Dekker mag verder met huurbeleid BINNENLAND 1 lw 'Politici hebben geen benul van koopkracht' 'Stoute' prinses Maxima blijft bij de taalles IKEA* Besnijdenis in Turkije en Marokko vergoed voordeel 3 Studiefestival 12 maart Boze boeren Q25 Dales nog Amsterdammer om hypotheekrenteaftrek Oppositie handhaaft kritiek izaak over zaensmokkel De rechtbank in Alk- |steren begonnen met ideling van een grote mokkelzaak. Tijdens J zeventien zittingsda- 11 in totaal twaalf ver elf Chinezen en een i, terecht. Volgens het r ministerie (OM) wa trokken bij twintig jen, waarmee meer g personen vanuit Chi- Vluropa zijn gesmok- Ihvaalf vormden vol- |3M een criminele or- jdie uit oogpunt van ■Snezen smokkelde. tingtelefoon bereikbaar i - De bereikbaarheid pastingtelefoon is rde. Tot halverwege de bereikbaarheid „stingdienst 'onder- lar vanaf begin deze je telefonische be- ;id op de gewenste 70 Jat heeft staatssecre- (financiën) gisteren n aan de Tweede Ka- Kamer is veel onge ler de bereikbaarheid woensdag 9 maart 2005 er V ^Nederlandse 1 zeebeving - Het aantal Neder- at is omgekomen door ing in Azië is opgelo- 1. Het slachtoffer werd ceerd in Thailand. Tot wamen 22 Nederlan- ,t land om. Een Ne- dode viel op Sri llgens Buitenlandse den er nog een kleine derlanders vermist. nten leren ad oplossen - Studenten kun- naf komend acade- J aan de Universiteit jrdam (UvA) bekwa- tt oplossen van mis- fe UvA begint een een- Iteropleiding Forensic yor studenten met Ichtergrond. Forensi- ilisten doen tech- ferzoek dat helpt bij jen van misdrijven. Weiding werkt de uni- nen met het Neder- insisch Instituut. vil verbod -reclame - Wc-papier produ- bekend van reclames lattig wit puppy, is fabrikant van de •ubbelFrisss vanwege te commercial. In verwoest een witte en rol wc-papier een er. Page eiste voor de in Amsterdam giste- Ikort geding een ver- eclame. Volgens rgt de reclame van Sss de wc-papier fa- n negatief imago. tijd klaar 1 lieu we WAO >nde k, ik- De uitkeringsin- s. EW is toch in staat om >ok nuari aanstaande de :r zi^O-wetgeving uit te len |t bleek gisteravond id, liprek tussen minister m rnociale zaken), verte- emalgers van de vakbe- aan, andere betrokkenen, h enen weken dreigde wilè WAO-stelsel niet op ghenen worden inge ef wdat het UWV aangaf willijd te hebben voor al zo. feidingen. Doordat de iadomier van premiehef- t waar wordt uitgesteld an? bonsequenties heeft jofdtrokken werknemers) :n. H alsnog, of.l immunicatie Ipdiensten' De brandweer, poli- kundige hulpdien- meenten zijn door t aan samenwerking it om bij rampen op manier informatie ïlen. Daardoor vallen ichtoffers onder bur- lpverleners dan no- ontstaat grotere (fk it stelt de Adviescom- Irdinatie ICT Ram- I iïng in een rapport lïren heeft aangebo- linister Remkes (bin- I zaken). srten Irak geheim' De Tweede Kamer iet kabinet definitief e in de geheime rap- 1 Amerikaanse - en htingendiensten over ke aanwezigheid van ietigingswapens in isieminister Kamp lie eis van SP en PvdA te willigen. De mi st zich verantwoor- en eerdere uitspraak felde aan de juistheid Iporten. den haag/gpd - Klanten van zorgverzekeraar Agis kunnen voor een besnijdenis sinds kort in Marokko en Turkije terecht. Nederlandse Turken en Marok kanen die aanvullend zijn ver zekerd kunnen een medische kliniek binnen stappen als ze bijvoorbeeld op vakantie zijn of familie bezoeken. De zorgverzekeraar heeft met tientallen klinieken en behan delcentra contracten gesloten. Agis vergoedt maximaal 150 eu ro voor de besnijding van jon getjes. Omdat de kosten van de ingreep in Marokko en Turkije veel lager zijn dan in Neder landse besnijdeniscentra en ziekenhuizen, wordt eigenlijk de gehele behandeling vergoed. Reis- en verblijfkosten zijn voor eigen rekening. De zorgverzekeraar heeft con tracten met medische klinieken gesloten om te voorkomen dat allochtonen voor besnijdenis sen en andere zorg naar zieken huizen gaan die weinig kwali teit bieden en torenhoge reke ningen sturen. Ook wil de ver zekeraar fraude tegengaan. In het verleden is het wel eens ge beurd dat een Arabische decla ratie voor een ingreep helemaal geen ingreep betrof, maar bij voorbeeld de aanschaf van een koelkast. Met het aanbod van besnijde nissen in landen waar veel moslims vandaan komen, speelt Agis in op de gewijzigde verzekeringsregels. Sinds 1 ja nuari wordt de besnijdenis, waarbij de voorhuid van de pe nis wordt weggesneden, niet meer standaard vergoed via het ziekenfonds, tenzij een arts op medische gronden een besnij denis noodzakelijk acht. door Peet Vogels Rotterdam - Politici hebben geen flauw benul of de burger rijker of armer wordt van de maatregelen die ze bedenken. Hun koopkrachtplaatjes 'kijken' vooral naar veranderingen in het inkomen. Het gaat om de draag kracht van huishoudens, betoogt voormalig staatssecretaris van fi nanciën Steven van Eijck in zijn proefschrift. En dat is met zijn koopkrachtplaatjes wel te meten. Discussies over koopkracht leidden in de politiek tot de heftigste emoties. Dagenlang kunnen Kamerleden met de re gering bekvechten over een half procentje meer koopkracht voor de minima, of een kwart procent minder voor modaal. „Nietszeggende discussies", al dus Van Eijck. „Het wordt tijd om Jan Modaal te begraven". Van Eijck maakte het zelf van dichtbij mee toen hij namens de LPF in het eerste kabinet Balkenende zat. Maar daarvoor al, als fiscaal econoom verbon den aan de Erasmus Universi teit Rotterdam, verbaasde het hem dat de politiek zo slecht op de hoogte is van de gevolgen die beleid heeft op de porte monnee van de burger. „We zijn het er in Nederland over eens dat de lasten voor burgers verdeeld moeten wor den naar draagkracht. Dan zou je verwachten dat de maatrege len die de politiek neemt ook op draagkrachteffecten worden bekeken. Maar dat gebeurt niet." In de plaats daarvan kijkt men vooral naar de gevolgen voor het inkomen. „Dan krijg je dus koopkrachtplaatjes van 'modaal gaat er één procent op vooruit'. Wie is die Jan Modaal? Hij staat in elk geval niet in het telefoonboek. Is dat een stu dent die er bij klust, of een wer kende moeder met kinderen? Zo'n koopkrachtplaatje zegt dus niets over de draagkracht van de huishoudens." En daar moet het wel om gaan volgens Van Eijck. De afgelopen jaren onderzocht hij hoe de ef fecten van het beleid te meten zijn. „In de eerste plaats gaat het om de sociaal-economische klasse. Ben je uitkeringsgerech tigde of bijvoorbeeld zelfstan dig ondernemer. Ook de vraag wat je belangrijkste inkomens bron is, bijvoorbeeld winst uit onderneming, of een loon. Daarnaast is de gezinssamen stelling van belang en de leef tijd van de hoofdkostwinner. Het bruto-inkomen komt pas op de zesde plaats." Van Eijck kijkt ook naar het ver mogen en het woningbezit. „Vermogen is gestold inkomen en dat moet je ook betrekken bij de vraag naar de effecten van beleid." De criteria leidden tot zeven groepen waarin huishoudens zijn in te delen. Het gaat dan om de groepen (uitgetreden) werknemers, jonge en volwas sen gezinnen, alleenstaande huurders, kinderloze tweever dieners, gepensioneerden en welgestelden. „Dat zijn homogene groepen, waardoor de effecten van beleid op de draagkracht goed te me ten zijn. Neem de discussie over de vlaktaks, één belasting tarief voor iedereen. Als je dat financiert door de hypotheek renteaftrek af te schaffen kun je in mijn model precies bereke nen wie er op vooruit en wie er op achteruit gaat. Alleen naar inkomen kijken is te smal. Een WAO'er in een huurhuis of in een koophuis met een flinke hypotheek dat scheelt nogal." Al die verschillende elementen kan Van Eijck wel goed doorre kenen. „Binnen de groepen kan nog verder verfijnd worden. Dat is een groot voordeel ten op zichte van de koopkrachtbere keningen van het Centraal Plan Bureau (CPB), de rekenmees ters van de overheid." Het CPB heft inmiddels al belangstelling getond voor de methode van Van Eijck. (advertentie) Zoveel studenten, zoveel talenten Hoe verschillend ook, ze kiezen voor Leiden www.studcrcninleidcn.nl den haag - Boze agrariërs hebben gistermorgen actie gevoerd bij het gebouw van de Sociaal Economi sche Raad (SER) in Den Haag. Zij brachten spandoeken aan op de gevel. De boeren ageren tegen de pro ductschappen. Ze zijn verplicht aan die instellingen te betalen, maar zien daar volgens eigen zeggen bit- ter weinig voor terug. Foto: ANP/Robin Utrecht Ontdek de voordelen en het gemak van 2 vestigingen in Noord-Holland: IKEA Amsterdam en IKEA Haarlem IKEA kookboek. Div titels 800.297.59 van voor STRANDA garderobekast. Naaldhout. 400.22 L80 van Aanbiedingen zi|n olleen getdia bi| IKEA Amsterdam en IKEA Haarlem van 9 l/m 12 maart 2005 Voor alle aanbiedingen geldt OP OP en max Restaurantaanbieding: Gekruide zalm. van IKEA Amsterdam. Hullenbergweg 2. 1101 BI Amsterdam Z O www IKEA nl/omslerdam IKEA Haarlem laan von Decima 12031 CX Haarlem (Woarderpolder) www IKEA nl/Koariem Openingstijden: Mat/mvr 10-21 uur Za 9 - tp uur 0900-235 45 32 |0 10/m.n Oud-staatssecretaris Van Eijck kijkt naar draagkracht huishoudens Prinses Maxima was gisteren aanwezig bij de Nederlandse les voor volwassen allochtonen op de Beatrixschool in Rotterdam. Foto: ANP/Robin Utrecht door Hans Jacobs Rotterdam - „Ik ben heel erg stout! "Schuldbewust kijkt prin ses Maxima naar juf Marianne. Die heeft net om stilte gevraagd in haar taalklasje met een do zijn allochtone moeders. Maar Maxima klept rustig door met haar buurvrouw. Over 'troep op de stoep' en het koken van arti sjokken en hoe je vuilniszakken uit het raam gooit. Op de Internationale Vrouwen dag bezoekt Maxima als lid van de commissie die deelname van buitenlandse vrouwen aan de samenleving moet bevorde ren, achtereenvolgens Den Haag, Rotterdam en Amster dam. Hoogtepunt is ongetwij feld de taalles in de Beatrix school in de Rotterdamse wijk Pendrecht. Terwijl hun kroost elders in het gebouw naar school gaat, krijgen hun moe ders zelf ook les. Op die manier houden ze gelijke tred met hun kinderen en kunnen ze in Ne derland vooruit. „Mijn man hoeft voor mij geen afspraak meer te maken met de dokter. Dat doe ik nu zelf', ver duidelijkt de buurvrouw van Mtbrima het nut van de tweeja rige cursus. Het gaat om prakti sche zaken. Eten koken bijvoor beeld - pasta, rijst of andere kost - en wat te doen wanneer het op straat een rotzooi is. „U kunt de woningbouwvereniging benaderen of uw buurman schrijven", suggereert Maxima. „U kunt het zelf opruimen", stelt de eveneens aanwezige minister Verdonk (integratie) aan haar gesprekspartner voor. Verdonk is van de zelfredzaam heid. „Niet instinctief naar de overheid kijken", is haar pa rool. Maar de minister luistert ook goed. Dat de kinderopvang voor deze vrouwen is geregeld, is goed, maar ze moeten dat niet als een vanzelfsprekend heid beschouwen. „Kijk in uw eigen omgeving of u hulp kunt vinden. U moet niet roepen 'ik móet kinderopvang hebben'. Dat is geen taak van de over heid", vertelt ze de vrouwen. Die vragen juist om betere voorzieningen en laagdrempeli ge opvang. „Eerst maar eens zorgen dat alle vrouwen met taalachterstand - in Rotterdam alleen al zijn dat er 20.000 - les krijgen, dan regelen we de rest wel", vindt wethouder Geluk. Mcbóma vertelt over haar eigen ervaringen met het leren van de taal. „U kunt heel veel zelf doen. Ik heb ook veel zelf ge leerd. Koop taal-cd's, kijk naar het Jeugdjournaal, leer stukjes uit de Van Dale", houdt ze de uit alle hoeken van de wereld afkomstige vrouwen voor. „Niet alleen naar de Turkse televisie kijken", voegt ze er als advies aan toe. De dag begint vroeg voor Maxi ma. In Den Haag probeert ze bij het ontbijt Haagse werkge vers te koppelen aan allochtone vrouwen op zoek naar een baan. Rond de tafel vooral veel middelbare mannen in saaie pakken. „Ik hoop over vijf jaar dit nog eens te doen en dan met vooral allochtone, vrouwe lijke ondernemers in de zaal, die blanke mannen aan een baan gaan helpen", zegt minis ter De Geus (sociale zaken). Hulp is er wel, in de vorm van een zogenaamd 'participatie- team' met geslaagde allochtone vrouwen die de boel in de gaten moeten houden. „Wij kunnen vrouwen makkelijker stimule ren, omdat we de leefsituatie van de vrouwen kennen", aldus Mediha Kaplan, een van de voorbeelddames leeuwarden/anp - Geert Dales staat ondanks zijn aantreden als burgemeester van Leeuwar den op 1 mei 2004 nog steeds als inwoner van Amsterdam in geschreven. De voormalige wethouder in de hoofdstad heeft zijn Amster damse huis te koop staan. Maar zolang dat huis niet is verkocht, wil Dales niet als Leeuwarder geregistreerd staan, omdat hij de hypotheek van de Amsterdamse woning dan niet kan opbrengen. „Zonder de hypotheekrenteaf trek zou ik het burgemeester schap van Leeuwarden moeten opzeggen en een andere baan moeten zoeken", aldus Dales. Normaal gesproken zijn burge meesters verplicht in de ge meente te wonen waarvan zij de ambtsketting dragen. Die regeling is echter voor bur gemeesters die tussen juni 2003 en juni 2006 worden aange steld niet volledig van toepas sing. Zij kunnen een ontheffing krij gen met het oog op de komst van een gekozen burgemeester. den haag/anp - Minister Dekker van VROM kan verder met de uitwerking van haar huurplan nen. Een Kamermeerderheid van CDA, WD en D66 blijft met een paar kanttekeningen achter het 'evenwichtige' voorstel staan. De oppositie volhardt in haar verzet en weigert goedkeuring. De Kamer bleek gisteren in het huurdebat met de bewinds vrouw scherp verdeeld in twee kampen. Maar ondanks kritiek van ook huurders- en andere maatschappelijke organisaties en de verhuurders is Dekker er van overtuigd dat het plan le vensvatbaar is en de woning markt gezonder kan maken. „Ik capituleer niet", stelde de mi nister kranig. Bij de behandeling van de VROM-begroting 2005 bleek eind vorig jaar dat de eerste plannen voor de modernisering van het huurbeleid te radicaal waren voor een ruime meerder heid van de Kamer. De laatste versie, die stoelt op het principe 'eerst bouwen, dan liberalise ren', kan wel de goedkeuring van de coalitiepartijen en daar mee een Kamermeerderheid wegdragen. De oppositiepartijen herhaal den hun ongezouten kritiek op het nieuwe huurbeleid. Van Velzen (SP) sprak van een „doodgeboren kind". Groen links verbond zelfs het politie ke lot van de minister aan het plan. „Of een enkeltje prullen bak voor het huurplan of een enkeltje Wassenaar voor deze minister", opperde Van Gent. De oppositie bestempelt het vrijgeven van eenvijfde van de huurwoningen als een dou ceurtje aan de woningcorpora ties. In hun ogen hebben de verhuurders genoeg geld om nieuwe huurhuizen te bouwen. Zij vrezen dat huurders met een middeninkomen de rekening zullen betalen terwijl de krapte op de woningmarkt niet wordt opgelost. „Hogere huren zijn niet nodig om de woningnood op te lossen", pleitte PvdA-Ka- merlid Depla. Voor CDA, WD en D66 biedt het huurbeleid van Dekker wel perspectief. Het nieuwe plan waarborgt dat de verhuurders eerst voldoende huizen moeten bouwen. Het vrijgeven van de huurprijs van 20 procent van de woningen komt daarna aan de orde. „Er wordt pas geliberali seerd als er een voldoende ont spannen woningmarkt is", stel de Van Bochove (CDA) met te vredenheid vast. (advertentie) - VrM

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3