Bot wil steun Kamer voor missie Forse inkrimping kottervloot bepleit £3 gemeester Polman Bergen op Zoom ïtsjeense leider schadov gedood 'Mokerslag voor nierpatiënten' rrmm Debat over toestemming voor vertrek commando's naar Afghanistan J Hans Klok zegeviert in Ahoy Tweede Kamer verwerpt verplicht orgaandonorschap Zeker vijftig schepen weg Krant in de Bus in Sassenheim Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag g maart 2005 Woezel en Wip in Guusjes voorleesboek Leiden gaat softdrugs zelf inkopen fV.LfIDKHOACBUkO.Nl Wesley de Ruiter krijgt rugnummer 45 bij FC Utrecht Rustige voorjaarsdag NW 3-4 HU. 4)791 LOMI NUMMIM 1,20 U1UDU 1,70 ^erhout - Burge- idijan Polman van ra&rhout wordt burge- in Bergen op Zoom. eqd werd bekend dat ïnjtse gemeente hem wbedragen. De D66'er I Voorkeur boven een idaat. eft lang nagedacht of exciteren op de func- :civannacht in een re- gt „Het bevalt me nog engoed in Noordwijker- redenen om het toch erjen in de uitdagingen 7jvacht in Bergen op »t is een mooie stad ijk historisch verle- s tussen de grote ha- jRotterdam en Ant- met grote uitdagin- gebied van woning- :r burgemeesters volgend jaar die tent de ronde deden nog een duwtje, [toen afgevraagd: wil 2006 nog eens vier vind het ambt zo dat ik graag nog tester in een gro- iu zijn. En in een stad als Bergen op zo'n 66.000 inwo- kans klein om als idaat via verkiezin- [te komen." wordt benoemd - moet er nog mee betekent dat een promotie: in rhout wonen Burgemeester Han Polman. Foto: Dick Hogewoning 'slechts' 15.000 mensen. Toch kijkt hij tevreden terug op de af gelopen vier jaar. „We hebben veel in gang gezet: woning- bouwontwikkelingen, en in de regio blazen we een deuntje mee. Het is altijd moeilijk om te vertrekken als het bevalt. Maar een gemeente is nooit af en de bouwkranen gaan toch hun werk doen." Han Polman (42) werd in 2001 benoemd in Noordwijkerhout. Hij was op dat moment de jongste burgemeester van Ne derland. Daarvoor fungeerde hij als fractievoorzitter van D66 in de Haagse gemeenteraad. De Bergse vertrouwenscommissie was verdeeld over Polmans voordracht. Sommige leden van de commissie vonden hem te jong en onervaren voor Bergen op Zoom. - De Tsjetsjeense leider Asian Ma- edood. Dit heeft de er van de Russische Tsjetsjenië gisteren ichadov kwam in de plaats Tolstoj-Joert herder van Mascha- den, Achmed Zaka- de dood van Ma il grote maar geen .is voor de beweging ifscheiding van de ideratie streeft. Zak- er snel een nieuwe It gekozen maar hij i of uit welke kandi- .he televisie toonde van de rebellenlei- ■iL Het Russische le de afgelopen dagen rs operatie' uit in het Tolstoj-Joert, aldus - -ïerder. Dat gebeurde ïgengenomen rebel- 1 gemeld dat Ma aien met de strijder sajev een aanslag ie op 8 maart. COMMENTAAR AFGHANISTAN "eek keren de Neder- ïen in Irak terug van ige missie. Nadat zij d en stabiliteit had- 1, droegen zij maan- jmmando over aan collega's. Dankzij de ld van 7000 Neder- *f het betrekkelijk regio en verliepen Ingen zonder noe- Ige problemen. Op- vuld, zou r tevreden i over de >p van de van korte «L Tot ve- ing uitte minister lefensie dit weekend |n twijfels over de an de Amerikaanse i Irak. Beter laat dan een cynicus zeggen, (nJVD'er toonde zich I9_| loyale bondgenoot mieïikanen. Toch is het lskomers onverteer- dat zij hun leven een 'twijfelachti- gewaagd. ip beter zijn mond i houden, is het voor den haag/anp - Het kabinet wenst de instemming van de Tweede Kamer voor de missie van commando's in Afghanistan. Het is altijd de bedoeling ge weest van het kabinet om de Ka mer voorafgaand aan de missie te informeren over het uitzen den van commando's. Dat be toogde minister Bot (buitenland se zaken) gisteravond in de Tweede Kamer. Bot zegde ook toe dat het kabi net die procedure in de toe komst zal handhaven, ook al is formeel instemming van de Ka mer niet nodig voor het uitstu ren van militairen. Het kabinet wenst altijd een zo breed moge lijk draagvlak in de Kamer, al dus de minister. „De mening van de Kamer doet er zeer toe." Bot kwam daarmee tegemoet aan een wens van een meerder heid in de Tweede Kamer. Een fors deel van de Kamer, de frac ties van PvdA, Groenlinks, LPF, SP en D66 (samen 72 leden) wil de toezegging van Bot vastleg gen in een motie. CDA en WD voelen daar weinig voor. Het zou de nu gedane toezeggingen weer op losse schroeven kun nen zetten, zei WD-woord- voerder Van Baaien. Het debat ging gisteren nog niet over de uitzending van de mili tairen naar Afghanistan, dat volgt morgen. De toenadering rond de rol van de Kamer kwam na een debat vol verwij ten, vooral tussen de buiten landwoordvoerders van PvdA (Koenders) en CDA (Ormel). Koenders noemde het een „misser van de eerste orde en een provocatie aan het parle ment" dat het kabinet volgens hem oorspronkelijk niet van plan was geweest instemming van de Kamer te vragen voor de geheime missie. CDA-Kamerlid Ormel nam het op voor het kabinet en verweet de PvdA met de woorden „tra ditie van het gebroken geweer tje" pacifistische neigingen. Koenders antwoordde: „Dit is schandelijk en neem ik u zeer kwalijk. U bent een lakei van de regqring." Het kabinet beroept zich bij de missie op artikel 97 van de grondwet - waarin staat dat de regering het oppergezag over de krijgsmacht heeft - en op het artikel 51 van het VN-handvest over het recht op zelfverdedi ging- Dat is weer ingeroepen na de terroristische aanslagen van 11 september 2001 in de Verenig de Staten. Ook gold toen artikel 5 van het NAVO-verdrag, dat stelt dat een aanval op een lid staat een aanval op allen is. De PvdA stelde dat de rechts grond voor de operatie End uring Freedom (de internatio nale strijd tegen het terrorisme) uitgewerkt is met de val van het Taliban-regime in Afghanistan en de komst van de regering- Karzai. Maar volgens Bot treedt die situatie pas op als de Af ghaanse regering de controle over het gehele land heeft. De WD vindt dat het beroep op '11 september' opgaat, zolang al-Qaeda nog bestaat. „Het is beter terroristen te bestrijden in het Tora Bora-gebergte in Af ghanistan dan in het Laakkwar tier in Den Haag", aldus WD'er Van Baaien. Maar ook hij vindt dat het kabinet zich niet einde loos in de tijd kan beroepen op '11 september'. Volgens de militaire woord voerder zat Maschadov ver scholen in een bunker in de stad. De Russische troepen hebben de bunker opgeblazen, waarbij de Tsjetsjeense leider omkwam. Verscheidene mede standers van Maschadov die ook ter plekke waren, zouden zijn gearresteerd. De Russische president Poetin heeft aan de binnenlandse vei ligheidsdienst FSB, die hem van het overlijden van de Tsjetsjeen op de hoogte stelde, gevraagd om zorgvuldig vast te stellen dat Maschadov, die hoog op de Russische lijst van meest ge zochte terroristen stond, echt dood is. Poetin vroeg de FSB verder om de strijd tegen de Tsjetsjeense rebellen te intensi veren. Volgens hem is er nog veel te doen om de bevolking van Tsjetsjenië en heel Rusland te beschermen. Pagina Buitenland: Gezag Maschadov verdampte snel Rotterdam - Las Vegas is zijn einddoel, heeft Hans Klok altijd beweerd. Maar afgaande op zijn show Magic Extravaganza, die gisteravond in het Rotterdamse Ahoy in premiè re ging, heeft de illusionist Amerika helemaal niet nodig om te tonen dat hij tot de ab solute top behoort. Ruim anderhalf uur, zonder pauze, hield hij de toeschouwers in zijn ban. De showman liet het publiek afwisselend sidderen en lachen. Muisstil werd het bomvolle Ahoy toen Klok zijn veelbesproken levensgevaarlijke onderwatertruc deed (foto). Doe het maar eens na: handen geketend, hals vastgebonden aan de bodem van een kist vol water. Amper een minuut had het slangenmens de tijd om zich uit de handboeien te friemelen. Een daverend applaus barst los als hij dit huzarenstuk heeft geklaard. Deze week geeft de illusionist nog drie shows in Ahoy. Foto: Hans van Weel de militairen altijd nog een (schrale) troost te beseffen dat de Tweede Kamer de missie naar Irak voluit ondersteunde. De wetenschap dat het hele land achter 'onze jongens' staat, ver zacht de pijn als er slachtoffers vallen. Het was daarom onver standig dat het kabinet aanvan kelijk niet leek aan te sturen op het verkrijgen van groen licht voor het sturen van 165 com mando's naar Afghanis tan. De opdracht van de commando's is het uit schakelen van terroris ten, heel wat riskanter dan het spelen van poli tieman in Irak. Het kabinet heeft formeel misschien gelijk dat het voor geheime acties geen toestemming van de Tweede Ka mer nodig heeft Maar waar pre mier Balkenende voor relatief veilige operaties altijd een breed draagvlak heeft gezocht, moet hij dat zeker nu niet nalaten. Bij deze gevaarlijke missie, waarbij vast en zeker doden gaan vallen, wordt het parlement terecht niet buitenspel gezet. Hugo Schneider door Ap van den Berg den haag - „Honderden patiënten hebben de stemmingen thuis gevolgd. Via de kabel of inter net. Mensen die al vele jaren op de wachtlijst staan voor een donororgaan en hun tijd zien wegtikken. Voor hen is de uitkomst het zwaarst. Er zal hier en daar ongetwijfeld een traantje zijn weggepinkt. Dit is een kwestie van leven en dood. Vergeet dat niet", aldus Gerard Boekhoff van de Nierpatiënten Vereniging. De Tweede Kamer verwierp gisteren het voorstel om alle Nederlanders in principe te verplichten om na hun dood hun organen af te staan voor transplantatie. Van de aanwezige leden van de Tweede Kamer stemden 78 leden tegen het voor stel en 68 stemden voor. Vijf PvdA-fractieleden (Van Dam, Van Heemst, Dijsselbloem, Douma en Smits) stemden tegen, net zoals twee leden van de LPF-fractie (Varela en Van den Brink). De overige leden van hun fracties stemden voor. Bij het CDA was er ook een dissident. De fractie stemde tegen het nieu we voorstel, behalve het Kamerlid Algra. Hij was voor. Behalve het CDA waren ook de WD, SGP en Groep Wilders tegen. Voor waren (op de dissi denten na) de PvdA, SP, D66, LPF, Groenlinks, ChristenUnie en de Groep Lazrak. Vier leden van de Tweede Kamer waren afwezig. Directeur Gerard Boekhoff zat er na de stemmin gen in de Tweede Kamer verslagen bij. Hij had gehoopt op een meerderheid voor een systeem waarbij iedereen automatisch donor is, tenzij hij bezwaar aantekent. Maar die Kamermeerderheid bleek een utopie. Alles blijft bij het oude: men is alleen donor als men zich als zodanig heeft laten inschrijven. „Het tekort aan donoren zal dus blijven bestaan. De wachtlijsten zijn opgelopen tot 1.400 patiën ten, in tijd omgerekend vijfjaar. En dat is precies de kritieke termijn voor een dialyserende nierpa tiënt. Elk jaar zullen er ten minste tweehonderd mensen blijven overlijden door een tekort aan organen." Het steekt Boekhoff bijzonder dat CDA - met uitzondering van Rendert Algra - en WD volgens de fractiediscipline tegen een nieuw regi stratiesysteem hebben gestemd en de PvdA haar Kamerleden had vrijgelaten tegen te stemmen. „CDA en WD hebben ook voorstanders in hun gelederen, maar die konden hun stem niet laten horen. Er bestaat dus eigenlijk een meerderheid voor een ander registratiesysteem, maar die is niet in de uitslag terug te vinden. Een zeer trieste zaak. Dit is een mokerslag voor nierpatiënten en ande ren die met smart zitten te wachten op een do nororgaan." iJMUiDEN - Om de Nederlandse platvissector weer gezond te maken is een ingrijpende sane ring nodig. De vloot, die nu on geveer 280 kotters omvat, moet met vijftig tot zeventig schepen inkrimpen. Ook moet het aantal afslagen verminderen. Dat staat in een uitgelekt rapport dat is gemaakt in opdracht van het Productschap Vis en het minis terie van landbouw en visserij. Ben Daalder, voorzitter van de Federatie van Visserijverenigin gen, weigerde gisteravond in houdelijk op het rapport te rea geren. Wel voorziet hij na het uitlekken ervan grote onrust in de visserijsector. Platvis (tong en schol) is de be langrijkste vissoort voor de Ne derlandse kottervloot. Deze vloot beschikt over 80 procent van het Europese tongquotum en 50 procent van het scholquotum. Maar de hoeveel- De redactie van Krant in de Bus ver blijft vandaag in Sassenheim. Wie een mening heeft over waar het ge meentehuis van de nieuwe fusiege meente Teylingen (Sassenheim, Voorhout en Warmond) moet ko men, kan zich tussen tien en twee uur melden bij de redactiebus, die staat opgesteld in de Hoofdstraat, nabij de Hema. 'Oudste man' al jaren dood tokyo - Een Japanner die jaren lang was uitgeroepen tot de oudste man van een Japanse streek, blijkt al jaren dood. Het gemummificeerde lichaam van Kyujiro Kanaoka, van wie werd aangenomen dat hij 107 jaar oud was, is gevonden in zijn huis in de plaats Itami. De man overleed vijf tot tien jaar gele den. De kinderen van de man, bij wie hij inwoonde, meldden zijn dood pas onlangs. Volgens de politie waren de zoon en twee dochters duidelijk in de war. De kinderen, allen boven de zeventig, gingen er vanuit dat hun vader het „eeuwige le ven had". Hakenkruis bij Berlijn zichtbaar BERLIJN - Vliegtuigpassagiers waren de eersten die er mel ding van maakten: bij het lan den ontwaarden zij op een be vroren meer bij Berlijn de om trekken van een metersgroot hakenkruis. Het nazi-symbool was kennelijk door Hitler-sym- pathisanten uitgehakt in de sneeuw op enkele kilometers van de landingsbanen van het vliegveld Tegel. Het hakenkruis, acht bij vijf meter, was maan dag gedurende een groot deel van de dag vanuit de lucht zichtbaar. De gealarmeerde wa- terpolitie wiste het hakenkruis uit. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! heid vis die gevangen mag wor den, is de afgelopen vijf jaar fors gedaald: met 40 procent voor schol en 20 procent voor tong. Met de saneringsmaatregelen is 85 miljoen euro gemoeid, waar van 70 miljoen is bestemd voor het opkopen van overtollige schepen. Het ministerie van visserij zou 20 miljoen moeten bijdragen, aldus het rapport. Twee weken geleden gaf een stuurgroep visserij onder voor zitterschap van Ed Nijpels aan visserijminister Veerman het advies haast te maken met het opstellen van een sanerings plan voor de kottervloot. Uit die studie kwam naar voren dat flinke inkrimping van de vis sersvloot noodzakelijk is gezien de almaar strengere vangstbe perkingen, hoge olieprijzen en de te kleine stijging van de marktprijzen voor vis. /ja ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acoeptgiro 56.70) M/DV Naam: Adres: Geboortedatum: Handtekening: UiUluitond bij automabache in 127. 1800 VB Alkmaar, of bel oeoo-1711 (gratis). E-mail lezersservice*? hdc nl of surf naar www leidscbdagblad.nl. Deze aai bieding is geldig lot 31 n-jg|j||J 1 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 8 710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1