'Wat doet de kerk nou nog' GESPREK VAN DE DAG Guusje, Woezel en Pip www.debiechtsite.nt 5Rokers hebben vaker zelfmoordneigingen Woezei en 9» a Sietze van de Zee, commerciële huurdominee zonder vooroordelen De Polen komen woensdag 9 maarti DAGELIJKS LEVEN AAOE? W7 MENSELIJK Prins RAINIER van Monaco is giste ren voor de vijfde keer in vijftien maanden opgenomen in het ZIE KENHUIS. De 81-jarige prins heeft een infectie aan zijn bronchiën. Prins Rainier is sinds 1949 staats hoofd van de stadstaat aan de zuid kust van Frankrijk. De afgelopen tien jaar kampt hij met zijn gezond heid. In 1994 werd hij getroffen door een klein hartinfarct en kreeg hij een dubbele bypass. Foto: EPA 'Wijn of Water' is de naam van een nieuw RESTAURANT in Rotterdam dat geheel wordt opgebouwd uit ZEECONTAINERS. Vrijdag begint de bouw van deze bijzondere eetge legenheid aan de Lloydpier. De zaak zal bestaan uit negen containers. Water en Wijn noemt zich een ter rasrestaurant, zoals Rotterdam er al een heeft voor Hotel New York. Het bedrijf krijgt volgens eigenaar Bea Oomens een sterk mediterraan ka rakter. Bovendien richt het zich ook op allochtonen door voedsel aan te bieden dat is bereid volgens religi euze voorschriften. Volgens Oomens benadrukt de bouw met containers de verbondenheid met de Rotter damse haven. Wijn of Water wil half mei opengaan. De meeste MEISJES beginnen zich al vanaf hun zesde of zevende le vensjaar ontevreden te voelen over hun gewicht en hun UITERLIJK. De meesten willen slanker zijn en bijna de helft vindt dat ze al op dieet moeten. Volgens Australische on derzoekers krijgen de meeste meis jes een negatiever zelfbeeld als ze eenmaal naar school gaan. Ze krij gen dan geregeld commentaar op hun uiterlijk en ze beginnen zich te spiegelen aan pop- of filmsterren. De Amerikaanse ex-president CLIN TON gaat opnieuw onder het mes voor een OPERATIE aan zijn hart. Bij de ingreep morgen worden litte kenweefsel en vocht in zijn linker borstholte verwijderd. Volgens een woordvoerder van het bureau van Clinton gaat het om een operatie met een laag risico. De voormalige president onderging begin septem ber vorig jaar een viervoudige by- passoperatie. Na de operatie zal Clinton nog drie tot tien dagen in het ziekenhuis moeten blijven. De ingreep is niet ongebruikelijk na een openhartoperatie, aldus de woord voerder. Foto: EPA Mensen die dagelijks roken, lopen vaker rond met zelfmoordneigingen dan niet-rokers. Dat is gebleken uit wetenschappelijk onderzoek, waar van de resultaten zijn gepubliceerd in het vakblad Archives of General Psychiatry van de American Medical Association. Volgens de onderzoekers, verbonden aan de universiteit van Michigan, wordt al sinds de jaren zeventig een verband gelegd tussen roken en zelf moord. Dat stuitte echter op verzet omdat aan rookgedrag vaak depres sieve klachten ten grondslag zouden liggen. De Amerikaanse wetenschap pers zeggen dat zij in hun onderzoek C. Buddingh' Je kunt beter naar zweet stinken dan naar deodorant met dat vermeende verband reke ning hebben gehouden. De wetenschappers hebben voor hun onderzoek een groep van ne genhonderd mensen sinds 1989 ge volgd. De deelnemers zijn sindsdien drie keer ondervraagd over hun hui dige en voormalige rookgedrag, drugsgebruik en eventuele depres sieve ldachten en zelfmoordplannen. Tijdens het ruim tien jaar durende onderzoek deden negentien proef personen een zelfmoordpoging en gaven 130 deelnemers aan met zelf moordplannen rond te lopen. De onderzoekers corrigeerden hun ge gevens aan de hand van de mate waarin de betreffende proefperso nen eerder psychiatrische klachten hadden gehad en drugs of medicij nen hadden gebruikt. Ook na die statistische correctie luid de hun conclusie dat mensen die ro ken, vaker zelfmoordplannen heb ben. Dat geldt overigens niet voor personen die vroeger hebben ge rookt maar daarmee gestopt zijn. De wetenschappers zeggen geen medi sche verklaring te kunnen geven voor hun bevindingen, anp Verschijnen voorleesboek grote wens overleden soapster Guusje Nederhorst isi tdi Het voorleesboek Woezel en Pip van Guusje Nederhorst is er dan toch gekomen. De soapster, die ruim een jaar geleden overleed aan de gevolgen van kanker, werkte al voordat ze ziek werd aan een reeks verhaaltjes en liedjes voor peuters. „Het was Guusjes grote wens dat het voorleesboek met bijbehorende meezingliedjes alsnog uitgebracht zouden wor den", aldus Niels Kramer van mu ziekuitgever CMM, die aan het verschijnen van het boek heeft meegewerkt. Guusje Nederhorst bedacht zelf alle verhaaltjes over de hondjes Woezel en Pip. De liedjes, die zij allemaal zelf heeft ingezongen, schreef ze samen met haar echt genoot, Kane-zanger Dinand Woesthoff. De illustraties zijn van Louise Geesink en Wil Raymakers van Geesink Studio, de tekenaars van onder meer Loeki de Leeuw. Woezel, de hond met de grote Archieffoto: ANP zwarte neus, is gemodelleerd naar Guusjes eigen hond. Van Neder horst, die 34 jaar is geworden, was bekend dat zij een groot dieren- liefhebster was. In overleg met de nabestaanden is gekozen om het boek ruim een jaar na de dood van de ex-GTST-actrice op 29 ja nuari 2004 uit te brengen. Kramer: „Haar dierbaren wilden per se niet dat het precies een jaar na haar overlijden of op bijvoorbeeld de verjaardag van haar zoontje Dean Maddy zou verschijnen." Het idee was oorspronkelijk om niet alleen een boek uit te bren gen, maar ook een voorleespro gramma met Nederhorst op tele visie te maken. „We hadden een programma in een Dikkie Dik achtige setting in gedachten: Guusje die omringd door kinde ren voorleest uit Woezel en Pip", aldus Kramer. „Helaas heeft het niet zo mogen zijn." Woezel en Pip verschijnt in een oplage van vijftigduizend stuks. Het boek met bijbehorende cd is sinds gisteren verkrijgbaar en kost 14,95 euro. gpd Voorleesboek CD met meezingliedjes Omslag van het voorleesboek van Ouusje Nederhorst. Foto: GI®1 p HHHH oon h't^forond oor Voor i Sietze en Trijnie van der Veen voor de caravan waarmee ze de boer op gaan. Foto: GPD pn Vorhalon \be Iha fa Dut koi ree 'De commerciële dominee', 'rebel met een missie' of de 'Pim Fortuyn van het Christendom'. Benamingen die dominee Sietze van der Veen uit het Groningse Kopstukken (bij Stadskanaal) ten deel vallen. Want dominee Van der Veen gaat door waar anderen ophouden. En daar bij gebruikt hij onconventionele methoden. Moderne methoden zegt hij zelf, methoden die passen bij een gro te groep mensen in deze moderne en jachtige tijd. Zijn bureau voor stervensbegeleiding en rouwver werking was eind 2003 opvallend omdat Van der Veen zich als free lancer te huur aanbood. Maar toen hij in 2004 op internet de biechtsite opende ('gejat' van de katholieken, wij biechten niet), was het mediahek van de dam en stortte alles en iedereen zich op de praatgrage Groninger. Onder wie veel criticasters. Maar Van der Veen trok zich er niks van aan en ging stoïcijns door met wat hij zijn manier van evangeli satie noemt. Hij trok met een biechtcamper door het land, hield een marathonpreek en deze zo mer houdt hij een massadoop. Dat alles samen met zijn steun en toeverlaat, echtgenote Trijnie. Verscholen op het Groningse platteland ligt hun huis van waar uit het actieve echtpaar werkt. Toen de EO onlangs een pro gramma aan het tweetal wijdde, stond de telefoon de dagen ema nauwelijks stil. Mensen die de do minee wilden inhuren, vaak voor een spreekbeurt tijdens een cre matie. Wie die mensen zijn die bellen, dat maakt Van der Veen niets uit. Hij is een dominee zon der vooroordelen. Iets waar de kerk volgens hem nog veel van kan leren. Zeker negentig procent van de mensen die hem inhuren voor doop, trouwplechtigheid of begrafenis is niet kerkelijk. „En dat zegt genoeg", stelt Van der Veen. „Mensen die zeggen dat ik grens overschrijdend bezig ben hebben misschien gelijk. Maar het is hard nodig. Want wat doet de kerk nou nog? Die gaat veel te veel in zich zelf op. Heeft geen oog voor de noden van de mens. De kerk is naar mijn smaak veel te veel bezig met oordelen en veroordelen en met het naleven van regels. Er wordt te veel kerkje gespeeld in plaats van dat men probeert kerk te zijn. En daarmee jaag je men sen weg, terwijl je juist meer mensen zou moeten trekken. De kerk laat het liggen." Van der Veen laat er overigens geen onduidelijkheid over be staan: hij wil het liefst zoveel mo gelijk mensen de weg naar God wijzen. De term zieltjes winnen is ouderwets en achterhaald. „Maar ik vind dat het geloof iets te bie den heeft dus als ik mensen in die richting kan bewegen, nou dan vind ik dat een prettige bijkom stigheid. Als mensen later tegen mij zeggen, na afloop van een crematieplechtigheid bijvoor beeld, dat zij toch iets van het goddelijke hebben ervaren, denk ik dat mijn taak geslaagd is." Maar het is absoluut geen voor waarde voor het echtpaar dat mensen die hen benaderen iets met God moeten hebben. Beslist niet. „Wij zijn er voor alle men sen. De mens is het uitgangspunt. We komen ook wel eens bij men sen over de vloer die meteen roe pen dat ze niks met het geloof hebben en helemaal niks van kerk en bijbel willen weten. Prima. Ik zat zelfs een keer aan tafel bij een man die maar zat te vloeken en schelden. Niet dat ik dat prettig vind, maar ik snap het als mens wel. Die man had een kwaadheid in zich. Dan lopen wij echt niet weg van tafel, maar blijven rustig zitten." Van der Veen, die ook nog gods dienstonderricht geeft en regel matig in gemeenten preekt, wil met zijn moderne manier van mensen bereiken, een uitlaatklep bieden voor onbesproken en on gehoorde nood. Want heel veel mensen, kerkelijk of niet, hebben dat nodig. Er is een verL-. naar het spirituele, eenr F naar God of een god troost. Maar dan zonde strenge regels. „Kijk, ik Di begraaf ook homo's. EuN i veel dominees en ook jtuaj die dat niet doen. Er znO- minees die niet willen it bi een crematie. Ik vind, ijpre mensen zelf, op hun moei keuze maken. Als iemaiger naar de kerk is gegaan,lant sterfbed wil hij toch ev»en dominee praten of wil e W de crematieplechtigheben tueels wordt gezegd, wöat dan om dat niet te willijd 1 met het dopen net zo. feidi ze zomer een massadoinie recreatiepias. Want waar v de bijbel dat niet kan? fcon looft, is het geoorloofd'trol letterlijk over dopen. N als mens zegt: 'Ik geloof. 1 jm Petra Dircks !pg -De kun Let maar op. Er kan tegenwoordig geen feestje of verjaarspartij zijn of vroeg of laat komt het. Weet jij nog een paar goeie Polen voor me?" Zonder Po len waren onze huizen een puinhoop en ons interi eureen uitdragerij. Valt er spontaan een deel van het plafond naar beneden, dan gaan we voor het hechtend stucwerk in allerijl op zoek naar een Pool. Is het houten balkon door belangeloze mede werking van recente zware sneeuwval in versneld tempo aan het verrotten? Doe je best en scoor een Pool. Op zo'n feestje gaan de briefjes met adressen van Oost-Europese redders in de nood als een winnend lot van hand tot hand. Of adressen? Het zijn voor al 06 nummers met daarbij een enkele voornaam. Leszek ofjerzy ofJózefofKarol. Als je belt krijg je doorgaans een duistere mix van Pools en heel ba saal Engels te horen, afgeblust met twee moeizame woorden Nederlands. Vervolgens een piep en dan is het aan jou om langzaam in te spreken en voor al de tijd te nemen voor je eigen telefoonnummer. Als je geluk hebt, belt Leszek terug en als je nog meer geluk hebt, is Leszek inderdaad bereid om de kinderkamer te komen schilderen. Dat doet Leszek dan in up tempo en voor een redelijk bedrag. De Polen komen' staat boven dit stukje, maar eigen lijk is die kop onjuist. De Polen zijn al lang gearri veerd. Neem van mij aan, er zullen er nog veel meer ko men. Hun land is pas lid van de Europese Unie en de mobiliteit van al die werklustige Polen staat nog even op rantsoen, maar straks is alle belem mering verleden tijd. Dat is goed nieuws voor mensen die hun huis van binnen en van buiten fatsoenlijk in de verf en de plamuur willen hou den. Trouwens, nu de winter bijna voorbij is en weldra de asperges hun kop boven de grond wa gen, zijn het weer de Polen die massaal met een scherp mes de verrukkelijke stengels afsnijden en ze in het donker in bakken water leggen tegen het verkleuren. Zelf kijken we wel uit. Wat zou dit land moeten als er geen Polen waren die hier willen werken? je hoort en leest wel eens dat de Nederlandse arbeidsmarkt ontoegankelijk en onvriendelijk is voor nieuwkomers. Onze taal nodigt niet bijster uit. We zijn diplomageil en heb ben een diensteneconomie die van witte boorden en stropdassen houdt. Een Tweede-Kamerlid, WD'er nog wel, zei pas op een integratiecongres: „de Nederlandse samenleving is ongenadig voor vreemdelingen, tenzij je zeer goed bent opgeleid en je talen heel goed spreekt.Dat is grote onzin. Les zek sprak abominabel Nederlands toen hij de eer ste keer kwam witten. Maar bij elk vervolgbeurt, als hij de keuken of de trap verwende, ging dat horende en ziende beter. Daarmee hield overi gens tevens de stijging van zijn uurtarief gelijke tred, want voor het materiële bleek Leszek even i ontvankelijk als ongeacht welke medemens. J Niet te gauw opgeven, als het eerste telefonisch contact mislukt. Nog maar eens dat 06 mo bieltje draaien. Nóg langzamer praten en vooral heel duidelijk je eigen nummer ar-ti- cu-le-ren. Eens lukt het. Ik spreek uit ervaring. Een probleemcategorie zullen die Polen en hun buren uit Slowakije of Tsjechië niet gauw worden. Je ziet ze zelden zitten wachten bij de sociale dienst of op het arbeidsbureau. Ze zitten niet, ze stddn meestal. Op een stelling of op een ladder of in de kas tussen de paprika's. Wel schijnen ze van huis uit erg katholiek te zijn. Laat die paar resterende kerken in dit land dus nog even staan, die knapt Les zek straks wel op.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2