswa gen is het jaar 2005 slecht be gonnen. In de eerste twee maanden van dit jaar nam de verkoop vergeleken met dezelf de periode van vorig jaar af met 0,5 procent tot 687.000 auto's. Vooral China bezorgde,de auto producent problemen, zo bleek gisteren tijdens een toelichting die VW gaf op zijn eerder gepu bliceerde resultaten over 2004. Het eerste kwartaal zal onbe vredigend verlopen, aldus VW. Het hele jaar zal wel een stijging van de bedrijfswinst laten zien. Hoe hoog die winst zal uitval len, meldde het concern niet. „De hoogte hangt af van exter ne factoren die in dit stadium niet kunnen worden voorzien". Onder meer door kostenverla gingen denkt het concern zijn bedrijfswinst dit jaar te kunnen opvijzelen. VW gaat volgens topman Pischetsrieder de ko mende jaren door met zijn be sparingsprogramma ForMo- tion. Oorspronkelijk zou dat eind 2005 aflopen. Om de dure euro te omzeilen wil het concern meer gebruik maken van zijn productievesti gingen in Brazilië en Mexico. Ook nieuwe modellen moeten het resultaat verbeteren. In Chi na blijft het moeilijk gaan. Dat geldt ook voor thuismarkt Duitsland en voor de VS. brussel/anp - Eurocommissaris Fischer-Boel (landbouw) stu deert op een inkomensverzeke- ring voor boeren die zijn getrof fen door slecht weer of natuur rampen. Het Europees Parle ment en EU-ministers van landbouw besllissen mede over de plannen, die de Europese Commissie vandaag presen teert. De regelingen zouden dit jaar nog niet in kunnen gaan. In het eerste scenario wil de EU meebetalen aan de verzeke ringspremies die boeren en tuinders moeten afdragen om zich in te dekken tegen weer- schade en natuurrampen. Om voor deze subsidie in aanmer king te komen zou er wel spra ke dienen te zijn van een inko mensdaling van tenminste 30 procent. Brussel zou dan maximaal 50 procent van de verzekerings premies betalen. Het geld daar voor moet komen uit de pot voor plattelandsontwikkeling. Ook hagelschade zou in princi pe onder de regeling vallen. In het tweede scenario zetten boe ren zelf een schadefonds op. In tijden van nood kunnen boeren hierop een beroep doen. Het fonds zou alleen aanspraak ma ken op een startsubsidie van de EU. De derde optie geeft boeren di rect compensatie voor geleden schade. Boeren krijgen deze vergoeding als hun inkomen er meer dan 30 procent op achter uit gaat. Die compensatie zou maximaal 70 procent van de schade bedragen. 'Stunten met prijs werkt averechts' tilburg/anp - Prijsstunten is niet succesvol en werkt zelfs averechts. Dat zegt Harald van Heerde, die vrijdag aantreedt als hoogleraar marketing aan de Universiteit van Tilburg. Be drijven kunnen volgens hem beter stoppen met aanbiedin gen. Uitzonderingen zijn aan biedingen voor nieuwe produc ten en voor seizoensgebonden artikelen, aldus Van Heerde. De extra omzet wordt gevolgd door minder omzet, omdat trouwe klanten de meeste extra aanko pen doen. Zij hamsteren en ko pen daarna minder. Bij her haalde aanbiedingen schaffen zij de producten alleen nog maar in de aanbieding aan, waardoor de winkel minder verdient. Omdat het om vaste klanten gaat, trekken de winkels bovendien nauwelijks klanten weg bij de concurrentie. Dublin ft e 29* V '•«sast,/ 8 Sirona I éE e39»l' tonmat P "lei Madrid faro schiphol - De vakbonden zijn boos over het verlies van werk gelegenheid bij het onder houdsbedrijf KLM UK Enginee ring op Schiphol. De Unie en FNV Bondgenoten vrezen dat zo'n vijftig werknemers op straat komen te staan nu de KLM het onderhoud van de Fokkervloot gaat uitbesteden aan Martinair. Volgens de KLM is het onderhoud bij Martinair goedkoper en sneller dan bij de eigen KLM-dochter. De luchtvaartmaatschappij zegt nog niet te weten hoeveel per sonen hun baan verliezen. Van de 150 werknemers gaat circa de helft mee naar Martinair, al dus een woordvoerder. Gedeta- cheerden keren volgens hem terug naar het bedrijf waar zij vandaan komen. Uitzendkrach ten en tijdelijk contractanten verliezen hun werk. Volgens de bonden helpt de KLM haar eigen onderhoudsbe drijf om zeep, waardoor veel mensen nodeloos hun baan kwijtraken. Volgens Unie-be stuurder Bajema is er sprake van grote onrust. „Niemand weet of-ie op 1 april of 1 mei nog een baan heeft." De KLM- zegsman stelt dat wordt ge tracht om overtollige KLM-ers aan ander werk te helpen. Hij noemt het besluit vervelend, maar noodzakelijk uit het oog punt van kostenbeheersing. amsterdam/anp - Wessanen gaat het imago van zijn merken drastisch veranderen. Nieuwe logo's, nieuwe verpakkingen en nieuwe producten moeten Zonnatura uit de reformsfeer halen en de snacks van Beckers verlossen van hun provinciale uitstraling, zo kondigde direc teur Onkenhout aan bij de pre sentatie van de jaarcijfers. Ook de merken in landen als Frankrijk en de VS krijgen een nieuw jasje en bijbehorende in novatieve producten. Dit moet er in combinatie met acquisi ties toe leiden dat Wessanen in 2007 de helft van de omzet uit zijn merken haalt en de andere helft uit distributieactiviteiten. Nu vormt de distributie van veelal 'gezonde producten' met 60 procent nog de hoofdmoot van de inkomsten, waarbij het zwaartepunt in de VS ligt. Met het mikken op eigen merken neemt Wessanen een risico ge zien de prijzenslag in de super markten. Maar volgens Onken hout vraagt de detailhandel juist om nieuwe producten. Bestuursvoorzitter Veenhof meent dat de tijd is aangebro ken voor groei en hogere winst marges. Hij nam 1,5 jaar gele- (advertentie) j, '(oPen'!aJ^ iÜ Ss i den een bedrijf over na een se rie winstwaarschuwingen en boekhoudkundig geklungel bij dochter Tree of Life. Veenhof startte een schoonmaakopera- tie, waarbij ruim 1400 banen werden geschrapt, de organisa tie werd gestroomlijnd en er werd afgerekend met falende directeuren. Over de bereikte resultaten tot nu toe is hij content. Wessanen keerde in 2004 terug in de zwar te cijfers. De nettowinst kwam uit op 1,8 miljoen euro. In 2003 stond er nog een nettoverlies van 33,2 miljoen euro in de boeken. De omzet daalde het afgelopen jaar met 13 procent naar 2,1 miljard euro. Veenhof rekent voor 2005 op een be drijfsresultaat van 70 tot 85 mil joen euro. Limburg wil lijnen FNV Start met rsi-meldpunt NS overnemen Maastricht - Limburg wil de spoorlijnen op het traject Nij- megen-Roermond en Kerkrade- Maastricht overnemen van NS. Als Provinciale Staten akkoord gaan, komt er in de hele provin cie één vervoerbedrijf voor het gehele openbaar vervoer. Lim burg kent naast NS vier bus maatschappijen. Op de spoor lijnen moeten lichtere, snelle treinen komen. Ook krijgt de lijn Maastricht-Kerkrade drie nieuwe stations. Beter Engels nodig bij verkeersleiding straatsburg- Alle luchtver keersleiders in de Europese Unie moeten voortaan beter Engels spreken. Dit dient mis verstanden en ongelukken te voorkomen. Het Europees Par lement stelde daartoe gisteren het verplichte taalniveau hoger vast dan de Europese Commis sie had voorgesteld. In veel Zuid-Europese landen en Frankrijk verstaan de luchtver keersleiders maar matig Engels. De Europese Unie wil uiteinde lijk het luchtruim van alle EU- landen samenvoegen. utrecht/anp - Veel werkgevers in de ICT-branche hebben te weinig aandacht voor het voor komen en aanpakken van rsi. Daarom zijn FNV Bondgenoten en het Bureau Beroepsziekten FNV gisteren een landelijke meld- en voorlichtingsactie be gonnen. Onderdeel is een speciaal meldpunt, waar werknemers rsiklachten, zoals een muis arm, kunnen melden. Met tips en adviezen wil de bond laten zien wat werknemers zelf kun nen doen aan de klachten. In ernstige gevallen bekijkt de bond samen met het Bureau Beroepsziekten of een werkne mer geleden schade kan verha len op de werkgever. Het bureau probeert dan vast te stellen of er verband bestaat tussen de klachten en de ar beidsomstandigheden. En het kijkt of de werkgever zich aan de zorgplicht heeft gehouden. Bij ICT-werknemers komen rsi- klachten relatief veel voor. Ieder jaar komen in de sector 120 werknemers in de WAO terecht door rsi. Het aantal verzuimda gen door rsi bedraagt per jaar 105.000. door onze correspondent Hans Gertsen brussel - Het veelbesproken sta biliteitspact dreigt opnieuw inzet te worden van een stevig Euro pees conflict. De EU-ministers van financiën slaagden er de af gelopen dagen niet in het eens te worden over de mate waarin de Europese begrotingsregels versoepeld moeten worden. Over de gevoelige kwestie wordt al maanden onderhandeld. Vooral Duitsland wil het huidi ge pact vergaand versoepelen om dreigende sancties te voor komen. Duitsland had de afge lopen jaren al begrotingstekor ten van meer dan het toegela ten maximum van 3 procent, en dreigt ook dit jaar en vol gend jaar in de fout te gaan. Volgens de huidige regels komt het dan in aanmerking voor forse boetes en die vernedering wil bondskanselier Schroder kost wat kost vermijden in de aanloop naar de parlements verkiezingen van volgend jaar. Minister van financiën Zalm (links) met zijn Duitse collega Eichel in het EU-hoofdkwartier in Brussel. Foto: EPA/Benoit Doppagne De kwestie komt nu op het bordje van de Europese rege ringsleiders tijdens hun voor jaarstop op 22 en 23 maart in Brussel. De laatste keer dat de rege ringsleiders zich met het pact bezighielden, in november 2003, ontaardde dat in een ste vige ruzie. Zeer tegen de zin van de Europese Commissie en een aantal landen, waaronder Ne derland, schortten de rege ringsleiders toen het pact sim pelweg op om dreigende boetes voor Frankrijk en Duitsland te voorkomen. Dat leidde tot een diepe Europese crisis. Om herhaling te voorkomen spraken de lidstaten later af dat het stabiliteitspact op een aan tal punten versoepeld moet worden. Maar Duitsland, naar verluidt gesteund door Frank rijk en Italië, wil daarbij veel verder gaan dan de Nederland se minister van financiën Zalm en veel van zijn collega's lief is. Zalm, in het verleden een fana tiek verdediger van een strikte naleving van het pact, heeft de afgelopen maanden al heel wat concessies gedaan. Zo gaat hij ermee akkoord dat landen met een te hoog begrotingstekort voortaan meer tijd krijgen om orde op zaken te stellen. En landen die in de problemen ko men omdat ze hun pensioen stelsel of de gezondheidszorg hervormen, kunnen ook op cle mentie rekenen. Voorwaarde is wel dat die landen in econo misch goede tijden wat extra doen om hun tekorten en hun staatsschuld terug te brengen. Duitsland vindt dat nog niet ver genoeg gaan en eist dat er aan het pact een lange lijst met 're levante factoren' wordt toege voegd waarop landen met te hoge tekorten zich kunnen be roepen om boetes of procedu res te voorkomen. Zo wil Duits land de mogelijkheid krijgen om de kosten van de Duitse hereniging, nog altijd vele tien tallen miljarden euro per jaar, gedeeltelijk als aftrekpost te kunnen opvoeren, alsmede de Duitse bijdrage aan de EU-kas. Duitsland is de grootste 'netto betaler' van de EU. Voor Nederland en veel andere landen is dat onaanvaardbaar. Zelfs met een beroep op allerlei buitengewone omstandigheden en tegenvallers mag een begro tingstekort hooguit tijdelijk iets boven het maximum van 3 pro cent liggen en zeker geen vele procenten, vindt Zalm. „Als de Duitsers hun zin krijgen, kun nen ze straks zelfs met een be grotingstekort van 7 procent nog beweren dat ze de regels niet overtreden", aldus een di plomaat in Brussel. Behalve Nederland, België en Oostenrijk verzetten ook de meeste nieuwe lidstaten zich fel tegen de Duitse pogingen. „We zijn aan de grens. Als we nog verder gaan, stellen we niet al leen het pact ter discussie, maar ook de stabiliteit van de eurozone en de geloofwaardig heid van de euro", zei de Belgi sche minister Reynders gisteren na afloop van het beraad. Lamaca LasPahnas Samoa jl" Hurghada wm Jt Manatee* |Bu 'n I\ Ct: j, Jnsti pel vai

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 6